Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Otkaz nakon prekida komplikacija

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2019
    Postovi
    8

    Početno Otkaz nakon prekida komplikacija

    Bok , oprostite ako postoji slicna tema nisam je uspijela naci. Radi se o problemu ako se netko nasao u slicnoj situaciji . Kod poslodavca sam prijavljena na neodredeno vec skoro 3 godine , prije pet mjeseci sam otvorila komplikacije I on je nasao zamjenu za moje radno mjesto , no medutim prije 3tjedna sam izgubila dijete I dobila sam pravo na mjesec dana jos koristenja komplikacija koje isticu sad za 5dana takoder sam dobila I njegov poziv da s danom kad mi istekne bolovanje ja dobivam otkaz jer ako cu pokusat ponovno ostat trudna bi on rade zadrzao muskog kolegu koji me na samom pocetku I zamjenio ...sad mene zanima kakvi su pravni savjeti , nije mi do tog radnog mjesta ali nakon svega sto sam prosla ovaj mjesec da me ovako doceka ne zelim mu to dopustiti tako lako ako ne moram.

  2. #2
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Nikako nemoj potpisivati sporazumni otkaz. Nisam 100% sigurna ali mislim da imas pravo na otpremninu. Ako ne potpises sporazumni nego dobijes izvanredni otkaz ili poslovno uvjetovani otkaz onda imas pravo na naknadu za nezaposlene. Ako potpises sporazumni, mislim da nemas to pravo.
    Ako si zaposlena na neodredjeno, ne moze ti dati otkaz zato jer planiras trudnocu. Moze ti dati otkaz zbog povrede rada ili zbog ukidanja radnog mjesta (to je poslovno uvjetovani). Ako je poslovno uvjetovani, mora ti prvo ponuditi drugo radno mjesto, pa tek ako odbijes ide otkaz.
    U svakom slucaju, ne daj se nagovoriti na potpisivanje sporazumnog raskida.

    Inace, zbog ovakvih stvari postoji feminizam. Ne mogu opisati koliko me uzrujava ovakvo ponasanje poslodavaca.

  3. #3
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Imas pravo na otpremninu i isplatu neiskoristenog godisnjeg odmora
    https://www.moj-posao.net/Vijest/750...-otpremnini/2/
    Ti si u svakom slucaju u prednosti jer poslodavac nema osnove da ti da poslovno uvjetovani otkaz (jer zaposljava drugu osobu na tvoje radno mjesto) i nisi izazvala povredu ugovora o radu (nisi ni bila na poslu, nego na komplikacijama). Svakako trezi otpremninu i isplatu go.

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Misy 91, nisi clan sindikata ?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2019
    Postovi
    8

    Početno

    Iz saznanja koje ja imam kolega je dobio ugovor na stalno po novome ,a mene zeli otpisat kao visak , sto znam da imam pravo onda na naknadu nikakav sporazumni ja necu potpisat ,to sam vec I sefu rekla I rekao je dobro isplatit cu ti godisnji sto ti je ostao I s 18tim sto zavrsava bolovanje vise ne radis . Citala sam da poslje porodiljnog barem 15dana treba radit do otkaza , sad ne znam da li se to I na mene odnosi . Sto se otprmnine tice cisto sumnjam da cu ju dobit dobrovoljno , ipak govorimo o covjeku koji mi je dao otkaz jer planiram trudnocu u buducnosti ponovno. Nisam clan sindikata

  6. #6
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    pravo na otpremninu - članak 126. Zakona o radu https://www.zakon.hr/z/307/Zakon-o-radu
    https://burza.com.hr/portal/otpremni...a-o-radu/11728

    Poslovno uvjetovani otkaz - čl. 115. Zakona o radu - Poslodavac koji je poslovno uvjetovanim otkazom otkazao radniku, ne smije šest mjeseci od dana dostave odluke o otkazu ugovora o radu radniku, na istim poslovima zaposliti drugog radnika.


  7. #7
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Tako je.
    Ako si ti višak, poslodavac ne smije zaposliti drugu osobu na tvoje radno mjesto minimalno šest mjeseci.
    Zbog tvojeg zdravlja je zapravo bolje maknuti se od takvog poslodavca, ali nikako nemoj svoja prava pustiti.
    Imaš pravo na otpremninu, a možeš ga i prijaviti inspekciji rada budući se ponaša diskriminatorski i zapošljava drugu osobu na tvoje radno mjesto, a tebe proglašava viškom.
    Višak možeš biti samo, isključivo i jedino ako nema više potrebe za tvojim radnim mjestom što ovdje nije slučaj.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2019
    Postovi
    8

    Početno

    Kolega je zaposlen dok sam ja jos u radnom odnosu , tako da nakon mog otkaza poslodavac nema potrebu zaposljavat vise ikog, sto se tog tice mislim da se je on pokrio.
    Mene zanima da li ja moram raditi 15 dana kao sto je slucaj s porodiljnim pa onda otkaz , ili stvarno cim istekne bolovanje on ima pravo meni dati otkaz

  9. #9
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Nema prepreka da ti da otkaz odmah, komplikacije su privremena nesposobnost za rad a ne porodiljni.
    ali, moraš imati otkazni rok, koji počinje danom uručivanja otkaza (ne danom donošenja odluke) - čl. 121
    Otkazni rok počinje teći danom dostave otkaza ugovora o radu.

    i u čl. 122 je navedeno minimalno trajanje otkaznog roka:

    U slučaju redovitog otkaza otkazni rok je najmanje:
    1) dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine
    2) mjesec dana, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno jednu godinu
    3) mjesec dana i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvije godine
    4) dva mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno pet godina
    5) dva mjeseca i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno deset godina
    6) tri mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina.

    Razumijem te kad kažeš da se on pokrio, ali ovako na prvu poslodavac je zaposlio drugu osobu dok si ti bila odsutna, dakle kao zamjenu za tebe, na tvoje radno mjesto. Ako ti daje poslovno uvjetovani otkaz znači da se ukida tvoje radno mjesto. Nemam iskustva iz prakse, pa te ne znam savjetovati koje konkretne korake da poduzmeš, ali iz svega navedenog, tvoja radnička prava su narušena i na tvom mjestu bih napravila nešto, pozvala inspektorat rada da izvrše uvid u sistematizaciju i utvrde koje su osnove ukidanja tvog radnog mjesta. Taj institut poslovno uvjetovanog otkaza se masovno zlorabi, pogotovo kod privatnika.

  10. #10
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    i obavezno traži otpremninu!! prijeti inspekcijom, ionako nemaš što izgubiti

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2019
    Postovi
    8

    Početno

    Po ugorovu meni pise otkazni rok 15dana, no poslodavac ne zeli da ja odradim otkazni rok , nekad davno sam citala da je duzan istog I platiti u koliko ne zeli da se odradi , tako nekako je bilo. Ispravite me ako sam u krivu....

  12. #12
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Ako je poslovno uvjetovani otkaz, po zakonu imas pravo na otpremninu.

  13. #13
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Da, nikako ne pristaj na sporazumni. Nikako. Nemas nikakva prava tada.

  14. #14
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Miissy_91 prvotno napisa Vidi poruku
    Po ugorovu meni pise otkazni rok 15dana, no poslodavac ne zeli da ja odradim otkazni rok , nekad davno sam citala da je duzan istog I platiti u koliko ne zeli da se odradi , tako nekako je bilo. Ispravite me ako sam u krivu....
    Naravno da ti je dužan platiti.
    I godišnji isto ili srazmjerni dio za ovu godinu te otpremninu.
    Nikakvu odluku o otkazu ti nisi dužna odmah potpisati.
    Uzmi papire i odnesi na inspekciju rada te im ispričaj sve i zatraži zaštitu svojih prava ( budući nisi u sindikatu)


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #15
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Miissy_91 prvotno napisa Vidi poruku
    Po ugorovu meni pise otkazni rok 15dana, no poslodavac ne zeli da ja odradim otkazni rok , nekad davno sam citala da je duzan istog I platiti u koliko ne zeli da se odradi , tako nekako je bilo. Ispravite me ako sam u krivu....
    Poslodavac ti placa placu za vrijeme otkaznog roka. Ovo o cemu pricas se vjerojatno odnosi na razmjerni dio godisnjeg odmora kojeg ti poslodavac ne zeli isplatiti nego hoce da ga iskoristis i da to usput bude i otkazni rok. Reci mu da ne moze jer nije u skladu sa zakonom. Imas pravo na mjesec i po otkaznog roka i na otpremninu.
    Ne moze ugovor o radu davati manje prava radniku nego zakon o radu, takav ugovor nije u skladu sa zakonom.
    Ne znam imas li nekog pravnika da ti pomogne ili mozda netko od forumasica zna kome se obratiti u ovakom slucaju. Meni pada na pamet inspektorat rada. Ne znam bavi li se npr.pucki pravobranitelj ovakvim slucajevima.
    Na tvom mjestu ne bih ni preuzela odluku o otkazu jer ti od tog dana krece otkazni rok.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2019
    Postovi
    8

    Početno

    Ja znaci po svemu tome u ponedjeljak trebam doci na posao , jer ako ne dodem kao da se nisam pojavila na poslu ,a po njegovoj prici ja ne odradujem otkazni rok samo dobim otkaz u pon I to je to , on ne zeli da ja radim tamo vise , samo mi zeli isplatiti godisnji 12 dana sto mi je ostalo I to je to po njegovom , da nema vas za otpremninu nebi ni znala. Da ga zovem odmah sutra onda I sve mu to priopcim ili da cekam ponedjeljak da mi donese papire za potpisati ili da odmah sutra odem u inspektirat se zaliti

  17. #17
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Mozda da sutra odes informirati se na inspekciju rada. Tako ces se osjecati najsigurnije. Nakon bolovanja i gubitka djeteta sigurni nisi u poziciji boriti se sama sa poslodavcem.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2019
    Postovi
    8

    Početno

    Nakon svega sto se dogodilo ovaj mjesec,iskreno ne znam sto mi se jos lose moze dogoditi kako je krenulo. Sjela bi I plakala da mi je ista suza jos ostalo

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Miissy-91, molim te, ne plači nego se bori za svoja prava. Ovo je strašno i za čitati a kamo li proživjeti. Na inspekciju rada odmah prijavi ponašanje ovog poslodavca, a u ponedjeljak se na poslu pojavi ili s odvjetnikom ili s pisanim zahtjevom da se poslodavac o svemu što ti "nudi" detaljno pisano očituje uz napomenu da ti je to potrebno radi konzultacije s odvjetnikom. Stavi mu do znanja da te se neće samo tako "riješiti" jer za to svakako nema osnova. Ovako izričito, neskriveno diskriminirati može samo prava sirovina. Što god ti ponudi ne potpisuj, reci da se za sve moraš konzultirati s odvjetnikom (ne mora on znati imaš li ga). Radni odnos na neodređeno ne može se samo tako prekinuti, zaštićena si i više nego što si toga svjesna. Ali, moraš dati do znanja tom kreletu da to i znaš.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •