Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 144 od 144

Tema: Nasilje u školama

  1. #101
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ja ne vjerujem da se u prostorijama skole u sklopu skole ne moze organizirat terapija. U svakom kraju postoji neka udruga za djecu s posebnim potrebama, neki ljudi koji su spremni sufinancirat skolski list, neki ljudi koji rade radionice s djecom iz entuzijazma... Skola bi trebala zapeti iz petnih zila i ostvarit potrebno. Kao i czss, koji ponekad u sklopu mjere nadzora jednom mjesecno nazove roditelje.. Nes ti mjere... Gledam oko sebe i ne razumijem kako ne moze ono sto je potrebno, a moze ono sto je visak. Naravno, ostala djeca su kolateralne zrtve, kao i nastavnici. Al treba pomoci prvenstveno tom djetetu, a ne ostaloj u razredu.
    I meni se cini predugorocnim razmisljanjem sto ce biti s djetetom u srednjoj ili na trzistu rada, dok dijete u ovon trenu ima problem i pati. I zivcira me to kad cujemKako ce u srednjoj. To cujem kaoMi cemo otrpit jos godinu, dvije, a onda nek se ovi u srednjoj prpaju s njim. Iako mozda to ljudi tako ne misle.
    Ja sam sigurna da si u pravu. Čak sam i našla udrugu i svašta predlagala, ali najveća kočnica je bio ravnatelj, nešto manja kočnica je bila pedagoginja, ali ona nije pružala otpor nego stvarno nije stizala, jer su potrebe bile veće od mogućnosti. Imala sam dojam da se nikome u lancu ne da baviti problemima obitelji koji se nisu rješavali iz generacije u generaciju. Samo su čekali da djeca odu iz škole. Koliko je tu bilo direktne i kolateralne štete, tko zna. Posljedice će se pokazati godinama kasnije. I nikom ništa.

  2. #102
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Da budem jasnija ovaj moj prijašnji monolog je bio s djecom s pp a ne s problemom ponašanja i nasilja

  3. #103
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Šta da kažem, Casa zabrijala si ga totalno!

    Jesi neka! Ti bas sve iluzije moras razbiti.

  4. #104

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Jesi neka! Ti bas sve iluzije moras razbiti.
    lijepo je maštati......

  5. #105

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam sigurna da si u pravu. Čak sam i našla udrugu i svašta predlagala, ali najveća kočnica je bio ravnatelj, nešto manja kočnica je bila pedagoginja, ali ona nije pružala otpor nego stvarno nije stizala, jer su potrebe bile veće od mogućnosti. Imala sam dojam da se nikome u lancu ne da baviti problemima obitelji koji se nisu rješavali iz generacije u generaciju. Samo su čekali da djeca odu iz škole. Koliko je tu bilo direktne i kolateralne štete, tko zna. Posljedice će se pokazati godinama kasnije. I nikom ništa.
    Postoje evaluacije takvih ulazaka udruga u škole (mislim da je radila AZOO u suradnji s ERF-om i/ili Učiteljskim fakultetom, tako nekako) u smislu provjere različitih školskih preventivnih programa.

    Uglavnom takve intervencije sa vanjskim suradnicima iz različitih udruga u globalu pokazale su se neučinkovite.

  6. #106
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kod nas se upravo ubio jedan mladic iz takve obitelji. Jedan od cetvero djece koju su su svi sustavi zanemarili i gurali pod tepih, samo da ih vise ne vide, da ne moraju imati posla s roditeljima, da se ne petljaju, da operu ruke....

  7. #107

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A eto neka sam i zabrijala... Gledam radionice stripa, saha, logopeda preko lokalne udruge, pa se cudim sti taj logoped ne bi radio s djecom ciji roditelji ne zele dovesti dijete poslije skole... A te evaluacije, jesu li radene za tu djecu kojima sustav ne pomaze? Eto, i da ne pomogne, pa da se pokusa...

  8. #108
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Postoje evaluacije takvih ulazaka udruga u škole (mislim da je radila AZOO u suradnji s ERF-om i/ili Učiteljskim fakultetom, tako nekako) u smislu provjere različitih školskih preventivnih programa.

    Uglavnom takve intervencije sa vanjskim suradnicima iz različitih udruga u globalu pokazale su se neučinkovite.
    Radilo se o udruzi Korak po korak koja nije anonimna i ima dokazane rezultate. To je bilo prije desetak godina, što je nebitno. Nije bilo volje.

  9. #109
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Sad cu vam ispricati moje iskustvo roditelja djeteta sa poteskocom i skolskim sustavom.
    Stariji je imao ADHD koji se vidio iz aviona ( u skloli, izvan skole ipak nije bio taoliki pritisak). Osam godina uz papire imala sam price da bi trebalo popraviti odgoj.
    I onda je dosla E. koja je po.svemu bila cista suprotnost i uzitak imati je u razredu. Ali poteskoce sam prepoznala prije upisa. Obradu ( psiholog detaljno privatno). sam napravila u mjesecima prije pocetka prvog razreda i prvi razred sam docekala relativno spremna.
    Papire sam dala strucnoj sluzbi i uciteljici, rekli su -promatrat cemo dijete, vi ste jako oprezni jel da?
    Drugo polugodiste prvog razreda je proslo u privatnim logopedskim tretmanima i dodatnim testiranjima kod logopeda u sustavu( povukla sam veze da ju ubaci).
    Opet sam dosla u skolu i rekla da ona ima poteskoce , te da trazim sluzbeno IP.
    Pa dobro mama, ako vec hocete.
    Nitko od strucne sluzbe do tog trenutka nije imao potrebu testirati moje dijete. ( tj. mozda je imao potrebu, ali nije imao vremena, a ona je finog ponasanja)
    Drugi razred je poceo sa intenzivnim logopetskim tretmanima privatno, a zavrsio sa timskom obradom i sluzbenim IP .
    Strucna sluzba je jednom ili dvaput cijelu godinu vidjela moje dijete. Onoliko koliko je bilo potrebno da slozi dopis. I mene su vidjeli jednom da potpisem papire.
    Dijete je u tom trenutku vec pocelo pokazivati prilicne znakove neuspjeha iz testova. Negativne ocjene su postale relativn ceste.
    Ali dijete je kod kuce imalo roditelje koji su je tjesili zbog toga, pokusavali pomoci, placali skupe terapije i nisu je lomili kad je donosila jedinice.
    Dijete je bilo minimalno frustrirano, iako je znalo plakati prije pismenih ispita jutrima prije polaska u skolu.
    U trecem razredu poteskoce su uzele svog maha, tablica mnozenja i djeljenja bila je misaona imenica.
    Odlazak na preskupe terapije je bio frusteirajuc i naporan, pa smo nastavili raditi samo doma.
    Strucna sluzba nije vidjela dijete do sredine drugog polugodista treceg razreda i to iskljucivo na moje inzistiranje ( mislim da sam to trazila jedno 3x prije nego se dogodilo). Dijete je bilo praceno cijelu godinu od psihologa ( vanjskog, na uputnicu) da se smanje frustracije nastale neuspjehom.
    Cetvrti razred je mene bacio u ocaj. Bilo je potpuno jasno da poteskoce nece prerasti i da skola uopce ne zna sto tocno da radi sa tom vrstom ( visestrukih !) poteskoca.
    Strucna sluzba nije vidjela dijete cijelo prvo polugodiste, uciteljica je plivala sama. Platili sao opet detaljno retestiranje kod privatnog psihologa i trazila jako detaljan nalaz sa jako detaljnim preporukama.
    U drugom polugodistu skola je vidjela mene na sluzbenom sastanku iskljucivo na moje inzistiranje .
    Dijete je i dalje u pracenju kod psihologa na uputnicu i ima logopedske tretmane na uputnicu ( nekoliko njih) ovo proljece.
    Ona je minimalno frustrirana, vedra i solidni motivirana obzirom da nije dobila niti jednu pozitivnu ocjenu iz matematike ( iz testa) u 1,5 godinu.
    Pise iste testove kako i drugi , uz minimalni IP.
    Da, ne buni se , i sjedne i pise svaki test iako zna da ce dobiti 1. Ne place nakon testa i ne baca stvari. Ne guzva test i ne gađa papirom uciteljicu.
    Nije ljuta i frustrirana iako ima potpuni pravo biti jer ju u sustavu kojem provodi pola dana nitko ne razumije i nitko ne daje jednaku sansu da bude uspjesna u okviru svojih mogucnosti.
    Ok, sad kad sam napisala sve to, zamislite dijete koje ima takve poteskoce ili neke drugacije, ali ima ponesto drugacije roditelje.
    Posljednje uređivanje od sirius : 17.02.2019. at 12:01

  10. #110
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa možda je casa zabrijala, ali s ovim što piše da radi s dodatnom nastavom definitivno pokazuje da joj je stalo i da ne odmahuje rukom u stilu:ah, mi tu ne možemo ništa. A to je nažalost prevladavajući stav.

    Ja ne mislim da je realno očekivati da u školama rade ovakvi entuzijasti koji će se boriti protiv sustava, naravno da je sustav taj koji treba napraviti okvire da bude moguće pomoći. Ali taj sveopći stav da škola ništa ne može radi zlih roditelja je stvarno prejadan.

  11. #111
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Sirius, kako mi je ovo dobro poznato....

  12. #112
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa možda je casa zabrijala, ali s ovim što piše da radi s dodatnom nastavom definitivno pokazuje da joj je stalo i da ne odmahuje rukom u stilu:ah, mi tu ne možemo ništa. A to je nažalost prevladavajući stav.

    Ja ne mislim da je realno očekivati da u školama rade ovakvi entuzijasti koji će se boriti protiv sustava, naravno da je sustav taj koji treba napraviti okvire da bude moguće pomoći. Ali taj sveopći stav da škola ništa ne može radi zlih roditelja je stvarno prejadan.
    Slazem se da je jadan.
    Posebno jer sam upoznala i drugu krajnost kad skola misli da ne treba puno obzirom da to cini roditelj , a dijete ne pokazuje znakove frustracije kroz nasilje.

  13. #113
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ma joj sirius .. pa to je opet sasvim druga pjesma ..

    Zapravo, da, angažirani roditelj djeteta sa PP najbolje zna što i koliko škola radi

  14. #114
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Da, ja sam isto čula puno puta tipičnu rečenicu: mama, vaša su djeca dobro adaptirana na školu, MI s njima nemamo nikakvih problema....

    A to što moj mlađi u desetoj godini još nije čitao, nikom ništa. Imao je ip, sve smo napravili koliko se dalo. Takvo dijete bi sigurno nadrapalo da je bilo prepušteno isključivo sustavu. Pitam se koliko takve djece ima....
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 17.02.2019. at 12:45

  15. #115

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I ja ne znam, ne znam kako raditi ip. I nije me sram to reci. Svasta bih jos napisala, ali sam na zamjeni pa necu. Uglavnom, sustav djecu s poteskocama koja imaju brizne roditelje koji privatno rade s djecom, djecu ni ne vidi kao nesto na cemu se moze radit. Na fakultetu nikad nisam vidjela test za ip ikakve vrste ili za pp. Plivam sama kako znam, uz pomoc entuzijasta kolega. Citam, surfam po netu, dogovaram s djecom... Strucna sluzba u mom slucaju zeli pomoci alisu smjernice toliko opcenite da malo pomazu. Dobila sam za neke papir sa smjernicama onoga tko je radio obradu i to mi je nakveca pomoc. Sad, kad imas isto takvo dijete u razredu ali bez strucne obrade i bez roditelja koji se trudi, ja ne uspijevam ostvarit uspjeh. Ne samo obrazovna dostignuca, vec onaj odgojni dio... Dijete bez poteskoca koje je samo u nekoj neobicnoj zivotnoj situaciji je pak najteze za nastavnika. Tu se trudim razvijat taj neki osobni odnos, i mitim, i svasta. I nitko u skoli nije nebrizna budaletina, vec su to ljudi koji godinama rade tako da ne talasaju, da ne zabrijavaju, da postuju roditeljeve odluke i pravilnike.

  16. #116
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Casa,
    ja te kužim i lijepo od tebe što se trudiš, al zaista ne može sveopći stav biti: ne poštujmo pravilnike, ni odluke roditelja.

  17. #117

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma naravno, ali ako se sve to zaobilazi u nekim situacijama, onda se moze zaobilazit i u ovakvim. A lili, zaobilazi se.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ma naravno, ali ako se sve to zaobilazi u nekim situacijama, onda se moze zaobilazit i u ovakvim. A lili, zaobilazi se.
    Ja stvarno ne kužim zašto bi se zaobilazilo. Roditelj ima i prava ali i odgovornosti. Sustav treba brzo i efikasno sankcionirati roditelje zanemarivatelje.
    Dijete ti ugrozava i sebe i druge, a ti ignororaš sve preporuke škole i drugih stručnjaka, halo (!??)

    Lupiti takvog roditelja značajno po džepu, da vidimo bi li bilo pomaka......i bi li odbijao odlazak na terapiju ili dijagnostiku.

  19. #119
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Zato. Ponekad je ljude jednostavno strah.

  20. #120

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ali eto ja ne vidim da se ti lupit po novcaniku radi. Mislim da tu ni nema novcanih kazni, a i postupci pred sudom obicno traju dulje nego sto je pozeljno s aspekta dobrobiti djeteta. Meni ovdje, ovi koji govore, pa nije potrebno zaobilazit, pa ima za sve nelih odgovornosti... Ali to tako realno ne ide, ni kad skola kontaktira czss i kad czss izrice neku mjeru. Pa iz tog razloga, sto to ne funkcionira, bih ja i izmisljala projekte i dopunske... Da taj sustavni odgovor, pomaze djetetu dovoljno brzo da od prvog do sedmog dobije ip i terapiju, ne bih ni ja predlagala zaobilazenje. Sasvim osobno niti bih djecu mitila hranom, slala mail ministarstvu ...

  21. #121

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Casa nedavno sam bila na jednoj tribini na kojoj je govorila Pravobraniteljica za djecu i njezine savjetnice, teme o kojima su govorile odnosile su se na obrazovanje i školstvo.
    Neke stvari su meni bile jako značajne čuti upravo od njih:

    Uglavnom rečeno je da nažalost sve više djece s problemima koji imaju neku dulju i dublju pozadinu, s jedne strane
    s druge strane - pod utjecajem medija i javnosti i a radi same prirode svog posla ljudi u školama su skloni sve to "posaugati" kao svoju odgovornosti i misle da trebaju i moraju riješiti sve probleme u životima djece s kojima rade. Nije sve na nama.
    Dosta stvari možemo riješiti unutar škole ali ne možemo ispraviti sve "krive Drine".
    I stvarno mislim da je radi toga pogrešno tražiti neka zaobilazna ili paraprofesionalna rješenja.


    Što se tiče toga da ne znaš što s IPovcima i da se dodatno educiraš i tražiš rješenja:
    Ja sam psiholog i vjerojatno će te iznenaditi kad kažem da sam tijekom studija imala jako malo prilike slušati o teškoćama s kojima se srećemo u školi. Uglavnom čula sam da postoji ADHD i da se manifestira u različitim oblicima. O djeci s Down sindromom sam slušala malo više (a s njima imam manje doticaja i još ponešto o nekim vrlo rijetkim sindromima koje nikada nisam u praksi niti vidjela. U školu sam došla s nekim generičkim kompetencijama, sve što znam i što mi je trebalo za rad u školi naučila sam sama poslije faksa. I u to sam uložila puno i vremena i truda.

    Trenutno radim s jednim djetetom u školi, koje ima rijetku dijagnozu, nemam gotovo nikakvo iskustvo s tim.
    U hrvatskoj nema edukacije za rad s djecom s takvim problemom i jako slabo stojimo s literaturom. Snalazim se svakako, istražujem, pokušavam naći naći najbolji pristup. Moglo bi se reći metodom pokušaja i pogrešaka pokušavam pomoći djetetu.
    Uglavnom što ti želim reći - svi smo prisiljeni na cjeloživotno učenje i to se podrazumijeva za sve, nitko ne dolazi s gotovim receptima.

  22. #122

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Naravno, ali ocekivala sam vecu razinu prenosenja knowhow na razini skole. I svakako, vecu kontrolu. Sve sto radim, nitko ne kontrolira. I ne samo mene vec sve. Radila sam po privatnim skolama i meni je ova razina neprovjeravanja potpuno neprofesionalna.

  23. #123
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    No@, strašno je to što na koncu nitko ništa ne zna. I kad se obrada napravi, stručna služba da učiteljima neke opće upute tipa: smanji broj pitanja, daj više vremena.To ja zovem kolektivna individualizacija, vidjela sam je na svoje oči: kao da gluhom, slijepom, nijemom i onom bez ruku daš isti ispit.
    Konkretno moje je 15-godišnje dijete nedavno pisalo test s pitanjem tipa je li brži puž ili raketa. Pa ne zna zahebava li je profa ili koja spika stoji iza toga (možda ju je dopao neki test za PP?).
    Učitelji koji su voljni IP primijeniti tapkaju u mraku jer kao ne smiju vidjeti nalaz (SS bi im ga trebala interpretirati) i nemaju blage veze što bi trebali napraviti. Mnogi školski liječnici u ZG inzistiraju da se timska obrada provede u Kukuljevićevoj iz koje izađeš s JEDNIM listom papira na kojem napišu F šifru i udare pečat, sad više ne smiju ni preporučiti IP. Detaljne upute dobiju se samo na ERFu do kojeg ne možeš doći min. godinu dana (od rujna me uopće ne žele naručiti jer nemaju ljudi, a trebam nekakvu reviziju i upute za srednju), a nalaz čekaš još min. godinu. Eventualno se nešto konkretnije dobije u Poliklinici g. ZG ili kod pokojeg voljnog logopeda sa strane. Govorimo o metropoli, možeš misliti kako je u provinciji.
    Samo izvanredno inteligentan, obučen, pedagoški priučen i uporan roditelj, koji usto ima fleksibilno radno vrijeme, može provesti dijete kroz školski sustav bez da ono psihički oboli (to što ostaju trajne posljedice po cijelu obitelj neću ni spominjati). Djeca roditelja koji nemaju te sposobnosti ili im fali samo neka od njih nemaju nikakvu šansu, put u devijantno ponašanje širom im je otvoren.

  24. #124
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, ali ocekivala sam vecu razinu prenosenja knowhow na razini skole. I svakako, vecu kontrolu. Sve sto radim, nitko ne kontrolira. I ne samo mene vec sve. Radila sam po privatnim skolama i meni je ova razina neprovjeravanja potpuno neprofesionalna.
    Razumijem.... Moj je dojam da u školi uglavnom svi papiri štimaju, ali da se ip u praksi puno teže provodi čak i kad doneseš upute iz specijalizirana ustanove. Sirius je to precizno opisala. Moje iskustvo je vrlo slično. Ali istina je da se učitelji često moraju snalaziti sami.

  25. #125
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    Da vas pitam nešto, možda ćete znati obzirom da ste više na forumu sigurno od mene i pročitale ste razna iskustva.
    U našoj školi prije neki dan je jedno dijete svom snagom odalamilo curicu s šakom u glavu. Razlog njegov je apsolutno bezvezan .
    Mala je završila s potresom mozga. Doma. U strahu.
    Malom je ovo treći ukor. Stalno radi probleme.
    Mali dolazi iz problematične obitelji.

    Što sad? Što se može napraviti?
    Bila je hitna. Bila je policija (na poziv roditelja).
    Mali evidentno neće prestati nasiljem (negira ga), u strahu su i druga djeca. Da ne spominjem roditelje.
    Što tu po propisima RH je moguće napraviti da se tog malog izbaci iz škole?

    U mojoj obitelji je bila slučna situacija, gdje nam je preporučeno od škole da ne 'čačkamo mečku'. Oni ne mogu ništa napraviti. A ako počnemo prozivati malog/roditelje, da ćemo navući još veći bijes nasilnika i njegovih roditelja. Već da preporučimo djetetu da nasilnika izbjegava.
    Ne moram reći da je dijete konstantno preplašeno hoće li mu ovaj opet učiniti to što mu je učinio već... sustav ga uopće ne štiti. A očito ne mogu ni roditelji. Osim preseljenja u drugu školu.

  26. #126

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Ovo je iz Pravilnika:

    Istapedagoška mjera može se izreći najviše dva puta tijekom školske godine. U slučaju da seučenik ponovno neprihvatljivo ponaša, izriče se pedagoška mjera sljedeće težine.

    Pedagoška mjera strogog ukora za učenika osnovne škole, odnosno opomena predisključenje za učenika srednje škole, izriče se zbog teškog neprihvatljivog ponašanja izčlanka 3. stavka 4. ovoga pravilnika ili u slučaju da je učenik neopravdano izostao više od1,5% nastavnih sati od ukupnoga broja sati u koje je trebao biti uključen tijekom nastavnegodine.

    Pedagoška mjera preseljenja u drugu školu za učenika osnovne škole, odnosno isključenjeiz škole za učenika srednje škole, izriče se zbog osobito teškog neprihvatljivog ponašanjaiz članka 3. stavka 5. ovoga pravilnika ili u slučaju da je učenik neopravdano izostao višeod 2% nastavnih sati od ukupnoga broja sati u koje je trebao biti uključen tijekomnastavne godine.


    Dakle, nije moguće da je ovo treći ukor, može biti da ima dva ukora i da je ovo strogi ukor, dakle viša razina od četiri postojeće ...
    Djelo koje je učinjeno bi se okarakteriziralo kao "osobito teškim neprihvatljivim ponašanjima nasilno ponašanje koje je rezultiralo teškim emocionalnim ili fizičkim posljedicama zadrugu osobu." i za njega se izriče strogi ukor ili preseljenje u drugu školu.

  27. #127
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ne može se osnovnoškolsko dijete izbaciti iz škole.
    Kod nas se ne može ni preseliti u drugu školu, jer imamo samo jednu. Do svih drugih je daleko, u drugom gradu.
    Mislim da treba pomoći tom djetetu, postoji CZSS, pedagog, psiholog..., a ne prvo sankcije.

  28. #128
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Ukori od prošle godine se ne broje
    Svake godine se kreće ispočetka, koliko ja znam. Tako da je gotovo nemoguće izbaciti učenika iz škole.

    Može se osim policiji prijaviti i socijalnoj službi jer evidentno roditelji ne brinu odgovarajuće o djetetu i treba im pomoć/nadzor.

  29. #129
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Moguce je preseljenje djeteta u drugu skolu ako su poduzeti svi ranije potrebni koraci , a oni nisu djelovali .
    ( ima mnogo koraka i postupaka, preseljenje je zadnja opcija)

  30. #130
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj kajsa prvotno napisa Vidi poruku
    Ukori od prošle godine se ne broje
    Svake godine se kreće ispočetka, koliko ja znam. Tako da je gotovo nemoguće izbaciti učenika iz škole.

    Može se osim policiji prijaviti i socijalnoj službi jer evidentno roditelji ne brinu odgovarajuće o djetetu i treba im pomoć/nadzor.
    U slucaju sumnje na ozbiljno nasilje postoje tocno propisani koraci koje skola mora odraditi. ( razne institucije koje moraju biti obavijestene odmah po slucaju )
    U ovoj prici je ocito da skola nije odradila tu proceduru jer je roditelj zvalo policiju, a ne skola odmah po dogadaju.

  31. #131
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ne vjerujem da se škola ovdje nije usudila odraditi sve po pravilniku, naprosto je MORALA. To znači stavljanje cijele obitelji pod nadzor CZSS, Škola nema što preporučiti da se ne čačka mečka, nego ravnatelja treba prijaviti ministarstvu ako mjere nisu poduzete.

  32. #132
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    Mali radi problem od kad je došlo u školu. Sada je 6.raz. i do sada je bila praksa u našoj školi da ništa ne poduzimaju, već čekaju da dijete završi 8.raz i ode iz škole. Bar se tako to nama roditeljima čini.

    Psiholog ne postoji, već samo pedagog.
    Moguće da su prijavili slučaj CZSS, no vjerojatno ni tu nema nikakvih pomaka jer se svake godine isto ponavlja. Ukratko, što god je škola poduzela ili nije poduzela, roditelji ni djeca ne vide pomake.
    Njegova majka je svojedobno zaprijetila da će ubiti i roditelja i njegovo dijete ako joj netko navuče CZSS na leđa. Tim riječima.

    Naravno da djetetu treba pomoći, ali mu nitko ne pomaže. Ili ta pomoć nije učinkovita.
    U međuvremenu, u svim tim procedurama/zakonima/.., i djeca i roditelji su u strahu svaki dan poslati djecu u školu.

    Ukori očito ništa ne znače. Pusto slovo na papiru.
    U moje doba s trećim ukorom si bio izbačen. I čini mi se da se ti ukori nisu anulirali s početkom nove školske godine, već su se zbrajali kroz cijelo školovanje. Taj sustav je fukcionirao jer nije bilo toliko problematične djece koje se boje ne samo djeca i roditelji, već i profesori.

  33. #133
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ovakva je procedura prijave vršnjačkog nasilja:
    - prvo razrednik
    - nakon toga stručna služba (pedagog, psiholog, školski liječnik - ista ekipa koja radi provjeru spremnosti za polazak u školu)
    - ako se čini da škola ništa ne poduzima, može se kontaktirati Ministarstvo, a možda prije toga i pravobraniteljicu za djecu, jer to je institucija kojoj se prijavljuju sve povrede prava djeteta, pa i vršnjačko nasilje

    Evo što piše na stranici pravobranitelja za djecu:
    Škola je odgovorna za nasilje koje se događa u školi i u blizini škole. Ravnatelj, nastavnici i stručni suradnici dužni su spriječiti i zaustaviti svaki oblik nasilja u školi te, kad je to potrebno, surađivati s policijom i centrom za socijalnu skrb. U situacijama nasilja škole trebaju primijeniti Protokol o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima. Ako roditelji smatraju da škola nije poduzela sve što je dužna učiniti, mogu uputiti podnesak prosvjetnoj inspekciji Ministarstva znanosti i obrazovanja, koja potom, po službenoj dužnosti, provodi nadzor i ispituje okolnosti slučaja te po potrebi može ispitati i učenika. Osim podneskom, roditelj se može obratiti izravno i stručnoj službi u školi, policiji, centru za socijalnu skrb te zdravstvenoj ustanovi.

    Kompletan tekst nalazi se ovdje: https://dijete.hr/12408-2/

    Škola je dužna primijeniti Protokol o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima. Potražit ću link.

    https://www.azoo.hr/images/AZOO/Ravn...maVRH_2004.doc





    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.09.2019. at 10:46

  34. #134
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Da, procedura je poznata i na papiru sve savršeno funkcionira.
    Bliska prijateljica radi u Centru za socijalnu skrb i često jedna ili više karika u lancu ne funkcionira. Da, često se roditeljima u školi kaže da je bolje da ne kopaju dalje. U velikom broju slučajeva škola ne prijavljuje nasilje. Odmahuje se rukom.
    U našoj školi je također bio slučaj maltretiranja. Škola je imala stav da to nije ništa strašno.
    Često kad CZSS treba dobiti papir od školskog psihologa/pedagoga ili školske liječnice, ne dobije ga. Zašto? Najčešće je razlog strah. Svi su oni često žrtve raznoraznih prijetnji a sustav ih ni na ikoji način ne štiti.

  35. #135
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovakva je procedura prijave vršnjačkog nasilja:
    - prvo razrednik
    - nakon toga stručna služba (pedagog, psiholog, školski liječnik - ista ekipa koja radi provjeru spremnosti za polazak u školu)
    - ako se čini da škola ništa ne poduzima, može se kontaktirati Ministarstvo, a možda prije toga i pravobraniteljicu za djecu, jer to je institucija kojoj se prijavljuju sve povrede prava djeteta, pa i vršnjačko nasilje

    Evo što piše na stranici pravobranitelja za djecu:


    Kompletan tekst nalazi se ovdje: https://dijete.hr/12408-2/

    Škola je dužna primijeniti Protokol o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima. Potražit ću link.

    https://www.azoo.hr/images/AZOO/Ravn...maVRH_2004.doc





    Da, dužna je, često ne primjeni i ne trpi nikakve posljedice jer ga nije primjenila.

  36. #136
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Da, dužna je, često ne primjeni i ne trpi nikakve posljedice jer ga nije primjenila.
    Eh, znam iz iskustva.... Osnovna škola je obvezna za svu djecu i ne može se iz nje nikoga izbaciti, a neki su učenici (zapravo, češće njihovi roditelji) konstantan izvor problema. Čak i kad se angažiraju svi, baš svi u lancu koje smo nabrojili - zadovoljavajuće rješenje izostane.

    Ja sam godinama razmišljala da prebacimo svoje mlađe dijete u drugu školu, kao što su neki drugi roditelji napravili, jer se problemi u razredu kronično nisu rješavali. Nisam to napravila (nezgodna kombinacija stranih jezika, blizina škole, teško je bilo odlučiti se na to). I danas se pitam jesam li pogriješila... Maltretirala sam stručnu službu, ravnatelja i sve ostale, kontaktirala školskog liječnika i što - ništa. Znaš kako se na kraju riješio problem? Kad sam sinu rekla da mlatne onoga tko mlati njega. Ne treba započinjati, ali može se obraniti. Dugo to nije želio učiniti, ali mu je prekipjelo i kad im je pokazao zube, brzo se sve sredilo. A očekivala sam da će me u školu zvati na razgovor. Nisu. A da jesu... bome bi me čuli. Ne kažem da je to univerzalno rješenje jer nije, ali uzalud mi doma učimo djecu da nasilje nije rješenje, kad na kraju ispadne da je to jedini jezik koji nasilnici razumiju.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.09.2019. at 12:21

  37. #137
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Da, znam za više ovakvih primjera.
    Kad je J. upisala 1.r u istu školu se upisalo nekoliko njenih vrtićaraca. Jedan dječak se namjerio na njenog vrtićkog prijatelja koji nosi naočale i ima srčanu manu( savršena meta). Zatvarao gacje u wc i tamo mlatio. Priskakali su svi vrtićki prijatelji u pomoć pa i moja J.
    Uz sve pokušaje roditelja napadnutog dječaka, razgovore, sastanke nije se riješilo dok mu roditelji nisu rekli da vrati. Tad je stalo.
    Onda se okrenuo na djevojčice. Onda smo i mi djevojčicama rekli vratite. Užas ali drugog riješenja nema.
    Škola je sve okarakterizirala kao malo vršnjačkog naguravanja. Skine djetetu naočale i zgazi ih- bezazleno naguravanje.
    Ja sam i dalje za to da dižemo glas i borimo se. Izmještanjem žrtve nismo ništa napravili iako su ponekad roditelji primorani na to.
    Treba dići glas, ne jedan nego 10 roditelja, pa 20. Vršiti pritisak. Jednom se stvari moraju pokrenuti.

  38. #138
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Da, tako to ide... a u školi imaju pločicu na kojoj piše "Ovo je mjesto nulte tolerancije nasilja".

    Iz mog iskustva - ne toleriraju da se o nasilju govori. No, da ne bacamo samo drvlje i kamenje - osoblju škola često to isto nije lako riješiti. Odeš u CZSS i požališ se, a oni kažu "Da, da, znamo za tu obitelj godinama..." Neke stvari riješe, nove se pojave i tako u krug. Neki nasilnici odu, dođu novi i nema tome kraja. Pa nasilnik iz sinovog razreda mlatio ga je još u vrtiću i ni tamo nisu ništa suvislo mogli napraviti da se takvo ponašanje zaustavi. U razredu je bilo i druge djece s većim potrebama za brigom sustava i kad se to tako nagomila, teško je održavati i normalnu nastavu. Ja ne razumijem kako i školi nije u interesu rješavati te probleme, jer tako olakšavaju život i svojim zaposlenicima, a ne samo svojim učenicima. Bila sam svjedok napada na školsko osoblje kad je jedan alkoholizirani roditelj skakao po ravnateljevom autu (ima tome već dosta godina) i zbog toga nisam dozvoljavala da moja djeca dežuraju na ulazu u školu. Bilo je svakakvih bisera...Umjesto da plate zaštitare, oni stavljaju maloljetne učenike na portu, koji tako gube od nastave i izlažu se opasnostima vrsta raznih. Eh... Mislim da su s tom praksom prestali u međuvremenu. I sad ti budi pametan.... Najgore od svega je to kakvu pouku naša djeca izvuku - tko tebe kamenom, ti njega željeznom cijevi... ufff...

  39. #139
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Najgore od svega je to kakvu pouku naša djeca izvuku - tko tebe kamenom, ti njega željeznom cijevi... ufff...
    Ne bih rekla da takvu pouku izvuku.
    Mi smo J. rekli: Ako te netko maltretira reci učiteljici i miči se od njega. Ukoliko to ne uspije idemo mi na razgovor učiteljici, ako ni to ne uspije idemo stručnoj službi i ravnatelju, a onda ako i to ne uspije eh, dijete moje sustav je zakazao imaš se pravo obraniti. Uvijek joj ponavljamo nikad nemoj prva ( ok ona je dijete koje će se uvijek povući) nemoj ni vratiti, ali ako te netko stalno maltretira imaš se pravo obraniti.
    Istina je da nije ni školama lako, stvarno imaju sa svakakvim roditeljima posla. I u našem slučaju je problem bio obiteljski, većinom i je. Znaju se oni svega nagledati i naslušati pa i dobiti po prstima, samo što su mnogi postali kao nojevi pa rađe guraju glavu u pijesak jer su se opekli mnogo puta.

  40. #140
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ma to je bilo figurativno - htjela sam reći da djeca izvuku pouku da možeš savladati nasilnika samo ako si jači od njega, a to baš nije dobar način da se nose s nasiljem. Djeca upravo tako zaključe - oni gledaju oko sebe i tumače svijet na temelju vlastitih iskustava. Uzalud mi njima pričamo o nultoj toleranciji nasilja ako ih ne možemo obraniti od nasilnika. Nasilnici prvi uoče da je malo posljedica koje snose ako se tako ponašaju. Pa prema pravilniku učitelj ne može ni izdvojiti iz razreda učenika koji ometa nastavu, može ga eventualno poslati stručnoj službi ili ravnatelju na pol sata i opet natrag u razred. I tko stradava? Djeca koja su mete nasilnika, a i svi ostali koji ne mogu pratiti nastavu kako treba.

    I gdje je rješenje? Pa ne znam - ja bih pravilnik promijenila u smislu da ako dijete zbog ometanja nastave ili nasilja prema drugima mora biti izdvojeno s nastave, da roditelji trebaju platiti kaznu za to (najbolje razumiju ako ih se opali po džepu) + ići na savjetovanje u czss, u protivnom ide prekršajna prijava. Ali pametniji od mene su već štošta pokušali i dospjeli su nikamo.

  41. #141
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Problem je što je u prvom redu premalo učitelja/profesora. Evo kod J. su razredi po 30 učenika. Premalo je stručne službe po školama, mnoge škole nemaju psihologe. Premalo je socijalnih radnika i sve to vuče jedno drugo, po Ministarstvima su često podobni a ne sposobni.
    U većini slučajeva kad se ne može riješiti problem nasilja u školi nazivnik je isti - roditelj i roditelj bi trebao na neki način odgovarati.

  42. #142
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Da, sve si to dobro uočila. Svi se time bave deklarativno, ali u stvarnosti se malo toga može riješiti.

    Možda će se jednom nešto i promijeniti, ali za moju djecu već je gotovo (jedan je brucoš, a drugi maturant). Upravo o tome se i radi - kritična masa roditelja koji žele promjene je premala, jer kad im djeca odu u srednju školu, problem osnovnoškolskog nasilja za njih prestaje postojati. Kad završe srednju, više nemaju problem sa školskim nasiljem

  43. #143

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Osobno mislim da je prvi i osnovni problem neadevatna podrska czss-a. Dijete koje je nasilno uvijek treba pomoc. Cesto i obitelj. A czss gotovo uvijek oklijeva, ili provodi neke kvazi mjere. Njih nema dovoljno, nedovoljno su placeni i tako ukrug.

  44. #144
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    I gdje je rješenje? Pa ne znam - ja bih pravilnik promijenila u smislu da ako dijete zbog ometanja nastave ili nasilja prema drugima mora biti izdvojeno s nastave, da roditelji trebaju platiti kaznu za to (najbolje razumiju ako ih se opali po džepu) + ići na savjetovanje u czss, u protivnom ide prekršajna prijava. Ali pametniji od mene su već štošta pokušali i dospjeli su nikamo.
    Tako bi i ja.
    i slažem se s "ne toleriraju da se o nasilju govori"

    U ovom gore slučaju koji sam vam navela nedostaje i podrška roditelja ostalih učenika u razredu. Svi šute jer se ne radi o njihovom djetetu.
    No mislim da ni s time se ne bi stvari riješile. Drugi slučaj je kod sedmaša gdje jedno dijete isto matretira cijeli razred od 1.raz. Roditelji svi su se pobunili, prijavljivali Ministarstvu (sada je i pedagogica na bolovanju radi tog slučaja). Roditelji su išli do te mjere da su svi zajedno odlučili djecu ne poslati na nastavu jedan dan kao vid protesta.
    Ništa se nije desilo po pitanju tog malog.
    Taj razred se toliko smanjio jer su roditelji krenuli ispisivati djecu iz škole. Ostalo je s tim malim njih 12. Razred se raspao na dva dijela i sada imaju 2 razreda sedmaša (prije je bilo 3). Mali i dalji ide u školu i dalje maltretira djecu (tog drugog razreda + 5 djece iz njegovog razreda).

    Ovakvih slučajeva ima i u drugim školama, ne samo u našoj. I nevjerojatno mi je da nema pobudna, promjena procesa rješavanja ovakvih slučajeva (ne prijava problema, već konkretno što se učinilo nakon konstatacije da postoji problem). Ovakvih maltretiranja od strane pojedinaca ima već dugo. Nitko ništa ne poduzima.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •