Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 51

Tema: Metakolinski test

  1. #1
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno Metakolinski test

    Da li je netko radio? Kako izgleda? Ima li to uopce smisla?
    Dijete nema nikakve simptome astme, a traze da obavi taj test.

  2. #2
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Nešto slično piše Lutonjica od ovog posta:
    http://forum.roda.hr/threads/32488-K...=1#post2592965
    Posljednje uređivanje od Jurana : 06.02.2019. at 13:26

  3. #3
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ne sjećam se više kako izgleda - mislim ala spriometrija (ne boli ništa, brzo je gotovo). Jesi li razumjela zašto traže? Standardno, on je dijagnostika za isključivanje / potvrđivanje astme ili stanja astme, ako sam dobro shvatila. Ne znam točno pitanje o smislu? Preptostavljam da je neki doktor to ordinirao, pa zna zašto je ordinirao. Uglavnom ordiniraju da potvrde / isključe dg. ili odrede terapiju - tako da mu je smisao u tome.

  4. #4
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim da dijete puše bez ventolina, pa onda nakon nekog vremena inhalira ventolin, pa radi test s ventolinom. Ako je poboljšanje s ventolinom preko nekog postotka (možda 20%) onda je to kriterij koji govori u prilog astmi. Ako se svega toga bez naknadnog proučavanja dobro sjećam. Moja jest astmatičarka, i taj test je bio (jedna od?) potvrda.

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Da li je netko radio? Kako izgleda? Ima li to uopce smisla?
    Dijete nema nikakve simptome astme, a traze da obavi taj test.
    Tu imaš link na upute sa Srebrnjaka: http://www.bolnica-srebrnjak.hr/inde...lucnu-funkciju

    Inače, metakolinski test se radi kad na drugi način ne mogu potvrditi dijagnozu astme. Simptomi nisu bitni, ali ako su nalazi iz krvi takvi da upućuju na astmu, poslat će ga na te testove. Osim toga, ako se dobro sjećam, to se radi i kod alergičara.

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Evo o smislu - kako se radi i zašto služi (krivo sam ti gore rekla - ne dišu ventolin, nego taj metakolin, i ako padne plućna funkcija više od 20%, smatra se pozitivnim):

    http://www.bolnica-cakovec.hr/wp-con...INSKI-TEST.pdf
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.02.2019. at 16:49

  7. #7
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Radi se o slijedecem:
    Dijete je upuceno na Srebrnjak zbog koznih osipa i kihanja u vrijeme ambrozije.
    Utvrđene su neke alergije i narucen je na taj test.
    Obavio je test i on je pozitivan - dijagnoza astma

    Uvedena odmah trajna terapija.
    Dijete koje u zivotu nije popilo antibiotik, nikad ne kaslja, nije nikad popio sirup protiv kaslja, nikad upala grla, uha,...
    Nikad nismo bili kod dr. zbog respiratornih problema,... dobilo trajnu terapiju za astmu.
    Kako, zasto,...?
    Ne znam nista o astmi. Da li je to "preventiva"?
    Terapija: Alvesco spray, Ventolin, Nixar tbl.

  8. #8
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Radi se o slijedecem:
    Dijete je upuceno na Srebrnjak zbog koznih osipa i kihanja u vrijeme ambrozije.
    Utvrđene su neke alergije i narucen je na taj test.
    Obavio je test i on je pozitivan - dijagnoza astma

    Uvedena odmah trajna terapija.
    Dijete koje u zivotu nije popilo antibiotik, nikad ne kaslja, nije nikad popio sirup protiv kaslja, nikad upala grla, uha,...
    Nikad nismo bili kod dr. zbog respiratornih problema,... dobilo trajnu terapiju za astmu.
    Kako, zasto,...?
    Ne znam nista o astmi. Da li je to "preventiva"?
    Terapija: Alvesco spray, Ventolin, Nixar tbl.
    Zato jer, ako dobro razumijem, metakolinskim testom je dokazan znatan pad plućne funkcije, što je bilo dovoljno za dijagnozu astme. Kašalj bi se vjeorjatno pojavio, pojavila bi se i bronhoopstrukcija, spontano, bez obzira što sada nije. Da, iz "preventive". Ako sam ja dobro shvatila cijelu tu priču, dijete koje je na odgovarajućoj terapiji ranije, ima veće šanse da kasnije u životu ima velike pauze od terapije. Astmu zovu "rijeka ponornica" - ona je kronična, neizlječiva bolest, ali ovima sa srećom, koji nemaju baš teške manifestacije, zna nestati na 20+ godina. Tipa tijekom OŠ se riješe terapije i onda se na nju vrate u menopauzi, npr. Sounds like a good deal to me - uzveši sve u obzir. Ako djetetu nedostaje kisika, ne može OK rasti niti se razvijati, sve radi s pola snage.

    Nixar su tbl. koje ja npr. koristim za ambroziju (nemam astmu), alvesco je za pluća, ventolin pretpostavljam po poptrebi.

    Cijela filozofija terapije astme svodi se na to da se dijete / čovjek drži na minimalnoj terapiji (koja se istitrava na kontrolama, brojeći ventolinske epizode tj. potrebe za ventolinom). I da se smanji potreba za hitnim lijekovima tipa ventolin jer on utječe na srce. Ja sam za evidence-based medicinu pa ću ti odmah reći - batali crni kim, ili još veće alternative tipa magarećih mlijeka koja su sad super popularna jer "liječe astme i hripavce", matične mliječi itd. itd.

    Znam da je to teško prihvatiti. Meni je bio strašan šok kad su odmah na Srebrenjaku dali trajnu terapiju samo na recidivirajuće bronhoopstrukcije tek kasnije ssmo došli baš do potvrde astme. Bio mi je smak svijeta, nitko iz obitelji to nije prihvaćao (muž i baka su još više odbijali). Looking back - dobro su napravili, fakat su majsotri jer se odmah vidjelo čemu to vodi. Ja sam obigravala naokolo, pitala, kud trajna terapija, kako i zašto. Možda će to biti i tvoj put prihvaćanja dijagnoze - od drugih i trećih mišljenja glava ne boli - to bih ti rađe sugerirala nego anegdotalne dokaze što je pomoglo marici, a što barici i preko foruma. Rađe stručnjaku br. 2.

    Koliko je dijete staro?

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Kad mislim da sam već astmu "svladala" i svu tu terapiju - ona mi napravi "bu". Cijepim protiv gripe, goidnama, od prve bronhoopstrukcije i prvog pulmo savjeta da bi trebala. Preventivno izbjegavam shopping centre baš u peaku gripe, pogotovo u sezonama koje su po komplikacijama zeznute kao ova.

    Ima blažih i težih kliničkih slika, ne mora odmah bit dijete ful alergično, s ogromnim prickovima itd. Alergije i atopije se mogu kasnije pojaviti (mojoj nakon 4-5 godina astma staža). Mogu se i smirivati. Sve je to jedan "ples" i pomno praćene. Veliki zagrljaj! Kad uspoređujem djecu na astma topicu - svako je svoje - neka imaju sada teže kliničke slike, neka puno blaže.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.02.2019. at 19:56

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Dakle, logika je zaštita u vrijeme alergija da ne bi došlo do bronhoopstrukcije - bez obzira što ju dijete prije nije imalo. Po metakolinskom je to moguće očekivati. A to je onda hitno stanje. Waiver: ja sam laik, samo s "astma" stažom od djeteta, sad već neka 6.-ta godina.

  11. #11
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Dijete ce uskoro 12 godina.

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Radi se o slijedecem:
    Dijete je upuceno na Srebrnjak zbog koznih osipa i kihanja u vrijeme ambrozije.
    Utvrđene su neke alergije i narucen je na taj test.
    Obavio je test i on je pozitivan - dijagnoza astma

    Uvedena odmah trajna terapija.
    Dijete koje u zivotu nije popilo antibiotik, nikad ne kaslja, nije nikad popio sirup protiv kaslja, nikad upala grla, uha,...
    Nikad nismo bili kod dr. zbog respiratornih problema,... dobilo trajnu terapiju za astmu.
    Kako, zasto,...?
    Ne znam nista o astmi. Da li je to "preventiva"?
    Terapija: Alvesco spray, Ventolin, Nixar tbl.
    Ina ti je već sve napisala.... Nisu problem simptomi (može i bez njih) nego je kritična plućna funkcija. Alergije često drastično oslabljuju plućnu funkciju, a posljedica toga je da krv ne dobiva dovoljno kisika. Zdravoseljački - ova terapija (za alergičare je ista kao i za astmu - to ima moj mlađi sin i on je na trajnoj terapiji od prije polaska u školu pa do sedamnaeste godine. Tek lani su mu u nalaz napisali "astma u remisiji". U svakodnevnom životu ništa se posebno ne vidi, aliiii kad je preskočio terapiju, bio je umoran, slabe koncentracije, dijete s kratkim fitiljem itd... Morao je odustati od atletike. Ne brojim koliko smo puta čak i uz terapiju jurili na hitnu, a zadnjih par godina ventolinu istekne rok trajanja prije nego ga zatreba. Čovječe, jednom mi je susjed u 3 ujutro zvonio na vrata i pitao da li imamo ventolin... Imali smo. Bome, da je meni trebalo, i ja bih to napravila. Imali smo babyhaler koji smo poklonili isto nekome na forumu kad ga je prerastao, ali to je način života.

    Nije to bauk,ali ventolin moraš imati doma u slučaju hude sile, da se ne nađeš u situaciji da moraš zvati hitnu, a oni ne dođu. Astma sama po sebi kod mog sina nije bauk, ali je jako gadna u kombinaciji s drugim bolestima i stanjima.

    Prilagodba načina života - imaš na Srebrnjaku astma školu (sigurno su te pitali da se prijaviš) a dobiješ i one upute za kontrolu okoliša. Ček malo, stavljala sam ja to na forum, potražit ću i napisati opet. Ali do tada - moji sinovi NIKAD u životu nisu legli bez pranja kose, ne zato jer su prljavi, nego je to preventiva za ljude s peludnim alergijama i alergijama na grinje. Imam u njihovoj sobi zavjese od markizeta koje se peglaju, ali su guste i kroz njih ne prodire pelud. Zračimo kratko i pazimo da ne ulazi pelud. Imamo vodeni usisavač već 1000 godina, a mali štapni za preventivna usisavanja. Izbacili smo otvorene police s knjigama. I tako dalje... Idem tražiti proceduru za kontrolu mikroklime u domu.

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Evo, našla sam svoj stari post:

    Upute za kontrolu okoliša - dječja bolnica Srebrnjak

    Evo što kaže njihov letak - nadam se da će biti korisno i drugima:

    KONTROLA OKOLIŠA
    Astma je kronična upalna bolest dišnih puteva koji su izrazito osjetljivi na podražaje iz okoline.

    Podražaje iz okoline uzrokuju tzv. "pokretači astme"". Oni su mnogobrojni i raznovrsni:
    - kućna prašina, grinje - mogu se ukloniti na temp. iznad 60oC, treba ukloniti tepihe, tapisone, pokućstvo od tekstila, čupave igračke... prašinu brisati vlažnom krpom koja se može prati na visokoj temperaturi
    - najjači alergen je dlaka mačke, psa, hrčka - ne držati kućne ljubimce u prostoriji gdje se spava, biti na oprezu pri posjetu ZOO-u i sličnim mjestima gdje ima životinja

    - peludi: stabala, korova, trava - upoznajte se s kalendarom cvatnje, u vrijeme cvatnje izbjegavati boravak u prirodi, pri visokim koncentracijama peludi držati prozore zatvorene u stanu i/ili automobilu, zračiti stan navečer kad je koncentracija peludi najniža, svakodnevno prati kosu, pripaziti pri uzimanju meda

    - plijesan - nastaje na vlažnim mjestima, zidovima, u kupaonici i sl; ta mjesta redovno čistiti i dezinficirati

    - akutne infekcije dišnog sustava (izazvane virusima, bakterijama i sl.) - izbjetavati kontakt s bolesnicima, često prati ruke, zračiti prostorije, koristiti jednokratne maramice, uzimati lijekove

    - tjelesni napor vrlo često može biti pokretač napada astme - vodite "astma dnevnik", mjerite vrijednost vršnog protoka zraka, pitajte liječnika koji lijek treba uzeti da bi se spriječio napad

    - duhanski dim - izbjegavati kontakt

    - različite kemikalije: sredstva za čišćenje, kozmetička sredstva, boje, lakovi...

    - jake emocije: smijeh, plač, ljutnja

    - hrana: orasi, jagode, agrumi, čokolada, brašno mlijeko - ukoliko se utvrdi alergija, u potpunosti iizbjegavati uzimanje tih namirnica

    Pridržavanjem uputa mogu se smanjiti jačine napada, te smanjiti potreba za uzimanjem lijekova. U kombinaciji s propisanim lijekovima postiže se cilj liječenja astme: kontrola bolesti i normalan život
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 08.02.2019. at 21:15

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Btw. moj sin je sada bez terapije, a uzimao ju je 15 godina. To ne znači da nemamo doma backup - Qvar (inhalacijski kortikosteroid) i ventolin.

    Uputa je da odmah krene s terapijom ukoliko dobije neku plućnu infekciju.

    ***
    Anemona, ne znam da li si dobila upute - vjerojatno jesi - trajna terapija (inhalacijski kortikosteroidi) treba se uzimati redovno, a bronhodilatatori (Ventolin) po potrebi.

    Nixar je terapija za alergijski rinitis, što mi govori da je kod tvog djeteta upravo alergija uzrok simptoma astme. KOd takve djece izlazak iz puberteta i ulazak u odraslu dob obično znači i kraj trajne terapije, ali se mjere opreza trebaju primjenjivati trajno. Moj E. ima doma Rinogal sprej za slučaj hude sile, a to često završi tako da mu mi ostali "pokrademo" njegovu terapiju kad nama zatreba, hehehe... Ali godinama je bio discipliniran u uzimanju terapije, što se na kraju pokazalo ispravnim.

    Sretno i vama! Reći će ti na idućoj kontroli kakva je plućna funkcija, a prije toga ja ne bih tražila nikakvo drugo mišljenje, nego bih uredno poticala dijete da nastavi s terapijom. On NE ZNA kako je živjeti s normalnom plućnom funkcijom, isto kao što ne znaš da si nagluh ili kratkovidan dok ne otkriješ kako je bez toga...

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Anemona, moguce je dijagnosticorati dijete i tako relativno kasno. Ja nisam poduzimala sve ove mjere za kontrolu okolisa, ne pere kosu svaki dan itd. (zensko, duga kosa, nemam kristalno jasno uzricno - posljedicnu dokazanu s nekim konkretnim alergenom, osim zasad ambrozijom). Al neke prilagodbe da, pracenje da, terapija dok god ne kaze pulmo da ne treba - da. Ja racunam da imam relativno zdravo dijete koje moze uz lijek sve. Mozda dodje vrijeme da je akinu s lijeka, mozda ne - nemam ja tu sta nego pratit stanje i slusat. Nadam se da nece postat pusac jer to bi.bio poraz. I da ce duhanski dim bit jos vise istjeran iz javnih prostora nego sto je danas. Ona sve zna, sve je cula, a ostalo - sto bude, bit ce. Kad odraste bit ce njena odgovornost.

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Inace, za anegdotalni dokaz - na sebi sam jednom (alerg na ambroziju) lijepo iskusila kaskadu simptoma -od ociju, preko nosa i kihanja, sam pocela i ja piskat jednom i skoro dosla do plucnog napada. To je bilo prije nego sto sam skuzila koji mi je vrag. S terapijom s moja alergija smirila. Mene nisu slali pluca gledat, al i kao neplucni sam vidila kako pogorsanje ide - sve gore i gore kihanje dok ne pocne i nize svirat. Sad imam terapiju, i dalje nije idealno al bar ne dodje do toga. A nije realno da npr. od 8-10. mjeseca necu izac van i stat stalno u klimatiziranom. Takodjer, na kronicno upaljene sluznice svasta se od virusa lijepi jer organizam nema tu prvu obranu.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.02.2019. at 21:33

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Anemona, zaboravih napisati - stres je jedan od najvećih pokretača astme, a tvoja obitelj ga je imala zadnjih godinu dana baš puno. To je možda tvom djetetu bila kap koja je prelila čašu. Tko zna.... Ali nema veze, možda bi bilo isto i da toga nije bilo. Sad si u situaciji da rješavaš problem. Vidjet ćeš da nije tako strašno. Tvoje dijete je veliko i razumije sve.

    Ne brini, ako nalazi u slijedeće dvije kontrole budu bolji, skinut će ga dr s terapije, ali dok je plućna funkcija loša, to je tako.

    Mom sinu je jako jako pomogla fizikalna terapija (to je baš za tu dob u kojoj je tvoje dijete). Zove se Respifit i pomoću posebnog uređaja dijete doslovce uči efikasno disati. Odradio je nekoliko ciklusa. Reći će ti dr. kad dođe vrijeme ako je tvoj sin za to. http://www.bolnica-srebrnjak.hr/inde...u/219-respifit

    Nemojte izbjegavati more, svakako idi ako ikako možete bar na 2 tjedna, iako se često dogodi pogoršanje simptoma u prva 2-3 dana. Meni je žao što nikad nismo išli ni na Lošinj ni u Crikvenicu o trošku poreznih obveznika, ali jednostavno nisam imala mogućnosti (čitaj: logistiku) za to. Nismo mogli od posla, a nije bilo nikog drugog da prati dijete onamo. Ali zato smo ga sami vodili na more i slali na ljetne kampove, samo da bude tamo što više.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 08.02.2019. at 21:39

  18. #18
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    I da se smanji potreba za hitnim lijekovima tipa ventolin jer on utječe na srce.
    Ovo je samo donekle tocna informacija, barem u smislu onoga sto mi znamo i sto se nama govori (ili sto nam je dostupno). Utjece na otkucaje, koji mogu biti ubrzani i moze povisiti tlak, ali sve skupa nije trajno, vec samo neposredna moguca pojava.

    Nama je albuterol (ventolin) na rasporedu tri puta na dan, cista dnevna rutina koristenja bronhodilatora, pola ampule po rundi nebulizera. Osoba nije dijete, nuspojava nema, ali kao dijete je znao osjecati ubrzano kucanje srca neposredno nakon inhalacije. Tu recimo savjetuju levalbuterol kao alternativnu terapiju, ako albuterol smeta, a kod njega upravo ta "bolja" varijanta izaziva prolazne probleme. Preporuka za inhalator albuterola (tipa sprej koji koriste astmaticari) je 4-5 puta u 24h, bez ocekivanih nuspojava.

    Ono sto se ne preporuca, naravno, osim u kriticnim slucajevima, su steroidi.

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Kaae onda kod vas nema flixotida,avanisa,tefala.....?

  20. #20
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Kakve to veze ima s bilo cim?!

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    A nema s stereoidima?

  22. #22
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne znam, ja sam pricala o albuterolu. O steroidima nisam, osim u jednoj jedinoj recenici.

  23. #23
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    (Ovjde?) su kortikosterodi osnovna trajna terapija za drzanje astme pod kontrolom - flixotide, simbicort, alvesco (mislim da je to lortikosteriid isto (itd). Hitna mjera su tipa medroli oralno ili injekcije, te jake doze. Vent. samo ako treba, al racuna se da astma nije dobro kontrolirana ako treba, pa se pojacava osnovna / trajna terapija (npr kombn. ventolima i kortica u jednom lijeku npr ala seretide ili cipla).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.02.2019. at 22:36

  24. #24
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    https://www.mayoclinic.org/diseases-...t/drc-20369660

    Mislim da je i ovamo i tamo isto. Ima i o metakolinskom i tezini astme. Isto pise akonje metakol. pozitivan da je vjer astma. Mislim da je taj albu.. bronhodilatator tj pandan ventolina ako sam tonsve brzinski polovila.

  25. #25
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ventolin JE albuterol. Bronhodilator.

    D ga ne koristi za astmu; nema astmu, vec bas za to cemu je namijenjen - dilaciju bronha. To mu je dio dnevne higijene pluca.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 09.02.2019. at 00:55

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ventolin JE albuterol. Bronhodilator.

    D ga ne koristi za astmu; nema astmu, vec bas za to cemu je namijenjen - dilaciju bronha. To mu je dio dnevne higijene pluca.
    Može biti, ali mora imati zdravo srce i štitnjaču. Nije to za svakoga i ne treba svakome, niti svi to jednako dobro podnose.
    Potpis na Inu, ako treba bronhodilatator kod astmatičara, znači da osnovna terapija nije ok.

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ali povremeno možda treba ventolin ako nastupi neki nenadani problem iako je dobra terapija.recimo moji svaki Božić obavezno su na ventolin,klinka ove godine samo dva dana,ali klinac je poslije Božića imao još jednu potrebu za ventolinom
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 09.02.2019. at 12:08

  28. #28
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Anemona, probat ću kasnije opširnije; sad bih potpisala postove Ine i Peterlin; D. na terapiji (Flixotide) od svoje 6. godine (grinja); zadnjih godinu i pol je u remisiji i bez terapije kortikosterida, ali ventolin uvijek imam kod kuće; srećom, na prste mogu nabrojati koliko ga je puta zatrebao otkad je dobio dijagnozu. Ventolin uglavnom leti u otpad i istekne mu rok trajanja, ali ga mora uvijek imati, za svaki slučaj.

  29. #29
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Tema je astma, kod astme su neki drugi hodogrami i odmah se krece s terapijom sto kpd non astmaticara ne bi, npr ako jr malko lodija saturacija moze se znat cemu i kpjom to brzinom vodi za razliku od neastmaticara kof kojeg se nece tako zakomplocirat.Kod nas je zasad isto tako da su, na trajnoj tetapiji, sve vece pauze od vemtolina. Nama je nekako najtezi za pluca 2. i 3. mjesec, zato se ovog dijela god i gripa bojim. Neka jasna alergija (jos) nije utvrdjena, osim abrozije, sto ne znaci nista pisebno kao neki prediktor.mislim. U zadnjiih god dana ima atipije po faci. We go with the flow.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.02.2019. at 13:37

  30. #30
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    A na kaj ciljate?u to doba je lijeska i u trećem ponekad zna ići breza
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 09.02.2019. at 13:44

  31. #31
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Ono što je bitno je to da neliječena astma potiho uništava pluća, a kad si na dobro pogođenoj terapiji, možeš živjeti normalan život (kad je D. bio mali, jednom je rekao, imam astmu, a kao da je nemam).

    U sobi sad nema tepih, kad je bio mali i igrao se na podu, imali smo tepih koji se često prao; imamo usisavač koji ima neki superfilter i ne baca prašinu van, tako da on usisava i ne smeta mu.
    Ispirali smo mu mozak godinama kako ne treba zapaliti cigaretu NIKAD ako želi proživjeti normalan život normalnu duljine.

    S obzirom da je kod vas u igri ambrozija, ja bih se osim terapije koju ste dobili raspitala i za desenzibilizaciju. P. ima alergijski rinokonjuktivitis, amborzija je u pitanju, i prije par godina je uzimala sublingvalno Staloral. Godinu, dvije bila je potpuno bez simptoma, sada samo povremeno uzme Flixonase u sezoni.

  32. #32
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nema neku jaku alergiju, prije 4-5 god se vodila kao ona neka nealergijska astma (ako sam.to dobro shvatila). Breza nije dokazana, znam da se nit ne moze inhalacijski 100 postondokazat pricko. Ne reagira ona zasad plucno na ambr nego ocno (ko i ja, plus nesto malo ona.i ja kucna prasnlina). Imamo jedan tepih, kako je bila vjeubacica u sobi joj je tatami. Good news je sto je od sestog do 9 na moru. Njoj je zasad najgore razdoblje zimskih infekata, sijecanj-ozujak, cvatnje je zasad toliko ne.ometaju.

    Anemona, meni.je mislim opca praksa rekla, vrlo simplificirano i u hiperboli, nema dvojbe ako treba terapiju - treba. Bolje to nego iza 60 ovisit o boci s kisikom.

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Marija samo godinu dana Stalorala?
    Moja je sad na trećoj sezoni s tim da je između prve i druge imala pauzu jer je bio nedobavljiv

  34. #34
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ina baš u tom vašem razdoblju su jaki alergeni,moji reagiraju na ljesku već ako je lijepo sredinom prosinca i ako naglo procvjetala,što je zadnji 12 godina stvarno nikakvo zimsko doba baš tada.i još kad se poklopi s onim južinamama ,nema nam spasa.klinka reagira baš plućno na proljeće ,ambroziju koja joj je jača ne toliko .klinac i veliki najviše nosno ali oni imaju i grinje,a klinac još i plućno u vrijeme kad i klinka.

  35. #35
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ali povremeno možda treba ventolin ako nastupi neki nenadani problem iako je dobra terapija.recimo moji svaki Božić obavezno su na ventolin,klinka ove godine samo dva dana,ali klinac je poslije Božića imao još jednu potrebu za ventolinom
    Pa tome i služi, ako dijete pokupi virus, cijedi mu se iz nosa u dušnik noću i eto potrebe za ventolinom. Zato ga imamo doma da u 3 ujutro kad pluća zapište ne moramo na hitnu.

  36. #36
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ina baš u tom vašem razdoblju su jaki alergeni,moji reagiraju na ljesku već ako je lijepo sredinom prosinca i ako naglo procvjetala,što je zadnji 12 godina stvarno nikakvo zimsko doba baš tada.i još kad se poklopi s onim južinamama ,nema nam spasa.klinka reagira baš plućno na proljeće ,ambroziju koja joj je jača ne toliko .klinac i veliki najviše nosno ali oni imaju i grinje,a klinac još i plućno u vrijeme kad i klinka.
    Nas su na Srebrnjaku upozorili da može biti alergija i na biljke na koje ne testiraju. Iz iskustva, kod nas je bio problem u svibnju, kad cvate kanadska topola i lete one užasne mucice. Bogu fala, većinu su ih srušili i zasadili lipe. I sremza nije bezazlena, ali srušili su i nju, bila je jedna velika u susjedstvu. Meni to fino miriši, ali moji muški ju zaobilaze. Isto im je problem sezona cvatnje trave.

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Znam i za tu varijantu pa zato i gledam kaj i kad cvate
    Samo kaj recimo moja klinka je alergična i na brezu,a veliki na bor što je rjetkost
    Inače sjećam se jedne emisije na Sljemenu pred tri pet godina,i bilo je o alergeni a i čovjek tvrdi da je alergičan na nekaj,a žena mu tvrdi da ne može,nakon sto pitanja a zasto ne,jer mi nemamo tester
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 09.02.2019. at 22:30

  38. #38
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Sad nadam se da je sremza ipak trebalo biti breza,kod nas su aleje breza i lipa
    Klinka je imala bas jaka krvarenja u dobi breze dok još nismo sredili utopijski dermatitis,stvarno do evo se trebala iako je spavala pod kontrolom,ta zadnja godina atopijskog joj je bilo bas koma,iduće godine se nije ni grebnula,i malko je bolje prošla plučno

  39. #39
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Sad nadam se da je sremza ipak trebalo biti breza,kod nas su aleje breza i lipa
    Klinka je imala bas jaka krvarenja u dobi breze dok još nismo sredili utopijski dermatitis,stvarno do evo se trebala iako je spavala pod kontrolom,ta zadnja godina atopijskog joj je bilo bas koma,iduće godine se nije ni grebnula,i malko je bolje prošla plučno
    Sorry na offt - sremza i breza ti nemaju baš puno veze - breza cvate ranije (mislim u ožujku), a sremza cvjeta krajem travnja ili početkom svibnja i ima one grozdaste cvjetove i kasnije plodove. Jako intenzivno miriši dok cvjeta. Bila je jedna ispred kvartovske škole, na 500m od nas ili manje, a druga je još u susjedstvu. Kad cvjeta, miriši cijeli kvart jer proizvodi pelud u ogromnim količinama. https://hr.wikipedia.org/wiki/Sremza

    Ont. na Srebrnjaku na sremzu ne testiraju, koliko se sjećam. Na brezu da.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 10.02.2019. at 10:42

  40. #40
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Je vjerujem da to ne testiraju ni u Klaićevoj,nisam znala da se to tak zove,jedino pozitivno je da nema u mom kraju

  41. #41
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Marija samo godinu dana Stalorala?
    Moja je sad na trećoj sezoni s tim da je između prve i druge imala pauzu jer je bio nedobavljiv
    Da, izgleda da je sa Staloralom dosta individualno. Nama je Richter rekao da lijek pomogne najčešće sezonu-dvije, ali njoj je već dosta godina OK, tek povremeno zatreba Flixonase, ali ne mora ga uzimati svakodnevno, kao prije Stalorala; doduše njoj klinička slika i nije bila katastrofalna.

  42. #42
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    J. u srijedu radi metakolinski test da bi se utvrdio točan stupanj astme. U postupku je pripreme za hiposenzibilizaciju na grinje jer se baš muči.
    Pročitala sam kako se radi. Zanima me može li prilikom testa doći do napada čisto da se pripremim jer ju u zadnje vrijeme hvata panika čim počne kašljucat?

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Nek vježba disanje do tad

    Dal' može doći do napada možda i može,ali se odmah daje lijek u tom slučaju. Moji nisu imali napadaje u takvim testovima

  44. #44

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    J. u srijedu radi metakolinski test da bi se utvrdio točan stupanj astme. U postupku je pripreme za hiposenzibilizaciju na grinje jer se baš muči.
    Pročitala sam kako se radi. Zanima me može li prilikom testa doći do napada čisto da se pripremim jer ju u zadnje vrijeme hvata panika čim počne kašljucat?
    Mitovski, moja je to lani odradila, alergija na grinje, nije imala napadaj tijekom testa.

  45. #45
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Nek vježba disanje do tad

    Dal' može doći do napada možda i može,ali se odmah daje lijek u tom slučaju. Moji nisu imali napadaje u takvim testovima
    Ne može vježbati ako ne zna kako treba ispravno disati. Ako bude indikacija, možda dobije uputnicu za respifit (fizikalna terapija na Srebrnjaku, gdje se uči ispravno disati uz aparatić - više o tome http://www.bolnica-srebrnjak.hr/inde...u/219-respifit). Mom sinu je zlata vrijedilo.

    ***
    Moj sin nije imao nikakvih napada tijekom testiranja.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 01.10.2021. at 11:35

  46. #46
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Mene su sad zvali iz Klaićeve.. Od danas treba pcr ne stariji od 72 sata pa se snađi.
    Posljednje uređivanje od mitovski : 01.10.2021. at 11:49

  47. #47
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Hvala cure na informacijama... Neće se onda ni ona gušiti.. Nadam se

  48. #48
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Mene su sad zvali iz Klaićeve.. Od danas treba pcr ne stariji od 72 sata pa se snađi.
    I za mlađe od d 12?

    Mislila sam doma vježbati udah izdah
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 01.10.2021. at 12:20

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Mene su sad zvali iz Klaićeve.. Od danas treba pcr ne stariji od 72 sata pa se snađi.
    Najprije nazovi pedijatra ili obiteljskog liječnika (od koga već imaš uputnicu za Klaićevu) da probate obaviti PCR testiranje na uputnicu, npr. ovdje: https://www.hzjz.hr/sluzba-mikrobiol...na-sars-cov-2/

    Ako ne stignete ili ne želite na Mirogojsku, Rockfellerovu i slične ustanove gdje može biti gužva i puno zaraženih, vidi s nekom od privatnih klinika. Cijene se razlikuju:
    Poliklinika Medikol - 850 kn (oni imaju drive-in na Voćarskoj i garantiraju nalaz isti dan do 19 sati) https://medikol.hr/istaknute-vijesti...inici-medikol/
    Poliklinika Analiza – 750 kn https://www.poliklinika-analizalab.h...i-analiza-lab/
    Poliklinika Croatia osiguranje – 650 kn https://www.poliklinikacroatia.hr/no...ici-u-zagrebu/

    U pravilu se trebaš najaviti e-mailom ili pomoću aplikacije + platiti unaprijed.

  50. #50
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Imaš testiranja i na svetom duhu ali od 7.30- 8.30 ,nalaz šalju sutradan na mejl ali moraš tražiti da ti pošalju

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •