Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: Farbanje vrata

  1. #1
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno Farbanje vrata

    Nedavno smo kupili stan u novogradnji i kao trn u oku muci me boja sobnih vrata (bukva) iako imam dojam da su vrlo kvalitetna a stolar mi je potvrdio kako je rijec o drvu pa sa mogu bojati. Buduci da su u 90% novih zgrada vrata te boje, a po mom misljenju optički smanjuju prostor te se poprilicno tuku sa svim drugim nijansama smeđe pa i s bojom parketa, zanima me da li se itko upustio u njihovo farbanje u bijelu i kako je ispalo.

  2. #2
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    nesto smo o tome bas govorili nekidan na ovoj temi
    http://forum.roda.hr/threads/74640-Tapete-za-vrata-ili

  3. #3
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    ja ti ne bih preporučila da to radiš sama jer bi moglo ispasti muljavo, ali možeš ih sama prebrusiti i odnijeti autolakireru da ti ih prešprica u bijelo

  4. #4
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    ma naravno da mi ne pada na pamet raditi sama, interesira ne da li ih je ikome majstor farbao iz bukve u sjajnu bijelu i da je zadovoljan rezultatom. Malo me strah riskirati jer su to sasvim nova neostecena vrata, znam da ce vrata odnijeti i lakirati u radioni ali me strah za stokove jer pretpostavljam da ih mora rucno te me strah da ne bude onih "curaka".

  5. #5
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ako ti to radi profesionalac kojem je stalo kako ce obaviti posao, curaka ne bi trebalo biti.

  6. #6
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    i da li je jos uvijek cijena od otprilike 800-tinjak kuna po vratima?

  7. #7
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Razmislite dobro želite li lakiranje ili bojanje. Susjeda je prije 5 godina dala polakirati vrata i štokove u sjajno bijelo,izgledalo je super prvih par godina,no s vremenom se lak,pogotovo na štokovima gdje je trenje toliko ogulio i ogrecao da izgleda zbilja koma. Jeftino i prljavo.

    Ja bih se odlučila za varijantu brušenja vrata i bojanja bojom koja dubinski baš prodire u godove drveta,tako da se ne stvara kora kao kod laka. (Osobno mi je puno ljepše kad se vide godovi ispod bijele boje,to mi je favorit kod vrata,no o ukusima...)
    Jedino ne znam jel se onda može dobiti sjaj,nemam pojma,no sigurno ima cura koje se bolje kuže.

  8. #8
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    ja imam bijela mat vrata i vidi se svaka packa, teško ih je održavati

  9. #9
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    mi smo u starom stanu, izgradjenom sedamdesetih farbali u sjajnu bijelu koja je zapravo i originalna boja. Znam da se u boju dodaje i par kapljica crne kako s vremenom (zbog grijanja, plina, pusenja, itd) ne bi žutila, no u svakom slucaju svakih 10-tak godina potrebno je ponovo farbati. Uopce ne kuzim zasto po novim stanovima stavljaju tu bukvu, posebno mi se ne svidja kako su starom dijelu Jaruna vrata tamno-smedja. Dosta mojih kolega i prijatelja je u posljednjih 5 godina kupovalo stanove i sada cekamo da se netko konacno odluci na farbanje da vidimo kako ce ispasti.

  10. #10
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    ja imam bijela mat vrata i vidi se svaka packa, teško ih je održavati
    a ja ne znam..valjda ovisi i od materijala. mi imamo bijela mat protuprovalna i ne vidi se niš..na njima prašina ne postoji .
    ostala još nismo mijenjali,boja je tamna trešnja,najgora moguća i vidi se prašina toliko da bi ih trebalo prati svaka dva tjedna valjda.
    zato na proljeće mijenjamo i sva sobna u bijeli mat.

  11. #11
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    mislim da nije toliko do materijala vec iz kojeg kuta ti pada svijetlo, meni je kuhinja dio blagavaone i boravka ali u tamnijem dijelu prostorije i vjecno djeluje cisto dok pojedine komade namjestaja, obasjane svjetloscu, cistim na dnevnoj bazi

  12. #12
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Razmislite dobro želite li lakiranje ili bojanje. Susjeda je prije 5 godina dala polakirati vrata i štokove u sjajno bijelo,izgledalo je super prvih par godina,no s vremenom se lak,pogotovo na štokovima gdje je trenje toliko ogulio i ogrecao da izgleda zbilja koma. Jeftino i prljavo.

    Ja bih se odlučila za varijantu brušenja vrata i bojanja bojom koja dubinski baš prodire u godove drveta,tako da se ne stvara kora kao kod laka. (Osobno mi je puno ljepše kad se vide godovi ispod bijele boje,to mi je favorit kod vrata,no o ukusima...)
    Jedino ne znam jel se onda može dobiti sjaj,nemam pojma,no sigurno ima cura koje se bolje kuže.

    Mislim da se moze dobiti sjaj. U zadnju ruku stavlja se vise razredjivaca nego farbe i prolazi se velikim pinelom. Na slicni nacin se farbaju barke u visoki sjaj.

  13. #13
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj sandi prvotno napisa Vidi poruku
    Uopce ne kuzim zasto po novim stanovima stavljaju tu bukvu, posebno mi se ne svidja kako su starom dijelu Jaruna vrata tamno-smedja.
    bila u jednom od takvih stanova, a prozori su bili crni

  14. #14
    Tattoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    371

    Početno

    Pa možeš farbati mat ili sjajnom bojom. Prvo se boja temeljnom, a ona zadnja bude sjajna bijela. Naša vrata su bijela, ali nisu mat. Ne pozna se mnogo, kad primijetim baš neku mrlju (najčešće oko kvake), malo istrljam spužvicom, neki put s deterđentom i sve lako ode.

    Inače, znam jednu obitelj koja je tamno smeđa vrata dala bojati u bijelo. Radio im je neki majstor i ispalo je super, uopće se ne kuži da su bila smeđa vrata.

  15. #15
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nasa vrata su sva mat, bojao ih je stolar. Bijela su i nisu nista prljavija od nekih sjajnih koje smo imali prije. Kad se zamazu, operem, kao i bilo koja druga.

    Ne vide se godovi (niti ih ima), a premaz je dvoslojan. Prvo temeljna boja, onda koja vec po izboru. Sva su kupljena u nekoj bezveznoj prirodnoj boji drva.

  16. #16
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Jel netko mozda obnavljao ulazna drvena vrata, kako je ispalo?

  17. #17
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Posebice me zanima ako je tko bojao drvena vrata u bijelu boju?
    Naime, u stanu koji uređujem za dnevni najam, htjela sam zamijeniti postojeća vrata, ali me majstor uvjerava da su vrata kvalitetna i dobra i da ih samo treba obnoviti.
    S obzirom da neka normalnija vrata koštaju sa ugradnjom oko 5 tisuća kuna, ali neka žnj iz Peveca mi i nisu neko rješenje, razmišljam da stvarno uredimo ova stara. Mislim, stara su 20ak godina. NIje to tako strašno
    Obnovit ćemo i kupaonska obična bijela vrata - kaže da ih treba mrvicu pokitati, pošmirglati i prefarbati. I zamijeniti kvaku

    Eto, rado bi čula vaša iskustva ako ste išli u ovakve pothvate.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    15

    Početno

    Jesmo mi, prije nekih 8 godina. Ona klasicna smeđa koja su se ugrađivala 80-tih.
    I vrata i štokove obojali u bijelo (ne mi, nego majstori). Zamijenili smeđu traku u štoku bijelom.
    I stavili nove kvake. Odlično je ispalo, i vrlo se lako održavaju, packe se samo magičnom spužvom prebrišu.
    Sad ne mogu ni zamisliti da su nekad bila smeđa.
    Ukupno sedam komada smo tretirali na taj način i sva su dobra. Boja je bijela mat, ali ne znam druge detalje.

  19. #19
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ja sam bojala moja drvena vrata dva puta u bijelu boju, s tim da su na izloženom i dosta se oštete od kiše, ti vjerojatno nećeš imati tako zeznutu situaciju, meni kišu baš jako nanosi na njih.
    Prvo ih dobro obrusim, onda kitom popunim rupe, pa ponovo obrusim. Zaštitim stakla na sredini pik trakom. Onda ide bijela temeljna boja, pa bijela lak boja.
    To stvarno nije strašno, a puno ljepše mi izgledaju, jer originalna boja drva i nije bila baš nešto.

  20. #20
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    O, super curke. I ne probija ta smeđa van? Ako imate neke fotkice, baš bi rado vidjela!!! Da, i traku trebam onda zamijeniti u štoku, tj.onu gumu.

  21. #21
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    I nasa su boje drveta farbana u bijelo, vratai stokovi. U starom stanu to je radio moj tata,u novom majstori. Uopce se ne kuži da su bila boje drveta.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.04.2022. at 07:51

  22. #22
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Ajme, super! Ma to ću i ja tako napraviti. Ima praf majstor Hvala!!!

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Kudri, postoje Chalk Paint boje s kojima nema nikakvog brušenja, primera i ikakve pripreme namještaja... samo bojaš. Evo: https://www.dblog.hr/interijeri/zena...njiga-o-njima/
    https://www.decoloresstudio.com/anni...int-proizvodi/

  24. #24
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    Kudri, postoje Chalk Paint boje s kojima nema nikakvog brušenja, primera i ikakve pripreme namještaja... samo bojaš. Evo: https://www.dblog.hr/interijeri/zena...njiga-o-njima/
    https://www.decoloresstudio.com/anni...int-proizvodi/
    Hvala. Nisam znala, ali majstor će to ipak pobrusiti. Ove boje su dosta skupe, a i pretpostavljam da su više za situacije kada ne možeš skinuti vrata, a želih ih malo urediti. Kod mene je sad cijeli stan u rasulu i u radovima, tako da ćemo skinuti, pobrusiti i prebojati vrata.

    Kupljne su i letvice ukrasne, baš me zanima kako će ispasti.

    Ovo je bila inspiracija:
    https://i.pinimg.com/originals/5e/74...767926e9c9.jpg
    https://m.blog.hu/ha/hazmestermedve/...0dc2041d38.jpg
    https://i.pinimg.com/564x/6c/a0/c7/6...cd6c960548.jpg
    Posljednje uređivanje od kudri : 13.04.2022. at 10:52

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Super je inspiracija. Ja isto ne volim smeđa vrata nikako...

    Je, boje su dosta skupe, ali ih treba jako malo i zaista se sve poboja odmah, bez ikakve pripreme, brušenja itd. I genijalno izgleda. A možeš sve bojati, od namještaja do metala, laminata, tekstila, betona...ma sve.

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Nemojte farbati kistom, bolje ide sa spužvastim jastučićem. Znam iz iskustva.

  27. #27
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nemojte farbati kistom, bolje ide sa spužvastim jastučićem. Znam iz iskustva.
    Tnx. Da, tako je i radio majstor. Nisam još vidjela rezultat, a ne barata baš kamerom na mobu da mi poslika...

  28. #28
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Trebala bi savjet od iskusnih... uglavnom imam neke ormarice s drvenim furniranim vratima. Taj furnir ima strukturu drva, nije gladak (star je jedno 40g) ali nije ni neka lijepa struktura nego onak,jednostavno ruzno.. Drvo je obojano u neku tamnosmedju boju. Presmirglala sam i ofarbala kistom s 2 sloja nitro boje za drvo, bijele, ali se i dalje vide potezi kista i nekako izgleda meni osobno ružno i nejednoliko (iako sam se trudila da je sto ujednacenije). I mjestimicno i dalje probija struktura drva a i malo smedje. S čime bi bilo najbolje bojati da je boja jednolična i puna? Tj da se ne vidi struktura drva i potezi?

  29. #29
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Ja sam grda smedja vrata od kupaone farbala valjkom i bojom na vodenoj bazi. Trabalo je vise slojeva. Ne sjecam se vise koliko.
    Valjak je bio od spuzve i bez teksture.
    Bolji od valjka bi bio airbrush, ali s njim nemam iskustva.

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Ja sam kompletnu unutarnju stolariju sama ofarbala spužvastim valjkom. Imalla sam srednji za veće površine i uski za rubove. Treba samo paziti da s njega ne curi, tj.visak boje skinuti štapićem.

  31. #31
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Je ali vrata su obično glatka, bar po mom iskustvu. Ovo ima neku strukturu drva ne sam dizajn, pod prstima je reljefno... Ok spuzvasti valjak znači. Vidjet ću sad kad se osuši i sve stavimo nazad da li je ipak ok ili probam dalje... istražujem opcije trenutno

  32. #32
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Probaj ih opet pobrusiti kad se osuse tako da nanosenjem sljedeceg sloja boje vise popunis rupe.
    Moja su isto bila hrapava. Neki furnir 70ih.

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Je ali vrata su obično glatka, bar po mom iskustvu. Ovo ima neku strukturu drva ne sam dizajn, pod prstima je reljefno... Ok spuzvasti valjak znači. Vidjet ću sad kad se osuši i sve stavimo nazad da li je ipak ok ili probam dalje... istražujem opcije trenutno
    Ovakav sam ja koristila: https://pevex.hr/rucni-pribor-valjak...spuzvasti-11cm

    Ima više vrsta, neki su sasvim glatki, drugi imaju hrapaviju strukturu. Ja sam svoja vrata brusila, kako je Munkica predložila, ali nisam se trudila da to bude savršeno glatko. Bilo je pod prstima lagano hrapavo, ali farba je sve to popunila. I dalje nije glatko ko špigl, ali je puno bolje nego prije.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Ja za sobna vrata ne bi uzela nitro boju nego neku na vodenoj bazi sa mat efektom. Imala sam jednu davno prije na kojoj je pisalo 'satin mat' i sada se spremam pokušati opet naći neku što sličniju boju.
    Svakako bojaj valjkom, tragovi kista se uvijek vide. I stavi vrata na stol ili nešto horizontalno dok bojaš.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •