Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: Pomoć! Veganka u borbi sa svinjskom ružicom

  1. #1
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno Pomoć! Veganka u borbi sa svinjskom ružicom

    Molim bez puno pitanja kako sam se našla u toj situaciji, ali kako stvari sad stoje, sutra ću ja morati peći ogromni komad mesa. [emoji38]

    Mesar je rekao da je to ruža ili ružica, navodno najfiniji dio, ima ga 1750 grama.
    Što da radim s tim?
    Sad je u pacu od češnjaka, ružmarina, soli, senfa i ulja.
    Dalje ne znam što raditi.
    Ok, peći... Ali kako?
    Koliko dugo, na kojoj temperaturi?
    Čime podlijevati, što staviti pored?

    Hvala svim spasiteljicama.



    Sent from my SM-A520F using Tapatalk

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Ima one vrećice za zatvoriti ja bi pac i meso skup u to stavila ,trebalo bi peći cca sat i pol na 200 ,ni ja to često ne radim ,skuhaj par krumpira na četvrtine i pred kraj otvori vrećicu i sve skupa pomiješajte i dopeci do zlatne boje nekih još deset do petnaest minuta
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 30.12.2018. at 15:43

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Svinjetinu pecem masnije komade, nikad ruzicu. Ali valjda ce biti ok.
    Masnije komade prvo pecem 10 minuta sa svake strane na visokoj temperaturi cc 210 stupnjeva.
    Nakon toga zalijem sa pivom, ubacim jabuku i luk , pokrijem i pecem lagano na cc 170 stupnjeva 1,5 -2 sata ( tu kilazu) . Povremeno preljevam pivom ili sokom iz tepsije. Na kraju otkrijem i zapecem jos jedno 30 minuta da se stvori korica ( zalijem povremeno sokom od pecenja).

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Ili ako nemaš vrećicu onda peći u vatrostalnih posudi,kirikiju ili samo pokriti s aluminijskom folijom,poslije otkrijes kad staviš krumpire

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Već se bojim da bu sutra i ponuda za ručak došla jer ti je to previše mesa,pa da podijelis

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Molim bez puno pitanja kako sam se našla u toj situaciji, ali kako stvari sad stoje, sutra ću ja morati peći ogromni komad mesa. [emoji38]

    Mesar je rekao da je to ruža ili ružica, navodno najfiniji dio, ima ga 1750 grama.
    Što da radim s tim?
    Sad je u pacu od češnjaka, ružmarina, soli, senfa i ulja.
    Dalje ne znam što raditi.
    Ok, peći... Ali kako?
    Koliko dugo, na kojoj temperaturi?
    Čime podlijevati, što staviti pored?

    Hvala svim spasiteljicama.



    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
    Regule su jednostavne. Svinjetina se soli sa 2-2,2% soli na ukupnu težinu. Vrijeme pečenja je koliko kila, toliko sati. Ja bih ovdje još malo skratila vrijeme pečenja, ne dulje od sat i pol na 220 oC, ali detalji ovise o pećnici. Ako pečeš na ventilatoru, treba skratiti vrijeme pripreme za četvrtinu.

    Ovako - ja pečem pokriveno (u kaseroli - ispadne mekše i manje mi zašprica pećnicu). Pored stavim jabuku prepolovljenu ili dvije, glavicu luka kozjaka (malu), list lovora i grančicu ružmarina ne veću od svog malog prsta. Može se dodati mrkve i celer (ne previše) tko voli, ali uz svinjetinu meni najbolje pašu jabuke. U pleh stavim malo ulja - 2-3 žlice tj. 0,3 dl i 0,3 dl vode, pa pokrijem. Ne smije biti puno vode da se meso ne kuha, ali ni na suhom.

    Stavljam u zagrijanu pećnicu i pogledam recimo svakih pol sata. Ako je tekućina isparila, dolijem još malo. Provjeravam da li je pečeno tako da dugačkim tankim nožem bocnem na najdebljem mjestu. To se ne smije raditi često, da ne iscuri previše soka - jednom ili dvaput najviše. Ako ide ružičasta voda, još je sirovo. Ako ne ide - pri kraju je. Kad je pri kraju, skinem poklopac i pečem još desetak minuta otkriveno, da ispari suvišna tekućina i da uhvati lijepu ružičastu koricu. Može se podliti i bijelim vinom pred kraj.

    Ima još jedan trik da pečeno meso ne bude suho, ali to koristim za teletinu - sve pripremim i stavim u pleh, a u džezvi jako zagrijem oko 1 dl ulja i time prelijem meso, da se zatali izvana, kako ne bi sokovi isparili. Možeš to primijeniti i za druge vrste mesa. Ružica je suha (više volim meso od lopatice ili krmić za peći u cijelom) ali bez brige - to je manje od 2 kg mesa. Bolje da ne pišem ništa o tome koja količina je kod nas u pitanju, ali bit će nas dosta - pojest će se.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 30.12.2018. at 15:56

  7. #7
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    I ja držim fige za ružu, nije to najzahvalnije za pečenje. Svakako poklopi bilo da pečeš u nekoj vatrostalnoj ili u nekom dubokom limu s poklopcem.

  8. #8
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Regule su jednostavne. Svinjetina se soli sa 2-2,2% soli na ukupnu težinu. Vrijeme pečenja je koliko kila, toliko sati. Ja bih ovdje još malo skratila vrijeme pečenja, ne dulje od sat i pol na 220 oC, ali detalji ovise o pećnici. Ako pečeš na ventilatoru, treba skratiti vrijeme pripreme za četvrtinu.

    Ovako - ja pečem pokriveno (u kaseroli - ispadne mekše i manje mi zašprica pećnicu). Pored stavim jabuku prepolovljenu ili dvije, glavicu luka kozjaka (malu), list lovora i grančicu ružmarina ne veću od svog malog prsta. Može se dodati mrkve i celer (ne previše) tko voli, ali uz svinjetinu meni najbolje pašu jabuke. U pleh stavim malo ulja - 2-3 žlice tj. 0,3 dl i 0,3 dl vode, pa pokrijem. Ne smije biti puno vode da se meso ne kuha, ali ni na suhom.

    Stavljam u zagrijanu pećnicu i pogledam recimo svakih pol sata. Ako je tekućina isparila, dolijem još malo. Provjeravam da li je pečeno tako da dugačkim tankim nožem bocnem na najdebljem mjestu. To se ne smije raditi često, da ne iscuri previše soka - jednom ili dvaput najviše. Ako ide ružičasta voda, još je sirovo. Ako ne ide - pri kraju je. Kad je pri kraju, skinem poklopac i pečem još desetak minuta otkriveno, da ispari suvišna tekućina i da uhvati lijepu ružičastu koricu. Može se podliti i bijelim vinom pred kraj.

    Ima još jedan trik da pečeno meso ne bude suho, ali to koristim za teletinu - sve pripremim i stavim u pleh, a u džezvi jako zagrijem oko 1 dl ulja i time prelijem meso, da se zatali izvana, kako ne bi sokovi isparili. Možeš to primijeniti i za druge vrste mesa. Ružica je suha (više volim meso od lopatice ili krmić za peći u cijelom) ali bez brige - to je manje od 2 kg mesa. Bolje da ne pišem ništa o tome koja količina je kod nas u pitanju, ali bit će nas dosta - pojest će se.
    Hvala ti na detaljnim uputama.
    Nadala sam se da ćeš se ti javiti.

  9. #9
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    A ovaj ruzmarin koji je sad po mesu da skinem?

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Ostavi ako pokriveno peces

  11. #11
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Svakako ću pokriveno, samo ne znam da li u kirikiju ili kaseroli.

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Kaj imaš u to stavi

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    U kaj ti stane,ali pretpostavljam da je kirikiju veći ,pa ti stane posle i više krumpira

  14. #14
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Imam oboje.
    Još jedno pitanje.. mora li to odmah na stol ili je ok da stoji cca 30 min dok ispecem gljive i kelj pupcar?

  15. #15
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ok je da meso stoji. Ako ces peci krumpir s mesom, izvadi ga cim prije da ne popije masnocu.

  16. #16
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Mislim da neće biti krumpira.
    Ili ću ga s povrćem.

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Sretno i dobar tek,javi kak je prošlo svakak

  18. #18
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ja ne znam šta je kiriki (tek sam iz treće skužila da ne pričate o kikirikiju ), ja ti to stavim u vatrostalnu posudu i pokrijem sa papirom za pečenje. Inače, vrlo slično kao Peterlin, osim što pečem na nižoj temp i duže (na 200, i vjerojatno 2,15 h za 1700 g). I skinem pokrov sigurno zadnjih pol ure. Provjeravam da li je gotovo po boji, ja to hrabro izvučem van pa i okrenem. Ma nemaš šta falit ajde, bit će ti to super.

  19. #19
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    Kikiri je posuda: https://www.jeftinije.hr/Proizvod/28...i-kikiri-35206
    A u pečenju svinjetine baš i ne znam puno, no važno je da ne izgori i da ne bude na suhom i da se peče, a ne kuha, inače neće biti dobro.

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    A ovaj ruzmarin koji je sad po mesu da skinem?
    Ne moraš ništa micati ako se peče pokriveno. Svejedno je da li je u kaseroli ili kikiriju. Napisala sam da bih ja uzela kaserolu zato jer je moj kikiri od gusa prevelika posuda za tvoj komad mesa.

    Meso može i treba odstajati bar sat vremena prije rezanja. Može i duže. Ljepše se reže ako se prohladi. Bit će sve ok.

  21. #21
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Super.
    Hvala

  22. #22
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Mojca sretno s tom svinjetinom I kavi kako je ispala

  23. #23
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mene je zivot u prokobarnim krajevima (i godine uz losu pecnicu koju smo napokon zamijenili) naucio da je najbolja pecenka ona koja se prvo baci na zagrijanu tavu, doslovno minutu-dvije sa svake strane. Onda u pecnicu, pa kako bude. Cak i peceni svinjski kare ispadne socan.

    Cekam rezultate, Mojca!

  24. #24
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Upravo izvadila iz pećnice.
    Mislim da je uspjelo.
    Javim komentare.

    Peterlin, hvala još jednom na detaljnim uputama.

  25. #25
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    MD jede treći komad, valjda je ukusno.

    Napravila sam i saft od tekućine u kojoj se peklo i voća i povrća.

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Super

  27. #27
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Odlicno

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •