Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 238

Tema: Engleski - stagniranje u školi nakon super starta u vrtiću

  1. #1
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno Engleski - stagniranje u školi nakon super starta u vrtiću

    Smjehuljica je u vrtiću imala super teachericu engleskog, u godinu dana ta grupa je čuda naučila.
    Svaki put nakon engleskog bila je sretna, govorila je da želi cijeli život učiti engleski, da želi biti učiteljica engleskog, uglavnom, bila je super motivirana i puno je naučila. Ne samo ona, već cijela grupa.

    Sad nakon polaska u školu, a od te grupe ih je 5 u istom razredu, većina doživljava isto: stagnacija… manjak interesa, pol naučenog je nestalo, engleski je postao muka. Školska učiteljica je starog kova, mislim da ima par godina do mirovine, već sama po sebi, kao osoba djeluje dosta inertno. Smjehiljica je nesretna, rekla mi je sinoć da na engleskom u školi ne rade ništa, da želi da mi doma učimo… moj engleski je sasvim solidan, mislim da bi ju prva četiri razreda i mogla pratiti… ali prema kojim materijalima, koje metode učenja? Ja o tome nemam pojma…

    Drugo što mi je palo na pamet je Helen Doron, navodno su jako zanimljivi i dinamični. Jednom tjedno su, pa je to prednost.

    Mogla bi nastaviti u školi koja je imala program u vrtiću, ali to je opet dva puta tjedno, a već ima jednom tjedno plivanje i dva puta tjedno penjanje, a to mi se čini važno, jer je ona baš tip koji treba kretanje. To ona ionako doživljava kao igru, a ne kao obavezu.

    Što učiniti? Je li netko već imao slična iskustva?
    Ako krenemo doma raditi, ima li netko materijale za predložiti?

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Možda po doma da puštate cd iz knjige i proradila to kaj su radili na satu

  3. #3
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Stala sluša taj CD.
    Bio je zanimljiv privih par tjedana.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Smjehuljica je u vrtiću imala super teachericu engleskog, u godinu dana ta grupa je čuda naučila.
    Svaki put nakon engleskog bila je sretna, govorila je da želi cijeli život učiti engleski, da želi biti učiteljica engleskog, uglavnom, bila je super motivirana i puno je naučila. Ne samo ona, već cijela grupa.

    Sad nakon polaska u školu, a od te grupe ih je 5 u istom razredu, većina doživljava isto: stagnacija… manjak interesa, pol naučenog je nestalo, engleski je postao muka. Školska učiteljica je starog kova, mislim da ima par godina do mirovine, već sama po sebi, kao osoba djeluje dosta inertno. Smjehiljica je nesretna, rekla mi je sinoć da na engleskom u školi ne rade ništa, da želi da mi doma učimo… moj engleski je sasvim solidan, mislim da bi ju prva četiri razreda i mogla pratiti… ali prema kojim materijalima, koje metode učenja? Ja o tome nemam pojma…

    Drugo što mi je palo na pamet je Helen Doron, navodno su jako zanimljivi i dinamični. Jednom tjedno su, pa je to prednost.

    Mogla bi nastaviti u školi koja je imala program u vrtiću, ali to je opet dva puta tjedno, a već ima jednom tjedno plivanje i dva puta tjedno penjanje, a to mi se čini važno, jer je ona baš tip koji treba kretanje. To ona ionako doživljava kao igru, a ne kao obavezu.

    Što učiniti? Je li netko već imao slična iskustva?
    Ako krenemo doma raditi, ima li netko materijale za predložiti?
    Ako je situacija u školi takva, bojim se da se tu ne može puno učiniti, dok nastavnica ne ode u mirovinu, a i tada pitanje koga će dobiti.
    Iz osobnog iskustva - od rada doma u vlastitoj organizaciji nema neke koristi, pogotovo kod tako male djece. Znači, rješenje je ili da nastavi učiti engleski van škole, ili da joj nađete nekog tko bi s njom radio individualno, po dogovoru.

    Moj sin ima sličnu situaciju, ali s njemačkim. S tim da je kod nas još bedastije, jer mu je njemački izborni predmet i komotno bi se mogao ispisati s njemačkog u školi (pa da ga nastavi učiti samo van škole), ionako imam dojam da tamo ne rade baš ništa korisno. Ali on neće sad je već 8. razred, pa ispis više nema ni smisla.

  5. #5
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Da, i individualni rad mi je pao na pamet... pomislila sam da bih mogla organizirati malu grupicu njih 3-4 i pokušati s tom učiteljicom iz vrtića... bilo bi za njih idealno, ali možda ne baš korektno jer žena rtadi u klartovskoj školi stranih jezika, pa da ju ne dovedemo u nezgodnu situaciju.

  6. #6
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Mojca upiši je u Helen Doron ili neku školu str.jezika. možda čak i dogodine.
    Koliko shvaćam ne želiš da ima previše obveza/aktivnosti kroz tjedan, pogotovo u toj dobi.

    Ja sam isto pristalica da je 3xtj sasvim dovoljno i ja svoje dijete ne bih upisivala još i na engleski nego bih dogodine možda izbacila plivanje nekako presložila raspored (možda već i sad) i tad ubacila extra engleski.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 26.11.2018. at 11:15

  7. #7
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Koliko se ja sjecam engleskog iz 1. osnovne to je ucenje par boja i jos takvih par pojmova. Mozda grijesim no znam da par stvari vrte cijelu godinu. za dijete koje je vec to savladalo vjerujem da je dosadno.
    mi smo nase poslali u skolu stranih jezika kod teacher za koju se cesto pitam od kud joj snaga. djeca sama kazu da znanje koje imaju je zanje iz te skole ne iz obavezne skole. sad kad su veci hvataju puno toga i iz drugih izvora, ali primarno od entuzijasticne teacher.

  8. #8
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Da, entuzijastična teacher je presudna.
    Znam po sebi... jer ja sam tek u srednjoj zbilja zavoljela engleski, onako kako je Smjehuljica već u vrtiću...
    Moram hitno nešto smisliti.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ja mogu samo preporučiti Helen Doron, pogotovo novi prostor u Maksimirskoj ako vam je zgodno.

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca upiši je u Helen Doron ili neku školu str.jezika. možda čak i dogodine.
    Koliko shvaćam ne želiš da ima previše obveza/aktivnosti kroz tjedan, pogotovo u toj dobi.

    Ja sam isto pristalica da je 3xtj sasvim dovoljno i ja svoje dijete ne bih upisivala još i na engleski nego bih dogodine možda izbacila plivanje nekako presložila raspored (možda već i sad) i tad ubacila extra engleski.
    malci imaju 2x strani jezik

  11. #11
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mogu samo preporučiti Helen Doron, pogotovo novi prostor u Maksimirskoj ako vam je zgodno.

    Maksimirska mi je ok. Thx.

  12. #12
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Maksimirska mi je ok. Thx.
    Imaš i na Ravnicama. Moraš u svakom slučaju vidjeti gdje još uopće ima mjesta. Mislim da si se kasno sjetila za upis.
    Ja znam da smo uvijek sve upisivali najkasnije krajem 9. mjeseca.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Mojca, potpuno ista situacija je bila sa mojom kćeri. Riješili smo to tako da smo je upisali u Helen Doron i ona je i dalje voljela engleski (školski ne). To se promijenilo tek dolaskom u peti razred i promjenom učiteljice.

  14. #14
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca, potpuno ista situacija je bila sa mojom kćeri. Riješili smo to tako da smo je upisali u Helen Doron i ona je i dalje voljela engleski (školski ne). To se promijenilo tek dolaskom u peti razred i promjenom učiteljice.
    Thanks.
    Sve 4 godine je išla u HD?

  15. #15
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Imaš i na Ravnicama. Moraš u svakom slučaju vidjeti gdje još uopće ima mjesta. Mislim da si se kasno sjetila za upis.
    Ja znam da smo uvijek sve upisivali najkasnije krajem 9. mjeseca.
    Vjerojatno.
    Ali moram probati.

  16. #16
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerojatno.
    Ali moram probati.
    Držim fige.

  17. #17
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala Cathy.

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Što učiniti? Je li netko već imao slična iskustva?
    Ako krenemo doma raditi, ima li netko materijale za predložiti?
    Da, skoro svi, nažalost. Opći neki konsenzus, čini mi se, među roditeljima koji uopće imaju sredstava za financiranje rupa koje se dobijaju u oš, je privatna nastava. Raznorazne škole engleskog po kvartovima, kako kome je što dostupno fizički i cjenovno. Moja ide dodatno, promjenjivo sam zadovoljna - imala je super uč, koja je sad dobila zamjenu zbog porodiljnom. Da se ne nadam povratku te uč, ispisala bih dijete jer je sad, uz školski koji je koma, i ovaj koji privatno plaćam prilične novce je ništkorist.

    Doma nemam snage s njom raditi solo, da nisam zaposlena, radila bih ja sama.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Sve 4 godine je išla u HD?
    Ide još uvijek. U petom razredu je preskocila jedan stupanj na HD jer je dobila dobru uciteljjicu pa su počeli konačno raditi i u školi pa se školski izjednačio sa HD pa je preskočila stupanj.
    Sad je B1 razina u HD i to je ispred školskog gradiva.
    Jako je zadovoljna i ona i mi.

  20. #20
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, skoro svi, nažalost. Opći neki konsenzus, čini mi se, među roditeljima koji uopće imaju sredstava za financiranje rupa koje se dobijaju u oš, je privatna nastava. Raznorazne škole engleskog po kvartovima, kako kome je što dostupno fizički i cjenovno. Moja ide dodatno, promjenjivo sam zadovoljna - imala je super uč, koja je sad dobila zamjenu zbog porodiljnom. Da se ne nadam povratku te uč, ispisala bih dijete jer je sad, uz školski koji je koma, i ovaj koji privatno plaćam prilične novce je ništkorist.

    Doma nemam snage s njom raditi solo, da nisam zaposlena, radila bih ja sama.

    Čini se da pomalo počinjem shvaćati što su mi cure htjele reći kad su govorile "čekaj da dođe u školu".... Tješim se, dobro je, učiteljice iz nastave i iz boravka su sjajne, engleski je rješiv... katastofa bi bila da je obratno.

    Niš, budem vidjela s HD, na kraju sam shvatila da lokaciju na koju ciljam vodi moja bivša kolegica, pa ću se čuti s njom...

    Nego, pitanje: ako se ipak odlučimo za nastavu privatno, doma... da li je bolje da je sama ili da bude bar još jedno dijete s njom (nisam jedina nezadovoljna mama, lako ću naći još jedno dijete za to).

  21. #21
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ja se uopce ne bih zamarala oko engleskog. Ako dijete nema poteskoca i izlozeno je jeziku ( preko medija) nema sanse da ga ne nauci.
    Pogotovo se ne bih opterecivala sad u prvom razredu oko upisa u dodatnu skolu stranih jezika ili privatne sate.

  22. #22
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se uopce ne bih zamarala oko engleskog. Ako dijete nema poteskoca i izlozeno je jeziku ( preko medija) nema sanse da ga ne nauci.
    Pogotovo se ne bih opterecivala sad u prvom razredu oko upisa u dodatnu skolu stranih jezika ili privatne sate.
    X
    Djeci koja su u vrtiću učila engleski dosadno je u prvom razredu. Pa i dobar dio drugog. Puno crtanja i bojanja.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    ja se u principu slažem sa Sirius. Samo, ima još jedna stvar. Djeca kad dodju u peti razred ( u našoj školi) većinom imaju problema s engleskim i ne vole ga, zato što konačno počnu nešto raditi i podrazumijeva se da imaju neko predznanje, a nemaju ga. Jer su crtali i bojali samo, prva četiri razreda.
    Tako da, ja sam u svakom slučaju za neki vid učenja, doma, HD ili nešto treće...

  24. #24
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Neka gleda crtiće na engleskom, tako će super pohvatati jezik.
    Oni u školi idu polako, to je prilagođeno i onima koji ne znaju ništa. Bez brige, u trećem već i sastave pišu.

  25. #25
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    ja se u principu slažem sa Sirius. Samo, ima još jedna stvar. Djeca kad dodju u peti razred ( u našoj školi) većinom imaju problema s engleskim i ne vole ga, zato što konačno počnu nešto raditi i podrazumijeva se da imaju neko predznanje, a nemaju ga. Jer su crtali i bojali samo, prva četiri razreda.
    Tako da, ja sam u svakom slučaju za neki vid učenja, doma, HD ili nešto treće...
    Ma gdje je peti razred?! Tek je u prvi krenula.
    M. je imao problema u 5 . razredu cak je i instrukcije imao par sati, ali kad mu je kliknulo bio je ( i sad je) dijete koje jezik razumije u srz. Druga stvar je bila ta sto mu se nista nije dalo pa je imao trojku , ali njegova profesorica engleskog je rekla da razumije jezik najbolje u generaciji.
    Nikad nije isao na jezik izvan skole, ali je igrao igrice i komunicirao engleskim sa drugom djecom po svijetu.
    Posljednje uređivanje od sirius : 26.11.2018. at 16:20

  26. #26
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se uopce ne bih zamarala oko engleskog. Ako dijete nema poteskoca i izlozeno je jeziku ( preko medija) nema sanse da ga ne nauci.
    Pogotovo se ne bih opterecivala sad u prvom razredu oko upisa u dodatnu skolu stranih jezika ili privatne sate.
    X
    i pogotovo sad, uskoro će 12. mjesec, prekasno je.

  27. #27
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Zapravo sad kad čitam vaše komentare slažem se da je bespotrebno odmah sad u 1.razredu na dodatni eng.

  28. #28
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Budeš li plaćala instrukcije za svaki predmet u kojem ti se učini da stagnira, dogurat ćeš tijekom OŠ do bankrota.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Sve to stoji što pišete, samo, onda se postavlja pitanje (ne samo za Mojcu, nego općenito) - kojeg ima smisla podučavati dijete engleskom jeziku u vrtićkoj dobi?
    Ne govorim tu o dvojezičnoj djeci, nego o onoj koja se s 4,5,6 godina upisuju na engleski. Nešto nauče i dođu u 1. razred gdje crtaju i bojaju i stagniraju. Pa tako do 5. razreda gdje se pak traži predznanje koje većina djece nema jer su četiri godine crtala i bojala.
    Imam dojam da sve to ide nekako nakrivo

    Da me se ne shvati krivo - nisam od onih koji zagovaraju pošto-poto učenje engleskog na više frontova, zapravo, engleski je jedan od predmeta oko kojeg se ne zamaram previše jer mi je jasno da će ga morati savladati, htio-ne htio. I nemam dojam da u OŠ rade nešto ozbiljno taj predmet, ali računam da će ga u srednjoj pritisnuti pa će ga morati i bolje naučiti

  30. #30
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Meni je stagnacija tako bez veze pojam. Niti smk mi roboti, niti u svemu uvijek napredujemo istim tempom.
    Na stranu to koliko je bitno imati dobrog profesora za prenositi znanje. Ali potpuni je jasni da dijete koje je bilo izlozeni engleskom.u vrticu stsgnira polaskom u skolu jer se tamo uci ono.sto je ona vec usvojila.
    Isto tako stagnira dijete koje je usvojilo pisanje , citanje i matematiku ( to nisu bila moja djeca , ali cujem da ima takve ).
    Prvi razred je velika promjena i ima msa toga za nauciti cak da se nikakvo gradivo iz nicega ne uci.

  31. #31
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Sve to stoji što pišete, samo, onda se postavlja pitanje (ne samo za Mojcu, nego općenito) - kojeg ima smisla podučavati dijete engleskom jeziku u vrtićkoj dobi?
    Ne govorim tu o dvojezičnoj djeci, nego o onoj koja se s 4,5,6 godina upisuju na engleski. Nešto nauče i dođu u 1. razred gdje crtaju i bojaju i stagniraju. Pa tako do 5. razreda gdje se pak traži predznanje koje većina djece nema jer su četiri godine crtala i bojala.
    Imam dojam da sve to ide nekako nakrivo

    Da me se ne shvati krivo - nisam od onih koji zagovaraju pošto-poto učenje engleskog na više frontova, zapravo, engleski je jedan od predmeta oko kojeg se ne zamaram previše jer mi je jasno da će ga morati savladati, htio-ne htio. I nemam dojam da u OŠ rade nešto ozbiljno taj predmet, ali računam da će ga u srednjoj pritisnuti pa će ga morati i bolje naučiti
    Ako mene pitas koji je smisao engleskog u vrticu , nema ga. Osim zabave ako ga dobro prezentiraju.

  32. #32
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Sve to stoji što pišete, samo, onda se postavlja pitanje (ne samo za Mojcu, nego općenito) - kojeg ima smisla podučavati dijete engleskom jeziku u vrtićkoj dobi?
    Smisao je zarada novaca.

    Ja inače mislim da se jezik slabo može naučiti u školi, barem po svom primjeru to sudim, kao i po primjerima ljudi koje poznajem, sigurno da ima ljudi vrlo talentiranih za jezike koji su i u školi sasvim dovoljno naučili.

    Tako da mislim da je za dobro svladavanje jezika potrebna škola stranih jezika, ali ne bih rekla da je to potrebno u prvom osnovne.

    ali ja sam Mojcu drugačije shvatila, djevojčica voli engleski, bilo joj je to zabavno u vrtiću, pa bi htjela i dalje učiti. Ja sam dakle shvatila da nije toliko bitna stagnacija koliko to da je dijete ostalo bez nečega što voli.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    ali ja sam Mojcu drugačije shvatila, djevojčica voli engleski, bilo joj je to zabavno u vrtiću, pa bi htjela i dalje učiti. Ja sam dakle shvatila da nije toliko bitna stagnacija koliko to da je dijete ostalo bez nečega što voli.
    Tako sam je i ja shvatila. Naravno da će se truditi pružiti djetetu dodatni sadržaj iz područja koje voli i koje ga zanima.

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Da, ali dodatni sadrzaj iz podrucja koje voli nece poboljsati situaciju nezanimljivosti na skolskom satu.
    I dalje ce biti osudena na 45 minuta 2x tjedno sa uciteljicom koja joj nije zabavna.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali dodatni sadrzaj iz podrucja koje voli nece poboljsati situaciju nezanimljivosti na skolskom satu.
    I dalje ce biti osudena na 45 minuta 2x tjedno sa uciteljicom koja joj nije zabavna.
    To je još dobro, ako joj je u školi nešto nezanimljivo samo 2×45 min tjedno

  36. #36
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    To je još dobro, ako joj je u školi nešto nezanimljivo samo 2×45 min tjedno
    Ma to je ludilo.
    Ne mozes traziti bolje.

  37. #37
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Smisao je zarada novaca.

    Ja inače mislim da se jezik slabo može naučiti u školi, barem po svom primjeru to sudim, kao i po primjerima ljudi koje poznajem, sigurno da ima ljudi vrlo talentiranih za jezike koji su i u školi sasvim dovoljno naučili.

    Tako da mislim da je za dobro svladavanje jezika potrebna škola stranih jezika, ali ne bih rekla da je to potrebno u prvom osnovne.
    evo kontra primjera - ucila engleski samo u skoli - znam ga jako dobro, talijanski sam ucila u skoli jezika - znam ga jako dobro, njemacki sam ucila nekoliko puta po 5 stupnjeva u skoli jezika - nikako ga ne znam. ajde, razumijem sve, ali ne pricam. doma imam dijete koje engleski i njemacki uci u redovnoj skoli i zna ih jako dobro, daleko bolje od vecine u razredu. tako da je do talenta i profesora. i truda i zelje pojedinca da svladaju jezik
    Posljednje uređivanje od magriz : 26.11.2018. at 19:05

  38. #38
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ja nisam nikad ucila engleski. Niti jedan jedini sat u bilo kakvoj skoli , niti sam boravila ikad na engleskom govornom podrucju . Samo mediji . I znam ga tako dobro da sam dospjela na listu prevoditelja za druge roditelje u bolnici u Njemackoj. Iznenadilo i mene kad sam shvatila da ga znam .
    Posljednje uređivanje od sirius : 26.11.2018. at 19:11

  39. #39

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ako je problem nezanimljivist, rekla bih da je i to dobra skola. Ono, nekad nam mora biti i dosadno i naporno. A program prvog razreda je za svu djecu i naravno da dijete koje je vec ucilo jezik ne moze ludilo napredovat... Ako se zeli sacuvat ljubav prema jeziku, lijepo na netu pronades sadrzaj koji odgovara djetetovom predznanju... Ima interaktivnih vjezbi, slusanja, igrica, svega... Ako je zelja da dijete napreduje u jeziku, isla bih na privatnu poduku doma jedan na jedan ili dva na jedan ovisno o financijskim mogucnostima. S tim da u tom slucaju produljujes vrijeme dosade u skoli.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I naravno ovisi o motiviranosti i nastavnika i ucenika. I o afinitetima.

  41. #41
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja smisao i besmisao vidim kao individualnu odluku koja odgovara djetetu, te dinamici i vrijednostima obitelji.
    ne vidim nikakvu razliku izmedu izjava tipa:
    dijete mora ici na 6 dodatnih aktivnosti,
    ili
    ne vise od tri,
    ili
    i jedna je previse.
    sve tri izjave su cista ideologija.

    pogotovo izjave tipa: svako dijete, pa jos kad ti nepoznati ljudi idu pametovati da li tvoje diete ide ili ne ide na prepuno ili premalo aktivnosti, argumetima tipa:
    ja tako mislim.

    u roditeljstvo kao i u svemo dolaze i odlaze mode.
    pa smo imali vrtic kao ultimativnu socijalizaciju,
    pa onad vrtic kao najvece zlo,
    pa smo imali "kvalitetno" vrijeme,
    pa sad imamo "nestrukturirano" vrijeme...

    mozemo mi to nazivati kako hocemo, radi se uvijek o sadrzaju koji iza toga stoji i ljudima koji iza toga stoje.
    pa ces vidjeti visoko strukturirane ljude/obitelji koji ce zaista uz smijeh i radost ostvariti punocu i u zbijenom rasporedu, kao sto ces se susresti sa drilom.
    isto tako ces vidjeti primjere nestrukturiranog vremena tipa "zidic" koje opusta, navodi na sanjenje, te stvara one tako potrebne intervale kreativne dosade.
    isto tako ces vidjeti tu "nestrukturiranost" tipa nabadanja satima po mobitelima, igrama sam ili u drustvu svejedno.

    dakle mojci, ti poznajes svoje dijete, pa ces sigurno naci optimalnu varijatu.
    Posljednje uređivanje od seni : 26.11.2018. at 19:26

  42. #42
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    sto se mene tice ja bih uvela barem jedan strani jezik od vrtica.
    zasto je uciti npr. kako obrisati guzu, drzati zlicu ili zavezati spigete ok.,
    ali uciti kako da se sporazumijes sa npr. jane, je nesto naopako i subverzivno.

    kod cega u toj dobi naravno i spigete i How are you se tematiziraju na osnovi prirodne i instiktvne djecje znatizelje i njihovog upijanja necega novog i zanimljivog.

  43. #43
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    tuzno je da svi mirimo s tim, da je normalno da je skola dosadna, te da je dio nastavnika ispod svake kritike.

  44. #44
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    tuzno je da svi mirimo s tim, da je normalno da je skola dosadna, te da je dio nastavnika ispod svake kritike.
    Kako mislis da se mirimo?
    Sto bi trebali ? Ako se netko ne miri tada je dobar dio nas i sa ovog foruma. Samo sto mlacenje po praznoj slami i borbe s vjetrenjacama nakon nekog vremena umore , pa se ljudi odlucuju baviti vise sobom, a manje jalovim poslom u ovoj zemlji.
    Posljednje uređivanje od sirius : 26.11.2018. at 19:49

  45. #45
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    evo kontra primjera - ucila engleski samo u skoli - znam ga jako dobro, talijanski sam ucila u skoli jezika - znam ga jako dobro, njemacki sam ucila nekoliko puta po 5 stupnjeva u skoli jezika - nikako ga ne znam. ajde, razumijem sve, ali ne pricam. doma imam dijete koje engleski i njemacki uci u redovnoj skoli i zna ih jako dobro, daleko bolje od vecine u razredu. tako da je do talenta i profesora. i truda i zelje pojedinca da svladaju jezik
    A eto, ja sam kontra primjer tvom kontra primjeru.

    Tako da i dalje, unatoč pričama s foruma, od kojih su neke, na primjer ova od sirius, zaista vrlo neobične, ja mislim da djeca u školi većinom ne nauče jezik baš najbolje, i uvijek sam za to da djeca isu u školu stranih jezika.

    Samo - sve u svoje vrijeme. Osobno ne bih stvarno ništa imala protiv besplatnog stranog jezika u vrtiću, ali protiv toga što je strani jezik uveden od prvog osnovne, a smanjena je satnica likovnog i glazbenog, imam svašta protiv.

  46. #46
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Imam ti ja jednu sasvim obicnu pricu o njemackom jeziku.
    Koji sam ucila u skoli 12 godina, a ne znam sloziti postenu recenicu.

  47. #47
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Da sad ne opisujem svoja iskustva s učenjem jezika, i moji su učili 2g engleski u vrtiću. I da, prvi razred je bio starijoj dosadnjikav ali vise prvo polugodište, u drugom su počeli pisati riječi pa je postalo izazovnije. Sad u četvrtom ima sasvim dosta toga novog za naučiti da se ne dosadjuje, kod engleskog ima bas veliki napredak u zadnjih godinu dana i nije sve crtanje i bojanje.

    No ako dijete baš želi nastaviti uciti jezik ja bi je radije upisala u HD ili nešto slično gdje ima i druge djece, jer je to dio zabave. Doma proučavati vlastito dijete je mislim prilicno nezgodno jer ce prije ili kasnije dijete poceti pokazivati otpor da i doma ima skolu nakon skole i to jos od mame A i privatjj jedan na jedan satovi doma sigurno nisu zabava kao u grupi.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 26.11.2018. at 20:42

  48. #48

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    tuzno je da svi mirimo s tim, da je normalno da je skola dosadna, te da je dio nastavnika ispod svake kritike.
    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kako mislis da se mirimo?
    Sto bi trebali ? Ako se netko ne miri tada je dobar dio nas i sa ovog foruma. Samo sto mlacenje po praznoj slami i borbe s vjetrenjacama nakon nekog vremena umore , pa se ljudi odlucuju baviti vise sobom, a manje jalovim poslom u ovoj zemlji.
    Dakle, kako je sirius već rekla, daleko od toga da se svi općenito mirimo s tim da je škola takva kakva jest. Ali univerzalnog rješenja nema i zato nije ni moguće dati neki općeniti savjet. Zapravo mi se čini da se svatko od nas s tim školskim pitanjima nosi na svoj način, ovisno o obiteljskoj dinamici i pojedinom djetetu. Ono što je funkcioniralo kod nas možda neće imati svrhe kod nekog drugog djeteta.
    O tome kakvo nam je školstvo već se nadugo i naširoko piše i govori, svima su puna usta reforme, ali ipak nemam dojam da se išta mijenja u dobrom smjeru, bar zasad ne vidim ništa takvo.

    I slažem se sa sillyme, ovo o podučavanju djeteta kod kuće vrijedi za bilo koji predmet, ne samo za engleski.

  49. #49
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Ja sam engleski naucila gledajuci mtv i cartoon network tijekom osnovne. Da sam se oslanjala samo na skolu ne bi nista od toga bilo. Ne vjerujem da se jezik moze nauciti od 2x45 min tjedno gdje ima 20ak djece i eventualno dobiju jednu recenicu tjedno za izgovoriti. Za jezik treba prakse. Steta da su danas svi tv programi za djecu sinkronizirani na hrvatski.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk

  50. #50
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ljudi, nema reforme školstva, propalo.
    Snalazite se kako god znate i umijete.

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •