Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567
Pokazuje rezultate 301 do 315 od 315

Tema: Prihodi u kućanstvu

  1. #301
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ja opet ne vidim zašto djeca baš moraju imati neke vanškolske aktivnosti. Ja ih nisam imala. Jesam probala par sportova i folklor, dovoljno dugo da znam da nije za mene. Ni moja sestra nije imala aktivnosti.
    Kod nas u gradu ima folklor, 4,5 sportova i cure i dečki, glazbena osnovna, škola jezika, škola plesa..... Što ja znam što sve ne. Mi smo grad s nekih 18 tisuća plus okolna sela.
    Dakle ima ljudi, ima aktivnosti. I sve je na 10 min pješke. I što sad, je bi trebala reć da je kod mene super lako odgajat djecu jer ima dosta aktivnosti na koja djeca mogu ići, a ja neću potrošit 2 sata dnevno na razvozanje? To mi nema veze s ničim.
    MM ček kaže da curama neće dati više od 1 aktivnosti da idu, nek se djeca igraju, nek budu djeca. On je sa sela na otoku (ispravak iz malog mista na otoku). Oni nisu ništa imali nego sebe i svoje selo za igru i trošenje vremena. Pa mislim da je imao bolje djetinjstvo bez svih tih dodataka nego bi imao s njima.

    Inače se slažem s tim da lokacija nema veze s lakoćom odgoja, nego samo konkretna obitelj, konkretni roditelji i djeca i njohovi odnosi, stavovi, mogućnosti i u konačnici najvažnije zdravlje.

  2. #302

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Samo je jedan mali problem u tome .... ne igraju se ...
    Sve je manje djece zainteresirano za igru vani. ako odu, to je na sat-dva vremena i onda im dosadi (jer se ne znaju igrati).
    Doma je u redu malo dosađivati se. Ali bez obveza, u nižim razredima oš kad nemaju toliko školskih obveza, ta dosada prijeđe u gledanje tv-a, igranje igrica... pa onda mi roditelji probjegnemo tome da ih pokušamo zainteresirati na neku drugu vrstu zabave.
    i kad jednom krenu, ne može se na trening/glazbenu/tečaj jezika malo ići-pa malo ne ... Ako ideš, ako plaćaš, ako si dio grupe, imaš obveze i moraš ići.
    Pa to onda pomnožiš s dvoje, troje djece...
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 01.03.2019. at 11:10

  3. #303
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Vozikanje jest faktor koji otežava obiteljsku dinamiku. Ne samo vezano za aktivnosti, da nema nijedne aktivnosti, roditelji utroše prosječno do 2.5 h na vožnju samo s posla na posao (svako dnevno po 1.20 h - 40 min vamo - 40 tamo najčešće, ako govorimo o ZG). Nužno su kraće s djecom, koja su prepuštena (bez strukture) sama sebi. Što najčešće znači virtualnom svijetu - čak i da izađu vani u park sjede i mobiteliraju. Odrastanje pred 40 god i sad ima druge izazove, i u gradu i u selu. Otegotna je okolnost za grad gubljenje vremena po vožnjama. S posla na posao, s aktivnosti na aktivnost - a aktivnosti su tu da im daju neku strukturu. Zato je život u Londonu sigurno kompliciraniji od života u Zagrebu, koji je kompliciraniji od života u Supetru itd. I proporcionalno pruža više mogućnosti. Život u Supetru se zakomplicira sa srednjom školom i eventualnim faksom pak. Drugi izazovi u druga životna doba. Konkretne obitelji žive u konkretnim (vanjskim) okolnostima.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.03.2019. at 12:31

  4. #304

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Ina, odlično si sročila.
    Mene je iznenadila nervoza velikog broja roditelja na roditeljskom sastanku u petom razredu.
    Naravno da sve ovisi o obitelji ali htjela sam raći nešto drugo.
    Pamtim, kad sam odrastala na selu kako smo mi djeca bili uključeni u puno poslova. Sukladno svojim sposobnostima. Jasno se je znalo da tata i brat rade fizički najteže poslove. Dok smo gledali naše roditelje kako svakodnevno rade i radeći s njima razvili smo mnoge sposobnosti koje su nam kasnije dobro došle u životu.
    Živjelo se jako teško ali je takav život sam po sebi bio odgojan. Gledali smo i sudjelovali.
    Danas, naša djeca ne vide što mi radimo na poslu. Kad MM ne bi sudjelovao u kućanstvu i brizi o djeci, naša djeca njega gotovo nikada ne bi vidjela da nešto radi. Jer eto, tu gdje živimo, niti se pilaju drva, niti ore, niti kopa, niti šiša trava..ništa od toga. Ok, vozi auto u praonicu i na registraciju. Žarulje i ja mijenjam..

  5. #305

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    A propos idealizirane slike života u manjim mjestima (a spominjete i otoke):

    Dakle, bili smo tamo kod mojih preko praznika i razgovaram sa prijateljicom moje dobi koja imaju 3 djece.

    Predrasuda broj 1 - da djeca svugdje idu sama i sve im je blizu i starci ne provedu pola popodneva u autu. Frisku figu. Jednoj je balet u 5 u drugom mjestu, prije toga kupi najmanjeg u jaslicama (koje takodjer nisu u nasem mjestu), onda idu po najstarijeg na nogomet (jer ne žive baš u centru pa ima diplit do doma uzbrdicoma cca 45 min). Ostale dane je u kombinaciji i osnovna glazbena skola i skola stranih jezika (da, sve imaju na otoku ali nije sve u blizini ni na ruku a autobusne linije su par puta dnevno). Njoj do posla autom ima cca pola sata, isto toliko o muzu (dakle, slicno kao i u gradu). Uglavnom radni tjedan joj je vise-manje isti kao i meni u ZG, ako nemas bake i dide koji voze i pomažu. Ona radi od 8 do 4. i, u mjestu u kojem se čini kao da je vrjieme stalo, radni tjedan joj proleti da se ni ne okrene. + od ovog mjeseca pripreme za sezonu + jesenske poljoprivredne aktivnosti (masline, mandarine i sl.). Nema predaha.

    Predrasuda broj 2 - svi se igraju vani, zuje po mjestu sami i sl. Da, ljeti, kad im se skupi više vanjske ekipe i kad je plaža/more djir. Zimi, veli ona, nigdje nikoga - ako nisu u skoli ili na aktivnostima: SVI su na kompu i igricama.
    Vikend im je "luda kuća" kad većinom odu u Split u kino, kazalište, igraonice, shoping i sl. Eto tako prolazi zima zaposlenim roditeljima u nasem malom mistu .
    Posljednje uređivanje od buba klara : 01.03.2019. at 13:23

  6. #306
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    A propos idealizirane slike života u manjim mjestima (a spominjete i otoke):

    Dakle, bili smo tamo kod mojih preko praznika i razgovaram sa prijateljicom moje dobi koja imaju 3 djece.

    Predrasuda broj 1 - da djeca svugdje idu sama i sve im je blizu i starci ne provedu pola popodneva u autu. Frisku figu. Jednoj je balet u 5 u drugom mjestu, prije toga kupi najmanjeg u jaslicama (koje takodjer nisu u nasem mjestu), onda idu po najstarijeg na nogomet (jer ne žive baš u centru pa ima diplit do doma uzbrdicoma cca 45 min). Ostale dane je u kombinaciji i osnovna glazbena skola i skola stranih jezika (da, sve imaju na otoku ali nije sve u blizini ni na ruku a autobusne linije su par puta dnevno). Njoj do posla autom ima cca pola sata, isto toliko o muzu (dakle, slicno kao i u gradu). Uglavnom radni tjedan joj je vise-manje isti kao i meni u ZG, ako nemas bake i dide koji voze i pomažu. Ona radi od 8 do 4. i, u mjestu u kojem se čini kao da je vrjieme stalo, radni tjedan joj proleti da se ni ne okrene. + od ovog mjeseca pripreme za sezonu + jesenske poljoprivredne aktivnosti (masline, mandarine i sl.). Nema predaha.

    Predrasuda broj 2 - svi se igraju vani, zuje po mjestu sami i sl. Da, ljeti, kad im se skupi više vanjske ekipe i kad je plaža/more djir. Zimi, veli ona, nigdje nikoga - ako nisu u skoli ili na aktivnostima: SVI su na kompu i igricama.
    Vikend im je "luda kuća" kad većinom odu u Split u kino, kazalište, igraonice, shoping i sl. Eto tako prolazi zima zaposlenim roditeljima u nasem malom mistu .
    Tima je onda sličnije Zagrebu, nego ST-u. Samo se nadam da im ipak nešto prevaže da se ne odsele i da im je lijepo na otoku.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.03.2019. at 13:33

  7. #307

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Naravno da im je lijepo .
    Oboje su se nakon studija u Splitu i Zagrebu vratili na otok. Ovo razvažanje i sl. oni ne spominju kao problem, već im je to jednostavno način života kao i svima ostalima u gradu (da im je problem sjest u auto i da kukaju svakodnevno radi toga, ne bi ni upisivala djecu nigdje).
    Posljednje uređivanje od buba klara : 01.03.2019. at 13:40

  8. #308
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    U velikom gradu je jednostavno sve dostupnije i ima više izbora. Od škola, aktivnosti, pa do puno važnijih stvari kao što su terapije za djecu, doktori i slično.

    Dovoljno mi je da se sjetim žena koje su s malim bebama bile u bolnici na Goljaku da bi ih naučili vježbe, pa da budem vječno zahvalna što živim u Zagrebu.

    (btw. živim u totalnom predgrađu, u dalekom kvartu, pa mi treba pola sata do posla; vozim se vlakom, pa isprobajte ako vam je zgodno.)

  9. #309

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    pa do puno važnijih stvari kao što su terapije za djecu, doktori i slično.
    ovo je jedna od stvari koje stvarno čine razliku života na otoku i u većem gradu
    Znači, dok su svi ok i zdravi, sve funkcionira, svega ima, svi sve stignu, svugdje se ide...nema razlike od grada... ALI ne daj Bože bolesti, terapija, bolnice, psihologa, logopeda... E, tad mozes pozdravit otok, nazalost.

    Znam jednu obitelj iz naseg mjesta, koji su se radi djeteta koje je trebalo gotovo svakodnevne vježbe, terapije i sl. potpuno preselili u Split. Nije to bilo nešto tipa 2x tjedno, već puno intenzivniji tretmani i nakon kraceg vremena što su boravili kod rodbine i prijatelja, naizmjence, za stalno su svi preselili u grad. Iznajmili stan (ostavili kuću, polje, sve...) jer nisu imali izbora. Muž je nastavio putovati na posao na otok, a mama (ne radi) je sa djetetom po terapijama. Drugo dijete krenulo u školu u Split. Nije im bilo izvedivo sa otoka.

  10. #310
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa čuj, MM-ovi roditelji su se još prije 40+ godina preselili iz malog mjesta u Zagreb zato da bi MM mogao ići u muzičku školu.

  11. #311

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Naši boduli nisu tako ambiciozni, a nije da nije bilo talentirane djece .
    Doduše, zadnjih dvadesetak godina imaju područni odjel glazbene škole iz Splita.
    Kažem, stvarno im je sve dostupno i na otoku, što se aktivnosti tiče (svako mjesto ima nešto, pa biraju) ali kad je zdravstvena skrb u pitanju, e to je druga priča.

  12. #312
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Boduli pa da nisu glazbeno talentirani nema šanse.
    ja imam osjećaj da dolje svi znaju i lijepo pjevaju.

  13. #313

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Boduli pa da nisu glazbeno talentirani nema šanse.
    Jasno .
    Ali nisu se (samo) radi nedostatka GŠ selili u grad. Sad kad je imaju, bogme je fino popunjena .

    Nego, sad sam se sjetila kolegice sa faksa koja živi u Gorskom Kotaru, u jednom manjem gradiću. Takodjer ima 3 djece. Nedavno smo na jednoj obljetniciimale priliku dulje razgovarati. Priča o svojem danu i radnom tjednu. Puno putuje jer radi na dvije škole, u dva različita mjesta. Zatim mi je pricala kako joj je najstarija klinka još dodatno zakomplicirala život jer je oduševljena baletnim tečajem u još manjem mjestu u G. Kotaru. Svi je gledamo o čemu priča, kakav balet među vukovima i medvjedima, mjesto od 100 stanovnika. Veli ona: tamo se doselila starija gospodja iz Rusije, bivša balerina, iznajmila prostor u nekakvom društvenom domu i drži satove baleta . Uglavnom, vozi kćer tamo, redovito zametenim cestama, 3x tjedno, 45 min u njihovog gradića. Drugo dvoje idu u Ogulin u GŠ, takodjer ih voze, ona ili muž. Dakle, ko hoće i može, taj će natovarit aktivnosti i tamo gdje nema ničega .

  14. #314
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I ja sam ta vrsta pacijentice.

  15. #315
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Mislim da svatko od nas ima skroz razlicita ocekivanja od zivota i razlicitu mogucnost prilagodbe. Za prvi post, pitanje bi bilo :zeli li djevojka takav zivot koji joj udvarac predlaze? Jer preziviti se moze i s manje novaca. Kao sto se moze proziviti zivot bez ijedne slobodne aktivnosti.

Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •