Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: Dojenje i brige

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno Dojenje i brige

    Ne znam odakle da počmem pisat. Beba je rođena 6.1. Carskim rezom. U bolnici zbog toga što nije nadošlo mlijeko hranjena ad. Imam ravne bradavice i dali su mi šeširić da bebe sisa. Čak mi je sestra za bebe rekla da ne zna šta uopće dajem mu da sisa i patim ga kad od toga svejedno nema ništa. Mjesec nakon izlaska iz rodilišta sam se izdajala svaka 2,3 sata i jeo je na flašicu jer mu nisam htjela davat ad. Uz to sam mu davala i da sisa na silikonske šeširiće. Na prvoj kontroli 4 kile i 55 cm. Da napomenem izašli smo sa 3.040kg i 48cm. Na preporuku pedijatrice prekidam izdajanje i samo sisa na silikone. Pokušavam bez ali jednostavno još ne može povući. Jede na zahtjev svaki 2,3 sata. Nekad bude i manje. Popišanih pelena 8, pokakanih 5 nekad i više. Brine me što sam ga danas vagala i dobio je samo 250grama od 15.2. Beba jako puno bljuca čak i sat dva nakon obroka dižem ga da podrigne nakon svakog jela. Ne znam šta da radim dali da ga vratim na bočicu. Jako sam zabrinuta i depresivna zbog toga.

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Jesi li vagala na istoj bazi ko s mjesec dana?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Jesi li vagala na istoj bazi ko s mjesec dana?
    Druga vaga. Kod pedijatrice je bio 15.2 4 kile a ja imam kod kuće vagu za bebe digitalnu na njoj je danas 4250. Možda je i do vage? :/

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno

    Na vagi na kojoj sam ga danas vagala sam ga vagala 5.2 i bio je 3.780kg. A danas po njoj je 4.250

  5. #5
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Ako je vaganje sa mjesec dana bilo na vagi kod pedijatra, a danas na drugoj vagi kod kuće rezultat nikako nije precizan.

    Osim toga, bebe nekad dobiju 1. mjesec više, a onda svaki sljedeći manje.
    Nekad dobiju prva dva mjeseca više pa onda smanje.

    Najmjerodavnije su pelene i dijete. Ako su pelene tako pune kako kažeš, a bebe sama traži svakih 2-3 h papati to djeluje super.

    Moji dečki su obojica dobivali po kilu i pol i 6 cm prva dva mjeseca života, nakon toga su usporili.
    Curka je prvi mjesec dobila kilu i narasla 4 cm, drugi mjesec 750 g i 3 cm. Treći ćemo vidjeti.
    I super raste i napreduje, a kaka samo jednom dnevno, ne piški puno, sisa na zahtjev danju isto svaka 2-3 h, a noću odspava i po 5-6 u komadu.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno

    Obavezno ga presvlačim prije jela i većinom se ukako. A zadnjih dana bude odma i poslije jela opet! Po pelenama nebi rekla da je gladan a i ne vrišti pretpostavljam da je gladan plako bi. Čak sam dobila savjet pedijatra pošto tako puno bljuca da se vjerojatno prejeda kako je na sisi da mu dajem svaka 3 sata ali kako da mu nedam kad plače. Hvala vam sad ste me malo umirili čekat ću kontrolu i vaganje kod pedijatrice pa ću bit sigurna kolko je.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno

    Danas smo bili kod pedijatrice za mjesec dana je dobio samo pola kile, narasto ništa. Ona kaže sve je to dobro a mene strah. Šta da radim???

  8. #8
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Kako nije narastao ama bas nista? Sto ti se cini, prema odjeci?

    Pola kile bi bilo ispod prosjeka. Je li mjeren na istoj vagi?

    KOje su sve poznate tezine, s datumima?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno

    11.1 3040 48cm
    15.2 4000 55 cm
    15.3 4500 55cm

    Meni se čini da je narasto i svima oko mene ali po njenom mjerenju nije.
    Vaganje 15.2 i 15.3 na istoj vagi prvo je izlazak iz rodilišta.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno

    Ja sam ga uzela izmjerit kad smo došli kući i po mom je narasto 2cm. Ona kad ga je mjerila nakrivo mu nekako glavicu nije ravno bio

  11. #11
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Je li prerastao robicu?

    Ovo s kilazom nije dramaticno, ali nize je od prosjeka.

    Koliko podoja ima u 24h? Dajes li jos nesto, vodu, caj, AD?

  12. #12
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    7cm je dosta veliki prirast u duzinu za prva dva meseca. Mozda prvo merenje duzine (s mesec) nije bilo ok, a mozda ni prvo ni drugo (s dva). Po svemu sudeci nema manje od 55cm, sto je tih 7cm od rodjenja, i to je sasvim lep rast u duzinu. Ne bih brinula. Verovatno i dr zna da nisu precizno merili i zato kaze da je ok.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno

    Što se robice tiče kupila sam mu odjelca 56 i sad u nijedno ne stane. Stane ali je zategnuto ne može se normalno mrdat. Pa mu više ni ne oblačim. Podoja 8/9. Svakih 2,5 do 3 sata jede. Jedino ima jednom 4 sata i to je tamo oko 6 mi zaspe kad mu prođu grčevi i spava 4 sata. Ja budem luda gledam ko luda u njega da se probudi da jede jer su mi rekli da ga ne valja budit. Ne dajem mu ništa (čaj, voda, ad) samo sisa. Pokušala sam da sisa svakih 2 sata ali to je onda bilo povraćanje u mlazu. Osjetim kad ga držim da mu se želudac pati i dok ne povrati nema mira. Prvi mjesec na početku tjedan dana je bio na ad jer sam imala infekciju reza i to je sve od ad što je dobio.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2019
    Postovi
    6

    Početno

    Ne sikiraj se, svaka beba individualno raste..Ti prati razvoj djeteta, mjeri ga..i vodi se time..a ne što Dr. Izmjeri..ni meni se nikad nije poklapalo sa Dr...ja bi opet uključila i flasicu..
    Da li je neko koristio Fragmin injekcije 2500 poslije poroda i dojio? Pozz

  15. #15
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Alla preporuka dohrane ide od strane pedijatra koji nadzire dijete, a ne od nas forumasa.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno

    Sa 4 mj. Idemo opet na cjepljenje o vaganje a do tad ću vidjet kako se razvija i dali ima pomaka ako ne morat ću nešto poduzet dali opet izdajat pa mu davat ili uvest dohranu ne znam ni sama

  17. #17
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Ivana.r4 prvotno napisa Vidi poruku
    Sa 4 mj. Idemo opet na cjepljenje o vaganje a do tad ću vidjet kako se razvija i dali ima pomaka ako ne morat ću nešto poduzet dali opet izdajat pa mu davat ili uvest dohranu ne znam ni sama
    Uvedi vise podoja, 8-9 je granicno, prakticki minimum. U prvim mjesecima, pogotovo ako postoji sumnja da prirast malo steka ili je prosjecan/ispodprosjecan, savjetuje se 10-12 ili vise podoja u 24. Doji u zavaljenom polozaju ili lezeci na boku, ili bilo kako drugacije, a da je bebina glava iznad razine bradavice. Nakon podoja, ostanite u okomitom polozaju neko vrijeme, pomozi mu oko podrigivanja (ako vidis da trazi, inace nije obavezno), nemoj ga naglo pomicati ili mijenjati polozaje. To bi trebalo smanjiti bljuckanje. Ako uz ovo imas i jak refleks otpustanja mlijeka, uvedi i prekidanje podoja na par sekundi kad krene najjaci/najbrzi mlaz.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno

    Davala sam mu ja i više da jede tj češće svaka 2 sata nekad i kraće iskreno ne držim se toga baš na sat (jedino ako spava onda gledam da nebi predugo spavo iako i to neki kažu budi ga za jelo neko ni slučajno)kad traži dam mu ali onda je puno povraćo baš se vidjelo da ga pati i dok ne povrati ne može se smirit pa sam prestala. Ima i sada u toku dana bude da jede nakon 2 sata, ali nije toliko često, evo danas je npr. Cjeli dan papanje nakon 2 sata, i sad mi spava već 3 sata, po noći se budi svaka 3.

  19. #19
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne znam sto bih ti rekla, osim ovog sto sam napisala gore. Pokusaj drugacije, ovako kako sam ti napisala.

    A mozes uvesti i izdojeno mlijeko, pa cak i formulu, ako mislis da se ne isplati uvesti jos koji podoj. Izdajanje je posao koji mozes izbjeci. Za formulu, pretpostavljam da znas da je majcino mlijeko najbolja hrana za dijete.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2019
    Postovi
    6

    Početno

    Mislila sam na flasicu izdojenog mlijeka..a ne dohrane..nisam se dobro izrazila..

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno

    Da znam da je majčino mlijeko najbolje zato sam se izdajala prvi mjesec i tako mu davala bez nadohrane. A mlijeka znam da imam jer baš mi curi pogotovo po noći ako se slučajno okrenem na bok u snu sve je mokro krevet jaaa. On sisa u ležećem položaju smo jer koristim silikonske šeširiće. Ali polako ih izbacujem jer kako je veći uspije uhvatit bradavicu (ravne su) u svakom slučaju hvala na savjetima a mi ćemo se dalje borit pokušat ću mu davat ćešće pa ćemo vidjet oće bit pomaka.

  22. #22
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    A šeširići?
    Stavi vodonepropusni zaštitu ispod sebe na krevet

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    A šeširići?
    Stavi vodonepropusni zaštitu ispod sebe na krevet
    Šta šeširići?

  24. #24
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sesirici mogu pridonijeti losem transferu mlijeka, odnosno slabom dobivanju na tezini. Mozda je jelena mislila na to. A mozda i ne.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno

    Jučer je prvi put fino jeo bez šeširića, i danas većinu dana baš sam bila sretna što je uspio uhvatit a sad me brine jel se najede dovoljno tako! A i od jučer su mi sise mekše nema onog da su tvrde i da imam kvrge to mi se do sad dešavalo. Pročitala sam da to nije znak da nema mlijeka nego da je uspostavljena ponuda i potražnja a opet psiha zeza sve se bojim možda nema!

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Sesirici mogu pridonijeti losem transferu mlijeka, odnosno slabom dobivanju na tezini. Mozda je jelena mislila na to. A mozda i ne.
    Referirala sam se da joj bradavice nisu nešto zato sam predložila sesirice

    Osobno ih nisam nikad koristila,samo sam o tome čitala
    Svakako stavi nešto ispod sebe da madrac nije mokar

  27. #27
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne preporucujemo sesirice; od njih najcesce nastaje samo steta.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno

    Samo da napišem da je moj beban od 15.3 narasto 4 cm a vaga nam pokazuje 250g više.

  29. #29
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Super!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno

    Radost nam je vrlo brzo splasnila kako sam napisala da smo počeli dobivat na težini tako smo i stali 5 dana ništa, ped. Preporuka nadohrana. I taj petak predvečer bebica papa al plače i plače dojke mekane. Stisnem ništa ne ide. A on oće jesti i ja šta ću ne znam i dam mu flašicu. Dva dana poslije uspjevamo sisat bez šeširića i sad smo ih potpuno izbacili sisa na obe bez njih. Koja srećaa. Vaganje za tjedan dana dobio 250 grama narasto 3 cm još. I sad je tako sisa cjeli dan oko 19h dam mu tu flašicu i onda i dalje cjelu noć sisa. Ja taj obrok koji on preskoči izdojim bude oko 50/60ml ne ide više. Sad se ja mislim jel moguće da ta jedna doza dnevno može tolko utjecat jer sve ostalo sisamo. Ne znam jel ju smijem izbacit il se mora smanjivat postepeno. Pa ako opet ne bude napredovo opet da moram mu dat. A najviše mi je zbog kakanja prije je to bilo vodenastije sad je gusto ali ne ide svaki dan i to me brine evo sad nije 2 dana išao. I da ja njemu ne dajem vode ni čaja neznam jel bi morala zbog te jedne bočice. Oprostite na dugom postu i sto stvari. Kad mozak radi 100 na sat.

  31. #31
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne daju se voda i/ili caj uopce, neovisno o tome jede li dijete majcino mlijeko, formulu ili kombinaciju formule i majcinog mlijeka. Stolica nije nuzna svaki dan, moguce da sad izostaje i zbog formule.

    Izbaci tu bocu, ali polagano. Prvo uvedi sisanje u 19h, umjesto da izdajas. Zatim nakon sisanja ponudi tu bocu dohrane, pa koliko pojede. Kad krenes ukidati dohranu, ukidaj po 10ml svaki dan ili 30ml svaka 3 dana.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    20

    Početno

    Ok, samo još nešto zadnjih 2 dana borba za sisanje, jede malo i onda ispusti sisu neće guguće smije se pričo bi sa mnom

  33. #33

    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav, evo da se i ja javim sa svojim poteskocama ako se tako mogu nazvati..
    Beba je rodjena 9.8. PT 3890; OT 3580
    Rodila sam carskim rezom, tako da mi mlijeko nije odmah doslo. Usprkos tome forisirala sam dojenje, medjutim nije htio uopce uhvatiti bradavicu. Toliko sam ustrajna bila u pokusaju da prihvati dojku, da se na kraju toliko naljutio da je dobio temperaturu 38. Tu pocinjem sa dohranom, ali ne odustajem od pokusaja da ga dojim. Sestre govore da je moja beba s gardom, i da je malo lijen za povuc..
    Dolazimo kuci, ja i dalje nastavljam s AD i stavljanjem na prsa. Uobrocavam ga na 3 sata i dajem mililitrazu preporucenu na kutiji AD, ali i dalje nastojim dojiti, ali mlijeka ima tako malo i nedostatno za njegove potrebe. A ono sto je i bilo, on nije htio povuc pa sam ja stiskala dojke, i dok bi mu samo islo, dotle bi i dojio. Malo pomalo mlijeko je nadolazilo i sve sam ga cesce stavljala na prsa, i davala mu manju dohranu, da bi na vaganju dobio samo 25g. Tada je imao 2 tjedna. Nakon toga, imam bojazan od nenapredovanja, i ponovno ga stavljam samo na AD, i odlucujem se izdajati.
    Danas hvala Bogu imam vise mlijeka, kombiniram mu jedan obrok svoga mlijeka, a jedan AD. Izmedju ga tu i tamo stavljam na prsa i on podoji.
    Rado bih ukinula AD i samo ga dojila pa bi mi trebala pomoc kako da to napravim.
    Ono sto me zbunjuje je to,da mislim da mi se prsa za 3 sata ne napune dovoljno njemu za obrok, jer tek sada nakon malo vise od mj dana mi je pocelo nadolaziti mlijeko na nacin da mi kapa - prije to nije bio slucaj, kapnula bi jedna kap i to bi bilo to.
    Sada mu dajem svaka 3 do 4h 100ml ili dohrane ili mojeg izdojenog mlijeka.
    Kad doji, nisam sigurna koliko podoji, i koliko bi mu trebala dati nadohrane. Npr. danas sam mu dala samo jednu i podojio je, 2 puta je bljucno, i htio opet, pa sam mu ponudila i drugu. Ono sto mene buni je to, kako da znam koliko mu je dovoljno? Jer bi on stalno dojio.. koliko nadohrane nakon dojenja da mu dajem?Da jos nesto napomenem, cak sam mu i dudu na boci morala promijeniti s vise rupica jer je jednostavno lijen za povuci. Zaspe lako..
    Broj pokakanih pelena je 1 ili 2, s tim da uz primjenu biGaia kapi protiv grceva ima cesce, broj mokrih je zadovoljavajući, nisam brojila ali ih ima.
    Oprostite na duljem postu..

  34. #34
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    Samo ću ti na ovo odgovoriti. Pišeš da bi on stalno dojio, pa u tome i jest bit dojenja!
    Za dojenje nisu bitni mililitri pojedenog, bitan je stalan napredak bebe. Da, oni znaju biti 24 sata na dojci i to im je najveće zadovoljstvo i najbolja hrana.

    O tehničkim detaljima prelaska s bočice i mililitrima mlijeka ne znam ništa. Nikad se nisam zamarala time ni kod jednog djeteta. Oni su tražili dojku, ja sam davala. Bez gledanja na sat.

    Važno je da je beba svakoga dana naprednija u svakom pogledu
    Javit će ti se netko tko zna kako prijeći sa AD na dojenje.

  35. #35
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Treba prelaziti vrlo oprezno, ja mislim da se dnevno smanjuje za 10 ml, ili svaka 3 dana 30 ml.
    Ali ja nisam savjetnica, samo dižem post dok službeno mišljenje ne naiđe..

  36. #36
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Ivana 7 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav, evo da se i ja javim sa svojim poteskocama ako se tako mogu nazvati..
    Beba je rodjena 9.8. PT 3890; OT 3580
    Rodila sam carskim rezom, tako da mi mlijeko nije odmah doslo. Usprkos tome forisirala sam dojenje, medjutim nije htio uopce uhvatiti bradavicu. Toliko sam ustrajna bila u pokusaju da prihvati dojku, da se na kraju toliko naljutio da je dobio temperaturu 38. Tu pocinjem sa dohranom, ali ne odustajem od pokusaja da ga dojim. Sestre govore da je moja beba s gardom, i da je malo lijen za povuc..
    Dolazimo kuci, ja i dalje nastavljam s AD i stavljanjem na prsa. Uobrocavam ga na 3 sata i dajem mililitrazu preporucenu na kutiji AD, ali i dalje nastojim dojiti, ali mlijeka ima tako malo i nedostatno za njegove potrebe. A ono sto je i bilo, on nije htio povuc pa sam ja stiskala dojke, i dok bi mu samo islo, dotle bi i dojio. Malo pomalo mlijeko je nadolazilo i sve sam ga cesce stavljala na prsa, i davala mu manju dohranu, da bi na vaganju dobio samo 25g. Tada je imao 2 tjedna. Nakon toga, imam bojazan od nenapredovanja, i ponovno ga stavljam samo na AD, i odlucujem se izdajati.
    Danas hvala Bogu imam vise mlijeka, kombiniram mu jedan obrok svoga mlijeka, a jedan AD. Izmedju ga tu i tamo stavljam na prsa i on podoji.
    Rado bih ukinula AD i samo ga dojila pa bi mi trebala pomoc kako da to napravim.
    Ono sto me zbunjuje je to,da mislim da mi se prsa za 3 sata ne napune dovoljno njemu za obrok, jer tek sada nakon malo vise od mj dana mi je pocelo nadolaziti mlijeko na nacin da mi kapa - prije to nije bio slucaj, kapnula bi jedna kap i to bi bilo to.
    Sada mu dajem svaka 3 do 4h 100ml ili dohrane ili mojeg izdojenog mlijeka.
    Kad doji, nisam sigurna koliko podoji, i koliko bi mu trebala dati nadohrane. Npr. danas sam mu dala samo jednu i podojio je, 2 puta je bljucno, i htio opet, pa sam mu ponudila i drugu. Ono sto mene buni je to, kako da znam koliko mu je dovoljno? Jer bi on stalno dojio.. koliko nadohrane nakon dojenja da mu dajem?Da jos nesto napomenem, cak sam mu i dudu na boci morala promijeniti s vise rupica jer je jednostavno lijen za povuci. Zaspe lako..
    Broj pokakanih pelena je 1 ili 2, s tim da uz primjenu biGaia kapi protiv grceva ima cesce, broj mokrih je zadovoljavajući, nisam brojila ali ih ima.
    Oprostite na duljem postu..
    Ivana, dojene bebe se ne uobrocuju; nije im najcesce dovoljno jesti svakih 3 sata. Formulu ne mozes ukinuti odjednom - ukida se kako je Argente napisala, 10ml po danu ili 30ml svaka 3 dana, od ukupne kolicine. No prije toga moras znati da dijete uspjesno sisa na dojci.

    Znaci za dojenje, ubaci vise podoja. Nije bitno koliko mlijeka ti se cini da dijete pojede, ali je bitno da nudis 10-12 ili vise puta u 24h. Obavezno doji nocu. Preko dana, pauza izmedju bilo kojeg obroga treba biti manja od 3 sata, a nocu mozes maksimalno 4.

    Koliko tocno dobije AD-a unutar 24h, u milimetrima?
    Koliko tocno dobije izdojenog mlijeka u 24h?

    Koje su sve poznate tezine, s datumima?


    Dojke se nece dovoljno puniti, ako ih se dovoljno ne prazni.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •