Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456
Pokazuje rezultate 251 do 266 od 266

Tema: "Odreci se djeteta"

Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008

Početno

Ali zasto prava reakcija (odmicanje/potpuni prekid odnosa/stogd) mora biti vezana uz zlostavljacke situacije koje potpadaju pod zakonsku regulativu? Mozda je nesto "samo" izuzetno karakterno, totalno nepodudaranje, totalni kaos kad su zajedno. Zasto ne bi bila jednako prava reakcija odmaknuti se od toga - zauvijek, privremeno, fizicki, a mozda ipak samo mentalno. Kako god.

Ok je rastati se, izgleda da je to (uglavnom) drustveno prihvatljivo vecini. Znaci kad te iznevjeri odabrani partner (iz ovog ili onog razloga ili na ovaj ili onaj nacin), s njim mozemo prekinuti odnose. S onima s kojima smo slucajno zavrsili u zajednici, s njima moramo biti zauvijek. To mi je totalni apsurd.

Otici/udaljiti se, ovako ili onako, nikako nije lako i vjerujem da nikad nije prvo sto ce nekome pasti na pamet, kako god bilo.

Datum pristupanja
    Mar 2010

Početno

Eto, meni kao rastavljenici je potpuno jasno zasto je drugacije prekinut odnos s muzem nego djecom ili roditeljima. Iako ni s partnerom ne prekidas u potpunosti ako ste imali djece... Stacu, kad sam sva tako drustveno prihvatljiva...

kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005

Početno

casa, nasmeja me s konstatacijom o tvojoj 'drustvenoj prihvatljivosti.' :D
    ja sam dete emocionalno potpuno nedostupne majke (meni, sestra i ona imaju zivahan odnos) ali s obzirom da sam i ja majka, znam koliko je taj odnos roditelj-dete kompleksan i intenzivan (cak i u odsustvu interakcije), tako da mi je fakat nezamislivo ovo sto se desilo anemoni... saljem hugs.

flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010

Početno

Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Sve gore i gore. Osim rena7.
    Meni stvarno nije jasno da mislite kako o roditeljima ne treba brinuti.
    Uvjetna-bezuvjetna ljubav, nebitno. Kad imaš djecu, brineš o njima, ma kakvi bili. Kad imaš stare roditelje, brineš o njima, ma kakvi bili.
    I ne smije drugačije. Ne mogu zamisliti drugačije.
    to što je tebi Beti to teško i zamisliti, ne znači da ne smije drugačije
    I može i smije, dapače, ponekad je to nažalost jedini mogući način da se ne urušiš do kraja.

flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010

Početno

Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam potrebu vratit milo za drago.
    da ali ljudi se ponekad MORAJU maknuti, ne zbog nekog vraćanja računa i osvete
    nego zbog toga jer više ne mogu ostati u odnosu koji ih uništava
    koji se reflektira možda i na njihov brak i djecu
    i mogu i dalje gajiti osjećaje za otrovnog roditelja, mislim da uvijek u dubini duše ostane jedan komadić kojim želiš da te roditelj voli

ne mislim da je tu riječ o toj "milo za drago"
    samo žele skrpati krhotine samih sebe i nastaviti dalje bez svakodnevnih slomova

meni je tvoja gesta u redu jer si ti s njom mirna
    isto kao što mi je Tančina u redu, jer je i ona mirna s tim
    nema pravila ni šablone
    ali je ok. znati da se imaš pravo maknuti ako drugačije ne možeš preživjeti...

ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006

Početno

Flopice, super si to rekla.

Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008

Početno

Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Flopice, super si to rekla.
    X

Uostalom, linkali smo gore onu knjigu o otrovnim roditeljima više puta.

Nezdravi obiteljski odnosi ne mogu se svesti samo na fizičko nasilje.

kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005

Početno

Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nezdravi obiteljski odnosi ne mogu se svesti samo na fizičko nasilje.
    True that, ALI... sto duze razmisljam o temi (tj. sto sam starija i imam vise i svog i posrednog iskustva) vidim da se cesto razviju otrovni odnosi iz zaista najboljih namera, tj. da je roditelj cesto potpuno nesvestan da 'truje' dete. U tom slucaju se slazem s casom, a tako i zivim. Vidim da (otrovni roditelji) ne mogu niti su ikad mogli drugacije (bolje?), sad su stariji, ali i ja sam, i smatram da je najbolje ostaviti taj nivo naseg odnosa po strani, a voditi se ipak onim do cega nam je generalno vise stalo (meni je trenutno recimo vise stalo da primerom pokazem deci kako razmisljam o temi odnosa, starenja, tolerancije). Mislim da je i pokretacica teme na tom tragu cim zeli koliko toliko da iskomunicira s svojima.
    Koren ovog razmisljanja u mom slucaju je posmatranju svoje dece. Toliko su razliciti i toliko drugacije dozivljavaju svet (i nas kao roditelje u njemu) da ne vidim nikakav garant da ce se negde nece razviti dovoljno trenja da ih vise ili manje 'otrujem' iako to ni u najludjoj nocnoj mori to ne bih pozelela.

marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003

Početno

kli_kli, skroz mi je jasno o čemu pišeš, potpisujem uzduž i poprijeko.

Datum pristupanja
    Mar 2010

Početno

Eto, kli kli, hvala. To je bio otprilike i moj point. Uz to da se tako moze gledat stvari i kad su krimeni roditelja mozebitno i objektivno dokazljivi.

seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004

Početno

kli, kli, to je sve divno i krasno, no pljackanje sestre od strane brata/rodbine, uzimanje novaca, iskoristavanje jamca, govorenje djetetu da ga ne volis, tjeranje od kuce, izostavljanje djeteta iz nasljedstva, itd..itd..(a uopce sad ne idem u ona grozna zlostavljanja) nisu nikakve "neobjektivne" stvari, koje bi potpadale pod "drukcije dozivljavanje svijeta i roditelja od strane djece".

slazem se sa tang, sasom i ostalima, da je svatko od nas drukcije bazdaren, pa shodno tome su nam granice trpljenje/tolerancije razlicite. te da je bitno da pronades onaj modus u kojem mozes sacuvati sebe.

no osim tih subjektivnih levela, postoji i odredena "objektivnost" koja takoder igra odredenu ulogu. ono sto recimo ja nosim kao modrice na dusi (cini mi se da je i cokolada o tome pisala), je jedna druga kategorija nego ono o cemu su pisale tang, anemona..i druge cure. cini mi se vise nego kontrapdroduktivno pokusavati zanjekati da nije isto kad roditelj frkce nosom i daje ti na znanje da bas nije sretan tvojim izborom posla, faksa, prijatelja, partnera...itd,
    ili kad te izmlati ko vola u kupusu (a dijete si), zatvori u kucu, izbaci iz kuce, ne zeli vidjeti svju djecu, unuke, zlostavlja na razne nacine...

ovaj topik od anomene nije krenuo u smjeru zucnije rasprave, jer smo razglabali koliko su roditelji svjesni ili nesvjesni svojih postupaka, nego zato sto su neke forumasice krenule iscudavati nad postupcima drugih
    forumasica koje svojim roditeljima ne zele vise dozvoliti da ih na bilo koji nacin zlostavljaju, odnosno doticne forumasice osudivati, jer, zna se :krv nije voda i obitelj je sveta...itd

ja sam u odnosu na sve te "svetinje" na liniji Ine.
    a sto se tice ljubavi, ne da vjerujem, nego znam da svi roditelji ne vole svoju djecu bezuvjetnom ljubavi - (necu opce spominjati crne kronioke, knjige napisane od psihijatara, psihologa,(procitajte vrlo su interesantne) svaki covjek kod zdravih ociju, oko sebe vidi svakodnevno sve i svasta (naravno i puno lijepih stvari), a nadam se da smo i procitali nesto lektire, te pogledali koji film od bergmana, chabrola, brace coen...itd)

inace, nemam nikakvih problema sa razlicitim nacinima kako se ljudi nose sa disfunkcionalnoscu vlastite obitelji, da li trpe, da li se urusavaju, da li potezu granice, prekidaju kontakte...sve je to za ljude, te svatko bira kako misli da mu je najbolje i kako moze.
    no nimalo mi se ne svida, kada krenu sa svojim kakti etickih visina, uzvikivati:
    ah zar moze drugacije?
    roditelji su roditelji!!!!
    ne moze mirno spavati onaj koji prekine kontakt s vrlom majkom, koja te napr. izbaci iz kuce.
    a siroti brat od forumasice koji krade, laze, ne vraca posudeni novac, kupuje tudim novcem auto jedan za drugim..itd... je zapravo siroti, osjetljivi covjek, kojem treba pomoci. a nasa zla forumasica bi umjesto da tu kuka, zapravo trebala raditi 4 posla, te zapravo biti sretna da cijeli svoj zivot moze financirati svog sirotog, sirotog brata.

inace terminologija "otrovnih roditelja" je jasna, te se ne bavi ljudima koji ce u svom roditeljstvu napraviti manje ili vece greske. bavi se ljudima koji svoju djecu savim jasno i pri zdravoj svijesti unistavaju. a sa njima i sve sljedece generacije.
    ne znam kli kli da li si knjigu procitala ili ne, ako nisi, preporucila bih ti je.

marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003

Početno

al kli_kli ne negira otrovne odnose, dapače. niti piše išta na račun forumašica koje su prekinule neke obiteljske odnose.
    i ja vidim u svojoj okolini neke odnose koji bi se trebali prekinuti, a ne prekidaju se jer "obitelj". istovremeno mi je jasno to o čemu ona govori.

Datum pristupanja
    Mar 2009

Početno

Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Eto, kli kli, hvala. To je bio otprilike i moj point. Uz to da se tako moze gledat stvari i kad su krimeni roditelja mozebitno i objektivno dokazljivi.
    Može. Ali treba li?
    Jer ako ćemo da žmurimo na sve i svašta na šta zakon inače ne bi žmurio, onda zbogom zakone jer svi smo mi sa nekim u nekakvom rodu pa nam treba štošta progledati kroz rođačke prste... Možda nijansirati zakon, pa da dalji rođak sme da odnese npr. jabuke iz naše bašte, prvi rođak može i stilske stolice, eee, a brat i roditelji, ma, što je naše to je i njihovo, razume se...
    Naravno, tom logikom nema potrebe za sigurnim kućama, domovima za decu, usvojiteljima i ostalim nepotrebnim socijalnim službama i organizacijama. Jer roditelju se ionako sve treba oprostiti -ako ga preživiš, tj.

Hm, kad bolje razmislim, pa dobar deo društva oko mene već funkcioniše na tim principima... Gomila ljudi je iznad zakona, a porodično nasilje u punom zamahu... Zapravo, što se ja bunim kad imam obezbeđena dva buduća roba da ugnjetavam kad mi bude dosadno u starosti, samo se bojim da nisam počela na vreme da im umove profilišem u tom smeru, pih...

Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008

Početno

Ni ja ne citam isto, vec kao marta.

A i svo prekidanje i neprekidanje odnosa je opet neka siva zona. Cak je moguce (sorry sto te izvlacim imenom, casa, ali dobar je primjer) da je casa prekinula odnos s ocem puno "bolje" nego sto je to moja mama napravila s bratom (jedinim zivim clanom obitelji, osim nas djece i sadasnjeg muza). Ona ga ne vidja, ne razgovara s njim, udaljila se fizicki i telefonski izmedju ostalog da zastiti svoju imovinu, odnosno ono sto je od nje ostalo. Ali nije ni miljama blizu ovog sto pise casa. Ili Tanci. Uzasno joj je tesko jer joj je to, na kraju krajeva, brat. Njoj bi sigurno bilo bolje da moze postici neki drugi zen, sa ili bez bratovog fizickog prisustva u zivotu.

S druge strane, mene boli njonja sto ga vise ne vidim ni ne cujem. Mada, na mene je utjecao puno vise posredno, nego neposredno, jer sam ga odrezala vrlo brzo sto se financija tice, a ocean je odrezao ostalo. Malo po malo i nema ga vise u mom zivotu. I sve je fajn. Jedino si ponekad mislim da je steta sto njegovo dvoje djece ne igraju nikakvu ulogu u nasim zivotima, no to se mozda moze ispraviti u buducnosti (taman ce zakoraciti u godine kad mogu sasvim samostalno razvijati ili razarati kontakte s bilo kim). Ne znaci da su i oni otrov poput njihovih roditelja.

Datum pristupanja
    Mar 2010

Početno

Ja ne razumijem opet kako ste me to citale da ste shvatile da ja mislim da bi trebalo financirati, uzimam za primjer, nekog rasipnog brata. Ja sam pisala o tome da je meni normalno ne financirat rasipnika i ostat s njim u kontaktu. I oprostit mu neplaceni kredit, ili bar otpustit. Postavit svoje granice i pokusat razvijat odnos u nekom drugacijem smjeru prihvativsi da ta osoba ne moze biti ono sto bismo voljeli da bude. I da, naravno, ne vole svi roditelji ni djeca jedni druge bezuvjetno, ali da takva ljubav ne mora biti dvosmjerna. Ako te brat vidi kao hodajucu banku, zatvoris kesu i zovnes ga na rucak. Ne objasnjavas zasto ne bi mogao posuditi ili dati, vec samo kazes ne mogu.
    Jednostavno prihvatis kakva je tko osoba uz to sto ti je srodnik. Kao dijete dok si u toj obitelji, tesko je vidjeti ljude u cjelini. Kad odes, imas vlastitu obitelj, pa mi se cini mnogo laksim vidjeti roditelje i bracu kao ljude. I ako s takvima nikad nigdje ne bi ni dosao u doticaj, sa bas tima jesi, i dijelis dvadesetak godina zivota. I ti si takav danas jer si i s njima bio.

Datum pristupanja
    Mar 2010

Početno

I, seni, kako sam vec rekla ja nisam pisala iz etickih visina, vec iz nemogucnosti empatije i jasno sam se ispricala. I opet se ispricavam. Iskreno.

Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456

Pravila pisanja postova

• Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •