Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 65 od 65

Tema: Novi kurikulum hrvatskog jezika i književnosti

  1. #51
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Mislim da Sirius nije dobrovoljno slušala kako dijete naglas čita

  2. #52
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Sirius obozava slusati samu sebe kako cita lektiru na glas.




  3. #53
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    i ja sam shvatila da si ti čitala lektiru

  4. #54

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

  5. #55
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    ? Malo je i ona u denialu. U razredu moje curke se za rođendan kupuju i dilaju Gregovi dnevnici i Sanje Polak. I čitaju - jedna drugoj nosi ovu koju je pročitala. Mislim da je od razreda od 18, 4-5 curica sigurno sve pročitalo iz tog dijapaozna. Nedavno me kćer zamolila da pročitam Divljeg konja jer joj se jako svidio pa da možemo raspravljati o knjizi (nekoć lektirni naslov, nisam pratila je li ostao na njemu). Možda je to ograničena niša jer su curke, nijedna nema playstation (mislim), znam da samo jedna igra Minecraft. Ali, sigurno pristup youtubeu imaju, pa opet čitaju knjige. Plus sam ja knjigoljubac.

    Dečki - Minecrafteri - čitaju Harryje Pottere.

    Tako da... sori, nastavnice hrvatskog, ali ja si uzimam pravo komentirat .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.02.2019. at 14:59

  6. #56
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I non-Minecraft cure čitaju Harryja. Harry je big hit.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    ? Malo je i ona u denialu. U razredu moje curke se za rođendan kupuju i dilaju Gregovi dnevnici i Sanje Polak. I čitaju - jedna drugoj nosi ovu koju je pročitala. Mislim da je od razreda od 18, 4-5 curica sigurno sve pročitalo iz tog dijapaozna. Nedavno me kćer zamolila da pročitam Divljeg konja jer joj se jako svidio pa da možemo raspravljati o knjizi (nekoć lektirni naslov, nisam pratila je li ostao na njemu). Možda je to ograničena niša jer su curke, nijedna nema playstation (mislim), znam da samo jedna igra Minecraft. Ali, sigurno pristup youtubeu imaju, pa opet čitaju knjige. Plus sam ja knjigoljubac.

    Dečki - Minecrafteri - čitaju Harryje Pottere.

    Tako da... sori, nastavnice hrvatskog, ali ja si uzimam pravo komentirat .
    Pretpostavljam da žena, ako je nastavnica hrvatskog, ima širu sliku od jednog djeteta ili jednog razreda, pa još k tome ako radi u srednjoj školi
    Ali nekako sam tekst shvatila u stilu - ne hvatajte se sad za ovaj ili onaj lektirni naslov, jer je pitanje čitanja/nečitanja kod djece i mladih šire od Ježeve kućice i drugih kultnih naslova iz našeg djetinjstva.

  8. #58
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Pretpostavljam da žena, ako je nastavnica hrvatskog, ima širu sliku od jednog djeteta ili jednog razreda, pa još k tome ako radi u srednjoj školi
    Ali nekako sam tekst shvatila u stilu - ne hvatajte se sad za ovaj ili onaj lektirni naslov, jer je pitanje čitanja/nečitanja kod djece i mladih šire od Ježeve kućice i drugih kultnih naslova iz našeg djetinjstva.
    Joj, meni je ježeva kućica simpa - al teško mi prevalit preko usta da ježić zdravicu diže za pogibiju lovčeva žuće. Lektira stvarno treba slijediti vrijeme.

    Ja mislim da je za neke nastavnike genijalno da mogu birati knjige, ali za neke je baš loše. Vjerojatno i dob nastavnika utječe na percepciju što bi bilo dobro za djecu. Zbog toga mislim da je ovo baš lutrija za djecu kakvog će nastavnika dobiti. Ja sam imala dramatično lošu nastavnicu povijesti - samo se sjetim stvaranja narodnooslobodilačkih odbora i primijenim na današnje ideologije, bude mi baš žao da se neke stvari nikako ne mogu iskorijeniti.

  9. #59
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Najbolje svako pitanje prosirit do strateskih visina... Nije nesto konstruktivan ovaj njen osvrt, po meni.

  10. #60
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Po meni isto nije, a naravno da završava prebacivanjem odgovornosti na roditelje.

    Roditelji koji vole čitati će gotovo pa sigurno naučiti djecu da čitaju, ali valjda i djecu roditelja koji ne čitaju ništa treba učiti na čitanje.

    Meni se inače uopće ne čini da se u mom djetinjstvu među djecom čitalo više nego danas, dapače. Danas baš postoje ti popularni serijali kao Harry Potter, i cijela industrija iza tih knjiga i filmova.

    Nastavnici su i do sad mogli birati knjige sa vrlo širokog popisa vrlo različitih knjiga. Tako na primjer moja kći u osmom razredu za lektiru ima Sadako hoće živjeti, Mali princ i Kod kuće je najgore, a mogla je imati Starac i more, Sve zbog jednog dječaka i Romeo i Julija. To su, mora se priznati, dva prilično različita popisa.

  11. #61
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Moja sad čita konja
    Klinac je pročitao bar tak veli većinu Grega
    I sad kad sam uzela bakicu i ine od čokolade i to mu se sviđa
    Isto smo par Grega poklonili za rockase,a i on je dobio jednog i za ročkas i za bozic
    U moje doba tam negdje šesti razred sam počela čitati Zane greya,posle janka Matka,mušketire........
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 19.02.2019. at 22:08

  12. #62

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni isto nije, a naravno da završava prebacivanjem odgovornosti na roditelje.

    Roditelji koji vole čitati će gotovo pa sigurno naučiti djecu da čitaju, ali valjda i djecu roditelja koji ne čitaju ništa treba učiti na čitanje.

    Meni se inače uopće ne čini da se u mom djetinjstvu među djecom čitalo više nego danas, dapače. Danas baš postoje ti popularni serijali kao Harry Potter, i cijela industrija iza tih knjiga i filmova.

    Nastavnici su i do sad mogli birati knjige sa vrlo širokog popisa vrlo različitih knjiga. Tako na primjer moja kći u osmom razredu za lektiru ima Sadako hoće živjeti, Mali princ i Kod kuće je najgore, a mogla je imati Starac i more, Sve zbog jednog dječaka i Romeo i Julija. To su, mora se priznati, dva prilično različita popisa.
    Pa često se rasprave vezane uz školu svode na prebacivanje odgovornosti, lektira nije neki izuzetak
    Moje mišljenje je ipak da, sve dok se lektira (tj. knjige za cjelovito čitanje, kako to piše u kurikulumu) bude obrađivala na način kako se sad obrađuje, teško će djeca zavoljeti čitanje pa sve da su im kompletni Gregov dnevnik i Harry Potter u lektiri
    Gledam svojeg sina, koji voli čitati, nije da ne voli, i traži se u žanrovima koji mu pašu pa bira razne autore. Ima i razvijeno kritičko mišljenje i određeni književni ukus, dakle definitivno nije dijete koje samo bulji u ekran (zapravo, u zadnje vrijeme sve manje bulji u ekran). Pa ipak mu je lektira kao takva teška tlaka, mrzi pisati odgovore na zadatke tipa "psihološka, etička i socijalna karakterizacija likova", a o prepričavanju sadržaja i bilješke o piscu da ne govorim

  13. #63
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja isto ne mislim da će se išta promijeniti u vezi lektire s ovim kurikulumom, dapače, nestanak ovog obaveznog popisa knjiga prije pripisujem tome da je netko zaboravio napraviti copy/paste, kao što ste gore i pisale, a ne nekoj nadahnutoj ideji o tome da nastavnici imaju slobodu i mogu prilagođavati lektiru sastavu razreda.

  14. #64
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ima i razvijeno kritičko mišljenje i određeni književni ukus, dakle definitivno nije dijete koje samo bulji u ekran (zapravo, u zadnje vrijeme sve manje bulji u ekran). Pa ipak mu je lektira kao takva teška tlaka, mrzi pisati odgovore na zadatke tipa "psihološka, etička i socijalna karakterizacija likova", a o prepričavanju sadržaja i bilješke o piscu da ne govorim
    Moja je zasad kod dobre nastavnice, mislim da uglavnom razgovaraju o djelu, to pisanje joj nije teško (nema ga previše, mislim da bilješke o piscu niti nema). Ali, nema razrađeni književni ukus, pa mi je npr. konkretno drago da ne čitaju Gregove dnevnike za lektiru (jer to bi ona htjela), nego su valjda još uvijek u igri i ta djela ala Divlji konj. Moje je konkretno očekivanje od škole da ipak ne podilazi toliko i da drži neki nivo, bez zastranjivanja u djeci predaleke i neshvatljive stvari - neshvatljive iz razloga prearhaičnog vokabulara. Da ona bude vodič. A ne da mi nastavnica odbaci lopticu i da to sve skupa završi u "krivo je more" spiki "kad ionako više nitko ne čita od roditelja, šmrc". Za to mi ne treba nastavnica. Možemo i sami oplakivat.

  15. #65
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ona je sedmašica ? Ja cijelo vrijeme mislim da je puno mlada

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •