Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 64

Tema: Priziv savjesti kod farmaceuta, kod hormonalnih terapija za zdravstvena stanja...

  1. #1
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno Priziv savjesti kod farmaceuta, kod hormonalnih terapija za zdravstvena stanja...

    ... tzv. "antibebi" pilule.

    https://www.telegram.hr/politika-kri...m-uvjerenjima/

    Vaš komentar na temu?
    Ja imam za reći samo - "Bože me sačuvaj!" - kao pacijentica koja je spomenutu terapiju koristila za reguliranje ciklusa uslijed PCOS dijagnoze i dobrano se napatila u onih 68 dana ciklusa dok mi ista nije propisana.

  2. #2
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Ja imam samo za reći, neka napišu koja je ljekarna pa da ju bojkotiramo.

  3. #3
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ljekarna Čelina na Jordanovcu.

  4. #4
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Razumjela bih da se radi o medikametoznom postupku prekida trudnoće, ali ovo, pa pitam se je li dotična magistra farmacije stvarno studirala struku ili je diplomu našla/kupila na placu s obzirom na nepoznavanje terapijskih učinaka i indikacija propisanog lijeka.
    Ovo je još jedna misija za Udrugu, da se kontraceptivi ne zovu samo tako jer su i terapija za zdravstvena stanja reproduktivnog zdravlja žene.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja bih ukinula mogucnost priziva savjesti. Kad si biras struku, valjda razmislis mozes li to raditi ili ne.

  6. #6
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih ukinula mogucnost priziva savjesti. Kad si biras struku, valjda razmislis mozes li to raditi ili ne.
    Kod nas se isto nemilice zlorabi.
    Svaka čast onome tko isto radi iz čistih motiva.
    No, govoreći o liječnicima ginekološke struke, što reći o onima koji u uredovno vrijeme prakticiraju priziv kod pobačaja da bi zatim u privatnim ordinacijama isti bez problema obavljali za novčanu kompenzaciju. Fuj!
    Ali ova novotarija u farmaceuta! Stvarno ne razumijem!

  7. #7
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Razumjela bih da se radi o medikametoznom postupku prekida trudnoće, ali ovo, pa pitam se je li dotična magistra farmacije stvarno studirala struku ili je diplomu našla/kupila na placu s obzirom na nepoznavanje terapijskih učinaka i indikacija propisanog lijeka.
    Ovo je još jedna misija za Udrugu, da se kontraceptivi ne zovu samo tako jer su i terapija za zdravstvena stanja reproduktivnog zdravlja žene.
    članak na Faktografu je malo opširnije pokrio temu od Telegrama, pa mislim da ovdje sjedi odgovor na tvoje pitanje:
    Na stranicama studentskog pastorala ( don Damir Stojić) u dva je navrata odgovarao na pitanja koja su navodno postavile mlade farmaceutkinje koje muči kako pomiriti Crkveno učenje i prodaju kontracepcijskih sredstava u ljekarnama u kojima rade.
    U odgovorima bi ih najprije podučio na koji članak Kodeksa se mogu pozvati, a potom i rastumačio da bi, u slučaju da se ne pozovu na priziv savjesti, počinjavale smrtni grijeh.
    „Teolozi se slažu u tome da neposredno materijalno sudjelovanje u činima koji su u sebi teško grešni predstavlja teški, smrtni grijeh. ‘Materijalno’ znači da osoba koja sudjeluje u zlu ne pristaje na taj grijeh, a ‘neposredno’ znači da bez njenog sudjelovanja ne bi bilo moguće počiniti konkretni grijeh.

  8. #8
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Tangerina,
    sve 5, ali radi se o propisanoj terapiji za razna zdravstvena stanja ženskog reproduktivnog zdravlja (kao terapija dijagnoze PCOS jajnika, dugotrajnih i intenzivnih menstrualnih krvarenja) ne samo kao medikamentozna terapija protiv začeća što također te tablete imaju za posljedicu, usput ili primarno.
    Ja se osvrćem na ovaj terapijski učinak.
    U srednjoj školi smo imali djevojku (od 13. godine) po koju su dolazili roditelji kad bi dobila mjesečnicu pa slijedeća
    3 dana nije dolazila na nastavu od intenzivog i bolnog krvarenja koje je nekad trajalo i po 10 dana. Tih dana je bila u posebnom nadzoru ginekologa.
    Spasila se sa 17 godina kad su se usudili propisati kontraceptive.

  9. #9
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    a eto, možemo priupitat don Stojića šta on misli o tim pilulama ako se koriste kao terapija za zdravstvena stanja
    ali nekako slutim odgovor
    i prezervativi štite od opasnih zaraznih bolesti, pa su prema crkvi grijeh, valjda neće i blagajnice počet koristit priziv savjesti

  10. #10
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    osobno sam protiv tog razdvajanja da li se koriste za liječenje nekog zdravstvenog problema ili za kontracepciju
    a nije me puno briga ni da li je netko u tom svom prizivu savjesti dosljedan ili licemjeran

  11. #11
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    i prezervativi štite od opasnih zaraznih bolesti, pa su prema crkvi grijeh, valjda neće i blagajnice počet koristit priziv savjesti
    Hahahahaha, predobar!
    (Samo da te blagajnice nisu ovo pročitale... ...hahahahah....)

  12. #12
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    osobno sam protiv tog razdvajanja da li se koriste za liječenje nekog zdravstvenog problema ili za kontracepciju
    a nije me puno briga ni da li je netko u tom svom prizivu savjesti dosljedan ili licemjeran
    Pa zato i pišem da bih shvatila da se radi o piluli za medikamentozni prekid trudnoće.
    A za ovo licemjerje se ne mogu složiti s tobom.

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    osobno sam protiv tog razdvajanja da li se koriste za liječenje nekog zdravstvenog problema ili za kontracepciju
    a nije me puno briga ni da li je netko u tom svom prizivu savjesti dosljedan ili licemjeran
    X.

    Razdvajanje crkve od države nije uzalud smišljeno, kao što ona uzalud niti ne pokušava biti dijelom države stoljećima. Ova konkretna magistra je možda motivirana uzletom katoličkih jastrebova koji šire pojam grijeha. Mislim... žene u nekim zemljama se bore dokazati da vožnja auta ne smanjuje plodnost i ne utječe loše na jajnike (radi se pak o muslimanskoj religiji).

    Religija mora ostati u privatnome. Ovo mora biti sakncionirano. Dok god to nije, ovisimo za svaku stvar o hirovima prizivatelja, koji pak ovise o tome što su čuli od popularnih donova.

    Magistra, ako si iz struke, pokušaj reagirati unutar struke na način koji nije samo "Bože sačuvaj".

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Konkretno, ja bih, da sam te struke, lobirala za novčano kažnjavanje vlasnika ljekarni u kojima se prizivatelji, ako su jedini zaposlenici, usude ovako nešto napraviti!

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I ne bih ja ništa shvaćala. Briga me za nečija uvjerenja, kad misli da počinje život, i što loše utječe na jajnike - od grijeha do drugih gluposti stila što misle o cjepivu ovom ili što misle o vožnji auta ili pranji kose pod menstruacijom.

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Naravno, kad pročitam to tumačenje Stojića, apsolutno mi je jasno da je farmaceutkinja, u strahu da ne počini smrtni grijeh, odabrala priziv savjesti i probleme na poslu kao manje zlo, sluteći da će proći lišo jer... ipak je taj priziv zaživio, ljudi žive svoja uvjerenja, o tome se govori, to se poštuje, tome se daje na važnosti.

    Kako to da se nisu prizivali pred cca 10-20 god? Zato jer su znali da će naići na društvenu osudu priziva i jer su znali da će time ozbiljno ugroziti posao.

    Kad osjete posljedice ozbiljne priziva, onda će i bolje promisliti o tome. Prije neće.

    Argumentacija đavoljeg advokata u konkretnom slučaju:

    A razlozi je li se koriste za ovo ili za ono, pa da o tome ovisi.... Što će sad farmaceut provoditi istragu za što se koriste i je li to, po njemu, opravdano. Znači, za ginekološke stvari bi trebali, GDPR-u unatoč, podastirati farmaceutima povijesti bolesti da bi umirili njihove savjesti, a neće biti dovoljan recept - jer... kako mu možemo garantirati da antibebi pilule nećemo koristiti u kontraceptivne svrhe, nego baš za PCOS, osim toga... pa zar taj PCOS toliko smeta da on mora ić u pakao zbog toga, pa neka se pretrpi malo? Onda se pitamo zar je stvarno tako i zar stvarno na ginekologiji tako rade na porodu, kod obezboljivanja u IVF-u itd.

    To što je ta ljekarna napravila je nedopustivo i struka bi je trebala sankcionirati.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.11.2018. at 12:10

  17. #17
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih ukinula mogucnost priziva savjesti. Kad si biras struku, valjda razmislis mozes li to raditi ili ne.
    ovo debelo potpisujem

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A ako tijekom rada u struci doživiš prosvljetljenje ? Onda isto trebaš promisliti trebaš li struku promijeniti u skladu sa svojjim uvjerenjima, po meni.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.11.2018. at 12:25

  19. #19
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Hm,meni se čini da ona može imati kakav god hoće prigovor, ako je to njen privatni biznis. I može si stvarati koliko god želi negativnog publiciteta...

    Ali, ako su to bile kontracepcijske tablete na recept, onda bi HZZO trebao raskinuti svoj ugovor s dotičnom ljekarnom.
    Posljednje uređivanje od marta : 16.11.2018. at 13:00

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Tocno!

  21. #21
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Ovo je vec prestrasno u kakav sumrak umova ide ovo drustvo.

    Pa jesi li magistra u apoteci? Onda daj lijek koji je propisan pacijentu, a ako to nisi sposoban promijeni zanimanje. Hoces u sljedbu Don Nekog - pa samo naprijed!

    I hoce li sutra na hitnoj doci covjek sa srcanim, a doktor ce se pozvati na priziv savjesti jer ovaj nije Isus a samo Isus moze uskrsnuti?

    - Dobar dan, a jeste li vi Lazar?
    - Nisam, ja sam Stipe.
    - A nista onda, ne mozemo vam pomoci. Priziv savjesti, znate...

    Sumrak umova.

  22. #22
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih ukinula mogucnost priziva savjesti. Kad si biras struku, valjda razmislis mozes li to raditi ili ne.
    Baš to.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  23. #23
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne vjerujem da bi se to u ovoj i ovakvoj državi moglo dogoditi. Ono što bi se moglo je ono što sam napisala. Proučiti kako zapravo izgleda Ugovor između ljekarni i HZZO-a pa tražiti da se taj Ugovor raskine ako je ikako moguće.

  24. #24
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    X.

    Magistra, ako si iz struke, pokušaj reagirati unutar struke na način koji nije samo "Bože sačuvaj".
    Nisam u struci.
    Pokrenuh temu jer smatram da je ponašanje akterice u predmtnom slučaju za svaku osudu. Preteća situaciji su liječnici koji se u radno vrijeme na teret HZZO-a pozivaju na savjest, da bi savjest prespavala radnje za vlastiti džep. Već viđeno.
    I sad se farmaceutika sjetila istoga. Vidjela žaba gdje se konj potkiva pa i ona digla nogu.
    Problematično mi je i shvaćanje populacije djelovanja hormonalnih tableta i njihovih indikacija. Također mi je i problematično znanje samih zdravstvenih djelatnika iz specijaliziranog i općeg područja. Laik ima više znanja od pojedinih pa se neminovno pitam gdje su i kako zaslužili diplome, specijalizacije i radna mjesta. Meritokracija na svim razinama, dok pacijent s zdravstvenim stanjem, urgentnim / kroničnim, plaća cijenu po definiciji "operacija uspjela pacijent mrtav" pod što se može svesti i nalaz nadzora po ginekološkim odjelima i ambulantama bolnica prema kojem su sve radnje obavljene "prema pravilim struke".
    Još jednom; Bože me sačuvaj!

  25. #25
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Dugo vremena mi je želja bila pogledati film Branka Lustiga "Ljudožder vegetarijanac".
    Kad konačno jesam nisam tamo vidjela ništa što već nisam znala i mogla pretposatviti ili čula od uključenih kako se po bolnicama radi ali me viđeno duboko potreslo, na način da moj jezik i moji prsti više ne šuti nikom i ni zbog čega. Još je gore to što svi sve znamo a šutimo.
    Ako mogu molitelji moliti pred bolnicama pa što se ne može skupiti 50++++ ljudi s transparentima i građanski tražiti promjene na bolje.
    Uz sve dužno poštovanje prema raznim liječnicima Čorušićima kad su se kao ljudi isti pokazali kao gore od materije u koju ljudi znaju cipelom ugaziti na zelenoj površini pa zato u dvojbu dovodim i njihove stručne kompetencije.

  26. #26
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Ako mogu molitelji moliti pred bolnicama pa što se ne može skupiti 50++++ ljudi s transparentima i građanski tražiti promjene na bolje.
    Ako je moguće maknuti vozača autobusa ili blagajnicu koji ne odrađuju svoj posao, što je toliko teško postići isto kod učitelja/ice i liječnika. Postoje pojedinci kojima nije na skrb za povjeriti životinje a kamoli djecu ili pacijente.

  27. #27
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Da... to je tako dok se god iščuđavamo i ne djelujemo. Zato ja djelujem, važem kad mogu, nije uvijek ugodno (tipa prosvjed protiv ograničavanja prava na pobačaj, a tamo i neki sa srpom i čekićem koji nije moja zastava...), ali... nije ugodno ni šutit. Ako ništa - osjećam se bolje (bolje živim sama sa sobom). Pitali su jednoga aktivistia protiv rata u Vijetnamu - oj, naivčino, zar vjeruješ da ćeš ti jedan promijeniti svijet? Ovaj je odgovorio - svijet, tko govori o mijenjanju svijeta? Ja samo ne dam svijetu da promijeni mene. Pa ipak se promijenio. Brzo se svijet mijenja, mada se nama to čini sporo - u 20 godina nastane šteta, ali se u 20 godina i oporavit društvo može.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.11.2018. at 16:13

  28. #28
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne vjerujem da bi se to u ovoj i ovakvoj državi moglo dogoditi. Ono što bi se moglo je ono što sam napisala. Proučiti kako zapravo izgleda Ugovor između ljekarni i HZZO-a pa tražiti da se taj Ugovor raskine ako je ikako moguće.
    X
    ovo je također i lakše izvesti nego dobiti 50 ljudi na ulicu

    edit: mislim, prijaviti i tražiti
    Posljednje uređivanje od Argente : 16.11.2018. at 16:27

  29. #29
    Vlattka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    435

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    osobno sam protiv tog razdvajanja da li se koriste za liječenje nekog zdravstvenog problema ili za kontracepciju
    Slazem se.

    Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk

  30. #30
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Pa u apoteci i nemaju sto razdvajati koristi li se lijek u ovu ili onu svrhu. Tamo su da izdaju ono sto je propisano i to je cijela njihova duznost.

    Ovu apoteku treba, ne bojkotirati, vec zatvoriti, zabraniti joj rad.

  31. #31

  32. #32
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Povjerenstvo zaključilo - imala je pravo:

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...ndzic/8109635/

  33. #33
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Da, eto baš paralelno se ta odluka dogodila s pažljivim odabirom konzervativnih liječnika za stručnu podršku zakonu o pobačaju. Povjetarac s povremenim udarima nosi u istom smjeru.
    Glupo mi je i ponavljati kako je sve već godinama jasno kamo ide, kako se posljedice vide na odljevu kvalitetnih mladih ljudi kojima je "Europe state of mind" puno bliži od srljanja u ekstremni konzervativizam.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 28.11.2018. at 15:31

  34. #34
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Da, eto baš paralelno se ta odluka dogodila s pažljivim odabirom konzervativnih liječnika za stručnu podršku zakonu o pobačaju. Povjetarac s povremenim udarima nosi u istom smjeru.
    Glupo mi je i ponavljati kako je sve već godinama jasno kamo ide, kako se posljedice vide na odljevu kvalitetnih mladih ljudi kojima je "Europe state of mind" puno bliži od srljanja u ekstremni konzervativizam.
    X. Zenama koje su lijecile neplodnost je to vidljivo zadnjih 15-tak godina (prije I ja dam bio embrij je bila kampanja protiv IVF-a Nije stvar, nego dar, pokroviteljstvo i sudjelovanje svecenika na strucnom kongresu ginekologa koji se bave potpomognutom, itd.). Sad postaje vidljivo svima jer je jako ojacalo...ne moras bi ic na IVF, kod pridizanja obicnih antibebi moras polagat racune sto je lijecnik mislio kad ti je to prepisao.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.11.2018. at 18:11

  35. #35
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Razumjela bih da se radi o medikametoznom postupku prekida trudnoće, ali ovo, pa pitam se je li dotična magistra farmacije stvarno studirala struku ili je diplomu našla/kupila na placu s obzirom na nepoznavanje terapijskih učinaka i indikacija propisanog lijeka.
    Ovo je još jedna misija za Udrugu, da se kontraceptivi ne zovu samo tako jer su i terapija za zdravstvena stanja reproduktivnog zdravlja žene.
    meni je ovo, mada vjerujem da nije takva namjera, opasno

    jer medikametozni postupak prekida trudnoće je (još) u RH legalan
    do kad će biti, to je upitno
    (možda sam pod utjecajem Sluškinjine priče, nadam se, mada mi sve ovo smrdi
    smrdi, smrdi, užasno smrdi)

    i kao legalan, mora biti dostupan svima koji to žele

    i nitko ne smije proispitivati za što žena koristi hormonsku kontracepciju

    za regulaciju ciklusa
    liječenje akni
    ili baš za to grozno spriječavanje začeća

    nitko nema pravo birati da će za prva dva razloga izdati lijek, a za treći neće

    to je opasno pomicanje granica

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Jesam li dobro razumjela, pacijentica je imala crni, privatni recept i magistra joj unatoč tome nije izdala propisani lijek?
    Ili, htjela ga je kupiti bez recepta?

  37. #37
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim da je imala recept.

  38. #38
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Eto sam malo dublje ulazila u temu i ovaj priziv savjesti u liječnika prema pobačaju je hibrid dozvoljenog prava priziva savjesti na nošenje i upotrebu oružja u ratnim zbivanjima.
    Tako je Općom deklaracijom o ljudskim pravima UN-a i Europskom konvencijom o ljudskim pravima i temeljnim slobodama iz 1950.g. regulirano pravo na savjest, da bi posljedično s tim RH u Ustav čl. 40 jamčila slobodu savjesti a čl. 47 pravo priziva savjesti protiv vojne službe. Iz toga su u 2003. proizašli zakoni u lječništvu, sestrinstvu, dentalnoj medicini i 2014.g. o potpomognutoj oplodnji.

    I sad se i farmaceuti dižu na zadnje noge i odlučuju o izdavanju lijeka u skladu s prizivom savjesti.
    U konkretnom slučaju izveden potpuno nezakonito i Povjerenstvo je odlučilo da postupak nije sporan. Po meni, tema za žalbu, daljnja pravna djelovanja, pa i Sud za ljudska prava...

  39. #39
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    uf što mene to sve ispunjava ljutnjom
    protiv pobačaja, ali i protiv kontracepcije, pa i protiv toga da ovi i oni udomljavaju djecu, i to zoveš savjest

  40. #40
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    U 5. Danu na HRT su imali tu temu i kolimo se sjecam magistri imaju svoj pravilnik prema kojem imaju pravo priziva na savijest. Ali u ljekarni koraju istovremeno biti dva djelatnika da ne dodje do ovakvog slucaja. U konkretnpj ljekarni nije ih bilo.

  41. #41
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Ljude i njihove stavove (predrasude, vjerovanja) teško se može mjenjati. Teško, ali može se.
    Zato moramo iskazivati organiziranu inicijativu.

  42. #42
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Bio je clanak, kaze vlasnica da zna za priziv savjesti kod te zene. I da su uvijek 2 djelatnika, no taj dan je druga otisla ranije zbog bolesti

  43. #43
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Spajalica ja se slažem s tobom, zato sve ovo pišem.
    Ljude se teško mjenja u njihovim utvrđenim statovima, ali može se i moramo jer smo dužni potomcima u nasljeđe ostaviti tolerantvno društvo. I zato je potrebna organizirana inicijativa u ostvarenju tolerancije.

  44. #44
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Ljude i njihove stavove (predrasude, vjerovanja) teško se može mjenjati. Teško, ali može se.
    Zato moramo iskazivati organiziranu inicijativu.
    Ljudi i njihovi stavovi su zapravo vrlo pokolebljivi, jako ovise o tome što će drugi reći itd. U 20 god promjeni se sve naglavačke. Sad... što je lako, što teško, ovisi o vremenskom horizontu. Veću par godina se može dosta promijeniti. Kako konzervativni lobi mijenja organiziranim inicijativima, pa ispadne spontano "događanje naroda", naravno da se treba organizirati.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 29.11.2018. at 13:39

  45. #45
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Ja imam samo za pitati kad i gdje da dođem podržati inicijativu.?

  46. #46
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Bio je clanak, kaze vlasnica da zna za priziv savjesti kod te zene. I da su uvijek 2 djelatnika, no taj dan je druga otisla ranije zbog bolesti
    Još bi trebalo dati subvenciju poslodavcu, budući da mora osigurati posebne uvjete rada.

    I onda mi je još upitno da li kad zapošljavaš farmaceuta smiješ pitati ima li priziv savjesti, jer što ako ti se potrefi da imaš dvoje s prizivom savjesti, a nisi to znao kad si zapošljavao. Ili smiješ pitati samo ako imaš već jednog s prizivom.
    I opet naravno do kuda smije ići priziv savjesti. Je l bi bilo OK da ja imam priziv savjesti na prodaju dodataka prehrani u apoteci, s obzirom na brojne relevantne studije o neučinkovitosti mnogih od njih? Ili na homeopatske lijekove? Kriterij da nitko nije smrtno ugrožen stoji.

  47. #47
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam samo za pitati kad i gdje da dođem podržati inicijativu.?
    Netko treba i počet sastavljati inicijativu . Za početak, dovoljno je svima jasno i glasno govoriti koliko ti je to neprihvatljivo, a ne prešutjeti bilo čiji komentar (susjede, druge mame itd., frendovi koji su, eto "takvi"). Bio je ove godine prosvjed protiv smanjivanja ženskih reproduktivnih prava (protiv zabrane pobačaja, za bolje uvjete u rodilištima, za veću autonomiju žena za odlučivanje o svom tijelu) - priključi se na te FB grupe, uplaćuj doprinose, sudjeluj u prosvjedima. Meni nije bilo ugodno u tim grupama, jer sam soler, npr. živcira me što se tome priključuje Radnička fronta. Ali, ako se omasovi, to će se pitanje pomaknuti iz far-lefta u centar. A da bi se to dogodilo - svačija kap to pomaže tkati.

  48. #48
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    I opet naravno do kuda smije ići priziv savjesti. Je l bi bilo OK da ja imam priziv savjesti na prodaju dodataka prehrani u apoteci, s obzirom na brojne relevantne studije o neučinkovitosti mnogih od njih? Ili na homeopatske lijekove? Kriterij da nitko nije smrtno ugrožen stoji.
    X-tina. Koji priziv savjesti, pola svake ljekarne su pilule za lilule - matične mliječi, biće i magareća mlijeka imaju . To bi bio priziv razuma / znanja.

    Crvka je duboko penetrirala u sve pore - škola - dani kruha - vjeronauk itd. itd.

    Sve što smatraš da nije OK - trebaš reagirati, u skladu s nekom razumnom procjenom štete i benefita.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 29.11.2018. at 15:16

  49. #49
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ovdje se mogu povući svakojake paralele. Što npr. s Adventistima koji se zaposle kod poslodavca koji radi petkom navečer i subotom? Konkretno, netko mora umjesto njih raditi te subote, a oni se mogu pozvati na svoje vjersko opredjeljenje.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Ako zakon kaže da u ljekarni istodobno moraju raditi dva ljekarnika, a jedan od njih je obvezno onaj koji se ne poziva na priziv savjesti, u čemu je problem?
    Ako jedan ne da lijek, drugi će dati. Svi su zbrinuti, svatko je ostvario svoje pravo. Zbog čega se onda točno propinjemo na stražnje noge?

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •