Pokazuje rezultate 1 do 46 od 46

Tema: Kako se pripremiti za carski?

  1. #1
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno Kako se pripremiti za carski?

    Sve su prilike da moram na carski (placenta previa) za nekih dvadesetak dana. Zanima me sto u tom periodu mogu uciniti da poboljšam izglede sve prodje glatko... Od Dr ovdje nikakvih savjeta, osim ponašajte se normalno. Prvo sto mi je naumpalo jeste mozda uvesti neki dodatak željeza da spriječim anemiju...
    imate li savjeta?
    Jeste li vi imali nekih posebnih priprema u tom fizičkom smislu?

  2. #2
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ne. Ali ja sam imala iznenadni CR.
    Uzmi si špag koji ćeš svezati za podnožje kreveta pa se po njemu rukama vući da se lakše digneš. Ja to nisam imala ali moja cimerica je, i bilo joj je puno lakše dići se nego nama ostalima koje bi se prvo okrenule na bok, pa na sve četiri, pa tako sišle (možeš i to probati par puta).
    Operi kosu neposredno prije odlaska u rodilište i uzmi šampon za suho pranje.

  3. #3
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    ja sam sve rodila carski, prvi je bio iznenada, drugi nakon pokušaja da ipak ide prirodno, treći su odmah rekli da mora carski

    kad sjedaš stavi ruku na trbuh i zakreni noge, pa tek onda se digni u sjedeći ili polusjedeći položaj, nemoj se smijati tad trbuh na rezu zna jako boljeti
    probaj ne jesti slano, da što manje vode nakupiš
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 26.02.2019. at 15:21

  4. #4
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    počni piti neki probiotik jer ćeš dobiti koktel antibiotika od kojih vrlo lako možeš gljivice pobrati

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj alef prvotno napisa Vidi poruku
    Sve su prilike da moram na carski (placenta previa) za nekih dvadesetak dana. Zanima me sto u tom periodu mogu uciniti da poboljšam izglede sve prodje glatko... Od Dr ovdje nikakvih savjeta, osim ponašajte se normalno. Prvo sto mi je naumpalo jeste mozda uvesti neki dodatak željeza da spriječim anemiju...
    imate li savjeta?
    Jeste li vi imali nekih posebnih priprema u tom fizičkom smislu?
    ovo nije loša ideja. meni je željezo bilo loše pa sam morala primiti 2-3 doze nakon cr.

    Sretno!

  6. #6
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Operi kosu neposredno prije odlaska u rodilište i uzmi šampon za suho pranje.
    Odreži nokte na nogama
    Postoje veliki vodonepropusni flasteri koji se mogu prilijepiti preko rane, za eventualno pranje, ali ne znam gdje se to može kupiti, valjda u nekoj apoteci.

  7. #7
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    u svakoj ljekarni ima tih flastera, meni su ga stavili odmah u rodilistu
    tusirala sam se drugi dan kod zadnjeg carskog

  8. #8
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Skini trajni (ili bilo kakav) lak/gel/umjetne nokte štagod, s ruku i nogu

    Pirseve, naušnice, leće...ovo su upute za bilo koju operaciju ali nek se nađe
    Posljednje uređivanje od Argente : 26.02.2019. at 16:00

  9. #9
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    tusirala sam se drugi dan kod zadnjeg carskog
    bome...ja se nisam sastavila tjedan dana...istuširala sam se negdje treći ali kosa no way do doma
    otud savjet za šampon za suho pranje

  10. #10
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ma možda nisam ni treći, ne sjećam se više, ali kose se jako dobro sjećam jer je vidim na slikama

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Skini trajni (ili bilo kakav) lak/gel/umjetne nokte štagod, s ruku i nogu

    Pirseve, naušnice, leće...ovo su upute za bilo koju operaciju ali nek se nađe
    Gel ne mora skinuti s noktiju, ali mora biti proziran.

    Kosu sam oprala treci dan, jos u rodilistu. A tusirala se drugi dan, odmah nakon ustajanja i micanja katetera.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 26.02.2019. at 16:25

  12. #12
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Gel ne mora skinuti s noktiju, ali mora biti proziran.

    Kosu sam oprala treci dan, jos u rodilistu. A tusirala se drugi dan, odmah nakon ustajanja i micanja katetera.
    je, potpisujem
    i pranje kose

    meni je neopisivo tezi oporavak nakon prvog vbac-a

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Slamku za pit vodu koju možeš zabiti u bocu vode, ako bude spinalna anestezija - to ovisi o bolnici kojoj gravitiraš, na SD-u tako rade, i onda je, ako se dobro sjećam, preporuka da se prvi dan glava ne odiže baš.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.02.2019. at 16:52

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ja sam na SD radila i u općoj prvi porod

  15. #15
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Alef
    Ne trbaš nikakve posebne pripreme.
    Najbitnija priprema neka ti bude u glavi.

    To je moj savjet.Polako i smireno.
    Cure su ti dale praktične savjete i vrlo korisne. Eventualno pij više željeza i probiotike (ja bi ih ponijela i u bolnicu).

    I ja sam se tuširala u bolnici, koji dan nemam pojma.
    Brzo sam se i dignula i šetala hodnicima gore-dolje. U početku pogrbljeno, a onda sve uspravnije.

    Sretno, bit će sve dobro!
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 27.02.2019. at 22:57

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Alef, ako ti je lakše sve što detaljnije znati, i ako ideš na SD, i ideš na spinalnu (pred nekih 10 god je većina išla na spinalnu), ima genijalan topic o carskom - žena sve detaljno opisala - tu, na Rodi, mene totalno umirilo. Od toga da je normalno da ti se gornji dio trese mimo tvoje volje, do toga što ćeš osjetiti, što ne, do tipa da možeš sve pratit što ti rade (ali možda bolje ne ) u reflektoru od svjetla koji ima zrcalo efekt - na spinalnoj ti stave paravan, ali gore možeš ćirit. Ja sam planirala ćirit, pa odustala kad sam vidila da mi se gornji dio trese.

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    ja sam na spinalnoj gledala sam postupak u lampi iznad znam da je to nekima grozno ali moraš se s nećim zabaviti to vrijeme

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam na spinalnoj gledala sam postupak u lampi iznad znam da je to nekima grozno ali moraš se s nećim zabaviti to vrijeme
    E, to. Ja sam odustala od toga, jer sam se previše tresla i bilo me frka da se ne budu morali bavit samnom ako me ustrtari pogled na rezanje. A ova cura je sve super opisala, tako da se nisam brinula kad mi je taj gornji dio počeo jako podrhtavat (prije toga nisam nikad bila na spinalnoj, pa mi je dobro došlo da sam znala da je to normalno).

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    ja se nisam tresla samo sam šutila, to je bila jedina žrtva

  20. #20
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    joj, di je to bilo kad sam isla na prvi carski
    kad sam se pocela tresti, ja sam se bas prepala
    i onda su me isli uspavati za sivanje, bez upozorenja
    dok sam tonula u san, mislila sam da umirem
    i pomirila se s tim u tih par sekundi
    ajme, al sam se iznenadila kad sam se probudila
    na drugom je mm bio samnom i to mi je jako puno znacilo, nisam se tresla niti me bilo strah, bas me smirivao
    al je on skicao sta rade
    Posljednje uređivanje od Ginger : 28.02.2019. at 15:16

  21. #21
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ja sam teško podnijela carski. Oko mene su se žene ustajale 2. dan ko ptičice, a ja se rušila. Užas. Baš težak oporavak.

  22. #22
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Drugi dan samo iza totalne
    Zadnji put su me digli to popodne i uvalili dete na noć

  23. #23
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam teško podnijela carski. Oko mene su se žene ustajale 2. dan ko ptičice, a ja se rušila. Užas. Baš težak oporavak.
    meni je prvi carski bio takav, užasan, jako težak oporavak, a drugi je bio pjesma
    i svakako bih preporučila spinalnu čak i ako te je strah tog uboda (mene je bilo)
    iako, i dan danas znam osjetiti to mjesto gdje je išla spinalna. I dalje se užasnem kad pomislim da sam dozvolila da me netko bode u kičmu
    moram napomenuti, mene je nakon druge spinalne strašan svrab i pospanost uhvatila, rekli su mi da je to normalna nuspojava. Prošlo je drugi dan

  24. #24
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Ja sam evo friška, digli me 4h od operacije i nakon 48h otpustili kući, bio spinalni blok.
    Beba je bila sa mnom svo vrijeme, dan i noć od kad su me izvezli iz sale.
    Savjet je da ako ideš u Ri rodilište, odeš rodit negdje drugdje jer je 5.kat dosegao nove razine horora.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  25. #25
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj eryngium prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam evo friška, digli me 4h od operacije i nakon 48h otpustili kući, bio spinalni blok.
    Beba je bila sa mnom svo vrijeme, dan i noć od kad su me izvezli iz sale.
    Savjet je da ako ideš u Ri rodilište, odeš rodit negdje drugdje jer je 5.kat dosegao nove razine horora.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Uzas uzasa

    Petrova je za carice cista petica.
    Jedino predugo ne daju jesti (zadnje sam vecerala u cetvrtak, prvo rucala u nedjelju, a spinalna je bila u pitanju).
    Posljednje uređivanje od Optimist : 01.03.2019. at 12:15

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    lako za klopu, piti moraš

  27. #27
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Ja se nisam tresla, a ni šutila.

    Pjevušila sam, to me umiruje i kad je bebolina bila van, zamolila sam ih da se potrude lijepo me sašiti da jednog dana opet mogu imat svoje lijepe trbušnjake mislim da su mislili da sam skrenula s pameti al su se i nasmijali i obećali bit pedantni (i bili su) , pričala sam također s anesteziologinjom. 1. put je bio hitni carski nakon 22h trudova, a 2. put planirani.

    Nisam gledala u zrcalo jer od takvih prizora okrećem glavu.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.03.2019. at 14:07

  28. #28
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    lako za klopu, piti moraš
    Nije bas tako, 3 dana ne jesti, a treba ti snaga.

  29. #29
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ja sam imala predobru ekipu na carskom, divnu anesteziologinju, koja me je cijelo vrijeme mazila po glavi (zenu nikad vidjela), pricala sa mnom, govorila sto rade i usmjerila mi glavu prema Opti da je vidim kad je stigla
    Svirala je super muzika i meni je tih pola sata bilo najljepse iskustvo u zivotu.
    Prvo dizanje mi nije uspjelo, drugo polovicno, bila je treca sreca. Nemoj se prepasti slabosti i vrtoglavice pri dizanju, normalni su i prolazni.
    Takodjer, kod spinalne se nemoj brinuti ako osjet u noge dolazi malo sporije, neugodno je, ali sve se vrati na svoje, nekom prije, nekom malo kasnije.
    Ja sam se bojala uboda u kicmu i iznenadila se da je kao i svaki drugi ubod injekcijom, prvo ide lokalni anestetik pa druga injekcija ne boli, cini mi se da tako ide.
    Posljednje uređivanje od Optimist : 01.03.2019. at 15:14

  30. #30
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Nije bas tako, 3 dana ne jesti, a treba ti snaga.
    A svako malo ti dojde netko ,a i imaš svašta u torbi
    Ja sam od onih koja nije jela vanjsku hranu,oni malo kaj sam dobila mi je bilo ok

  31. #31
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    A svako malo ti dojde netko ,a i imaš svašta u torbi
    Ja sam od onih koja nije jela vanjsku hranu,oni malo kaj sam dobila mi je bilo ok
    ???
    Pa nije stvar u tome da se ne moze prosvercati hrana, vec u medicinskim propisima.
    Mozda ih netko i krsi, ali obicno pacijenti ne riskiraju s takvim stvarima, vec se drze uputa, koje su zbog neceg donesene.
    A nije bas ni mjesto ni vrijeme da se propitkuju.

  32. #32
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    I na poluintenzivnu nije smio nitko osim muza na pola sata. Zapravo, ni u sobu u sezoni gripe.
    Posljednje uređivanje od Optimist : 01.03.2019. at 18:24

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Pa ako kaže da ne smiješ jesti n dana,svaki dan prekrižio i imaš dan manje
    Iskreno ja sam uvijek drugi dan dobila jesti koji crni treći četvrti dan
    Dok sam bila na poluintenzivnoj nitko nije smio unutra ali već drugi dan di u sobi i tad je znalo dolaziti i previše posjeta cimerica
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 01.03.2019. at 19:19

  34. #34
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Hvala svima na savjetima i informacijama. Najviše me ustvari strah samog postupka: spinalne, reza, šivanja, tih prvih 12-24 sata... ali, naravno, samo da svi iz toga izdajemo živi i zdravi, i to će se pregurati

  35. #35
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Sve će bit ok sretno
    U koju bolnicu ideš?

  36. #36
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Ha, meni nakon spinalne ledja nikad vise nisu bila ista. Sagnem se bez problema, ali kad se treba uspraviti, dodjem do pola, pa odmorim... Mozda koincidencija, a mozda i ne.

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    I sad nakon toliko godina?

  38. #38
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Zeljezo si vec davno trebala poceti piti. P
    otpisujem za suhi sampon, iako mi je higijena tih dana bila zadnja rupa na svirali, najgore je bilo sto sam sama morala presvlaciti dijete, a kreveti su taman bili optimalne visine da mi utroba pri tome ispada van... Eto, ja bih ti savjetovala da odes privatno roditi ako mozes, ali to bih i svakoj drugoj trudnici poznavajuci stanje hrvatskih rodilista.. I jos jedna prakticna stvar, trazi analgetik cim osjetis da te mrvicu boli, a ako i ne, popij ako ti nude.

  39. #39
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    I sad nakon toliko godina?
    Nakon skoro 5 godina, da.

  40. #40
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Ovo sa analgetikom sam pročitala ovdje na forumu, i primijenila na drugom porodu.
    Zadnji dan u bolnici sestre me nisu ni pitale već odmah pripremale analgetik.

  41. #41
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam imala dva cr, za drugi se nisam ništa specijalno pripremala jer mi je nakon prvog bio vrlo lagan oporavak. U stvari bolnicu sam birala po tome gdje se najbrže otpusta nakon cr, izludila sam nakon prvog cr u Vinogradskoj gdje sam bezveze čubila 6 dana. Zato mi je na SD bilo super, nema intenzivne i treći (tj četvrti ako računam nulti) se išlo doma. U Vinogradskoj je bila intenzivna ali je smještena soba odmah pored radjaone - nisam cijelu noć spavala od vikanja.
    U Vinogradskoj je tuširanje bilo odmah idući dan, a na SD tek kad sam dosla doma, do tad sam se brisala vlažnim ručnikom, no sve u svemu bilo mi je sto se higijene tiče puno bolje na SD nego u Vinogradskoj jer sto ti vrijedi mogućnost tuširanja svaki dan ako ti se gadi uc u kupaonu. Mislim da se to promijenilo u medjuvremenu, jer sam čula da vise nisu zajedničke kupaone, no problem je bio i u frekvenciji čišćenja te manjku apsolutno svega ( toaletpapira, sapuna, papirnatih ručnika....) Imala sam i opću i lokalnu anesteziju, oporavak jednak, nikakvih posljedica... Nakon prvog cr su mi dali željezo, nakon drugog nije trebalo ni to. Lijekove protiv bolova sam prestala dobivati drugi dan jer me nije nista bolilo...

  42. #42
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Evo 15 dana nakon carskog, da prijavim da je sve prošlo mnogo bolje nego sam očekivala...
    Nisam imala apsolutno nikakvih nus-pojava od anestezije, ni drhtavicu, ni mučninu, ni glavobolju...
    Iako su me vodili kao pacijenta s visokim rizikom od krvarenja (previja plus terapija clexanom do dan pred porod) i čekali s početkom operacije dok im ne donesu par doza krvi da imaju u pričuvi, srećom nije bilo ničega vanrednog...
    Oporavak je bio solidan, prva dva dana je bilo teško ustati i jedva bih otisla do wc-a, ali svaki naredni je sve lakše...

    Hvala svima za ohrabrujuće odgovore!

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    a gdi si bila?

  44. #44
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    alef, cestitam!

  45. #45
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    i da četitke, nadam se da je i dijete ok

  46. #46
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Hvala na pitanju, i bebac je super, s obzirom da je rodjen 3 sedmice ranije, nije imao nikakvih poteškoća... 3350, 51 cm da je dogurao do termina stigao bi brata i sestru (oni su bili 4kg +)

    Ja sam preko bare, relativno blizu Kaae

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •