Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 60

Tema: Kućna biblioteka i prašina

  1. #1
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno Kućna biblioteka i prašina

    Čišćenje kućne biblioteke mi je počeo biti problem... velika je... cca 440 cm x 240 cm ukupno.
    Nemam više ni vremena, ni volje, a ni snage svakih par mjeseci penjati se na ljestve, vući sve knjige van, otpuhivati prašinu s njih, brisati, ponovno slagati... Kako se vi borite s tim?

    U pitanju je Ikea Billy serija, razmišljam da montiramo vrata... imate li iskustva s knjigama iza stakla?

    Tips and tricks za prašinu?





    Sent from my SM-A520F using Tapatalk

  2. #2
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ista stvar, i iza vrata se praši

    Ja obožavam imati razne sitnice na policama, vitrinama i slično. Ali kad sam skužila koliko se to praši i kad mi je muka bila čistiti, velik dio sam spremila u kutiju i to je to.
    Imamo ormare sa staklenim policama i staklenim vratima, i svejedno unutra brzo bude puno prašine. Možda nisu dobra vrata

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Mojca, nabavi zatvorene ormare za knjige. Nema drugog načina. Nije ni to idealno, ali je puno bolje. Kod moje djece su silom prilika sve knjige u zatvorenim ormarima. Jedino tako se može kontrolirati razina prasine u sobi. Višak knjiga je u podrumu na otvorenoj polici, ali ima zavjese.

  4. #4
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    I meni je to velik problem, obožavam knjige i imam ih dosta, znam da su mi police prašnjave, a lijena sam stalno brisati tu prašinu
    uglavnom, samo sam se došla pojadati, nemam rješenje

  5. #5
    Vlattka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    435

    Početno

    Pridruzujem se kukanju i cekam neke revolucionarne savjete

    Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk

  6. #6
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    rjesenje je ne ulaziti tako cesto u sobu kad sija sunce

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    I meni je to velik problem, obožavam knjige i imam ih dosta, znam da su mi police prašnjave, a lijena sam stalno brisati tu prašinu
    uglavnom, samo sam se došla pojadati, nemam rješenje

    isto i kod mene. s time da smo, prilikom preseljenja, dio knjiga otpremili na viksu, pa sad tamo skupljaju prašinu i miris (vlage).

  8. #8
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Davno sam čitala da prašina konzervira i čuva knjige. Pa sam u skladu s tim police/knjige po prvi put u kompletu ispraznila i očistila lani kad smo prvi put farbali stan (10g. od useljenja).

  9. #9
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Davno sam čitala da prašina konzervira i čuva knjige. Pa sam u skladu s tim police/knjige po prvi put u kompletu ispraznila i očistila lani kad smo prvi put farbali stan (10g. od useljenja).
    Tak ću i ja.



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #10
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    coksa super
    ja to nisam znala, ali sam instinktivno provodila

    misllm da nema rjesenja
    sigurno da zatvoreni ormari pomazu, ali prasina se ne moze izbjeci

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    rjesenje je ne ulaziti tako cesto u sobu kad sija sunce
    Oćeš reć ne gledati u smjeru gdje bi mogla biti prasina

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ma istina je sve to - ja sam sad prije NG nemilosrdno izbacila iz sobe prekrivače za kaučeve koji su bili GENERATOR prašine i mucica. Još su bili dobri, ali od nekakvog šišanog pliša, puštali su prašinu sve u šesnaest.

    Ja imam astmatičara i alergičara, pa vodim računa o tome. Nije to samo stvar urednosti ili neobraćanja pažnje. Ako ne obrišem prašinu najmanje 1x tjedno, ova moja dvojica kišu i kašlju. Nisam oličenje urednosti, ali me životna situacija mog mlađeg djeteta prisilila da se riješimo papige, otvorenih polica s knjigama, dugodlakih plišanih igračaka (krpene su prolazile, kratkodlake), velikih tepiha i koječega... Zavjese od markizete (kratke) peglam i danas jer su dobar filter protiv peludi, aliii veš zimi ne sušim u sobi gdje dečki spavaju, jer se ne bi baš naspavali. Knjige su im zatvorene. Jednom tjedno moraju očistiti i svoje stolove, usisavam njihove krevete (isto tapecirane kratkodlakim štofom) usisavačem s vodenim filterom, odjeću trpamo u ormare ne zato jer smo uredni, nego zato jer iz toga izlaze gomile prašine. Posteljina se isto redovito pere čak i ako nije vidljivo prljava, deke su kratkodlake, moj mlađi ima kućni ogrtač od flisa koji isto redovito perem... Eh... dobro bi mi došla bedinerica, pogotovo zimi dok radi centralno grijanje, a zavjese i prozori skupljaju gomile prašine, isto kao i elektronika. Još mi samo fali pas i kaos bi bio potpun. Tako daaaa...čišćenje prašine je kod nas nužnost, a ne pretjerivanje. I redovito se treba sklanjati višak pristiglih papira (npr. reklame iz pošte i razne druge gluparije). Nisam tako ažurna, ali relativno često to moram činiti. U protivnom se davimo...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    I moja u dnevnom je tolika, još u dječjim sobama imaju manje...
    Ne vadim knjige, usisam malo po vrhovima i to je to.
    Svojedobno sam negdje na webu pronašla neki nastavak za usisavanje iznad knjiga na policama, ali nisam ga nabavila...

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Eh, da...

    Količinu knjiga treba reducirati. Većina ih je precijenjena. Ozbiljno razmišljam da i tu primijenim isti sustav kao i kod odjeće - sve ono što ne mislim drugi put čitati treba proslijediti dalje.

  15. #15
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Preselili iz stana u kucu. 90% knjiga nam jos stoji zapakirano u kutijama u spremistu. I tako dvije godine. Do sad nam od tih knjiga nije nista zafalilo.

    Ono sto nam je bas dragocjeno je stalo na cca 2m polica.
    Odlucila vise nista od knjiga za sebe ne kupovati, samo posudba.

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Preselili iz stana u kucu. 90% knjiga nam jos stoji zapakirano u kutijama u spremistu. I tako dvije godine. Do sad nam od tih knjiga nije nista zafalilo.

    Ono sto nam je bas dragocjeno je stalo na cca 2m polica.
    Odlucila vise nista od knjiga za sebe ne kupovati, samo posudba.
    Isto ovako, ali nisam baš dosljedna. Ponekad nešto kupim ili nabavim na drugi način, ali onda gledam da nešto iz kuće i izađe - dam dalje ili odnesem u kvartovsku knjižnicu na policu "daje se u dobre ruke", a opet, samo preuređenje i preseljenje rješava kramu koja se nakupi kad čovjek godinama stanuje na istom mjestu. U današnje vrijeme digitalnih medija moja djeca gotovo da uopće ne čitaju papirnata izdanja ili to čine vrlo rijetko. Čak i sebe uhvatim da uglavnom čitam na čitaču, a sve manje čitam drvene knjige, bez obzira da li su moje ili posuđene.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Jedan dio knjiga mi stoji u staklenoj vitrini i nikad ih nisam imala potrebu ocistiti.
    A one koje su na polici usisavam

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa Vidi poruku
    Jedan dio knjiga mi stoji u staklenoj vitrini i nikad ih nisam imala potrebu ocistiti.
    A one koje su na polici usisavam
    Da, ako vrata dobro dihtaju, to je ok rješenje. Jednom kad budem imala više prostora, možda osmislim neko takvo rješenje za određene knjige. Za sada - obični ormari od iverice isto su puuuno bolji nego otvorene police (jeftinjara iz Prime ili sličnih trgovina).

    Mojca, ako nitko ne boravi u toj sobi gdje su knjige, možda možeš staviti zavjese ili dodati vrata na postojeće police (šiber ili slično) pa možda investicija i ne mora biti neka ogromna.

  19. #19
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ako vrata dobro dihtaju, to je ok rješenje. Jednom kad budem imala više prostora, možda osmislim neko takvo rješenje za određene knjige. Za sada - obični ormari od iverice isto su puuuno bolji nego otvorene police (jeftinjara iz Prime ili sličnih trgovina).

    Mojca, ako nitko ne boravi u toj sobi gdje su knjige, možda možeš staviti zavjese ili dodati vrata na postojeće police (šiber ili slično) pa možda investicija i ne mora biti neka ogromna.
    Boravi.
    Ta soba je silom prilika postala naša spavaća soba.

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Čišćenje kućne biblioteke mi je počeo biti problem... velika je... cca 440 cm x 240 cm ukupno.
    Nemam više ni vremena, ni volje, a ni snage svakih par mjeseci penjati se na ljestve, vući sve knjige van, otpuhivati prašinu s njih, brisati, ponovno slagati... Kako se vi borite s tim?

    U pitanju je Ikea Billy serija, razmišljam da montiramo vrata... imate li iskustva s knjigama iza stakla?

    Tips and tricks za prašinu?


    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
    Imam ja stakleni Billy. Super je. Tips and tricks za prašinu... ne otvaraj staklena vrata . Skuplja se manje definitivno nego u otvorenom Billyju. A ja sam prašino-alergičar pa mi je ta stavka bitna. Npr., ako uđem u one kao kvazi kafiće koji imaju knjige kao policu, obavezno serijal kihanja. Da moram svakih par mjeseci na ljestve premetat prašinu - ubilo bi me to, mislim da ne bih 3 dana stala kihat. Mislim da bih frkla knjige van onda.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 07.01.2019. at 09:47

  21. #21
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Imam ja stakleni Billy. Super je. Tips and tricks za prašinu... ne otvaraj staklena vrata . Skuplja se manje definitivno nego u otvorenom Billyju.
    Thx ina.
    Značajno manje?
    Koliko često otvoriš i obrišeš prašinu?

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Boravi.
    Ta soba je silom prilika postala naša spavaća soba.

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
    Ajoooj....nezgodno.

    Sad bolje razumijem razloge, ako se u toj sobi spava stvarno moraš nešto poduzeti. Sad tamo imaš dva generatora prašine - jedno su otvorene knjige, a drugo krevet i posteljina. Nema spasa.

    ***

    Sviđa mi se stakleni billy. Imam to u vidu za buduća preuređenja.

  23. #23
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Thx ina.
    Značajno manje?
    Koliko često otvoriš i obrišeš prašinu?
    Onako kao čokolada . Ne znam procijeniti koliko je manje jer sam odmah kupila Billiyje s vratima, a jednome koji nema vrata niti ne prilazim, pa ne vrtim prašinu oko njega - taj je od MM-a i nije u dnevnoj. Nije da ne skuplja ništa - imam jedan zatvorenih vrata sa staklenom policom i vidim na njoj da se skupi prašina, znači, nije da nema ništa. Na bijelom Billyju iza staklenih vrata ne kužim prašinu kad povremeno uzmem knjigu iz njega pa se zavaravam da je niti nema, a ne otvaram baš u svrhe brisanje (oku nevidljive) prašine da je ne kovitlam bzvz. Sigurno nema potrebe to raditi npr. jednom tjedno, koliko bi trebalo s površina koje nisu zaštićene staklima.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 07.01.2019. at 10:20

  24. #24
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Sad sam se sjetil ada ima zatvoreni Billy u predsoblju...
    Otvaram ga par puta godišnje...
    Baš ću pogledati kakva je situacija u njemu.

  25. #25
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ja imam zadvoreni Billy u jednoj sobi, 5 krila, i ne praši se nešto, ali to nisu staklena vrata, nego "puna". A inače sam tip koji bi sve pobacao što mi ne treba. Beletristiku koju sam pročitala, ako nije neka jako važna uspomena, ne znam zašto bih čuvala. Knjiga je sretnija da se čita. Srećom, ja imam prijateljice koje čitaju pa mi posude već probranu literaturu i onda vratim njima. Ali imamo puno nekih knjiga. Za neke s faksa zbilja ne znam što će nam. Ja sam svoje na posao odnijela, ali MM čuva, ne znam zašto. Valjda će si sa 67 ponovit parcijalne diferencijalne malo, umjesto križaljke. Ili rječnici, to mi je još bedastije. Većinu smo prerasli, a uz smartphone tko još gleda rječnike, osim baš jezičara. Imam jedan websterov unabridged. Taj mi je prelijep pa ga želim čuvati, ali ostalo stvarno ne znam što bih s tim. Ili neke lonely planet books stare 15 godina. Strašno. To nije bitka koju mogu doma dobiti.

  26. #26
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pa koja bi bila razlika između punih i staklenih vrata u smisli količine prašine?
    Misliš da su puna vrata bolji štit?

    Ja beletristike gotovo i nemam, a ono što imam držim na drugom mjestu, na jednoj galeriji koja je zamišljena kao prostor za povlačenje, čitanje i odmaranje (ne moram napomenuti da tamo gotovo nikad ni ne idem). Tu je samo jedna polica, veličine cca 100 x 100 i to mi nije problem očistiti... posebno, što to mogu i Smjehuljici dati da počisti... ionako je prisvojila taj prostor.

    U Billyu su pretežno knjige koje se rijetko koriste, rječnici (pol velikog Billy-a, samo stoje, tu i tamo ih zatrebam), razne monografije, prastare enciklopedije, hrpa knjiga o svemiru i avionima i njegova matematika s faksa...
    Istina možda bi dio mogla eliminirati... ali nemam snage za prebiranje... što je najluđe, kad smo počeli živjeti zajedno skužili smo da imamo puno istih knjiga, pa su duplići u garaži.

    Jedan Billy je Smjehuljicin... to se jedino redovito koristi.

  27. #27
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Ja ih usisavam, često. S cijevi po njima i iza njih. No ja nisam mjerilo, meni je sve stalno posloženo i čisto. OKP.

  28. #28
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ih usisavam, često. S cijevi po njima i iza njih. No ja nisam mjerilo, meni je sve stalno posloženo i čisto. OKP.
    Da bih usisala iza moram ih sve izvaditi.
    A ne da mi se više.
    I ne smijem zbog ramena.

    Nekad sam to činila jako često.
    Prošlo svršeno vrijeme.






    Sent from my SM-A520F using Tapatalk

  29. #29
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Pa daj si termine dva puta godišnje i čuvaj svoje zdravlje.
    Ili neku tetu čistilicu. Ja jedva čekam da neke stvari prestanem raditi jer sama sebi idem na živce.

  30. #30
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Boravi.
    Ta soba je silom prilika postala naša spavaća soba.

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
    a jooj ja bi se tih knjiga rješila iz spavaće kako god. :/

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Pa koja bi bila razlika između punih i staklenih vrata u smisli količine prašine?
    Misliš da su puna vrata bolji štit?

    Ja beletristike gotovo i nemam, a ono što imam držim na drugom mjestu, na jednoj galeriji koja je zamišljena kao prostor za povlačenje, čitanje i odmaranje (ne moram napomenuti da tamo gotovo nikad ni ne idem). Tu je samo jedna polica, veličine cca 100 x 100 i to mi nije problem očistiti... posebno, što to mogu i Smjehuljici dati da počisti... ionako je prisvojila taj prostor.

    U Billyu su pretežno knjige koje se rijetko koriste, rječnici (pol velikog Billy-a, samo stoje, tu i tamo ih zatrebam), razne monografije, prastare enciklopedije, hrpa knjiga o svemiru i avionima i njegova matematika s faksa...
    Istina možda bi dio mogla eliminirati... ali nemam snage za prebiranje... što je najluđe, kad smo počeli živjeti zajedno skužili smo da imamo puno istih knjiga, pa su duplići u garaži.

    Jedan Billy je Smjehuljicin... to se jedino redovito koristi.
    Mislim da je nebitno da li su vrata staklena ili drvena, jedino stakleni ormar moraš rjeđe otvarati (barem bih ja morala) jer vidiš izvana što je unutra, a ne kao kod mene doma - vrata su drvena i kad nešto treba naći, slijedi prekopavanje, pogotovo ako je to knjiga koja se ne koristi često, pa stoji u stražnjem redu.

  32. #32
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Pa koja bi bila razlika između punih i staklenih vrata u smisli količine prašine?
    Misliš da su puna vrata bolji štit?

    Ja beletristike gotovo i nemam, a ono što imam držim na drugom mjestu, na jednoj galeriji koja je zamišljena kao prostor za povlačenje, čitanje i odmaranje (ne moram napomenuti da tamo gotovo nikad ni ne idem). Tu je samo jedna polica, veličine cca 100 x 100 i to mi nije problem očistiti... posebno, što to mogu i Smjehuljici dati da počisti... ionako je prisvojila taj prostor.

    U Billyu su pretežno knjige koje se rijetko koriste, rječnici (pol velikog Billy-a, samo stoje, tu i tamo ih zatrebam), razne monografije, prastare enciklopedije, hrpa knjiga o svemiru i avionima i njegova matematika s faksa...
    Istina možda bi dio mogla eliminirati... ali nemam snage za prebiranje... što je najluđe, kad smo počeli živjeti zajedno skužili smo da imamo puno istih knjiga, pa su duplići u garaži.

    Jedan Billy je Smjehuljicin... to se jedino redovito koristi.
    Ne znam da li puna vrata bolje štite od stakla, samo ih imam. Štite bolje ona koja bolje leže na korpusu. Pretpostavljam da je veći razmak na duplim vratima ako je staklo, ali ne znam.
    Mojca, popričaj s mužem je l zbilja misli da će mu trebati te knjige iz matematike. Je l mu zbilja to bilo tako jedinstveno iskustvo učiti i polagati matematiku 2 ili posebna poglavlja iz matematike (karikiram ), da mu se vrati osmjeh pri pogledu na staklenu vitrinu. Meni je tata svašta čuvao za studij, pa sam uvijek nabavljala novija izdanja, negdje je izronilo. Ima par klnjiga koje mi zatrebaju, al realno što sam matematike naučila - naučila sam, što sam zaboravila, sumnjam da ću ikad trebati obnavljati. Doduše ja radim na radnom mjestu prepunom eksperata pa okrenem broj i dobijem odgovor i mišljenje. Stare enciklopedije - to je većinom out of date znanje. OK neke monografije -to si mogu zamisliti da ti bude drago prolistati.

    Ja to vidim ovako - 1 m2 košta 2000 eura. Je l zbilja trebam zatrpati taj kvadrat sa stvarima koje neću u narednih 10 godina uzeti u ruke. Odlučiš i svaku subotu 5 knjiga frkneš van. Neće ni antikvarijati baš više uzimati knjige.

  33. #33
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ja bi ovako ko Jelena.
    Inače zazirem od toga da mi u životnom prostoru stoje stvari koje redovito ne koristim.
    Mnoštvo knjiga koje će se možda otvoriti 1x u 10 god, kod mene je to kriterij da dedinitivno ide van moje spavaće sobe i stana.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Mi isto imamo veliku biblioteku i po spavacima manje, i naravno da ne uzimamo te knjige u ruke redovno pa ni nikad nakon pročitanog ali ja jako jako volim biblioteke, ne bi ih izbacila nikad. Kao Vrijeska, usisam odozgo povremeno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bi ovako ko Jelena.
    Inače zazirem od toga da mi u životnom prostoru stoje stvari koje redovito ne koristim.
    Mnoštvo knjiga koje će se možda otvoriti 1x u 10 god, kod mene je to kriterij da dedinitivno ide van moje spavaće sobe i stana.
    X

    Preselili smo se u kucu. Knjige nismo donijeli. Ni necemo. Ako mi sto zatreba, otici cu samo po to, npr donijela sam kuharice.

  36. #36
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Ja jako volim knjige.
    I čitati i imati.
    I biblioteke volim.
    I imam dosta veliku i raznovrsnu biblioteku koje se ne bih nikad odrekla, bez obzira na cijenu m2 prostora ili možebitne upitne korisnosti knjiga koje sadrži.

    Imala sam dugo godina super vitrinu sa staklom, ali to prašini uopće nije smetalo da prodre unutra .
    Pa smo pri preuređenju hitnuli tu vitrinu i knjige preselili na homemade police koje smo instalirali duž dugačkog hodnika.
    Ne samo da ima prašine, nego sam nedavno, vadeći jedan rječnik s police, skužila i da ima onih gnijezda od osa blatarica .
    Okej, nisam ih neko vrijeme usisavala. Inače to radim s vremena na vrijeme, stavim onaj četkasti nastavak i udri!
    Ali moram baš biti raspoložena za to, sad očito već dugo nisam bila .

  37. #37
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Imam jako puno knjiga (brojim u stotinama), na policama su u hodniku i u jednoj niši koja je baš prave dubine.
    Ne čistim ih nikada jer muž uživa preslagivati ih po nekim svojim kriterijima (jako lijepo ih složi) i usput obriše prašinu, dovoljno često. Moraš nekada imati sreće u životu kod izbora muškaraca na "tržištu". Priznajem da mi ona tema sa tržištem muškaraca ne izlazi iz glave. Majko mila teme!!

  38. #38
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Tema je ajme ajme....
    Nego Beti nije valjda takva picajzla i s ostalim

  39. #39
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Poprilična garaža mu je složena umjetnički. Nije loše imati takvoga, bar smo skupa u prosjeku, jer ja sam "majstor" kreativnog nereda.

  40. #40
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Poprilična garaža mu je složena umjetnički. Nije loše imati takvoga, bar smo skupa u prosjeku, jer ja sam "majstor" kreativnog nereda.
    Hehehe, baš imaš sreće.... Ja svoga moram naganjati da složi ormar s alatom na balkonu barem 1x godišnje, inače se unutra stvori kaos, a ja to ne mogu (zapravo, mogla bih, ali onda ON ne zna gdje je što spremio). Meni je bitno samo da se taj krš ne prelijeva iz ormara van i da JA znam gdje su kombinirke, papagajke, čekić i probirštift u slučaju potrebe.

  41. #41
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku

    Ja to vidim ovako - 1 m2 košta 2000 eura. Je l zbilja trebam zatrpati taj kvadrat sa stvarima koje neću u narednih 10 godina uzeti u ruke. Odlučiš i svaku subotu 5 knjiga frkneš van. Neće ni antikvarijati baš više uzimati knjige.
    Mi imamo viška kvadrata (glupog rasporeda, pa je zato spavaća soba uselila u biblioteku), pa me ova kalkulacija ne dira.
    A još nisam dorasla do toga da frknem knjige... ne znam... svaka od njih ima i neku svoju priču...

  42. #42
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Mi imamo viška kvadrata (glupog rasporeda, pa je zato spavaća soba uselila u biblioteku), pa me ova kalkulacija ne dira.
    A još nisam dorasla do toga da frknem knjige... ne znam... svaka od njih ima i neku svoju priču...
    Da, razumijem - to obično napravi tek iduća generacija (sad smo u tom postupku kod mog brata, rješavamo se knjiga pokojne tete koja je umrla prije 20 godina, a zbog manjka prostora fizički ne možemo zadržati sve).

  43. #43
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Imam jako puno knjiga (brojim u stotinama), na policama su u hodniku i u jednoj niši koja je baš prave dubine.
    Ne čistim ih nikada jer muž uživa preslagivati ih po nekim svojim kriterijima (jako lijepo ih složi) i usput obriše prašinu, dovoljno često. Moraš nekada imati sreće u životu kod izbora muškaraca na "tržištu". Priznajem da mi ona tema sa tržištem muškaraca ne izlazi iz glave. Majko mila teme!!
    Beti, blago tebi.

  44. #44
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da, razumijem - to obično napravi tek iduća generacija (sad smo u tom postupku kod mog brata, rješavamo se knjiga pokojne tete koja je umrla prije 20 godina, a zbog manjka prostora fizički ne možemo zadržati sve).
    Vjerojatno...

    Ali, bojim se da će ona imati još veći višak kvadrata nego mi.

  45. #45
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerojatno...

    Ali, bojim se da će ona imati još veći višak kvadrata nego mi.
    Od viška glava ne boli.

    Ont. samo ti zatvori te knjige - količina prašine pada na četvrtinu u odnosu na otvorene police, a to je meni puno. I nije svejedno jesu li knjige nove (te nisu tak neugodne) ili prastare (koje je ponekad bolje baciti ili bar izmjestiti iz spavaće sobe, ako su krte i lomljive).

  46. #46
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    meni isto dom nije dom bez biblioteke, a biblioteka nije biblioteka bez malo prašine i paučine, imam jednog pauka iznad police baš za tu svrhu, zove se Bepo
    nitko nije alergičar pa nam može bit


    ne bi mi bio problem riješiti se knjiga koje su mi onako srednja žalost, ali one koje su mi drage, volim da su tu, mada ih neću vjerojatno opet čitati. dođe nekad netko drugi pa ih čita, doskora će i djeca
    Jedino bih enciklopedije (da ih imam) sve bacila vani, kako kaže Jelena, ako ti trebaju te informacije, ionako ideš na internet

  47. #47
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Od viška glava ne boli.

    Ont. samo ti zatvori te knjige - količina prašine pada na četvrtinu u odnosu na otvorene police, a to je meni puno. I nije svejedno jesu li knjige nove (te nisu tak neugodne) ili prastare (koje je ponekad bolje baciti ili bar izmjestiti iz spavaće sobe, ako su krte i lomljive).
    A kak smanjiti prašinu oko televizora,na podnožju televizora,to mogu čistiti dan i noć i opet sve puno prašine,ne pada sunce na taj dio,da slučajno ko ne veli taj savjet

  48. #48
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    staviš televiziju na zid bez ikakvog podnožja

  49. #49
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ne ide ta može samo stajati na svom uskom postolju

  50. #50
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    A kak smanjiti prašinu oko televizora,na podnožju televizora,to mogu čistiti dan i noć i opet sve puno prašine,ne pada sunce na taj dio,da slučajno ko ne veli taj savjet
    Ne uključuješ televizor prečesto ili ga izbaciš iz kuće. On statički navlači prašinu dok radi, a dok je ugašen ipak puno manje.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •