Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 167

Tema: Škola - skriveni problem?

  1. #101

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Ah bas sam pisala istoremeno sa čokoladom
    uf...

  2. #102
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ako ima "svo vrijeme svijeta", možda mu pažnja pliva, ali da se i to dosljednom vježbom poboljšati.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Za čitanje, po riječima učiteljice, ako djeca čitaju npr za 3, 4 ili 5, on je na četvorci, dakle u sredini. Tako ona kaže. A meni se to čini i realno. ČIta solidno, ne sporo, ne savršeno nego solidno

  4. #104
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi je super savjet, na početku sam ja s njim radila tako, i super je funkcioniralo. Sve je bilo točno. ALi to nemože u školi nažalost... i još ograničeno vrijeme i kombinacija nije za poželjeti baš
    Zašto ne bi mogao u školi? To je standardni postupak za fokusiranje vida.

    Ako mu ne paše pokrivati papirom, isprobaj ravnalo za istu svrhu - bolje je ako je neka svijetla boja (plavo ili žuto, prozirno). Moj mlađi sin bez toga ne može riješiti ni jedan zadatak iz matematike ni dan danas, pri kraju srednje škole, ali on ima papire (disleksija).

    Moj stariji sin nema tih problema, ali ima smetnje vida, pa se često posluži istim štosevima.

    Možda bi i učiteljicu trebalo educirati. Vrijeme je za razgovor sa stručnom službom u školi, sviđali se oni tebi ili ne. Možda se na kraju pokaže da su ok... Ja sam našoj stručnoj službi vječito zvocala, išli smo si međusobno na živce, ali na kraju smo puhali u isti rog kad je interes djece bio u pitanju.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Definitivno mu pliva, to je zapravo i pravi opis rekla bih.. i na tome radimo. Samo eto, voljela bi da dok mi na tome radimo da učiteljica ima tolerancije

  6. #106
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Mima jeste li išli logopedu za to?
    A budemo onda otišli.
    zadnje misljenje logopeda je da je sve u redu, to je bilo pred upis u školu
    Da, sve je bilo u redu s GOVOROM. Teškoće čitanja često se uopće ne mogu dijagnosticirati prije kraja drugog razreda. Moj E. je dobio papire u to vrijeme, kad smo vidjeli da ne ide bez toga.

    sirius je točno rekla da određen broj djece preraste te poteškoće (često su izazvane nedovršenom lateralizacijom tj. dijete se još nije opredijelilo je li dešnjak ili ljevak). To se preraste, ali ima smetnji koje se ne prerastu.

  7. #107
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Za čitanje, po riječima učiteljice, ako djeca čitaju npr za 3, 4 ili 5, on je na četvorci, dakle u sredini. Tako ona kaže. A meni se to čini i realno. ČIta solidno, ne sporo, ne savršeno nego solidno
    Da li razumije sto cita ? Pojmove koji se od njega traze?
    Mislim na pojmove u zadatku ? Oduzmi, zbroji, prepisi, zaokruzi... i sve ostale koji se spominju.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    samo da još potvrdim, znači učiteljica ima ovlasti tolerirati više vremena za test ako želi jel tako? Ovisi o njezinoj volji?
    ima ovlasti, ali ako ne želi, nitko ju ne može prisiliti (osim službene odluke) i ja ju podržavam
    ne može se netko tko provodi red i djecu podučava, proglasiti krutim, netolerantnim i sl. samo zato jer nije popustljiv


    sama sporost nije razlog da se jednom djetetu produži vrijeme, a drugom ne
    ako je spor, a nema drugih problema, vježbaj s njime brzinu

  9. #109

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    To sam mu ja objašnjavala na početku, kad su počeli raditi zadatke i sada zna. tj. razumije šta se od njega traži.
    ono što stigne riješiti, riješi točno. ali nikada ne stigne sve.
    ma moramo vježbati brzinu, ono što je čokolada spominjala štopeericu je ok, mada neznam kako to izvesti a da mu nebude preveliki stres... vidjet ću
    zanimalo me može li učiteljica izići u susret bez službenog papira. idem na razgovor pa da ipak imam više informacija...

  10. #110
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A što je sporost, nego problem?

  11. #111
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Učiteljica naravno može izaći u susret bez službenog papira. Čak se to niti ne zove izaći u susret.

  12. #112

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Učiteljica naravno može izaći u susret bez službenog papira. Čak se to niti ne zove izaći u susret.
    Cure, hvala svima.
    Ovaj odgovor sam zeljela cuti, tj. zanimao me.

  13. #113
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    To sam mu ja objašnjavala na početku, kad su počeli raditi zadatke i sada zna. tj. razumije šta se od njega traži.
    ono što stigne riješiti, riješi točno. ali nikada ne stigne sve.
    ma moramo vježbati brzinu, ono što je čokolada spominjala štopeericu je ok, mada neznam kako to izvesti a da mu nebude preveliki stres... vidjet ću
    zanimalo me može li učiteljica izići u susret bez službenog papira. idem na razgovor pa da ipak imam više informacija...
    Štoperica je daleko manji stres od loših ocjena.

    Vježbajte na zabavnim stvarima - enigmatika, razne igre koje zahtijevaju čitanje, zabavni matematički zadaci...

    Mi smo koristili igre na računalu (Sebran, Hlapić... Sunčice u predškolsko doba) dok se djeca nisu opismenila.

    ***
    Učiteljica ne bi trebala izlaziti u susret bez službenih papira, barem od stručne službe, jer će se na roditeljskom sastanku redovito postavljati pitanja zašto tvoje dijete ima produljeno vrijeme, a neka druga djeca nemaju.

    Praktičan savjet: procijeni koje su jake strane tvog djeteta i kreni od toga, a za slabe mu se potrudi pomoći da ih razvije. Na taj način trebaš razgovarati i s učiteljicom - ne da ju moliš da mu produljuje vrijeme, nego pitaj što ona savjetuje, na koji način trebaš doma s njim raditi da se njegove vještine poboljšaju.

  14. #114

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A što je sporost, nego problem?
    Problem je, ali ne takav da učiteljica njemu da više vremena, a drugoj djeci ne da...
    U školu ide, između ostalog, da usvoji i pojam vremena, i da nema "sve vrijeme ovoga svijeta" za određene aktivnosti

    kao što ga vlak neće čekati ako kasni, tako i test mora riješiti u propisanom vremenu

  15. #115
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    To uopće nije točno, niti je usporedivo s vlakom.

  16. #116

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Praktičan savjet: procijeni koje su jake strane tvog djeteta i kreni od toga, a za slabe mu se potrudi pomoći da ih razvije. Na taj način trebaš razgovarati i s učiteljicom - ne da ju moliš da mu produljuje vrijeme, nego pitaj što ona savjetuje, na koji način trebaš doma s njim raditi da se njegove vještine poboljšaju.
    Mudra Peterlin je rekla svoje
    Slažem se

  17. #117

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    To uopće nije točno, niti je usporedivo s vlakom.

    nije, i je

    zašto bi moje dijete pisalo test 35 minuta, a nečije 45? (naravno, ako to dijete nema papir...)
    možda je i moja mogla u tih 10 minuta uočiti koju grešku i napisati bolje ...

  18. #118
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Zato što učiteljica procjenjuje da mu je to potrebno.

    (što tebi znači ima li to drugo dijete papir? Ti uostalom uopće ne možeš niti saznati ima li ga ili nema, a kamoli što u tom papiru piše. Možda ima papir, a u njemu ne piše da smije duže pisati test.
    Doživljaj papira za individualizaciju je općenito jako čudan ovdje na forumu)

  19. #119
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Totalne gluposti.
    Treba gledati potrebe pojedinca koiko je god moguce , a ne drzati se pravila ko pijan plota.
    Dijete je prvi razred. Ocjene su najmanje vazne u ovom trenutku. One bi trebale biti znak da mozda postoji problem ako djete u jednom podrucju šepa.
    Nije to Olimpijada pa se djeca trebaju medusobno natjecati tko ima sve petice. Dijete se treba mjeriti i natjecati samo sa sobom. To je smisao u svakom dobrom i normalnom sustavu.


    Mima pisala si u isto vrijeme. Zanemari napisano tvoje nisam citala.
    Posljednje uređivanje od sirius : 04.04.2019. at 15:25

  20. #120
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa nije svako odstupanje od idelanog znak problema. Kako je čokolada napisala, široke su granice normale. Možda učiteljica, recimo, drži da je situacija takva da će se se s vremenom i radom postići i brzina i da koja trica i četvorka iz pisanih ispita za to vrijeme nisu neki problem.

  21. #121
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Moje dijete je dobilo sluzbeni IP tek u 3 razredu. Imala je poteskoce od prvpg dana u pismenom djelu nitko nije htio mene ozbiljno shvatiti sa nalazima koji su ukazivali da bi mogla biti disleksija jer je bilo prerano. Sreca da je uciteljica bila fleksibolna i izlazila u susret bez papira . Inace bi dijete bilo ubijeno u pojam zbog neuspjeha od prve godine skolovanja.

  22. #122
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nije svako odstupanje od idelanog znak problema. Kako je čokolada napisala, široke su granice normale. Možda učiteljica, recimo, drži da je situacija takva da će se se s vremenom i radom postići i brzina i da koja trica i četvorka iz pisanih ispita za to vrijeme nisu neki problem.
    Da, ali kako u postu prije ... ne moze se znatk sto je tocno problem jer je rano. Nitko ne zeli i ne moze raditi ozbiljnu dijagnistiku prije 3-4 razreda osim ako se poteskoce ne vide iz aviona.

  23. #123
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa točno, možda tako misli, ali onda bi trebala to komunicirati prema roditelju, i tada vjerojatno ne bi bilo niti teme.

  24. #124
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Moguće da razlozi nisu dovoljno dobro iskomunicirani, meni to nije sasvim jasno iz postova.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Papir ili ne-papir, svejedno, ne znam što sve može pisati u njemu

    Ali dijete je dio kolektiva, traženje ustupaka nije korektno prema drugoj djeci

    Nije olimpijada, ali reda mora biti
    Kad bi svi tražili onako kako im.paše, učiteljica ne bi držala sat, nego instrukcije svakom djetetu ponaosob

    Peterlin je dala savjet o drugačijem pristupu, i po meni je takav pristup korektan. Pitati za savjet kako pomoći djetetu, a ne tražiti ustupke

  26. #126
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Vrijeska, to sto pises je smijurija.
    Ponasati se prema svima jednako ( bez papira , posebno uz papir ) daleko je od jednakih prilika za sve.
    To je kao da kazes djetetu bez noge da tko mu je kriv sto ne moze brzo trcati ko ostatak razreda je su sad na rasporedu krugovi oko igralista.
    Ovako nesto napisati moze samo netko cije dijete nikad nije imalo nikakav problem koji bi utjecao na njegovo skolovanje i usvajanje gradiva.

  27. #127
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Dapače, ako tom djetetu dozvole da trči duplo duže, to je ustupak i nije korektno prema drugoj djeci. Premda stvarno ne znam kako ocjena djeteta A utječe na ocjenu djeteta B.

  28. #128
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Dapače, ako tom djetetu dozvole da trči duplo duže, to je ustupak i nije korektno prema drugoj djeci. Premda stvarno ne znam kako ocjena djeteta A utječe na ocjenu djeteta B.
    Je, tako nekako.
    Tko ti je kriv sto si bez noge pa trazis ustupke.
    Mozda bi ono dijete sa dvije noge moglo u duplo vremena dobiti 5+.

  29. #129
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    U školama stvar ovako stoji: učitelj misli da je roditelj jastreb koji ne dozvoljava da mu dijete bude sporije ili slabije od drugih i ne prihvaća da postoje ocjene od 1 do 5. Objektivno danas u svakom razredu postoji po 1-2 PP-a i po nekoliko IP-a ili budućih IP-a što onemogućava pošten rad jer je samo 1 učitelj u razredu.
    Roditelj misli da bi samo malo veći angažman učitelja prema njegovom djetetu rezultirao velikim pomakom, ali to se eventualno događa samo učenicima "s teškoćama vidljivim iz aviona". Ovi sa sitnijim problemima ispadaju iz fokusa i padaju u potpunosti na brigu i homeschooling roditelju.
    Tako stoje stvari i što se prije pomirite s tim, bolje za vaše dijete.
    Kvaka je u tomu što se od roditelja očekuje full angažman, ali nula prigovora. Roditelj, s druge strane, zna kamo vodi zaostajanje djeteta - ne samo u loše ocjene, nego i u manjak samopouzdanja, a to pak vodi u druge, nelijepe vode.
    Početna ideja da su sve ocjene za đaka propada odmah u startu jer učitelj već trojku komentira s "a nisi se baš potrudio", da ne govorim kasnije o upisima u srednju (zaboravljamo da nisu roditelji osmislili sustav!)
    I tako...u se i u svoje kljuse.

  30. #130
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Papir ili ne-papir, svejedno, ne znam što sve može pisati u njemu

    Ali dijete je dio kolektiva, traženje ustupaka nije korektno prema drugoj djeci

    Nije olimpijada, ali reda mora biti
    Kad bi svi tražili onako kako im.paše, učiteljica ne bi držala sat, nego instrukcije svakom djetetu ponaosob

    Peterlin je dala savjet o drugačijem pristupu, i po meni je takav pristup korektan. Pitati za savjet kako pomoći djetetu, a ne tražiti ustupke
    Budućnost školstva (kakvo je u mnogim uređenim zemljama, npr. famoznoj Finskoj) leži u visokoindividualiziranom pristupu svakom učeniku, a ne uravnilovci olimpijske norme. Ali to povlači za sobom izvrsne učiteljske fakultete sa širokim obrazovanjem na temu razvojnih i teškoća u učenju, dobru selekciju kadra, pristojne plaće, više od 1 učitelja u učionici.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 04.04.2019. at 16:23

  31. #131

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I na kraju krajeva, i kad dijete ne moze dobiti papir, jer za njegov problem nema dijagnoze, zar ucitelj koji problem vidi ne treba pomoci djetetu? Prije cezrdeset godina disleksija se nije dijagnosticirala i gotovo je sigurno da i danas postoje poteskoce za loje nemamo jos dijagnozu... A nastavnik ih vidi, osjeca, svakodnevno je s njima. I meni to nisu ustupci vec pokusaj sto pravedniieg pristupa obrazovanju. I ne govorim iz pozicije roditelja vec nastavnika. A to da ima onih koji ce vjerovati da je njihovo dijete osteceno je neizbjezno kao i da neka djeca imaju poteskoce.
    O samom problemu mislim da i nije problem. Odnosno da je sporost uobicajeni problem prvasica.

  32. #132

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I kad ucitelj pred razredom pohvali dijete za trojku, tek tad ima problem s roditeljima. Zato ljudi i govore djeci da se nisu potrudila za trojku.

  33. #133
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ovo je tako zaguljena tema....

    Moj najmlađi sin, zna ga sirius, (i odmah ga je bila dobro procijenila) je dijete koje iz gotovo svih predmeta ima sve ocjene (od 1 do 5, znači, u njegovom slučaju nikakav pokazatelj, ni znanja ni mogućnosti). Zapravo, imao je. Stvar se dramaticno popravila s godinama, ali da krenem od početka.

    U prvom ( a bogami i drugom i trećem) osnovne, riješio bi jednu stranu testa, drugu ne bi uopće primijetio, sretan što je završio...
    I tako iz svega. Ono što bi riješio bilo je dobro, al ako ne riješiš pola testa, to je i dalje dvojka. Gubio je pribor, knjige, odjeću. Potpuni raspad sustava. Škola mu je bila izuzetno dosadna, ubijalo bi ga ponavljanje bilo čega.
    Osim matematike. Tu je bio izvrstan u diktatima, u testovima malo manje.

    ALI, imao je učiteljicu koja je to kužila i koja sve te njegove gluposti ("nisam napravio jer mi se nije dalo") nije doživljavala osobno. I u dogovoru s njom ja sam ga ganjala da riješi radne bilježnice, napiše nenapisane zadaće, i sl, al nikad nitko nije dovodio njegove sposobnosti u pitanje.
    S godinama se stvar popravila, (bez stručne pomoći), al trebalo je puno vremena. Sad je sedmi razred i nedavno sam nešto spremala i našla papir koji je učiteljica poslala meni negdje u 3. ili 4. osnovne na kojem su bile zabilježene njegove ocjene i minusi iz radnih bilježnica, zadaća, i sl.
    Dala sam mu to da pogleda, a on se zgrozio i rekao da je on mislio cijelo vrijeme da je u školi bio odličan, jer je učiteljica uvijek hvalila njihove uspjehe. Svima, ne samo njemu. Tek mu je u 4. razredu jednom rekla da će mu morati zaključiti neke trojke, od čega se, citiram "ukakio u gaće", pa je uložio (za njega tada) izniman napor da piše sve zadaće i rješava sve radne i nosi pribor i općenito bolje izvršava svoje obaveze. I to mu je rekla kad je procijenila da on to može. Nije mu to nabila u drugom polugodištu prvog razreda na nos.

    Nisam baš puno pomogla, ali želim reći, učiteljica može ako želi, puno toga s njim napraviti, pa riječ je prvom osnovne.
    Ali ako je ona stava kao Vrijeska, svima isto, onda je nevena u problemu. A mali još vise.

  34. #134
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Tako je. Ništa ne može toliko dati krila djeci kao učitelj koji u njih vjeruje, tako da oni to osjete. To je onaj "osjećaj za feeling" koji nažalost nemaju svi.

  35. #135
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Budućnost školstva (kakvo je u mnogim uređenim zemljama, npr. famoznoj Finskoj) leži u visokoindividualiziranom pristupu svakom učeniku, a ne uravnilovci olimpijske norme. Ali to povlači za sobom izvrsne učiteljske fakultete sa širokim obrazovanjem na temu razvojnih i teškoća u učenju, dobru selekciju kadra, pristojne plaće, više od 1 učitelja u učionici.
    Potpisujem, ali nazalost SF.

    Ucitelj/ica moze i treba prilagoditi pristup i gradivo sto se vise moze svakome uceniku, ali je to opcenito pravilo. Ako djetetu treba neka veca prilagodba, bolje je da roditelj trazi PP/IP. U tom slucaju nastavnik mora prilagoditi nastavu.. Druga stvar koju ne smijemo zaboraviti je da ima dosta djece koja bi trebala imati P/I program, ali nemaju papir i status. U praksi cesto ispada da je nemoguce raditi u razredu od 20 djece od kojih 3 ima status, ali ih je jos 4 koji taj status nemaju ali trebaju prilagodbu. Problem bi se mogao poceti rjesavati kad bi imali papir, pa bi nastavnici mogli zahtijevati smanjeni broj ucenika u tom odjeljenju, kao sto je zakonom propisano. (Ne znaci da bi se to i dogodilo, ali bi se moglo pritisnuti ravnatelja.) A i roditelj bi mogao imati aktivniju ulogu a da ne ispadne da zica neke ustupke.

  36. #136
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Sve je to divno i krasno, ali nema načina da za djecu izborite individualizaciju bez paira. Nije idealno ni kad imate papire, treba biti dosadan i stalno zagovarati najbolji interes svoga djeteta. Pa zašto je onda probblem ishoditi ušljivi papir i usput još i savjete stručnjaka kako pomoći svom djetetu?

    Pitanje glasi tko je vlasnik problema.... i da li bi se problem sporosti/ nepažnje / younameit riješio bez dosta truda svih zainteresiranih? NEMA rješenja preko koljena. Svatko tu treba odraditi svoj dio. Ne samo odrasli nego i dijete. Nekom je potrebno samo vrijeme, kako je marta opisala, a bome ima i onih kojima treba i puno više. Te godine su sad iza mene, ali ne znam kako bi se moji sinovi proveli tijekom školovanja i na maturi (obojica će imati prilagodbu ) da nemaju palire i da sve ove godine nismo vodili računa da budu najbolji što mogu. P
    Daklem, papiri su važni. Kraj priče.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 04.04.2019. at 17:40

  37. #137
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Slažem se s Peterlin, a kužim i point od Vrijeske.A kužim i čoksu i sirius.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.04.2019. at 18:03

  38. #138

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    da se nadovežem prvo na sirius i mimu - mislim da malo pretjerujete (usporedba s nogom i trčanjem)
    vi ste imale problem, pa, kako se kaže, pušete i na hladno
    dozvolite da drugi ne traže odmah problem koji treba rješavati stručna služba i u kojem je potrebno davanje ustupaka, nego normalan tijek prilagodbe na školu


    ja iz neveninih upisa ne vidim ništa što možda i neka druga djeca nemaju kao "problem" (stavljam po navodne znakove, jer to nisu problemi, nego izazovi i potrebne prilagodbe koje puno djece mora svladati)

    navela je da dijete solidno čita (ja to ne vidim kao - četvorka je loša, nego kao izvrstan uspjeh za dijete u drugom polugodištu 1. razreda); razumije što pročita; do sada nisu zamijećeni razvojni problemi (nekoliko stručnjaka potvrdilo); ima mali problem sa slikama iz PiD (ako su testovi fotokopirani, u potpunosti razumijem, jer su slike nejasne; ako dijete nije u predškoli radilo takve zadatke, onda su mu ti zadaci novina itd.) ...

    jedino na što sam se ja nadovezala, i u čemu mislim da roditelj posebno treba raditi s djetetom je rečenica: "i inače se ponaša kao da ima svo vrijeme svijeta"

    dijete je sporije, ništa novo; ima takve djece koliko hoćete (sa svakim mojim djetetom je išlo nekoliko takve djece, roditelji su pričali kako su djeca spora, ne prepišu s ploče, previše brišu, presvlače se na tjelesnom 10 minuta, za 200m do škole im treba 15-20 minuta i sl. polako je to sve sjelo na svoje, djeca su se ubrzala. mislim da je netko i na forumu ovdje govorio kako mu dijete ima problem s perfekcionizmom pa briše i ponovno piše... je li takvo dijete imalo dodatne minute za pisanje testova?! )



    nadalje, marta je iznijela svoj primjer. učiteljica je motivirala dijete, ali mu nije pružila nikakve ustupke. dijete je napredovalo. također, marta je radila sa svojim djetetom, i postigli su rezultate. (neminovno je da roditelji danas moraju raditi sa svojom djecom, ali, po mom mišljenju, tu potrebu je također kreiralo društvo - kao i pripreme za maturu... )

    iz neveninog opisa ne vidimo kako u biti učiteljica postupa s djetetom, osim da je rekla da mu ne može dati ustupak što se tiče vremena

    i dalje smatram, tj. ja bih išla tim putem, ne bih tražila ustupak (jer mislim da bih samo učinila medvjeđu uslugu djetetu i odgodila njegovu prilagodbu); pokušala bih što više vježbati s njime koncept vremena, tako da pokuša shvatiti da se u nekim situacijama nema svo vrijeme svijeta (ne mislim sate i sate vježbanja, ali s malim promjenama, može s epuno učiniti; peterlin je dala nekoliko ideja)


    o našim školskim "kalupima", finskoj, individualiziranom pristupu, više učitelja u razredu, boljem obrazovanju učitelja, o tome bi se stvarno dalo nadugo i naširoko (vi slobodno možete, ja vas volim čitati... i onako sam previše napisala u ovom postu...)

    i za kraj, vjerujem da će dijete napredovati s vremenom, da će sve to biti u redu i da ćete naći zajednički jezik s učiteljicom kako bi djetetu škola bila radost!

  39. #139

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    I samo da kažem, mi smo imali (imamo) učiteljice koje su na glasu kao stroge
    te učiteljice rade posebno s djecom, dodatne zadatke, pod dopunskom nastavom s njima vježbaju, ulažu ogroman trud, ali ne daju ustupke
    sve će učiniti da dijete postigne rezultat, ali će ga isto učiti da se pravila (ovdje vrijeme) moraju poštivati
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 04.04.2019. at 18:21

  40. #140
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Vrijeska, lijepo si ovo napisala.

  41. #141
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Dati djetetu kojem je to potrebno više vremena za rješavanje zadataka nije nikakav ustupak, nego individualizirani pristup.

    Učiteljice za koje tako nešto ne postoji nisu samo stroge nego nisu baš niti najbolje učiteljice.

  42. #142
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    I samo da kažem, mi smo imali (imamo) učiteljice koje su na glasu kao stroge
    te učiteljice rade posebno s djecom, dodatne zadatke, pod dopunskom nastavom s njima vježbaju, ulažu ogroman trud, ali ne daju ustupke
    sve će učiniti da dijete postigne rezultat, ali će ga isto učiti da se pravila (ovdje vrijeme) moraju poštivati
    Prilagoditi metode ispitivanja usvojenog znanja kod nekoga tko ima poteskoca nije nikakav ustupak nego jednaka sansa. ( najcesece nije niti jednaka sansa nego tek pokusaj jednake sanse , ali dobro )
    Da li je ustupak djetetu sa izrazitom tremom prilagoditi metodu ispitivanja citanja ili recitiranja pjesmice ispitivanje pred manjim brojem ucenika ( npr. na dopunskoj) ili ispitivanje tako da sjedi na mjestu , a ne stoji ili nesto deseto?
    U drugom polugodistu prvog razreda tesko da mozes znati da li dijete ima poteskocu ili treba samo.malo vise vremena da sve dode na svoje. Dok skuzis poteskocu mozes dijete prilicni lako obeshrabriti i utjecati na samopouzdanje.
    To sto su strucnjaci gledali dijete prije skole , tj. radili s njim na izgovoru ne znaci nista . Apsolutno nista.
    Moje dijete koje ima izrazite poteskoce u vise podrucja nije prepoznato cak niti kad sam ja upirala prstom sto treba traziti. Ne kod jednog nego kod barem 5 ili 6 raznih logopeda/psihologa/defektologa.
    Jednostavno je bila premala za takvu vrstu dijagnostike i prepametna pa je mogla kompenzirati poteskoce nekim svojim metodama.
    Posljednje uređivanje od sirius : 04.04.2019. at 18:56

  43. #143
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Vrijeska,potpuno si pogodila!

  44. #144

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ja ipak mislim da Vrijeska nije sasvim pažljivo čitala.
    Nevena je napisala da kod kuće već puno vežba sa svojim sinom. Već vežba. I kod kuće mu je jasno i tačno - čim ima beli papir na zadacima.
    A u školi se pogubi i ne stigne.

    Znači, jedan beli papir i povremena ljubazna opomena i nadgledanje učiteljice bi napravili ogromnu razliku kod neveninog sina.

    To je stvarno ustupak i poseban tretman?

    Ma svašta. To je kod moje starije bilo najnormalnije, da učiteljica šeta kroz razred, da gleda i usmerava decu kad im odluta pažnja, da ih uputi da okrenu stranu i slično. To je posao učiteljice, da nauči decu kako se test radi. Moja bi bila izgubljena bez toga, jer niti je imala pojam o vremenu a ne baš ni o prostoru na papiru. Ovako je imala sjajne rezultate, a pola toga je bila zaslužna učiteljica samo zato jer je radila to što njima u prvom razredu jako treba.

  45. #145
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ovdje bih još nešto dodala nevezano za nevenin primjer - učiteljica najčešće nema pojma koliko roditelj s djetetom doma radi. U mom primjeru to je bilo 2-3 sata SVAKI dan u (razrednoj nastavi), a učiteljica je govorila o maleckim poteškoćama "koje bu ona vremenom prevladala". Da, bu i jest , ali spartanskim radom na rubu zvanja Plavog telefona, a ne vremenom. Da je bilo samo do učiteljice i dopunske nastave, ne bi, valjda, ni danas pošteno čitala i računala.
    Hoću reći, teškoće mogu biti zaista sitne, ali bome i krupne, a ako nema roditelja koji ko kobac prati, posljedice mogu biti nepopravljive. Koliko samo po nastavničkim grupama ima zgražanja kako im dođu djeca u 1.S. , jedva sriču tekst, ne znaju dva razlomka zbrojiti, a isoadne da u OŠ nitko nikad nije potegnuo pitanje zašto je to tako (lijen, nezainteresiran...).

  46. #146

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ne znam kako je kod vas, ali kod nas IP podrazumeva dosta dodatnog rada nastavnog osoblja, jer se metodi i načini individualizacije moraju pismeno obrazložiti za svako dete posebno, za svaki predmet za koji je potrebno.
    To nije mali posao, i mudra učiteljica će, ako se sretne sa roditeljima koji odlučno žele da njihovo dete dobije uslove za rad koji su mu potrebni da pokaže šta zna, radije odabrati da prilagodi svoj rad detetu i bez zvanične procedure.
    Možda, ako nevena vrlo odlučno pokaže učiteljici da razmatra da prikupi papire za individualizaciju, učiteljica pomisli da je dozvoljavanje belog papira ipak manje posla...

  47. #147

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I za kraj, na skolskom natjecanju nastavnik je duzan opominjati ucenike koliko jos vremena imaju svako 15 minuta, pa bi bilo ocekivano da se to i na normalnim testovima radi. S tim da se meni cini da je vecina prvasa ili prespora ili prebrzopleta. Ono, da je to klasicna boljka te dobi. I da mozda uciteljica dobro procjenjuje da nije potrebno pisebno opominjanje, produljavanje... A mozda je uciteljica slijepa pored zdravih ociju. Vidjela i jedno i drugo.

  48. #148
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Mislim da nije bila riječ o opominjanju i vraćanju pažnje,nego ustupku produžavanja vremena u odnosu na druge učenike.Što je i rađeno čitavo prvo polugodište,pa je sada učiteljica procijenila da će prekinuti sa tim.
    Sada kad razmišljam,učiteljica je očito zaključila da će tako biti bolje.Ona valjda može najbolje procijeniti učenika.Ako je pravila ustupke čitavo prvo polugodište,onda i nije baš toliko stroga i kruta.Možda očekuje da će ovo dati bolje rezultate.Možda će ovo biti samo pokušaj,pa ako ne uspije možda će promijeniti i taj pristup.Možda...

  49. #149
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    .. je u šumi.

  50. #150
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Pulinka, kod nas je od ove godine za učenike s IP-om na snazi jednokratni IOOP obrazac, znači jednokratno na početku školske godine složi se neki univerzalni tekst o metodama podrške, iz engleskog ih odmah u rujnu testiraju da se vidi "stanje" i to je uglavnom to. Moje dijete npr. dobije samo iz 2 predmeta malo modificiran, kraći test i to je sav dodatan učiteljski posao.
    Učenik s PP-om zahtijeva puno više pripreme i ispisivanja administracije što je plaćeno sramotnih cca 2-3kn po satu nastave (usto, ako učitelj napravi pripremu, a učenik zbog bolesti ne dođe, onda se ni tih par kuna ne plati ).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •