Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 334

Tema: Problematično ponašanje skoro 13-godišnjakinje

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno Problematično ponašanje skoro 13-godišnjakinje

    Drage Rode, molim Vas pomoć!

    Molim Vas da mi date savjet kome se obratiti za stručnu pomoć zbog problematičnog ponašanja djevojčice koja će uskoro navršiti 13 godina. Opisat ću vam jučerašnji dan kako bi mogle dobiti dojam o kakvoj situaciji se radi.
    Ja sam jučer imala slobodan dan, nisam radila.
    Ujutro sam se probudila malo iza 7 h, muž je već otišao na posao.
    Odvela sam psa u šetnju i usput otišla do dućana.
    Došla sam kući, pripremila doručak i doručkovala sa svoje dvije kćerke.
    Nakon toga su se one odijenule, oprale zube i sl. i krenule pisat zadaću.
    Sa starijom razgovaram o problemu koji učestalo uzrokuje svađe u obitelji, a uzrokovan njenim dugotrajnim tuširanjem i obitavanjem u kupaoni. Tri puta tjedno ima treninge s kojih dođe doma oko 21,50 h. Nakon toga ode u kupaonicu na tuširanje i izađe iz kupaone u 23 h. Posljedica: muž i ja tek tada idemo na tuširanje i na kraju odlazimo spavat oko ponoći. Tu se krije veliki problem jer mi je to prekasno i ujutro se probudim ko zombi. Razgovaram s njom o tome i tražim je da skrati boravak u kupaoni, objašnjavam zašto je to tražim. Ona odgovara da će se potruditi.
    Starija se u nekom trenu krenula spremati za njemački, to joj je izborni i ide na njega u školu u suprotnu smjenu.
    Uzme ruksak od mlađe i ona joj ga da bez problema, nagura u njega udžbenike i na same udžbenike stavi školske papuče (znate otprilike kak izgledaju školske papuče).
    Ja joj kažem neka iz ormarića uzme vrećicu za školske papuče i da ih ne stavlja direktno na knjige.
    Sad i mlađa krene s tim zahtjevom jer se radi o njenoj torbi.
    Tu se starija izdere "e baš neću" i tek nakon kaj ja donesem vrećicu ih ona preko volje stavi u nju.
    Starija odlazi na njemački, mlađa piše zadaću, ja radim ručak jer mlađa mora ranije u školu zbog natjecanja iz matematike.
    Odvezem mlađu u školu, usput pokupim stariju kojoj je završio njemački, dolazimo doma i ručamo.
    Za ručak pojede 4 pohanca i dva puta si obilato stavlja pire krumpir i špinat.
    Ja to gledam i ne mogu vjerovati koliko hrane trpa u sebe budući da se i za doručak dobro najela.
    Nakon kaj se najela joj spomenem u najboljoj namjeri bez ikakvog povišenog tona da mislim da joj je taj zadnji pohanac bio previše i da mora malo pripaziti ukoliko ne želi da joj se krenu nakupljati kile (tu joj navedem par primjera iz razreda jer je sigurno barem 50% curica u razredu pretilo). Nakon toga ona sva ljuta i bijesna jer sam joj ja rekla da je ona debela!!! Naravno da to nisam rekla već sam je samo upozorila na količinu hrane koju je pojela.
    Uskoro šečem psa, vozim nju i prijateljicu u školu, a ja odlazim ginekologu na pregled.
    Nakon ginekologa obavljam kupovinu i odlazim po muža na posao.
    Jurnemo usput nećaku dostaviti lektiru koju nije našao u svojoj knjižnici i odlazimo po mlađu u školu.
    Muž i mlađa odlaze prošetati pesa, ja kuham ručak za danas.
    Pećem i beze kore za tortu da si malo smanjim količinu posla za danas jer radim do kasno i prije 20 h neću biti doma, a u subotu nam dolaze gosti.
    Starija dolazi iz škole, sva je nekakva ljuta, drsko odgovara na svako moje pitanje i odlazi u sobu s mobitelom u rukama.
    Mlađu muž vozi na trening.
    Sat vremena kasnije stariju vozimo na trening, mlađu vozimo doma.
    U 21,30 h ja odlazim po stariju na trening, kad dođem doma čeka me zadnja šetnja pesa jer muž radi od doma pa ga ne želim dodatno opterećivati.
    Na putu doma kažem joj da čim dođe doma ode na tuširanje i kažem joj da ja još idem prošetati pesa.
    Dolazimo doma, uzimam pesa i odlazim u zadnju kratku šetnju, vraćam se iz šetnje (već je cca 22 i 15) i nađem nju razvaljenu na krevetu s mobitelom u rukama i na moj zahtjev da krene u kupaonu ona osorno diže glas na mene i kaže da čekam.
    I uz to opet spominje kak sam joj rekla da je debela.
    Ja sam tu luda jer sam a) premorena i b) jer opet radi problem oko kupaone i c) jer je već 22,15 h i već vidim da ću opet otići na spavanje prekasno jer moram i kosu oprati, osušiti...
    Nakon toga muž dolazi do nje, primi ju za rukav i odgurne ju u smjeru kupaone i vikne da se ode napokon kupat.
    Na to ona krene vrištat nasred hodnika (a živimo u zgradi), baš vrištat iz petnih žila, govoreći mužu da je on nasilnik.
    Nakon toga muž totalno poludi i ošamari ju, a ona nastavlja s uvredama i govori mu da će pozvat policiju.
    Na kraju salve uvreda i groznih riječi s obje strane, muž gasi bojler i ne dozvoli joj da se otušira.
    Dakle, nikakav dogovor za nju ne vrijedi, niti jedan razgovor ne urodi plodom, empatije ni u primislima, mogla bih reći da ide sve na gore.
    Najviše mi je žao mlađe koja je doista jako dobro dijete iako i sama na pragu puberteta.

    I što tu zaključiti?
    Svijesna sam toga da ju muž nije trebao udariti (iskreno, da ju nije on, osjećala sam kao da bih je ja mogla) jer to kako se ona razgovara je bez imalo bilo kakvog poštovanja prema nama kao roditeljima.
    Muž na poslu radi ko konj, svaki dan dođe doma oko 18 h i onda još od doma radi barem 2-3 sata.
    Ja isto dođem doma oko 18 h, sve kućanske poslove preuzela sam na sebe, razvažam tri puta tjedno na treninge, sad nam je u rasporedu i ortodont kojem idemo barem jednom tjedno.
    Da ne zaboravim i pesa koji je udomljen baš zbog nje jer se mužu i meni činilo da bi nabavka psa njoj pomogla jer je oduvijek sklona ispadima i emotivnim reakcijama koje su mi se činile neprimjerenima.
    Često je užasno drska, otrovna prema svima, vidim da mlađoj sve više smeta.
    Ima ona naravno i dobrih strana, odličan je učenik, dobar sportaš, ali PONAŠANJE!!!
    I da, to ponašanje je rezervirano za doma, u školi je ko milo dijete!!

    Please, HELP!!

  2. #2
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    tldnr
    koje je u stvari tvoje pitanje?

  3. #3
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kad je djevojčica imala 11 godina pitala si ovdje trebate li potražiti pomoć radi njenog ponašanja, i mislim da je odgovor uglavnom bio da trebate - pa, jeste li potražili pomoć?

    Dijete šamarate, prigovarate joj koliko jede bez ikakve osnove, ljutite se jer se hoće istuširati nakon treninga - pa ako si ti umorna, i ona je umorna ako dođe doma u 10 navečer.
    Zamisli, 'razvalila' se na krevetu 15 minuta! Daj malo pročitaj kako se uopće izražavaš o djevojčici od 13 godina, i to svojoj kćeri.

    Ne znam kako uopće očekuješ da imaš bolji odnos sa djetetom u pubertetu uz ovakav odnos. Pazi, oni šamaraju dijete. Ma ono, srami se, stvarno.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Ja ću ti samo reći - dobro došla!
    Ovo je ništa naspram onog što te još čeka ...
    Bit će boljih dana, u kojem će te s razumijevanjem poslušati, a bit će i gorih od tog što si opisala ...


    Savjet?
    Pa nemam neki poseban ...
    Ja se samo nadam da će uskoro proći to (iako moram još dva puta kroz tu fazu) i da će jednog dana se pokazati da je nešto od odgoja kojeg pokušavam provoditi i ostalo ...

  5. #5
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Ovako na brzinu: nemoj jo stvarati stres oko hrane ako već nije issue, neka jede dijete. Jesi li ju pitala što je bilo u školi, kako je provela dan, zna li da vam se uvijek može obratiti? I da, za šamar znaš, nemojte nikako. Meni se samo čini da ste svi rastrgani poslom i da i to dobrinosi obiteljskoj dinamici. ovo za tuširanje joj nije ok, slažem se, al možda joj treba alone time, da bude sama sa sobom dok ispire dan.

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Draga Mima,

    Da, pitala sam ovdje trebamo li potražiti pomoć kad je imala 11 godina i nismo je zatražili jer je nekako zavladao mirniji period, nabavili smo peseka i tak.
    Nadala sam se da ide na bolje..
    Definitivno sad hoću, zatražila sam savjet kuda otići u moru raznih centara..

    Kaj se tiče hrane, uopće ne mislim da je bilo bez ikakve osnove..
    Nisam joj dala da se istušira? Jesam, ali da se ne tušira sat vremena bez da misli na sve druge ukućane koji se, zamisli, isto žele istuširati.
    Kaj sve izvlačiš iz konteksta?
    Kak se ja izražavam? Zato jer sam napisala da je bila razvaljena na krevetu. Pa, da, bila je, koliko je duga i široka..

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    MalaRiba i Vrijeska, hvala vam cure..

  8. #8
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Koji je ono problem?

  9. #9
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ja nemam tinejdžera ali bit ću slobodna zaključiti da je ovo tipični tinejdžerski bezobrazluk (bar iz ovih primjera koje si navela). Zašto se ti i muž ne idete otuširati prije nje, pa kad uđe nek bude u kupaoni do 2 ujutro ako ju je volja?

  10. #10
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Znaš što, ja sam sto posto sigurna da ti imaš velike probleme u odnosu s djetetom, i da njeno ponašanje percipiraš kao jako bezobrazno, i definitivno ti treba stručna pomoć, a za početak danas popodne ti i muž zajednički odlučite da više nikad nećete šamarati dijete. A ja ti preporučam da pročitaš polako svoj post pa si zapiši sa strane koje su to strahote koje je tvoja 13-godišnja kći jučer napravila da je po tvom mišljenju zaslužila šamarčine.

    I ne znam, stavi crveni plusić na svakom mjestu na kojem si joj potpuno bezveze prigovarala, pa razmisli je li to baš najbolji način za gradnju odnosa sa djevojčicom u pubertetu. Ona nema pet godina, odrasta, i sasvim je za očekivati da joj ide na živce ako joj mama govori kako da spremi šlape u torbu. Da ne spominjem prigovore u vezi hrane.

  11. #11
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,503

    Početno

    Ne znam iz kojeg si grada,ako si iz Zagreba, možeš se za početak obratiti obiteljskom savjetovalištu Luka Ritz.

    Njihove reakcije u toj dobi su takve kakve ih opisuješ, ali zato vaše kao roditelja nisu primjerene. Hoću reći da nikakvo vikanje, a još manje šamaranje neće pomoći, nego naprotiv, sve pogoršati.
    Vjeruj mi, prošla sam sve to, a i još ću morati.
    Shvatila sam da sve što kažem moram reći mirno,staloženo (iako u meni sve divlja) i bez odstupanja.

  12. #12
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    mislim da većina nas ima takve i slične scene sa svojim tinejđerima, samo je pitanje koliko je često i koliko tko od nas može podnositi

    ja mantram da to ustvari i nije moje dijete, nego trenutno njime upravljaju hormoni
    ali, kod nas nisu takve situacije česte, pa se ni ne nerviram toliko
    imam još dvoje mlađih ni blizu puberteta i ne znam gdje bih dospjela da se živciram radi svih njihovih pi...rija i da relativno razumna dočekam dajoš i njihov pubertet završi

    za problem sa hranom, ti najbolje znaš ima li potencijala da postane veći problem, pa se i to treba rješavati, ali očito u nekom trenutku pogodnijem za takav ozbiljni razgovor, a ne usputno "malo ti je to bilo previše"
    ja bih možda prije nego je izvadila taj četvrti pohanac rekla da treba ostati još i za ostale ukućane i da ne može uzeti toliko puno, npr.

    za kupaonu, ne znam, možda da si se otišla tuširati ti kad si se vratila iz šetnje s psom, kad već ona nije, ne bi ni došlo do takve eskalacije

  13. #13
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    A zasto se ako joj to dugo tusiranje toliko znaci vi ne istusirate ranije? Obzirom da je djevojcica u osjetljivoj dobi ja ne bih tjerala mak na konac kod stvari koje nisu presudne- poput vremena tusiranja. Takodjer vjerujem da ju je jako pogodio tvoj komentar o pohancima i zato je reagirala kao sto je reagiral, mislim da ako dijete nema problema s tezinom da joj ne trebas brojati zalogaje. Raste intenzivno, bavi se sportom. Ne vidim problem u pohancima. Ako vidis da krece imati teskoca s tezinom mozes ti prilagoditi kuhinju, u smislu lakse hrane eventualno. Ovo o samaru nema smisla komentirati. Stvarno mislim da je u svakoj situaciji neadekvatan, a u ovoj mi se cini i osobito grub. Ne vidim njeno ponasanje kao osobito problematicno, mislim da bi mozda vec i promjena komunikacije- ljubaznija, njeznija komunikacija s vase strane dovela do promjena.

  14. #14
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ja ću samo reći da je (meni osobno) šamar udarac koji izaziva najveće poniženje
    majkemi, radije bih da me netko šakom opali neko da mi opali šamar
    šamar služi samo poniženju

    pokušajte za početak poraditi na tome da se prema djetetu odnosite s malo više poštovanja
    pa ni ti ne bi htjela da te muž šamara ako se nisi otuširala na vrijeme?

  15. #15
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    ajd ne pretjerujte, nije popila šamar jer se nije otuširala na vrijeme, nego jer je urlala ko zvijer u 23h u zgradi
    sad bi na to svi mino sjeli uhvativši se za rukice
    kakva oaza razuma, civiliziranosti, zrelosti i samokontrole
    osim toga, 4 pohanca + 2 obilata refilla pirea i špinata jesu karta u pretilost
    a ovdje ja vidim kao glavni problem njenu sebičnost, sebi natrpa pijat, sebi uzme sat i pol kupaone dok svi čekaju, a poslije nje potop
    nisu ti prijestupi baš toliki i nisu šamari rješenje, ali da je drska-drska je

  16. #16
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    pa dobro, drska je, mene zanima jel su inače djeca u pubertetu cvijeće?
    meni je potpuno očekivano da je dijete drsko u pubertetu
    zar ste vi bile drage i mile?

  17. #17
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    i isto kao što trogodišnjaku s tantrumom ne bih opalila šamar da se smiri, ne bih ni trinaestogodišnjakinji

  18. #18
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Meni je to komentiranje kolicine hrane koju pojede -strasno.
    Ako dijete nema problema sa tezinom, redovito i intenzivno trenira, cemu brojati zalogajje i spominjati curice iz razreda koje imaju problema sa tezinom? !
    Isto tako tusiranje... otusirala bih se prva pa neka se tusira koliko zeli, ne bih niti trepnula. Samo bih ocekivala da ne lupa jer bih ja vec bila u krevetu.
    Posljednje uređivanje od sirius : 22.03.2019. at 13:43

  19. #19
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Iz napisanog vidimo da se nije krenula tusirat odmah cim je usla u stan, da je mama posizika zbog toga, mala joj je osorno odgovorila, dosao je tata i krenuo gurati djevojcicu u kupaonu pa je mala pocela urlati.
    prvo sumnjam da je samo mala urlala jer se cini kao da je situacija poprilicno (a po meni i bezrazlozno) eskalirala. Pa vjerujem da ni roditelji nisu govorili smirenim glasom. Samaranje djeteta je krivo i vodi samo u dublje probleme i nerazumijevanje. Iz napisanoga vidimo da roditelji uopce ne vide da i oni doprinose narusenim odnosima nego svu odgovornost svaljuju na djevojcicu. A bojim se da od toga nema kruha. U smislu poboljsanja odnosa. Tako da ne vidim tko pretjeruje ako komentiramo da je potreban radikalan zaokret u komunikaciji s roditeljske strane i promjena paradigme- mala je sebicna i drska, a svi smo mi njenje zrtve, ukoliko zele bolji odnos s djevojcicom.

  20. #20
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    ajd ne pretjerujte, nije popila šamar jer se nije otuširala na vrijeme, nego jer je urlala ko zvijer u 23h u zgradi
    sad bi na to svi mino sjeli uhvativši se za rukice
    kakva oaza razuma, civiliziranosti, zrelosti i samokontrole
    osim toga, 4 pohanca + 2 obilata refilla pirea i špinata jesu karta u pretilost
    a ovdje ja vidim kao glavni problem njenu sebičnost, sebi natrpa pijat, sebi uzme sat i pol kupaone dok svi čekaju, a poslije nje potop
    nisu ti prijestupi baš toliki i nisu šamari rješenje, ali da je drska-drska je
    nije popila samar zbog svog ponasanja, nego zbog roditelja koji ne znaju na lijepo rjesavat probleme osim prigovaranjem i onda samarom
    nije problem u djevojci. ona je u pubertetu i s njom treba razgovarati. ne prigovorit nakon cetvrtog pohanca. haloooo!!!
    a tusiranje - pa i ja volim biti sat i pol u kupaonici. pogotovo navecer. ako to roditeljima ne pase neka razgovaraju prije. na lijepo. ne na noz

  21. #21
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Šamar je uvijek znak bespomocnost i gubitka kontrole.
    ( ok, ako pricamo o vise manje normalnim roditeljima ne zlostavljacima).
    Ne vidim iz posta da je dijete po bilo cemu problematicno ili da ima veci problem od bilo kojeg svog vrsnjaka u toj dobi. Problem je u roditeljima koji se ne znaju nositi s tim.
    Posljednje uređivanje od sirius : 22.03.2019. at 14:09

  22. #22
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ne znam baš da se treba pomiriti s tim da je bezobrazluk sastavni dio puberteta. Ako imamo prava, imamo i odgovornosti.
    Ovdje ispada nešto slično kao i u obrazovnom sustavu; ako učitelj ima problema s disciplinom djece, sigurno je do njega, jer ne poznaje i ne primjenjuje odgovarajuće metode.
    Uvjerena sam da nije baš tako.
    Svim bezgrešnima ovdje- blago vam se da nikad niste izgubili živce i odreagirali neprimjereno.
    Da, potražite pomoć, nisam sigurna koliko ćeš je ovdje naći.

  23. #23
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Daleko od toga da nisam izgubila zivce.
    Ali uopce nije poanta u tome. Imala sam i imam puni vecih problema od zivcanosti i gubitka kontrole koju donosi pubertet. Valjda se zbog toga nisam nikad niti cudila normalnim stvarima koje idu uz odrastanje.

  24. #24
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ali ne možemo sve mjeriti svojim aršinom zar ne? Svakom su njegovi problemi najveći.

  25. #25
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,503

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam baš da se treba pomiriti s tim da je bezobrazluk sastavni dio puberteta. Ako imamo prava, imamo i odgovornosti.
    Ovdje ispada nešto slično kao i u obrazovnom sustavu; ako učitelj ima problema s disciplinom djece, sigurno je do njega, jer ne poznaje i ne primjenjuje odgovarajuće metode.
    Uvjerena sam da nije baš tako.
    Svim bezgrešnima ovdje- blago vam se da nikad niste izgubili živce i odreagirali neprimjereno.
    Da, potražite pomoć, nisam sigurna koliko ćeš je ovdje naći.
    O da, koliko sam puta samo izgubila živce, vikala,ali s vremenom sam shvatila da to samo izaziva kontraefekt.

    Ne mislim da se ovdje radi o bezobrazluku, ovo je manje-više tipično ponašanje pubertetlije.

  26. #26
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Svim bezgrešnima ovdje- blago vam se da nikad niste izgubili živce i odreagirali neprimjereno.
    hvala, i ja sam ponosna na sebe

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Cure drage, smatram sebe, iako se to sada nekima ne čini tako, jakoooo tolerantnom osobom, razgovarala sam s njom o tom tuširanju xy puta.
    Pa kaj zbilja mislite da bih radila problem da je to prvi, drugi ili treći put?
    Znači, bezbroj razgovora, objašnjavanja i diskutiranja nije urodilo plodom.
    Pa meni na poslu glava pada za kompjuterom jer idem spavat u pol noći, dižem se u 6.

    U prošli utorak, također nakon treninga, smo se muž i ja išli prije nje tuširat.
    Razmišljala sam, ok, idem prije tebe da opet ne ponorim kad završiš u 23 h..
    Dakle, muž i ja smo bili skroz gotovi, sa pranjem zubi, oko 22,40 h, a ona je bila gotova točno u ponoć.
    Meni kao mami nije normalno da dijete u toj dobi ide spavat a) nakon mene i b) u ponoć.

    Kaj se hrane tiče, ovo kaj je ona pojela za ručak to ja pojedem valjda kroz cijeli dan.
    I da, sva se zaoblila i definitivno mislim da je na nekakvoj granici koju kad prijeđe bi čovjek mogao pomisliti da je bucka.
    I nemam nikakvo loše mišljenje prema buckastima, imam jako puno prijatelja koji su buckasti, ali ću definitivno reagirati ako vidim da mi dijete ide putem za koji mislim da, prije svega, nije zdrav.

  28. #28
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    A sad..šta je kome bezobrazluk?..meni bi ovo gore navedeno bio..

  29. #29
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Ni meni nije jasno zašto se ne ideš tuširati prije nje. Dogovorite nek ona ide zadnja, ako već uživa 2 sata bit u kupaoni. Ja bih vjerojatno uletila prije nje u kupaonu nakon te šetnje, a kosu bih posušila u sobi i pustila nju ako hoće unutra.

    Al što mi je još manje jasno je čiji je to pas? Mi smo imali psa kao djeca u stanu. Moji roditelji nisu nikad šetali našeg psa. Uopće nije bila tema. Niti su ga kupali, niti su mu vadili krpelje, niti su čistili ako bi povratio... Mi smo brinule u psu. Uopće ne razumijiem zašto ste ga nabavili djetetu koje nije imalo namjeru voditi brigu o njemu.

  30. #30
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    hvala, i ja sam ponosna na sebe
    Onda si definitivno kvalificirana za izreći najtežu osudu strašnog zločina šamara bezobraznoj tinejdžerici

  31. #31

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku

    Al što mi je još manje jasno je čiji je to pas? Mi smo imali psa kao djeca u stanu. Moji roditelji nisu nikad šetali našeg psa. Uopće nije bila tema. Niti su ga kupali, niti su mu vadili krpelje, niti su čistili ako bi povratio... Mi smo brinule u psu. Uopće ne razumijiem zašto ste ga nabavili djetetu koje nije imalo namjeru voditi brigu o njemu.
    Ovo je i meni upalo u oči. Kažeš da ste njoj nabavili psa, a samo ti ga šećeš.

  32. #32
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Onda si definitivno kvalificirana za izreći najtežu osudu strašnog zločina šamara bezobraznoj tinejdžerici
    ne pada mi na pamet

    isto kao što mi ne pada na pamet racionalizirati šamar govoreći da se to svima događa
    ne radi se o povišenom tonu, nego o šamaru
    pa nek je mala najbezobraznija na svijetu
    nije zaslužila šamar od roditelja

    i to se treba reći naglas

    osude nisam vidjela
    Posljednje uređivanje od betty blue : 22.03.2019. at 14:26

  33. #33
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Sad vidim da si probala ići prije nje. Ja sam imala dosta stroge roditelje, ali me u toj dobi nitko nije pitao kad idem spavati.
    Isto mislim za hranu da su mediji sasvim dovoljna doza za negativne komentare o debljini. A ti možeš jedino promijeniti stil kuhanja.

  34. #34
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ja imam potpuno nebezobraznu tinejdžericu, i manju curu za koju ne mogu garantirati da ću opet imati toliko sreće.
    Mislim da ti je to velikim dijelom do karaktera, znači, nije ga moguće previše mijenjati.
    Mislim da ti i dalje ostaje ono što si i do sada radila; razgovarati do besvijesti, s tim da bih ja tu možda ubacila malo humora, npr. kod tih pohanaca, jer je očito dijete jako osjetljivo, a i dugo pamti .
    Ali ako toliko narušava obiteljsku dinamiku, možda se obratiti Poliklinici za zaštitu djece i mladih?

  35. #35

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Kaj se psa tiče, obično je jutarnja šetnja muževa, navečer kasno ide on ili ja, definitivno u kasnu šetnju po mraku ne šaljem djecu.
    Kad bude malo dulje dan, onda ok.
    Dvije dnevne šetnje su dječje..
    Ma, taj pas je najmanji problem koliko je divan, šetala bih ga cijeli dan da treba...

  36. #36
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Djevojčica je bila: ujutro na njemačkom, zatim u školi, pa na treningu do deset navečer. Kad ona stiže šetati psa?

  37. #37
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ne pada mi na pamet

    isto kao što mi ne pada na pamet racionalizirati šamar govoreći da se to svima događa
    ne radi se o povišenom tonu, nego o šamaru
    pa nek je mala najbezobraznija na svijetu
    nije zaslužila šamar od roditelja

    i to se treba reći naglas

    osude nisam vidjela
    Da, treba reći naglas.
    Jer mi koji to ne kažemo na glas šamaramo svaki dan non stop..

  38. #38
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Ja imam trogodišnjaka, prilično zahtjevnog, i isto sam jako umorna od toga da sve bude kako treba. Trenutno mi nema muža i skratio mi se fitilj, ranije planem. Nije mi lako samoj sebi priznati da ne mora sve biti optimalno. Ako si umorna taj dan napravi paradajz juhu i nek si sami ispeku jaja, nek preskoče trening i prošeću psa. Kolač nije nešto što mira biti. Ako si na rubu snaga, šparaj se.

  39. #39
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Da, treba reći naglas.
    Jer mi koji to ne kažemo na glas šamaramo svaki dan non stop..
    koje premise su te na taj zaključak navele?

    u ovom konkretnom slučaju je bilo potrebno reći da šamar nije ok, jer je mama sama rekla da bi joj ona opalila šamar da nije tata

  40. #40
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj KAMI prvotno napisa Vidi poruku

    I da, sva se zaoblila i definitivno mislim da je na nekakvoj granici koju kad prijeđe bi čovjek mogao pomisliti da je bucka.
    I nemam nikakvo loše mišljenje prema buckastima, imam jako puno prijatelja koji su buckasti, ali ću definitivno reagirati ako vidim da mi dijete ide putem za koji mislim da, prije svega, nije zdrav.
    Tim manje razumijem zašto onda na stol donosiš pohance i pire. Ti bi trebala biti primjer, i ako ti je stvarno stalo do njenog zdravlja, kuhati zdrave i lagane namirnice. Jer ako se radi o povremenom kuhanju nezdravog, onda ni taj jedan pohanac više taj dan ne bi predstavljao problem. Ako ćeš sada to pravdati time da ona to van kuće konzumira, to je zbog usađenih loših navika. Meni se čini da ustvari tražiš sebi opravdanja. Rekla si da ona dolazi s treninga oko 21.50, a vi sa posla u 18. Ne vidim uopće razlog zašto se ne bi ste vi onda tuširali u tom razdoblju, recimo u 21, i nitko ne bi spavao u ponoć. Sve se može što se hoće.

  41. #41
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Betty, Mama ziher ne zna da šamar nije ok. Čekala je forumašice da joj to priopće.
    Ali je, (vjerojatno na pogrešnom mjestu), iskreno rekla da je bila u takvom stanju, da bi joj ga i ona bila u stanju opaliti.

  42. #42

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam potpuno nebezobraznu tinejdžericu, i manju curu za koju ne mogu garantirati da ću opet imati toliko sreće.
    Mislim da ti je to velikim dijelom do karaktera, znači, nije ga moguće previše mijenjati.
    Mislim da ti i dalje ostaje ono što si i do sada radila; razgovarati do besvijesti, s tim da bih ja tu možda ubacila malo humora, npr. kod tih pohanaca, jer je očito dijete jako osjetljivo, a i dugo pamti .
    Ali ako toliko narušava obiteljsku dinamiku, možda se obratiti Poliklinici za zaštitu djece i mladih?
    Draga Dijana, hvala ti na savjetu, definitivno ću ih kontaktirati.

  43. #43
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Betty, Mama ziher ne zna da šamar nije ok. Čekala je forumašice da joj to priopće.
    Ali je, (vjerojatno na pogrešnom mjestu), iskreno rekla da je bila u takvom stanju, da bi joj ga i ona bila u stanju opaliti.
    u pravu si, logičan odgovor bio bio: a šta'š, događa se, i jeste bezobrazna mala, zaslužila je

  44. #44
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Betty, Mama ziher ne zna da šamar nije ok. Čekala je forumašice da joj to priopće.
    Ali je, (vjerojatno na pogrešnom mjestu), iskreno rekla da je bila u takvom stanju, da bi joj ga i ona bila u stanju opaliti.
    pa jedno je što ja u tom kritičnom trenutku svim srcem poželim napraviti (zadaviti ga/ju), a drugo što zaista i napravim ("samo" urlam), jer nađem zrno razuma i ne podijelim šamarčine oko sebe

  45. #45
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Djevojčica je bila: ujutro na njemačkom, zatim u školi, pa na treningu do deset navečer. Kad ona stiže šetati psa?
    Ja govorim čisto po sebi kao djetetu: psa sam prošetala prviput od 6.45 do 7.15, drugiput prije ili poslije škole - ovisi je l bila ujutro ili popodne i trećiput oko 19.15, ovisi o obavezama. Iznimno je bilo situacija kad bi pas tražio noću, al to su zbilja iznimke.

    S 13 godina išla sam u srednju muzičku školu s nekoliko predmeta i sa svakodnevnim vježbanjem. 99% je i da sam išla na strani jezik.

  46. #46
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ne znam kome pripisuješ taj svoj "logičan odgovor".

  47. #47

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    alga, evo danas recimo imamo za ručak varivo od mahuna. Prije jučerašnjeg pohanca je bila leća na varivo.
    Sad sam izgleda i nesavjesna mama i kuharica! Ajd nek i to sad znam...
    I da, ne poham baš često, možda joj je zato i bilo tak slatko jesti ih, ali svejedno, mislim da je bilo previše..

  48. #48
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    pa jedno je što ja u tom kritičnom trenutku svim srcem poželim napraviti (zadaviti ga/ju), a drugo što zaista i napravim ("samo" urlam), jer nađem zrno razuma i ne podijelim šamarčine oko sebe
    Ali nisu svi emily, niti svi imaju istu djecu.
    Ne govorimo o batinanju, nego o šamaru isprovociranom u afektu.
    Niti je taj šamar tema, već je tema kako pomoći i djetetu i cijeloj obitelji.

  49. #49
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam kome pripisuješ taj svoj "logičan odgovor".
    ja isto ne znam što ti točno očekuješ od forumašica (osim razočarenja, jer nisu u stanju pružiti pomoć)?

  50. #50
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Betty, očekujem upravo ono što i čitam.

Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •