Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 61 od 61

Tema: Lektira "Mali ratni dnevnik"

  1. #51

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ako kod kuće inače razgovarate o tim nekim temama koje se stalno provlače i kroz medije, ne treba se bojati ni ove knjige. Moj sin je svojedobno jako dobro reagirao na tu knjigu, u smislu kritičkog mišljenja, i to bez puno mojih intervencija. Reagirao je i na ZDS u knjizi, i to tako da je to spočitnuo profesorici iz hrvatskog još dok je čitao knjigu , a na satu lektire joj je dodatno argumentirao zašto mu je knjiga loša (kao primjer je izvukao neki dijalog koji je vrlo tendenciozno napisan i potpuno nemotiviran). Profesorica se nije upuštala u dublje rasprave s njim, ali nije ni naišao na potpuno nerazumijevanje.
    Što ne umanjuje činjenicu da je knjiga uvrštena u obaveznu lektiru, iako postoje i bolje knjige takve tematike, kao što smo na ovoj temi ustanovili. Znači, u rang književnih klasika koje bi svaki osnovac trebao pročitati svrstana je i loše i tendenciozno napisana knjiga i to je pravi problem.

  2. #52
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Je spada u obaveznu lektiru ali ne znači da će biti i izabrana ta knjiga

  3. #53
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Je spada u obaveznu lektiru ali ne znači da će biti i izabrana ta knjiga
    Kako mislis da nece biti izabrana ako je medju tri obavezne?

    Ja jos nisam nacisto...da je cita pa da pricamo o tome kako je netko povise fino napisao da je dijete to sagledalo kriticki ili da mu kazem kako je u ovom slucaju jedinica iz lektire manje zlo.

    Jos prosle godine su je "skidali" s popisa u skladu s novinama iz kurikularne reforme, no cini se je sve ostalo na rijecima, a od provedbe nista.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Je spada u obaveznu lektiru ali ne znači da će biti i izabrana ta knjiga
    Pa ako je obavezna lektira, onda nema izbora - svi je moraju čitati, ne znam kome to nije jasno
    Iako, znam da postoje i škole (odnosno nastavnici) koji ne zadaju tu knjigu za lektiru, usprkos tome što je obavezna. Ali rekla bih da su to rijetke iznimke.

  5. #55
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Sve se treba pročitati i o tome razgovarati.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj marla-s prvotno napisa Vidi poruku
    Ja jos nisam nacisto...da je cita pa da pricamo o tome kako je netko povise fino napisao da je dijete to sagledalo kriticki ili da mu kazem kako je u ovom slucaju jedinica iz lektire manje zlo.
    Čuj, mojem je prva reakcija na tu knjigu bila "ja to neću čitati! neka mi da jedan!"
    Ali štreber u njemu bio je prejak, nije si mogao dozvoilti da pobere jedinicu za tako nešto. Na kraju je pročitao pa je imao što kritizirati.

    Po meni, ako se s djetetom argumentirano razgovara o toj temi, nije loše ni da pročita tu knjigu pa osobno vidi o čemu se radi. Na kraju krajeva, o tome će se razgovarati i u razredu na satu lektire, onda je bezveze ne imati za sobom pročitanu knjigu kao argument za bilo kakvu raspravu.
    Ali šteta da se vrijeme troši na tako nešto, kraj toliko dobrih i kvalitetnih knjiga koje bi se mogle obrađivati u lektiri

  7. #57
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Tanja_b, mogu se itekako sloziti sa mnom. U krajnjon liniji imamo i bez te lektire mnogo svakodnevnih tema za razglabanje, ali i mnogo toga i iz ostalih skolskih predmeta. Djeca propitkuju, razmisljaju i, ne znam kako je kod drugih, moj primjerice dodje iziritiran lekcijom iz povijesti gdje su ucili o feudalizmu (to je najsvjeziji primjer pa ga zato spominjem) i onda krene maratonska rasprava o losim stranama cijelog tog sustava, oporezivanje, crkveni nameti, nepravda, itd...
    Tako da bi i tu lektiru mogli na slican nacin sagledati...Makar, osjecam strasnu ljutnju zbog cijele pozadine te price koja se na ovakav nacin provlaci kroz obavezno skolstvo i njegov plan i program.

  8. #58
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Citiraj marla-s prvotno napisa Vidi poruku
    Tanja_b, mogu se itekako sloziti sa mnom.

    "S tobom", ne "sa mnom"

  9. #59
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ako je obavezna lektira, onda nema izbora - svi je moraju čitati, ne znam kome to nije jasno
    Iako, znam da postoje i škole (odnosno nastavnici) koji ne zadaju tu knjigu za lektiru, usprkos tome što je obavezna. Ali rekla bih da su to rijetke iznimke.
    Ima se pravo na izbor knjiga,recimo veliki nije ju čitao,klinka je ,a imali su istu profu

  10. #60
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo iz "nabrijane" obitelji, ako to znači biranje bitki kojima se kaže ne ustaštvu, ne nepravdi prema ženama itd. To su i inače teme o kojima mi doma razgovaramo (nepravda, što smatramo vrijednostima u jednom društvu, što ne smatramo vrijednostima itd.), pa će biti prirodno uvrstiti i MRD u "homeschooling" a la građanski odgoj - tipa da shvati da svijet nije homogen, da je čak i ministrica bila protiv knjige. Ja je pokušavam učiti kritičkom stavu, od škole sigurno kupi potrebu da se uklopi i u svemu tome naći će svoje ja. Ako je MRD prvi put da se dotiču neke teme, ići će teže.
    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ako kod kuće inače razgovarate o tim nekim temama koje se stalno provlače i kroz medije, ne treba se bojati ni ove knjige. Moj sin je svojedobno jako dobro reagirao na tu knjigu, u smislu kritičkog mišljenja, i to bez puno mojih intervencija. Reagirao je i na ZDS u knjizi, i to tako da je to spočitnuo profesorici iz hrvatskog još dok je čitao knjigu , a na satu lektire joj je dodatno argumentirao zašto mu je knjiga loša (kao primjer je izvukao neki dijalog koji je vrlo tendenciozno napisan i potpuno nemotiviran). Profesorica se nije upuštala u dublje rasprave s njim, ali nije ni naišao na potpuno nerazumijevanje.
    Što ne umanjuje činjenicu da je knjiga uvrštena u obaveznu lektiru, iako postoje i bolje knjige takve tematike, kao što smo na ovoj temi ustanovili. Znači, u rang književnih klasika koje bi svaki osnovac trebao pročitati svrstana je i loše i tendenciozno napisana knjiga i to je pravi problem.
    Ne znam, do sada joj nisam posebno objašnjavala neke detalje, pa za Juru i Bobana ne vjerujem da je čula (u našem je kraju ekipa općenito manje nabrijana). Ne gledamo baš ni tv. Ali imamo povremeno takvih feminističkih i utopističkih rasprava doma. Već smo počele čitati knjigu i ja i ona, pa sam jutros imala i prvo predavanje na temu. Možda i nije loše da se toga dotaknemo. Ovaj dio o samozadovoljavanju curica je baš neizrecivo loš, ne znam kako da nakon takvog teksta provedem suvislu raspravu s djetetom na tu temu. O tome bih radije govorila kada me ona nešto sama pita :/ ovako je previše perverzno.

    I općenito nevjerojatno je ovakva knjiga ušla u top 3 književna djela koje bi dijete njene dobi trebalo pročitati.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku

    I općenito nevjerojatno je ovakva knjiga ušla u top 3 književna djela koje bi dijete njene dobi trebalo pročitati.
    Meni nije nevjerojatno, ali je žalosno

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •