Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 54

Tema: Ostavljanje beba na vise dana zbog vlastitog gusta

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    6

    Početno Ostavljanje beba na vise dana zbog vlastitog gusta

    Zanima me misljenje pametnih mama i tata o sljedecoj temi. Ako bi netko svoj odgovor mogao potkrijepiti i nekom literaturom ili zgodnim linkom,bila bi zahvalna

    Naime,u zadnje vrijeme sam primjetila da je medju instagram influencerima,ali i “obicnim” mamama na forumu,postao trend ostavljati sasvim male bebe i djecu na nekoliko dana,pa cak i tjedana,kod baka/deda/ostalih clanova obitelji i to iz posve benevolentnih razloga-roditelji putuju,izlaze,znaci ne radi se o ostavljanju iz nuzde nego zbog “susta i gusta”.

    Sto mislite-moze li takvo postupanje roditelja i na koji nacin izazvati “stetu” kod djeteta? Pitam zato sto i sama imam gotovo jednogodisnje dijete i citavu cetu familije oko sebe koja bi ga vrlo rado uzela kod sebe na cuvanje (kad prestanem dojiti,a to planiram uskoro). Medjutim,jedan jedini put kad sam ga ostavila preko noci (buduci da smo isli na svadbu),osjecala sam se toliko lose da sam od povratka sa svadbe do jutra doslovno-proplakala i osjecala se kao najgora mama na svijetu koja je radi svoje “komocije”ostavila svoje nemocno dijete kod bake i dede. Muz je na takvu moju reakciju dosta sokirano odreagirao buduci da i sam dolazi iz obitelji gdje je ostavljanje djece od najranije dobi bilo posve normalno. Da napomenem,malac je baki i dedi bio odlican,probudio se,popio mlijeko i nastavio pajkiti do jutra.

    U moru svih informacija o povezujucem roditeljstvu,ali s druge strane poplavljena i medijskim pritiskom ljudi koji djecu ostavljaju od rodjenja,nekad se zapitam sto je u svemu tome normalno i je li ovakva moja reakcija bila primjerena ili zaista zasluzuje dizanje obrve.

    Hvala na razmisljanjima!

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Za tebe je normalno ono što je tebi normalno.

    Ne trebaš se osjećati loše što ćeš ostaviti dijete baki i didi na spavanju. A hoćeš li otići na više dana, to je samo tvoj izbor. Nekome to treba, nekome ne. Netko bi se osjećao loše, netko bi se osjećao fantastično. Svi smo različiti.

  3. #3
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Meni je apsolutno neprimjereno proplakati svadbu jer je dijete kod bake.
    Osim ako je tamo zanemareno ili ne daj boze zlostavljano.
    Al to je moje mišljenje. Ne mora bit da sam ja pametna mama

  4. #4
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa i meni je sad to smiješno, ali se sjećam da sam se jako loše osjećala kad sam ostavljala malu bebu i na par sati. To je bio jedan čisto fizički osjećaj nelagode, nemira.

  5. #5
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Svi smo bili u tim fazama "ne dam dijete". Kasnije se skuliraš.
    A pomaže i ako ne pratiš nijednu influensericu.

  6. #6
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    sad molim ko ce mi uzeti djecu
    ako ne mozes ostaviti nemoj, u cemu je problem. svako radi sto zeli.
    influencerice su ionako svijet za sebe. ako se relano gleda one tamo rade.

  7. #7
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Majulinac, mislim da imaš na svačemu tu za poradit
    počev od toga što svoju potrebu da izađeš, opustiš se, provedeš i ne budeš samo mama smatraš svojom komocijom, s negativnim predznakom

    dijete od skoro godinu dana uopće nije tako malo, u mnogim zemljama puno prije toga mame se vraćaju na posao i djeca ostaju u jaslicama svakodnevno
    a jedna ili nekoliko noći kod ljudi koji bebu vole, spremni su joj se posvetit i još ih beba već poznaje, neće ugroziti povezujuće roditeljstvo

    a bebi je btw potpuno svejedno da li mame nema jer je hospitalizirana ili tulumari, ta je razlika u tvojoj glavi

  8. #8
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Nisam nikad bila u toj fazi. Uvijek sam ih i bez problema ostavljala, i na moru (sa godinu i pol na par tjedana) i kad bismo izasli.. i preko vikenda na spavanac...

  9. #9
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    A da, normalno je i jedno i drugo. I normalno je da svatko navija na svoju stranu da se opravda pred drugima (ustvari pred samim sobom).

    Kod mnogih koje ne mogu pustiti djecu ćeš primijetiti da se smatraju superiornima jer kakva je to mater koja može pustit nejač.
    Kod mnogih koje mogu i puštaju ćeš čuti kako se one oporavljene i napunjenih baterija mogu bolje posvetiti djeci nego da su grintave i živčane jer su stalno s njima.
    Najbolje je naravno biti ona koja napravi ili jedno ili drugo i pritom se osjeća dobro i nema potrebe o tome uopće razgovarati niti ikome polagati račune.

    Osobno se stalno grozim kako ću iz prve kategorije prijeći u drugu. U treću ću prijeći valjda za koju godinu, onda će me ionako sami otpiliti.
    Posljednje uređivanje od Argente : 26.02.2019. at 11:51

  10. #10
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    evo jedne što ne voli dijete od 6.5 godina ostavljati noću
    dijete je sklono pričati u snu, jako proživljava sve ono što se danju dogodi i nerijetko loše sanja
    i zove me kad su takve noći u pitanju
    meni je uvijek "nemir" kad je moram osatviti da prenoći bez mene, pa i po više dana
    ne znam što je ispravno, a što neispravno, a ni ne razmišljam o tome
    znam što je meni lakše

  11. #11
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ja sam uvijek razumno znala da djeci nece biti nista ako ostanu koju noc ili koji dan s bliskom osobom pa ipak mi to nije bilo emotivno lako dok su bili mali. Jednostavno mi se nije nigdje islo bez njih do negdje navrsene tri godine. Tad sam mogla podnijeti vise dana bez njih.
    Sjecam se da su jedni poznanici ostavili bebu od svega dva, tri tjedna na mjesec dana zbog dalekog putovanja. Ja to ne bih mogla, ne zato sto mislim da je to nesto strasno ili da ce djetetu ostaviti trajne posljedice vec zato sto ne bih mogla uzivati u putovanju bas nimalo. To prvo vrijeme imala sam potrebu ne odvajati se od njih. Ali dozvoljavam da nemaju svi niti iste osjecaje niti isti intenzitet.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    6

    Početno

    Hvala svima na razmisljanjima. Ali nije to “to” sto me muci-znam da ima razlicitih mama i da je nekome dijete lakse ostaviti,a nekome teze. Takodjer,i sama se uskoro vracam na posao i dio s ostavljanjem djeteta radi mog posla ili bilo kojeg drugog “moranja” me uopce ne muci. Naravno,vjerujem da ce mi biti knedla u grlu,ali racionalno si mogu rezonirati da je to nesto sto je neophodno.

    Ono sto mi je jos uvijek tesko rezonirati je moje potrebe vs potrebe mog djeteta,odnosno je li sebicno od mene ostaviti dijete da bi se isla ”luftati”. Mozda sam se krivo izrazila kad sam spomenula povezujuce roditeljstvo-naravno da ne mislim da ce povremeni izlazak “ugroziti” taj odnos,nego me zaista zanima koja je granica,prvenstveno sto jedan od postulata povezujuceg roditeljstva upravo i je sto manje odvajanje od roditelja. Prvenstveno,postoji li mozda cak u psihilogiji neki standard,neko pravilo oko toga kad je i na koliko dana prihvatljivo ostaviti dijete.

    Nek se nitko ne uvrijedi,meni obicni materinji instinkt govori da za dijete nije dobro u uzrastu od 1,1.5 godine od mame biti odvojen nekoliko tjedana... u slucaju nuzde da,ali tada je to jednostavno visa sila i nesto s cim se treba zivjeti.

    Mozda je moja profesionalna deformacija,no volim imati osjecaj da stvari radim na nacin koji ne steti mome djetetu. I upravo iz tog razloga bi voljela znati sto su neki standardi,upravo kako bi se u glavi oko toga mogla opustiti.

  13. #13
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Znači ako ti netko kaže da je u psihologiji standard da je u redu ostaviti dijete od godinu i pol tri tjedna kod bake, onda ćeš i ti ostaviti svoje, jer je to standard?

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    ja sam ko i flopica ne volim da su klinci bez mene

  15. #15
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Da si u SAD išla bi raditi nakon 12 tjedana. Jer je to standard.
    Važno je da si ti na čisto s onim kako postupaš. A dizanja obrve zaboravi. Nisi mjerilo ispravnosti.

  16. #16
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    A cuj, tako mozes rezonirati za gro situacija u roditeljstvu od dojenja do izbora pelena ali cinjenica jest da svatko radi kako njemu pase i nosi se sa time. Nekim mamama je potrebno da se "izluftaju" a nekima nije...sto nije istina. Svim mamama je potrebno da se malo odmaknu koliko god djeca bila super, lakse ili teze odgojiva. Ne mora to uvijek biti u vidu ostavljanja trecoj osobi, tu je i tata. Moze biti i skrivanje u kupaonici I to je ok. Ok je i ako ostave i ako ne ostave.

  17. #17
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Prvo dijete nisam ostavljala nikome jako, jako dugo.
    Imala sam uzasnu griznju savjesti, mislila da cu mu nastetiti,...
    Spavao je s nama u krevetu dugo,...
    Milijon puta nismo nekud isli iz mojeg straha za "psihicki" razvoj bebe koju cemo sigurno uznemiriti.
    Sve to je gledajuci danas jako utjecalo i na moj odnos s muzem, na razinu mog zadovoljstva, nezadovoljstva,...

    Danas 12 godina starija imam drugo dijete.
    Dijete sretno i zadovoljno spava u kinderbetu,...
    Uvijek kad je prilika da ju pricuva baka ili prijateljica odem s partnerom na kavu, predstavu, druzenje,... bilo sto, naravno koliko procjenimo da je ok za dijete.

    Sto je pametnije, nemam pojma, ali vidim da sam ja sretnija u ovoj drugoj soluciji, a samim time mislim da je i dijete sretnije.

    Naravno da mi je tesko kad ju ostavljam s nekim, naravno da brinem,... ali isto tako mi je sad jasno da djetetu nece biti nista ako je s bakom koja ju obozava par sati.

  18. #18
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    ali opet moraš priznati da je velika razlika par sati i više dana koja je tema

  19. #19
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ali opet moraš priznati da je velika razlika par sati i više dana koja je tema
    Kako kome.
    Evo meni nije.
    Zapravo je, par sati ni ne doživljavam kao ostavljanje.

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    tema je više dana

  21. #21
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    jelena.O, sad bih rado i na par dana da je prilika. Salim se.

    Naravno da postoji razlika, ali ako nisi spreman otici na par sati, onda nisi ni na par dana.

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Prvo dijete nisam ostavljala nikome jako, jako dugo.
    Imala sam uzasnu griznju savjesti, mislila da cu mu nastetiti,...
    Spavao je s nama u krevetu dugo,...
    Milijon puta nismo nekud isli iz mojeg straha za "psihicki" razvoj bebe koju cemo sigurno uznemiriti.
    Sve to je gledajuci danas jako utjecalo i na moj odnos s muzem, na razinu mog zadovoljstva, nezadovoljstva,...

    Danas 12 godina starija imam drugo dijete.
    Dijete sretno i zadovoljno spava u kinderbetu,...
    Uvijek kad je prilika da ju pricuva baka ili prijateljica odem s partnerom na kavu, predstavu, druzenje,... bilo sto, naravno koliko procjenimo da je ok za dijete.

    Sto je pametnije, nemam pojma, ali vidim da sam ja sretnija u ovoj drugoj soluciji, a samim time mislim da je i dijete sretnije.

    Naravno da mi je tesko kad ju ostavljam s nekim, naravno da brinem,... ali isto tako mi je sad jasno da djetetu nece biti nista ako je s bakom koja ju obozava par sati.
    Potpis, uz napomenu da je moje drugo dijete samo godinu dana mlađe od prvog, pa sam puno brže došla k pameti

    Istina, treba tu imati granice (dojenje je bilo moje ograničenje, kao i činjenica da nismo imali baš široki krug ljudi koji bi uskočili) ali da, djetetu isto treba dati da diše, da upozna druge ljude itd. Bila sam svjedok više puta kako su se teško u jaslicama, vrtiću pa čak i školi adaptirala djeca koja su bila doma držana pod staklenim zvonom.

  23. #23
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja sam pak bila svjedok kakve su strahove od odvajanja još u osnovnoj školi imala djeca koju su roditelji prerano i pretjerano ostavljali drugima na brizi.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    6

    Početno

    Da, u glavi cu si lakse posloziti da djetetu svjesno ne radim ili riskiram stetu u smislu psihickog zdravlja. I da,psihickom zdravlju pristupam kao i fizickom pa tako jednako kao sto necu djetetu dati npr med prije godine dana jer struka kaze da se to ne radi zbog botulizma,tako cu cijeniti i stav struke u pogledu radnji koje indirektno ili direktno mogu utjecati na psihicko zdravlje djeteta...

    Stvarno mi je zao sto ispadam “bitchy” ili napadacki ili “obrvodizacki”,ali nisam imala tu namjeru. Prvo mi je dijete,zadnja komentatorica je dobro primjetila da si s drugim djetetom mozda lezerniji...

    Trajnje americkog porodiljnog od 12 tjedana ni jedan strucnjak za djecju psihologiju i pedijatriju nece podrzati niti mu zapljeskati. Dapace. Dok neke zene tome doskacu tako sto uzmu neplaceno ili daju otkaz,zene koje si to ne mogu priustiti rade i mole boga i svece da dijete ispadne ok i da mu nista ne fali zbog cinjenice da je u day care krenulo s 12 tjedana. Vjerujem da nitko ne misli da je to super i sjajno,ali je takva realnost zivota u toj zemlji...

  25. #25
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Pa ne znam jelena. sama pokretacica teme je pisala o odlasku na pir na kojem se lose osjecala zbog istog.

    o influencericama ne znam previse, ali znam da im je to posao. iako ga ja prva ne dozivljavam takvim.
    vjerujem da niko ne proziva neku sportasicu koja ide na natjecanje bez djece jer je tako u sponzorskom ugovoru, a ne jer ona zeli.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    6

    Početno

    Pir se dogodio kad je dijete imalo 6 mj i jos uvijek bilo dojeno (na srecu prihvacao je izdojeno tako da nije bio problem)... sada kad prestajemo s dojenjem i kad je dijete vece,odnosno kada vise necemo imati “fizickih zapreka” za odvajanje,zanima me upravo ovo visednevno ostavljanje. Moj svekar kaze da je “cuo” da dijete moze podnijeti odvojenost od roditelja onoliko dana koliko ima godina-1 godinu 1 dan,2 godine 2 dana itd to mi malo zvuci ko neka narodna psihologija,ali mislim da kuzite poantu ovo sto je Mima nacela me zanima,to je taj smjer u kojem pitanje ide...

  27. #27
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam pak bila svjedok kakve su strahove od odvajanja još u osnovnoj školi imala djeca koju su roditelji prerano i pretjerano ostavljali drugima na brizi.
    I tu dođemo do toga da nema pravila.
    Moji od malih dana ostaju gdje treba i kad treba. I u školi i u vrtiću. I na izletima.
    A u novije vrijeme i sami doma.

  28. #28
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    moji nisu imali problema kod ostajanja u školi ni vrtiću, čak ni na višednevnim izletima mada su živjeli pod zlatnim zvonima

    jedino je imao veliki jedan fraz u prvom razredu kad je ostao jednu noć drugdje, pričo mi je da cijelu noć nije mogo spavati.

  29. #29
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa, Majulinac, poanta je da radiš onako kako ti osjećaš. Isto kao što ti nitko ne treba sugerirati da si loša majka jer si kao ta zla influencerica ostavila dijete brižnoj baki, tako te nitko ne bi trebao uvjeravati da ostavljaš bebu od 6 mjeseci ako ti osjećaš da to nije OK.

  30. #30
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Kako smo sad sve cool, trebalo bi iskopati ovakve topice od prije 10-ak godina pa vidjeti koliko smo se promijenile

  31. #31
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    za 180°
    ali to je normalno

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ne znam, evo ja ni trece ne ostavljam dulje od pol sata-sat ako bas ne moram. I to zasad samo s muzem ostaje. Negdje u svibnju idem raditi na 4 sata, cuvat ce je baka, i vec mi je muka unaprijed.

    Na par dana ne dolazi u obzir dok dijete ne poraste dovoljno da shvati sto znaci 3-4-5 dana i noci.

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    tema je više dana
    Ja sam otišla u bolnicu na čuvanje druge trudnoće dok moj stariji još nije imao punih godinu dana. Ostao je s tatom i bakom mjesecima. Nije bilo zbog gušta, nije uopće bio gušt, ali preživjeli smo.

    Zbog gušta od jedne noći ne bih pravila nikakav problem, osim što bi u ranoj dobi meni bio problem zbog dojenja. Dulji period je druga stvar, ali opet - mojoj se djeci ništa strašno nije dogodilo kad su sa 2 godine bili ostavljeni baki i dedi na nekoliko dana, pa i dulje od tjedna.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 28.02.2019. at 12:50

  34. #34
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam pak bila svjedok kakve su strahove od odvajanja još u osnovnoj školi imala djeca koju su roditelji prerano i pretjerano ostavljali drugima na brizi.
    i ja sam vidjela strahove od odvajanja ali iskreno ne bih dala ruku u vatru da je to posljedice preranog odvajanja od roditelja i ostavljanja djeteta drugome na brigu
    mislim da se uzroci tim strahovima ponekad mogu pronaći i u karakteru djeteta, intenzivnom odnosu s roditeljima ili roditeljem u kojem možda nikad nije bilo odvajanja...ne znam.

    imam jedno dijete koje oduvijek ima tu separacijsku anksioznost (u većoj ili manjoj mjeri) i drugo dijete koje ne pokazuje takve znakove
    ne mislim da je odvajanje utjecalo to, odnosno ukoliko je odvajanje bio faktor onda je prije uzrok bila moja krivnja oko odvajanja nego samo odvajanje

  35. #35
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    odnosno ukoliko je odvajanje bio faktor onda je prije uzrok bila moja krivnja oko odvajanja nego samo odvajanje
    Ogroman X.

  36. #36
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ah pa naravno, ovo moje je čista instant psihologija, kao i zaključak da se djeca koja se ne odvajaju od roditelja teže snalaze u školi i vrtiću.

    Činjenica je da je mama ostavljala dijete (nevoljko, pa je jasno možda baš i to uzrok), i činjenica je da je dijete imalo problema s odvajanjem još u školi.

  37. #37
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ja bih rekla da djeca ipak nisu tako krhka i osjetljiva kao sto se misli i da im psihicko zdravlje nece biti unisteno odvajanjem od par dana ako su zbrinuti i u rukama emocionalno angazirane osobe.
    Jasno, ako osjecaju sigurnost u ostatku zivota kad nema odvajanja.
    Posljednje uređivanje od sirius : 28.02.2019. at 13:22

  38. #38
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    i ja sam vidjela strahove od odvajanja ali iskreno ne bih dala ruku u vatru da je to posljedice preranog odvajanja od roditelja i ostavljanja djeteta drugome na brigu
    mislim da se uzroci tim strahovima ponekad mogu pronaći i u karakteru djeteta, intenzivnom odnosu s roditeljima ili roditeljem u kojem možda nikad nije bilo odvajanja...ne znam.

    imam jedno dijete koje oduvijek ima tu separacijsku anksioznost (u većoj ili manjoj mjeri) i drugo dijete koje ne pokazuje takve znakove
    ne mislim da je odvajanje utjecalo to, odnosno ukoliko je odvajanje bio faktor onda je prije uzrok bila moja krivnja oko odvajanja nego samo odvajanje
    drugo jdiejete je i 2. po redu
    ak da ja to zovem sindrom 2. djeteta

  39. #39

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    482

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih rekla da djeca ipak nisu tako krhka i osjetljiva kao sto se misli i da im psihicko zdravlje nece biti unisteno odvajanjem od par dana ako su zbrinuti i u rukama emocionalno angazirane osobe.
    Jasno, ako osjecaju sigurnost u ostatku zivota kad nema odvajanja.
    I ja sam slicnog stava.

    Kad su nasi bebaci navrsili 6 mjeseci i poceli spavati cijelu noc, mm i ja smo otisli na more za vikend, 2 noci. Napravili smo to zbog nas dvoje, da se povezemo i malo opustimo nakon vrlo iscrpljujuceg perioda. Ostavili smo ih s didom i bakom koji su dio njihove svakodnevice i iskreno, ja sam vise brinula kako ce dida i baka izdrzati taj zahtjevan tempo nego da ce djeci biti nanesena steta, jer su ostali s osobama s kojima su se jako povezali.
    Ali pretpostavljam da bi mozda bili drugacije da sam jos dojila, tko zna...
    Ali zanimljivo, nakon toga vise nigdje nismo bez njih otisli bas me tema natjerala na razmisljanje

  40. #40
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Ja svoje cure nikada nisam prisiljavala.Meni je bilo bitno to.Ako vidim da su one sretne i zadovoljne,mirne duše bi ih ostavila.
    A jedine osobe kod kojih su htjele ostati su moja mama i njegova sestra.I to su bile osobe koje su one viđale par puta godišnje,pa su opet htjele.Drugi nikako nisu dolazili u obzir.I ja nisam imala problem sa tim,jer su djeca bila presretna svaki put kad sam ih ostavila,i znala sam da baka i tetka znaju sve od jela kojih one vole , do D. terapije i rasporeda piškenja .Nisam ih ostavljala duže od dana,nikada nije bilo potrebe.Da su baka i tetka bliže,vjerovatno bih.
    Posljednje uređivanje od silkica : 10.03.2019. at 10:51

  41. #41
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    991

    Početno

    Sjećam se da sam u nekoj od knjiga o dječjoj psihologiji čitala da bebe do određene dobi nemaju predodžbu o sebi kao o posebnom biću, nego majku i sebe doživljavaju kao kontinuitet. U tom svjetlu rano odvajanje ne vidim kao poželjno i korisno. Ne tvrdim da će neizbježno dovesti do štetnih posljedica, ali ne možemo biti potpuno sigurni ni da neće. Sigurno da tu veliku ulogu igra i karakter djeteta i ukupna dinamika odnosa unutar obitelji, razlozi i učestalost odvajanja...

    Moje je iskustvo slično onome što opisuju Barbi i Mima - dok su bili sasvim mali jednostavno se nisam dobro osjećala u situacijama odvajanja pa sam ih izbjegavala koliko god je bilo moguće. Dugo sam dojila, dvoje od troje djece nikad nije zaspalo bez dodira i zagrljaja, kad bi se noću probudili tražili su fizički kontakt sa mnom i to je bilo jedino što ih je moglo umiriti. Sjećam se scena kad bi se koje dijete noću probudilo, a ja upravo pod tušem - čujem krikove kroz šum vode i nekoliko zidova. Koliko god brižan i posvećen roditelj mm bio, u tim slučajevima nije mogao učiniti baš ništa. Uopće ne mogu zamisliti kako bi u opisanim okolnostima izgledalo višednevno odvajanje. Važno je reći da se nisam osjećala zakinuto zbog toga, nisam u tom kratkom periodu osjećala da nešto bitno gubim. 33 godine bavljenja sobom i raznim aspektima života nevezanim za roditeljstvo bile su mi dovoljne da sam mogla podnijeti kratku pauzu od pojedinih aktivnosti teže spojivih s majčinstvom, a da to ne doživim kao traumu i gubitak sebe. Da sam rađala s 25, sigurno bi stvari bile drugačije posložene.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj Pandora Aura Monroe prvotno napisa Vidi poruku
    Da sam rađala s 25, sigurno bi stvari bile drugačije posložene.
    Iskreno sumnjam.

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    I ja isto sumnjam. Nisam se bavila nikakvim aktivnostim sa 25 da bi me u njima majcinstvo smetalo ili prekidalo.
    Ali i dalje drzim da djeca nisu tako krhka kao sto mislimo i da mogu bez posljedica izdrzati odvajanje ako su ostavljena na skrb emocionalno angaziranim osobama.

  44. #44
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Sirius pa kako ne?
    Nisi imala izlaske do kasnih sati, zabave..druženja..ajme pa ja nisam.sebi mogla doći nakon takvih noći cijeli dan poslije (a nisam pila ) a kamoli hendlat malu bebu.

  45. #45
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius pa kako ne?
    Nisi imala izlaske do kasnih sati, zabave..druženja..ajme pa ja nisam.sebi mogla doći nakon takvih noći cijeli dan poslije (a nisam pila ) a kamoli hendlat malu bebu.
    Zaposlila sam se sa 19. godina i sama sam sebe uzdrzavala. U ozbiljnoj vezi od 20. godina.
    Prestala sam lumpovati pola desetljeca prije prvog djeteta.
    Tako da nije bilo opasnosti. Niti je dijete bilo razlog prestanka lumpovanja . Razlog je bio -zivot.

  46. #46
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ja sam još bila za lumpovanja, zapravo tad tijekom faksa (18/19-22/23 god) se najviše tulumarilo i u tom razdoblju nakon s prvim poslom (24-26 god).
    onda polako smiraj prema 3o-ima, al ja sam tip kojem je sve to trebalo prije nego što su stigla djeca i obitelj.obveze.

  47. #47
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Lili mislim da nije stvar jel si ti tip kojem je to trebalo ili ne, vec da si imala mogucnost. nemaju tu mogucnost svi.

  48. #48
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    spajka, ne kužimo kojoj mogućnosti pričaš?

    Sama sam se finacirala i zadnjih godina dok sam studirala (radila i studirala, al voljela sam i tulumarit , pila nisam, pa se nisam trošila na izlaske, al sam voljela jako plesati), a muža sam upoznala na kraju faxa.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 12.03.2019. at 12:27

  49. #49
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    npr. da ti skola ne ide. mos mislit sto bi studirala, radila i tulumarila.
    i koliko god tebi se cinilo nemaju svi sve mogucnosti. jednostavno nemaju.

  50. #50
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    a to si mislila, slažem se s tobom apsolutno.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •