Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 177

Tema: Ferrante - Napuljska kronika - tema sa spojlerima

  1. #51
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    ajme beti, gdje si ti zivjela i isla u skolu?
    ja sam odrasla u malom mjestu, ali nas u skoli zaista nisu tukli, a kamoli susjedi, rodaci...
    Koji dio RH samo da te pitam, sjeverno od Velebita ili južno? Sve što betty govori mi je poznato. A moji su bili intelektualci. Od jednog udarca imam i dan danas posljedicu, a nije mi ga tetka ni susjeda zalijepila. A bila sam dobra učenica i poslušna. I žvijela sam u gradu.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.11.2018. at 12:57

  2. #52
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    ajme beti, gdje si ti zivjela i isla u skolu?
    ja sam odrasla u malom mjestu, ali nas u skoli zaista nisu tukli, a kamoli susjedi, rodaci...
    i kod nas je fizičko kažnjavanje u školi prestalo negdje kad je počela predmetna nastava
    nedavno sam o tome pričala u društvu moje prije, njene mame i moje mame
    pa smo komentirale kako dok smo bili djeca nikada nismo prijavljivali takvo kažnjavanje roditeljima jer smo svi mislili da je to normalno

    Hvala ti ina na potvrdi, već se počinjem osjećati usamljeno u ovim tvrdnjama, kao da je nemoguće da se na balkanu takvo nešto događa
    Posljednje uređivanje od betty blue : 23.11.2018. at 13:05

  3. #53
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I ja u tome da je Lenu zapravo genijalna, but I have Newyorker to back me up :

    https://www.newyorker.com/books/page...te-liking-like

    "The first volume of their story is called “My Brilliant Friend,” and who is whose brilliant friend remains ambiguous."

    A ljuta sam jer ste opet svi nasjeli na Lilu . Zezam se.... super mi je ova strast.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.11.2018. at 13:20

  4. #54
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ma nismo nasjeli na Lilu, bar ja ne, nego samo shvaćam zašto je tako ogorčena i (auto)destruktivna, voljela bih čuti zapravo i njezin glas. A Lenu se i sama potrudila da me nanervira ali jasno da je i ona napravila golem korak, već i samim odlaskom iz rionea. Iako je time postala i ostala stranac posvuda....

  5. #55
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A obje su stranci sebi samima...nemos od toga pobjec ni u rajonu, nece te to 'spasit'. Vraga je i Lila uklopljena i sretna. Trebale su obje jos onda kad su ispod tunela prosle pobjec.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.11.2018. at 13:41

  6. #56
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    jurana, odličan je ovaj tekst koji si linkala

  7. #57
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I meni!!!!

  8. #58

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Trudim se ne čitati sve postove na ovoj temi dok ne pročitam i četvrtu knjigu

    Što se tiče Lene i Lile, njihov odnos opisan u knjizi po meni je prototip brojnih žensko-ženskih prijateljstava o kojima sam se naslušala u životu, a djelomično i iskusila. I baš je taj odnos, kakav god bio (iritantan svakako jest, naročito iz odrasle perspektive), toliko uvjerljiv i stvaran da je jedna od glavnih kvaliteta knjige.

  9. #59
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ja to uopce ne mogu nazvati prijateljstvom, odnosom da, i to patoloskim. Svela bih to na teznju za prijateljstvom, opipljiva je ogromna ceznja za istim, ali je od samog pocetka previse natjecanja medju njima (ne onog koje tjera na rast, vec onog koje unistava samopouzdanje, a o samopostovanju da niti ne govorim).
    Lenu je inteligentna, ali za odlicna ostvarenja mora uloziti veliku zrtvu i trud, dok Lila lakocom postize isto i vise...raste rivalstvo, koje na momente tjera Lenu da postane uspjesnija, obrazovanija, ali bojim se, jos vise usamljenija i potkopane vjere u sebe, kao da ne postoji odvojena od Lile.
    Jos ce me ova tema natjerati da procitam ostatak

  10. #60
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Slazem se s Optimist, ne s tanjom. Ovakvo 'prijateljstvo' mi nikako nije default zenskog odnosa, po meni. Moguce je, zna se dogoditi, ali nije neki cesti prototip. Opti, procitaj juranin link jednom-na istom si tragu (zakljucak) kao autorica tog teksta.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.11.2018. at 14:51

  11. #61
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Dok sam citala, cesto mi je dolazilo da jednoj govorim - daj vise, koji ti je, trgni se malo, a drugoj - koja ti je sad opet pm

  12. #62
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Slazem se s Optimist, ne s tanjom. Ovakvo 'prijateljstvo' mi nikako nije default zenskog odnosa, po meni. Moguce je, zna se dogoditi, ali nije neki cesti prototip. Opti, procitaj juranin link jednom-na istom si tragu (zakljucak) kao autorica tog teksta.
    Odoh potraziti link.

  13. #63
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Taj clanak sadrzi major spoiler za ljide koji nisu sve procitali.

  14. #64
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Taj clanak sadrzi major spoiler za ljide koji nisu sve procitali.
    ali je i utješan, s onim zaključkom da ti ništa nije jasno kad se osvrneš na život “real life, when it has passed, inclines toward obscurity, not clarity,”

  15. #65
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Je. Al je vrlo zanimljivo citanje jednog unutarnjeg demona. Ja cu protumacit kao da ga je moja miljenica Lenu uspjela ostavit iza sebe...u 70-ima. Toliko mi je draza...da mi.mala glumica losije glumi, da m je ruznija od one koja glumi lenu itd. a vraga je to tako. Smijem se pritom sama sebi al ne mogu si.pomici.. Zaminljiva je i ta autorefleksija.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.11.2018. at 15:13

  16. #66
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja Lilu dozivljavam puno toplijom, njena me patnja slamala. I iako je fakat caknuta, autodestruktivna, jasno mi je kako je do toga doslo...kako se razvila njena struktura. Lenu je beskrajno pasivna i stalno se na nekog fiksira ( Lila, Nino) i zivcira me sto kao da ne postoji ako se ne zrcali u drugome.

  17. #67
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Trudim se ne čitati sve postove na ovoj temi dok ne pročitam i četvrtu knjigu

    Što se tiče Lene i Lile, njihov odnos opisan u knjizi po meni je prototip brojnih žensko-ženskih prijateljstava o kojima sam se naslušala u životu, a djelomično i iskusila. I baš je taj odnos, kakav god bio (iritantan svakako jest, naročito iz odrasle perspektive), toliko uvjerljiv i stvaran da je jedna od glavnih kvaliteta knjige.
    Moglo se to ili ne moglo nazvati prijateljstvom (a može se po mom mišljenju), bilo patološko ili ne, sto posto se slažem; ovaj opisani odnos zaista jest prototip brojnih žensko-ženskih odnosa, a posebno onih sklopljenih u mladoj dobi. Međusobno natjecanje, zavist, spremnost da se pomalo spletkari protiv prijateljice, preotimanje dečka, fiksacija na istog dečka, udruživanje s drugim djevojčicama i isključivanje prijateljice, sve je to (nažalost) jako tipično za odnose između dvije djevojčice/djevojke/žene. Eto, šteta što je tako, i naravno da je tako radi općenitog mjesta žena u društvu, ali, da, tipično je.

  18. #68
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja Lilu dozivljavam puno toplijom, njena me patnja slamala. I iako je fakat caknuta, autodestruktivna, jasno mi je kako je do toga doslo...kako se razvila njena struktura. Lenu je beskrajno pasivna i stalno se na nekog fiksira ( Lila, Nino) i zivcira me sto kao da ne postoji ako se ne zrcali u drugome.
    I Lila ima periode fiksacija. I živcira me što stalno treba Lenu kao publiku, kao da je nesigurna ako nema nje koja će reflektirat njenu vrijednost. Ako nje nema onda je ili umlaćuju ili glorificiraju (al oči joj pate - scena vjenčanja) ili se razbolijeva i čeka da je netko spasi jer će ona, bez toga, onda rađe potonuti (al plakat će publika njena, Lenu, zna ona). Drama queen . Taman se Lenu otkači, evo ti njenog poziva pa opet u krug isti. Obje (valjda) trebaju jedna drugu, ma koliko bi ih ja željela razdvojiti i reagiram isto kao Optimist - kad Lenu počne kukat da bi Lila sigurno bila pametnija sa o ne, kad Lila krene u neku novu autodestrukciju s ajme, opet. Zanima me i što ti misliš o tumačenju koje je linkala Jurana.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.11.2018. at 15:22

  19. #69
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I zanimljivo mi je kako mi drvlje i kamenje o curicama Lenuinim - koje su OK završile ako se sjećam - ali Lila je super - a jedno joj dijete (ne njenom krivnjom) nestalo, a drugo dijete se odalo kriminalu i zatrla mu je put. Možda me i sjećanje vara... ali mislim da su Lenuine OK, a Lilino je jedno nestalo, a drugo kriminalac u odnosu na koje je ona nestala. I zanimljivo mi je čitati da je Lila bolja, toplija...

  20. #70
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    ili se razbolijeva i čeka da je netko spasi jer će ona, bez toga, onda rađe potonuti (al plakat će publika njena, Lenu, zna ona)
    umirem, ina

  21. #71
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Nisam jos stigla procitati Juranin link. Ja ne mislim da je jedna bolja od druge, samo sam se ja lakse povezivala s Lilom, razumjela ju i suosjecala.
    Tako da ne niti ne donosim sud koja je bila bolja majka, samo opserviram da je Lenu po meni bila fakat nedostupna svojim djevojcicama. Lila je nestabilna i to je sigurno imalo utjecaja na njenu djecu, ali sudbinu njihove djece naravno da nisu odredile samo one. Pa u kakvim uvjetima odrasta Lilin sin, cemu je on izlozen, a kako rastu u obitelji vrhunskih intelektualaca kceri od Lenu? SPOJLER ZA ONE KOJI NISU CITALI ZADNJI DIO!
    O djevojcici ne mogu. To mi je slomilo srce. I Lila koja onda dobiva konacnu potvrdu kako je sve bezvrijedno. Ja do kraja knjige i nakon citanja nisam htijela vjerovati da je to tako moralo biti. Valjda i sad cekam da se nesto desi i da se to promjeni.

  22. #72
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Po meni, Lila je mogla drugačije da je bila manje beskompromisna. Njene odluke su dijelom dovele do toga da je radila cijeli dan u mesnici, da nije za njega imala vremena za sina nimalo, možda joj nije bio intelektualno izazovan dovoljno, ne znam. Ona je svome malome jednako fizički nedostupna, na početku stjecajem okolnosti, a na kraju stvarno svojom fizičkom odlukom. Lenu nije djeci emotivno i fizički nedostupna, po meni, nego samo o tome piše, piše kako se osjeća, kako djeca reagiraju na odnose, perceptivnija je tu nego Lila, koja stalno fura neku svoju agendu jednako kako i Lenu uostalom, a djecu ne benda previše - samo čitamo o tome kako Lenuina djeca to doživljavaju, a imamo tišinu kako Lilina djeca nju doživljavaju - osim preko Lenuinih opisa.

    Ja ovo kako Lila dobiva potvrdu da je sve bezvrijedno ne kužim, ali sigurno imam bias u čitanju kao i svatko, jer mi je lik Lile izrazito antipatičan, to kako ne može Lenu pustit na miru (ili se Lenu ne da pustiti na miru).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.11.2018. at 15:43

  23. #73
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ovo kako Lila dobiva potvrdu da je sve bezvrijedno ne kužim, ali sigurno imam bias u čitanju kao i svatko, jer mi je lik Lile izrazito antipatičan, to kako ne može Lenu pustit na miru (ili se Lenu ne da pustiti na miru).
    mijenjam boju radi spoilera

    kako ne kužiš, pa napokon joj je krenulo, normalan partner, uspješan posao, dijete s kojim može biti roditelj kakav je željela i koje izgleda kao da će biti ono što je ona htjela ali nikad nije uspjela i onda paf, gubitak svih gubitaka
    Posljednje uređivanje od tangerina : 23.11.2018. at 15:46

  24. #74
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ja uopće nisam imala dojam da Lila ne može Lenu pustiti na miru, nego upravo suprotno, da je Lenu bila nemirna kad nije znala šta je s Lilom.. Doduše, stvarno je prošlo već dosta vremena, dođe mi da pročitam knjige ispočetka.

  25. #75
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Prvo vrijeme da, al taman se otkaci pa ova nazove nakon xy vremena. Ili joj dodje neko s porukom da je jako lose inda je treba spasavat. Tako ja vidim.

  26. #76
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Kužim sad.

  27. #77
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Meni je lik djevojcice Lile bio strasno iritirajuci, tocna znam taj tip drske curice koja sumanuto prkosi svakom autoritetu. Ali bome, kad ju vidim na ekranu, a pogotovo u onoj sceni gdje joj se brada trese nakon sto ju je uciteljica ponizila pred cijelim razredom, bas mi se smili i sjetim se onog cega sam zapravo trebala biti svjesna cijelo vrijeme - da je ona samo jedna curica koju cijeli zivot netko ponizava, siluje, gazi, ne da joj da zablista
    Zato sam i rekla da mi je milija tv djevojcica Lila od knjizenve.
    A ovo ina sto govoris - da, slazem se da svatko nosi odgovornost za svoje postupke, ali nemojmo srljati u victim shameing. Treba ipak biti svjestan da GOMILA toga fundamentalno oblikuvajuceg nije bila u domeni Liline odgovornosti. I mali pijeteta ipak zasluzuje.

  28. #78
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Sad kad analiziram sebe kako me nije potresao nestanak njene cure, mislim da sam ja izgubila vjeru u njen lik i da sam podsvjesno ocekivala da je to njen neki shape shifting i nestanak koji je sama rezirala, kao s pronalaskom na kraju. Tako da valjda i ja ocekujem neko uskrsnuce i ne mogu je shvatit i dozivit pravo, izgubila sam je negdje pa sam se odlijepila od njenih drama jer minse cini da stalno iza kulisa vuce neke poteze s misterijama, a zalijepila na lenuine. Zaboravila sam.te scene s pocetka, a hbo sam od pola gledala. Ja sam bila ljuta na sebe sto ne mogu prestat citat tetralogiju, frustrirala me i privlacila istodobno.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Potpisujem sasu do u slovo! Od očaja zbog zadnje knjige, nevjerice, očekivanja da će izaći peta knjiga koja će sve ispraviti..ma sve sve. Kako su odrastala djeca, potpuno smo jednako doživjele knjigu.

    Ni ja nisam imala dojam da lila zove lenu.

    Fascinanta knjiga, koliko o njoj raspredamo


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  30. #80
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    A i Lena nosi odgovornost za svoje postupke, ovako kad citam inu kao da je Lena bila sasvim omadjijana Lilom.. a svatko od nas to kroz svoje filtere provlaci, ja volim Lilinu drskost i prkos.

  31. #81
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Mene je Linina tragedija do te mjere potresla da sam plakala u tramvaju, u autu, ma svaki put kad bih se sjetila
    I ovo sto sasa kaze, stalno sam ocekivala da se nesto dogodi po tom pitanju. Taj nedostatak odgovora je osobito nepodnosljiv

  32. #82
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Kad sam do toga došla, već sam bila toliko iziritirana stalnom vrtnjom istog, emotivno odlijepljena od Lile, a i Lenu me već umorila, ma već sam i na Ferrante ljuta bila, i na sebe jer mogla sam si mislit da nešto što je tetralogije neće imat kraj. Došlo mi je da zafliknem i knjige i Kindle, ono dosta više already toga. Sad mi nije žao jer su mi zanimljive dijametralno različite čitalačke perspektive. A sad me serija prijeti progutat iako sam si obećala ma nećeš. Dobro je, kako god okreneš, čim takve reakcije izaziva.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.11.2018. at 16:36

  33. #83
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Aj ća, dok ja nađem di ste, vi ste već sve prodiskutirale ...

    No, već sam na prvoj stranici da ovo zapravo nije tema ni za mene, jer ja sam tek na drugoj knjizi .
    A baš mi je žao, ipak bih se malo uključila, s druge strane, stvarno mi je glupo da ovdje sve saznam unaprijed .

    Zato, za sada bajbaj

  34. #84
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Ja se potpuno slažem s inom u svemu što je napisala (team Lenu ), i pogotovo usporedba s Vratima - odmah mi je to palo napamet, i sličan sam dojam imala dok sam čitala Vrata(i nisam pretjerani fan te knjige).

    Ja mislim da je Lila zapravo bitch, ima neke iskupljujuće osobine naravno, svašta je proživjela, ali u pravilu je dosta samoživa. I naravno, mi sve čitamo iz perspektive Lenu, koja sebe ogoljuje do kraja, priznaje sve svoje slabosti i malograđanštine, dok Lilu vidimo kroz njenu fascinaciju njome - pa nisu baš neke fer postavke za usporedbu zar ne?

    Ono što je meni zasmetalo u zadnjoj knjizi je upravo taj "the događaj" nestanka djevojčice - ne znam kako to objasniti, ne znam baš tu literarnu terminologiju pa ću lupetati, to mi dođe kao neki deus ex machina, ali suprotno, pa bi valjda bio satanus ex machina - uvedeš takvu nezamislivu tragediju pred kraj priče, ne znam čemu to služi? dotad se likovi razvijaju prirodno, organski, i onda imaš takav događaj nakon čega po meni više ne možeš imati normalan razvitak priče i likova, mene baš zanima što bi se dogodilo s lilom da nije bilo nestanka djevojčice, kako bi se prirodno njen lik razvio kao posljedica silnica koje na nju djeluju cijeli život

  35. #85
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Ja mislim da ja Lenu baš draga prema Lili i da je istinski voli - sva njena udaljavanja od Lile su kao njen pokušaj emancipacije jer je shvatila koliko ova toksično djeluje n anju.
    Baš me je ganulo kako je Lenu pomagala Lili i Ninu da se tajno sastaju iako joj je Lila slomila srce.

    A i to da Lenu nije talentirana, već samo jako vrijedna (a i ne razumijem zašto je to kao neka uvreda - biti vrijedan?? - i taj mit ludog genija koji mi oduvijek ide na živce) - ne vjerujem, mislim da je sigurno talentirana, ali je puna sumnja prema sebi, koju neprestano izražava, a mi čitamo, i mi počnemo vjerovati u to. Zna se da najpametniji ljude najviše sumnjaju u sebe , i nij eli Nino poslije i sam priznao da je potrgao njenčlanak kad je imala 15 godina jer nije mogao vjerovati da netko toliko mlad tako dobro piše? a ona je cijelo to vrijeme bila mislila da loše piše, da je fejker, da je pozer, a eto, izgleda da u tuđim očima to ipak nije bilo tako.

  36. #86
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima što se dogodilo između tog Solare i onog malog geya, tj kužim da je Lila iskoristila Solarinu fascinaciju njome da ga gurne u taj odnos, ali me zanimaju detalji
    taj dio je (meni prizemnoj) tako sočan a tako malo detalja
    Ljubili su se, al nije doslo do konzumacije odnosa. Zezam se, ne znam, to je moja pretpostavka, jer nije bilo objasnjeno. To je za mene tangentala.

  37. #87
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Slazem se s jen, tako ja lenu vidim, tj lila mi je vise zlo, veci manipulatorn, a lenu vise dobro, nije nijedna sto posto nesto od toga. I mene nervira ludi genij streak. Mi imamo samo lenuinu pricu, i nikad necemo znat istinu izmedju njih 2, sve da se njih 2 o istini uopce mogu usuglasit i sve da i postoji-juranin link i ono sto je angie izdvojila je super. Netko drugi je dao poveznicu s Vratima..al stvarno postoje 2 tima i 2 citanja.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.11.2018. at 20:53

  38. #88
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Cemu sluzi Lilina tragedija? Pa ja sam to shvatila kao zivotni apsurd, taman ti se sve u zivotu poslozi, posao, muz, (barem jedno) divno dijete, cini mi se da se i Lila sama primirila u tom periodu, bila je sretna (unutar svojih mogucnosti) i onda odjednom sotona ex machina, kako kazes. Vrlo sam daleko od knjizevnosti kao struke, pa ni ne znam jel to uobicajen ili neuobicajen postupak u storytellingu, ali kroz neku zivotnu prizmu mi se cini sasvim realno. Razgovarajuci s roditeljima kojima su se slicne (tragicne) stvari dogodile stekla sam dojam da je Ferrante dobro pogodila osnovnu nit te tragedije a to je besmisao i nedostatak objasnjenja, katarze, nema tu nikakvog redeeming momenta, nije zivot Koliba, nego je apsurd i ocaj i nema niceg lijepog ni poucnog u takvom dogadjaju.
    I sad cu se ponoviti, ali stvarno se ne svrstavam u team ovaj ili onaj i postajem zbunjena ovim hejtanjem Lile. U onom juraninom linku lijepo kaze da su Lila i Lenu dvije strane iste osobe. Meni se svidja ta interpretacija, puno me vise tjera na promisljanje od ovog bazicnog polariziranja i sve nekako kulminira u spoznaji da i onim dijelovima sebe koji nam se mozda ne svidjaju toliko (Lila za neke, za druge Lenu) takodjer treba ljubavi i topline i sucuti.

  39. #89
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I polariziranje je normalno i zapravo nas i ono izaziva na promisljanje-zasto nam je netko sjeo, a netko ne, zasto ne mozemo prema nekome biti 'jednako pravedni'. Mi nismo suci, to su dva kljucna lika i, po meni, je normalno imati jake osjecaje i za jednu, i za drugu. To nam nesto govori i o nama, bez obzira sto nisu uvijek suprostavljene. Ima i teamova oboje i teamova anti-nino i teamova anti teamovi:

    https://www.goodreads.com/questions/...do-most-people
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.11.2018. at 21:25

  40. #90
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Hocu reci-sve je validno. Nema jedne univerzalne the interpretacije. Ja uzivam u ovom kaleifoskopu misljenja, bez da sve svedemo na konacni zakljucak. Jer je zapravo zivotno da ga nema. U tom smislu mi se svidja i slazem se s tvojom interpretacijom tragedije.

  41. #91
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    A i to da Lenu nije talentirana, već samo jako vrijedna (a i ne razumijem zašto je to kao neka uvreda - biti vrijedan?? - i taj mit ludog genija koji mi oduvijek ide na živce) - ne vjerujem, mislim da je sigurno talentirana, ali je puna sumnja prema sebi, koju neprestano izražava, a mi čitamo, i mi počnemo vjerovati u to. Zna se da najpametniji ljude najviše sumnjaju u sebe
    Zapravo smo tu njenu upornost i vrijednost komentirali u drugom smislu, u odnosu na Lilu…upravo je zbog nje bila vrijedna i uporna, da joj parira, da joj se svidi, da je Lila prihvati…što joj je u konačnici možda i pomoglo u životu (napominjem da nisam sve čitala)…znači, nisu joj nauka i napredak bili bitni sami po sebi (cilj i sredstva), već su pobude bile druge prirode.
    Vjerujem da je od toga mogla samo profitirati, ali je zbog motiva psihološki i karakterno gledam kroz drugačiju prizmu.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Joooj, sad mi je sinulo! Mislite li da će autori serije nekako prikazati radnju kako su je oni shvatili, ono team .... da će to biti osjetno u ekranizaciji i jednima od nas prikazati stvari suprotno od trenutnog mišljenja? Ajme ajme ajme, samo to ne!!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  43. #93
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Koliko ja znam, na scenariju serije radi i sama Ferrante, tako da ne vjerujem da ce biti puno odstupanja
    Ali neke stvari izgledaju drugacije na seriji, nesto se vidi jace (sto smo komentirali), nesto prodje ispod radara, ali to pamtimo iz knjige
    Tako da mislim da ce na kraju opet ljudi vidjet slicno kao sto su ovdje opisali

  44. #94
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja isto kao Tangerina mislim da cemo si mi individualno obojiti dojmove, evo ina kaze da joj glumica koja glumi Lilu losije glumi... ali jelotvrdjeno da ce s snimati 4 sezone?

  45. #95
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Angelina, isto ce bit. Samo sto svatko gleda drugacije-jucer sam na netu nasla glumice koje iih glume kao odrasle i opet mi je lenu ljepsa a lila bzvz i tu sam opet dobila 'potvrdu' za moju stranu da ju je lenun bzvz uzdizala, a lila timu ce ziher bit lila ljepsa, s lenu dosadna i neorig hladna strebsi .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.11.2018. at 09:54

  46. #96

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Ma ja ću tek ovaj vikend pogledati prve dvije epizode, pa ne znam da li je serija ispričana kroz lenuccine oci, ili ipak malo vise “krovno” - kako spominjete da bi bilo drugačije da je lila pisala.
    Zato imam strepnje, kuzite me, hahaha?
    Javim se onda poslije gledanaj


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  47. #97
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj angelina1505 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ja ću tek ovaj vikend pogledati prve dvije epizode, pa ne znam da li je serija ispričana kroz lenuccine oci, ili ipak malo vise “krovno” - kako spominjete da bi bilo drugačije da je lila pisala.
    Zato imam strepnje, kuzite me, hahaha?
    Javim se onda poslije gledanaj
    Meni se već neko vrijeme po glavi mota pitanje je li knjigu napisala Elena Greco ili Elena Ferrante - dakle, je li Ferrante zapravo (barem djelomično) Lenu, jer ako je, onda je sve to pristrano i svakako nedostaje druga strana priče. Ali kao je knjigu napisala Ferrante (tj. ako ona nema nikakve veze s Lenu) onda je možda htjela pokazati kako izgleda pristrano sjećanje, a njeno pisanje je zapravo nepristrano. Ne znam dal sam jasna.

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Angelina, isto ce bit. Samo sto svatko gleda drugacije-jucer sam na netu nasla glumice koje iih glume kao odrasle i opet mi je lenu ljepsa a lila bzvz i tu sam opet dobila 'potvrdu' za moju stranu da ju je lenun bzvz uzdizala, a lila timu ce ziher bit lila ljepsa, s lenu dosadna i neorig hladna strebsi .
    da, ziher!

  48. #98
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Mislim da je nemoguce u ovom slucaju potpuno odvojiti spisateljicu i lik iz kojeg pise, ali to je skroz nevazno. Jer tako je uvijek i svuda, nema objektivnog i nepristranog kada svi mi sve oko nas filtriramo kroz nas. I ovi koji kazu da je pisanje iz lika Lenu razlog zasto nam je Lila simpaticnija- jer se Elena ogoljuje do kraja, a Lilu ne vidimo do kraja (iako bi bolje bilo reci da ju ne vidimo iz nje) nisu u pravu. Jer krecu iz pogresne pretpostavke da ako se ljudi (Elena/Lila) ogole do kraja onda su manje dooadljivi. Mozda bi se i Ini Lila dopala da je cula njene unutarnje monologe koji su je vodili, mozda bi ju lakse razumjela. Ja Lenu ne simpatiziram manje radi njenih mana koje je pokazala, ljudske su i “obicne”, svi ih imamo- neke od njih. Nego sto suosjecam s Lilom jer se lakse povezujem s njenim likom, to je subjektivno i moje, ima veze s time kakva sam ja i kako sam rasla. Nema veze s time koja je bolja ili pravija. Prijateljica, majka, stagod.

  49. #99
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Absolutely x na sasu. Betty i angelinu malo teze slijedim s perspektivama i uravnotezenoscu. Nema objektivnog ni uravnotezenog tj ako je ferrante taj neki benchmark uravnotezenog tj pisca ciju pricu citamo, opet svako od nas drugacije iscitava i nalazimo se (neki od nas) u taborima kako iko moze mislit da je druga ovakva kad na str je lijepo kazala i napisala ovo, a ona je napravila ono. U tome je zapravo bas fora. Ferrante bjezi.ko Lila svima i necemo je moc suocit s time sto je htjela zapravo reci. A vjer bi rekla ono sto ste procitali.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.11.2018. at 18:48

  50. #100
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A mozda bi neki psiholog mogao deducurati nesto i nasem karakteru i odrastanju, ako nista o zivotnim prioritetima, na temelju lila / lenu testa.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.11.2018. at 18:50

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •