Stranica 3 od 7 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 344

Tema: Može li se postaviti granice bez grubosti/urlanja/prijetnji... nastavi niz

  1. #101
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme Jelena meni je Danski odgoj odlična knjiga, odličnaaa! onako neki prirodni odgoj kakav bi trebao biti, bez previše kompliciranja. Uopće mi nije onako "knjiški" pristup odgoju nego jednostavan "životni"..
    Sad sam radoznala ako ti se da napisati šta ti se nije svidjelo u knjizi.
    Ma ne mislim da je općenito knjiga loša, nego eto baš taj dio vezan uz kažnjavanje.

  2. #102
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Jel ti vjeruješ da se ja uopće ne sjećam tog dijela, a knjigu sam čitala nedavno selektivno pamćenje, očito zapamtim što mi se svidi, a što ne, odbacim iste sekunde.

    Ja svoju djecu nisam nikad u životu kažnjavala, al ih jesam disciplinirala. Kako? sad se i ja pitam, bit će da sam autentična
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 17.12.2018. at 16:24

  3. #103
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    A onako u svakodnevici, neovisno o ovome, mi se ne čini izvedivim iz svake situacije kreirati duhovitu situaciju, kako ta knjiga stalno ponavlja. To može profesionalni roditelj. A Dance bome nisam nikad doživljavala duhovitim. To da su Englezi napisali, bilo bi mi uvjerljivije. Dapače, iz interakcije na profesionalnoj razini mi se baš čini to pasivna agresija. Sjećam se kako su mi jednom zgodom htjeli uvaliti neko modeliranje da radim, o kojem nemam pojma, pa sam odbila pa mi je jedan vrlo duhoviti viknuo - HaH, coward!

    Meni to nije bilo uopće smiješno, a to mi je neki tipičan primjer kako su polucinični stalno. Imala sam s dvije neovisne skupine dosta kontakata.

  4. #104

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja nikad ne objasnjavam one situacije u kojima osjecam da dijete trazi eskalaciju ili one u kojima nisam spremna popustit. Davno jesam i tu sam se sama preodgojila. Ovako je lakse i meni i njima.
    Slazem se sa seni. I ovo moje rezanje na vrijeme je ona lijepo racionalno objasnila i zato sam i pocela rezat.
    I uzasno mi je korisno bilo prihvatit da razina ja bi kiflu sad ne razumije razinu kifla nije idealan nutritivan obrok, a bakin rucak je. I te dvije razine mijesat nije uspjesno ni s odraslima. To naravno ne znaci da mi djeca ni o cemu nista ne znaju, vec da ne uce u trenucima frustriranosti. Iliti nevazno je da u tim trenucima uce znanstvena objasnjenja svijeta, vec da u tim trenucima trebaju uciti kako s emocijama izaci na kraj. I gledajuci roditelja hladne glave koji ih cuje, lakse i sami postaju takvi. Definitivno mislim da se ta roditeljska vjestina moze uvjezbati, da nisi izgubljen ako ju nemas s prvim djetetom prvih godina... Sjecam se same sebe s prvim sinom... I vidim kako sad drame krace traju i slabe, a prvi sin nije najintenzivnije dijete koje imam.

  5. #105
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Da prvih godina s prvim djetom! Meni su trebale godine s 4 djece, da shvatim neke stvari. Ok mozda sam spora.

  6. #106

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I nikad, do sada, nisam oduzela nesto drago im sto nema veze sa situacijom. Kazne koje dobiju su povezane sa situacijom. Tipa mlate se njih trojica macevima, i nakon prvog udarca s vidljivim tragom ( krv, cvoruga veca od tresnje), uzmem maceve taj tren. Smire se, vratim maceve i opet pocinje bitka trojanaca i grka... I mogu smireno tako satima..
    Ono oduzimanje citanja, kompa, autica jos nisam nikad poduzela. Bit ce su mi momci jako dobri..

  7. #107

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Marta, ja sam vec s trecim usvojila... Al, pocela sam mic po mic manje filozofirat kad je prvi imao pet godina.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I marta, mozda ti je manja razlika medu djecom..

  9. #109
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    I nikad, do sada, nisam oduzela nesto drago im sto nema veze sa situacijom. Kazne koje dobiju su povezane sa situacijom. Tipa mlate se njih trojica macevima, i nakon prvog udarca s vidljivim tragom ( krv, cvoruga veca od tresnje), uzmem maceve taj tren. Smire se, vratim maceve i opet pocinje bitka trojanaca i grka... I mogu smireno tako satima..
    Ono oduzimanje citanja, kompa, autica jos nisam nikad poduzela. Bit ce su mi momci jako dobri..
    Nije da oduzimanje čitanja nema veze sa situacijom, jer je čitanje obavezni ritual pred spavanje, kad zna biti stvarno naporan.

    Dajte mi prijedloge koja bi bila kazna za namjerno prosipanje blata iz cipela po predsoblju ili otvaranje frižidera i buljenje u frižider? Ako moraš nešto odraditi i ne možeš ga iz situacije maknuti.

    (ajme, užasno mi je lamentirati o kaznama, ja bih najrađe da ih nema...)

  10. #110

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa pokupi blato i zatvori frizider, nema biranja vecere, jedes isto sto i ja. Kakve kazne za to! Ja to ne kaznjavam. Eto, to je po meni bas to rezanje. On prosipa blato ja ga pitam Gdje ti je metla? On drzi frizider i bulji, ja kazem zatvori frizider, i dam mu isto sto i sebi...

  11. #111

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A ukidanje citanja je u mom mikrokozmosu gore od histericnog deranja Pokupi blato... U mom, ne mora biti opce prihvatljivo pravilo.

  12. #112
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    casa, to je friški trogodišnjak. Dam mu papir da obriše pod kad pokapa, ali ovo ne bi znao odraditi. A frižider je otvarao u bilo koje doba dana. Ono - da si malo pogleda što ima. Nije to vezano uz obrok. Sad se to prorijedilo.

  13. #113

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa moj dvogodisnjak mete. Ne da pomete, nego da nauci kupit za sobom. Ja drzim lopaticu, a on mete.
    A frizider otvara, pa ja zatvorim, pa tako otprilike do tri i po godine starosti. Pa opet pocnu otvarat u sedmom razredu jer su tad stalno gladni, ili vjeruju da su gladni dok ne vide los izbor zdravih sra... u frizideru. To samo ponavljas i zatvaras. Eto moj sa 17 vise ne otvara...i nadam se da nece doci do regresije opet.. Roditeljstvo je jako puno ponavljanja. Jer ponavljanje je mater studiorum. I ne otvaravtvoj trogodisnjak da te ne bi slusao, vec je frizider tako fascinantna stvar, hladna, svijetli i ima svasta sarenog unutra. Tko bi tomu odolio... Jos ako si objasnjavala plin kojim se puni...

  14. #114
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    A ukidanje citanja je u mom mikrokozmosu gore od histericnog deranja Pokupi blato... U mom, ne mora biti opce prihvatljivo pravilo.
    Evo, jučer sam baš tu kaznu primijenila. Istrgnuo je iz knjige nešto, što sam ga molila da ne trga, ali tako da je mene prvo poslao po vodu. Nanjušila sam da će potrgati, pa sam izlazeći govorila - nemoj slučajno potrgati, čim sam izašla, istrgao je tu stranicu.

    Ja sam ukinula čitanje, ali nisam ukinula boravak i razgovor prije spavanja. Znači ostala sam s njim u sobi još barem 45 minuta, razgovarali smo. Meni se to ne čini dramatičnim i puno mi je gore histerično deranje.

    Objasnila sam mu da će taj list sigurno sad izgubiti i da nećemo moći zajedno birati knjige iz te serije, nego ću ja u dućanu sama morati odabrati što mislim da mu se sviđa. I to je realni scenarij, jer vjerojatno neću ići s njim na amazon pregledavati naslove. Radi se o slikovnicama izvana. (Ja kupim kad sam vani.)
    Posljednje uređivanje od Jelena : 17.12.2018. at 17:01

  15. #115
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    casa, to je friški trogodišnjak. Dam mu papir da obriše pod kad pokapa, ali ovo ne bi znao odraditi. A frižider je otvarao u bilo koje doba dana. Ono - da si malo pogleda što ima. Nije to vezano uz obrok. Sad se to prorijedilo.
    znao bi metlom sve pomesti na jedno centralno mjesto a ti onda pokupiš kako spada tu hrpu. obavezno bih ga uključila u čišćenje tog blata, vjeruj mi da će prorijedit s tom navikom nakon toga.

    A što ti smeta s hladnjakom? drži ga dugo otvorenim ili to što će jest a nije zapravo gladan?

  16. #116
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, jučer sam baš tu kaznu primijenila. Istrgnuo je iz knjige nešto, što sam ga molila da ne trga, ali tako da je mene prvo poslao po vodu. Nanjušila sam da će potrgati, pa sam izlazeći govorila - nemoj slučajno potrgati, čim sam izašla, istrgao je tu stranicu.

    Ja sam ukinula čitanje, ali nisam ukinula boravak i razgovor prije spavanja. Znači ostala sam s njim u sobi još barem 45 minuta, razgovarali smo. Meni se to ne čini dramatičnim i puno mi je gore histerično deranje.

    Objasnila sam mu da će taj list sigurno sad izgubiti i da nećemo moći zajedno birati knjige iz te serije, nego ću ja u dućanu sama morati odabrati što mislim da mu se sviđa. I to je realni scenarij, jer vjerojatno neću ići s njim na amazon pregledavati naslove. Radi se o slikovnicama izvana. (Ja kupim kad sam vani.)
    pa u ovom slučaju je meni ukidanje čitanja sasvim ok jer je situacija neposredno vezana uz čitanje tj.trganje stranice koju si upozorila da ne kida.

    da te utješim ja mu nakon toga ne bih ostala još 45 minuta na raspolaganju za razgovor

    a jel se može ta stranica zaljepit, neka je lijepi.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 17.12.2018. at 17:05

  17. #117
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa moj dvogodisnjak mete. Ne da pomete, nego da nauci kupit za sobom. Ja drzim lopaticu, a on mete.
    A frizider otvara, pa ja zatvorim, pa tako otprilike do tri i po godine starosti. Pa opet pocnu otvarat u sedmom razredu jer su tad stalno gladni, ili vjeruju da su gladni dok ne vide los izbor zdravih sra... u frizideru. To samo ponavljas i zatvaras. Eto moj sa 17 vise ne otvara...i nadam se da nece doci do regresije opet.. Roditeljstvo je jako puno ponavljanja. Jer ponavljanje je mater studiorum. I ne otvaravtvoj trogodisnjak da te ne bi slusao, vec je frizider tako fascinantna stvar, hladna, svijetli i ima svasta sarenog unutra. Tko bi tomu odolio... Jos ako si objasnjavala plin kojim se puni...
    A eto - uklapa se u ono kad si dobro sa sobom, možeš mirno i učinkovito nešto riješiti. Imaš pravo da treba ponoviti puno puta, ali nemam ja snage svaki dan skupljati sirova jaja s poda i razbijene posudice.

    Neki sam ga dan poslala da pokupi igračke s poda. Rekla sam mu što ne pokupi da ću ja pospremiti na tjedan dana. On je otišao i skoro ništa nije pospremio. Meni je dobro došlo da uklonim dio igračaka, jer ih ima baš jako puno. Počela sam ih skupljati u vreću, a onda se on pridružio veselo da mi pomogne sakupiti igračke koje će u kaznu. Shvatila sam odmah da je kazna potpuno neprimjerena. Iako sam zbilja maknula te igračke da se uopće ima gdje igrati s preostalim. Mogla/trebala sama s njim ići pospremati, kao što to često i radim, ali ne stignem i nemam snage za sve.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja bih s njim lijepila. I uzela tu knjigu zalijepljenu i stsvila na vidljivo mjesto pa kad bi ju trazio pitala A tko je tu ovo potrgao i zasto...
    A citala bih mu navecer neku drugu. Ili imate neki raspored citanja... Pa sva djeca nekad istrgnu dio knjige. Ako cemo to kaznjavat necitanjem... Meni se cini da ima ta neka faza namjernog trganja stvari da vide mogu li se popraviti. Da dok ne ponove odredeni broj puta, ne mogu shvati da casu uopce ne mozes spojit, da knjigu mozes zalijepit al nije ista, a da legice mozes nanovo slozit kad god.

  19. #119
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Frižider se uistinu rjeđe otvara, al bilo je faza kad je buljio u njega i birao što će izvaditi 5 do 10 puta dnevno, neovisno o tome je li jeo pred koju minutu. To je gurman. Mogu ja dok pijuckam kavu govoriti - zatvori frižider, ali ako ja kuham nešto i žurim se da stignem, a on mi "pomaže" i molim ga da se makne, nekoliko puta, objasnim da se frižider kvari ako je otvoren, i tako 5 puta, 6. put, onda prijetim.

    Ova prijetnja s odaberi igračku je realizirana možda jednom ili dvaput, sad je prijetnja koja je većinom dovoljno učinkovita da se ne mora primijeniti.

    Još mi je jedna stvar smiješna - kad se ljutim, a on me ne sluša, ja počnem brojati 1, 2, 3.... A on brže bolje ispuni moju "želju". To ne razumijem, jer ni sama ne znam što bih na 10. Nisam nikad došla do 10. Mislim da će mi se to brzo rasplinuti kao metoda zastrašivanja

  20. #120
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih s njim lijepila. I uzela tu knjigu zalijepljenu i stsvila na vidljivo mjesto pa kad bi ju trazio pitala A tko je tu ovo potrgao i zasto...
    A citala bih mu navecer neku drugu. Ili imate neki raspored citanja... Pa sva djeca nekad istrgnu dio knjige. Ako cemo to kaznjavat necitanjem... Meni se cini da ima ta neka faza namjernog trganja stvari da vide mogu li se popraviti. Da dok ne ponove odredeni broj puta, ne mogu shvati da casu uopce ne mozes spojit, da knjigu mozes zalijepit al nije ista, a da legice mozes nanovo slozit kad god.
    casa, pa je l nije za to malo prevelik? Ja mislim da smo s takvim trganjem davno prestali. Ne znam, možda je to sad neka druga razina. Istina je da ga zanimaju četvrtine i polovine. Al ovo je išlo ciljano da me pošalje van, pa da ipak potrga. Nakon što smo zajedno ustanovili da je iz istovrsne već istrgao istu tu stranicu, a srećom u ovoj je još ostala pa sad možemo pogledati koje još imaju knjige u seriji. To on inicira da pregledamo koje ima i koje bi još htio.

  21. #121
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Jelenin malac mislim da kuži da nema povratka knjizi na staro

    Da trebala si s njim otići pospremati još je mali da se sam snađe u tom neredu.

    Mojima u toj dobi je pomagalo da im kažem ovu hrpu stavite u tu kutiju i tako neke smjernice. Sada sami spremaju bez ikkavih uputa,ja zvrcnem sa službenog puta iiumilnim umilnim glasom pitam: Djeco jel de da mamu neće dočekat kaos u stanu?

    A onda oni poslože i muža da usisa, sredi suđe i sl.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 17.12.2018. at 17:25

  22. #122
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Pusti ga da ti pomaže u kuhinji ili mu daj neki zadatak za stolom da ga udaljiš a opet da misli da pomaže

    Šta bi bilo da je knjiga iz knjižnice? Nema trganja i bok.

  23. #123
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    I tako se ja borim sa svojim djetetom po kući, a ovaj vikend u Tin Expressu pitala nas je jedna žena koliko ima godina i onda je zamišljeno rekla - ha, valjda će i naš biti tako dobar za 9 mjeseci.
    A fakat je bio super - onako kako si svatko neiskusan zamišlja romantičan obiteljski izlet s malim djetetom .

  24. #124
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Pusti ga da ti pomaže u kuhinji ili mu daj neki zadatak za stolom da ga udaljiš a opet da misli da pomaže

    Šta bi bilo da je knjiga iz knjižnice? Nema trganja i bok.
    Ma je, ima on svoje neke zadatke, al ne mogu uvijek biti kreativna. Postavlja tanjure, čaše i pribor na stol, nosi zdjelice, ako su gotove za serviranje, sortira beštek iz suđericei nosi u ladici (pritom se vješa na ladicu jer je premali, držim joj fige da potraje...)

  25. #125

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mislim da je to trganje normalna faza u toj dobi. A knjige iz knjiznice mi uvijel drzimo pod nadzorom.

  26. #126
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Kod mojeg (neki dan je proslavio sesti rodjendan), jedina ozbiljna kazna/prijetnja koja pali je ona koja ukljucuje novac. Zapravo, ne bih rekla da je rijec o kazni ili prijetnji, vec sredstvu pregovora.

    Npr. kad se ne obuce ili uopce ne pomakne s mjesta, a vrijeme je za neku aktivnost, lijepo stanem i objasnim da to-i-to placam i da to-i-to kosta toliko i da ce ga izbor neodlaska kostati upravo toliko. Platio je samo jednom. Mjeri bogatstvo Hot Wheels auticima (jedan kosta $1).

    Drugo ispada kako kad. Nekad planem, nekad ne. Trudim se ne planuti, ali opcenito sam glasna pa mi tesko ide neko zen roditeljstvo. Ponekad me muz uhvati u glupavim prijetnjama koje se nece ostvariti, ali trudim se podosta i sad mi se vrlo, vrlo rijetko dogodi da bubnem nesto sto nije izvedivo ili je doslovno glupo i nikoga nece nauciti ama bas nista. Stariji, sestogodisnjak, je dijete poprilicno slicno kceri od Bubilo, slican je i muzu i meni pa se nekad stvarno bodemo s rogatim. Kod njega nikako ne pale tipicne kazne jer njega jednostavno nije briga. Oduzimanje igracaka? Ok, whatever. Necemo nekamo ici? Ok, whatever. Uklanjanje iz neke situacije (dok je bio manji, a i sad), rezultira prekidom nezeljene radnje, ali nema pouke za buducnost. Otisli smo iz parka ili s rodjendana ili sto vec uzasno puno puta, ali nije zbog toga naucio prekidati to ponasanje cak ni kad ga podsjetim na mogucu posljedicu. Mijenja se, najvise, odrastanjem. (Racunam da se mijenja i moj pristup, s obzirom da bi trebao biti proporcionalan roditeljskom stazu, ali ipak njegovo odrastanje igra najvecu ulogu.)

    S kceri je puno lakse, nju puno lakse vidim u situacijama/postupcima iz casinih postova, ili onome sto Lili pise. Njega nikako, a vjerojatno niti kcer od Bubilo.

  27. #127
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ajme Jelena, pa što bi kažnjavala dijete sto otvara frižider? Ako je dugo otvoren, pa zatvoriš ga i kažeš djetetu da nije dobro ako je dugo otvoren, jer se zagrijava. Ako ga kratko otvara, gdje je tu problem?
    Interesantno mu je, pa to je ok.
    prosuo blato - uzmete krpicu i zajedno počistite, odnosno ti mu pokažeš kako se cisti, kud ćeš bolje, neka mu se automatizira pristup, zaprlja se, počisti se.

    a igračke pospremajte zajedno, dok mu se i to ne automatizira.
    meni to kažnjavanje izgleda prilično besmisleno.

  28. #128
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    A ako hoćeš da kazni nema, pa nemoj kažnjavati.

  29. #129
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ja i kazne nismo ni u kakvim prijateljskim odnosima, pa mozda nisam mjerodavna, ali meni je to stvarno malo too much. Dijete ima tri godine, nije da trga knjige svaki dan, potrgalo stranicu, pa zalijepite je.

    Da li si ti sigurna, da on išta konta od tih kazni?
    I kako ti znaš da će on taj list sigurno izgubiti?

  30. #130

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Jelena mozda misli da konta, ili se raciom uvjerava da konta jer je pametan. Ja znam da ne konta, osim sto neke stvari povezuje s negativnim tipo, ako trgam price mama se tako naljuti da zaboravi citat... Tako friski trogodisnjak povezuje trganje price, nema citanja i mama me uspavljuje 45 minuta. Ili nekako slicno... Ovako vjerujem da bi svaki psiholog objasnio.

  31. #131
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    To su sve faze, kao kad friški jedač iz hranilice sve baca na pod. Daj mu stare časopise ili reklame da trga i ljepilo da od njih napravi kolaž i usput objasni zašto časopis smije trgati, a knjigu ne smije. Potrgana se knjiga odmah zalijepi uz par rečenica koliko knjige koštaju i koliko iznova uživamo čitajući, da ih kasnije možemo proslijediti drugima kad ih prerastemo itd.

    Nikad neću zaboraviti kako sam se užasno naljutila i stavila u kaznu veliku kad je negdje s 3 i pol g. dobila prvi put adventski čoko-kalendar i smazala ga u 10 minuta iako sam joj prema pravilima struke metodički objasnila da je danas 1. prosinac pa svaki dan otvaramo samo jedan prozor, inače prosinac ima 31 dan, ali mi, eto, jedemo do 25. kad pada Božić...

    Gledala me ko musavo tele i ništa joj nije bilo jasno, a prozorčići su tako specifično pucketali pri otvaranju da ih je brzo sve vratila natrag u početni položaj pa ispočetka .

  32. #132
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    2.) Odi u svoju sobu, odaberi koju igračku ćemo ukloniti na tjedan dana.

    Ili oduzmem problematičnu igračku, ako je jasno da je neka igračka alat za pravljenje buke i nereda.
    Majko mila kakve su ovo metode.

    Ovo je kao ono kad djecu šalju ubrati šibu s kojom će ih tući.

  33. #133
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, jučer sam baš tu kaznu primijenila. Istrgnuo je iz knjige nešto, što sam ga molila da ne trga, ali tako da je mene prvo poslao po vodu. Nanjušila sam da će potrgati, pa sam izlazeći govorila - nemoj slučajno potrgati, čim sam izašla, istrgao je tu stranicu.
    dijete ima 3 godine, naravno da zeli trgati i kontrirati. a ti si mu naglasivsi da ne trga dala poticaj da to napravi. zar si mislila da nece?
    Posljednje uređivanje od magriz : 18.12.2018. at 09:02

  34. #134
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ma ja mislim Jelena da si trebaš na početku mjeseca izradit određen broj GUILT FREE BAD PARENTING kupona, za situacije kad kuhaš, umorna si, moraš hitno odgovoriti na mail ili iz kojeg već razloga nećeš reagirati idealno

  35. #135
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Casa, ne mislim ja da Jelena ima neke loše namjere. Nego mi izgleda potpuno nepotrebno tako centrirano, smireno dijete (tako sam ga ja doživjela iz postova) kojemu se objašnjava svijet, s druge strane odgajati nekim principima kazni ( jos kad Jelena pita: kakvu kaznu biste vi odredili? (Ja nikakvu), a ne principima ponavljanja. I pravom na greške i nove pokušaje.

  36. #136

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Majko mila kakve su ovo metode.

    Ovo je kao ono kad djecu šalju ubrati šibu s kojom će ih tući.
    I meni je ovo palo na pamet

    Ne znam, ne mogu se sjetiti da sam koristila nekakve kazne sa svojim, osim nekoliko puta za neke specifične svinjarije koje bi napravio, a i to je bilo direktno vezano uz ono što je napravio (i to kad je već debelo išao u školu i itekako je mogao shvatiti da je to što radi neprihvatljivo).
    Kažnjavanje trogodišnjaka mi nekako dođe kao dresura, ne razumiju oni u toj dobi baš tako dobro što je uzrok, a što posljedica. Pa i ako inače razumiju druge teško shvatljive pojmove Zapravo je s pametnom djecom to pogotovo nezahvalan teren, jer očekujemo od njih, ako su pametni, da cijeli svijet oko sebe razumiju na razini iznad svoje dobi, a najčešće nije tako.

  37. #137

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Interesantna tema.
    I moram reći da su mi odgovori baš interesantni.
    Baš sam fascinirana idejom da se trogodišnjaku dopusti da mu frižider bude igračka.
    To znači samo dve stvari:
    1. imali ste novca da kupite kvalitetan frižider.
    2. nije vam frka da kupite još jedan takav.

    A stvarno mi je vreme da se preselim na neki forum svog ekonomskog nivoa.

  38. #138
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Casa, ne mislim ja da Jelena ima neke loše namjere. Nego mi izgleda potpuno nepotrebno tako centrirano, smireno dijete (tako sam ga ja doživjela iz postova) kojemu se objašnjava svijet, s druge strane odgajati nekim principima kazni ( jos kad Jelena pita: kakvu kaznu biste vi odredili? (Ja nikakvu), a ne principima ponavljanja. I pravom na greške i nove pokušaje.
    Da, i meni je to zbunjujuce.

  39. #139
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Interesantna tema.
    I moram reći da su mi odgovori baš interesantni.
    Baš sam fascinirana idejom da se trogodišnjaku dopusti da mu frižider bude igračka.
    To znači samo dve stvari:
    1. imali ste novca da kupite kvalitetan frižider.
    2. nije vam frka da kupite još jedan takav.

    A stvarno mi je vreme da se preselim na neki forum svog ekonomskog nivoa.
    Ne bih rekla da itko predlaže da se trogodišnjaku dozvoli da frizider koristi kao igračku. Baš naprotiv. Jedan trogodišnjak vrlo brzo skuži što cima mamu, otud savjeti da se s tim olabavi. A nisu ni frizideri mimoze. Mi recimo imamo rabljeni, dobili ga od frendova kad su renovirali kuhinju, koji 4 djece otvara x puta dnevno. Još nije crko, a star je minimalno 10 godina.

  40. #140

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Moja se zamalo ubila frižiderom na naše oči od silne sreće, otuda meni traume. Cimnula ga je na sebe svom svojom silom, srećom je ipak bio dovoljno nivelisan. Ali čak i da nije tako, ona je dete koja ne zatvara vrata i ne primećuje da li su zatvorena ili ne ni dan-danas.
    Meni nije bilo prihvatljivo da opsesivno proveravam frižider po ceo dan, pa sam prostoseljački dreknula više puta.
    Ali zaustavila ju je tek naša autentična panika kada se frižider zaklatio na nju.
    Inače, kao trogodišnjak moja uopšte nije uočavala moju reakciju- samo svoje impulse. Niti je videla vezu između svog ponašanja i posledica, osim ako su baaaš ekstremni.

  41. #141

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa, upravo tako, pulinka. I zato je bezveze kaznjavat otvaranje frizidera u trogodisnjaka. Nego ga gledas, ne frizider vec trogodisnjaka kad je u kuhinji. I normalno je da ce on otvorit i da ces ti zatvorit i da ces nekad umorna i viknut i da ce to nakon x puta ponavljanja proci. Samo sto ce proci sporije ako osim uzitka u otvaranju hladnog i svijetleceg mjesta, dijete otvara put do mamine potpune paznje. Poanta moja je bila da taj frizider zatvaras usput, da upozoravas usput, da nemas strategija ni dubokoumbih govora o cijenama i broju radnih sati potrebnih za te cijene, niti o plinovima koji hlade, niti o potrebi da se s mamom lijepo suraduje kad mama lijepo moli. Sve navedeno po meni dijete te dobi ne razumije, pa u tom smislu ne pomaze. Sve navedeno izuskuje dodatnu energiju roditelja koji je onda jos frustriranij sto se frizider i dalje otvara, a time je roditeljeva reakcija intenzivnija pa je djetetu frizider jos primamljiviji.

    Mislim, pulinka, da smo slicnih financijskih mogucnosti. I recimo gotovo sam uvjerena da je jeleni lakse nego meni kupit novi. Ovo stvarno nema veze s parama..

  42. #142
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Joj, ja Jelenu skroz razumijem jer sam i sama (bila) tako kockasto "ispravna" kad je došlo dijete. Matematički mozak, "njemački" odgoj i očekivanja, planiraj-primijeni-ocijeni...ja šumom, a dijete drumom.
    Danas se sama sebi smijem...to je tako, naučiš kroz godine.

  43. #143
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno


    Eh sad si mislim na Mojcu i njezino otvaranje tema i seciranje Mojce
    Al, jest pitala sam pa nek mi bude.

    Mislim da se krivo stiče dojam da je dijete često u nekim kaznama. U RL-u je dojam upravo suprotan, tj. dobivam često kritike da smo preblagi roditelji i što smo ono Mojci govorili da previše titramo, al to mene ne dira previše.

    Ja mislim da je dosta toga pitanje doze, intonacije i vokabulara, što je prilično nespretno na forumu. Kad kažem doze, ne mislim samo na svoju stranu, nego i na djetetovu. Kazne su rijetke, a dobivaju se u pravilu za nebrojeno ponavljanje istih stvari.

    Ulovili smo se frižidera (koji je uistinu postao puno manji problem), pa ću ostati kod tog primjera:
    Konkretno se radilo o otvaranju u svakoj prilici, a ne tu i tamo. Moje dijete je fascinirano hranom, a ne svjetlom u frižideru. Uz poneko (nenamjerno) razbijeno jaje ili raznošenje flašica pa onda moram skupljati taj bjelanjak s poda, ne dam mu da se približava sirovim jajima i mesu i tu nije opcija da i on sudjeluje u čišćenju. Dok se ja bavim time, on će malo pogledati ladicu s brusnicama i datuljama, i odsvirat si koju dobru stvar s flašicama sa šumećim tabletama, uz mrdanje guzom i živahni ples, a ponekad će ih i prosuti po podu ili će uzeti kuhaču iz ladice i očistiti s njom cijelo ogledalo. Ništa od toga nije s ciljem da mene provocira, uključujući i taj frižider. Ali meni je jasno da će on s tim frižiderom napravit štetu - ili će sebe ozlijediti, ili će ga ostaviti otvorenog ili ću opet morati čistiti, a pun mi je kufer čišćenja. Nakon što nekoliko puta ponovim da ne otvara frižider, i zatvorim i kažem da će se pokvariti, i sve tu predložene mjere primijenim, a frižider se i dalje otvara, zaista sam ga nekad poslala u sobu da odabere igračku koju ćemo pospremiti na neko vrijeme. Realizacija ove kazne se iznimno rijetko provede, jer u tom trenutku prestaje s tom nekom radnjom, jer zna da sam mu barem 2 - 3 puta uklonila igračku (a odakle ideja da će odabrati najdražu igračku, može mi najgluplju igračku dati, ima ih tone).

    Cipele su bile sad za vikend, pa sam njih izvukla.
    Situacija - imamo goste na večeri. Ujutro sam otišla u nabavku, ispekla tortu i do 11.30 sam skuhala ručak. MM se igra s djetetom, uspjeli su zajedno usisati podove. Ja imam odlične uvjete, ali se mahnito žurim. Ručak, spavanje, dijete nije bilo vani. Ja imam mantru da mora izaći svaki dan van da ne bude bolestan. Popodne dolaze gosti. Za vrijeme njegovog spavanja popijem s mužem kavu i pripremim si neke stvari za tu večeru, da počnem kuhati za goste oko 16 h. Dijete se budi, dajem gablec i dogovorim se s njim da idemo van s biciklima. Obuva blatne cipele, ja komentiram te cipele i velim nek nikamo ne ide jer će svuda ostaviti blato, a on krene lupkat nogom u nogu i istresati to blato. Nemoj istresati blato, znaš da ste usisali pod, sve će opet biti prljavo. Nemoj istresati blato, pričekaj sekundu da uzmem kacigu. Nemoj istresati blato! I tu se pitam - bože pa što mu je, koja bi tu sad bila kazna primjerena. Vi kažete nikakava. Ja nisam sigurna. I tu je meni zapravo to pitanje - što sad. Ako ne izuje te cipele, sve će opet zamazat, ako bude to potrajalo, past će nam mrak, ako... Hoću reći - nema idealno, mogu odustati od izlaska i lijepo pedagoški to riješiti.

    Ništa otišli smo van, provozali se malo, MM je pomeo. Dijete nije ništa pametno naučilo iz toga, ali je bio na zraku malo. Da ne bude samo monotono bicikliranje, otišli smo cca 1 km od kuće pa sam mu dala da me vodi doma, da vidim je l bi znao sam - zna! Zna stati na zebri. I tu je jednom bila dramatična kazna - oduzet je bicikl na tjedan dana, nema ništa vrednije od bicikla. Jako je ponosan na to što se znao vratiti, a ja sretna i ponosna. Stalno imam fobije, što kad bi se izgubio, uvijek mu neke upute dajem što će kome reći - gdje živi, adresa, kat, prezime, kome sve može kucati na vrata.

  44. #144
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Čoksa, mislim da ju svi manje više razumijemo. Svatko do nas je vjerojatno imao neki "frizider" kao fiksaciju. Casa je to odlično objasnila. Fiksaciju treba imati na pješačke prelaze, kacige za bicikle, auto sjedalice, rubove provalija, prozore na 15.-tom katu i sl. Frizideri, poderane knjige, blatnjavi hodnici, proliveno mlijeko su usputne stvari.
    Posljednje uređivanje od marta : 18.12.2018. at 11:30

  45. #145
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Jelena, vidiš li da te ubija ta želja da sve bude savršeno i pod tvojom kontrolom? To ti je izvor frustracija, a ne djetetovo ponašanje.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 18.12.2018. at 11:32

  46. #146

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Obuva blatne cipele, ja komentiram te cipele i velim nek nikamo ne ide jer će svuda ostaviti blato, a on krene lupkat nogom u nogu i istresati to blato. Nemoj istresati blato, znaš da ste usisali pod, sve će opet biti prljavo. Nemoj istresati blato, pričekaj sekundu da uzmem kacigu. Nemoj istresati blato! I tu se pitam - bože pa što mu je, koja bi tu sad bila kazna primjerena. Vi kažete nikakava. Ja nisam sigurna. I tu je meni zapravo to pitanje - što sad. Ako ne izuje te cipele, sve će opet zamazat, ako bude to potrajalo, past će nam mrak, ako... Hoću reći - nema idealno, mogu odustati od izlaska i lijepo pedagoški to riješiti.
    Evo, ako mene pitaš, ja bih mu tu rekla da izuje cipele kad bih vidjela da su blatne i istresla blato sama u kontroliranim uvjetima
    To kod trogodišnjaka. Sedmogodišnjaku bih rekla da sam počisti za sobom što je zaprljao.

    Inače, ova tema mi je postala izuzetno interesantna, jer mi se upravo javlja šogorica s očajničkim pitanjima da što da rade s trogodišnjim nećakom, tvrdoglav je kao mazga i radi sve po svome, ništa ih ne sluša, i da kako smo mi kad nam je sin bio mali... a ja izvlačim zrnca mudrosti s ove teme

  47. #147
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Onda ti njemu zapravo dozvoljavaš da se igra s frižiderom?

    Ja da moram kuhati za goste ne bih vodila dijete van, vodio bi ga MM, a oko toga što dijete neće svaki dan nešto naučiti ne bih razbijala glavu. Na to istresanje blata bih vjerojatno podviknula, i zaboravila nakon deset minuta.

  48. #148
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ako je frižider toliki problem, stavite onu zaštitu.

  49. #149
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa to, ja bih stavila stolicu ispred frižidera da me to smeta. Trogodišnjak je uostalom vjerojatno najveći dio vremena pod nadzorom, pa niti ne razumijem kako on uopće tako ordinira po frižideru.

  50. #150
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim, da se vratim na frizider, postoje i one kopče koje se mogu montirati na vrata pa ga dijete uopće ne može otvoriti. Al odmah moram nadovezati da je dosjetljivost djece u tim prilikama nenadmašna. Sofi je jedno vrijeme u nekoj dobi tipa 4-5 godina bila opsjednuta lakom za nokte. I sam sam ga jednom prilikom stavila na visoku komodu u kuhinji jer ga je sama otvorila i napravila rusvaj. Nisam ga mislila tamo ostaviti, al valjda sam zaboravila dok sam čistila to sranje s poda i sa stola. Drugi dan sam našla kraj komode stolicu, i na njoj drugu manju klimavu stolicu.
    Jelena, može on biti super pametan, ali to nije sve! Imam ja jednog s papirom da je nadprosječan na raznim poljima. Taj je najviše sranja napravio i najviše puta bio na hitnoj.

Stranica 3 od 7 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •