Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567
Pokazuje rezultate 301 do 344 od 344

Tema: Može li se postaviti granice bez grubosti/urlanja/prijetnji... nastavi niz

  1. #301
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Oslobođenje!

  2. #302
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I sad se toga pridrzavaj. I kad ti pokusa uvlit grizodusje da si ti kriva jer nije uzela opremu za tjelesni, jer ju nisi podsjetila, odgovori joj da je to njen tjelesni a ne tvoj.

  3. #303
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Tebi ne treba radnja nek rakija zorom

    može


    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    ovo su ti preteški zadaci i za tinejdžere , to kad roditelji postanu onda nauče
    Ma kako joj nisu bili preteški pred par mjeseci, pred godinu dana.


    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca, spisak . Odprintaš "to do list" sa satnicom i pokačiš na strateška mesta: iznad radnog stola, na vrata ormara, u kupatilo, kuhinju.
    I kažeš joj da sledi uputstva korak po korak.
    Jutros je uspjela bez popisa, ali napisati ću joj ga (usput će vježbati čitanje.
    Napisati ću i pravila ponašanja.


    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca...linearno, haha, pa to je nemoguća želja.
    Ako ti se žuri, učini sve umjesto nje.
    Ako ti se ne žuri, pusti da se sprema svojim tempom. I sve provjeravaj. Tamo negdje oko 19 godina će se vjerojatno "linearno" početi spremati.
    Ne želim ništa raditi umjesto nje. Dosta mi je.
    Da, treba imati svoj tempo. To je točno.


    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kriteriji su ti previsoki . Plus -ono sto je tebi ( pre)vaznio njoj je zadnja rupa na svirali. Ustani pola sata ranine , skuhaj caj, pojedi dorucak u tisini i malo odmeditiraj.
    Konkretno jučer, probudila se sama malo prije 6, jer je nešto sanjala, pa je došla k meni... dakle, imala je preko sat vremena za sve.
    Ne kužim u čemu su previsoki kriteriji? (Ok, osim u potkošulji....)


    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Ja baš razmišljam kako ću se početi dizati u 5:00, možda i malo vježbati, srediti se i napraviti doručak pa tek onda tjerati ukućane iz kreveta. S tim da se ja s dvoje djece i mužem borim slično kao Mojca s jednim djetetom.
    E... uđe li muž u priču, pa unese svoju nervozu jer se upravo probudio... uf... o tome ne želim ni pisati.


    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca : kod mene to pomnozi x3
    ova najmanja je kaos sama po sebi i bit ce jos najgora, cini mi se
    O draga...




    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca, skroz kuzim frustraciju oko izlaska iz kuce, jer iz kuce moramo izaci i, u principu, drustveno je prihvatljivo jedino ako smo obuceni. Znaci radite na tome da razumije jednostavne radnje koje treba obaviti - jutarnja higijena, oblacenje, izlazak.

    Drugi kriteriji, te odbaci. Stvarno nisu problem.

    Sto ce se dogoditi ako na sarenu potkosulju ima bijelu majicu? Ama bas nista. Ako je hladno, a majica nema rukave, ok, nadjite neku koja ima (neka sama odabere; nije bitno ako boje i stilovi ne odgovaraju). Odaberite odjecu navecer, ako te smetaju razbacane ladice. Ja napravim tako s trogodisnjakinjom kad se sjetim, a kad se ne sjetim, onda se nosim s razbacanim ladicama jer njoj nikad nista isprve nije dobro pa mijenja. Moja greska; ne njezina.

    Nece se nista dogoditi ako nema slape na nogama, a stoji na plocicama. Obut ce ih kad joj postane hladno.

    Frizura kao frizura. Teoretski, moze staviti i rogove, zar ne?

    Ako te smeta razbacana soba, ukloni barem 75% stvari koje moze razbacati, a ne zeli ili ne zna spremiti (a ne zelis ni ni ti, iz ovog ili onog razloga).

    Pojednostavi sama sebi zivot, prvo.
    Sve stoji.
    Dopire polako.


    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Preuzela si sve njene odgovornosti.
    Pravljenje kreveta i pospremanje njene odjeće NIJE u tvojoj nadležnosti.
    Nema odlaska na spavanje dok ne pospremi kaos od igranja. Ti dotad gledaš TV i ne daš joj izaći iz sobe.
    Toplo predlažem da je naučiš navinuti alarm da se sama ustane i spremi za školu. I da, ako ne bude spremna, samo odeš i pustiš je da zakasni u školu. Sramota kašnjenja u razred nešto je najgore što mogu zamisliti.

    U trenu kad su se moje same počele buditi, pripremati si doručak i spremati za školu, odjednom nijedna više nije bila u cajtnotu.

    Radi se o bračnom krevetu, a ne o njenom.

    Alarm nije opcija, jer ne spava u svojoj sobi, pa bi u 6. ili 6.30 probudila muža koji je legao u 2-3, ponekad i 4.

    Imamo glupo riješen stambeni prostor, živimo u dva jednosobna stana, od kojih je jedna u prizemlju, a drugi na tavanu. Njena soba je na tavanu, ali spavamo svi zajedno u sobi u prizemlju (nije još opcija da spava sama udaljena dvije etaže).
    Postoje šanse da se to promijeni u relativno skoroj budućnosti.... deda nije najbolje i polako, u suradnji s doktoricom, pripremamo teren za njegov smještaj u dom... a onda bi živjeli bez među etaže i s dovoljnim brojem soba da svatko ima svoju.

    Jutros sam ju pustila da sve sama obavi. Osim pripreme doručka. To ću kad ovo postane navika.


    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca, i tako svako jutro? I ti ustrajes u tome da ju ti budis, da sparuje odjecu, da spremas njen krevet, i da ju ti vozis?
    Ja kad ovakve stvari procitam, pomislim samo jedno...hebateled, nikad od mene pozrtvovne majke. Ja i kad bih vjerovala da je sve to vazno ne bih imala samodiscipline da to sve provodim.
    Nije svako jutro, ponekad je bolje, ponekad je i gore (ako je muž blizu).
    Ponekad ju on vozi, češće ja, jer se on tek budi kad mi odlazimo.




    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    OJa spremam djecu za školu ujutro ali 90% navedenog ne fermam 5%. Ne znam koliko puta sam shvatila da su zaboravili obuci potkošulju ispod majice usred zime (boja mi je irelevantna) - ok, idu bez potkošulje. Oblačili su se predugo za doručak kod kuće? Ok - idu u školu bez doručka, tamo imaju užinu nakon 2h, preživjeti će. Bosi na pločicama? Ja izlazim svaki dan bosa na balkon bacit smeće, di ću njima braniti da bosi stoje na pločicama a u kući. Ajd zube ih tjeram da operu, češljanje je opcionalno Nepospremljeni kreveti, odjeća nagurana u policu s odjećom za ponovno nositi, cista odjeća pretumbana, pidžama/jastuk/posteljina na podu? Svakodnevno. Ništa od toga nije preduvjet za otići u školu pa može ostati do popodneva netaknuto (a često i do spavanja). Ponekad im pofotkam nered i pošaljem na mob uz #janisampepeljuga, pa pospreme nakon škole ok flipnem na zgurani mokri ručnik u polici kad ga pronađem ujutro, pa daj bar to objesi na radijator, da se ne usmrdi... I sto je najbolje, uz sve to svejedno smo često jako na knap s izlaskom, vjerojatno zato sto ja pijem ujutro kavu i prekasno shvatim da je već 7:10 a oni pajke

    Naravno, ponekad i ja pospremam za njima, ali zato jer mi je od volje i pospremam po kući, ne živčanim zbog toga jer je moja odluka da pospremam umjesto njih umjesto da im to prepustim...

    ukratko, granice bi ipak trebale biti kompromisne

    Ima dana kad sve navedno lakše podnosim. Jučer nije bio jedan od njih.
    Ali više volim red.
    Red oko mene - red u meni.



    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    mojca poslusaj cure, odjecu pripremi vecer prije i ne dozvoli joj da bira ujutro. ma niti navecer dok se ne upristoji
    sto se tice nereda, ja sam po savjetima cura s foruma uvela kaznu od 5kn za svaki nepospremljeni krevet, neraspremljenu sudericu, ostavljenu robu okolo... vrlo brzo se doveo u red i shvatio da mu se trosi deparac
    i nemoj ju lovit za ramena i vikati. puno jace djeluje smireno u hladno okretanje i ignoriranje
    Hm... mojoj novac baš nešto ne znači... ima nekoliko punih kasica.. ali uopće ju ne zanima koliko je novaca unutra i što može s njim.
    Možda bi ovo bio dobar mehanizam da osvijesti važnost novca.

    Citiraj llella prvotno napisa Vidi poruku
    a najbolje mi je kaj ja svako malo onako navečer ležim u krevetu i mislim si: ma sutra ćemo drugačije...lijepo ćemo ujutro, ne znam..svi zajedno maziti u krevetu ili ćemo negdje ići zajedno...
    e da...



    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    mojca, svi su rekli već svašta korisno
    htjela sam samo reći za tu šarenu potkošulju, pusti je prvom prilikom tako u školu
    dogodit će se jedna od dvije stvari:
    1. ništa
    2. jedna će joj prijateljica nešto na to reći i onda nema šanse da to više ikad obuče
    Točno.

  4. #304
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Oslobođenje!
    Daaaaaaa!



    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    I sad se toga pridrzavaj. I kad ti pokusa uvlit grizodusje da si ti kriva jer nije uzela opremu za tjelesni, jer ju nisi podsjetila, odgovori joj da je to njen tjelesni a ne tvoj.
    Je, to redovito radi, i redovito ju otkantam...

    Od sad će se sama spremati i na plivanje (kapa za plivanje, fen, šlape, ručnik, friški veš, kupaći, kaša za nakon treninga....)
    Nema više.
    Dosta je bilo torture.

  5. #305
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Mojca,

  6. #306
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    OJa spremam djecu za školu ujutro ali 90% navedenog ne fermam 5%. Ne znam koliko puta sam shvatila da su zaboravili obuci potkošulju ispod majice usred zime (boja mi je irelevantna) - ok, idu bez potkošulje. Oblačili su se predugo za doručak kod kuće? Ok - idu u školu bez doručka, tamo imaju užinu nakon 2h, preživjeti će. Bosi na pločicama? Ja izlazim svaki dan bosa na balkon bacit smeće, di ću njima braniti da bosi stoje na pločicama a u kući. Ajd zube ih tjeram da operu, češljanje je opcionalno Nepospremljeni kreveti, odjeća nagurana u policu s odjećom za ponovno nositi, cista odjeća pretumbana, pidžama/jastuk/posteljina na podu? Svakodnevno. Ništa od toga nije preduvjet za otići u školu pa može ostati do popodneva netaknuto (a često i do spavanja). Ponekad im pofotkam nered i pošaljem na mob uz #janisampepeljuga, pa pospreme nakon škole ok flipnem na zgurani mokri ručnik u polici kad ga pronađem ujutro, pa daj bar to objesi na radijator, da se ne usmrdi... I sto je najbolje, uz sve to svejedno smo često jako na knap s izlaskom, vjerojatno zato sto ja pijem ujutro kavu i prekasno shvatim da je već 7:10 a oni pajke

    Naravno, ponekad i ja pospremam za njima, ali zato jer mi je od volje i pospremam po kući, ne živčanim zbog toga jer je moja odluka da pospremam umjesto njih umjesto da im to prepustim...

    ukratko, granice bi ipak trebale biti kompromisne
    Ja sam negdje na ovom tragu, prilagođeno mlađoj dobi djece.

    I cca 3/4 naših svađa je zbog toga jer negdje žurimo, a žurimo zato jer sam se ja prekasno digla, pa lančana reakcija...izračunala sam da bih se trebala dići oko 5:30 da sve stignemo bez histerije. Ali avaj, noćas mlađi nije spavao od 2 do 5:30, čak sam i mislila da li da se samo dignem, ali dismisala sam tu ludu pomisao i okrenula se na drugu stranu. Do 7:30.

  7. #307
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ovo da si sami namjeste alarm... imala je starija alarm, to je obično značilo da se mlađi probudi i govori joj alarm alarm alarm... onda se ona probudi jer je on probudi, ugasi alarm i nastavi spavati Ali pogasila je sve preko praznika i sad joj već dva tjedna govorim da ih nazad upali pa nikako... a očito ni meni nije dovoljno stalo do toga kad je nisam natjerala.

    Ali inače budđenje izgleda tako da im upalim svjetlo, osiguram da su koliko-toliko budni da ne zaspu iste sekunde kad odem (ne uspijem uvijek) onda se ja odem oblačiti, prati zube, šminkati... kad se spuste za doručak u kuhinju onda ili jedu doručak ili idemo ravno na oblačenje cipela, ovisno o satu naravno
    Posljednje uređivanje od sillyme : 25.01.2019. at 11:11

  8. #308
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Eto, mene ovdje najvise cudi llella. Jasno mi je kako covjek s jednim djetetom ako je pozrtvovan moze zapeti u tom" ja te opominjem, al sve napravim umjesto tebe bas onako kako jedino treba ", al s troje, cetvero djece? Ono, kako.
    Ooo ne radim ja ništa umjesto njih, pogotovo ne umjesto ove dvije od 11 i 8.g., zato im soba izgleda kao da je bomba pala, šta su obukle danas u školu nemam pojma, mm ih je probudio, spremile se i otišle..jedino ovim mlađima pripremim ja navečer...najveću smo jednom ostavili ujutro da zakasni u školu i od onda se ustaje bez problema, ali treću ne mogu ostaviti da "zakasni" u vrtić jer je mm vodi, i onda ona cviliiii, prvo se ne želi ustati, pa samo onak bezveze cvili radi ničega, ono kao da plače , pa ne želi jesti, a ne može ići ako ne pojede jer nema u vrtiću doručak zbog alergija, a onda probudi i ovu od tri godine i ako se ona još sjeti cice...veselje
    S najvećom je najviše natezanja oko mobitela i tv, ona bi stalno visila na tome, ali doslovno stalno.. i još ju počeo pucati pubertet pa odgovara i okreće očima i takvo sve neko lijepo ponašanje, a treća ju oponaša
    Izgleda da je najveći problem zapravo ta promjena kod nje i u njezinom ponašanju,( a onda i kod treće) koja je počela ove jeseni, a utječe i na sve ostale, ali ja se očito još nisam naučila nositi s tim, nego puknem i počnem se derati
    i znam ja u teoriji sve kako bi trebalo, i blago vama koje ste u toj fazi već, ali ja još izgleda čekam taj vlak

  9. #309
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo da si sami namjeste alarm... imala je starija alarm, to je obično značilo da se mlađi probudi i govori joj alarm alarm alarm... onda se ona probudi jer je on probudi, ugasi alarm i nastavi spavati
    ovo kao da si mene opisala. samo je zakoniti umjesto mlađeg

  10. #310
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    moje stave alarm na pisaći stol tako da se moraju ustati.

  11. #311

  12. #312
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    mene jako fascinira što mi cure peglaju svu robu (mlađa ima više vremena i bolju motoriku pa pegla i muške košulje), čak i uredno poslože robu u ormar, ali im svejedno nije žao svog truda, nego svako jutro ko turbine provrte police u potrazi za the kombinacijom .

  13. #313
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Očito su vidli da mama ne pegla pa da ipak ugledaju ćemu
    I moja popegla nekaj ako joj je jaaako bitno,
    Za ovu godinu nemam neku datum predviđen da moram baš peglati,prošle godine sam peglala jednom i to u prvom dijelu godine
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 25.01.2019. at 13:50

  14. #314
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    mene jako fascinira što mi cure peglaju svu robu (mlađa ima više vremena i bolju motoriku pa pegla i muške košulje), čak i uredno poslože robu u ormar, ali im svejedno nije žao svog truda, nego svako jutro ko turbine provrte police u potrazi za the kombinacijom .
    Moja je mene nedavno pitala jel imamo mi peglu. Ja ne peglam al nismo zgužvani, ne lažem

  15. #315
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    i tako... svaka tema zavrsi na peglanju

  16. #316

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je mene nedavno pitala jel imamo mi peglu. Ja ne peglam al nismo zgužvani, ne lažem
    tak je i Franka prije par godina ušla u boravak, našla mene s peglom te začuđeno vikala Klari: Klara, dođi vidi mamu kak pegla, i to s pravom peglom!!!

  17. #317
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno


    Ajme... vrištim!

  18. #318
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme... vrištim!

    You think you know...youuuu doooon't knoooow LOL

  19. #319
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Opet sam ispizdila, sutra je "roditeljski" predškolice, gdje budu govorili kak ne galamit na djecu, taman prije nego ih trebam predat ocu, pa ne mogu na to.
    Dakle, mala sad tuli dobrih 20 min, nakon što sam se pošteno izgalamila.
    Neprestance se nagurava s mlađom sestrom i ponaša kao da su ravnopravne. Mala ne može doći reći da je nešto sastavila, ovo ono, da je ona ne poklopi. Traži pažnju, a meni je dosta tih svađa.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 23.02.2023. at 09:26

  20. #320
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    “Zašto ne bismo digli malo ovu temu?
    Njih troje (9.5, 6.5,2.5) ja jedna, svaki dan je težak, a nakon vikenda se osjećam kao da sam bila u centrifugi…

    Već neko vrijeme sam si s roditeljstvom baš u banani... osjećam se kao totalni promašaj. Uopće ne znam kako da postavim stvari tako da stvari budu barem malo opuštenije.”


    Ovo mi je bilo ovdje pod restore content… ne znam jesam to ikad objavila kao post ili nisam nikad poslala. Uglavnom, prošlo je 3 godine i baš mi je smiješno .

    Dakle žuta, doći će jednom period kad ćeš se smijati svojim postovima .

    U vezi tvog pitanja, nema lakog načina, a jedan jedini i prvi i najvažniji je da smiriš sebe, od tuda sve kreće. Znam, lakše reći nego učiniti, i ja se s vremena na vrijeme derem, ali me sve manje i manje izbacuju iz takta, iako već ulaze dobrano u tinejdžerske fore.

    Nisam sigurna da u nekom postu možemo dati lagano “čarobni savjet”. Kod mene je to bio proces… dosta sam čitala Juulove knjige, pa ih zaboravljala pa opet čitala. Pratim FB grupu “Odgoj i osobni razvoj”. Moderatori često stavljaju linkove na neke super tekstove. Probat ću nešto iskopati.
    I čitam i čitam i opet se nekad derem. Ali ide to sve nekako.

  21. #321
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Bubilo ja gledam godine djece i mislim se šta ona nema stariju djecu pa skužim text dalje.

  22. #322
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Hej žuta, kako si?
    Tražila sam linkove, ali zapravo je puno toga u postovima, nema smisla to sve ovdje kopirati. Postova je naravno more. Ali obično na svaki post prvo moderatorice stave neki duuugaacak post iz kojeg se puno lijepih i savjeta i tekstova nađe.

    Ne uspjevam kopirati, pa pokušaj ovako:
    - nađi grupu na fejsbuku ako već nisi u njoj, zatraži pristup (Odgoj i osobni razvoj)
    - nadi post od 15.11.2022., autorica M.R., pa pogledaj odgovor koji koji je dala H.D., dugačak post s nekoliko linkova na kraju.
    - u tražilicu upiši “granice”; nadi post od 26.01.2020., autorica B.B.
    - možeš nakon toga pročitati i svih 10.000 objava i postova u grupi .

    Polako, korak po korak, evo uspjela sam jedan link iskopirati:
    http://www.familylab.hr/wp-content/u...JJ_Granice.pdf

  23. #323
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    I evo ga, kako je krenula na produženi, sad se sve kasnije vraća. Jučer je prvo pitala smije li s kolegicom još biti vani, pa sam rekla da u krugu blizu. Nisam je poslije mogla naći i vratila se tek dva sata kasnije. Kad se vratila razgovarala sam s njom i objasnila da sam se brinula, da je dogovor bio da ostane blizu. Jutros joj velim dobro da si me jučer prvo pitala, ako ćeš danas ići s kolegicom isto me prvo pitaj pa ću ti staviti sat da znam gdje si. Nema je. Kaj je isparilo iz pamćenja ili što?

  24. #324
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    A zašto joj ne staviš sat odmah ujutro?

  25. #325
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Jer ga na tjelesnom bu skinula i zaboravila. Osim toga, dogovor je bio da dođe javi se s kim ide kuda, koliko i onda joj stavim. Još mi je premala da samo drito iz škole ode šalabajzat.

  26. #326
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    A onda ništa, nemoj je pustit dva-tri dana šalabajzat, pa će naučit lekciju.

    Iako ne kužim zašto ne bi mogla kćerka voditi računa ako skine sat da ga vrati na ruku. Ok djeca su različita, al u nekom trenu moraju naučiti voditi računa o svojim stvarima.

    Btw meni je baš super što voli tako skitat i bit na zraku a ne visit u stanu s mobitelom u ruci
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 10.05.2023. at 22:28

  27. #327

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    kod mene je bilo prvo doma se javiti, ostaviti torbu i onda su mogli van; sad se jave telefonom/porukom

  28. #328
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Da, nema torbe pa je ne mora vraćat. Ipak, tražila sam je da se javi kamo ide s kim, bar to. S obzirom na to da nema fon, al mi prvi razred jednostavno nije da samo ode i da ne znam kad ni što. Zato, da, sad bum po nju. Plakala je kak kišna godina. Rekla sam joj da jedan dog nije ispoštivala, da novi dog treba zaslužit. Ne znam. Smatram da ne pretjerujem.

  29. #329
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Mislim da ne pretjeruješ. Ako ti pretjeruješ, onda sam ja tek diktator. Naša je isto prvi razred i nigdje ne ide nakon škole sama. Ako imaju neki dogovor, onda je to dogovor i s nama roditeljima, pa mogu biti kod nas ili kod nekog drugog kući, mijenjamo se. Česta su ta druženja, ali u stanu ili u dvorištu zgrade gdje vidim s balkona da su tu.

    Ima mobitel, mogla bi se javiti, ali ne damo. Ona je isto plakala ko kišna godina dok je tražila svoje pravo na slobodu, ali kako god ovo zvučalo, to me uopće ne dira, uvjerena sam da dijete u prvom razredu nema što lutati ulicama s drugom djecom.

    I idemo po nju nakon škole. Ali ajd, idu i drugi roditelji po svoje klince pa bar to nije još uvijek razlog za dramu.

  30. #330
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ne pretjeruješ žuta, nisu ni svi kvartovi kao onaj od Lili .

    Moja je tek u 3. krenula sama doma, i dobila mobitel. Ja do škole imam fajn 20 minuta hoda, njima to dođe i na pol sata kad se vuku i zapričaju, ima najdulji put do škole od ovih koji ne idu busom/autom i negdje na pol puta ostane sama, i prva dva razreda ju je uvijek netko kupio.
    Sad ju tek pustim da ide sama doma, a nekad ostane s nekim negdje, ali ima mob i nekad nazove i svakih 15 minuta: “sad sam točno tu i tu, srela sam nekoga pa ćemo malo ostati”.
    U prvom razredu ju nisam puštala da ide sama, predaleko mi je to bilo za nju (1.2 km, nema javnog prijevoza na tom putu), jako je zvrkasta.

    Kod njih su u prvom razredu samo rijetka djeca išla sama doma, pretežno samo ona koja stanuju najbliže školi. U 2. ih je dosta krenulo samo kući, ja sam bila najstroža i pustila tek u trećem .

    Tako da, ako ti škola nije na 50 metara od kuće, i ne možeš joj dati mob, nisi ništa prestroga, samo joj daj jasno do znanja što očekuješ. Mislim, ja sam mojoj mogla priuštiti mob, ali to je dijete koje nikad ne zna gdje su joj naočale, jakna, olovke… pa nekad i školske knjige, pa joj zbog toga dugo nisam dala mob.

  31. #331
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Po meni je to prerano da u 1.r. bude 2 sata vani direkt iz skole i da ne znam gdje je.

  32. #332
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    BB, istina ovisi o kvartu. Kod nas je normalno da djeca idu sama do škole, svima je škola blizu, jako puno pješačke zone u kvartu, šetnjica, parkova.
    Krenu sami u/iz škole neka djeca u prvom a mislim svi u drugom razredu.
    Poznajemo se mi roditelji u kvartu.

    Posve normalno nam je da djeca ostaju u kvartu nakon škole.
    Nije imalo smisla da dolaze u prazan stan i ćupe ako mogu bit vani na svježem zraku s prijateljima, pogotovo kad je lijepo vrijeme.

    Zato nam je svima nekako bio lakši taj prelazak u 3.razred bez boravka jer smo znali da su oni svi zajedno u grupi vani. Nisu odmah morali čim je završio boravak boravit po 4-5h solo doma. Ključić oko vrata i kao mi nekad s ekipom vanka.

    No svjesna sam da takva situacija danas više nije po kvartovima barem zagrwbačkim, što više to je postala rijetkost.

  33. #333
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Žuta koliko joj je daleko škola? Ima li prometnica? Može li ti samo pozvonit na portafon i javit se da je u kvartu i da ide u djir?
    Kad je već bez torbe, nema ni smisla da se vraća doma, dovoljno da ti se javi?
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.05.2023. at 08:25

  34. #334
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Da, nema torbe pa je ne mora vraćat. Ipak, tražila sam je da se javi kamo ide s kim, bar to. S obzirom na to da nema fon, al mi prvi razred jednostavno nije da samo ode i da ne znam kad ni što. Zato, da, sad bum po nju. Plakala je kak kišna godina. Rekla sam joj da jedan dog nije ispoštivala, da novi dog treba zaslužit. Ne znam. Smatram da ne pretjerujem.
    Ne pretjeruješ. Moj mlađi je iz te vreće, taj se volio skitati otkad je prohodao, a ni danas nije drugačije. Morala sam doduše krotiti obojicu. Mjera je bila zabrana odlaska na rođendane (recimo u trajanju 2 tjedna ili mjesec dana, ovisno o težini prijestupa) i zabrana pozivanja na druženje. To im je bilo važno, pa su jako vodili računa, baš u nižim razredima OŠ.

  35. #335

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    ne pretjeruješ

    to se reže u korijenu, tj. u prvim razredima se slažu pravila s djecom, poslije će biti kasno

    uostalom, ne braniš izlazak nego samo želiš da se javi prije izlaska i da kaže gdje će biti

  36. #336

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Moji su tek u 3. (nakon boravka) krenuli sami van, tada su i dobili prve mobitele...

    Dotad s bakom i dedom u park poslije škole...

  37. #337

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Jutros joj velim dobro da si me jučer prvo pitala, ako ćeš danas ići s kolegicom isto me prvo pitaj pa ću ti staviti sat da znam gdje si. Nema je. Kaj je isparilo iz pamćenja ili što?
    Nisam shvatila ovo sa satom, to je sat kojim ti pratiš njezino kretanje, ili sat na koji ona mora gledati kad se treba vratiti doma? Zna li uopće ona na sat? Možda ne bi bilo loše da napravite dogovor kad se mora vratiti, ako već ima sat, to bi joj dobro došlo i za stjecanje osjećaja za vrijeme.

  38. #338
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    ne pretjeruješ

    to se reže u korijenu, tj. u prvim razredima se slažu pravila s djecom, poslije će biti kasno

    uostalom, ne braniš izlazak nego samo želiš da se javi prije izlaska i da kaže gdje će biti
    Slažem se.

    Ja bih to po kratkom postupku, ne bi joj dala dva-tri dana zaredom da ide van nakon škole, vjerujem da bi nakon toga brzo naučila lekciju

  39. #339
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam shvatila ovo sa satom, to je sat kojim ti pratiš njezino kretanje, ili sat na koji ona mora gledati kad se treba vratiti doma? Zna li uopće ona na sat? Možda ne bi bilo loše da napravite dogovor kad se mora vratiti, ako već ima sat, to bi joj dobro došlo i za stjecanje osjećaja za vrijeme.
    Ma ovi pametni dječji satovi koje danas imaju djeca prije nego dobiju mobitel, s njih mogu nazvat i javit se.

    Ja sam svojima nabavila mobitele ranije upravo zato što smo takav kvart da su djeca poslije škole uvijek i stalno vani, posebno niži razredi.
    Što su stariji čak su i i manje vani jer jednostavno moraju više učiti, više je gradiva i obaveza.

  40. #340

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Moj je 1. razred i ne ostaje sam nakon škole, a koliko znam ni nitko drugi iz njegovog razreda. Svi u razredu su "boravkaši" i roditelji, bake, starija braća... ih skupljaju u točno određenim terminima (15, 15.30, 16, 16.30 h).
    Tek od 3. razreda (u pravilu, kad više nemaju boravak) počinju ostajati na školskom igralistu nakon nastave.

  41. #341
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je 1. razred i ne ostaje sam nakon škole, a koliko znam ni nitko drugi iz njegovog razreda. Svi u razredu su "boravkaši" i roditelji, bake, starija braća... ih skupljaju u točno određenim terminima (15, 15.30, 16, 16.30 h).
    Tek od 3. razreda (u pravilu, kad više nemaju boravak) počinju ostajati na školskom igralistu nakon nastave.
    I naši su skoro svi boravkaši.

    buba klara, nikad ne ostaju djeca vani s vršnjacima nakon boravka? ni kad je lijepo, sunčano?
    Moraju ići doma ili biti s bakama i didama?

    Moguće da ja imam skroz drugu perspektivu. Moj sin je išao u 1. razredu sa svojom grupom dečki u školu i zajedno su se vraćali. Na trgiću bi obavezno malo igrali nogomet i zapravo doma dolazili kad i mi s posla.

    Starije dijete, kćerka je tako krenula s frendicama u školu u 2. razredu nakon Božića. S mladjim smo olabavili a i njih dečki je bila baš fina grupica, svi su išli zajedno. Mi svi roditelji smo znali di su i šta rade.

    Vjerujem da toga ima u ostatku Hrvatske, pogotovo u manjim mjestima i gradovima, kao i kod nas, da nismo iznimka.

    Jako puno ovisi o tome jel dijete ima ekipu iz svoje ili susjedne zgrade za doći do škole, da nema prometnih cesta, da je pitomi kvart/selo/mjesto/grad, da je škola djeci blizu na par min.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.05.2023. at 12:56

  42. #342

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    buba klara, nikad ne ostaju djeca vani s vršnjacima nakon boravka? ni kad je lijepo, sunčano?
    Ostaju, ali ne sami. Koliko ja znam, djeca iz naseg razreda (1. r.) ne landaraju sama okolo po kvartu. Zimi kad su kraci dani, ostanu se jos poigrati ali uvijek je netko od odraslih tu. Sad u proljece/ljeto, uglavnom idu doma pa se vrate kasnije na igraliste/u park oko 5-6.

    Ovi stariji salabajzaju sami okolo.
    1. razred ne.

  43. #343
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Kužim.

  44. #344
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Žuta koliko joj je daleko škola? Ima li prometnica? Može li ti samo pozvonit na portafon i javit se da je u kvartu i da ide u djir?
    Kad je već bez torbe, nema ni smisla da se vraća doma, dovoljno da ti se javi?
    500 metri, ima taj zavoj kaj je nezgodan i odraslima jer je plac pa se vozači nonšalantno tam parkiraju i ne gledaju oće nekoga pregazit na zebri, ali sam joj objasnila da ide na drugoj zebri, portafon ne dela, al ok danas je kišurda, pa idem po nju
    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam shvatila ovo sa satom, to je sat kojim ti pratiš njezino kretanje, ili sat na koji ona mora gledati kad se treba vratiti doma? Zna li uopće ona na sat? Možda ne bi bilo loše da napravite dogovor kad se mora vratiti, ako već ima sat, to bi joj dobro došlo i za stjecanje osjećaja za vrijeme.
    da, prati sve, i more se javit na njega, znala bi očitat brojke, a sad kaj razumije ne znam, pa dogovor je bio, ali ga nije ispoštovala

Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •