Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 171

Tema: Kad ogladni jesti će - hoće li stvarno?

  1. #1
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno Kad ogladni jesti će - hoće li stvarno?

    Rečenice koje se često ponavljaju kad god je tema dječje nejelo - "pusti da ogladni, jesti će onda" "kod mene nema biranja, što je na stolu jede se" "nema dizanja dok ne pojede"
    Meni se čini da to ipak govore mame koje se nisu srele s ekstremnim mučenjem po hrani. Ili se varam? Da li je to recept za dijete koje krene samo jesti i sve?

    Moj malac je dijete koje od prve minute rođenja ne voli hranu. On nije ni u rađaoni htio spojiti se na sisu i dojiti, dok je malena cijelo vrijeme ležala na meni i ustima tražila sisu, lizala i sisala.
    On nije htio ni dojiti, ni vući,uveli smo ad, i to je bila muka iz dana u dan. Dohrana, koliko sam tu živaca izgubila i suza izplakala, vikala, šizila, ali ništa.
    Ove godine u 10 mjeseci je dobio pola kile. Ima 15,5kg sa skoro 5 godina. Mršav je, znam, previše. Nemam mu gdje kupiti hlače, trenirke u jednom/dva dućana. Čak mu pidžame masovno spadaju.

    Ali on ne voli jesti, ne želi jesti. Svašta smo pokušali, i dosta toga u krivom smjeru. Zbog mog straha da je mršav, da mora barem nešto pojesti, ne mogu ga ostaviti gladnog jer je ionako kost koža. Jeo je uz tablet, uz crtiće, mi ga hranili, jeo u boravku, ma nula bodova, sve isto.
    Jeo je i razne lino pauljice, voćne jogurte, svašta sam mu davala da barem dobije kalorije. Već godinama to ne želi jesti. Jede ono, 20ak namirnica. Varivo nikakvo. Juhe ga moramo hraniti, kao i većinu ostalog.
    Tvrdoglav je i kazne ne pale.

    Ostao je bez tableta zbog ponašanja kod zubara, ne dira ga. Voli igrati Minecraft s tatom, od jučer je bez toga, i ništa. Ko pubertetlija. Jutros hoće doručak, pohani kruh. Al na kauču uz crtiće. Ajd dam i to samo da pojede. Ne, on bi da ga deda hrani. Ne dam (jedva jer je deda slab na njega). E onda u pola sata nije pojeo skoro ništa, prebacila sam mu na stol i gotovo. Krenuo plakati, ja bacila doručak. Sad me žica keks, ne dam do ručka.
    Sendvič za večeru jede po sat i pol. I svaki puta kad mu ga želim uzeti plače i kaže da želi jesti.

    Ne mogu se više tako boriti, muka mi od obroka. 5 godina i ne bi sam jeo. Da ga ne nahranimo do kraja valjda bi bio gladan? On pojede tek toliko da zatomi glad i onda šiba dalje.

    Znam da mu previše titramo, da sam možda bila previše popustljiva, i eto voda je došla do grla.

    Kako da ga sad preodgojim? Da ga pustim gladnog, da padne na 13-14 kila (muka mi od same pomisli, jer mu to i jedna bolest napravi)? Što, kako?
    Em ne želi mirno jesti, em bira namirnice.
    A ja sam na rubu snaga

    Idemo u siječnju kod gastro u klaićevoj, tamo ću tražiti savjete. Ali mislim da ću puknuti do kraja prije toga

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    A da provjeriš šećer? Imate li dijabetičare u obitelji? To je samo primjer...

    Mislim, ZDRAVO dijete će jesti kad ogladni, ali ima cijeli spektar stanja koja mogu izazvati takve reakcije djeteta, a ako ostanu neprepoznate - eto cirkusa...

    Bolje je provjeriti. Samo idite u Klaićevu - reći će ti ima li alergije ili neke druge probleme zbog kojih ne jede.

  3. #3
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Krvna slika je ok,kad god smo radili.

    Mislim jede on kad ogladni. Al ono sto voli, i onak, toliko da vise nije gladan.

    Nit bilo sto novo da bi probao. Meni se ne da vise kuhati par istih stvari za njega. Beba jede sve sto joj dam,polako jede kao i mi. A njemu jos posebno kuham

  4. #4
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    E da, jeo bi on svoje jos vise da ga mi hranimo. A i to vise ne zelim

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Krvna slika je ok,kad god smo radili.

    Mislim jede on kad ogladni. Al ono sto voli, i onak, toliko da vise nije gladan.

    Nit bilo sto novo da bi probao. Meni se ne da vise kuhati par istih stvari za njega. Beba jede sve sto joj dam,polako jede kao i mi. A njemu jos posebno kuham
    Suosjećam...

    Ono što bih ja pokušala - ponuditi nešto novo, ali voditi računa da bude jaaaako slično onome što inače jede.

  6. #6
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Najstarija mi je najveca izbirljivica i dan danas..i mislim da je to tako iskljucivo mojom krivicom. Od pocetka nije bila neka izjelica i ja sam uvik spremala ono sto sam znala da ce pojesti. Kasnije je te "krive drine" bilo tesko ispravljati. Mlada kcer i sin su bili na dobrom putu da budu isti kao i ona. Mlada kcer je pocela preuzimati taj obrazac ponasanja od starije: fuj ja to ne volim, to je bljak. E bome ti nije ni fuj ni bljak jer nisi ni probala. Probaj.
    Kako sam i napisala najstarija je i dan danas najveca izbirljivica, ali ipak pojede i ono sto joj nije drago..nisu to neke kolicine i redovno je zadnja za stolom, dok smo mi svi vec odavno pojeli ona jos uvik sjedi i ima jos pola obroka ispred sebe. Ne tjeram je da mora polizati tanjur.
    Sigurna sam da sam mladima popustila na nacin kao i najstarijoj da bi danas imala 3 maratonca za stolom. Koja se natjecu ko ce sporije pojesti bilo sto zeleno sa tanjura.

  7. #7
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ja bih prvo izbjegla cirkuse po kauču, s TV-om, dedom itd.
    Jede se za stolom bez iznimke. A onda bih što je više moguće izbjegla osobne i vidljive emoc. reakcije na nejedenje (jedi na lusteru samo da pojedeš, umrijet ćeš od gladi, kršenje ruku, panika i sl.).

  8. #8
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Krvna slika je ok,kad god smo radili.

    Mislim jede on kad ogladni. Al ono sto voli, i onak, toliko da vise nije gladan.

    Nit bilo sto novo da bi probao. Meni se ne da vise kuhati par istih stvari za njega. Beba jede sve sto joj dam,polako jede kao i mi. A njemu jos posebno kuham
    A sto voli jesti?

    Ja nemam ovakvih iskustava ali vjerujem da ti je tesko. Ja sam svog od malena hranila za stolom (u blagavaoni nema tv-a), bez zabavljanja. Ako nece pojesti do kraja ili uopce, pustim ga da ode od stola, ali onda nema ni gluposti kojima bi se hranio (slatkisa, grickalica).
    Imam sestru koja je kao dijete morala biti zabavljana za svaki zalogaj. Moji roditelji su doslovno radili igrokaze po kuci da bi ona progutala nekoliko zlica. To su bile drame, cirkusi.

    I dan danas moji prema svom unuku imaju takav stav da se mora to pojesti. Ne mora, izvoli se udaljiti od stola. Ja ti necu biti animator za prehranu, a junk food i gluparije od hrane zaboravi.

    Sad jede govedinu, juhe (iako uvijek cujem protestnu notu kad mu je serviramo), ribu na sve nacine. Ok, ne voli grah i kruh sa sjemenkama. Nema problema, ni ja recimo tripice ne jedem. Ali da ce dramiti oko svega za stolom - nece.

    Takodjer, nisam nikad isla za njim i hranila ga (kako su moji u obitelji radili sa sestrom). Jede se za stolom i to je to. Nema kauca, ulice, hranjenja u sobi pred PS4 itd.

    Ok, kazem, ja sam se nagledala sa sestrom i roditeljima tih mrsavih koje moras izmoliti da otvore usta, pa sam se valjda i zbog toga od pocetka postavila drugacije (stroze)

    Ako je zdravstveno sve ok kao sto kazes, ja bi mu na tvom mjestu radila hranu koju preferira (nacin pripreme), no sa namirnicima koje su nutritivno bogate i potrebne ljudskom tijelu. Kupovne vocne jogurte ne bi nudila (samo da bilo sto pojede) i slicno sto u sebi nema nutritivnih vrijednosti, ali je zato prepuno rafiniranih secera i umjetnih aroma. To je za smece, a ne za djecu.
    Pazi na unos proteina, vitamina i minerala i to po mogucnosti da ih dobije iz zdravih namirnica.

    I mijenjaj malo po malo, uvodi nove stvari postepeno (ukljucujuci i ponasenje pri hranjenju - kakvi tableti za vrijeme jela? nema toga). Nema potrebe teziti promjeni od danas do sutra, kad je to nastajalo u periodu od 5 godina. Hocu reci, nemoj se obeshrabriti, biti ce sigurno dana kad ce biti tesko i kad nece sve teci po planu. Ali boze moj, sve je to normalno. Polako, strpljivo, bez frustracija i prevelikih ocekivanja, ali i bez predaje.

    U obitelji smo imali klinca koji je bio alergican na mnogo namirnica. I to je dijete bilo kost i koza, blijedo (prozirno), a hranili su ga iskljucivo leso tikvicama. I dalje je alergican na mnogo toga, ali je u medjuvremenu prosirio repertoar omiljenih namirnica. Trenutno ima 23.godine, cca 185, a kila mu definitivno ne nedostaje (to je komad jakog momka) i to uz sve alergije koje i dalje ima.

  9. #9
    Vlattka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    435

    Početno

    Imam jednu s kojom se navlacimo oko jela, al nije bas strasno,tako da nemam neka iskustva posebna za podijeliti. U prvom postu mi je zapelo za oko da zeli keks,ali ne moze prije rucka.
    Jasno mi je da nije cilj poticati da baca ostalu hranu i za minutu jede kekse, ali ako je takav problem s tezinom i svasta pokusavate, zasto da nuzno ceka vrijeme za rucak?
    Mislim,ne kazem da je krivo,samo se pitam.

    Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk

  10. #10
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    dobro je napisala čokolada, što manje cirkusa oko hrane i što manje pokazivanja emocija. Ja sam tamo na nekoj temi napisala da sam zadovoljna kako sam "odgojila svoje izbirljivo dijete, ali pri tome sam zapravo mislia na to da sam unatoč njenoj mršavosti i svojim slabim živcima uglavnom uspjela izbjeći cirkusiranje oko hrane. ALI moram priznati i pripomenuti da je moja kći nakon uvođenja dohrane zapravo jela, premda u malim količinama i imala je malo kila - ali nije odbijala hranu, jela je relativno dosta namirnica, znači jela je, nismo imali ovakve probleme. Mi smo imali jako velike probleme dok smo ju hranili adaptiranim, tu smo se stvarno jako namučili, tako da smo kasnije zapravo bili oduševljeni kako ona jede. (zato su me povremeno znali zaprepastiti komentari drugih ljudi da slabo jede).

    Ovako iz iskustava drugih ljudi, a imam petero djece koja nisu jela u familiji, bih rekla: što manje cirkusa, što više reda, neka jede što voli, nemojte ga prisiljavati da jede što neće, što više se trudite oko kalorija, i ne znam to objasniti: nadzor ali ne pritisak.

  11. #11
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ja sam bila izbirljiva kao dijete. Nisam voljela jaja, pečena, pogotovo ne kuhana. Smrdjela su mi.
    Nisam voljela kuhano pileće meso. Smrdjelo mi.
    Nisam voljela hrpu variva. Jer su bila raskuhana.
    Nisam voljela juhe s traljavo narezanim peršinom, jer nisam voljela peršin.
    Nisam voljela pohani kruh jer je bio debelo narezan, i onda je dio unutra bio loše spečen.
    Nisam voljela ništa iz ružnih zapečenih zdjela, a takvo je bilo gotovo sve.
    Nisam puno toga voljela. Nekad sam živjela samo na stvarima iz trgovine i rafiniranom šećeru. Nekad ni to.
    Nije bilo drugačijih jela. Sve je bilo uvijek ustaljeno, isto, pa nisam imala između čega birati.
    Ali takva je bila i moja mama kao dijete. Isto je bila mršava. Isto mi se žalila na kuhinju njene mame.
    To se popravi kasnije kada čovjek ima više slobode sam napraviti obrok na način kako njemu odgovara.

  12. #12
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Vrci, pa 20 jela je jako puno jela.
    Da je moja htjela više od 5,ja bih plesala na kiši.
    Paštu s putrom svaki dan, mjesecima. Nema veze, dobiva i kalorije i masnoće i ugljikohidrate. A vitamine? Kad je voća u vrtu, jela bi, kad ne, našla se koja voćka i u dućanu.
    Meso ni slučajno, osim ponekad, pohanu piletinu. Povrće ništa, osim svježeg krastavca.
    Malo po malo, jelovnik se proširivao, a ja sam, zen, kupovala Pikovit, Sanostol i ine, iako sam protiv umjetnih vitamina.
    Najbolje je olabaviti i davati samo ono što želi. Svaki dan isto. Ali i ponuditi novo, jogurte, monte, svježi sir, što god ti padne na pamet. Moja ne bi bila probala što neće, ma ni po cijenu...ničega. Ni McD nije palio.

    No, dođu leta i pamet, i ona jede, skuhano baš kako hoće, vitka i dalje, i neka je. Meni nije problem procijediti gulaš, napraviti pire bez mlijeka i tako neke gluposti.
    Zaboravila sam palačinke. To je bilo svakodnevno jelo, dugo, dugo. Gole Mlijeko, jaja, šećer, brašno. Ma, super hrana, hahaha.

  13. #13
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih prvo izbjegla cirkuse po kauču, s TV-om, dedom itd.
    Jede se za stolom bez iznimke. A onda bih što je više moguće izbjegla osobne i vidljive emoc. reakcije na nejedenje (jedi na lusteru samo da pojedeš, umrijet ćeš od gladi, kršenje ruku, panika i sl.).
    Tocno tako.
    Samo maknuti cirkus i emocije iz hranjenja.
    Sve ostalo ce se sloziti.
    Ili nece. Pa ce i sa 17 godina jesti samo 20 jela.

  14. #14
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Neće. Bit će nervozan i nepodnošljiv i bit će svađa i upropašten ostatak dana do spavanja.
    “Meni bi bogme jeo” spike dolaze od onih koji iskonski ne razumiju što je nejed: ne, to nije onaj koji odbija mrkvu i špinat i lešo meso, to je onaj koji odbija i pire i pohano i bananu i čokoladu. Sad, kad me nebo nagradilo svejedom koji plače ako ne sudjeluje u svakom zalogaju svakog ukućana, sad sam još luđa na ta pametovanja.

    Sigurno se sjećaš mog nejeda, obitavale smo na istoj temi. Danas jede puno više nego nekad, ali i dalje su to borbe ako je obrok izvan njegove zone prihvaćenih namirnica, ili ako je taj dan jednostavno neraspoložen za jelo pa ni ziher-namirnice ne pale. Nekad divljam, ucjenjuje, mitim, hranim, ne puštam od stola po sat i pol - a nekad pustim i ne jede ništa. Ali meni je to lakše nego tebi jer on ima dobru kilažu (očito sada ipak više i kaloričnije jede od tvog). Kad počne histerija prouzročena glađu, ja tutnem bananu, kroasan, jer ne želim stalno maltretirati cijelu obitelj i mijenjati svima dnevni raspored samo da bi on pojeo brokulu.

    Što htjedoh reći, ako je zdravstveno u redu, ako je problem samo u tome što je najmršaviji u vrtićkoj grupi (koliko je visok?), tja, daj mu keks. Daj mu B vitamin za otvaranje apetita, supstituiraj željezo ako treba. Neka jede 20 namirnica. Ako možeš postići da u danu ima jedan normalan obrok - meaning meso i paradajz - nek mu doručak bude keks, a večera voćni jogurt koji si sama smiksala pa ako treba začinjen žlicom šećera. Ili jaje. Ili sendvič od sat i pol.
    Jer svakodnevni, cjeloživotni šou u kojem glavnu ulogu ima on i njegovo hranjenje zaista može rezultirati time da shvati hranu kao sredstvo kontrole.
    Tako da iksam zadnja 4 posta, iako se često ni sama ne uspijevam toga pridržavati...

  15. #15
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ma dobije on kekse, al danas mu bas nisam dala jer je cirkusirao i cvilio.
    On vam jede: piletina, puretina, tjestenina bez umaka, bolonjez, juhe bistre ako ga hranimo, pomfrit po malo, rizu ako bas mora, sendvice, grcki jogurt jagoda, sirni namaz, nesretne hrenovke, kajganu, pohani kruh. I voce svo. I kisele salate

    Ne jede: frape/smoothie, nikakav lino, palacinke, pekmeze il namaze, muffine, kolace nula bodova. Jogurte nece, variva samo u vrticu i to minimalno. Ma sve sto bih mogla kalorijski napucati ne zeli

    Znam da sam fulala s crticima,al kad uopce nije htio jesti, bio mrsav pa kao bude bolje. Eto tu sam zeznula.
    Sad taj dio ispravljamo. Al on se milijun puta digne od stola i hoda uokolo, pa se vrati. Poludim na to.

    Dedi smo rekli da nema vise hranjenja i da se svi obroci jedu za stolom.

    Malena je skroz obrnuta,jede sve, zica i nase. To mi sve sok


    Visok je oko 110cm rekla bih. Ako gledam percentile tako oko 15 il malo nize je

  16. #16
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Citam i dopunjavam...
    Monte i slicno je jeo prije,odavno nece. Ne jede ni sve kekse, recimo samo batons, pojede kinder pigvin, cokoladni puding, i cokoladice dosta prolaze

    A ni slatkog ne pojede puno.

    Davala sam mu raznorazne vitamine, nista se nije promijenilo. Sad jede one biorela cokoladice s vitaminima


    Ne znam kako ga potaknuti da nesto novo proba. 2 puta probao palacinke, dignuo mu se zeludac. Muffin ispljunuo


    Mene najvise koci taj strah "sto ako jos vise smrsavi"

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,465

    Početno

    Vrci, pa dosta namirnica on i jede..
    Ja bi mu davala to sto voli uz ustrajanje na promjeni nacina hranjenja..
    Koma je to kad ti je dijete nejedac..
    A sto se tice duzine trajanja jedenja nekog obroka,i kod nas je to koma,jede po 2 sata doslovno,mogao bi citav dan biti za stolom i tu ga malo poguram pred kraj,odnosno dohranim ga jer nemam strpljenja cekati tolko dugo..

    Vocni jogurt mu sama napravim sa svjezim sirom,bananom i sumskim vocem..stavi u casicu od tog jogurta kojeg voli.
    To je stvarno identicno vocnom jogurtu iz ducana ali puno puno zdravije.

  18. #18
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ma taj grcki vocni jede uz ucjenu i hranjenje, koma

    Najgore mi sto tuli ako mu uzmem hranu,a milijun puta kazem da nek manje prica i nek jede

    Muzu sam rekla da idemo manje titrati. Hoces jedi. Neces, ceka te kasnije.

    Rucao je juhu (hranila sam ga, znam sve, al s juhom uvijek kaos). Pojeo par komadica mesa, krastavaca i krumpira,kaze ne moze.
    Pa sam spremila. Za sat i pol je rekao da bi rucao. Zicao dedu hranjenje naravno :rolleyes:
    Evo sad je pojeo, dobio cokolade iz adventskog kalendara

    Al sve to traje...

  19. #19
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    A ne znam, meni se to ne cini tako grozno jer izuzev slatkiša moj jede vrlo slično tvom. Ali ima 5g/122cm/23kg, dakle mora da su količine veće, a i sklon je debljini, zasad je to sreća
    I primijetila sam, koliko god aktivan inače bio (a je, cijeli dan akcija u vrtiću, svako popodne parkić, od 2.god neka sportska aktivnost...) da otkad trenira plivanje 3x tjedno u malo ozbiljnijem režimu da više pojede..u one dane kad se vrati s treninga. Možda da ga upišeš na neki sport?

  20. #20
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Al on se milijun puta digne od stola i hoda uokolo, pa se vrati. Poludim na to.
    Evo i ovdje ću se načuditi oko tog tjeranja principa da se mora biti na miru dok se jede. Moji više pojedu ako doslovno rade krugove. Kažem "stop juha" kad dođu do mene i svakom ubacim u kljun. Tako pojedu više i prije nego da sjednem i čekam da oni sami počnu, i u miru pojedu. Čak mi je to i neralno očekivati od djece.

  21. #21
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    A buduci da ga ne mogu zavezati za stolicu,sece i on. Al on se dize nakon svaka 2-3 zalogaja. I zato jede po 45min. Uz bebu zabavno jel

    Ide 2 puta tjedno na sport,nije nista gladniji ni umorniji tad

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Moja mama je sestri ostavljala male zalogaje po stanu. Kako bi naisla, tako bi pojela.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Ja imam iskustvo otprilike ko i Mima. Samo sto je moja dohranu usvojila puno kasnije nego sto je trebala i dojila je do tri godine. Uglavnom uvijek je bio odnos kilaže i visine na granici. I jela je jako malo. No u globalu raznovrsno. Znalo je biti teških trenutaka i pitanja što krivo radim. No nekako smo se uspjeli othrvati tome.
    A najmrsavije je izgledala negdje u šestom, sedmom razredu. Sjećam se jedne fotke s atletike. Božićna utrka i njih desetak ulazi u cilj držeći se za ruke, svi u tajicama i ne trebam reći da je moja izgledala najmršavija, a ujedno i najsitnija.

  24. #24
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ja bih isto rekla, izbaciti dramu.

    Imam jednog prosjecne velicine i jednu prilicno sitnu (za mjesec dana ce 3 godine, ima ponekad 12.7 kg posve obucena). On dugo nije jeo nikakvu dohranu, nakon toga je poceo sasvim ok. Ona je jela ok (ako izuzmemo eliminaciju 10 namirnica zbog alergija), ali otkako smo uveli jaja i mlijeko, odbija dosta hrane - ako ima mlijeka ili jaja, ne svidja joj se. Evo bas sam gledala, dobila je oko 500-600 grama od sijecnja 2018, a pise da je prosjek od 1.5 - 2.5kg godisnje od druge do pete godine zivota.

    Kod nas je, a mislim da sam to pisala prije, oduvijek raspored takav da se jede za stolom (osim neke uzine, npr voce, ili naravno ako jedemo na putu) i da se ne zamjenjuje pripremljeni obrok drugim. Trudim se da svaki pripremljen obrok sadrzi barem jednu namirnicu koju vole i ne zivciram se ako jedno dijete jede samo brokulu, a drugo samo meso. Jedino pazim da ova s brokulom ne jede samo brokulu tjedan dana, svaki obrok. Kad netko nesto ne zeli, ne mora. Kad traze, dobiju to isto. Ako ne traze, ponudim ja nakon pola sata (ili dva, kako procijenim da treba).

    Pedijatar nam je rekao na pregledu kad je sin imao godinu dana da je posve nebitno sto dijete jede na dnevnoj bazi, vec koliko pojede u tjedan dana i jesu li, u tom tjednu, zastupljene raznolike vrste hrane. Mi odabiremo namirnice, oni odabiru kad ce i sto ce jesti. Ja sam odlucila da mi hrana nikako nece biti nesto oko cega cu se osobito nervirati, ako uopce.

    Racunam da je dijete koje raste, razvija se, prati krivulje (svoje, ne tudje), nema nikakvih problema zbog kojih treba cupati kosu.

    (Naravno da bih se ponekad zapitala, ali nisam im, mislim, nikad dala do znanja da mi je bitno ili da me nervira. Zbog alergija sam se namucila, a i dalje se mucim jer mala uglavnom ne smije jesti van kuce.)

  25. #25
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Moja npr. nije voljela juhe jer je dugo trajalo to žlica po žlica....pa sam joj dala jednom široku slamku pa kad je skužila da juha može ići brže, nekako se sprijateljila s njom.
    Nekad poželi popiti juhu iz šalice isto da je se prije riješi.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Potpisujem Žutu...
    Ak te zamara da ga hraniš juhom, lijepo pricijedi i daj mu da popije, a ak je unutra povrće onda to lijepo u ruku ili vilicu i nek klopa. ili izmiksaš sve pa nek pije iz šalice ili ak je pregusta daš i žlicu pa nek jede i šetkara ak ga volja...
    djeca nemaju strpljenja jesti a da nemaju ništa zanimljivo u tim trenucima, rijetko kojem će hranjenje biti samo po sebi zanimljivo.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    vidim da me Čokolada preduhitrila po pitanju juhe...i moja često nema strpljenja za juhice.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Pomaže u lijepo i / i zabavno servirana hrana...mijenjat tanjure iz kojih jede i ne špotat ak sat i pol jede sendvič.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Moja cetverogodisnjakinja pije juhu iz zdjelice, a to radimo i muz i ja, presporo nam svima na zlicu.
    Vrci, on po meni jede dosta toga. Na tvom mjestu bih se malo pozabavila maskiranjem namirnica. Nama su sad u ovom zimskom periodu glavne krem juhe. Muskatna tikva, mrkva, brokula, tikvica, grasak, krumpir i sve moguce kombinacije navedenog na dinstanom luku i zaliveno vrhnjem. U sve umake za tijesto isto uvaljujem povrce - svima.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Btw ovo kad place jer odneses hranu, jer mozda dio tog obroka i - ako ne pojedes nema deserta?

  31. #31
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    I kod nas se juha cesto pije, a ostatak hrane iz nje jede vilicom.

  32. #32
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ne, place jer hoce jesti. Desert kao takav ni ne trazi posebno, dobije tijekom dana.

    Ma ovo s juhama nema sanse. Ja ga hranim jer ju inace ne bi jeo. "Ne zelim to, zelim drugo jelo". Drugo jelo je iduci slijed, tak u vrticu zovu

    Nema maskiranja kad on jede sve gdje se sve jasno vidi. Bolonjez prode jedva.

    Vecerao je danas cistu tjesteninu, pa malo zacinjenu domacom svinjskom masti. Igrao se za stolom dzezvicom za kavu, jeo 40 min,al pojeo sve. Uz dizanje i setnju


    Jedino sto nikad ne radim je trazenje da se pojede sve s tanjura. To meni nisu radili i na tome sam im zahvalna

  33. #33
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Vrci,

    nisam pročitala što su cure pisale samo tvoj 1.post.

    dakle imam u obitelji slučaj gdje apsolutno roditelji nisu slušali upute str.tima da se jede za stolom, da ga se pusti da ogladni a ne nutka non stop hranom, da hrana ne postane centar svih zbivanja i njihovih stresiranja, nažalost dijete danas ima 5 godina, katastrofa je što se tiče jela, još ni ne žvače krutu hranu kako spada, nije u životu pojeo bananu, kruh ni išta slično.

    AkoBoga znaš, napravi nešto dok je dijete malo, ja pušem i na hladno kad vidim ovog malenog o kojem pišem.

    Poslije ću pogledat šta su cure pametnoga napisale, ali znaj samo se neće od sebe riješiti, sjećam se tvojih postova još dok je dijete bilo mlađe i odmah sam prepoznala ovu situaciji o kojoj pričam.

    Možda brijem jer nisma pročitala sve tvoje postove samo prvi na ovoj temi.

  34. #34
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Vrci pa i tvoj je isto već 5godišnjak.nissm znala.
    Potpisujem čokoladu i moram ti reći da ste fakat pogriješili s tim cirkusiranjem oko jela.
    Mislim da ne trebaš brinut oko vrste namirnica al pod hitno mijenjat sebe muža i dedu i uvest pod normalno da se sam hrani, za stolom pa koliko traje traje nema veze. Ne bih dozvolila dizanja od stola, buljenje u ekrane.

    A vi morate poravnit s tim da se neće izgladnit do kosti, maknite taj fokus i emocije s njegove hrane.

    Dedi priprijetit.

    Otiđi u Klaićevu,dobit ćeš listu ovakvih sličnih uputa al one nemaju smisla ako ih se nećete pridržavat.

    Kažem.ne vidim problem u njegovoj prehrani i težini koliko u načinu na koji se hrani.
    Sretnooo!!!!
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 10.12.2018. at 01:31

  35. #35
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Ja razumijem.Možda nije bio toliki cirkus,nisam dramila i nisam paničarila,ali uvijek sam ih morala posjesti i nahraniti.To sjedenje za stolom nije prolazilo,nema šanse kad su crvi u gu...ci.Dobro je dok je bila stolica za hranjenje,pa zavežem i nema mrdanja,ali kad su prerasle...To kad ogladni jest će,ma šipak.One su uvijek polugladne,nije njima nepoznat osjećaj gladi,one su se naučile na njega i nemaju problema s tim biti gladne.Moram im najaviti doručak/ručak/večeru i psihički ih pripremiti za taj nemilosrdni čin.One same nikad nisu rekle da su gladne,nikad.Primjetim po nervozi i neraspoloženju,pa ih natjeram na bananu,jabuku,voćni jogurt,keks,ma i čokoladicu,ako je između obroka.

    Moram reći da je kod starije prošlo sa polaskom u školu.Sada sjedi za stolom i pojede ono što joj slijedi ,mnooogo lakše.Isto ne tjeram da isprazne tanjir,pojede koliko god.Kod manje je proces pri kraju,nadam se istom kad krene u školu .

  36. #36
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    A da provjeriš šećer? Imate li dijabetičare u obitelji? To je samo primjer...

    Mislim, ZDRAVO dijete će jesti kad ogladni, ali ima cijeli spektar stanja koja mogu izazvati takve reakcije djeteta, a ako ostanu neprepoznate - eto cirkusa...

    Bolje je provjeriti. Samo idite u Klaićevu - reći će ti ima li alergije ili neke druge probleme zbog kojih ne jede.
    Hm, evo ja sam bila potpuno zdravo dijete koje je mrzilo jesti. Meni je to bilo gubljenje vremena. Hrana mi je bila fuj, pizza...bože sačuvaj kako to netko može jesti. Nisu mi ni junk mogli podvaliti. Rebra su mi se vidjela. Iz vrtića i škole bih nosila ručak doma u džepovima. Srdelice u džepu...divno
    Mama nije radila dramu, uhvatila bi ju ponekad muka, ali nije dramila. Tata je bio starog kova...ono nećeš se dići od stola dok ne pojedeš, pa bih ja tako po 3 sata sjedila za stolom, ali nije išlo u mene.

    Nemam neki savjet, prošlo me, rebra mi se definitivno ne vide, ima me viška, a postala sam ogroman gurman. Prebacilo me tamo s nekih 16 i otkrila sam divan svijet hrane.

  37. #37
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Vrci suosjećam... znam kako ti je...
    Primjetno je da se kod djece izmjenjuju periodi kad su redovita kod stola i manje zahtjevna i periodi kad im se ništa ne jede, što je potkrepljeno dobivanjem na težini kad jedu i periodom "izduživanja" kad nakupljeno bude iskorišteno za rast. I tako ispočetka.
    No osobno više ne "titram", isto mislim da sam s tim djetetu napravila medvjeđu uslugu, već si sami stavljaju u tanjur i što stave moraju pojesti. Tako ja imam psihički mir.
    A isto si mislim da će u nekom periodu života otkriti hranu i postati svejed. Sad joj je 10 godina. Vidjet ćemo...

  38. #38
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Vrci,
    Moja kći je odrasla na tijestu i mlijeku.
    Ništa drugo nije htjela.
    Ni meso, ni slatkiše, ni sokove, ni voće...
    Apsolutno ništa osim golog tijesta bez ikakvog umaka, sira... i mlijeko.
    Prvo moje, a kasnije kravlje.
    I još je patila od GER do četvrte godine života pa je uglavnom i to malo što je pojela- povratila.
    Počela je jesti u školi, u boravku.
    S drugom djecom.
    Nisam mogla k sebi doći kad mi je rekla kako je za ručak jela...neko lišće.
    To je bilo varivo.
    Danas jede sve.
    Čak i bolje od mene i muža.
    Pusti maloga. Ne titraj. Ne očajavaj.
    Ne hodaj s hranom za njim.
    Ne nutgaj ga non stop.
    Ne moli ga da jede.
    Ne hrani ga.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  39. #39
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Vrci, ja kao dijete gotovo nikad nisam osjećala glad, potrajalo je sve do 26. godine kad sam se udala, a muž fenomenalno kuha (počeo je kuhati kao klinac u osnovnoj školi) i uz njega sam počela jesti
    jednostavno sam skoro cijeli dan mogla biti na jednom pecivu, nisam bila gladna, niti bi mi bilo slabo, ne znam kako, imala sam desetak kila manje nego što je trebalo, a danas imam višak

  40. #40
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    I ja sam bila dijete koje nista nije jelo.
    Moji roditelji se nisu sekirali, ali je baka "pikala".
    To je toliko eskaliralo da me tata svaki rucak nosio teti, da je doma za stolom bio mir.
    Jela sam godinama samo: žgance, bijelu kavu, kruh, tijesto i vjerojatno jos nesto od bijelog brasna.
    Cokolino sam pila na flasicu svako jutro jos valjda u prvom razredu, jer je tako mama bila sigurna da sam nesto pojela.
    Nikad nisam osjecala glad i sve mi se gadilo.
    Negdje u srednjoj sam pocela sve jesti.

  41. #41
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Samo bi pokusala pruziti podrsku. Imam odbijaca dohrane i s 14 nije puno bolji. On nece pojesti ako je gladan a nema nista od nekoliko namirnica koje je prihvatio nego ce biti nervozan, jako nervozan. Vjerujem da bi izgubljen u sumi i sl.promjenio stav ali jos nista tako ekstremno se nije dogodilo. Spreman je jesti kruh pa se uvijek vrati ziv s izleta ili iz posjeta.

  42. #42
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Zaboravih reci, mislim sa su neka djeca jednostavno takva. Puno sam plakala i mislila kako ce se razboliti ali s vremenom imam vise povjerenja u njegovo tijelo. Posebno kad ga vidim kako odlazi van kuce dok mi jedemo lubenicu i sl. Postoji nesto sto njega strasno smeta a mi drugi ne osjetimo, tako mi se cini

  43. #43
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Sat vremena jede tanjur makarona, cistih, bez umaka. I dize se 34826480 puta da bi se bezveze setao. Rekao je da je gladan i da ih zeli jesti
    Kad smo rekli da je dosta svega, nek jede il digne se i ode, tuliona i ne zeli vise

    Pa ne mogu mu pustiti da jede dok god hoce,jer bi tako cijeli dan samo jeo,jedan obrok bi se pretocio u drugi

    Osobito sam jadna jer sam danas prosla cijeli shopping centar i nigdje nema trenirke za njega, cak ni neke koja se lijepo da suziti

  44. #44
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Diže li se inače i od drugih stvari kad npr. nešto radi? (igra se, nešto slaže, crta itd.)

  45. #45
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Dobro pitanje čoksa.

    Meni zaista nema smisla da.dijete sjedi sat vremena da pojede obrok.
    Ja bi ograničila to vrijeme na neki maximum recimo 15-20min i nema dizanja dok se jede. Jeli bi svi za stolom. Poslije toga mičem tanjur i nema više. Još bolje zajedno s njim raspremit stol i maknut posudje.

    Vrci potraži pomoć, neka ti netko da upute kkao se ponašati i drži se tih pravila. Već si od svega luda i jadna, pun ti je kufer. To je razumljivo.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 15.12.2018. at 22:15

  46. #46
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Da, inače ima malo slabiju koncentraciju (potvrđeno od strane psihologa). Dosta radimo s njim na tome da se popravi taj dio, i tete u vrtiću kažu da je jako napredovao.
    Ali da ja za 20min maknem hranu, on će plakati da želi jesti

    Ni sama ne znam koji je pravi put... odgodili nam gastro za 10ak dana (dr ide na go ), tako da još malo čekamo...

  47. #47
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Vrci ne daj mu nazad kad cvili. Drugi put će znat da se treba malo ubrzat.
    Ili mu najavi da je prošlo 15min i da ima još 5 min da pojede tako da zna unaprijed.

    Ček jel idete u onaj centar za hranjenje one piknike? Ili je prevelik za te piknike?

  48. #48
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Idemo opcenito kod gastroenterologa jer smo radi nekih stvari sumnjali na neki gastritis il sto vec. Sad se kao popravilo,al ono, zao mi micati termin kad imamo problema

  49. #49
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    A jel idete rješavat i ovaj dosta veliki problem hranjenja, usvajanje navike objeda?
    Pratim vas od početka imate isti razvoj situacije/isti koncept ponašanja od malena kao moj nećak i njegovi roditelji.

    Da nisam vidjela sličnost od početka ne bi mi ni upalo u oči.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 15.12.2018. at 23:45

  50. #50
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Nadam se da cemo sto prije rijesiti. Uzela sam savjete odavde i ima nekih pomaka. Eto jede sam,jede za stolom, al to traje.
    Namirnice jos ne mijenjamo, nek prvo ovo savladamo.

    Rucak je gnjavio, kad se digao sa stola spremila sam. Trazio je za sat vremena i onda sve pojeo

    Naravno zica crtice i zabavu,al to ne damo vise. Treba sad i on skuziti da je promjena stalna

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •