Pokazuje rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Gnječa

  1. #1
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno Gnječa

    Jeste li čuli za ovo jelo?Ako ste bili u Bosni,pogotovu u onom posavskom dijelu,možda ste i probali.Ako niste ni čuli ni probali,onda možda poželite.Ja obožavam,jedno od najdražih jela,trenutno mi baš miriše iz kuhinje.Recept mi prenijela moja mama,ja ga prenosim vama.Gnječa se obično pravi u dane posta,na Badnji dan se obavezno nalazi na stolu.Ako očekujete tačne mjere,zaboravite,recept je stari i nema tu mjere.Staviću samo okvirne mjere,a vi možete prilagoditi svome ukusu.
    grah (oko pola kile,ili predvidite koliko vaši ukućani jedu)
    luk crveni(2 veće glavice,ili po ukusu)
    ulje,so,crvena paprika mljevena
    Grah kuhati u vodi dok se ne skuha.Luk isjeckati,na rebarca ili kockice,svejedno-po ukusu.Ne preporučujem sjeckati previše sitno.Napraviti zapršku sa lukom i uljem,slobodno nek bude više ulja.Pržiti dok luk ne postane staklast,pa dodati crvenu papriku(isto stvar ukusa).Grah procijediti od vode,ali ostaviti malo.Višak vode sačuvati.Gnječiti grah gnječilicom,ne mora se baš svako zrno zgnječiti.Ako je previše gusto dodati još vode od kuvanja.Posoliti po ukusu,ne preporučujem dodavanje vegete i bibera(promjeni skroz ukus).To možete uraditi i prije pravljenja zaprške.Pola zaprške dodati u grah i promješati.Onda površinu zagladiti,i rasporediti ostatak zaprške preko površine.
    Grah se može skuhati i dan ranije,pa sutredan gnječiti i zapržiti.Naravno onda se prije gnječenja podgrije.Ukucajte na coolinarici gnječa,pa možete vidjeti kako izgleda.Recept moj.

    Brz,jednostavan,ukusan,možda se nekome svidi.
    Posljednje uređivanje od silkica : 10.12.2018. at 15:11

  2. #2
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Fino izgleda. Uz što se poslužuje?

  3. #3
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Meni super paše uz salatu od kiselog kupusa,ili salatu od zimske rotkve.Može i pržena riba uz to,ako hoćete da pojačate ili obogatite .

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •