Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 82

Tema: Prosvjetna inspekcija

  1. #1
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno Prosvjetna inspekcija

    Kako roditelj može dignuti crvenu zastavicu vezano za rad nastavnika na koji se bune generacije djece i roditelja, a opstaje u školi, koja je "kuharica" za to? Je li ovo prava adresa, obraćanje pisanim putom:

    https://mzo.hr/hr/brzi-linkovi/kontakti-1

    Pretpostavljam da je eskaliranje unutar škole besmisleni gubitak vremena, s obzirom da probl postoji tijekom više generacija ili?

    Oprostite ako je negdje bilo.

  2. #2
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I kojio su onda sljedeći koraci od strane prosvjetne inspekcije - što ona mora napraviti i u kojem roku (pisano očitovanje, izlazak na teren, ništa)? Da vidim da li da to uopće razmatram ili pognem glavu i pričekam vremenski da izađemo iz ralja maltretiranja i neprenošenja znanja time što će nastavnik postat nečiji tuđi problem (neke druge generacije djece).

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo, možda ti ovo pomogne: https://gov.hr/moja-uprava/obrazovan...nspekcija/1986

    Negdje u tekstu imaš i link na Zakon o prosvjetnoj inspekciji.


    Da sad razmišljam o tome, prije pokretanja prijave najavila bih se na razgovor Gradskom uredu za obrazovanje i vidjela da li postoje mogućnosti da se problemi riješe i koje su sve opcije: https://www.zagreb.hr/gradski-ured-za-obrazovanje/826

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Dobro je da je prijava potpisana, a ne anonimna.

  5. #5
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Peterlin, ti bi preporucila dolazak i razg, bez pap traga prije? Dijete nema probl u smislu ocjena (zasad 5), ali imaju svi s maltretazom i neprenosenjem znanja i time da im je predmet postao grozan, vremenski zauzima preko 50 posto domaceg i jede vrijeme drugih predmeta doma, a na satu ne dobijaju puno. Ja sam mislila da bih mozda ja bila uvjerljivija kao majka takvog djeteta da se nast potrudi malo ozbiljnije prenositi znanje, a manje djeci prepustati da sami uce satima doma...nego djeteta koje ima probl s ocjenom.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 21.11.2018. at 13:42

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, ti bi preporucila dolazak i razg, bez pap traga prije? Dijete nema probl u smislu ocjena (zasad 5), ali imaju svi s maltretazom i neprenosenjem znanja i time da im je predmet postao grozan, vremenski zauzima preko 50 posto domaceg i jede vrijeme drugih predmeta doma, a na satu ne dobijaju puno. Ja sam mislila da bih mozda ja bila uvjerljivija kao majka takvog djeteta da se nast potrudi malo ozbiljnije prenositi znanje, a manje djeci prepustati da sami uce satima doma...nego djeteta koje ima probl s ocjenom.
    Nisam mislila da ne trebaš ništa prijaviti. Mislila sam da se unaprijed raspitaš kako ide taj proces, pa da vidiš...

    Prijava ti je batina s dva kraja i reći ću ti iz iskustva zašto ljudi to rijetko rade... Ako tako nešto pokreneš, moraš biti spremna na moguće raznovrsne posljedice, jer osoba koja ne radi svoj posao na odgovarajući način obično se ne može istog trena maknuti s tog radnog mjesta. Čitaj: tvoje dijete je i dalje izloženo, a ne rješava se ništa i šteta može biti veća od koristi.

    Jesi li odradila sve korake prije toga? Informacije, stručna služba, roditeljski sastanak (na kojem je relativno lako naći saveznike, ako je problem velik), ravnatelj škole, Gradski ured?

    Prosvjetna inspekcija je doslovce zadnja.

    Ja sam razmatrala opciju preseljenja svog djeteta u drugu školu zbog sličnih i nekih drugih razloga. Odustala sam, jer mi se činilo da bi potencijalna šteta za moje dijete lako mogla biti veća od potencijalnih koristi. Čini mi se da je ovdje isto. Po školama ima ljudi koji nisu za taj posao (kao i po bolnicama, državnoj upravi i doslovce svim drugim službama) i to je teško riješiti.

    Kako god bilo, nije loša ideja malo zatalasati (možda priprijetiti inspekcijom, čak i da ne napišeš prijavu). Zbog toga sam rekla da bi se moglo u Gradski ured na razgovor: "Oprostite, razmišljam o prijavi prosvjetnoj inspekciji, da li ste možda imali već takvih situacija s tom i tom školom, tom i tom osobom???" Ali prije toga razmotri što bi se u samoj školi moglo napraviti. Ako im nakopaš prosvjetnu na vrat, posljedice bi se mogle prelomiti na tvom djetetu. S druge strane - ako im neka osoba ide na živce i ne znaju što bi, možda bi im to pomoglo. U svakom slučaju, mislim da je produktivnije odraditi komad interne komunikacije u školi prije nego pošalješ prijavu. Možeš i to poslati ravnatelju poštom s povratnicom, da se urudžbira i da imaš dokaz da si im ukazala na problem, a u dopisu navedi da ćeš podnijeti prijavu prosvjetnoj inspekciji ako se ne poduzme...,...

    Eh, sad - kako ćeš - nemam pojma... Napravi kako misliš da je najbolje. Lako je meni solit pamet, a ne znam priču. Sretno!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, ti bi preporucila dolazak i razg, bez pap traga prije? Dijete nema probl u smislu ocjena (zasad 5), ali imaju svi s maltretazom i neprenosenjem znanja i time da im je predmet postao grozan, vremenski zauzima preko 50 posto domaceg i jede vrijeme drugih predmeta doma, a na satu ne dobijaju puno. Ja sam mislila da bih mozda ja bila uvjerljivija kao majka takvog djeteta da se nast potrudi malo ozbiljnije prenositi znanje, a manje djeci prepustati da sami uce satima doma...nego djeteta koje ima probl s ocjenom.
    Put bi bio da svakako prvo razgovaraš s učiteljem, no možeš poslati i mail pedagogu i ravnatelju i zatražiti razgovor o toj temi odnosno radu dotičnog učitelja (tako imaš pisani trag), a možda bude prilika da se svi nađete.
    Gradski ured je gubljenje vremena jer nema baš nikakvih ingerencija nad radom učitelja (u smislu u kojem tebi treba).

    Možeš se obratiti direktno Prosvjetnoj inspekciji, no oni rješavaju administrativne i pravne stvari te obično nadzor nad kvalitetom rada učitelja povjeravaju AZOO https://www.azoo.hr/index.php?view=article&id=6744. Naravno možeš se i ti direktno obratiti Agenciji tj odgovarajućem savjetniku/nadzorniku.

    Niti Prosvjetna inspekcija niti Agencija neće pohrliti i gledati pozitivno ukoliko preskočiš školu i direktno se obratiš njima, bez da si pokušala išta rješavati u samoj školi.

  8. #8
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    No@, kako koji savjetnik/ca (nadzornik) .
    Ja sam nedavno kontaktirala jednog/u pa mi je doslovno rečeno - zar vi STVARNO mislite da ravnatelj ne zna što dotični nastavnik/ca godinama (jer su u pitanju višegodišnjie budalaštine) radi?

  9. #9
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Moje je iskustvo da uprava škole uvijek naizgled reagira na pritužbu, malo pošpota tuženika, a taj nastavi po starom.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Moje je iskustvo da uprava škole uvijek naizgled reagira na pritužbu, malo pošpota tuženika, a taj nastavi po starom.
    Moje ti je iskustvo da ti je tako nekad s tim AZOO nadzornicima ne bi se steli zamjeravati kolegama ili pak sličnog su mentalnog sklopa kao taj "prijavljeni" učitelj pa ne vide problem.
    Realni budimo - ravnatelj nema puno toga učinkovitog na raspolaganju za učiniti.
    Svakako dolazak nadzora iz AZOO može biti od pomoći školi u takvim "nepopravivim" situacijama.

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Inače sam takvim primjercima neopisivo ogorčena, osobito kad je problem u neradu, u slabom obrađivanju gradiva, kad svi imaju 5, a znanje je nikakvo. Takvih vidim par u školi moje djece, ali roditeljima je uglavnom svejedno (ne bi se šteli mešat) dok su ocjene fine. Satovi su kakti odrađeni, u e imeniku sve štima. Ili satovi su odrađeni na način da u e imeniku piše obrada gradiva koje se nije obradilo. Ili suprotno, kad se učenike maltretira gradivom kojeg u knjizi nema pa hajde ti dokaži da te pitala baš to i zafrljila dvojku.

  12. #12
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ina33, sve su ti to jalovi pokušaji. Nastavnik se nakon toliko godina NE POPRAVLJA, a ako nema baš jako teške povrede obaveze, otkaz će dobiti na sv. nigdarjevo. To je rak-rana sustava.

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Pomoć bi bila da makar malo ohane - malo više obrađuje lekcije, malo manje očekuje da sami rade od doma, malo da se više znanja prenese, a štrebetanje doma oslobodi za druge predmete. Je li netko možda postigao tako privremeno "rješenje"? Važem zapravo uopće to do sth or not to do anything.

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Pomoć bi bila da makar malo ohane - malo više obrađuje lekcije, malo manje očekuje da sami rade od doma, malo da se više znanja prenese, a štrebetanje doma oslobodi za druge predmete. Je li netko možda postigao tako privremeno "rješenje"? Važem zapravo uopće to do sth or not to do anything.
    A da probaš direktno razgovarati s tom osobom? U osnovnoj školi relativno je lako doći na predmetne informacije (svi to imaju) i pitati da li se može prilagoditi način predavanja? U maniri "znate, mom djetetu to teško ide na taj način, njoj/njemu bi lakše bilo kad bi blablabla..." Kod nas je to palilo u nekim slučajevima, ali neki su bili beznadni.

    Ništa, baš ništa nas nije spasilo pustih sati rada kod kuće s djecom u kojima smo krpali rupe koje ostavlja sustav, čak i kad su nastavnici ok (ali recimo nije plan). Tako je bilo do kraja osnovne škole. Neke stvari se nisu popravile ni u srednjoj, pa sad moj stariji (maturant) ima instrukcije iz hrvatskog, koje imaju svrhu njemu popuniti rupe u znanju nastale zbog pristupa "dajte vi to sami naučite" tijekom tri i pol godine. Pisala sam o tome na drugom topicu. Ništa se drugo nije dalo učiniti. Zaključili smo da je bolje pomoći našem sinu koji nas nije nikad do sad doveo u situaciju da mu trebaju instrukcije, pa kad je tražio da mu to organiziramo za hj, to smo i napravili. Dok mi ispravimo krive drine - matura je za vratom (ili upis u srednju školu). Znam da time nismo spasili ostale iz generacije, ali s vremenom smo izgubili iluzije i krpali kako je najbolje za našu djecu, a ne za sveukupnu populaciju. Tja, možda smo mogli i bolje....ne znam.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    A da probaš direktno razgovarati s tom osobom? U osnovnoj školi relativno je lako doći na predmetne informacije (svi to imaju) i pitati da li se može prilagoditi način predavanja? U maniri "znate, mom djetetu to teško ide na taj način, njoj/njemu bi lakše bilo kad bi blablabla..." Kod nas je to palilo u nekim slučajevima, ali neki su bili beznadni.
    Bojim se da, sve dok dijete ima dobre ocjene iz tog predmeta, ovakav pristup neće rezultirati rješenjem.

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Da... Hvala puno svima. Tko dođe na neku dodatnu ideju / iskustvo - na svemu ću bit zahvalna.

  17. #17
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nema ti nikakvog rjesenja tog problema. U seoskoj skoli prof. matematike i fizike ne predaje nista, odnosno, on nesto ispise po ploci i to je to. Zadace nema. Ispit (jedan te isti) se pise tri dana za redom. Statistika savrsena, kao i papiri. Generacije djece ne mogu u srednjoj dobiti 2 iz matematike i fizike. NISTA se ne moze napraviti odum ispisati dijete iz te skole. Pravno gledano, sve stima.
    Zvala sam svojevremeno i AZOO, zena mi nije vjerovala i trazila me da dvaput ponavljam pricu, pa sam shvatila da me zapravo uopce ne slusa.
    U konacnici sam ispisala djecu...

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja sam jednom davno, pokusala. Isla na predmetne informacije, do strucne sluzbe skole. I ja sam nastavnik i pedagoginja mi otvoreno rekla: Znamo, ali nas je strah ako previse stisnemo da ce dati otkaz i tko ce onda to drzat... I istina je da ovdje rade nestrucne zamjene... Dakle, osim onog ne talasaj, i onog kako mi ti mozemo znati ( u pravilu takvi nastavnici kad im se dode na sat odrade ok sat) postoji i taj problem....ok, kad tog nastavnika potjeramo, tko ce radit... Za prirodne predmete svugdje u Hrvatskoj, za drustvene zasad po selima i ponekim gradovima. Tako da ako je prirodni predmet, najisplativije je ulozit vrijeme i trud u organiziranje besplatnih instrukcija preko neke udruge...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam jednom davno, pokusala. Isla na predmetne informacije, do strucne sluzbe skole. I ja sam nastavnik i pedagoginja mi otvoreno rekla: Znamo, ali nas je strah ako previse stisnemo da ce dati otkaz i tko ce onda to drzat... I istina je da ovdje rade nestrucne zamjene... Dakle, osim onog ne talasaj, i onog kako mi ti mozemo znati ( u pravilu takvi nastavnici kad im se dode na sat odrade ok sat) postoji i taj problem....ok, kad tog nastavnika potjeramo, tko ce radit... Za prirodne predmete svugdje u Hrvatskoj, za drustvene zasad po selima i ponekim gradovima. Tako da ako je prirodni predmet, najisplativije je ulozit vrijeme i trud u organiziranje besplatnih instrukcija preko neke udruge...
    Ovo je stvarno situacija u Hrvatskoj? (Pitam ozbiljno, nisam ironična).
    A gde je nastavni kadar, emigrirao ili?
    Ko onda drži te instrukcije, nije mi sad najjasnija logika, nema ko da radi, ali ima ko da drži privatne, pa neće biti da je zarada bolja tako?
    Razumem za tvoje selo, ali za Zagreb?

    (Mislim, istu tu priču dobijemo mi ovde u selu kad se žalimo na nestručnu zamenu iz matematike koja je upropastila 25 generacija dece i nastavlja. Za 25 godina nijedan matematičar se nije zaleteo na nepunih 40km od Novog Sada, kako da ne... Ja lično sam svojevremeno savetovala dvoje dipl. matematičara da konkurišu i uprava škole ih je otkačila na sve načine, sigurna sam da se taj scenario ponavlja godinama...)

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam jednom davno, pokusala. Isla na predmetne informacije, do strucne sluzbe skole. I ja sam nastavnik i pedagoginja mi otvoreno rekla: Znamo, ali nas je strah ako previse stisnemo da ce dati otkaz i tko ce onda to drzat... I istina je da ovdje rade nestrucne zamjene... Dakle, osim onog ne talasaj, i onog kako mi ti mozemo znati ( u pravilu takvi nastavnici kad im se dode na sat odrade ok sat) postoji i taj problem....ok, kad tog nastavnika potjeramo, tko ce radit... Za prirodne predmete svugdje u Hrvatskoj, za drustvene zasad po selima i ponekim gradovima. Tako da ako je prirodni predmet, najisplativije je ulozit vrijeme i trud u organiziranje besplatnih instrukcija preko neke udruge...
    Deficitarnost nekih zanimanja u školi je realan problem i bojim se da će biti sve veći, no Ina je pitala za Zagreb
    tu se još uvijek uz (ponekad dosta truda) mogu naći stručni i kvalificirani kandidati za posao u školi.

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je stvarno situacija u Hrvatskoj? (Pitam ozbiljno, nisam ironična).
    A gde je nastavni kadar, emigrirao ili?
    Ko onda drži te instrukcije, nije mi sad najjasnija logika, nema ko da radi, ali ima ko da drži privatne, pa neće biti da je zarada bolja tako?
    Razumem za tvoje selo, ali za Zagreb?

    (Mislim, istu tu priču dobijemo mi ovde u selu kad se žalimo na nestručnu zamenu iz matematike koja je upropastila 25 generacija dece i nastavlja. Za 25 godina nijedan matematičar se nije zaleteo na nepunih 40km od Novog Sada, kako da ne... Ja lično sam svojevremeno savetovala dvoje dipl. matematičara da konkurišu i uprava škole ih je otkačila na sve načine, sigurna sam da se taj scenario ponavlja godinama...)
    Joj, previše istine ima u tome...

    Moj stariji je imao pet ili šest profesora na zamjeni u višim razredima OŠ, u Zagrebu - širi centar. Cijela generacija je stradala zbog toga, onako kako marta kaže - u srednjoj su se pokazali razmjeri katastsrofe. Istina je da nema profesora matematike koliko bi trebalo, često su uzimali studente za zamjenu itd. Ne mogu vjerovati da doslovce godinama nisu uspjeli naći zamjenu... Ne znam kako je sad.

  22. #22
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Baš sam jučer čula za jednu gimnaziju u kojoj već mjesec ipo dana djeca nemaju matematiku jer nisu uspjeli naći nikakvu, pa ni lošu zamjenu

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je stvarno situacija u Hrvatskoj? (Pitam ozbiljno, nisam ironična).
    A gde je nastavni kadar, emigrirao ili?
    Ko onda drži te instrukcije, nije mi sad najjasnija logika, nema ko da radi, ali ima ko da drži privatne, pa neće biti da je zarada bolja tako?
    Razumem za tvoje selo, ali za Zagreb?

    (Mislim, istu tu priču dobijemo mi ovde u selu kad se žalimo na nestručnu zamenu iz matematike koja je upropastila 25 generacija dece i nastavlja. Za 25 godina nijedan matematičar se nije zaleteo na nepunih 40km od Novog Sada, kako da ne... Ja lično sam svojevremeno savetovala dvoje dipl. matematičara da konkurišu i uprava škole ih je otkačila na sve načine, sigurna sam da se taj scenario ponavlja godinama...)
    Evo, da ne bude sve samo na osobnim iskustvima - članak od prije nekoliko tjedana: https://www.jutarnji.hr/vijesti/obra...denti/7893384/

    Znam još i hrpu primjera iz bliže i dalje okoline, za razne škole - od osnovnih do srednjih - da je zaista velik problem naći nastavnike, naročito za zamjene, i naročito iz prirodnih predmeta.

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja nikako ne vjerujem da je otkaz jedino rješenje za loše profesore, pa da im se eto ne može ništa jer nema zamjene.

    Mislim da uopće nije u ljudskoj prirodi situacija da te se prozove na poslu, da ti se ukaže na pogreške i na ono što pogrešno radiš, a ti samo odmahneš rukom i nastaviš po svome jer ne možeš dobiti otkaz.

    (uostalom, ako nastavnika prirodnih predmeta nema, onih društvenih ima, pa je situacija opet jednaka)

    Znači, mislim da s tim nastavnicima na koje se roditelji i djeca konstantno žale nitko uopće ozbiljno ne razgovara.

  25. #25
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nikako ne vjerujem da je otkaz jedino rješenje za loše profesore, pa da im se eto ne može ništa jer nema zamjene.

    Mislim da uopće nije u ljudskoj prirodi situacija da te se prozove na poslu, da ti se ukaže na pogreške i na ono što pogrešno radiš, a ti samo odmahneš rukom i nastaviš po svome jer ne možeš dobiti otkaz.

    (uostalom, ako nastavnika prirodnih predmeta nema, onih društvenih ima, pa je situacija opet jednaka)

    Znači, mislim da s tim nastavnicima na koje se roditelji i djeca konstantno žale nitko uopće ozbiljno ne razgovara.
    Pretpostavljam da... da znaju bolje, onda bi to i radili bolje? Oni, pretpostavljam, misle da rade najbolje, a da se svi žale jer je teško i jer zanovijetaju... Što znači "ozbilno razgovaranje" - ja to ne kužim - roditelj-nastavnik, ravnatelj-nastavnik ili prosvjetna-nastavnik?

  26. #26

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Tanja, hvala za link, baš grozno zapravo .

    I, da se vratim na temu, slažem se da direktori uglavnom znaju kako njihovi nastavnici rade i šta zahtevaju od učenika.
    Neki direktori su savršeno ravnodušni prema učenicima, neki su čak ubeđeni da je za školu i dobro što ima nekog tako "strogog" nastavnika, a oni kojima takav nastavnik smeta najčešće nemaju volje ili nemaju mehanizam da ga obuzdaju.
    Jer, kako je casa napisala, žalbe na takve profesore su mahom jako neuhvatljive, jer šta znači "previše gradiva", "previše traži", deca "previše i predugo uče"?
    Sve to je nemoguće utvrditi posetom jednom času, čak i pritužbe jedne čitave generacije se mogu protumačiti kao "slaba generacija kojoj je teško...".

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Mima, ali ja mislim da u prosveti baš i nije lako dobiti otkaz, postoji procedura, moraš dati i nekakvo suvislo obrazloženje osim "bio je prezahtevan prema deci", bar pišem prema našem zakonodavstvu, moguće da ima razlika...

  28. #28
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da uopće nije u ljudskoj prirodi situacija da te se prozove na poslu, da ti se ukaže na pogreške i na ono što pogrešno radiš, a ti samo odmahneš rukom i nastaviš po svome jer ne možeš dobiti otkaz.
    ja mislim da to uopće nije nemoguć scenarij
    ako znaš da realno nema baš neke opasnosti da ćeš dobiti najgore posljedice (ostanak bez posla), a ne znaš ili ti se ne da raditi drugačije, možeš bez problema izracionalizirati da su roditelji previše zaštitnički, djeca prelijena, ravnatelj politički podoban neznalica, a stručna služba skupina nerealnih debila

  29. #29
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Pretpostavljam da... da znaju bolje, onda bi to i radili bolje? Oni, pretpostavljam, misle da rade najbolje, a da se svi žale jer je teško i jer zanovijetaju... Što znači "ozbilno razgovaranje" - ja to ne kužim - roditelj-nastavnik, ravnatelj-nastavnik ili prosvjetna-nastavnik?
    Pa valjda pretpostavljena osoba-nastavnik, dakle ravnatelj-nastavnik ili nekakva inspekcija-nastavnik. Znači ako moj šef sa mnom razgovara i ukaže mi na propuste koje radim u poslu, ne vjerujem da je uopće u prirodi većine ljudi na takav razgovor odmahnuti rukom i ništa ne mijenjati. I ja sam radila u firmi u kojoj se "nije moglo dobiti otkaz" pa nije istina da ljudi nisu reagirali na razgovor sa šefom.

    A ne bih rekla niti da takav nastavnik misli da radi najbolje, mislim da su oni itekako svjesni da rade loše.

  30. #30
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ja mislim da to uopće nije nemoguć scenarij
    ako znaš da realno nema baš neke opasnosti da ćeš dobiti najgore posljedice (ostanak bez posla), a ne znaš ili ti se ne da raditi drugačije, možeš bez problema izracionalizirati da su roditelji previše zaštitnički, djeca prelijena, ravnatelj politički podoban neznalica, a stručna služba skupina nerealnih debila
    Nije nemoguć i sigurno da ima svakakvih ljudi. Ali mislim da uopće nije tako čest kako se to stalno piše.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A ne bih rekla niti da takav nastavnik misli da radi najbolje, mislim da su oni itekako svjesni da rade loše.
    Ja ću napisati jednu kratku poluinsajdersku crticu: devojka koja je prve četiri-pet godina svoga nastavničkog rada provela tako što je sa tremom i u panici pred svaki svoj čas ponavljala sopstveno predavanje napamet jer nikad nije bila sigurna da to gradivo zna (?), izrasla je nakon šeste i sedme godine rada u profesoricu iz Ininog opisa, čiji učenici provode sate, sate, i još sati memorišući neverovatne količine podataka neohodnih za prolaznu ocenu- ali ako ih pitaš da iz podataka izvuku zaključak i suštinu, oni ne znaju.

    Pri tome, nastavnica je nakon 10 godina rada ubeđena da je odličan nastavnik.

  32. #32
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku

    Znači, mislim da s tim nastavnicima na koje se roditelji i djeca konstantno žale nitko uopće ozbiljno ne razgovara.
    Ljudi se jako teško (čitaj; nikako) mijenjaju već se samo utvrđuju u svojim stavovima.
    I obrazovno osoblje treba povratnu informaciju da se njihov trud ne uzima zdravo za gotovo a to je kad učenici na satu pozorno slušaju i sudjeluju u nastavi a roditelji se interesiraju za napredak svog djeteta i pitaju nastavnika kako da pomognu djetetu da bude još uspješnije. To vrijedi za učitelje koji daju sebe u školama.
    Ovi drugi, što primaju plaću a za učinak ih nije briga, nije im stalo da im generacije djece završavaju razrede bez znanja koje ovi nisu prenijeli, "nisu mogli jer je generacija takva" (čula sam i takvo obrazloženje od jedne učiteljice - da ona u razredu od 28 učenika može raditi samo s njih 2, ostali su beskorisni- !!!), što su u prosvjetnim vodama samo radi mjesečnog primanja a zapravo bi ubili da pređu bilo kamo drugdje ali da ih se oslovljava s mr.sc.prof... njima nema pomoći.
    Ja sam u svemu pobornik pisanog traga. Na urudžbeni zapisnik s datumom i potpisom primatelja. Dokaz da problem postoji iz davnina. I istina je da možeš više zakuhati i sebi (svoj djetetu) skočiti na šiju nego nešto postići.
    U ovim godinama života pomalo shvaćam da je dobro nekad dobro promisliti i čak odustati od situacije te prebaciti fokus na drugu sredinu (ako u svojoj nisi prihvaćen, odseli se, promijeni posao, prebaci dijete u drugu školu...) nego jahati na nečemu, posebno ako se pomalo osipaju nezadovoljnici koji su ti prvo davali vjetar u leđa a kad su potrebni da podrže inicijativu, ostave te šutke gledajući u pod pa na kraju ispadne da si jedini nezadovoljnik od kojeg se ismijavaju.
    Još jedan od instituta, osim skupa roditelja razrednog odjela, osobnog pisanog prigovora s potvrdom primitka, razgovora sa stručnom službom, ravnateljem/icom, je i predstavnik roditelja razrednog odjela u Vijeću roditelja. No, prema iskustvu, Vijeće se (osim ako na mjestu predsjednika nije neka proaktivna osoba) najčešće sastaje 2 puta godišnje, po jedanput u svakom polugodištu i opet....
    A može se i formirati Facebook grupa radi ispipavanja terena pa ako se skupi šačica hrabrih i zainteresiranih roditelja...
    I da, ako se prijava prosvjetnoj inspekciji šalje neanonimno, znači s potpisom, isti su po obavljenim radnjama / nazdoru dužni izvjestiti podnositelja prijave o rezultatima. Prijava ljepše zvuči kad je više potpisnika na papiru.

  33. #33
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mima, ovaj iz mog primjera bi uredno predavao i objašnjavao kad bi mu sjedio bilo kakav nadzor na satu. I onda dalje po starom...

  34. #34

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Moje iskustvo, roditeljsko i nastavnicko, je da los nastavnik koji sustavno ne odrzava nastavu vec cuva lose djecu, pa zadaje puno domaceg, pa pise isti test tri puta ili slicno, kad mu netko dode na sat, idrzava nastavu prolazne kvalitete i nakon posjeta nastavlja po starom. Na vlastite oci sam vidjela kako ti razgovori izgledaju. Ako nastavnik ima stav, a sto mi mozete ( kakav bilokoji matematicar moze imati jer ce u roku keks pronaci barem jednako placen posao, a za jezicare svaki iole sposobniji), razgovor gubi svaki smisao. Otkaz je gotovo nemoguce dobiti. Moguce je samo nastavnika toliko smarati da sam da otkaz. Znam preko nekoliko skola u zg u kojima matematiku radi nestrucni kadar. Ja sam trenutno nestrucna zamjena za strani jezik u svom mjestu. Vezu nemam, godinama se javljam na natjecaje za svoju struku i nakon osam godina zaposlili su se svi koji su bili umrezeniji od mene i sad radim kao nestrucna zamjena. Skola je nazvala obliznja 4HZZa i profesora tog jezika na burzi nema. Naravno, natjecaj mora ici i ja strepim da ce se javiti strucna osoba,pa da cu natrag na burzu. Iz moje osobne perspektive, za djecu je bolja nestrucna zamjena sa voljom i opceg mentalnog zdravlja nego nevoljni strucni kadar koji ceka mirovinu ili unosniju priliku. I kao jezicar, smatram da bi matematicarim, fizicarima i kemicarima trebalo povecat place bar dvadeset posto jer cemo uskoro po mojoj procjeni za pet godina doci do situacije da ce medu novozaposlenina u tim strukama biti vise nestrucnih nego strucnih. I
    To sve ne pomaze pokretacici... Ja bih na njenom mjestu otisla prvo do pedagoga i raspitala se. Pa do predmetnog nastavnika.
    I da, instrukcije iz matematike su svugdje u Hr bolje placene nego skolska placa. Naravno, ako se radi jednak broj sati. Nadalje, one su dovoljno dobro placene da mozes naci nekog matematicara koje ce nakon posla odrzat par sati i podebljat financije.
    Posljednje uređivanje od casa : 22.11.2018. at 15:10

  35. #35
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Loš nastavnik često nije svjestan da je loš pa onda krene s onim "pritisak roditelja je nepodnošljiv, svi hoće 5, ja pišam krv da ih naučim i tražim znanje, a oni meni tako..."
    Učenici (oni prosječno radišni, ne govorim o lošima) imaju nepogrešiv nos za dobrog nastavnika. Ako puno i kvalitetno daje, može biti strog i zahtjevan koliko hoće - učenici će malo jamrati, ali će itekako biti svjesni njegove vrijednosti.

  36. #36
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Loš nastavnik često nije svjestan da je loš pa onda krene s onim "pritisak roditelja je nepodnošljiv, svi hoće 5, ja pišam krv da ih naučim i tražim znanje, a oni meni tako..."
    Učenici (oni prosječno radišni, ne govorim o lošima) imaju nepogrešiv nos za dobrog nastavnika. Ako puno i kvalitetno daje, može biti strog i zahtjevan koliko hoće - učenici će malo jamrati, ali će itekako biti svjesni njegove vrijednosti.
    Ovo mi je fascinantno i stvarno se pokazuje kao točno. Bez obzira na koji predmet voljeli, kako kome što išlo, i, u krajnjoj liniji, kakvu ocjenu iz kojeg predmeta imali, djeca naprave konsenzus iz kojega je kristalno jasno tko je loš, a tko dobar nastavnik. Šteta što se to (još) ne uzima u obzir u državnim školama, kao što se uzima u obzir drugdje - seminari itd. - anonimne ankete.

    Hvala svima na inputu. Drugo je filozofirati o školstvu i zdravstvu i državi, a drugo je na svojoj koži vidjti ovako nešto za što sam mislila da su roditeljsko-učenička-pacijentska pretjerivanja. Sigurno je usko korelirano i s plaćama (sada negativno).

    Nisam bliža nekoj odluci, ail sve mi pomaže sagledati kompleksnost i cjelinu. Nije mi baš niti neka ideja da imam školstvo kao fol, a zapravo dijete školujem na privatnim instrukcijama. Onda je bolje otkačit se od cro školstva sise, prigrist ko ima, pa stvarno upisat stranu školu. Tako da... mislim da ću jednom makar nešto poduzeti jer ne mogu financirat ovo drugo, a ne mogu razvijat paralelan sistem doma i s instrukcijama. A ne želim niti ja predavat maloj doma, nemam više to zdravlje ni strpljeje, nakon odrađene poslovne satnice.

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Loš nastavnik često nije svjestan da je loš pa onda krene s onim "pritisak roditelja je nepodnošljiv, svi hoće 5, ja pišam krv da ih naučim i tražim znanje, a oni meni tako..."
    Učenici (oni prosječno radišni, ne govorim o lošima) imaju nepogrešiv nos za dobrog nastavnika. Ako puno i kvalitetno daje, može biti strog i zahtjevan koliko hoće - učenici će malo jamrati, ali će itekako biti svjesni njegove vrijednosti.
    Ozbiljno pitanje: kako se obavlja evaluacija nastavnika?

  38. #38
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Baš nikako.

  39. #39
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nastavnici se ne evaluiraju. Nekad su se evaluirali, više ne.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Eh, kad bi se na kraju svakog razreda ( u osnovnoj) pisali testovi propisani od ministarstva svi bi znali tko što radi i ne radi.
    Meni se čini jednostavno. Izabereš 30 profesora koji napišu a kompjuter slučajnim odabirom izabere zadatke. Kao matura, svi pišu istovremeno.
    Statistički obradiš podatke svake godine. Nakon nekoliko godina sustav će prikupiti sve podatke o svima. O djeci i o profesorima.
    Ne možeš se 10 godina vaditi na lošu generaciju.Ali, mnogima istina nije draga...

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    S tim da ne bi trebalo evaluirati na kraju godine, nego na pocetku i kraju. I lijepo vidis napredak.
    Moj prijedlog za instrukcije nije da placas svom djetetu, vec da trud i vrijeme koje moras ulozit u zvanje prosvjetne inspekcije ulozis u zvanje udruge oz tvog kvarta koja se bavi djecom i firme za koju mislis da bi to mogla financirat.
    Ima svakakvih roditelja. To se meni cini sastavnim diielom posla nastavnika. Kad osobno cujem da je taj razred nikakav, uvijek kazemDa su sva djeca motivirana, nadarena i radisna, nastavnika ne bi ni trebali. Samo sto se kod nas skolstvom bavi malo, a onda kad se bavi, bilo bi bolje da se ne bavi. Stvarno su rijetki segmenti koji su za mog vremena mijenjani nabolje...

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, kad bi se na kraju svakog razreda ( u osnovnoj) pisali testovi propisani od ministarstva svi bi znali tko što radi i ne radi.
    Meni se čini jednostavno. Izabereš 30 profesora koji napišu a kompjuter slučajnim odabirom izabere zadatke. Kao matura, svi pišu istovremeno.
    Statistički obradiš podatke svake godine. Nakon nekoliko godina sustav će prikupiti sve podatke o svima. O djeci i o profesorima.
    Ne možeš se 10 godina vaditi na lošu generaciju.Ali, mnogima istina nije draga...
    Je. I onda uspoređuješ rad profesora štajaznam u XV i nekoj nepopularnoj gimnaziji, koja se upisuje jer nisi upao nigdje drugdje.
    Važno je i s kakvom populacijom djece radiš....

  43. #43
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Tako je, tko će evaluirati učiteljicu u romskom selu, a slučajno znam za jednu koja je toj djeci i otac i mater, daje sve od sebe da uopće dolaze u školu, uči ih oprati ruke i govoriti hrvatski pa tek onda sve ostalo. Ta se naradila za desetoricu.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa, zato mjeris na pocetku i kraju godine... Tako bar djelomicno nadides tu razinu. S tim da je po meni osobno mnogo vaznije kakvu kulturu zivota prenosis djeci od toga koliko uspjesno prenosis znanja o sinusima, pluskvamperfektima, spanjolskom gradanskom ratu... Taj odgojni dio uopce nemam ideju kako mjeriti. A sto dulje imam i radim s djecom to sam sigurnija u to da je to najvaznije. Oblikovat ljude koji cine dobro sebi i drugima.
    Posljednje uređivanje od casa : 22.11.2018. at 20:16

  45. #45
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Dijete mi jednom pričalo da je ravnatelj sjedio na satu, a profa držala savršen sat. Oni se svi u razredu u čudu pogledavali što se događa i što je profi najednom došlo da se obrađuje lekcija, piše u bilježnicu, razletjela se po razredu...čak su i razredne bitange od šoka zanijemile .
    Ma kamere bi trebale u razredima biti i osoba u kontrolnoj sobi . Radi učenika, a bome i radi ponekih nastavnika.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pisale smo istovremeno. Nastavnik koji predano radi svoj posao, uvijek radi taj odgojni dio, i u centru zg i na selu. Nije uvijek tako dramaticno izazovno, ali taj odgojni dio svugdje postoji.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    To je pak, cokolada, neizvedivo. Mislim da u Hr ne postoji razred od 25 ucenika u kojem bi svi roditelji potpisali suglasnost.

  48. #48
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Te su suglasnosti najveća bedastoća ikad izmišljena. Komu je to uopće palo na pamet? Trebaju suglasnost i da djecu izvedu na veliki odmor u dvorište.
    Koga pita Bandić za suglasnost kad premreži grad kamerama?

  49. #49

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Meni je najluda suglasnost za dopunsku i dodatnu nastavu. Imas dijete kojem ne ide, nastavnika placenog za dopunsku, ali ako roditelj ne da suglasnost, dijete ne dolazi. I onda izvana mislis, ma nema takvih roditelja... Ili tako samo oni koji radije djeci pomazu sami ili placaju instrukcije. A zapravo, takvih roditelja ima i njima i nije stalo da im dijete svlada minimum matematike, hrvatskog, stranog kezika u cetvrtom osnovne... I ne mozes nista.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Nisu neophodne suglasnosti, a niti skupe kamere da bi stvari u školi bile transparentnije.
    Vani, a i kod nas po vrtićima, učionice imaju otvorena vrata i/ili su od stakla.

    Iza zatvorenih vrata naravno da svatko može raditi gotovo što hoće i mnogi učitelji imaju taj neki osjećaj privatizacije razreda i nastavnog sata.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •