Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Samootkrivena Dyspraxia

Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007

Početno Samootkrivena Dyspraxia

nakon natezanja po doktorima, specijalistima i sl. nitko nije donio dijagnozu, do li njen otac, koji je s njom u danu duže nego bilo koji doktor kod kojeg je bila.
    sa navršenih 3god i 3 mjeseca i primijećenom čudnošću od 18.mjeseca, definitivno sam siguran u dyspraxiu, iako svi doktori kažu da je sve bo, u granicama dobi i sl.
    ipak, da bih verificirao (ili daj bože demantirao) tvrdnju, naručio sam se na goljak (btw gdje je i bila) na prelged kod psihologinje.
    Koliko vidim, ovdje nije baš uobičajen termin (tražilica rode baš ništa ne nalazi) pa pitam na rodi u cilju razmjene iskustva:
    Ima li itko dijete sa ovom dijagnozom?
    da li ova dijagnoza kategorizira dijete među one sa posebnim potrebama?
    može i na pm...
    čini mi se da je riječ o razvojnoj i verbalnoj (ne i oralnoj) dispraksiji.

enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006

Početno

Mojoj kceri je logopedica s 2.5 godine postavila dijagnozu verbalne dispraksije. Detalje ti napisem navecer, sad radim.

ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006

Početno

Andro-gene, čini mi se (ovako, iščitavajući s wikipedie itd.) da bi to područje možda više bilo za logopeda-fizijatra (logoped zbog jezičnih vještina, fizijatar dječji ako se radi o motorici, a ako dobro kužim razvojna bi bila taj motorni dio (svime time upravlja mozak, ali mi se nekako čini da psiholog nije the one za to).

Logopedsku preporuku sam ti već poslala preko PM-a, sad ti šaljem za fizijatra.

Sretno!

Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007

Početno

Hvala obijema... Nažalost, samo su dvije poruke došle u vezi s ovim pa je očito da je ta dijagnoza (dyspraxia) nekakvo špansko selo. Pa čak se i enela ne čini sa ovih prostora. Pokušao sam i po raznoraznim forumima, zaustavio sam se na forumu u USA, no ni tamo nije baš to našlo zadovoljavajućeg odjeka. Zanimljivo, ali čak 5-10% djece je pogođeno time, naravno, stupnjevano, pa ima, vjerujem, mnoštvo ljudi čija djeca to imaju, ali nije dijagnosticirana ili možda čak nema potrebe za dijagnosticiranjem. No diagnose, no disease, no therapy, no cure, kako bih ja rekao na nekom forumu tamo. Kako i pišem, o tome sa baš i ne zna puno (former "sindrom nespretnog djeteta"), malo je ljudi koji mogu pomoć, znaju ili žele sudjelovati. Ljudi su tamo i drugačiji (konkretno, pišem o forumu u USA) potpuno. Načelno, svi traže nekog posebnog liječnika, superspecijalistu i sl. koji bi im pomogao i samopomoć im nije bliska. Stoga sam pokrenuo (kako mi se čini, jalov posao) temu samopomoći. Sam i tu...
    Kad je nečija životna misija da traži zajednički nazivnik za podijeliti sreću, probleme, život i sl, dovoljno je reći da se zove Andro-gen. Barem na rodinom forumu djece s posebnim potrebama.

Datum pristupanja
    Nov 2009

Početno

Androgen, dispraksija je posljedica loše senzorne integracije, to je posao za senzornog terapeuta. Preporučujem centar MAKA u Velikoj Gorici.

enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006

Početno

Ako sam dobro shvatila, ciljas na to da nisam iz HR? Ma ja sam ti skroz domaća.
    Kad je nama logopedica rekla tu dijagnozu, naravno da sam odlucila biti google strucnjak. Ono sto sam nalazila, bilo je uglavnom da se ta dijagnoza veze uz autizam. Pa sam zagnjavila logopedicu pitanjima o daljnoj obradi. Savjet je bio da nema potrebe i ocito je bila u pravu.

Da li ste na kraju posjetili logopeda/defektologa? Procjena i snimanje situacije nije strasno skupo, mozda mozete to i privatno obaviti (samo zato da predugo ne cekate)?

zmajica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008

Početno

Dispraksija je teškoća ili nezrelost u organiziranju pokreta, što dovodi do ispada na planu govora, percepcije, mišljenja, načina rješavanja problema i izvođenja pokreta .

Kad ste već na Goljaku, otiđite na procjenu u senzoričku integraciju- tim stanjem se bave terapeuti senzoričke integracije, pa će ustanoviti gdje i da li postoji problem i što da dalje radite za dobrobit svoga djeteta.
    Sretno!

Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007

Početno

thx enela, bili smo sa tek navršene tri godine kod logopeda na goljaku, rekao je da je sve u granicama dobi. ne, nisam paničar, nisam od tih... istina, nismo rekli na što sumnjamo, no stvarno mi je neobično da ja moram reći na što sumnjam da bi ona obratila pažnju baš na to, a nije neka npr. krvna pretraga koja se vidi tek nakon ozbiljnije analize. pa odmah se vidi što dijete može reći, zna se kada je prohodalo, fina motorika je jako bitna za verbalnu dispraksiju... isto kao da donesem auto karamboliran do daske na šleperu automehaničaru i velim mu da mi promijeni čep na karteru. valjda bi me nešto pitao... za svaki slučaj, naručit ću se opet, iako mi je rečeno da dođem sa 4 godine. mislim, kada p bude imala 4 godine. užasnjuje me činjenica da mala inertrnost može imati velike posljedice. zovem suvag, nema šanse. nekako dobio na jedan od telefona lika i veli On meni izvolite, slušam vas. raspleo ja priču, jezik mi otekao, grlo se sasušilo, on meni svakih 2 minute "da, slušam vas..." i tako nakon 15 min on meni veli dajte nazovite na direktan broj, ne mogu vas spojiti na ovaj, jer je zauzet. lik u uniformi sa centrale. i sve tako nešto bli privatno, dg blaži poremećaj senzorne integracije. bez dvije dijagnoze ne spavam. još je mala i svakoga je strah jednu takvu "giljotina" dijagnozu postaviti. a kad smo već kod dispraksije, nema oralnu, ali ima verbalnu. ne može izgovarati (nije stvar tipa L i R, fuflj i zzzzamuczzzzzamuc vulgaris). mislim da joj mozak ne može složiti rečenicu kako da kaže. obrnuto govori, miješa riječi u rečenici i sl. rod, broj, padež i slaganje vremena ne računam. to su dječja posla. može li kontakt od tvoje logopedice? kako je malena? koliko ima sada? da li je spretna? kakva joj je fina motorika? probat ću naći nešto o tebi\tvojoj majušnoj (možda ti majušna već jede s glave, ne znam). po nekoliko sati dnevno čitam o tim stvarima. kupio sam neke knjige...
    @hvala zmajice, no za to treba dijagnoza. za dijagnozu mišljenje specijaliste, za miišljenje specijaliste se čeka i vrlo je škakljiva stvar, a i treba neki trigger od pedijatra... bio već pa me poslaše nazad.
    Posljednje uređivanje od Andro-gen : 10.05.2013. at 10:29

Datum pristupanja
    Nov 2009

Početno

Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    Ako sam dobro shvatila, ciljas na to da nisam iz HR? Ma ja sam ti skroz domaća.
    Kad je nama logopedica rekla tu dijagnozu, naravno da sam odlucila biti google strucnjak. Ono sto sam nalazila, bilo je uglavnom da se ta dijagnoza veze uz autizam. Pa sam zagnjavila logopedicu pitanjima o daljnoj obradi. Savjet je bio da nema potrebe i ocito je bila u pravu.

Da li ste na kraju posjetili logopeda/defektologa? Procjena i snimanje situacije nije strasno skupo, mozda mozete to i privatno obaviti (samo zato da predugo ne cekate)?
    Najgore je biti google stručnjak, pogotovo na području teškoća u razvoju, gdje se mnogi simptomi i dijagnoze preklapaju. Treba potražiti stručnjaka koji se bavi senzornom integracijom (bio to defektolog, logoped, fizioterapeut, radni terapeut... Ne bave se svi oni time) i onda krenuti s dijagnozama i terapijama.

Datum pristupanja
    Nov 2009

Početno

Citiraj Andro-gen prvotno napisa Vidi poruku
    thx enela, bili smo sa tek navršene tri godine kod logopeda na goljaku, rekao je da je sve u granicama dobi. ne, nisam paničar, nisam od tih... istina, nismo rekli na što sumnjamo, no stvarno mi je neobično da ja moram reći na što sumnjam da bi ona obratila pažnju baš na to, a nije neka npr. krvna pretraga koja se vidi tek nakon ozbiljnije analize. pa odmah se vidi što dijete može reći, zna se kada je prohodalo, fina motorika je jako bitna za verbalnu dispraksiju... isto kao da donesem auto karamboliran do daske na šleperu automehaničaru i velim mu da mi promijeni čep na karteru. valjda bi me nešto pitao... za svaki slučaj, naručit ću se opet, iako mi je rečeno da dođem sa 4 godine. mislim, kada p bude imala 4 godine. užasnjuje me činjenica da mala inertrnost može imati velike posljedice. zovem suvag, nema šanse. nekako dobio na jedan od telefona lika i veli On meni izvolite, slušam vas. raspleo ja priču, jezik mi otekao, grlo se sasušilo, on meni svakih 2 minute "da, slušam vas..." i tako nakon 15 min on meni veli dajte nazovite na direktan broj, ne mogu vas spojiti na ovaj, jer je zauzet. lik u uniformi sa centrale. i sve tako nešto bli privatno, dg blaži poremećaj senzorne integracije. bez dvije dijagnoze ne spavam. još je mala i svakoga je strah jednu takvu "giljotina" dijagnozu postaviti. a kad smo već kod dispraksije, nema oralnu, ali ima verbalnu. ne može izgovarati (nije stvar tipa L i R, fuflj i zzzzamuczzzzzamuc vulgaris). mislim da joj mozak ne može složiti rečenicu kako da kaže. obrnuto govori, miješa riječi u rečenici i sl. rod, broj, padež i slaganje vremena ne računam. to su dječja posla. može li kontakt od tvoje logopedice? kako je malena? koliko ima sada? da li je spretna? kakva joj je fina motorika? probat ću naći nešto o tebi\tvojoj majušnoj (možda ti majušna već jede s glave, ne znam). po nekoliko sati dnevno čitam o tim stvarima. kupio sam neke knjige...
    Pisali smo u isto vrijeme, sad vidim ovo. Dakle, dijagnozu ste već dobili i znate uzrok - blaži poremećaj senzorne integracije. Nema potrebe da se mučiš i razbijaš glavu po nekoliko sati dnevno o tome, nađite dobrog senzornog terapeuta i krenite. Nemoj kriviti svoju logopedicu, jer, kao što sam već napisala, ne bavi se svaki logoped senzornom integracijom, pa ne može svaki niti prepoznati da je o tome riječ. Lijepo je što čitaš o tome i informiraš se, ali bez stručnjaka kraj sebe, samo si možeš stvoriti zbrku u glavi i nafilati se nepotrebnim strahovima.

Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007

Početno

jasno rehab, google stručnost je često "strućnost" koja vodi u jednom smjeru. još ako je dotična strućna osoba specifična, gubitna kombinacija je posrijedi. ako si sistematičan, analitik si u svojoj biti, potreban ti je izvor informacija, case study razmatraš, literatura napisana od stručnjaka ti je osnov, možeš čuda... tako da generaliziranje o google stručnosti\gugle strućnosti je neprikladno. s druge strane, doktori nisu liječnici, oni su ljudi sa diplomom medicinskog faksa. vjerujem entuzijastima koji rade posao iz ljubavi. svi mi radimo za novac, ali kada dođeš kod privatnog doktora i kaže ti kako bi najbolju ti terapiju dao on i zato je najskuplji, onda pristaneš. pa kad je u tih plaćenih sat vremena uključena akademska četvrt, dva poziva na mobitel od po 5 minuta, odmaranje djeteta i sl i to ispadne pola sata, ili duplo veća suma. bolest djece, sprovodi, frizure, vjenčanja i još neke stvari su operioderi. čovjek si mora pomoći sam u ovoj dolini suza, ili neka moli boga da mu da sreće.

Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007

Početno

@rehab...da, pišemo si u isto vrijeme. hvala na savjetu. dijagnozu je donijela osoba koja radi sa autističnom djecom, psihologinja je u jednoj ustanovi za autističnu djecu. vjerujem da je to dovoljno. nije osoba iz medicinske ustanove, no...

Datum pristupanja
    Nov 2009

Početno

@rehab...da, pišemo si u isto vrijeme. hvala na savjetu. dijagnozu je donijela osoba koja radi sa autističnom djecom, psihologinja je u jednoj ustanovi za autističnu djecu. vjerujem da je to dovoljno. nije osoba iz medicinske ustanove, no...
    Ne treba biti iz medicinske ustanove, bitno je samo da se radi o razvojnom stručnjaku koji je završio edukaciju za senzornog terapeuta. Dispraksija je samo posljedica iliti simptom senzorne disfunkcije. Sada znaš gdje ste i što vam treba, nastavite se educirati, ali uz kvalitetnog stručnjaka koji će vam pomoći da se snađete kroz sve te termine Sretno !

enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006

Početno

"Malena" ce sad 7, govor je ok, trenutno malo mijesa lj i j u govoru. Motoricki nije bas nesto spretna, ziheras je i uvijek ide na sigurno. Fina motorika se s vremenom popravlja (pisanje). Brbljava je, otvorena (s poznatima i previse :D), u trgovini, restoranu, kod lijecnika ce bez problema pitati kaj ju zanima, kad je ona na redu i tak. Na igralistu se (u odnosu na mene) brzo skompa s djecom, kuzi fini humor.

nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003

Početno

Moj sin (13) ima dijagnozu dispraksija. Ne moze npr isplaziti jezik. Citala sam da je za to jako dobra logopedica koja je prevela knjigu o toj problematici na hrvatski jezik. Ai, ona ne radi oralnu stimulaciju (a po meni je to sastavni dio logopedije).

Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008

Početno

Andro-gen, evo ti vježbica koje možeš raditi s djetetom:http://www.cuvarkuca.hr/preporuka/or...ika-u-djeteta/

Škoditi ne mogu, to je dobro za razvoj oralne motorike kod svakog djeteta, ne samo djece sa smetnjama. Moj stariji sin imao je od rođenja smetnje fine i grube motorike (npr. nije mogao skočiti sunožno do pete godine) a to se odrazilo i na žvakanje i na govor. Dijagnoza mu je bila usporeni razvoj neurološkog sustava. Suvagova neurologinja i fizijatrica nam je puno pomogle, kao i njihove logopedice. Mislim da je gđa fizijatar sad u mirovini (ili se bliži mirovini) ali imaju oni drugog fizijatra, pa vidi... Inače, i na Goljaku se uredno dijagnosticiraju i rješavaju takve stvari, a i ERF nije za odbaciti. Mogućnosti imaš raznih, samo se treba interesirati.

A prognoze su isto dobre - znam iz iskustva. Moje dijete je bilo trapavo i nagluho sa 2 godine, pedijatrica mi je predlagala Suvagovu školu (što smo odbili jer je dijete do škole već bilo toliko napredovalo da se bez problema uključilo u redovnu kvartovsku školu). Danas je to zdrav 13-godišnjak čiji su početni problemi samo uspomena. Sretno i tebi!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 22.05.2013. at 09:52

Datum pristupanja
    Oct 2020

Početno

nakon natezanja po doktorima, specijalistima i sl. nitko nije donio dijagnozu, do li njen otac, koji je s njom u danu duže nego bilo koji doktor kod kojeg je bila.
    sa navršenih 3god i 3 mjeseca i primijećenom čudnošću od 18.mjeseca, definitivno sam siguran u dyspraxiu, iako svi doktori kažu da je sve bo, u granicama dobi i sl.
    ipak, da bih verificirao (ili daj bože demantirao) tvrdnju, naručio sam se na goljak (btw gdje je i bila) na prelged kod psihologinje.
    Koliko vidim, ovdje nije baš uobičajen termin (tražilica rode baš ništa ne nalazi) pa pitam na rodi u cilju razmjene iskustva:
    Ima li itko dijete sa ovom dijagnozom?
    da li ova dijagnoza kategorizira dijete među one sa posebnim potrebama?
    može i na pm...
    čini mi se da je riječ o razvojnoj i verbalnoj (ne i oralnoj) dispraksiji.

Dobar dan!

Vidim da ste vi pokrenuli temu o dispraksiji. Ja već 7 godina sumnjam da imam dispraksiju. Tu dijagnozu sam prvi puta našla na interentu. Imam jako puno problema u životu i mislim da je sve vezano uz moguću dispraksiju. Molim Vas, ako je ikako moguće da mi date svoju e-mail adresu da se privatno dopisujemo. Želim razgovarati o dosta intimnim problemima koji su posljedica dispraksije i ne bih htjela da me netko prepozna. Hvala!

Pravila pisanja postova

• Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •