Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 146 od 146

Tema: Muke po djetetu koje ne ide na vjeronauk

  1. #101
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Masturbiraju mnoga. Ako ste toliko sokirane provjerite s vrtickim tetama koliko ih se tako popodne uspavljuje. O bludu..a rijec cuju samo na vjeronauku. Pa valjda o bludu isto kad i o napasti. Da moja moli pitala bi me sto je to napast cim bi je naucila Ocenasu. Jer inace nije sklona mrmljanju formulaicnih izjava koje ne kuzi. Pa bi se mogli reci da kad pita sto je napast..da razmislja o napasti?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.12.2018. at 10:49

  2. #102
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Masturbiraju mnoga. Ako ste toliko sokirane provjerite s vrtickim tetama koliko ih se tako popodne uspavljuje.
    da, ali sumnjam da u toj dobi to povezuju sa seksom ili bludom.

  3. #103
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Svako?
    neka djeca, da. svako - ne.

  4. #104
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    da, ali sumnjam da u toj dobi to povezuju sa seksom ili bludom.
    Ne povezuju oni. Oni uopce ne uvode termine blud i napast. Religija ih uvodi. Pa nevjeronaucni pitaju jer im je cudnije nego vjeronaucnima, pretpostavljam.

  5. #105
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Rijec bludnik i blud dolazi iskljucivo iz vjerskog obojenja. Seks na TV-u mogu cut..i iz portala i odasvud.

  6. #106
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    da, ali sumnjam da u toj dobi to povezuju sa seksom ili bludom.
    Ne, dok im to roditelji vjernici ne povežu u sklopu grijeh=blud=masturbacija. Zatim se idu ispovjediti svećeniku što su sve mislili (jer i tako se griješi) i radili.

  7. #107

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    S 9?? No way.
    Kak se uspavljuju u vrtiću??

  8. #108
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, dok im to roditelji vjernici ne povežu u sklopu grijeh=blud=masturbacija. Zatim se idu ispovjediti svećeniku što su sve mislili (jer i tako se griješi) i radili.
    opet - neki roditelji vjernici, ne svi. čemu to generaliziranje?

  9. #109
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    S 9?? No way.
    Kak se uspavljuju u vrtiću??
    Od njih cca 20 tipa 3 se igra s pisom.

  10. #110
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    opet - neki roditelji vjernici, ne svi. čemu to generaliziranje?
    Nije generalizacija, to je jednostavno praćenje katoličke doktrine. To što roditelj možda ne forsira odgoj u skladu s vjerom ne znači da svećenik ili časne neće na pripremi za prvu ispovjed objasniti što sve znači sagriješiti bludno. A hoće, jer je dio pripreme za sakrament.

  11. #111
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    S 9?? No way.
    Way.

  12. #112
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Nije generalizacija, to je jednostavno praćenje katoličke doktrine. To što roditelj možda ne forsira odgoj u skladu s vjerom ne znači da svećenik ili časne neće na pripremi za prvu ispovjed objasniti što sve znači sagriješiti bludno. A hoće, jer je dio pripreme za sakrament.
    a onda je moguće i objasniti djetetu što njegovi roditelji misle o tome i da ne prihvaćaju sve što čuju u školi kao apsolutnu istinu (bilo od učitelja - nevezano za vjeronauk - vjeroučitelja ili časnih). i da, jest generalizacija ako napišeš "roditelji vjernici" jer se međusobno jako razlikuju u navikama i odgoju djece, isto kao i roditelji ateisti.

  13. #113
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Roditelji vjernici daju djecu na vjeronauk i traže da idu na sakramente, tako da da, roditelji vjernici su odgovorni zašto djeca završe misleći da je masturbacija grijeh. U školama nema spolnog odgoja da objasni da je to prirodna potreba, a većina vjernika roditelja nevoljko raspravlja s djecom o spolnosti. Čak i kada to naprave teško je ukloniti bubicu koju su čuli na vjeronauku/u crkvi.

  14. #114
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    evo, ja sam roditelj vjernik. moja djeca ne misle da je seks prije braka, masturbacija, nastavi niz, grijeh. starija je u srednjoj školi odabrala etiku jer ju to zanima, a nije htjela ići na krizmu jer ju to nije zanimalo. naravno da ima i ovih koje opisuješ, ali da su svi takvi je jako daleko od istine.

  15. #115
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Vjernik si, ali odmaknula si se od katoličke religije. To je u redu. Vjeronauk kod nas se ipak odnosi isključivo na katoličku vjeru.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 28.12.2018. at 16:35

  16. #116
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Vjernik si, ali odmaknula si se od katoličke religije. To je u redu. Vjeronauk kod nas se ipak odnosi isključivo na katoličku vjeru.
    da, ali ako s djetetom izgradiš odnos pun povjerenja, neće ga pokolebati što čuje u školi, bilo kad učitelj kaže da je jako razočaran rezultatima testa ili kad časna kaže da je masturbacija bludna radnja. o tome pričam.

  17. #117
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Od njih cca 20 tipa 3 se igra s pisom.
    i što s tim? pa masturbiraju i puno manja djeca, dok su još u pelenama.

  18. #118
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Mislim da je vrlo mali broj roditelja vjernika koji će posjesti svoje dijete nakon priprema za ispovjed i reći mu da je masturbacija dobra i neka nastavi.

  19. #119
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    da, ali sumnjam da u toj dobi to povezuju sa seksom ili bludom.
    Upravo tako.

    Jezim se generaliziranja svi vjernicu..svi ateisti...
    Generalizacije na bilo koju temu su ispod razine na kojoj komuniciram.

  20. #120
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Nisam nigdje napisala svi. To ste vi tako iščitale. Odnosi se na većinu, a većina je takva kakva je, inače bi već imali spolni odgoj u školama umjesto vjeronauka. Osim toga i ankete su redovito loše, o tome da stupaju u odnose sve ranije i da ne koriste zaštitu. Jesu li to sve djeca ateista kada su djeca vjernika tako dobro upućena i zaštićena kroz ono što im objasne odgojni autoriteti? Ne znam. Sumnjam.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 28.12.2018. at 17:40

  21. #121
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam nigdje napisala svi. To ste vi tako iščitale.
    napisala si "roditelji vjernici", bez objašnjenja. kako se trebalo iščitati?

  22. #122
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Trebalo se iščitati tako da su to roditelji vjernici koji šalju dijete na vjeronauk i sakrament ispovjedi i ne govore s djetetom o spolnosti, ili ako govore to bude isto ono što djeca čuju i od vjeroučitelja. Naravno da ako roditelj ide svojim drumom, i govori kontra katoličkog nauka, da se na njega ne odnosi.

  23. #123
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Zuta ajd kad na drugoj temi.dijelis lekcije iz hrvatskog da te malo poucimo.

    Kako ti.iscitavas recenicu:
    Ateisti su osobe koje ne.vjeruju u Boga.

    Svi ili vecina (a dio ih ipak vjeruje)?


    Molim.zanemarite ove moje tockice, luda tipkovnica.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 28.12.2018. at 17:56

  24. #124
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    osobno poznajem dvije obitelji koje se strogo drže katoličkog nauka. sve ostale vjerničke obitelji koje poznajem (daleko veći broj od one dvije) odgajaju djecu slično kao muž i ja.
    Posljednje uređivanje od n.grace : 28.12.2018. at 17:55

  25. #125
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Lili, definicija ateista je onaj tko ne vjeruje u boga. Ako vjeruje onda može biti svašta, ali nije ateist. Ne znam je li ovo trolanje, ili što.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 28.12.2018. at 17:59

  26. #126
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    poruka je bila da ako napišeš roditelji vjernici bez dodatnog pojašnjenja, onda misliš na sve njih. nitko ne može znati na što si točno mislila ako ne pojasniš.

    izulo te ovo iz cipela?

  27. #127
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Možda zbog toga što odmetnute vjernike koji biraju trešnje ne percipiram kao vjernike katoličke vjere, a možda zbog toga što jednostavno ne pripadate većini. To što u bližem krugu imaš češće umjerene vjernike, a ne stroge ne govori puno. Puno govori činjenica da djeca iz obrazovnih ustanova i svojih domova izlaze posve neinformirana o vlastitoj spolnosti.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 28.12.2018. at 18:18

  28. #128
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    rekla bih da je mnogim roditeljima neugodno djeci pričati o seksu i mislim da vjera ili nevjera nema s tim previše veze.

  29. #129
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Uz tu razliku što djeca koja ne idu na vjeronauk ostanu bez inputa, a djeca koja idu dobiju prvi input da se tu radi o grijehu.

  30. #130
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    a ja opet kažem da sve ovisi o roditelju i da input ne ostavlja utjecaj na dijete ako ima podršku roditelja.

  31. #131
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne bih rekla da taj input ne ostavlja utjecaj na dijete, djeca se sasvim sigurno pitaju zašto ih roditelji šalju na vjeronauk kad se uopće ne slažu sa stvarima koje se tamo uče.

    a ne bih rekla niti da djeca izlaze iz škole posve neinformirana o spolnosti.

  32. #132
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    a ja opet kažem da sve ovisi o roditelju i da input ne ostavlja utjecaj na dijete ako ima podršku roditelja.
    Mislim da upravo ova rasprava najjasnije dokazuje da djeca tu najčešće izvise.

  33. #133
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih rekla da taj input ne ostavlja utjecaj na dijete, djeca se sasvim sigurno pitaju zašto ih roditelji šalju na vjeronauk kad se uopće ne slažu sa stvarima koje se tamo uče.

    a ne bih rekla niti da djeca izlaze iz škole posve neinformirana o spolnosti.
    ne slažem se s nekim stvarima koje se tamo uče, ne sa svim, kao što se ne slažem s koječim što se radi u školi mimo nastave vjeronauka.

    s dijelom o neinformiranosti o spolnosti se slažem.

  34. #134
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne slažeš se sa sadržajem nekog predmeta osim vjeronauka? Ja se stvarno ne mogu sjetiti takvog primjera.

  35. #135
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    I dalje mi je fascinantno kako se ljudi nastavljaju smatrati članom neke organizacije, a ne slazu se s masu njenih postulata, pravila pa cak i zapovijedi.
    Ok, vjernik. Al bome malo "k" od katolika.
    Posljednje uređivanje od Cubana : 28.12.2018. at 19:40

  36. #136
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ne sa sadržajem predmeta, a možda čak i da, ali u smislu količine i važnosti...
    ali s načinom na koji škola prezentira mnoge stvari se sigurno ne slažem, i dijete to zna.

  37. #137
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja nisam vjernik, ali mislim da ste na ovim temama prestrogi. jer ja znam puno predstavnika razno raznih organizacija koja ne slijede slijepo pravila tih organizacija.

  38. #138
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Way.
    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    i što s tim? pa masturbiraju i puno manja djeca, dok su još u pelenama.
    Pa meni nista. Neko se gore iscudjavao.S 9 neki znaju da se to zove masturbacija. I znaju da crkva smatra da je to grijeh. Neki znaju. Neki ne znaju. Ovisi o tipu djeteta, roditelja itd. Neki roditelji razgovaraju matter of fact. Neki misle da je to nametanje seksualnih sadrzaja djetetu...mozda bi u skoli tuzilo da se tako otvoreno govori. Jako puno dolazi iz roditeljskih stavova.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.12.2018. at 23:51

  39. #139
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih rekla da taj input ne ostavlja utjecaj na dijete, djeca se sasvim sigurno pitaju zašto ih roditelji šalju na vjeronauk kad se uopće ne slažu sa stvarima koje se tamo uče.

    a ne bih rekla niti da djeca izlaze iz škole posve neinformirana o spolnosti.
    Nastava vjeronauka u osnovnoj školi je velikim dijelom prva lekcija iz licemjerja, jer i oni koji idu na vjeronauk i oni koji ne idu susreću se s neistomišljenicima i to im je vježba propitivanja vlastitih i tuđih stavova. Bez obzira na to da li naše dijete ide na vjeronauk ili ne, mislim da je roditeljska dužnost malo to uravnotežiti, poučiti dijete toleranciji ako to već ne čuju u školi. Često ne čuju ni kad je izgovoreno, isto kao što ne nauče Euklidov teorem ili glagolske pridjeve. Ako nam je bitno da dijete usvoji toleranciju i druge vrijednosti koje su nam bitne, tako ćemo ga učiti i tako ćemo se i sami ponašati.

    Spolnost je druga priča, ali vrijedi isto, ne bih ja to prepuštala isključivo školi.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 29.12.2018. at 11:36

  40. #140
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa da, prva lekcija iz licemjerja vlastitih roditelja.

  41. #141
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da, prva lekcija iz licemjerja vlastitih roditelja.
    Da.. to.
    I kad Bubica kaze da smo prestrogi...
    Ti što biraju "iz izloga br.3" sto im paše, a što im ne paše ignoriraju, pa na kraju ispadne da više ignoriraju nego sto poštuju, to su velik dio onih 90 i kusur posto katolika u RH i na osnovu kojeg se broja kroje zakoni u RH. Svima. Ne samo onima koji su pravi clanovi KC.
    Pa da, stroga sam. Stroga sam jer mi njihovo licemjerje kroji zivot i zakone.

  42. #142
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    I radi njih koji se "ne slazu" s nastavom vjeronauka, ali i dalje revno salju djecu, je vjeronauk i dalje u skoli, a moja djeca na hodniku.

  43. #143
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Tu bih se vise slozila s cubanom nego s 'miriteljima' . Ko bi se uopce vjerom / vjerama od nas bavio da nisu toliko nasrtljive u skoli.

  44. #144
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    I radi njih koji se "ne slazu" s nastavom vjeronauka, ali i dalje revno salju djecu, je vjeronauk i dalje u skoli, a moja djeca na hodniku.
    Ali dijete ne može izići na niti jedan sakrament ako ne polazi školski vjeronauk. Mogu se ja ne slagati da mi dijete u školi pohađa vjeronauk,( i željeti samo župni) ali ako želim da ima sakramente nemam izbora.

  45. #145
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ali dijete ne može izići na niti jedan sakrament ako ne polazi školski vjeronauk. Mogu se ja ne slagati da mi dijete u školi pohađa vjeronauk,( i željeti samo župni) ali ako želim da ima sakramente nemam izbora.
    Mislim na sadrzaj nastave, ne mjesto.

  46. #146

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    I dalje mi je fascinantno kako se ljudi nastavljaju smatrati članom neke organizacije, a ne slazu se s masu njenih postulata, pravila pa cak i zapovijedi.
    Ok, vjernik. Al bome malo "k" od katolika.
    Ovo i mene fascinira. Neki oblik vjernika jesam, ali ne izjasnjavam se odavno katolikom. Ne mozes od (u ovom slucaju katolicke) vjere uzeti samo ono sto ti odgovara. Da se razumijemo, 95% ili cak i vise katolika oko mene tako funkcionira, ali nije mi to u redu.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •