Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 82 od 82

Tema: Prosvjetna inspekcija

  1. #51

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Odgovaral sam na čokoladin komentar
    kod nas nema suglasnosti za dopunsku...

  2. #52

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Računalo bi moglo obrađivati podatke a zaključke bi donosili ljudi. Ako nisu potpuni idioti mogli bi shvatiti da učiteljica u romskom naselju radi dobar posao ako djeca uopće dolaze na nastavu.
    Isto tako bi se vidjelo da ni u najboljoj školi svi profesori ne rade jednako.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    No@, zar ti nisi u Hr?
    Pa i netko je donio tu odluku da su suglasnosti potrebne za dopunsku unazad dvije godine. Ne znam kako ni zasto niti tko. Znam samo da su tom odlukom djeca kojoj je do sada skola predstavljala velik izazov uz minimalnu podrsku roditelja sada postala djeca kojoj je i ta mala podrska drustva njihovom obrazovanju u vidu jednog sata dopunske tjedno ukinuta. Drzava nije nista ni ustedjela jer su nastavnici placeni za te sate. I sad, je li taj netko dobro promislio svoju odluku ...

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Jesam u HR. Suglasnost roditelja je potrebna za izborne predmete i čini mi se dodatnu (nisam 100% sigurna za dodatnu). U našoj školi roditelji potpisuju i za izvannastavne, kad se već potpisuje, jelte.
    Za dopunsku nastavu sigurno nije potrebno tražiti suglasnost. To je neka odredba od ove godine pokušavam se sjetiti odnosno iskopati ju.....

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Kod nas nema suglasnosti za dop, dod, inu. Jos samo to fali... svake godine bar jedna nova suglasnost.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    U skoli gdje ja radim treba suglasnost za dopunsku. Kako je to moguce?

  7. #57

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ovisi i kako je to riješeno unutar škole. Već sam krenula pisati da ni kod mojeg djeteta u školi ne traže suglasnost za dopunsku i dodatnu (jer ne pamtim da sam ikad išta takvo potpisivala), kad sam se sjetila da su ove godine na roditeljskom rekli da je formalno potrebna suglasnost za svaku stavku (dopunsku, dodatnu, aktivnosti unutar škole, ma doslovno za sve). Ali rečeno je i da će oni unutar škole to riješiti s nekakvom univerzalnom formom za suglasnost, ne znam više točno kako. Uglavnom, još uvijek nisam ništa potpisala, a dijete ide na dodatnu kao i dosad

  8. #58
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Zna li netko koji je postupak kada se dokaz za velike greške profesora ima crno na bijelo, odnosno u pisanoj provjeri? Kome se obratiti?

  9. #59

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Citiraj alga prvotno napisa Vidi poruku
    Zna li netko koji je postupak kada se dokaz za velike greške profesora ima crno na bijelo, odnosno u pisanoj provjeri? Kome se obratiti?
    A koji bi postupak trebao biti? Obratila bi se profesorici/ profesoru koji je pogriješio i tražila bi obrazloženje. Možda je čovjek pogriješio slučajno, nehotice, nenamjerno...........

  10. #60

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I da, ljudi grijese. Odes do profesora i upozoris.

  11. #61
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    A kako si vidjela test, donijelo dijete doma?

  12. #62
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Mojoj se u razrednoj nastavi dogodilo 4-5 puta da, šlampava kakva jest, zabunom pokupi ispravljen test u torbu. Svaki sam put našla učiteljičinu pogrešku (precrtala ispravno riješen zadatak i nadopisala netočno rješenje, "popravila" pravopisno ispravno napisanu riječ i sl .) i rekla djetetu da pokaže učiteljici. Svaki put je priznala bodove.
    Nisam reagirala samo na zadatak koji je bio pogrešno ispravljen na način da je dijete DOMA moglo naknadno izbrisati ili prepraviti.
    Svakome se greške događaju i učitelji sigurno ne oštećuju učenika namjerno. Ova je učka bila malo šlampava jer bi testove često ispravljala pod odmorom, likovnim ili na dvorištu, pa zato na informacijama nisam tražila da ih vidim...i ovako mi je bilo neugodno poslati dijete na reklamaciju .

  13. #63
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    I da, ljudi grijese. Odes do profesora i upozoris.
    To je i meni jasno, no da je stvar tako banalna ne bi pitala. Zanimalo me gdje otići sa tim, ali evo, obratila se stručnoj službi škole i biti će poduzete potrebne mjere. Riješeno.

  14. #64
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Jesam u HR. Suglasnost roditelja je potrebna za izborne predmete i čini mi se dodatnu (nisam 100% sigurna za dodatnu). U našoj školi roditelji potpisuju i za izvannastavne, kad se već potpisuje, jelte.
    Za dopunsku nastavu sigurno nije potrebno tražiti suglasnost. To je neka odredba od ove godine pokušavam se sjetiti odnosno iskopati ju.....
    Temeljem Zakona i izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama 2018.g.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Temeljem Zakona i izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama 2018.g.
    Hvala ti! ZOŠ ima već toliki broj izmjena i dopuna da postaje besmisleno pozivati se na njega. Odnosno trebalo bi donijeti novi.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Dakle, ipak je potrebna? Mene nas pravnik uvjerava da je i da ne smijem dijete ostaviti na dopunskoj ako je roditelj zaokruzio ne, odnosno jasno uskratio dati suglasnost.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Moje dijete ostaje na dopunskoj, dodatnoj, ide na sportsku, ljekovito bilje, njemački, vjeronauk ......... bez suglasnosti.
    Suglasnost potpisujem samo kada sa učiteljicom ide izvan škole i školskog dvorišta.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa, eto, ja sam rena sigurna da tvoja skola onda krsi pravilnik...ili si ti sve tr suglasnosti potpisala na pocetku skolske na roditeljskom i zaboravila...

  19. #69

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, ipak je potrebna? Mene nas pravnik uvjerava da je i da ne smijem dijete ostaviti na dopunskoj ako je roditelj zaokruzio ne, odnosno jasno uskratio dati suglasnost.
    Za dopunsku ipak, ne (iako može biti stvar interpretacije:

    čl 11, st 6: https://mzo.hr/hr/zakon-o-odgoju-obr...-skoli?cat=847

  20. #70
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Moje friško iskustvo od ove šk.god.
    U rujnu je na snagu stupio Zakon o dopuni Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama. Posljedično s tim, učiteljica po djeci-učenicima šalje obrazac za davanje suglasnosti po točkama od a) do f) dopunskih, dodatnih i izbornih aktivnosti koje škola nudi a dijete polazi u ovoj šk.godini te da ih mi zaokružimo u svojstvu davanja suglasnosti s pozivom na članak spomenutog Zakona zašto se to traži a mi smo obavezni pružiti, te po djetetu vratimo učiteljici.
    Usput, na istom papiru u podnožju malim fontom od recimo 8 piše da davanjem suglasnosti potvrđujemo da smo upoznati s aktivnostima, planom i ciljevima pojedine aktivnosti.
    Otvaram stranicu škole s namjerom da pogledam u Školski kurikul koje su aktivnosti, ciljevi i planovi za aktivnosti koje moje dijete polazi / bude polazilo.
    Na stranicama škole je prošlogodišnji kurikul. Ništa strašno, najčešće se isti prepisuje godinama uz pojedine sitne izmjene ili dodatke kako se uvrštavaju novi projekti / aktivnosti.
    Ali kad već inzistiramo na vladavini zakona...
    Šaljem e-poštu učiteljici, s kopijom svim roditeljima da ljudi malo misle a ne samo kud prva guska sve druge za njom, da nisam u mogućnosti dati suglasnost s obzirom da nisam upoznata s planom, programom i ishodima jer nema važećeg Školskog kurikula te molim da prenese upravnim tijelima škole (ravanateljici) da se isti stavi na mrežne stranice.
    Učiteljica se pravda da na svakom roditeljskom obavijesti roditelje o aktivnostima a ja pak ne osporavam tvrdnju ali da su informacije šture s pozivom koga zanima više neka pročita u dokumentima na mrežnim stranicama škole te da nisam svoju poruku poslala kao kritiku njoj osobno već kao obavijest da ne mogu dati suglasnost na aktivnosti za koje još ne postoji Školski kurikul koji propisuje plan, program i ciljeve već da poruku proslijedi upravnom tijelu škole da bi nam taj dokument svima bio dostupan.
    To, uostalom propisuje Zakon o odgoju i obraz... i Zakon o dopunama zakona o... da se isto donosi Školskim kurikulom koji mora biti javno dostupan svakom učeniku i roditelja a zadovoljenjem te odredbe se smatra kad je dokument javno dostupan na mrežnim stranicama škola.
    Učiteljica otpušta gard i poruku prosljeđuje ravanateljici.
    (Jasno da je šk.god. tek počela i da se moraju organizirati sjednice Vijeća roditelja, Učiteljskog vijeća, Školskog odbora... uostalom ovom zadnjom dopunom je rok za dostavu Školskih kurikula ministarstvu pomaknut na 15.10. pa je prije tog roka besmisleno tražiti suglasnosti na aktivnosti koje još nemaju važeći dokument temeljem kojeg se odvijaju.)
    Školski kurikul na mrežnim stranicama biva postavljen 22.10.2018.g. nakon čega potpisujem dokument suglasnosti.
    Je li se išta dogodilo u tom periodu i je li se itko zamislio nad situacijom? Mislim da nije. Dapače, ljudi koji misle svojom glavom su problem i dok god su u manjini smatra ih se čudacima i mutikašama. Jedna mama me pita jel mi treba sva ta gnjavaža i da mi se ljudi podsmijavaju. Ja odgovaram da su ljudi koje se ismijava garancija demokratskog društva i vladavine zakona koju baštinimo ovih 27 godina i da nas treba biti više pa će nam svima biti bolje jer se onda sumnjivi likovi na vlasti više neće smjeti ponašati sumnjivo i svi bismo živjeli puno kvalitetnije živote.
    I ne, nisam pravnica po struci, ali mi je dojadilo da me vode žednu preko vode pa prije nego idem uopće pitati za ostvarenje nekog prava pročitam zakon koji uređuje to područje. Pa kad odem do odgovorne osobe na šalter i ona me glatko odbije ja odgovorim ; _ali znate, Zakonom o ...., članak... je propisano da...._ i začas se osoba s druge strane uozbilji pa vodimo pravu polemiku oko predmeta. Onda slijedi prepiska jer za sve volim imati pisani trag. I nakon nekog vremena najčešće ostvarim zakonom garantirano pravo oko ostvarenja kojeg me na početku bez razmišljanja odbiju.

  21. #71
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    magistra, samo sam ti htjela napisati da mislim da ti sve to dobro radiš.
    dok sam pokušavala nešto riješiti u školi, na vrlo ok način, reakcija je bila vrlo osobna. meni tada nije bilo jasno zašto ljudi tako reagiraju niti sam znala kako to shendlati. danas sam na tragu ovoga što ti pišeš i to funkcionira. ja kažem što imam, kako imam i zašto imam, a oni nek se hebu dalje s tim.
    ima i još nešto, što me je ovdje na forumu naučio Davor, šteta što više ne navraća, a to je da se može reći ne bez ikakva objašnjenja. to je također nevjerojatno efikasno.
    kad mi je učiteljica predložila da S sjedi u razredu dok traje vjeronauk, ja sam samo rekla ne. i dok bi se ja prije pitala šta sam i kako sam trebala objasnitii, kome i zašto i ovo-ono, sad je to postalo njen problem, kao što uostalom i jeste njen problem. onda sam otišla u stručnu sluzbu i trazila i tamo da se to riješi, da raspored rada knjižnice bude usklađen s vjeronaukom.

  22. #72
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Da marta i sve druge korisnice i korisnici foruma.
    Zato je svoje djevojke učim da je u redu reći NE za ono što ne žele i ne sviđa im se. Da jasno i artikulirano negoduju kad im se nanosi bol ili šteta. I da ne shvaćaju osobno eventualnu kritiku koju im bilo tko uputi već da dobro vagnu izrečeno, i ako ima u tvrdnjama istine prilagođavaju svoje ponašanje ili odbace kritiku. I da te kritike ne ciljaju njih kao osobu već njihovo ponašanje koje je moguće mijenjati.
    I to govorim i sebi pa sam sposobna ljudima na negativne komentare odgovoriti s ; Dobro, čujem vas i razumijem vašu kritika i/ali mislim da ste/niste u pravu.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Na mreznim stranicama skole gdje sam zaposlena postoji vazeci kurikulum. I roditelji koji su odbili dati suglasnost su mi problematicni u onim slucajevima u kojima su odbili dati suglasnost jer im se moze. S djetetom ne rade ni na koji nacin, vec gledaju kako da dijete stigne po mlade u vrtic nakon skole dok oni piju kavu u kaficu ili dijete ne bi njih budilo ranije. Takvih ima malo, ali su to duboko tragicne price gdje osobno izvlacim dvojku kakogod jer mi se cini da dijete u obitelji pod nadzorom czssa ima dovoljno izazova bez jedinica iz simple pasta. Time izravno cinim budalama djecu koja svoju ocjenu zarade radom, ali uistinu nemam moralne snage dati jedan djetetu alkoholicara. O takvima sam ja govorila.

  24. #74
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Kako imam dva djeteta u istoj školi, kod mlađe se radilo kako sam gore opisala.
    Kod starije uopće nismo dobili suglasnosti. Do učiteljice je, živi neki svoj film. A meni to nije neka grada pa tu ne šiljim šibu.
    A da je zakon nešto propisao, jest.
    I tako je to u domovini Hrvata....

  25. #75
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Na mreznim stranicama skole gdje sam zaposlena postoji vazeci kurikulum. I roditelji koji su odbili dati suglasnost su mi problematicni u onim slucajevima u kojima su odbili dati suglasnost jer im se moze. S djetetom ne rade ni na koji nacin, vec gledaju kako da dijete stigne po mlade u vrtic nakon skole dok oni piju kavu u kaficu ili dijete ne bi njih budilo ranije. Takvih ima malo, ali su to duboko tragicne price gdje osobno izvlacim dvojku kakogod jer mi se cini da dijete u obitelji pod nadzorom czssa ima dovoljno izazova bez jedinica iz simple pasta. Time izravno cinim budalama djecu koja svoju ocjenu zarade radom, ali uistinu nemam moralne snage dati jedan djetetu alkoholicara. O takvima sam ja govorila.
    Moja dobra prijateljica je učiteljica koju su roditelji uvijek savjetovali da nađe način kako dijete vrednovati s dovoljan tj. da nikad ne piše keca.
    I tvoj pristup je fer prema djetetu koje život ni najmanje ne mazi ali... nije fer prema djetetu koje je svoju dvojku zaradilo
    To gledam i u razrednim zajednicama moje djece i bude mi žao do neba. Da ne možemo kao društvo iznaći način da ta djeca imaju potporu kako bi uspjela kad je već nemaju u roditeljskom domu. A ima ih bistrih i sposobnih, samo da imaju nekog da im bude potpora i da ih tu i tamo vodi i pogurne.
    To fali i nekim odraslima...

  26. #76

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Znam da sam nepravedna prema djeci koja hodocaste na dopunsku na predsat u jutarnjoj smjeni, ali ne mogu, ne mogu odrzat jedinicu kad dijete u skoli ima najtopliji dio zivota.

  27. #77
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Casa, to je nešto što bi (nadam se) svi napravili.

  28. #78
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Kod nas važi pravilo da se potpisuje svaka suglasnost za organizirani izlazak iz škole izleti,kina,kazališta, natjecanja. Za dodatnu recimo klinki ove godine iz njemačkog nije došao papir,nitko još na sreću ne ide na dopunsku ,tak da ne znam u svezi toga. Na početku godine iz predmetnih predmeta dolazi suglasnost o kućnom redu na nastavi i obavezama učenika početkom godine.ponekad u toku godine moraju se neke vježbe ili ispiti potpisati,recimo prošle godine je profa podijelila uredno par kečev a djeci koji su imala 100 posto ispit rjeseno ali bez potpisa roditelja,ali dobro je u tome da je svima i taj kec izbrisala ako je donio potpis roditelja.to je priča iz viših razreda.
    Kod klinca pišem suglasnost svaki put kad ga ranije pokupim iz škole.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Casa, ovo je iz ZOŠ o dopunskoj, dodatnoj INI i izvanškolskim aktivnostima. Vidljivo je iz opisa da dopunska nastava ne podrazumijeva nikakvu "izbornost". Učitelj je taj koji procjenjuje je li učeniku potrebna pomoć. Vidljivo je i iz ovogodišnjih izmjena (o suglasnosti) jer se dopunska nigdje ne navodi.

    Dopunska nastava
    Članak 33.
    (1) Za učenike kojima je potrebna pomoć u učenju škola je dužna organizirati dopunsku nastavu.
    (2) Dopunska nastava organizira se na određeno vrijeme kad je takav oblik pomoći učenicimapotreban.
    Dodatna nastava
    Članak 34.
    Za učenike koji u određenom nastavnom predmetu ostvaruju natprosječne rezultate ili pokazujuposeban interes za određeni nastavni predmet škola je dužna organizirati dodatnu nastavu u koju seučenik uključuje na temelju vlastite odluke.

    Izvannastavne aktivnosti
    Članak 35.
    (1) Radi zadovoljavanja različitih potreba i interesa učenika školska ustanova organizira posebneizvannastavne aktivnosti.
    (2) Izvannastavne aktivnosti se planiraju školskim kurikulumom i godišnjim planom i programomrada neposrednih nositelja odgojno-obrazovne djelatnosti u školskoj ustanovi.
    (3) Izvannastavne aktivnosti nisu obvezni dio učenikovog opterećenja, ali se mogu priznatiučenicima kao ispunjavanje obveza u školi.
    Izvanškolske aktivnosti
    Članak 36.
    (1) Učenik može biti uključen u izvanškolske aktivnosti.
    (2) Rad učenika u izvanškolskim aktivnostima može se priznati učenicima kao ispunjavanje školskihobveza.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Nas pravnik to ociti drugacihe tumaci, a realno immo troje djece u skoli koja definitvno trebaju pomoc. Eto, razgovarat cu opet s pravnikom...

  31. #81

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Ajde, sretno!
    Tajnik puše na jogurt vjerojatno..

  32. #82
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    U skoli gdje ja radim treba suglasnost za dopunsku. Kako je to moguce?
    Temeljem Zakona o dopuni Zakona o odgoju u obrazovanju u osnovnim i srednjim školama od rujna o.g.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •