Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: Rođenje djeteta vs. HR birokracija

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    2

    Početno Rođenje djeteta vs. HR birokracija

    Pozdrav svima,

    nedavno sam saznao da ću postati tata i iako nevjerojatno presretan, moram početi razmišljati o svim mogućim opcijama budući mi je djevojka Tajlanđanka i trenutno živi tamo.

    Kako je već bila u HR par puta i ima jako dobar posao u Tajlandu, vjerujem da dobivanje vize, odnosno privremenog boravka ne bi bio problem, međutim zanima me da li uopće možemo razmišljati o njenoj selidbi u HR, tj. rođenju djeteta?

    Naime, iako smo već od prije planirali kako ćemo se u dogledno vjenčati, odnosno da se preselila u HR, ovakva lijepa vijest će to sada "malo" ubrzati .

    Prošao sam web uzduž i popreko no nisam uspio pronaći na jednom mjestu sve bitne informacije pa me zanima ako mi možete pomoći s konkretnim odgovorima, savjetima/prijedlozima i/ili samim iskustvima ako ste ih imali.

    Ono što me zanima jest na što bi se sve morao pripremiti apropo HR birokracije, koja bi prava mogli iskoristiti povodom rođenja djeteta i da li je rođenje djeteta uopće moguće u HR preko HZZO-a ako je nezaposlena?

    Puno hvala na svim dobronamjernim savjetima i odgovorima.


    Miki

  2. #2
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    vjencanjem si znatno olaksavate stvari. ali sve detalje ne znam.
    prijatelj je ozenjen "strankinjom". ima osobnu za strance. drzavljanstvo moze dobiti mislim nakon 7 godina. dijete je rodjeno tu i prijavljeno i drzavljanin je RH. s tim nije bilo nikakvih problema.

  3. #3
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Koliko znam, može dobiti osiguranje preko HZZO-a kao nezaposlena supruga, samo ako si ti zaposlen u Hrvatskoj. Ako nisi, a namjeravaš se vratiti isto ostvaruješ pravo na HZZO tek kad se zaposliš. Nije dovoljno što tu živiš, niti da si prijavljen na burzu. I ako mislite tu živjeti, puno je praktičnije da se vjenčate u RH, nego vani. Sretno. I ne zaboravi da u Hrvatskoj postoji famozno "pravilo drugog šaltera" - nešto što ne ide kod jednog službenika, ako je suludo nelogično, vjerojatno ide kod drugog.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 04.02.2019. at 12:29

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko znam, može dobiti osiguranje preko HZZO-a kao nezaposlena supruga, samo ako si ti zaposlen u Hrvatskoj. Ako nisi, a namjeravaš se vratiti isto ostvaruješ pravo na HZZO tek kad se zaposliš. Nije dovoljno što tu živiš, niti da si prijavljen na burzu. I ako mislite tu živjeti, puno je praktičnije da se vjenčate u RH, nego vani. Sretno. I ne zaboravi da u Hrvatskoj postoji famozno "pravilo drugog šaltera" - nešto što ne ide kod jednog službenika, ako je suludo nelogično, vjerojatno ide kod drugog.
    Možda može imati zdravstsveno uz plaćanje i ako nije zaposlen - treba samo platiti godišnji iznos i nastaviti plaćati cca 500 kn mjesečno.

    Ima i treća opcija za državljane RH zaposlene kod stranih poslodavaca. Ovdje je link na sve: https://www.hzzo.hr/obvezno-osiguran...-osobe-hzzo-a/

    Najbolje bi bilo pitati u HZZO-u koje su opcije na raspolaganju za ovaj konkretan slučaj. Sretno!

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    otiđi ti u hzzo i dobro sve pitaj, i na porod računaj

  6. #6
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Slažem se da je najbolje direktno pitati. Ja nisam imala pravo na zdravstveno osiguranje kad sam se vratila u RH. Možda se nešto mijenjalo, tad nismo još bili u EU.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    2

    Početno

    Hvala svima na komentarima, jednostavno ih nisam stigao prije pregledati i odgovoriti na njih, no tijekom dana sam saznao neke odgovore pa ih stavljam ovdje za slučaju kako bi nekome pomogli u budućnosti.

    Da, vjenčanje ovdje pojednostavljuje stvari jer nakon vjenčanja možemo zatražiti privremeno boravište u RH, te kada se isto odobri preko HZZO-a možemo zatražiti obvezno zdravstveno osiguranje za nju kao člana obitelji, preko mene kao zaposlene osobe u HR, što posljedično i pokriva osnovne troškove poroda ukoliko se odlučimo za porod u HR.

    Svakako kada saznam nove informacije dodam ih na ovaj thread, no i dalje rado primam sve prijedloge, iskustva te savjete koji će nam ovo iskustvo učiniti što pozitivnijim i sa što manje stresa.

    Puno hvala svima.



    Miki

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma zdravstveno mozes placat pa imas pravo... Ali strani drzavljani u pravilu nemaju pravo na besplatno osim ako nemaju preko nekog.

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Zdravstveno možda može imati preko tebe,djete svakako ima pravo na tvoje zdrastveno

  10. #10
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Ako se vjencate u HR i predate papire vam se moze desiti da dugo cekate te papire i za to vrijeme mora ona van drzave... Nisam sigurna dali moze recimo u Bosnu ili se mora bas vratiti u svoju zemlju.

    Kad predajete papire za njezinu vizu ( vjv spajanje obitelji - ako dobije tu vizu onda moze i raditi) morate dostaviti hrpu papira - dokaz da je mozes uzdrzavati dok je u HR ( ima neka svota ili redovna mjesecna primanja), dokaz da si vlastnik nekretnine za stanovanje, dokaz o zdravstvenom osiguranju i sigurno jos koja glupost, malo sam vec zaboravila)

    Rjesenje za vizu se koze cekati dosta dugo pa ako namjeravate da rodi u HR pozurite sa svime.

    I da- pripremi se na famozni Fali jedan papir

  11. #11
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Ja bi ovako - vjencajte se na Tajlandu, ti se vratis s medjunarodnim vjencanim listom upises vas brak u knjigu vjencanih. Predas papire za vizu i kad bude viza odobrena neka ona fodje. Tako ce ona moci skupiti jos papira koji ce faliti ( a hoce) i necete imati dupli trosak izlaza iz drzave...( dok ceka vizu).

    I da, sretno! Moze sa ali treba zivaca.

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    pitaj i neku ambasadu

  13. #13
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    To nema veze s ambasadama za takve stvari je nadlezan MUP.

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ali MUP nije nadležan i za zdrastvo

  15. #15
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Da, to je HZZO.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •