Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Muke po dojenju, tezini i dohrani

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    3

    Početno Muke po dojenju, tezini i dohrani

    Veliki pozdrav.
    Rodila sam prvo dijete, djevojcicu dugu 52 cm i tesku 3950 g, carskim rezom. Odmah drugi dan pocele su nase muke.

    Beba nije u pocetku htjela sisati, bila je dosta uspavana i podoji su trajali jako dugo. Trazila sam pomoc i sestre su mi rekle da jako dobro hvata, samo da drzim prst iznad usta da beba moze disati.
    Imam jako velike dojke i to i neiskustvo su mi stvarali probleme, ona bi sisala, umorila se te zaspala, vjerojatno gladna.

    Nakon jedan,dva dana frustirajucih pokusaja shvatila sam da joj od drzanja prsta da dise sva tezina dojke ide na vilicu i otezava joj gutanje i time je dojenje postalo puno lakse. U medjuvremenu, beba je gubila na tezini, pala je ispod 3 500 g te zavrsila na infuziji i dohrani koju su savjetovali nastaviti i dalje.

    Iz bolnice smo nakon 7 dana izisli sa 3890 g koje je dobila u samo 2 dana (vise od 400 g). Doma smo nastavili dojiti uz povremeno dodavanje, a kada mi se nakon par dana ucinilo da imam dovoljno mlijeka, prestala sam s dohranom.
    Nakon 10 dana posjetila nas je patronazna sestra koja je vaganjem utvrdila da beba uopce nije dobila na tezini, da treba dnevno dobiti 25 g te naravno, savjetovala dohranu. Davala sam dohranu samo navecer ako mi se cinilo da je gladna, izmedju 30 i 70 ml.

    Cetiri dana nakon tog vaganja, opet nas je posjetila i imala je 4 110g, znaci 300 g vise. Nastavila sam s vecernjom dohranom, jednom dnevno, a ostalo se mucili, nekad sam imala osjecaj da je po cijele dane na dojci te da se stalno budi nakon kratkih pauza, nekad je uredno spavala i budila se svako 2,3 sata. Nocu spava jednom 4 sata, pa sat dojenja pa jos 3 sata spavanja. Nekad zna dojiti i vise od sat vremena, nekad pola sata, halapljiva je i nestrpljiva na pocetku, zatim se uspava pa se nakon razbudjivanja opet aktivira, voli i zaspati dojeci. Pelene su uredno mokre i teske, stolicu ima svako 4 dana, obilnu i kasastu, smedje boje.

    Nakon oporavka od tog soka, isli smo nakon mjesec dana kod pedijatra na pregled i tezina je bila 4 390, visina 52,5 cm. Rekao nam je kako je dobitak na tezini premalen, samo 500 g,da bi trebala barem 700 g dobiti, sto je meni opet stvorilo paniku. Savjetovao mi je izdajanje kroz 24 sata sto sam i napravila. Svakim podojem izdojila bih najmanje 60ml, a najvise 90ml, dok su njene potrebe 120ml, odnosno 700,800 dnevno. Ostatak sam svakim podojem nadoknadila adaptiranim mlijekom. Vidim da je u ova 24 sata zadovoljnija, mirnija, usporenija, duze i dublje spava, ima ritam od 3 sata spavanja.

    Nisam pametna kako nastaviti dalje, zaista bi jako voljela samo dojiti i ne zelim odustajati, ali bojim se da izgladnjujem dijete i ne zelim ako ne ide forsirati nesto na njenu stetu. Nakon ovog 24h izdajanja imam osjecaj kao da imam sve manje mlijeka, vec su nam sad poremetila ritam, kao i stres, a vidim da je i njoj lakse potezati bocicu nego se misliti sa mnom.
    Oprostite na dugom postu, ali vec postajem ocajna, frustrirana i opterecena, a dojim tek mjesec dana.:P
    Voljela bih zaista cuti vasa misljenja i iskustva, a svaki savjet je dobrodosao.
    Unaprijed hvala:-)

  2. #2
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Moja E. isto tako nije dobivala na težini koliko su oni zamislili, ne mogu nać sad podatke od prije 2,5 god ali znam da je bila na donjoj granici onih njihovih tablica. Prva 2 mjeseca sam joj pravila tako navećer bocu ad ali nakon podoja. I skužila sam da samo cucla dudu od boce da ne pije. Pa sam prestala bacat to ad mlijeko. Budila se svakih sat vremena u toj dobi, sisala po pola sata, sat. U jednom trenutku oko 1.godine bila na 3.cnetili (to znači da je 97% djece deblje, tj. teže od nje bilo). i meni je dr savjetovala dohranu. ja sam samo klimala glavom i nastavila po svome. Bila je dakle od 2. do 6. mjeseca iskuljučivo dojena, bez obzira na sve oko mene. I dojila sam ju do 13. mjeseca.
    Naravno da je bebi lakše bocu nego dojku, nema letdowna, nema natezanja, nema problema s dotokom, samo pije. Što se tiče spavanja, pa super ti je spavala dojena samo, čuj 4 sata. Meni je to bila apstrakcija prvih 3,4 mjeseca. Budila sa svakih sat, sat i pol i sisala. Danju, noću.
    Zašto ti sve ovo pričam? Pa da te malko umirim da nije njezino ponašanje ništa neobično, beba se čini zdrava i zadovoljna. A za savjete oko dojenja, izdajanja, i ukudanja ad ako želiš, prepuštam riječ savjetnicama, one su stručne tu. Eto da znaš da dijete koje spava po 3 sata noću samo na m.mlijeku je sigurno sito i mirno, da kaka svaka 4 dana je isto skroz normalno i ako je svaka pelena popišana, ne fali joj tekućine.
    Ti sad odluči što želiš pa se javi savjetnicama na Face i SOS telefon.
    Posljednje uređivanje od VeraM : 01.03.2019. at 10:31

  3. #3
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Coral, javi se na sos telefon ili na grupu za dojenje na facebooku.
    tamo ces brze dobiti asavjet od savjetnica koje ce ti pomoci.

  4. #4
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Svakako se javi telefonom ili u Facebook grupi.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    3

    Početno

    Grupa je zatvorena? Poslala sam zahtjev za primanje prije par dana, nitko me jos nije prihvatio.

  6. #6
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,409

    Početno

    Citiraj Coral prvotno napisa Vidi poruku
    Grupa je zatvorena? Poslala sam zahtjev za primanje prije par dana, nitko me jos nije prihvatio.
    Coral, jesi li dobila pristup grupi ili nazvala sos telefon?

    01 6177-520
    091 22 77 220
    radnim danom od 17 do 20
    vikendom od 15 do 20

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    3

    Početno

    Pozdrav, evo da se javim kako je nasa prica zavrsila i zahvalim na svemu. Tada sam zvala Sos telefon i dobila sam savjete da bebu sto cesce stavljam dojiti, izmjenjujem obe dojke tijekom podoja, radim kompresije kad prestane aktivno gutati te da se izdajam nakon svakog podoja kako bi potakla dodatno stvaranje mlijeka, kao i da stavljam tople obloge prije dojenja. Uz puno truda i odlucnosti, s tim savjetima smo nakon mjesec dana izbacili dohranu. Imali smo malo problema i sa krivim hvatom i njenom uspavanoscu, ali kako je rasla sve je jace sisala i bila sve budnija pa se i to polako rijesilo. Isto tako, pomogla mi je i odluka da se opustim i ne opterecujem tezinom bebe, kao i zanemarivanje svih "dobronamjernih savjeta" kako mi mlijeko nije kvalitetno i da nemam dovoljno, da se vaze prije i poslije podoja, da cijeli jedan dan samo izdajam da vidim koliko mlijeka imam, dajem vode, pocnem s kasicama prije vremena- sve me to opterecivalo, drzala sam se samo vasih uputa i uspjele smo. Citajuci dalje vase savjete kroz ostale poteskoce, danas uspjesno iskljucivo dojim. Beba je zdrava, vesela i zaigrana i super napreduje.
    Zeljela bih vam zahvaliti na svemu i reci kako radite odlican lavovski posao i bez vas bi sigurno odustala od dojenja. HVALA!<3

  8. #8
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Coral lijepo je procitati tvoj uspjeh. Pogotovo jer svi znamo da je do njega iznimno tesko doci. Bravo.

  9. #9
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Coral,
    Baš mi je drago pročitati da si uspjela.
    Tako sam se i ja davno, kad još nije bilo ovog portala, mučila i borila i izborila.
    Samo hrabro naprijed i puno cicanja želim tebi i bebi jer je to uistinu najbolje što možeš učiniti za svoje dijete.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #10
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Drago mi je da si uspjela.

  11. #11
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Coral lijepo je procitati tvoj uspjeh. Pogotovo jer svi znamo da je do njega iznimno tesko doci. Bravo.
    X
    Odlične vijesti, Coral!
    Bila sam u sličnoj (iako ipak lakšoj) situaciji, i nije uopće bilo lako. Isto sam uspjela s dojenjem isključivo zahvaljujući Rodi. Drugi put je išlo gotovo sve po špagi.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •