Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 144

Tema: Nasilje u školama

  1. #1
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno Nasilje u školama

    Svi mediji puni, a kod nas ništa.
    Vjerojatno ovdje baš nema nasilnih roditelja, teško će se naći i netko tko bi priznao da mu je dijete nasilno, ali to nije razlog da ne razglabamo .
    Svugdje mogu pročitati što misle učitelji (imam i ja, naravno, neko mišljenje iz te pozicije), a što roditelji misle o inicijativi učitelja? (status službene osobe, povećanje efikasnisti i brzine davanja pedagoških mjera, suspenzija učenika)
    Što mislite o kontra-glasu učenika?

    Naletjela sam na zanimljivu emisiju, istina, općenito o nasilju, ne konkretno o ovom ČK slučaju, u kojoj G. Buljan-Flander po mom mišljenju gađa usridu (od 4. do 8. min., komu se ne da gledati svih 50 min.)
    https://m.youtube.com/watch?feature=...&v=oz35zkLW8nA

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Apsolutno gađa u sridu. Kad čitam #metoo ispovijedi na temu učitelja Frane, priznajem da ostajem ovako: Neke stvari koje se tamo opisuju nisu za ukor nastavničkog vijeća, nego su kaznena djela.

    Da me netko ošamari na cesti, zar ne bih zvala policiju? Zašto se to onda ne dogodi u školi?

    I još k tome, poželim učiteljima poručiti da je i moje dijete isto franjo, da znači po njihovom priznanju svjedoči nasilju u školi na koje se uopće ne reagira. A za razliku od njih moje dijete je maloljetno i bespomoćno.

  3. #3
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ovo je slika i prilika našeg školstva. Sustav je potpuno zakazao u oba smjera. Sad se okrenula priča u smjeru kome je gore učiteljima-profesorima ili djeci. Ono, jedni protiv drugih, umjesto jedni za druge. Istina je negdje u sredini.
    Sustav vrlo često ne reagira na nasilje u školi iz bilo kojeg smjera dolazilo. Glave se gurnu pod tepih i tu je kraj. Ovo je zapravo alarm da nešto opako ne štima i da se stvari pod hitno moraju mijenjati jer nije 5 do 12 nego je prošlo 12.

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Neki dan bila neka reportaža da se dijete iz BORAVKA postavili na učiteljicu,pa jel to normslno

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne da mi se prekapati, al mislim da sam davno pisala o tome da u seoskoj skoli ona tabla nulta tolerancija na nasilje zapravo znaci pravimo se da nasilja nema. Al ne mogu pisat na mobu, to cu sutra na svom neradnickom poslu, napisati ono sto sam ja uocila.

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Neki su komentari i iskustva profesora bili strasni. Ali pretpostavljam da je tada bila zvana policija u skolu i ostale institucije. Barem u vecini slucajeva.
    Neka islustva su bila strasna za citati jer se spominju djeca u prvom razredu os i njihovo nasilno ponasanje. Koje je po opisima bila vecinom frustracija, ali to ucitelji i strucna sluzba nisu bili sposobni nositi se s time.

  7. #7
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Ja sam nastavnik (i roditelj, iako moje dijete jos ne ide u skolu) i nisam Franjo. Odrastao covjek, k tome profesionalac, k tome s tolikim radnim stazom, ne smije si dopustiti takvo ponasanje.
    I ja sam dozivjela ruzno ponasanje djece, na kraju se ispostavilo da dolaze iz obitelji u kojima nisu mogli nista bolje ni nauciti i dozivjela sam jos ruznije ponasanje roditelja. Tako je kad radis s ljudima. Ali onda ukazes na to odgovornim sluzbama, pa oni ucine ili ne ucine svoje. A ti s tim djetetom pazis kako postupas. Jer mu treba disciplina ali i njeznost. Nisam nikad daleko stigla s takvom djecom jer nemaju pravu roditeljsku skrb, a drustvo nema sistem koji ce im to omoguciti, ali se nikada nismo tukli. Uvazavali smo se.
    A ako netko ipak pribjegne nasilju, treba ga smjesta van iz skole i neka kazneno odgovara, bez obzira profesor ili ucenik. Samo tako cemo mi i nasa djeca biti zasticeni. Jer mi nismo jedni protiv drugih. Ja profesor sam tu zbog djece, ja sam na njihovoj strani.. Glupo je uopce govoriti o stranama, prica se razvodnjava, odgovorni nece biti kaznjeni i mozemo ocekivati samo jos gore eskalacije.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne da mi se prekapati, al mislim da sam davno pisala o tome da u seoskoj skoli ona tabla nulta tolerancija na nasilje zapravo znaci pravimo se da nasilja nema. Al ne mogu pisat na mobu, to cu sutra na svom neradnickom poslu, napisati ono sto sam ja uocila.
    Nešto slično sam i ja rekla ravnatelju (sad već bivšem) u našoj osnovnoj školi. Srećom, imam dojam da se u toj školi napravio pomak prema boljoj situaciji. Ali za mog mlađeg sina ta škola i taj razred nisu baš bili ugodno iskustvo.

  9. #9
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Profesori, pojednostavljeno, kažu ovako:

    - prvenstveno roditelji odgajaju djecu, mi nismo ustanova za preodgoj.
    - inkluzija nije uspjela, ne možemo raditi s djecom s poteškoćama koji su na IP i PP, nismo se za takav rad školovali, nemamo uvjete za to ni podršku stručne službe, a ako su takva djeca još i ADHD / neki drugi poremećaj (često jesu) pa u razredu rade nered ili su, nedajbože, nasilni, ne možemo uopće raditi.
    - nemamo alate kažnjavanja: na svaku pedagošku mjeru, roditelji ulože žalbu i zovu nadzor/inspekciju koja redovito nađe neke glupe proceduralne pogreške (datum napisan lijevo, a ne desno) koje sa slučajem nemaju veze te mjeru ponište. Ako je i ne ponište, izbriše se sama na kraju šk.god. po pravilniku.
    - pojedini nas roditelji napadaju i prijete, svi žele dobre ocjene, nemamo se čime zaštititi, nemamo novaca za privatne tužbe
    - često ravnatelji ili kolege pometaju pod tepih iznesene probleme
    - tražimo mogućnost udaljavanja problematičnog učenika s nastave na određeni broj dana/tjedana (sad ne postoji ta mogućnost)
    - učenici su sve manje spremni učiti, koncentracija im je u vidljivom padu, stalno smanjujemo kriterije



    Oni koji se ne slažu kažu otprilike ovako:

    - profesori ste i morate stvoriti autoritet, motivirati i zainteresirati učenike te upravljati svakom situacijom
    - ne želite koristiti odmah sve mogućnosti koje su vam na raspolaganju, ne radite redovite zapise koji bi rezultirali opomenom pa ukorom itd. sve do obavješćivanja CZSS koji bi preuzeo nadzor
    - ne surađujete i ne slušate upute stručne službe
    - da u školi SVATKO odradi svoj posao kako treba, problema gotovo ne bi bilo
    - ako su se učenici u 25g. promijenili, ne možete vi ostati isti
    - nisu učenici i roditelji kreirali način upisa u srednju školu


    Neki učenici iznose sljedeće:

    - pojedini su profesori skroz nezainteresirani za rad, suptilno nas ponižavaju i vrijeđaju, ne rade kako treba, uzimamo instrukcije, žalimo se upravi, ali bez rezultata
    - nemaju razumijevanja za specifičnosti pojedinog učenika, osobito onih s Rješenjima, ne žele izvršiti sitne načinske (IP) ili krupne sadržajne (PP) prilagodbe programa pa to donosi gomilu frustracija takvim ionako impulsivnim učenicima
    - tolerira se vršnjačko nasilje sve dok ne eskalira u nešto krupno


    u moru članaka, evo jedan prigodan koji ocrtava apsurdnost cijelog sustava

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/obra...prode/8181779/

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Eh, jasno, batina ima dva kraja, ALIIIIII ja sam profesorima znala reći "Oprostite, oni su djeca, a VI ste odrasli... i plaćeni ste iz moje plaće i plaća svih poreznih obveznika da radite svoj posao." Naravno, to ne amnestira neke roditelje koji su fakat bili biserje. BIlo je i još uvijek ima svega... ali suradnja sa školom nije bila sjajna.

    Imala sam prečesto osjećaj da bi oni (djelatnici škole na svim razinama) najradije da im mi frknemo djecu unutra u školu i ostanemo trajno vani, da im se "ne mišamo u posa" sve dok nešto ne pođe po zlu, a onda udri zvati roditelje da kako su odgajali djecu...

    Nema tu jednog krivca. Sustav vrijednosti ovog društva (dovoljno je pogledati Dnevnik) je nakrivo postavljen i to se vidi u svim segmentima. Ako puste iz pritvora mrcinu koja je gadno premlatila curu, a da nema nikakvih sankcija - kakvu pouku klinci mogu izvući iz toga? Ako bivši premijer koji je osuđen za štošta može sjediti u Rusiji na nogometnom prvenstvu, a njegovi bivši podanici nemaju ni za rtv pretplatu - kakvu pouku će klinci izvući iz toga? Ako ih doma roditelji mlate, a u školi nastavnici vrijeđaju, kakvu će pouku klinci izvući iz toga?
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 18.12.2018. at 18:30

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Da, stvar je sve samo ne jednostavna.
    Što se može napraviti brzo i efikasno? Jer društvenu klimu nećemo promijeniti... pa... vjerojatno nikad.

  12. #12
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Moja frendica je profesorica u srednjoj skoli, jednoj strukovnoj (napominjem jer u nasoj sredini gimnazijalce gledaju kao elitnije i dobre,a strukovnjaci su problem jel). I kaze da je katastrofa

    Djeca jesu problematicna,par po generaciji. Ali kaze da su roditelji jos veci problem. I zbog tih nekoliko problematicnih pati ostatak razreda. A nista im ne mozes

    Sve se to reflektira i na ocjene. Imala je sad za polugodiste od 22-23 ucenika 16 njih koji si barem iz jednog predmeta imali negativnu ocjenu, da se zakljucuje. Neki i po 3-4 jedinice

    Kad ju slusam, to su horori. Jos su na njenim predmetima ok, ali razrednik je pa mora svasta rjesavati. Od napusavanja u wc-u do te mjere da treba hitna, tucnjave do toga da im se ne da na praksu koju imaju jednom na dva tjedna.

    Ne vjerujem da je situacija tako uzas,a je...

  13. #13
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Srednja škola, za razliku od osnovne, nije obavezna i tu se učeniku mogu velikom brzinom naslagati pedagoške mjere i baciti ga s nastave van na polaganje ispita. Koristi li škola ono što joj je na raspolaganju?
    Ja uvijek nekako mislim da ribe smrde od glave i da su problemi veći tamo gdje su ravnatelji manje sposobni. Ali govorim, naravno, napamet jer ne radim u takvoj školi.

  14. #14
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Meni je akcija #ijasamfranjo totalno promasena, to postavljanje profesora protiv ucenika, opravdavanje nasilja i cijeli taj njegov autoritaran stav kojim je odisao u intervjuima. Sto su mnogi istaknuli u postovima sustav je ocajan, drustvo je prepuno agresije i nasilja i zadnje sto nam treba je da se u junaka pretvara nekog tipa koji je s klincima izasao na kraj tako da se na njih fizicki postavio. To ne znaci da mislim da su djeca zlatna, sigurna sam da ima svega, ali ovaj nacin gdje neki ucitelji ( jer ima i onih koji su otvoreno govorili protiv #ijasamfranjo pokreta) iznose grozomorne primjere, a sve kako bi se narod zgrazao nad neodgojenom raspustenom djecurlijom, je po meni totalno neproduktivan. Ne treba nama zastita ucitelja od divlje djece nego sustav koji hvata djecu s problemima u ponasanju u ranoj dobi, detektira problem i ima infrastrukturu da ga rijesi.
    Posljednje uređivanje od sasa : 18.12.2018. at 20:47

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Svaka ti je na mjestu sasa.

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Nisam.stigla ranije natipkati, ali meni su neki slucajevi bili strasni.
    Strasni iz razloga jer su osobe koje su ih pisale fulale profesiju. Jedna prica je bila da je neki klinac iz prvog razreda vristao, pa pobacao kolegama stvari sa stolova , a na kraju ( nakon sto ga je uciteljica pokusala obuzdati, ali ne i saznati zbog cega tolika frustracija) pisao je po " uciteljicinim crnim cizmama od brusene koze bijelom kredom" ( citat gotov) . I ja sad to citam i citam , i ne vjerujem. Da li da se cudim vise napisanom ili komentarima ispod teksta koji su svi u stilu " sad nam je jasno gdje je pocetak delikvencije" i " tako je to kad nema kucnog odgoja".
    Posljednje uređivanje od sirius : 18.12.2018. at 20:54

  17. #17
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Da, tako bi bilo idealno, ali ukinuli smo i jeftine preventivne zubarske preglede djece, a kamoli da smo održali ili tek osnovali probir u vrtiću koji uključuje multidisciplinarni tim i kasnije dugotrajne terapije.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Mali problem, ako se ne rješava, za nekoliko godina postane veliki problem.
    Ima tu svega.
    Sustav je postavljen tako da je cilj steći ocjenu a ne znanje. Ocjena opravdava sve: markiranje, prepisivanje, žicanje, potkupljivanje, napade...
    Posljedica: malo, pomalo roditelji su postali sve agresivniji, prečesto optužuju profesore da su prezahtjevni,napadaju individualno a u zadnje vrijeme sve češće organiziraju sastanke na kojima pod parolom ' dobrobit naše djece' kolektivno napadaju profesore i ruše im integritet. Djeca gledaju svoje roditelje i uče...
    Neki roditelji uopće ne surađuju sa školom. Često su upravo oni uzrok problema koji imaju njihova djeca. Pedagoška služba bi morala inzistirati na suradnji, razgovorima, radionicama. Roditelj koji odbija surađivati u rješavanju problema ne može imati pavo pozivati inspekcije. Ako se djetetu brišu pedagoške mjere, zar ne bi trebalo voditi evidenciju kako se ponaša roditelj? I to se briše?Što ako roditelj potiče dijete na agresivnost? Moraju li sva ostala djeca u razredu biti žrtve? Možda roditelji trebaju dobiti asistenta? Suradljiv roditelj, koji je sposoban vidjeti problem i mjenjati sebe ako treba,put je ka oporavku djeteta. Inspekcije se ne bave problemima već banalnostima. Zašto bi roditelj uvijek bio u pravu? Zašto bi loš profesor morao raditi u školi do mirovine? Pri zapošljavanju se gleda politička podobnost a ne stručnost. Zašto ne bi po završetku studija SVI profesori radili na zamjenama 2-3 godine da se vidi kako se snalaze, pa tek onda dobivali stalno radno mjesto? Biti profesor znači voditi ljude i unatoč školi neki to uistinu nisu sposobni.
    Petnaestogodišnjak ne postaje agresivan u jednom danu. To trajeee, to se trpa pod tepih pa su na kraju žrtve i djeca i profesori.
    Gradivo je pretrpano nevažnim podacima;nastava se odvija na dokazano najneučinkovitiji način: prof priča, učenici slušaju i reproduciraju; premalo je sadržaja u kojima bi djeca aktivno nešto radila( kuhala, šarafila, kreirala, organizirala..uglavnom bila aktivni sudionici procesa) ,fizička neaktivnost učenika uzrok je loše koncentracije,mobiteli u školama koncentaciju dodatno srozavaju, ne potiče se suradnja među učenicima već natjecanje, profesori ne razumiju niti potiču različitosti među djecom, ..
    Profesori uistinu nisu školovani niti pripremljeni za rad sa djecom s pp........
    Uglavnom, sustav je velik, jako trom a problema puuuno...

  19. #19
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ja sam razocarana u sustav. jako, jako.
    nemam ni snage ni volje pisati o stvarima koje se dogadjaju.

  20. #20
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Bemti gejemrske tipkovnice, slučajno sam si obrisala povelik post.
    Moje iskustvo s maltretiranim djetetom i djetetom koje maltretira druge je potpuno isto. Škola je sve pomela pod tepih. Moje dijete je skidalo naočale 20 m od kuće koliko su ga u školi maltretirali zbog tih naočala. A nije vidio bez njih. Učiteljica nije mogla, nije htjela, nije joj se dalo ili ju nije bilo briga to shendlati iako sam više puta na to upozoravala. U razredu sa 17-18 djece ona se jednostavno pravila da to ne postoji. Onda je to dijete verbalno preraslo svoje zlostavljače, te ih je svakodnevno dovodilo do plača. To sam ja kao roditelj saznala od razrednice nakon što su se ti drugi roditelji žalili na to mjesecima. Znači, žena mi je to spomenula usput, ko da mi komentira frizuru, kao neku, eto sitnicu, tipa, nije važno al mora spomenut. I naravno da smo to sami rješavali.
    Škola ima nultu toleranciju na nasilje, oni se time ne bave!

    Druga škola, u koju smo ih kasnije prebacili, ima totalno efikasnu stručnu službu. I pristupačni su. Al s druge strane sam imala priliku čuti neke totalno nebulozne izjave roditelja. Jednom prilikom nam djeca nisu otišla na nastavu. Nije to bilo namjerno markiranje, nego totalna glupost, neka klinka je "organizirala" neku utakmicu, koje zapravo nije bilo, prodala im je priču svima, jer su stalno imali neka natjecanja s drugim školama, pa ovo nikome nije bilo sumnjivo. I tako oni izostali, s ravnatelj im stisnuo neopravdane. Po meni potpuno opravdano, tim više, što sam ja svom rekla da svejedno ode u školu ukoliko toga ne bude (mislim, to mu kažem svaki put). Ali, druga mama i inzistirala da njeno dijete dobije samo pola neopravdanih jer to nije bila njegova ideja, nagovorili su ga.

    Znači, meni je potpuno jasno da u školama ima nasilja. I s jedne i s druge strane. sasa je odlično napisala što nam treba, ali uvijek ostaje pitanje kako to postići u ovako dubinski poremećenom društvu.

  21. #21
    branka0112 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    207

    Početno

    Potpis pod Sašin post, ali još bi dodala da nam treba puno bolja selekcija učitelja jer jedan dio ekipe koja radi po školama nije za taj posao. Nisam za nasilje, ali više štete će napravit nezainteresiran i lijen učitelj nego jedan šamar

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja sam na zamjeni trenutno i iako sam dojma da pedagoginja bi pomogla , ta pomoc koja je potrebna i meni i djeci izostaje. Sa svima se razgovara, i djecom i s roditeljima. U nekim je slucajevima kontaktiran i czss, ali pomaka nema. Osobno mi najvise smeta sto otvoreno govorim da imam problem s disciplinom a nitko ne reagira na nacin da me cemu poduci. Zapravo, neko sam vrijeme mislila da je tako samo meni, sad znam da je i drugima slivno samo ne prijavljuju. Ne znam zasto nema svrhovitih radionica, predavanja za nastavnike na tu temu. Ili ako je problem samo u meni, zasto nisam ja pozvana na neki individualni rad. Svasta postoji nacelno, a u praksi nista. Nekako sama plivam s disciplinom i ide nabolje, cak sam poneke ucenike i pridobila, al sustavne pomoci nema jer pedagoginja misli da me djeca opcenito jako vole i hvale, da su mi pripreme dobre kad sam joj ih pokazivala na moj zahtjev te da je bas dobro sto im radim neke vjezbice on line. Sve to i je tako, ali ja i dalje svakodnevno imam problem sto ocito nisam u stanju postici atnosferu u razredu da svi zapisuju, da ne upadaju u rijec i da rade zadano. Kad viknem, stvar se popravi na par minuta, ali to mi se cini nikakvim rjesenjem. Ja bih rado naucila bolje, nije mi problem ostati dulje u skoli, niti bih trazila placen prekovremeni rad... Nevjerojatno mi je da je ovakva situacija svima normalna. Govorimo o osnovnoj skoli.

  23. #23
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Casa, toliko toga postoji na papiru...i ostaje na papiru. Danas sam slučajno pročitala da je djetetu s npr. disleksijom ured koji mu je izdao rješenje o posebnom obliku školovanja dužan osigurati STALNU stručnu potporu logopeda ukoliko ga škola nema. Halo? Je li itko od vas ikad čuo za to? Koliko uopće škola u RH ima logopeda?

    Evo nam prijedloga mjera skuhanih u 3 dana.
    Razrednik i stručna služba imaju zadatak napraviti plan STRUČNOG rada s djecom u riziku za loše ponašanje i onih koji su već lošeg ponašanja te taj plan provoditi s djecom i roditeljima. Razrednik će to u ona svoja 2 sata razredništva (i još k tomu stručno!) isplanirati i napisati...
    https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/Ma...?EntityId=9888

  24. #24
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Još me muči što s ADHDićima koji su već u kojekakvim privatnim tretmanima psihologa, defektologa itd., dakle što s djecom koji po prirodi svoje teškoće ne mogu biti mirni, a u školi im nije pružen adekvatan pristup i potpora od strane pojedinih učitelja (tj. prema IOOPu koji se u mnogim slučajevima NE poštuje), kako će se oni tretirati? Roditelji će im se automatski proglasiti rizičnima i natovarit će im CZSS na vrat jer odluku o proglašenju da si rizičan donosi škola?

  25. #25
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Je, bas super mjere.
    Bas se veselim planu rada zbog onog sa ADHD-om i konstantnoj potpori one sa disleksijom.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Meni je najzalosnije da ja bez ikakve strucne pomoci lakse hendlam adhd nego dijete bez ikakvih dijagnoza.

  27. #27
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    A ako netko ipak pribjegne nasilju, treba ga smjesta van iz skole i neka kazneno odgovara, bez obzira profesor ili ucenik. Samo tako cemo mi i nasa djeca biti zasticeni.
    Učenici iz OŠ mogu kazneno odgovarati?

  28. #28
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je najzalosnije da ja bez ikakve strucne pomoci lakse hendlam adhd nego dijete bez ikakvih dijagnoza.
    Pa ADHD nije opravdanje za nasilje, ali da ima zapuštene djece kojima je nađen i ADHD, ima.

  29. #29

  30. #30
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ja sam vise na strani ovih za zastìtu ucitelja. Ali, kliberim se. Gotovo pa nista ne valja u sustavu, mislim da je uciteljska placa osnov.

  31. #31
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Koji jad od članka, rječnik općih mjesta. Od koga je, nije ni čudo.

  32. #32
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    U ovoj priči ne može biti "(ili) mi i(li) oni" jer se time potpuno gubi smisao.
    Jergović ispravno, ko i mi svi, zaključuje da je društvo, obitelj, sustav vrijednosti...ma sve da je ošlo v rit, ali mu je promašena teza da učiteljevanje danas uopće može biti jednako kao što je bilo prije 40g., a promašio je debelo i s ovim da je učiteljeva uloga samo da pokaže kako se nešto uči te da, eventualno, nekoliko zainteresiranih i darovitih nešto i nauči, a na ostalima je da uče sami ako hoće, mogu i ako im roditelj to omogući.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 20.12.2018. at 15:31

  33. #33
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ovako moja mama priča o školi, jer je čula u tramvaju da su roditelji za sve krivi.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Iz ovog clanka je samo vidljivo da covjek nije ucitelj bio. A sto treba mijenjat? Sve i place, i odabir kadra, i sustav mjera, i broj strucnog kadra, i stav roditelja, i stav djece... A sve sto se mijenja ili gotovo sve se mihenja nagore

  35. #35
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja to slusam stalno i to uglavnom od ljudi koji nit imaju djecu, nit su ucitelji. Dakle njima ni iz dzepa ni u dzep, al sve bi to oni ostro kaznjavali...

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    U ovoj priči ne može biti "(ili) mi i(li) oni" jer se time potpuno gubi smisao.
    Jergović ispravno, ko i mi svi, zaključuje da je društvo, obitelj, sustav vrijednosti...ma sve da je ošlo v rit, ali mu je promašena teza da učiteljevanje danas uopće može biti jednako kao što je bilo prije 40g., a promašio je debelo i s ovim da je učiteljeva uloga samo da pokaže kako se nešto uči te da, eventualno, nekoliko zainteresiranih i darovitih nešto i nauči, a na ostalima je da uče sami ako hoće, mogu i ako im roditelj to omogući.
    Slažem se s odlomkom u kojem se ne slažemo s Jergovićem
    Ali, mislim da je poanta prvog dijela njegovog članka bilo natuknuti da je jedini u razredu dobio peticu iz Cankara pisci su ponekad neopisivo tašti i imaju potrebu naglasiti svoj značaj u bilo kojem momentu, nije M.J. osamljen u tome...

  37. #37
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se s odlomkom u kojem se ne slažemo s Jergovićem
    Ali, mislim da je poanta prvog dijela njegovog članka bilo natuknuti da je jedini u razredu dobio peticu iz Cankara pisci su ponekad neopisivo tašti i imaju potrebu naglasiti svoj značaj u bilo kojem momentu, nije M.J. osamljen u tome...
    U sridu tanja .

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja to slusam stalno i to uglavnom od ljudi koji nit imaju djecu, nit su ucitelji. Dakle njima ni iz dzepa ni u dzep, al sve bi to oni ostro kaznjavali...
    Slažem se, uz mali dodatak - često je to njima u džep, jer su na mjestima saborskih zastupnika i sličnim pozicijama gdje se donose odluke, a to se prečesto radi bez uvida u struku i širu problematiku. Vrijedi za sva područja društvenih djelatnosti, ne samo za ovo.

  39. #39
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ne vjerujem u izbacivanje s nastave kao mjeru, ispadanje iz obrazovnog procesa je jedan od najrizičnijih faktora za buduće neprilagođeno, delikventno ponašanje. treba jačati stručne službe škola i treba jačati suradnju s roditeljima. Jedan od prvih šokova, nakon boravka djeteta u vrtiću i suradnje koju vrtićarci njeguju s roditeljima, meni je bio stav škole prema roditeljima - od zabrane ulaska pa do svega ostalog dalje. Na tako "nebitnim" stvarima se gradi odnos, povjerenje...ne možeš se sjetiti da roditelj postoji tek kada nastane frka i onda se čuditi da roditelj ne surađuje...
    u dosadašnjem školovanju moje djece, sva sreća, nikada nismo imali problema s nasiljem, dapače, škola stalno hvali nove generacije da su mirnije, ozbiljnog ekscesa nije bilo godinama. U srednjoj, strukovnoj, je isto tako...
    Slažem se s onim komentarima koji govore da su ove reakcije učitelja zapravo usmjerene na krivu stranu: sustav je zakazao, treba prodrmati sustav (od odabira ravnatelja po stranačkom ključu pa nadalje), a ne svoje nezadovoljstvo usmjeravati prema djeci i roditeljima...

  40. #40

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    236

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ne vjerujem u izbacivanje s nastave kao mjeru, ispadanje iz obrazovnog procesa je jedan od najrizičnijih faktora za buduće neprilagođeno, delikventno ponašanje. treba jačati stručne službe škola i treba jačati suradnju s roditeljima. Jedan od prvih šokova, nakon boravka djeteta u vrtiću i suradnje koju vrtićarci njeguju s roditeljima, meni je bio stav škole prema roditeljima - od zabrane ulaska pa do svega ostalog dalje. Na tako "nebitnim" stvarima se gradi odnos, povjerenje...ne možeš se sjetiti da roditelj postoji tek kada nastane frka i onda se čuditi da roditelj ne surađuje...
    u dosadašnjem školovanju moje djece, sva sreća, nikada nismo imali problema s nasiljem, dapače, škola stalno hvali nove generacije da su mirnije, ozbiljnog ekscesa nije bilo godinama. U srednjoj, strukovnoj, je isto tako...
    Slažem se s onim komentarima koji govore da su ove reakcije učitelja zapravo usmjerene na krivu stranu: sustav je zakazao, treba prodrmati sustav (od odabira ravnatelja po stranačkom ključu pa nadalje), a ne svoje nezadovoljstvo usmjeravati prema djeci i roditeljima...

    Slažem sa sa navedenim....ali o jačanju stučnih službi škola i jačanju suradnje s roditeljima se govori godinama i nikakvih pomaka nema. Dapače, čini mi se da i roditelji i škola sve više odabiru liniju manjeg otpora i veće tolerancije na loša ponašanja (i djece i profesora).

  41. #41
    Vaki avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    772

    Početno

    Slažem se s napisanim. I ja radim u školi pa sam se nagledala i naslušala svakakvih bedastoća. No, ne može mi nitko reći da nije kriv odgoj kada učenik u 7. razredu pljune učitelju u lice jer je dobio neopravdan sat (dijete je došlo u razred na zadnjih 5 minuta). Roditelji se čudom čude jer to njihovo dijete sigurno nije moglo napraviti, a da nije bilo izazvano. Molim? Pa koji bi opravdani razlog uopće mogao postojati? Na sreću pa su mene takvi učenici zaobišli, no bojim se da ih ima sve više. Odgajala sam sestrine sinove na način da nisam pljuvala po učiteljima i svako malo trčala u školu. Djeca su u stanju svašta izmisliti samo da sebe opravdaju, a roditelji su slabi na njih i vjeruju u sve što im se servira. Kad su moji nećaci naučili da to kod mene ne prolazi, nije nikad više bilo priča kako ih učitelj ne voli pa su zato... i sl. Ne kažem da nema neobzirnih učitelja, ali vjerujte mi ima jako puno neodgojene djece, a zbog njih onda ispaštaju i oni koji su vrijedni i poslušni.
    Posljednje uređivanje od Vaki : 12.02.2019. at 19:35

  42. #42
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Ali nisu svi neodgojeni klinci radi toga jer ih nitko nije odgojio,nego jer nisu htjeli biti odgojeni

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj Vaki prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se s napisanim. I ja radim u školi pa sam se nagledala i naslušala svakakvih bedastoća. No, ne može mi nitko reći da nije kriv odgoj kada učenik u 7. razredu pljune učitelju u lice jer je dobio neopravdan sat (dijete je došlo u razred na zadnjih 5 minuta). Roditelji se čudom čude jer to njihovo dijete sigurno nije moglo napraviti, a da nije bilo izazvano. Molim? Pa koji bi opravdani razlog uopće mogao postojati? Na sreću pa su mene takvi učenici zaobišli, no bojim se da ih ima sve više. Odgajala sam sestrine sinove na način da nisam pljuvala po učiteljima i svako malo trčala u školu. Djeca su u stanju svašta izmisliti samo da sebe opravdaju, a roditelji su slabi na njih i vjeruju u sve što im se servira. Kad su moji nećaci naučili da to kod mene ne prolazi, nije nikad više bilo priča kako ih učitelj ne voli pa su zato... i sl. Ne kažem da nema neobzirnih učitelja, ali vjerujte mi ima jako puno neodgojene djece, a zbog njih onda ispaštaju i oni koji su vrijedni i poslušni.
    Dijete iz price nije bilo problematicno do tog incidenta u 7. razredu?

  44. #44

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I mislim da je pogresno razmisljati o tome jesu li roditelji ili skola ili djeca naopaki. Nego kako kad dijete pljune ojacati svo troje da se to ne dogodi opet. I da toga po skolama nema.

  45. #45
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Iz mog iskustva, učitelji su skloni uglavnom pametovati roditeljima, sve prebacuju na kućni odgoj. Pa sam onda odlučila tako se i ja ponašati, te sam klincima rekla, tko tebe udari jednom, ti njega opali dblo jače i to dva puta, samo nemojte nikada prvi udariti.

    Uglavnom, moji su izuzetno senzibilna djeca i ne ulaze prvi u konfliktne situacije. No, nekih par puta, i to obično na početku školske godine, bude valjda tih koji zauzimaju teritorij, pa žele pokazati svoju dominaciju, sukobe su riješili na način da su odmah uzvratili stavom i na isti način. Nakon toga bi ih pustili na miru.

    Ali, nasilja je bilo u školama oduvijek. Tukli smo se i gurali, vrijeđali, a dečki su nas hvatali za sise i guzicu i prije 35g. Pa bi priljepila šamar, i onda je bio mir idućih mjesec dana.

  46. #46
    Vaki avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    772

    Početno

    Sirius - bilo je problematično, ali ne toliko... Svake godine se probijaju granice. Stručnoj službi je žao djeteta jer su mu roditelji nekulturni pa kao ne može ni on biti drugačiji. Samo što nikome nije žao učitelja koji se istinski trudi, vodi djecu na natjecanja, briljira u struci, a za uzvrat dobije pljuvačku u lice i aljkavu potporu...

  47. #47
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj Vaki prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius - bilo je problematično, ali ne toliko... Svake godine se probijaju granice. Stručnoj službi je žao djeteta jer su mu roditelji nekulturni pa kao ne može ni on biti drugačiji. Samo što nikome nije žao učitelja koji se istinski trudi, vodi djecu na natjecanja, briljira u struci, a za uzvrat dobije pljuvačku u lice i aljkavu potporu...
    Kod ovog djeteta ocito nije dobro odraden " posao" do trenutka koji navodis. Posao roditelja, strucne sluzbe, ucitelja , profesora i sve ekipe izvan skole ( psiholog, socijalni pedagog, lijecnik, socijalni radnik...)
    Imali su 7 godina u sustavu prevenirati ovakvo ponasanje koje navodis.

  48. #48
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Izuzetno je zabrinjavajuce da dijete ne dolazi redovito na nastavu u 7 razredu. To mora biti ozbiljno zvono svima za uzbunu jer je to znak da ce dijete vrlo lako ispasti iz sustava obrazovanja po zavrsetku osnovne skole. I onda ce drustvo imati jos veci problem.
    Da, profesor je tu samo zrtva sustava koji ne radi svoj posao.
    Posljednje uređivanje od sirius : 13.02.2019. at 19:54

  49. #49

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A meni kao roditelju i kao nastavniku je neprihvatljivo da se u toj situaciji poziva na prava nastavnika, pa da su mu svake godine njegovi ucenici na prva tri mjesta na drzavnom. Mene svakodnevno muce kako su prava djeteta duboko povrijedena, i kako puno lakse kao drustvo stitimo djecu od vise od tri testa tjedno nego od nebrige i neodgoja. Najjace su mi situacije u koje se skola ohrabri ukljuciti i czss, pa opet godinama nema pomaka. I onda bismo svi trebali biti potpora kolegi, a dijete je neodgojeno i sto mi tu mozemo kad su roditelji takvi... Ali ako kolega upise cetvrti test onda cemo svi branit prava djece, pa premjestat testove da ne bi slucajno bila cetiri u jednom tjednu. Sudjelujem u tome i svaki put se osjecam kao u nekoj drami apsurda. Vama koji radite po skolama nije to apsurdno? Dijete ima problem, skola ima problem, roditelji imaju problem, czss isto ima problem i nikom nista... Ali kad se upise cetvrti test, preokrenu se brda i doline da ih bude tri.

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Pa da, to jest tragedija.
    Da dijete koje nema normalne ( educirane, tople, zainteresirane i sa dovoljno novca) roditelje je osudeno na propast jer drustvo/sustav nema mehanizme da popuni rupe koje ima u obitelji.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •