Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 146

Tema: Muke po djetetu koje ne ide na vjeronauk

  1. #51
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Meni se čini da to puno ovisi o izboru udžbenika. Često spominjete da je sve gusto isprepleteno vjerskim sadržajima, ali ja to uopće nisam doživjela. Istina, ne učim redovito s djecom pa da imam uvid u kompletan sadržaj udžbenika, ali evo, sama vidjela nisam kad bi ih ponekad ispitivala, a ni oni se nisu žalili. Ne mogu uopće zamislit da ne bi kolutali očima i naglas se sprdali na neke primjere koji se ovdje spominju.
    Posljednje uređivanje od vertex : 21.12.2018. at 11:39

  2. #52
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Moja se već naučila da neki ljudi ovako, neki onako, da nismo većina, ali da nas ima. Ali, moja prolazi radionice na kojoj mogu međuosobno pričati o tome kako se osjećaju kad ih se u školi tlači vjerom - zna da je i ovome i onome i onome tako, i da je i tome i tome i tome to glupo... Možda stvarno, ako ga to toliko muči, da ga pospojiš s nekim tko ne ide na vjeronauk, a iz vašeg je kruga poznanika, ako takvih ima? Ako me pita nešto o vjeri - a što ću joj ja tu reći - uglavnom kažem da ja tu ne vidim smisla, da ne znam, i neka pita nekog tko ide na vjeronauk jer ja to ne znam, a ni google ne pomaže - sve mi je to toliko neprispodobivo, da nema smisla da joj ja o tome bajam, mogu samo uz stav.

  3. #53
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Kad na Whatsup dobije one nanizanke tipa jednome je čovjeku teško, otvori mu vrata svog srca i stana itd. jer to je Isus - i podijeli to xy prijateljima, na to reagiramo kao na svaki drugi spam - tj. odvrati da joj se ne šalju spamovi. Kako sam ja to vidila na netu da je netko odgovorio "može, 1200 kn mjesečno plus režije. Odvojena brojila" umrla sam od smija pa se uglavnom na to nasmijemo. Mislim... ono, mi živimo tu svoju nevjeru stvarno .

  4. #54
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da nitko od ateista (koje ja znam) ne kritizira vjernike, već samo nametanje religijskih tema u predmete koji nisu vjeronauk.
    Krivo me se shvatilo..
    Mališan i njegova obitelj su vjernici/katolici potpuno posvećeni vjeri i i žive je 100%, od otvorenosti rađanju, do školovanja, hodova... ono, ekstrem za ove light vjernike koji uzimaju što im paše, a ignoriraju što im ne paše pa su isto tako ponekad u poziciji objašnjavati zašto su drugačiji. Jer jesu.
    To sam htjela istaknuti. Ne kritiziranje ovih light vjernika od strane ateista. Ili nešto slično.

  5. #55
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ja sam odgovarala lili, ne tebi.

  6. #56
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ina, kad čitaš napreskokce pa nisi vidila da se već spominjalo da ima cure od vertex i summer (i već su otvarali tu temu)
    ne fali njemu inače u životu različitih, ima i hare krišna baku
    jedina situacija gdje je omjer svi:1 je škola, to je jedna takva mikrosredina i frigaj ga
    bilo bi super da imamo humanističke radionice u St, mislim da bi mu baš bilo drago ići na to, možda je moguće i pokrenut nešto u tom smjeru

    vertex, razlikuju se udžbenici, moj je lani imao Školsku knjigu i nije mi se činila toliko, ove godine u Profilovom mi se čini baš više
    ali, stoji da je on ovaj čas jednostavno osjetljiviji

    sinoć sam išla s njim na Božićnu priredbu, on se iznenadio kad sam to predložila jer je mislio da ja to neću htjeti, pa smo išli svi troje. bilo je vrlo VRLO (treba znat održat Božićnu priredbu na kojoj se nijednom ne spominje Djed Božićnjak, skidam kapu!) ali ono, modelirala sam kako ostat kul i ležeran

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Krivo me se shvatilo..
    Mališan i njegova obitelj su vjernici/katolici potpuno posvećeni vjeri i i žive je 100%, od otvorenosti rađanju, do školovanja, hodova... ono, ekstrem za ove light vjernike koji uzimaju što im paše, a ignoriraju što im ne paše pa su isto tako ponekad u poziciji objašnjavati zašto su drugačiji. Jer jesu.
    To sam htjela istaknuti. Ne kritiziranje ovih light vjernika od strane ateista. Ili nešto slično.
    Takvi vjernici su jos vece cudjenje od ateista, cini mi se.

  8. #58
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam odgovarala lili, ne tebi.
    Znam, ja sam se samo nastavila na tebe

    Opet, na temu, mi smo situaciju doveli do apsurda doma prošle godine komentirajući božićnu priredbu u skoli jer je kci svirala na njoj.
    Vjeroučiteljica je sa sedmašima napravila kratku predstavu o "novom" načinu slavljenja Božića i vraćanju na stare vrijednosti...
    I javlja se dječaku u snu Isus, tužan, jer ga je zamijenio pijani debeljko crvenog nosa!!!
    Grozno. Moj J taman par mjeseci ranije zaključio da DM ipak ne postoji i da mi kupujemo poklone. Al sta bi bilo da nije? Pijani debeljko?
    Mislim, školska priredba na koju su pozvani SVI učenici i roditelji, i na kojoj sudjeluju i djeca koja ne idu na vj. Očaj.
    A još gori mi je bio kraj, gdje su Božić čestitali samo vjernicima. Možda nisam u pravu, ali, pozvali ste me, došla sam i sudjelujem.
    Izvolite biti toliko pristojni pa svima čestitati državni praznik. Al ne. :/
    I to smo zatim doma komentirali, pijanog debeljka, nepristojnost vjeroučiteljica, lošu odgojnu komponentu...
    Ako je do tada mali i mrvicu žalio što ne ide na vj s ostatkom razreda, tu ga je prošlo.

    Edit: tang... možda je ipak bolje da ga ne spomenu
    Posljednje uređivanje od Cubana : 21.12.2018. at 12:21

  9. #59
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    LOL Cubana, vidim kod tebe ko kod mene
    ja sam se od srca nasmijala, imaš igrokaz s djecom koja drže poklone, i komentiraju "ja sam dobio laptop", "ja sam dobila mobitel" (sve su bili neki skupi pokloni)
    i netko ih pita kako znaju, a oni odgovaraju, znamo jer smo svako jutro pisali svoje želje na misi zornici!

    ako netko želi laptop, mobitel stan, a nije mu prihvatljivo vibrirat u vortex..

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Joj, ovo me podsjetilo.
    Kako je bio Sveti Nikola, radili su neku pjesmicu o njemu.
    I sad imaš neka pitanja/odgovore i zadnje je o Krampusu "opiši Krampusa i što o njemu misliš".
    I vidim njegov odgovor "ne znam tko je taj lik".


    A stvarno ne zna, mi ga u životu nismo spomenuli.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Evo meni je friško jer smo danas imali božićnu, školsku misu ujutro. Kod nas su u istoj crkvi katolici i evangelici, ali svi su dobrodošli pa tako idu i djeca koji su pravoslavci, baš je danas jedna curica išla s nama. Oni koje su druge vjeroispovijesti, a ima ih kod nas dosta, ostanu u školi i rade nešto drugo, ako ne žele ić u crkvu.
    Ono što mi je zapelo za oko u prvom postu- jel tvoj sin mogao sam birat želi li ić na vjeronauk ili ste vi rekli da ne ide?
    Vjerojatno se sad ljuti na sve sakralno jer ga drugi etiketiraju kao nekog tko ne vjeruje u Božić itd....
    Čini mi se da u Hrvatskoj postoje katolici ili oni kojima to piše u rodnom listu iako ne prakticiraju i ateisti, sve druge religije su u školskom sustavu nevidljive. Ispravite me ako griješim.
    Austrija je po tome drugačija, djeca bilo koje vjeroispovijesti mogu sudjelovati i u prvoj pričesti ako žele (ali ne prime sakrament naravno), više se gleda da se djeca osjećaju ugodno i integrirano. Ali, u Austriji je vjeronauk totalno lijep predmet, oni pjevaju i jedu skupa i uče o moralnim vrijednostima, a ne plaši ih se s nekim glupostima.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 21.12.2018. at 13:49

  12. #62

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala evelina, super je arsenal odgovora!
    I mi smo nas punili sa "ovo je slobodna zemlja, imam pravo vjerovat u sto hocu, necemo o tome vise pricati"
    A vidis, treci razred se uglavnom provlaci..
    Ja imam puno više godina od jednog devetogodišnjaka (o kojem se ovdje radi) i da mi netko sad da jedan od ova tri odgovora, bome ne bi bila sretna. Malo su mi preoštri odgovori.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Kod nas nema tih mukotrpnih priprema za prvu pričest uopće. Imaju pripreme četiri petka sveukupno (ne sva četiri u jednom mjesecu), na kojima peku kruh, rade svijeću i imaju festival obnavljanja krštenja s krsnim kumovima i pjevaju i crtaju...kod nas je u drugom osnovne i vrlo je stress free.

  14. #64
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I u Hrvatskoj je vjeronauk baš super predmet na kojem se pjeva i razgovara. I pripreme za prvu pričest uopće nisu mukotrpne, moja kći ih je obožavala, i bila je baš tužna kad su završile.
    Samo čisto sumnjam da roditeljima ateistima to išta znači ?!
    Posljednje uređivanje od Mima : 21.12.2018. at 14:28

  15. #65
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    I u Hrvatskoj je vjeronauk baš super predmet na kojem se pjeva i razgovara. I pripreme za prvu pričest uopće nisu mukotrpne, moja kći ih je obožavala, i bila je baš tužna kad su završile.
    Samo čisto sumnjam da roditeljima ateistima to išta znači ?!
    Jednako koliko i katolicima da je humanizam i ateizam baš lijep i da se uče super vrijednosti na humanističkim radionicama .

  16. #66
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali, u Austriji je vjeronauk totalno lijep predmet, oni pjevaju i jedu skupa i uče o moralnim vrijednostima, a ne plaši ih se s nekim glupostima.
    https://www.youtube.com/watch?v=VbkGuCozc9M


  17. #67

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    I u Hrvatskoj je vjeronauk baš super predmet na kojem se pjeva i razgovara. I pripreme za prvu pričest uopće nisu mukotrpne, moja kći ih je obožavala, i bila je baš tužna kad su završile.
    Samo čisto sumnjam da roditeljima ateistima to išta znači ?!
    OK, samo da kažem- govorim za školu u koju moje dijete ide. Ne govorim za sve škole.
    Ne kažem da im to nešto znači, nego sam pročitala na ovoj temi (a i znam po nećaku koji se sad priprema za prvu pričest u ZG) da su pripreme puno drugačije i razumijem da dijete izgubi volju i želju ukoliko su povezane sa stalnim boravkom u crkvi i potpisima i štambiljima itd.

    Mislim da je stav roditelja vrlo bitan i igra veliku ulogu. Djeca sve čuju i vide, čak i kad su zaigrana, a mi kažemo nešto nekom drugom, sve oni upiju.
    Draže su mi humanističke znanosti i radionice . Ali, pustila bih dijete da samo bira i ne bi ga ograničavala vlastitim izborima.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    To je jedna od stvari koje totalno ne volim u Austriji, ajde krampuse imamo i u RH (ali samo u pričama :D), ALI Perchtenlauf s tim krampusima mi je onako nezamisliv na svim razinama. Kulturološke razlike, što ćeš. Zato ima drugih dobrih stvari .
    Posljednje uređivanje od annie84 : 21.12.2018. at 15:25

  19. #69

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam puno više godina od jednog devetogodišnjaka (o kojem se ovdje radi) i da mi netko sad da jedan od ova tri odgovora, bome ne bi bila sretna. Malo su mi preoštri odgovori.
    Ti, nadam se, ne bi ni dovodila u pitanje nečiju (ne)vjeru.
    A onaj tko dovodi, šta drugo može očekivati.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Ali, i nevezano za pitanje vjere, smatram da su ta tri odgovora, ili njihove inačice, sasvim u redu za postaviti se u bilo čemu.
    Zašto nisi udana - ne tiče te se.
    Zašto nemaš djece ili zašto imaš jedno, dvoje, troje djece - gledaj svoja posla.
    Zašto nosiš takve prugaste suknje, guzica ti je ogromna u njima - ja se tebi ne rugam što nosiš umetni po želji. Želiš li da počnem?

  21. #71
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Zapravo su meni odgovori OK. Bit će tu još pitanja i ona su zanimljiva - ali nevezno za školu, nego za život. Super mi je bila knjiga Pijev život i razmatranje o tome što je bolja priča. Knjiga ima poantu da je glavni lik zaključio da je život s vjerom bolja priča. Meni nije. Ali, svatko ima svoje razloge zašto i to će djeci isto biti zanimljivo, kad stastaju. Te teme su bliže nego što mislite - plakati "mamice, zašto si me ubila itd.". Nama su se javili u 9.-toj godini, ali imam dijete sklono fiozofijama.

  22. #72
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Je, meni su ti odgovori bas super.
    Pogotovo ako ih upotrijebe za uciteljicu ili bilo koga tko ocekuje da bude autoritet.

  23. #73
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    za učiteljicu koja postavi pitanje "a dobro ako ti ne vjeruješ u boga, tko je onda tebe stvorio, tko je onda stvorio tvoje roditelje je li reci" uputa je da kaže mami

  24. #74
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    .
    Posljednje uređivanje od sirius : 21.12.2018. at 16:33

  25. #75
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Imam bolje ideje za odgovor uciteljici, ali mislim da su malo neprimjerene za devetgodisnjake.

  26. #76
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    za učiteljicu koja postavi pitanje "a dobro ako ti ne vjeruješ u boga, tko je onda tebe stvorio, tko je onda stvorio tvoje roditelje je li reci" uputa je da kaže mami
    Vjerouciteljica il uciteljica? To je fakat za prebacit mami .

  27. #77
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali, pustila bih dijete da samo bira i ne bi ga ograničavala vlastitim izborima.
    Onog dana kad vjernici prestanu svoju vjeru nametat svojoj djeci i puste ih da o tome samostalno odluce u npr. šesnaestoj godini, i ja ću prestat nametat svojoj djeci svoju nevjeru i pustit ih da odluce samostalno o vjeri il nevjeri. Do tog nemoguceg trenutka cu nastavit kao i dosad.

  28. #78
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Bila sam danas na priredbi u školi. Dok nisam djecu u ovu školu upisala, mrzila sam te sletove ala Sj. Koreja. Ova skola ima mandolinski orkestar od cetrdesetak ucenika i skolski zbor i svake godine pred Bozic, na kraju priredbe sviraju Radujte se narodi, i onda se prof. glazbenog okrene i dirigira svima i svi pjevaju. I djeca i nastavnici i roditelji i to zvuci bas toplo i lijepo. I meni je ok u tom folkloru sudjelovat. Al svejedno necu djecu upisat na vjeronauk iako sin svira u tom orkestru, a kcer je pjevala s razredom neku prigodnu pjesmicu.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Onog dana kad vjernici prestanu svoju vjeru nametat svojoj djeci i puste ih da o tome samostalno odluce u npr. šesnaestoj godini, i ja ću prestat nametat svojoj djeci svoju nevjeru i pustit ih da odluce samostalno o vjeri il nevjeri. Do tog nemoguceg trenutka cu nastavit kao i dosad.
    Ali, postoje i vjernici (ili oni koji su poluvjernici ili eto prigodni vjernici) koji točno to rade o čemu ti pišeš- daju djeci izbor i ne krste ih npr. do drugog/trećeg razreda, ovisno kad je kome prva pričest. I puste djecu da odluče tik pred pričest, hoće li se krstit i pričestit.
    I upišu ih na vjeronauk s opcijom da se ispišu ako im se ne sviđa itd. Nije da to ne postoji.
    Pogotovo u zemljama u kojima se plaća porez crkvi od svake plaće mi se čini da ljudi prije osvjeste jel im vjera bitna ili ne. Ako ne, mogu se ispisati iz registra i eto, ni na papiru više nisi katolik.

  30. #80
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Kad bi kod nas postojao registar sigurni bi bilo manje katolika.

  31. #81
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kad bi kod nas postojao registar sigurni bi bilo manje katolika.
    Pogotovo ak bi ko u Njemačkoj o tom ovisilo koliko poreza plaćaju

    Ja s tugom čitam prvi post i nemam pametnog savjeta. Osim suosjećanje jer i meni vise dodje da zacepim uši koliko se maltretira nas ostale vjerskim sadržajem sa svih strana. Meni je činjenica da u školi koja je u kvartu ima bar 5-6 učenika po razredu koji ne idu na vjeronauk bila jedan od razloga zašto promjena kvarta kod kupovine većeg stana nije dolazila u obzir. Na žalost mikrolokacija znaci puno. Držim fige da u četvrtom splasne taj religiozni naboj u razredu, a i da počne to više-manje ignorirati kao i mi ostali...

  32. #82
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Moja isto ne ide na vjeronauk. Nismo imali takvih problema, par manjih incidenata koje je rješavala učiteljica, koliko čujem sasvim se ok postavila, ili ja s djecom koju poznam osobno.
    Također mala nije imala takve reakcije, ona se nekako prilagodila, jedno vrijeme je izjavljivala da i ona vjeruje - pa je jedno vrijeme vjerovala u sve bogove za koje je čula, zajedno s grčkom i ostalim mitologijama, i tako se djeklarirala kad bi je pitali u razredu zašto ne ide na VJ. Ja sam joj savjetovala da radije kaže da ne ide jer tako ima manje zadaće
    Tako da nemam pametnih savjeta, samo šaljem podršku.

  33. #83
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku

    Ja tako ni o kome ne pričam pred svojom djecom, ono baš ni o kome.

    (
    Ovo kvotam jer sam presretna da netko piše pravilno hrvatski: ni o kome, a ne "o nikome" što se u zadnje vrijeme prečesto viđa.
    Temu pratim jer tražim kako najlakše djetetu u 3.razredu objasniti zapovijed: Ne sagriješi bludno!

  34. #84
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa Beti, ovo je tema o djeci koja ne idu na vjeronauk. Zasto bi njih itko zamarao s bludnim i nebludnim zapovjedima?

  35. #85

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Zbog opce kulture?

  36. #86
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    U 3. osnovne? Not my cup of tea.

  37. #87
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo kvotam jer sam presretna da netko piše pravilno hrvatski: ni o kome, a ne "o nikome" što se u zadnje vrijeme prečesto viđa.
    Hvala Beti3 ja tako i pricam (oduvijek).
    Drago mi je da netko primjeti takve finese.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 25.12.2018. at 16:14

  38. #88
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Za vrijeme vjeronauka budu u knjižnici, dečki igraju šah, a ona si ponese neke radne listiće pa ih rješava.
    Zašto ona ne igra šah?
    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Last Christmas nego Born is the King of Israel.
    Noel, Noel, the angel did say... Volim tu pjesmicu. Ono, melodija.
    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Temu pratim jer tražim kako najlakše djetetu u 3.razredu objasniti zapovijed: Ne sagriješi bludno!
    Troly loly.

  39. #89
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Pa Beti, ovo je tema o djeci koja ne idu na vjeronauk. Zasto bi njih itko zamarao s bludnim i nebludnim zapovjedima?
    Jer čuju od kolega u razredu.

  40. #90
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Možda Beti da probaš na ateističkom topicu
    Odgovor ovisi o tome koliko si spremna s djetetom govoriti o seksu. I na koji način, odnosno kada seks smatrati bludnim činom. Na ovoj temi su se okupili uglavnom roditelji čiji nazori nisu unificirani vjerskim kodom, pa bi odgovori mogli biti raznoliki.

  41. #91
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Beti, evo kako bih ja odgovorila mome djetetu da me pita što to znači:
    to je jedno pravilo koje zabranjuje prije svega seks ili neke druge dodire sa osobom koja to ne želi, protiv njene volje - ovo je najvažniji dio i osim što je pravilo u vjeri, pravilo je i u zakonu
    zatim znači da ne treba se seksati sa osobom koja je već u braku ili vezi s nekom drugom osobom
    a nekim ljudima znači i da se ne treba seksati uopće dok ne stupiš u brak, ali to pravilo danas jako malo ljudi slijedi, ono je najlabavije

  42. #92
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Tang

  43. #93
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Zar se ne sagrijesi bludno ne odnosi i na masturbaciju? Ja tu npr vec imam problem jer meni to nije blud . Moja je mene pitala za grijehe i zasto je to grijeh pa smo jednoatavno zakljucili da ne razmisljamo u terminoma grijeh ne grijeh i da je pol toga o cemu se govori u relihijama grijeh i da mi imamo neki drugi svoj moralni kod, a te zapovijedi relig nas ne tangiraju i ne trebaju nas tangirat (uz usporedbu sto razne religije smatraju grijehom, bludom i nepostivanje, i do pokrivanja kose).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 26.12.2018. at 21:32

  44. #94
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Pa mi smo isto tako pokrili grijehe, tj davno ranije je doslo pitanje sta to znaci grijeh
    Tako da bi se odgovor nastavio na to

  45. #95
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    tang, ja mislim da vi radite sve kako treba. sinu naprosto treba vrijeme da mu sve sjedne. ja ne bih na vasem mjestu puno drvila o tome da se ne treba ljutiti, niti se fokusirala na njegovu ljutnju.
    on im pravo biti ljut, te osjecati to sto osjeca. (ja bih rekla da to nije nista cudno, dapace, meni su cudni svih onih nesto miljuna, koje to uopce ne uzrujava. ja sam svjesno odlucila, da niti kupujem dnevne novine, niti palim televiziju kad sam ovdje, jer se naprosto ne zelim sokiravati)
    mislim da je super da tvoj sin svoje osjecaje moze artikulirati.

  46. #96
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    A koje dijete od devet deset godina misli o bludnim radnjama,sexu,masturbaciji?

  47. #97
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    A koje dijete od devet deset godina misli o bludnim radnjama,sexu,masturbaciji?
    Svako?

  48. #98
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno


  49. #99
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ma daj

  50. #100
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Moram.se slozit s jelenom.O djeca u dobi od 9 god zaista ne razmisljaju o sexu/"bludu" na taj nacin.
    No ako pitaju treba im znat objasnit. Meni se.objasnjenje od tang svidja.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •