Pokazuje rezultate 1 do 28 od 28

Tema: ručne mašine za šivanje

  1. #1
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno ručne mašine za šivanje

    jesu li čemu? nalazim samo neke na baterije, a to mi djeluje slabo.
    Ne trebam za nešto ozbiljno, više za neke dječje projekte kad smo lijene šiti na ruke

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    A da daš djetetu da to samo obavi?

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    jesu li čemu? nalazim samo neke na baterije, a to mi djeluje slabo.
    Ne trebam za nešto ozbiljno, više za neke dječje projekte kad smo lijene šiti na ruke
    Moja mama je imala ovo čudo, ne znam kako je završilo, ali meni to nikad nije bilo ni spretno i dobro (ali ja imam i znam koristiti pravu mašinu, pa nisam mjerodavna). Dok namotaš i namjestiš konac, 100 puta već zašiješ ručno to što treba.
    Prema mom iskustvu, to ti ne vrijedi pišljiva boba. Ima samo jedan konac i kad ga povučeš, sve se raspara... Gle, tu imaš snimku: https://www.youtube.com/watch?v=hcRyGBtiSmg

    Radije uzmi heftericu za dječje projekte, hehehe...

  4. #4
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    A da daš djetetu da to samo obavi?
    pa ona i šije, al šta bi se mučila na ruke ako može mašinom

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    pa ona i šije, al šta bi se mučila na ruke ako može mašinom
    Ako ju uspije upogoniti prije nego zašije na ruke, vodim je na pizzu!

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Ma čas je to njoj

  7. #7
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ako ju uspije upogoniti prije nego zašije na ruke, vodim je na pizzu!
    možda je pizza potakne da bude brža. a dakle ništa, na ruke. bar će se izvježbat pa bit urednija

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    možda je pizza potakne da bude brža. a dakle ništa, na ruke. bar će se izvježbat pa bit urednija
    Upute za učenje šivanja:
    - daj joj konac za vez, ne onaj tanki, a i vuna može poslužiti (ne proklizava kao konac) da uvježba navođenje igle
    - daj joj debelu iglu, ali mora biti prilično oštra (ne tupa za goblene)
    - nauči je kako da zaveže čvor (prvo duplo, pa onda jednostruko) jednom rukom - nek vježba
    - daj joj da prvo šiva papir, lišće i slično, a tek onda krpicu

    - nauči je najvažnije šavove: ravni, isprekidani, povratni, ručno endlanje - evo tu imaš neke primjere: https://www.masinskikutak.com/2017/0...je-obicno.html

    Odličan način učenja krojenja i šivanja je izrada odjeće za lutke - to je sve maleno i brzo gotovo, pa dijete ne izgubi živce dok ručno sašije nešto. Odjeću za maškare nek ipak šije mama

    Komentar: eh, da mi je žensko dijete...a imam samo sinove, iako je mlađi uredno uz mene naučio vezati čvorove jer mu je trebalo za ribolov, pa onda šivati gumbe i heklati lančić, taj fakat ima dvije lijve ruke - vrlo spretan, ljevak je )

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Moj klinac je šivala jučer i danas srceka u skoli

  10. #10
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Upute za učenje šivanja:
    - daj joj konac za vez, ne onaj tanki, a i vuna može poslužiti (ne proklizava kao konac) da uvježba navođenje igle
    - daj joj debelu iglu, ali mora biti prilično oštra (ne tupa za goblene)
    - nauči je kako da zaveže čvor (prvo duplo, pa onda jednostruko) jednom rukom - nek vježba
    - daj joj da prvo šiva papir, lišće i slično, a tek onda krpicu

    - nauči je najvažnije šavove: ravni, isprekidani, povratni, ručno endlanje - evo tu imaš neke primjere: https://www.masinskikutak.com/2017/0...je-obicno.html

    Odličan način učenja krojenja i šivanja je izrada odjeće za lutke - to je sve maleno i brzo gotovo, pa dijete ne izgubi živce dok ručno sašije nešto. Odjeću za maškare nek ipak šije mama

    Komentar: eh, da mi je žensko dijete...a imam samo sinove, iako je mlađi uredno uz mene naučio vezati čvorove jer mu je trebalo za ribolov, pa onda šivati gumbe i heklati lančić, taj fakat ima dvije lijve ruke - vrlo spretan, ljevak je )
    ma zna ona šiti samo je neuredna. ide na neku etno skupinu pa su tamo učili. sad je zamislila nešto za projekt iz prirode di ima puno šivanja pa sam joj mislila olakšati mašinom.

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Stanicu treba napraviti?

  12. #12
    maeve avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    33

    Početno

    Ručne mašine nemaju donji konac, pa se tako sašiveno jako lako raspadne. Bolje da se uvježba ručno šivati (nema veze što je neuredna, to dođe s iskustvom ) ili, ako baš ima interes, nabavite rabljenu "pravu" mašinu.

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    ma zna ona šiti samo je neuredna. ide na neku etno skupinu pa su tamo učili. sad je zamislila nešto za projekt iz prirode di ima puno šivanja pa sam joj mislila olakšati mašinom.
    Nek skroji, a ti sašij.

    I ozbiljno sam mislila da je hefterica velika pomoć za takve privremene projekte koji ne trebaju dugo izdržati.

    Offt. jednom prilikom moj mlađi sin je imao u školi kazališnu predstavu "Kugina kuća", pa je trebalo za scenografiju napraviti raspelo. Ja sam uzela neki rebrasti karton, od toga napravila križ, pa izrezala siluetu Isusa i onda sam ga heftericom zaklamala za križ. To sam na poslu radila od otpadne ambalaže. Ušla je kolegica i pita kaj radim, a ja upravo razapinjem Isusa i zakivam ga heftericom za križ.... Užasno!

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    ma zna ona šiti samo je neuredna. ide na neku etno skupinu pa su tamo učili. sad je zamislila nešto za projekt iz prirode di ima puno šivanja pa sam joj mislila olakšati mašinom.
    Daj malo više detalja o tom projektu, možda možemo smisliti neki pametniji način....

    Mislim, možeš probati s tom malom mašinicom (košta pedesetak kuna ako ju uspiješ naći), ali nudi se još i pištolj s vrućim ljepilom, pik traka, dvostrano ljepljiva traka, patafix... ima toga bratemili....

    A što se tiče šivanja, lijek za urednost je panama platno i križići - tamo u samom tkanju imaš raster i veće rupice na nekakva 2mm razmaka, u koje treba pogoditi, tako da te platno samo vodi kako treba raditi. Evo, našla sam fotografiju - nadam se da se vidi: https://handmadebase.com/wp-content/...shivanya14.jpg

    Uradak na kraju izgleda ovako: http://muzejski-portal.hrmud.hr/wp-c...%BEi%C4%87.jpg
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 14.02.2019. at 11:35

  15. #15
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    ak je stanica u pitanju moji su je crtali, ali mislim da je veliki imao i nekaj od kartona, pitam ga

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ak je stanica u pitanju moji su je crtali, ali mislim da je veliki imao i nekaj od kartona, pitam ga
    A tko zna - možda uopće nije stanica.

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    mala je 5 ili 6 razred

  18. #18
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Daj malo više detalja o tom projektu, možda možemo smisliti neki pametniji način....

    Mislim, možeš probati s tom malom mašinicom (košta pedesetak kuna ako ju uspiješ naći), ali nudi se još i pištolj s vrućim ljepilom, pik traka, dvostrano ljepljiva traka, patafix... ima toga bratemili....

    A što se tiče šivanja, lijek za urednost je panama platno i križići - tamo u samom tkanju imaš raster i veće rupice na nekakva 2mm razmaka, u koje treba pogoditi, tako da te platno samo vodi kako treba raditi. Evo, našla sam fotografiju - nadam se da se vidi: https://handmadebase.com/wp-content/...shivanya14.jpg

    Uradak na kraju izgleda ovako: http://muzejski-portal.hrmud.hr/wp-c...%BEi%C4%87.jpg
    trebaju nekako prikazati ljudsko tijelo. ideja je na platnu nacrtati čovjeka, iscrtati kosti flomasterom. Vene i arterije bi šila koncem, a glavne organe i napravile od tkanine na koji će staviti čičak traku da se mogu skidati i stavljati pa da ima ti "edukativnu" funkciju.
    Vidjet ćemo koliko će se zafrkavati s organima. ako bude previše, onda ću joj reći da iscrta i žile.
    Oko organa neće cjepidlačiti, detalje na njima će iscrtavati.
    Šiva se ravna linija u koju će uvući drvo za držati poster i organi.

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    trebaju nekako prikazati ljudsko tijelo. ideja je na platnu nacrtati čovjeka, iscrtati kosti flomasterom. Vene i arterije bi šila koncem, a glavne organe i napravile od tkanine na koji će staviti čičak traku da se mogu skidati i stavljati pa da ima ti "edukativnu" funkciju.
    Vidjet ćemo koliko će se zafrkavati s organima. ako bude previše, onda ću joj reći da iscrta i žile.
    Oko organa neće cjepidlačiti, detalje na njima će iscrtavati.
    Šiva se ravna linija u koju će uvući drvo za držati poster i organi.
    Ma nek iscrta žile samo ofrlje, to je lakše, a i ne treba opterećivati projekt nepotrebnim detaljima. Ovo sa šivanjem će joj pojesti puno vremena.

    Ideja za čičak traku je ok, a organe ne mora šivati, može ih izrezati iz kartona ili filca, da se ne cufa. Bitno je da se mogu preklapati. Dugo nisam nabavljala takve stvari (djeca su mi srednjoškolci) ali filca i tih tkanina bilo je za kupiti u raznim hobby art dućanima (meni je Chemaco najbliži, pa sam obično išla tamo pljačkati, a sad već nisam bila dugo).

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Eh, kad smo već kod organa - neka ne zaboravi mozak, hehehe....

  21. #21
    maeve avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    33

    Početno

    Baš mi uze riječ iz usta. Filc (malo deblji) bi bio super, vrućim lijepilom nakeljiti čičak traku pa nek ostali u razredu slažu. U stilu onih tihih knjiga. Chemaco i slični hobby dućani su prilično skupi kad se gleda po metru, isplati se uzeti u metraži ako ga treba puno - pretpostavljam da je za ficleke dovoljan i neki paketić s raznim bojama u hobby dućanu. Ne znam u kojem si gradu ili dijelu grada, ali u Zagrebu dobar izbor filca ima Pamigo u Vrapču.

  22. #22
    Mila majka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    311

    Početno

    Molim savjet. Voljela bih doma imati mašinu koja bi mi poslužila za male popravke, tipa da ne moram šnajderici nositi jaknu kad mi se malo podere ili kad trebam djeci zašiti poderano koljeno na hlačama. Ništa veliko, ništa skupo, čisto mi treba alternativa mom ručnom šivanju koje je sporo i neuredno.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ako znaš šivati na mašini, kupi neku standardnu, ali jeftinu, bez puno funkcija, za cca 100 eur kad u Lidlu ili Sparu budu na akciji.

    Ove male ručne mašine koriste samo jedan konac, tj nemaju gornji konac i grajfer s donjim, pa se šavovi raspadaju. Osim toga, to može šivati samo tanke tkanine. Moja mama je to jednom kupila. Obična furda. Mislim da je završila u smeću iako nije bila baš ni badava, naručila ju je preko Neckermanna.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 18.03.2021. at 20:48

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Možeš i second hand mašinu uzeti.

    Ali ako ne znaš šivati na mašini i nemaš volje učiti, nosi snajderici i dalje.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 18.03.2021. at 20:50

  25. #25
    Mila majka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    311

    Početno

    Draga Peterlin, hvala ti puno. Nisam nikada sivala na masini, ali imam volje nauciti. Proucit cu malo sto se sve nudi.

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Mila majka prvotno napisa Vidi poruku
    Draga Peterlin, hvala ti puno. Nisam nikada sivala na masini, ali imam volje nauciti. Proucit cu malo sto se sve nudi.
    Imaš hrpu starih postova kad je Lili75 tražila mašinu za svoju kćer, upravo za učenje šivanja. Kupila ju je na kraju.

    Ja sam isto gledala po internetu. Kao kompromis, imaš i ovu mogućnost - nije velika lova: https://www.supergoldy.eu/proizvodi/mini-sivaca-masina
    Prije nego se upustiš u kupnju, vidi obavezno ima li gornji i donji konac. Ako nema - bježi od toga. Ako ima - možda bi moglo poslužiti...

    S druge strane, ja bih uvijek uzela standardnu mašinu. Ja sam svoju Toyotu kupila u Metrou za nevelike pare, služi me već desetak godina.

    Evo, ovo sam još našla - mašina za učenje šivanja: https://www.mall.hr/sivaci-strojevi/...rc=bestsellers - treba pročitati karakteristike

    U Lidlu znaju povremeno imati jeftine mašine - evo primjera: https://popusti.njuskalo.hr/akcija/sivaca-masina-433222

    Ako hoćeš kupiti second hand repariranu, to je možda još najbolje i najjeftinije rješenje. Svojevremeno je to imao Bagatik u Vlaškoj 60, ali dugo nisam bila pa ne znam imaju li i dalje.

    Pogledaj i Njuškalo, a možeš i ovdje pitati prodaje li netko rabljenu mašinu. Ja sam svekrvinu Bagat mašinu prodala tu na forumu.

  27. #27
    Mila majka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    311

    Početno

    Draga Peterlin, hvala ti puno na trudu! Ova Carina junior mi se čini idealnom jer ja zapravo želim naučiti osnove šivanja, ne da bih radila doma čuda, već da si brzo i uredno mogu zakrpati probušeni džep na jakni, koljeno na dječjim hlačama i slično. Gledala sam i ovu prvu sa supergoldy stranice, ali nigdje nisam našla nikakve recenzije, čini mi se da bi mogla biti i bacanje novaca.

  28. #28
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Sad bacanje novaca ,misli u smislu koliko ćeš upotrebljavati
    Moja klinka povremeno nešto napravi,povremeno samo skuplja prašinu ( i klinka i mašina).
    Napravila je neke divne stvari ,ali to je kad ima volje. Frendici jednodijelnu pidžamu,to je trebalo bit poklon na frendičin rođendan,pa prolongirani za Božić,na kraju joj je poklonila ta svoj rođendan,ali bar je bilo prigodno jer su imali prespanac. Svoju istu takvu pidžamu još nije završila,nosiva je i ovaj,ali je htjela da budu kontra pidžame, fale samo sitnice,ali stoji.....
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 23.03.2021. at 11:50

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •