Stranica 8 od 9 PrviPrvi ... 6789 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 351 do 400 od 404

Tema: Prvašići 2019/2020

  1. #351
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ja sam mlađem sinu išla na informacije i zbog njega, koliko i zbog njegovih učiteljica. On je trebao znati da ću ja u redovitim intervalima ići u školu i da nema cirkusiranja

  2. #352
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Nama su rekli da je minimum 2x u polugodištu te da su čak dužni socijalnoj prijaviti ako se to ne ispoštuje. U 1.r sam bila npr. krajem 10.mj i onda sam taman mislila otići na zadnje cca 15.12. i 14.12. mi stigao mail od učiteljice svima koji nisu bili taj 2. put da se pozivaju da dođu.
    U 2. i sad 3. točno to ispoštujemo i to na 5 min. Naučili smo još u 1.r da govorimo u prazno i ne dopiremo do učiteljice tako da sad samo dođem klimat glavom a doma osnažujemo dijete.

  3. #353
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Ja sam isla na prve koje su bile . Isla sam cut kako se s asao, kako funkcionirsu u razredu... Cut njihove dojmove. Sve ostalo mi on kaze

  4. #354
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Starijem još nisam bila ove godine, ni najvećem. Malo sam ohanula , odem jednom u polugodistu.

  5. #355

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Ja oduvijek max jednom u polugodištu, to jest tako sam išla dok nije bilo E imenika, a sad je češće da odem u prvom a drugo polugodište mi nekako eto prodje, sad ću sad ću pa zaboravim.
    Nikad me nitko nije ništa pitao. Na roditeljske idem redovito.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #356
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Nama su rekli da je minimum 2x u polugodištu te da su čak dužni socijalnoj prijaviti ako se to ne ispoštuje. U 1.r sam bila npr. krajem 10.mj i onda sam taman mislila otići na zadnje cca 15.12. i 14.12. mi stigao mail od učiteljice svima koji nisu bili taj 2. put da se pozivaju da dođu.
    U 2. i sad 3. točno to ispoštujemo i to na 5 min. Naučili smo još u 1.r da govorimo u prazno i ne dopiremo do učiteljice tako da sad samo dođem klimat glavom a doma osnažujemo dijete.
    Treba bit jednom po polugodistu

  7. #357
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Treba bit jednom po polugodistu
    Po pravilniku je ovo točno, 1x u polugodištu, ali ako ima bilo kakvih problema - roditelji su dužni po pozivu stručne službe dolaziti i češće i škola smije obavijestiti czss ako se roditelji ne odazovu na svaki njihov poziv.

  8. #358
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    x

  9. #359
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Receno nam je 1x u polugodistu i tako i idem.

  10. #360
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    koji si ti štreber

  11. #361
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    I nama su rekli 1x u polugodistu idem odmah iduci tjedan . Iako srela sam uciteljicu pa je rekla da je sve ok.

  12. #362
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    koji si ti štreber
    Oduvijek

    Ma obicno mi kazu da uopce ne trebam doci jer djeci super ide skola, al ja volim dobit neki osvrt.

    Sad sam si upisala iduci obavit taj posjet kod oboje i bok.

  13. #363
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Bila jučer i ispalo jedina kojoj je prvi put da dolazi, drugi su već jednom bili. Otići ću na samom kraju polugodišta još jednom, jer vidim da učiteljica tako prakticira.
    Malo se sada hvalim, ali napisao oba ispita bez greške i kaže učiteljica da je na samom vrhu i da idem kući sretna i ponosna.

  14. #364
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    Bila jučer i ispalo jedina kojoj je prvi put da dolazi, drugi su već jednom bili. Otići ću na samom kraju polugodišta još jednom, jer vidim da učiteljica tako prakticira.
    Malo se sada hvalim, ali napisao oba ispita bez greške i kaže učiteljica da je na samom vrhu i da idem kući sretna i ponosna.
    Sve je super. Samo vodi računa da nema informacija u zadnjem tjednu nastave. Možda će biti roditeljski.

  15. #365
    sara38 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Hrvatska
    Postovi
    1,363

    Početno

    Palčice super! Bravo za klinca. Naša je curka kao i tvoj. Zadnji test iz matematike sve točno. Od 30 zadataka, svih 30 točnih. Odlična je u svim predmetima. Radovi iz likovnog su joj pohvaljeni, ali i dok je bila u vrticu, tete su joj radove nosili na seminare. Jučer smo trebali dati suglasnost da je mogu učiteljice prijaviti iduci tjedan na natjecanje "Dabar". Baš smo ponosni na nju.

  16. #366
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Peterlin, znam, hvala ti. U sličnoj instituciji radim.
    sara38, odlično!

  17. #367
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Mene cisto teoretski zanima sto se dogodi ako dijete od 6 ili 7 godina ne zadovolji propisane uvjete za upis u skolu. Kazu mu da dodje na godinu? Ili ga upisu s napomenom? Ili salju nekoj sluzbi?

  18. #368
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Moja je curka isto prvasic, istina ne u hrvatskom sistemu.. Puno je toga drugacije. Nema zadacu, nema testove, ocjene (niti ce ih imati), nema natjecanja, ne nosi knjige kuci (nismo ih nikad ni vidjeli), nemamo ni individualne informacije (ali uciteljicu vidimo svaki dan i mozemo priupitati sto nas zanima).. Iskreno, ne znam sto je od toga svega dobro, a sto lose, vrijeme ce pokazati.. Ali ona je sretna, voli skolu i napreduje.

  19. #369
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Mene cisto teoretski zanima sto se dogodi ako dijete od 6 ili 7 godina ne zadovolji propisane uvjete za upis u skolu. Kazu mu da dodje na godinu? Ili ga upisu s napomenom? Ili salju nekoj sluzbi?
    duce godine ide ponovno na testiranja.ali odgoda smije biti samo jednom
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 09.11.2019. at 22:09

  20. #370
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    duce godine ide ponovno na testiranja.ali odgoda smije biti samo jednom
    Hm, kako li se osjeca taj jadnicak koji ne zadovolji?
    Jelena.O, hvala na odgovoru.

  21. #371
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Utucen je pol sata
    A produzi igru cijelu godinu
    U generaciji mog klinca bilo je dost odgoda pretezno bolesne dijece ili onih na granici
    Jedna cura nije prosla test u skoli trebala slovkqti fotografija ili nesto slicno
    Cura nqjljepse crtala i pisala u vrtic napravila plakat za zavrsnu.
    Bila uzucena par sati a onda su starci skuzili da ak ide godinu kasnije ima sanse dobiti sestrinu uciteljicu.i mala sva cvijeta sad u drugom
    Ne kazem da ne bi i u trecem
    Ali je kompenzirala godinu i igrala se dok esu nasi crncili

  22. #372

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    O, nije to bas tako. U bližoj okolini imam slučaj gdje odgoda nije bila očekivana. Dijete je ostalo uvrijedjeno i pita se sto nije u redu s njime.
    Cijelu slijedeću godinu sto kažete igranja je isto bilo loše jer je dijete uvrijedjeno sto je njegova generacija u školi a ono se igra s malima.
    I sad u skoli se dijete još nije aklimatizirali jer misli da su mu ostali premaleni. Ovo sad zadnje možemo pripisati i karakteru naravno, ali zadnja godina u vrticu, sa djecom koju poznaje jer su mješovita grupa, bome nije bila jednostavna.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #373
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    U gropi od mog sina je isto bilo par “odgoda” - i nije bilo baš lagano pogotovo pred kraj, djeca nisu htjela ici u vrtic itd. A sve samo zato sto su bila “na granici” rodjena i “da se jos godinu dana igraju” po riječima roditelja. Ali bili su preveliki za vrtićke igre, predsoklski program su vec jednom odradili i bilo im je mislim prilicno dosadno tu godinu ( skoro svakodnevne scene kako dijete place i preklinje mamu da ne ostaje u vrticu a mama ga tješi da mora izdržati jos malo pa je gotovo sigurno nisu bile ono sto su htjeli kad su tražili odgodu)

  24. #374
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Mene cisto teoretski zanima sto se dogodi ako dijete od 6 ili 7 godina ne zadovolji propisane uvjete za upis u skolu. Kazu mu da dodje na godinu? Ili ga upisu s napomenom? Ili salju nekoj sluzbi?
    Dobije odgodu, ali ako ga se samo ostavi na čekanju, to nikako nije dobro. Stručni tim koji provodi evaluaciju spremnosti za školu roditeljima daje upute što i kako s djetetom raditi. Koliko se sjećam (a prošlo je dosta vremena otkad su se moja djeca upisivala) nema tu nikakvih obvezujućih stvari, ali je roditeljima u interesu da poslušaju preporuke. Obično se preporučuje pomoć logopeda. To se može odraditi i na uputnicu, tj. ne treba ići privatnom logopedu ukoliko se uspije dobiti termin kod državnoga. Ako je dijete u vrtiću koji ima logopeda u okviru stručne službe, dobro je posavjetovati se što treba činiti. Druga najčešća preporuka je produljivanje intervala pažnje. Ima tu dooosta posla za roditelje, jer godina odgode je izgubljena ukoliko se s djetetom ne radi na razvoju vještina u kojima kaska.

    Evo, tu je priručnik AZO sa smjernicama: http://www.azoo.hr/images/Natjecanja...cnik_upisi.doc

    Iz iskustva - pomoć logopeda je nezamjenjiva. Moji sinovi su to imali u okviru Suvaga i kod privatnog logopeda. Nisu imali odgodu, ali su imali IP.

    Češća je situacija da roditelji sami traže odgodu polaska u školu ako dijete ima određene teškoće, a da bi je dobili, treba zadovoljiti određene uvjete. Kod mog starijeg sina to je bila dokumentacija iz Suvaga (teškoće razvoja govora, motorike i čitanja) gdje je bio na terapijama od rane vrtićke dobi. Nije dobio odgodu jer je rođen u svibnju i kretao u školu sa punih 7 godina i par mjeseci, ali da je štajaznam rođen u rujnu, sigurno bi dobio odgodu.

    Treba voditi računa da priprema za školu nipošto ne podrazumijeva samo vještine čitanja i pisanja. To je široka fronta... Dok su moji dečki bili u vrtiću, odlična vrtićka psihologinja davala nam je letke s uputama koje vještine se očekuju od djece određene dobi. Nešto od toga sam zabilježila:
    U predškolskoj dobi moji su se sinovi dosta dobro uklapali u kategorizaciju koju smo dobili od stručne službe našeg vrtića (letak o vještinama djeteta u dobi 5-6 godina sastavila je prof. Branka Starc, psihologinja u vrtiću koji su pohađala moja djeca; ovdje izdvajam po mom mišljenju najbitnije dijelove):
    Dijete u dobi od 5-6 godina:

    • Pita za značenje riječi koje ne razumije
    • Postavlja brojna pitanja
    • Traži da mu se čita
    • Koristi sve vrste rečenica (potvrdne, upitne, usklične)
    • Prepričava priče
    • Imenuje dane u tjednu
    • Zaštitnički se odnosi prema mlađoj braći (djeci)
    • Uspostavlja prijateljstva
    • Sudjeluje u grupnim igrama
    • Voli društvene i sportske igre
    • Često se igra uloga (s lutkama i drugim igračkama)

    Ovakvi sadržaji dobro su nam došli kao orijentir da li se djeca razvijaju u skladu s nekakvim prosječnim očekivanjima.
    Osim navedenih vještina, za polazak u školu jako je važna određena razina samostalnosti.
    Dijete u trenutku polaska u školu mora biti sposobno:

    • Prepoznati svoje stvari i brinuti o njima što je bolje moguće
    • Samostalno se odjenuti (po mogućnosti i vezati cipele, ali ako ne zna, bolje mu je kupiti neke s čičkom, nego i njemu i učiteljici zagorčavati život u prvom razredu; cipele na vezanje nabaviti za omiljene popodnevne aktivnosti kao što je igra s prijateljima, kako bi dijete ipak savladalo kompliciran zadatak vezanja)
    • Brinuti o higijeni na primjeren način (prepoznati prljave ruke i znati ih oprati, znati da ruke svakako treba prati prije jela i nakon korištenja wc-a)
    • Upotrijebiti wc i samostalno obrisati guzu
    • Obrisati nos
    • Samostalno jesti koristeći pribor za jelo (žlica, viljuška)
    • Snalaziti se u prostorijama škole (treba ga uputiti da zapamti gdje se nalazi wc, učionica, garderoba i druge bitne prostorije, no učitelj će tu također odraditi svoj dio posla)

    Osim ovoga, dijete u godini polaska u školu već pokazuje i znatan iskorak i razvoj na slijedećim područjima:

    • Sposobnost razmišljanja i planiranja
    • Odgovornost i moralna načela (razlikovanje dobra i zla, ispravnih postupaka i onih drugih)
    • Društvene vještine – komunikacija s drugom djecom, stjecanje prijatelja, zauzimanje stava itd.

    U okviru vrtića roditelji uglavnom imaju priliku konzultirati se s odgajateljima i stručnom službom, a ukoliko dijete nije polaznik vrtića, ići će u malu školu gdje roditelji mogu dobiti iste informacije.

  25. #375

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Odradila ja prve informacije, učiteljica ima samo pohvale za njega, to me nije iznenadilo, par početnih ispita je odradio bez greške i baš me on sam poticao da dođem pogledati njegove ispite...Ponašanje i odnos s vršnjacima isto sve štima, a to mi je za sada najbitnije...Nego, malo me brine, učiteljica me utješila da za sada ne trebam brinuti, vidjet ćemo kad baš krenu učiti slova...Dok " precrtava " slova s ploče ( tak kaže učiteljica, veli da to nije prepisivanje budući još nisu učili slova ), često pokoje napiše na kontra stranu, zrcalno...Pomalo čita i u većini slučajeva dobro napiše slova, a onda opet ponekad napiše zrcalno...

  26. #376
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Odradila ja prve informacije, učiteljica ima samo pohvale za njega, to me nije iznenadilo, par početnih ispita je odradio bez greške i baš me on sam poticao da dođem pogledati njegove ispite...Ponašanje i odnos s vršnjacima isto sve štima, a to mi je za sada najbitnije...Nego, malo me brine, učiteljica me utješila da za sada ne trebam brinuti, vidjet ćemo kad baš krenu učiti slova...Dok " precrtava " slova s ploče ( tak kaže učiteljica, veli da to nije prepisivanje budući još nisu učili slova ), često pokoje napiše na kontra stranu, zrcalno...Pomalo čita i u većini slučajeva dobro napiše slova, a onda opet ponekad napiše zrcalno...
    Ne moraš brinuti - to nisu elementi disleksije (bar ne još) nego je malo dijete - vjerojatno još nije završila lateralizacija (nije još do kraja odabrao dominantnu stranu, lijevu ili desnu). Pretežna većina prvašića okreće pojedina slova. Problem nastaje ako ne može razlikovati slova koja su zrcalna (na primjer d i b) a ne ako napiše štajaznam Я i zna koje je to slovo, ili ako piše cijelu riječ zrcalno. Ako se dobro sjećam, tolerira se do kraja drugog razreda.

  27. #377
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Odradila ja prve informacije, učiteljica ima samo pohvale za njega, to me nije iznenadilo, par početnih ispita je odradio bez greške i baš me on sam poticao da dođem pogledati njegove ispite...Ponašanje i odnos s vršnjacima isto sve štima, a to mi je za sada najbitnije...Nego, malo me brine, učiteljica me utješila da za sada ne trebam brinuti, vidjet ćemo kad baš krenu učiti slova...Dok " precrtava " slova s ploče ( tak kaže učiteljica, veli da to nije prepisivanje budući još nisu učili slova ), često pokoje napiše na kontra stranu, zrcalno...Pomalo čita i u većini slučajeva dobro napiše slova, a onda opet ponekad napiše zrcalno...
    To i moj radi, ja se ne brinem. Mislim da je to normalno u pocetku.

  28. #378
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Novi napredak - sinko me je prosli tjedan obavijestio da zeli nositi zdravu uzinu u skolu jer zeli biti zdrav :D i uredno si sprema jabuke, mandarine i banane u torbu.

  29. #379
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Novi napredak - sinko me je prosli tjedan obavijestio da zeli nositi zdravu uzinu u skolu jer zeli biti zdrav :D i uredno si sprema jabuke, mandarine i banane u torbu.

  30. #380
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Hvala Peterlin na ovom linku maloprije.
    Baš sam ga nedavno tražila i nisam ga mogla pronaći a znam da sam ga već vidjela na rodi.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  31. #381
    sara38 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Hrvatska
    Postovi
    1,363

    Početno

    Evo nam i zadnjeg dana škole, prodje prvo polugodište tako brzo. Nisam odradila nijedan domaci zadatak s curkom, ona ima cjelodnevnu nastavu i nema domacih zadaca, knjige ostaju preko tjedna u školi. Stvarno je dobra, na natjecanju Dabar imala je najbolji rezultat u školi izmedju svih 1. i 2. razreda i ušla u 10% najboljih u Hrvatskoj za zlatnog Dabra. U sportu je isto odlicna, na natjecanjima u atletici bila je medju troje najboljih u skoku u dalj i utrci na 60m, treneri se ne mogu prestat cudit da skace preko 3m, ona je najmladja od cura...
    Eto, ugodni vam školski praznici, uživajte, u drugom polugodištu stižu ocjene, daj Bože da dobije koju jedinicu.

  32. #382
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Baš lijepo sara!
    Mi smo isto zadovoljni, gotovo svaki ispit je sredio sa 100%,, iako vidim da s našom učiteljicom nema zezancije. On i njegova simpa rasturaju, voli ići u školu, voli učiteljicu, prijatelje, samostalno čita lektire, knjige, pristojan je. Proletjelo je definitivno bezbolno i dobro.

  33. #383
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Nevolje u raju. Moram negdje zakukati i u osnovi, uopće ne znam kako se do kraja postaviti. Moja mama je danas razgovarala s njegovom, vrlo razumnom, posloženom i ok učitejicom koja joj je dala do znanja da zna često biti nemiran na nastavi, ima potrebu o nečemu ispričati monolog i da joj nije jasno zašto se time želi isticati kad se daleko po intelektu, vokabularu, svemu ističe u razredu i da je to jasno i njemu, a i drugima. Da je daleko od bezobraznog.... Ona puno radi s njima, nedavno mu je dala prostora da izloži i prezentira svoje istraživanje,....dapače, jedva čeka novo izlaganje i očito ga potiče u svojoj autohtonosti jer je danima bila oduševljena. Još prije blagdana bio je divan u ponašanju, prema njezinim riječima. Nisam kao prvo znala da se toliko ističe sposobnostima, a drugo ni u primozgu mi nije moglo biti da je nemiran. On koji satima može čitati, crtati na miru. Ne branim ga, samo si pokušavam objasniti jer sam ostala neugodno iznenađena. Nije nikada sudjelovao u razrednim tučama, ali ako sam dobro shvatila stalno su tu neke sitnice, pričao bi, trči po razredu, dirao je šifru na vratima ... U vrtiću je bio, kod kuće je mirno dijete. Idem ovih dana na informacije i evo, prvi put nemam ideju kako se postaviti. Pogodilo me što mi krije te male incidente, a toliko pričamo o svemu.... Mislim, kazniti ga, pričati s njim po tisućiti put..?

  34. #384

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    Nevolje u raju. Moram negdje zakukati i u osnovi, uopće ne znam kako se do kraja postaviti. Moja mama je danas razgovarala s njegovom, vrlo razumnom, posloženom i ok učitejicom koja joj je dala do znanja da zna često biti nemiran na nastavi, ima potrebu o nečemu ispričati monolog i da joj nije jasno zašto se time želi isticati kad se daleko po intelektu, vokabularu, svemu ističe u razredu i da je to jasno i njemu, a i drugima. Da je daleko od bezobraznog.... Ona puno radi s njima, nedavno mu je dala prostora da izloži i prezentira svoje istraživanje,....dapače, jedva čeka novo izlaganje i očito ga potiče u svojoj autohtonosti jer je danima bila oduševljena. Još prije blagdana bio je divan u ponašanju, prema njezinim riječima. Nisam kao prvo znala da se toliko ističe sposobnostima, a drugo ni u primozgu mi nije moglo biti da je nemiran. On koji satima može čitati, crtati na miru. Ne branim ga, samo si pokušavam objasniti jer sam ostala neugodno iznenađena. Nije nikada sudjelovao u razrednim tučama, ali ako sam dobro shvatila stalno su tu neke sitnice, pričao bi, trči po razredu, dirao je šifru na vratima ... U vrtiću je bio, kod kuće je mirno dijete. Idem ovih dana na informacije i evo, prvi put nemam ideju kako se postaviti. Pogodilo me što mi krije te male incidente, a toliko pričamo o svemu.... Mislim, kazniti ga, pričati s njim po tisućiti put..?
    Ti sama bolje poznaješ svoje dijete, ali - da se moj tako ponašao u 1. razredu (a kasnije pogotovo!), bila bih sretna što je "izašao iz ormara", tj. prestao se skrivati u masi i praviti se da je nevidljiv.
    Mislim da najprije ti moraš sama razgovarati s učiteljicom, jer ti je mama - i nesvjesno - mogla prenijeti ton razgovora tako da sve skupa zvuči drugačije nego što jest. Koliko vidim, nema tu pravog ozbiljnog problema, nego učiteljica mora nekako posložiti razrednu dinamiku. Teško ćeš ti s njim u odnosu jedan na jedan utjecati na njegovo ponašanje u razredu i među drugom djecom. Zato mislim da kažnjavanje nema nikakvog smisla. Razgovor možda i ima, ne za rješavanje nečeg, nego da vidiš kako on doživljava i razred i sebe u njemu.

  35. #385
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    Nevolje u raju. Moram negdje zakukati i u osnovi, uopće ne znam kako se do kraja postaviti. Moja mama je danas razgovarala s njegovom, vrlo razumnom, posloženom i ok učitejicom koja joj je dala do znanja da zna često biti nemiran na nastavi, ima potrebu o nečemu ispričati monolog i da joj nije jasno zašto se time želi isticati kad se daleko po intelektu, vokabularu, svemu ističe u razredu i da je to jasno i njemu, a i drugima. Da je daleko od bezobraznog.... Ona puno radi s njima, nedavno mu je dala prostora da izloži i prezentira svoje istraživanje,....dapače, jedva čeka novo izlaganje i očito ga potiče u svojoj autohtonosti jer je danima bila oduševljena. Još prije blagdana bio je divan u ponašanju, prema njezinim riječima. Nisam kao prvo znala da se toliko ističe sposobnostima, a drugo ni u primozgu mi nije moglo biti da je nemiran. On koji satima može čitati, crtati na miru. Ne branim ga, samo si pokušavam objasniti jer sam ostala neugodno iznenađena. Nije nikada sudjelovao u razrednim tučama, ali ako sam dobro shvatila stalno su tu neke sitnice, pričao bi, trči po razredu, dirao je šifru na vratima ... U vrtiću je bio, kod kuće je mirno dijete. Idem ovih dana na informacije i evo, prvi put nemam ideju kako se postaviti. Pogodilo me što mi krije te male incidente, a toliko pričamo o svemu.... Mislim, kazniti ga, pričati s njim po tisućiti put..?
    Savršeno dijete pa samim time ni savršeni učenik ne postoji.
    Prvo slažem se da moraš ti popričati s učiteljicom jer je možda tvoja mama tebi to prenijela na način kako je ona to doživjela. Ne čini mi se ništa alarmantno ni vrijedno prevelikog uzbuđivanja. U razredu ima XY učenika i svatko je poseban na svoj način, u nečemu dobar u nečemu manje dobar.
    Naravno da je doma drugačiji jer ima veću slobodu. Moja je npr. izuzetno mirna i tiha u razredu pa je okarakterizirana kao nezainteresirana i prosječna iako je sasvim drugačije.
    Razgovaraj s učiteljicom da iz prve ruke čuješ informacije.

  36. #386
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    Nevolje u raju. Moram negdje zakukati i u osnovi, uopće ne znam kako se do kraja postaviti. Moja mama je danas razgovarala s njegovom, vrlo razumnom, posloženom i ok učitejicom koja joj je dala do znanja da zna često biti nemiran na nastavi, ima potrebu o nečemu ispričati monolog i da joj nije jasno zašto se time želi isticati kad se daleko po intelektu, vokabularu, svemu ističe u razredu i da je to jasno i njemu, a i drugima. Da je daleko od bezobraznog.... Ona puno radi s njima, nedavno mu je dala prostora da izloži i prezentira svoje istraživanje,....dapače, jedva čeka novo izlaganje i očito ga potiče u svojoj autohtonosti jer je danima bila oduševljena. Još prije blagdana bio je divan u ponašanju, prema njezinim riječima. Nisam kao prvo znala da se toliko ističe sposobnostima, a drugo ni u primozgu mi nije moglo biti da je nemiran. On koji satima može čitati, crtati na miru. Ne branim ga, samo si pokušavam objasniti jer sam ostala neugodno iznenađena. Nije nikada sudjelovao u razrednim tučama, ali ako sam dobro shvatila stalno su tu neke sitnice, pričao bi, trči po razredu, dirao je šifru na vratima ... U vrtiću je bio, kod kuće je mirno dijete. Idem ovih dana na informacije i evo, prvi put nemam ideju kako se postaviti. Pogodilo me što mi krije te male incidente, a toliko pričamo o svemu.... Mislim, kazniti ga, pričati s njim po tisućiti put..?
    Da mu nije postalo dosadno? Obzirom na okolnosti, meni se čini da savlada gradivo jako brzo i ima puno praznog hoda. Možda bi rješenje bili dodatni zadaci, mozgalice i napredna matematika... Moj stariji je imao takvog prijatelja, za kojeg je mudra i iskusna učiteljica uvijek imala dodatnih materijala kad je redovne zadatke rješavao u dvije minute...

  37. #387

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da mu nije postalo dosadno? Obzirom na okolnosti, meni se čini da savlada gradivo jako brzo i ima puno praznog hoda. Možda bi rješenje bili dodatni zadaci, mozgalice i napredna matematika... Moj stariji je imao takvog prijatelja, za kojeg je mudra i iskusna učiteljica uvijek imala dodatnih materijala kad je redovne zadatke rješavao u dvije minute...
    To je angažman koji ovisi o učiteljici. Kod mog sina, učiteljica je otvoreno rekla da mu NE ŽELI davati dodatne zadatke iako je i sama vidjela da je izrazito ispred drugih po brzini učenja
    Blažena predmetna nastava od 5. razreda i raznolikost pristupa i nastavnika...

  38. #388
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    To je angažman koji ovisi o učiteljici. Kod mog sina, učiteljica je otvoreno rekla da mu NE ŽELI davati dodatne zadatke iako je i sama vidjela da je izrazito ispred drugih po brzini učenja
    Blažena predmetna nastava od 5. razreda i raznolikost pristupa i nastavnika...
    Tako je bilo kod mog mlađeg sina, ali učiteljica starijeg sina uredno je prilagodila pristup i djeci koja su bila napredna i onima koji su imali više vrsta teškoća. U tom razredu bilo je jedno izuzetno matematički darovito dijete, pa onda jedan adhd-ovac, pa moj sin s teškoćama čitanja i još jedno dijete s teškoćama razumijevanja - svatko je imao svoje zadatke, listiće i sl., a hiperaktivac je imao i asistenta. Super su funkcionirali.

    Iduće godine, kad mi se mlađi sin upisao u istu školu, otkrila sam da smo s učiteljicom starijega imali izuzetnu sreću, a kod mlađega je bila uobičajena situacija kakvu si i sama iskusila sa svojim djetetom.

    Nema veze, treba probati.... pogotovo ako u školi postoji stručna služba koja radi probir darovitih, postoji šansa da se tu nešto pomakne. Moramo se zalagati za svoju djecu.

    palčice, sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 13.02.2020. at 10:22

  39. #389
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Hvala vam na podršci, bio je ovo zaista stresan tjedan i taman na povratku doma, nakon ovotjednog razgovora s učiteljicom, ona me opet zove da me utješi. No dobro je, pijem kamilicu uz nadu da će stvari ići na bolje, barem sada kada sam shvatila da ga je ona dobro shvatila i da zaista vlada situacijom, dobar je pedagog, čovjek, sve.
    Vrlo dobro je shvatila problematiku. krcat je informacijama, znanjem, iznimno elokventan, samopouzdan i ima toliko toga za reći, ispričati. Paralelno se bori sam sa sobom da šuti i bude miran. Dinamika rada razreda mu ne omogući uvijek da se izrazi i onda mu treba vremena da se centrira i vrati u stvarnost i mora u nekoliko minuta stići ono što ostatak razreda radi već neko vrijeme. Tu je na svu sreću brz, uredan i točan. Priprema mu dodatne materijale i čeka da duhom bude prisutniji kako bi ih rješavao, ponudila mu je termine dodatne i čitateljskog kluba da kaže i izloži što ima, priliku da napravi novi projekt. Zaista mu ide u susret, imamo sreće, no valjda nas nitko ne može pripremiti na vlastito dijete i kakvo će biti u nekim drugim situacijama.

  40. #390
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Draga Palcice, ako ce ti ista pomoci, iz moje perspektive su ti "problemcici" (ako to uopcr i jesu?) zaista minorni. Pa oni su samo djeca, ne znam koliko tvoj ima godina, moj 6?
    Vasa uciteljica mu barem donekle daje slobode i prostora za izraziti se. Ja sam na svog pocela doslovno odmahivati rukom jer, koliko vidim, svim roditeljima s kojima komuniciram, uciteljica se zali na isto - da su zivahni i da pricaju. Neka rijesava to u svom razredu.
    Mi smo jedno vrijeme nosili biljeznicu za popunjavanje slobodnog vremena, ali se to pokazalo kontraproduktivno jer je poceo zanemarivati skolski rad i baviti se samo biljeznicom. Sada je bez ikakvr zabave i dodatnih zadataka - neka sazrijeva.

  41. #391
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Hvala mamice, znam, zaredalo se more mini gluposti pa sam se zabrinula što se događa. Sada se sve smirilo, dobio je i prvu četvorku što nije loše za njegov perfekcionizam. Važno mi je da je shvatio da ne može minirati nastavu.

  42. #392
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Dugo sam dvojila o pisanju na ovoj temi, ali moram izbaciti frustracije iz sebe. Znate vec svi da od pocetka nisam bas zadovoljna sa uciteljicom, ali sa online nastavom, izasli su na vidjelo svi njezini nedostaci.

    Svaki put kada dobijemo zadatke, dodje mi da ih isprintam, prepravim crvenom kemijskom i vratim ih nazad. Pravopis, gramatika, -je -ije, upotreba zareza, padeza (moj sin ima specificno ime na cijem se vokativu mnogi poskliznu, ali od uciteljice ocekujem elementarno znanje), redoslijed rijeci u recenici. Sve je to tezak teren za nasu uciteljicu. Roditelji s kojima komuniciram su zgrozeni. Tek sada se pocinje od nas traziti neka interakcija - da saljemo radove, zadace... Moje dijete je poslalo zadacu punu sitnih greskica (stajaznam... zrcalno napisana slova i slicno), niti jedna nije uocena niti ispravljena. Dakle, zadace se salju pro forma.

    Sreca u nesreci je da sam to vidjela i sada znam sa cime se trebam boriti iducih nekoliko godina. Ili ga prebaciti u drugi razred.

  43. #393
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Uf mamice koma, baš mi je žao. Takav kadar treba djecu naučit pismenosti. Teško, nemoguće. :/
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 26.04.2020. at 00:14

  44. #394
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Ma da. Ja nisam prof. hrvatskog jezika, vjerojatno bi i meni lektor pronasao greske, ali ne preostaje mi nista drugo nego rad s djetetom.

  45. #395
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da. Ja nisam prof. hrvatskog jezika, vjerojatno bi i meni lektor pronasao greske, ali ne preostaje mi nista drugo nego rad s djetetom.
    Suosjećam... I mi smo imali sličnu situaciju s mlađim djetetom. Iz iskustva - stvarno ne preostaje ništa drugo nego rad kod kuće i čekanje petog razreda. Pripremi se također na svađe i prepucavanja. Mi smo se naoružali knjigama (pravopis, udžbenici) da možemo argumentirati, ali neke svari prolaze ispod radara (testovi i slično, što u normalnim okolnostima ne vidiš). S druge strane, biraj bitke, za djetetovo dobro. Sretno!

  46. #396

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Mi smo dobili upit hoćemo li u 2.raz. upisati dijete na izbornu nastavu informatike...Baš sam iznenađena, nisma imala pojma da se to uvelo...Što ćete vi odlučiti?

  47. #397
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Ako uopce bude nastave i kakva bude...ova skolska god.po meni propala...koma za prvašiće.

    Ako ce imati informatiku, da svakako bih da ide.

  48. #398
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    To je uvedeno od sad ali kao izborni
    Moj će sad u četvrti i rekli smo da

  49. #399
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    I moj isto u 4.i ici ce. Za 2.nas jos nisu pitali.

  50. #400

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Ako je inf. obavezan predmet u 5. raz. ne razumijem kako to funkcionira ako neki đaci dođu u 5.raz. sa nekakvim znanjem iz inf. kojeg su stekli u npr. 3, 4 god.pohađanja izborne nastave, a neki kreću od nule..

Stranica 8 od 9 PrviPrvi ... 6789 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •