Objavljen je novi kurikulum u NN i kritika na njega je da su izbačena sva djela suvremenih autora. Ja iz ovog članka u jutarnjem ništa ne razumijem, pa se nadam da će mi netko pojasniti.

Počinje:
Sastavni dio kurikuluma je popis obaveznih književnih tekstova za cjelovito čitanje te popis klasičnih hrvatskih i svjetskih književnih tekstova predviđen za cjelovito čitanje ili čitanje ulomaka.
Da li ovo znači da obavezni K.T. ne sadrže klasične i svjetske K.T., kad piše obaveznih TE klasičnih i svjetskih K.T.? (obavezni se čitaju cijeli, a klasični i svjetski, neki cijeli, a neki samo ulomci)

Onda piše:
U Ministarstvu znanosti i obrazovanja opovrgavaju da su suvremena djela izbačena, samo su, kažu, ostavljena u potpunosti autonomiji nastavnika i zato ih nema na popisu.
- Na lektirnom su popisu klasična djela hrvatske i svjetske književnosti, a suvremena djela nastavnici biraju potpuno samostalno. Nema potrebe imati popis za suvremene tekstove. Tko kaže da netko neće izabrati Jergovića, Tribusona ili Tomića ako to žele - ako ih nema na popisu, to ne znači da ih učitelji neće moći birati - poručuju iz MZO-a.
Ovo sam, čini mi se, razumijela i strah me je autonomije nastavnika.

A ovo je meni totalna fora:

Ova ideja nije narušila cjelovitu kurikularnu reformu - kaže Nikolina Marinić po kojoj je problem što ljudi prvo čitaju popis lektire, a ne čitaju preporuke iz kurikuluma.

U njima jasno piše, citira Marinić, da učenik analizira prema temi i žanru pet obveznih književnih tekstova u prvom i drugom razredu, u trećem i četvrtom šest, kao i pet odabranih koji su suvremeni.
Ja sam triput morala pročitati ovu jasnu rečenicu. Čita li u prvom i drugom po pet tekstova ili u prvom i drugom čita pet tekstova. Čita li pet odabrahin u svakom razredu srednje škole ili samo u trećem i četvrtom, i opet čita li u trećem i četvrtom po pet odabranih knjiga ili ukupno pet odabranih knjiga u dvije godine. Pretpostavljam da djeca čitaju desetak knjiga godišnje pa da se u svakom razredu čita pet odabranih i pet ili šest obaveznih, ali da je rečenica jasna, nije. Da je to neki zadatak riječima iz matematike, nastala bi totalna zbrka.

I dalje mi nije jasno kada se onda čitaju klasični hrvatski i svjetski K.T.