Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Palac u šaci, pomoć

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno Palac u šaci, pomoć

    02.04.2019. 19:30

    Poštovani, beba ima 3 i po mjeseca, rodjena sa 4kg, ocijena 10/10, dobro jede, napreduje, spava, smije se, guče.
    Od dva mjeseca dr neonatolog je primijetila polozajni tortikolis lijevi, radili vjezbe i ispravili medjutim, primijetila sam da beba jos drzi stisnute sake i palac unutra. Vodila sam je kod pedijatra u dom zdravlja koja je rekla da je blagi hipertonus i nije rekla da radimo vjezbe. Ja sam na svoju inicijativu bebu povela opet kod neonatologa i dr nije primijetila hipertonus. Zvala sam fizioterapeuta koji je radio sa bebom vjezbe za tortikolis i kaze da je beba malo kao u grču i pokazala mi vjezbe za istezanje palca i otvaranje šake. Ima li neko sličnog iskustva? Bas sam zabrinuta.

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Hi, draga!

    Imaš staru temu o ovome, da vidiš kakva su iskustva drugih ljudi http://forum.roda.hr/threads/17012-P...-u-%C5%A1akici

    Malo prati kako će se dalje razvijati, ali kao što sva djeca ne dižu glavu od istog tjedna/mjeseca, tako i ovo može vrlo brzo doći kraju...

    Ništa posebno ne trebate raditi, ali stimulacija je druga stvar. Ako ti je fizioterapeut pokazao par trikova, slobodno to isprobaj. Osim toga, dijete ti je sad već dovoljno staro da joj pružate mekane (krpene) igračke, mazite po rukama izvana i slično.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    Hvala puno na odgovoru. Upravo to i radimo, dajem mu da hvata mekane igracke i mali balon mu stavljam u ruke da ih siri. Ma samo me zabrinjava taj palac jer sam citala po internetu da je neki los znak. Inace sve hvata i siri ruke dok hvata.

    Hvala puno draga.
    Upravo to i radimo, stimulisem ga da sto vise otvara sake. Tako sam zabrinuta obzirom da je na porodu bilo sve ok
    Posljednje uređivanje od spajalica : 09.04.2019. at 07:29

  4. #4
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,966

    Početno

    Nemoj bit toliko zabrinuta - već ste u kontrolama kod stručnjaka, bilo što loše će se primijetiti. Moja je vježbala i povremeno još uvijek zaspe sa šakom u palcu (11 god, najnormalnije dijete). Ja sam sebe ulovila da koji put kad razmišljam stavim palac u šaku (imam 50 god i nemam motoričko oboljenje). Sve s interneta uzimaj sa zrcnem soli, debelo provjeravajući svoje izvore - tako da ako je to napisao npr. pedijatar Jovančević onda mu daj važnost npr. 10/10, a ako je to na nekom forumu (pa i ovom, a ne radi se o dojenju) - vjerodostojnost maks 4/10. I mislim da ti je to najbolji savjet koji ti mogu dati, i puno važniji toga što je internet proglasio "palac u šaci" "lošim znakom" .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.04.2019. at 15:51

  5. #5
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Znam da je palac u saci u nekim slucajevima zabrinjavajuc, ali tu (SAD) su me gledali kao da sam pala s Marsa kad sam pitala na nacin na koji se to gleda/prati u Hr.

    Pod kontrolom ste strucnjaka, ne brini.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    Hvala Vam gospođo puno. Meni đavo nije dao mira i odvela sam ga kod još jednog pedijatra koji je preporučio 3 nedelje fizikalne (vježbe za opuštanje ramena, ruke, šake). Kaže “vjerovatno bi mu samo prošlo ali što bi rizikovali”. Ja naravno i dalje prestravljena jer mi nije jasan uzrok ali evo vježbaćemo.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    Pa ja sam pročitala da je to znak da je dijete pretrpjelo oštećenje i stravila se. Hvala na odgovoru

  8. #8
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,966

    Početno

    Ja samu sebe od pred 10 god vezano za palac u saci gledam ko da sam pala s Marsa . Nemas brige jer je dijete vec u kontroli i na osnovu samo palca u saci na tako malom djetetu nema se sto puno zakljucit. Drzi se uputa strucnjaka i uzivaj u svojoj bebici.

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,966

    Početno

    Citiraj Melina1993 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ja sam pročitala da je to znak da je dijete pretrpjelo oštećenje i stravila se. Hvala na odgovoru
    Kljucno je gdje na internetu . Obicno ako su objasnjenja tako super jednostavna da povezuju neko apstraktnk ostecenje s palcem u saci..a to je napisala neka ala ja, a ne neki strucnjak. Drzi se provjerenih izvora, najbolji su neki koji nisu forumi laika al ni reklame privatnih ordinacija...nego tipa hrv drustvo pedijatara il nekk na engl ako ti je engl dostupan. A jos najbolje - klinicki pregled kod strucnjaka.

  10. #10
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Krpene igračke mi nisu jasne pa tu stišće šaku; a kod okruglih igračaka opušta npr loptice i sl. I moja je isla na vjezbe i dan danas čuva palac..13 god, a čuvam ga ponekad i ja..

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Krpene igračke mi nisu jasne pa tu stišće šaku; a kod okruglih igračaka opušta npr loptice i sl. I moja je isla na vjezbe i dan danas čuva palac..13 god, a čuvam ga ponekad i ja..
    Ma ne, krivo si shvatila - plišane igračke se koriste za stimulaciju šake izvana. Može biti mekana zvečka, ali češće koristiš mobile koje objesiš klincu iznad kreveta i na kolica, tako da pruža ruke i pokušava dohvatiti.

    U "naše vrijeme" bilo je u dm-u za kupiti K's kids mekanih zvečki koje su imale labavu elastičnu traku, tako da su se mogle pričvrstiti oko ručnog zgloba ili oko gležnja, pa kad klinac leži i maše rukama i nogama, pokušava to dohvatiti. Istina, ja sam to više koristila kod starijeg sina za fokusiranje vida, ali ista ti je stvar.

    Ovo: https://d4iqe7beda780.cloudfront.net...e/pk10239k.jpg

    Ili ovo: http://www.kidzilla.hr/wp-content/up...i-vrtuljak.jpg

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Krpene igračke mi nisu jasne pa tu stišće šaku; a kod okruglih igračaka opušta npr loptice i sl. I moja je isla na vjezbe i dan danas čuva palac..13 god, a čuvam ga ponekad i ja..
    Mi evo vjezbamo komplet ruke i bas sam se opteretila oko toga, nadam se da ce brzo doci sve na svoje. A imamo od 3 pedijatra 3 razlicita misljenja.
    1. Tonus obican
    2. Blagi hipertonus (ne vjezbati)
    3. Blagi hipertonus fizikalna obavezna!

    Koga slusati, kome vjerovati. Radimo vjezbe, jednostavno od straha ne mogu da ne radim.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Melina1993, meni se pokazala najtocnija procjena fizioterapeuta. Pedijatar uopce ne vidi problem, po njoj je sve ok. Misljenja 2 fizijatra, neuropedijatra i fizioterapeuta se donekle razlikuju (1 fizijatar kaze normotonus, ostali kazu blagi hipotonus ali se ne slazu u kojem dijelu).

    Opcenito, meni se u ovoj nasoj prici fizioterapeut pokazao najsuvisliji (a i za dijete najkorisniji). U svakom slucaju, ja bih na Vasem mjestu vjezbala jer to svakako ne skodi.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Krpene igračke mi nisu jasne pa tu stišće šaku; a kod okruglih igračaka opušta npr loptice i sl. I moja je isla na vjezbe i dan danas čuva palac..13 god, a čuvam ga ponekad i ja..
    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Melina1993, meni se pokazala najtocnija procjena fizioterapeuta. Pedijatar uopce ne vidi problem, po njoj je sve ok. Misljenja 2 fizijatra, neuropedijatra i fizioterapeuta se donekle razlikuju (1 fizijatar kaze normotonus, ostali kazu blagi hipotonus ali se ne slazu u kojem dijelu).

    Opcenito, meni se u ovoj nasoj prici fizioterapeut pokazao najsuvisliji (a i za dijete najkorisniji). U svakom slucaju, ja bih na Vasem mjestu vjezbala jer to svakako ne skodi.
    Da. Mi imamo fizioterapeuta koja nam je rođaka. Ona mi je od starta rekla da je blagi hipertonus ali da ne brinem jer nije nista strasno tako da slusam nju i radim vjezbe koje mi je pokazala.
    Kako ste vi? Mene najvise brine uzrok toga obzirom da mi je na porodjaju bilo sve ok. A kod vas? Znate li uzrok?
    Ma samo da su dobro i da bude sve kako treba.

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,966

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku

    Opcenito, meni se u ovoj nasoj prici fizioterapeut pokazao najsuvisliji (a i za dijete najkorisniji). U svakom slucaju, ja bih na Vasem mjestu vjezbala jer to svakako ne skodi.
    Potpisujem.

    Melina, ubola si u srce problema (jedan ovo, drugi ono, treći deseto), a ta je, da se, po meni (a ja sam LAIK!!!!!!!), s bebljim motoričkim stvarima, u ovom dijelu Evrope, debelo pretjeruje, sve uz egidu "od vježbanja nema štete" - a ima, izluđeni roditelji, for one, plus nedostupnost fizioterapeuta i fizio resursa onima kojima stvarno treba (pa onda everybody clap your hands za malog anđela ovoga ili onoga). Već i sama činjenica da si dobila 3 različite upute govori o tome kolika je to ezoterija, po meni.

    Distoni sindrom (to je "dg") koja se "na ovim prostorima" daje, Američko pedijatrijsko društvo (zadnji put kad sam gledala, a to je bilo pred 7-8 god) uopće ne prepoznaje kao neku dg., nego to ide pod "bioraznolikost" i velika većina djece, s vježbama ili bez, ulovi ostale. U Vel. Britaniji bi obuhvat vježbača bio valjda 80% manji nego na "ovim prostorima".

    Krvarenje u mozgu - ma, i moja je imala APGAR 10/10, pa je imala blago odstupanje, pa sad su od svega ostale malo valgus nogice (to znači da ono malo gazi prema unutra i ako bi nosila UGGsice ne bi odostraga lijepo izgledalo i ima malo ikserice pa će u 50-tima imat nešto veće bolove nego 50-godišnjaci s ful ravnim stopalima) - ali, zar smo umjetna inteligencija i bio-ljudi da treba sve dijagnosticirati i ispravljati.

    Po meni - drži se fizioterapeta i općenito smanji razinu panike - jer nitko ti neće dati 0 - 1 odgovor (jer ga vjerojatno niti nema).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.04.2019. at 13:15

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,966

    Početno

    Citiraj Melina1993 prvotno napisa Vidi poruku
    Da. Mi imamo fizioterapeuta koja nam je rođaka. Ona mi je od starta rekla da je blagi hipertonus ali da ne brinem jer nije nista strasno tako da slusam nju i radim vjezbe koje mi je pokazala.
    Kako ste vi? Mene najvise brine uzrok toga obzirom da mi je na porodjaju bilo sve ok. A kod vas? Znate li uzrok?
    Ma samo da su dobro i da bude sve kako treba.
    Ne znamo uzrok. Uzroka vjeorjatno uopće nije niti važan. Jer to najvjerojatnije nije nikakva dg, nego prevencija. Moja je rođena na carski, nije bilo trauma u porodnom kanalu itd. Ne tragaj za uzrokom - ništa nećeš dobiti, osim izluđivanja. Drži se te rođake, ona djeluje, meni (laiku koji je slipčno prlošao) najsuvislije.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Krpene igračke mi nisu jasne pa tu stišće šaku; a kod okruglih igračaka opušta npr loptice i sl. I moja je isla na vjezbe i dan danas čuva palac..13 god, a čuvam ga ponekad i ja..
    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Melina1993, meni se pokazala najtocnija procjena fizioterapeuta. Pedijatar uopce ne vidi problem, po njoj je sve ok. Misljenja 2 fizijatra, neuropedijatra i fizioterapeuta se donekle razlikuju (1 fizijatar kaze normotonus, ostali kazu blagi hipotonus ali se ne slazu u kojem dijelu).

    Opcenito, meni se u ovoj nasoj prici fizioterapeut pokazao najsuvisliji (a i za dijete najkorisniji). U svakom slucaju, ja bih na Vasem mjestu vjezbala jer to svakako ne skodi.
    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znamo uzrok. Uzroka vjeorjatno uopće nije niti važan. Jer to najvjerojatnije nije nikakva dg, nego prevencija. Moja je rođena na carski, nije bilo trauma u porodnom kanalu itd. Ne tragaj za uzrokom - ništa nećeš dobiti, osim izluđivanja. Drži se te rođake, ona djeluje, meni (laiku koji je slipčno prlošao) najsuvislije.
    Hvala ti puno na odgovoru, utjesila si me.
    Nama ova poslednja dr stavila dijagnoza: simptomatski rizicno dojence a usmeno mi rekla da nije nista alarmantno. Fizioterapeut kaze, to je ona tako napisala inace ne znaci nista.

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,966

    Početno

    Citiraj Melina1993 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala ti puno na odgovoru, utjesila si me.
    Nama ova poslednja dr stavila dijagnoza: simptomatski rizicno dojence a usmeno mi rekla da nije nista alarmantno. Fizioterapeut kaze, to je ona tako napisala inace ne znaci nista.
    Eto ga. Koji put mi se, kao LAIKU, čini da su naša zdravstva su, prepreventivna, a kad stvarno treba - tad nema love pa vrti humanitarike. Možda bi mogla te svoje resurse logičnije usmjeravat.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Melina1993 prvotno napisa Vidi poruku
    Da. Mi imamo fizioterapeuta koja nam je rođaka. Ona mi je od starta rekla da je blagi hipertonus ali da ne brinem jer nije nista strasno tako da slusam nju i radim vjezbe koje mi je pokazala.
    Kako ste vi? Mene najvise brine uzrok toga obzirom da mi je na porodjaju bilo sve ok. A kod vas? Znate li uzrok?
    Ma samo da su dobro i da bude sve kako treba.
    Moja curica motoricki kasni 2-3 mjeseca za dob. Ta razlika se ne povecava. Uzrok nije poznat. Do 6-7 mj je sve bilo ok (drzanje, hvatanje, rotacije). Sa 10 mj se nije posjela ni propuzala, i onda smo krenuli privatno na vjezbe (jer je ped tvrdila da je sve ok). Kasnije smo napravili kompletnu obradu, sve je ok, blago hipotona u trupu. Sad je 14,5 mj stara, posjela se, propuzala, ustaje, hoda uz namjestaj. Sve ide kako treba, samo uz par mjeseci pomaka. Vjezbamo i dalje.


    I da, ona je u onom malom postotku djece koja nece sve napraviti sama. Njoj treba pokazati sto i kako napraviti.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Krpene igračke mi nisu jasne pa tu stišće šaku; a kod okruglih igračaka opušta npr loptice i sl. I moja je isla na vjezbe i dan danas čuva palac..13 god, a čuvam ga ponekad i ja..
    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Melina1993, meni se pokazala najtocnija procjena fizioterapeuta. Pedijatar uopce ne vidi problem, po njoj je sve ok. Misljenja 2 fizijatra, neuropedijatra i fizioterapeuta se donekle razlikuju (1 fizijatar kaze normotonus, ostali kazu blagi hipotonus ali se ne slazu u kojem dijelu).

    Opcenito, meni se u ovoj nasoj prici fizioterapeut pokazao najsuvisliji (a i za dijete najkorisniji). U svakom slucaju, ja bih na Vasem mjestu vjezbala jer to svakako ne skodi.
    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Eto ga. Koji put mi se, kao LAIKU, čini da su naša zdravstva su, prepreventivna, a kad stvarno treba - tad nema love pa vrti humanitarike. Možda bi mogla te svoje resurse logičnije usmjeravat.
    Ma prosto da te strave i da te dovedu u situaciju da ne znas kome da vjerujes a nisi strucan, samo si roditelj!

  21. #21

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    Bravo Martina! Sve ste stigli na vrijeme ❤️

  22. #22
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Citiraj [B prvotno napisa
    Peterlin[/B];3099248]Ma ne, krivo si shvatila - plišane igračke se koriste za stimulaciju šake izvana. Može biti mekana zvečka, ali češće koristiš mobile koje objesiš klincu iznad kreveta i na kolica, tako da pruža ruke i pokušava dohvatiti.
    Ma da krivo sam shvatila, nisam nikad sa igračkom to radila već samo sa rukom dragala odozgo pa uopće nisam povezala...

    Melina199

    Ti si oprezna i to je dio tebe kao što je bilo i velik dio nas koje smo prošle isto, slično, može bitne dijagnozice, neki na žalost one jače dijagnoze i tako to....
    Evo što ću ti ja reći iz svojih cipela nakon 13 godina roditeljstva i dvoje djece...
    Svako dijete je drugačije, ništa nikad nije isto, čak se čini slično, a zahtjeva možda nešto treće, a na kraju ispadne nešto sasvim deseto...nema recepta samo od dana rođenja stalno bdijenje nad djecom i strah i oprez bez obzira na starost djeteta.

    Znači, dobila si tri različita mišljenja, prvo je važno ono što te treba tješiti, a to je da liječnici nisu rekli ništa alarmantno, velik, ali velik dio roditelja takve ili slične stvari niti primijeti niti traži mišljenje, a niti radi vježbe s djetetom, takvi roditelji ili su flegmatični, ili nemaju saznanja ...itd a netko i svjesno kaže ma sve će biti u redu i na kraju je sve u redu...ali naravno kako kome.

    Ono o čemu se zapravo ovdje radi je da svi pušu na hladno te radi današnjih saznanja, povezanosti i interneta svi želimo možebitne "posljedice" svojoj djeci smanjiti na minimum na vrijeme što se postiže ranom dijagnozom, preventivom, vježbicama i sl...a što će nakon toga biti išta ili ništa i kako bi milo bez prevencije također nitko ne može znati pa smo eto zato svi oprezni.

    Znači pogled iz mojih cipela naučio me slijedeće i to onako čisto laički i molim da nitko moje riječi ne shvaća stručno jer to nikako nisu, već moje osobno mišljenje, odnosno kako sam ja shvatila i posložila stvari u svojoj glavi kroz godine roditeljstva:

    oštećenja mozga mislim pod tim I stupanj i saznanje me vodi do II stupnja što je imalo moje dijete, za daljnja oštećenja ne bih znala reći svoje mišljenje, uglavnom takva oštećenja kod djece kod rođenja dosta su dosta učestala, a ono što je prednost da te oštećene stanice mijenjaju druge nove stanice. Ono što je bitno da te druge zapamte pravi obrazac ponašanja, zato se rade vježbe za prevenciju, kako nove stanice ne bi zapamtile "krive obrasce" .
    Sva takva djeca (danas valjda svako drugo, treće...ja ne znam tako mi se čini..) su najnormalnija, sportaši, učenjaci i sve pet...nema nikavih problema.

    Npr. najčešći krivi obrazac. a vidljiv je kasnije jer i ja vidim koja nisam stručnjak je
    hodanje djece po prstima, dosta prošireno ako mene pitaš.
    Zatim kod oštećenja krivi obrazac može ostati npr. kad se kaže da je dijete "šeprtljavo"
    npr nema samoobrana kad pada da ruke idu naprijed ili bočno već dijete pada na nos
    ili dijete nema pravilnu rotaciju kod hoda, okreta..opet izgleda nekako nezgrapno...zatim imaš kasnije
    npr disleksija ili disgrafija jer i kod logopeda uvijek pitaju kakva je bila trudnoća, kakav je bio porod i sl....

    ...itd itd...je li ti sad malo jasnije...

    Znači, radi se o tome da se najvjerojatnije ništa prestrašno neće dogoditi neće ako ti tri stručnjaka nisu jasno rekla xy dijagnozu...ajde osim jednog...i što možeš napraviti, u krajnjem slučaju slušati preporuke za vježbe i toga se držati.
    Jer npr...roditelji vole djecu stavljati u hopsalice...i "takvo" što dijete može i ali i ne mora zapamtiti, poticaj na prstiće nogu i onda se umjesto iskoraka kasnije na puno stopalo događa iskorak na prstiće...
    Znači važna je prevencija i u stvari važno je pravilno baby hendlanje, imaš na internetu baby handlling...i to je već pola posla prevencije odrađeno kod djece koja nemaju tu neku xy dijagnozu.

    A sve gore napisano može opet biti da nema veze s vezom.
    Npr kod mene je moja prva imala jače oštećenje...sve je vježbice odradila po školski...nikad disleksija disgrafija...nikad ništa takvog...
    Moje drugo dijete je imalo takvu klimavu odnosno skoro da nije imalo dijagnozu, isto odradio vježbe sve po školski, ali na kraju smo ipak završili kod npr logopeda, a motorički je spretan.
    Itd itd...sve ovisi od djeteta do djeteta...nema pravila, ima sto faktora koji mogu utjecati, a može biti da neće biti ništa...te mi roditelji pušemo i na hladno, a na kraju što bude bude, a meni je bitno da dam sve od sebe, a na ono što ne znam niti mogu utjecati ne mogu mijenjati.

    Eto...toliko od mene...bez straha, radi ono što ti savjest nalaže, iz dana u dan, iz mjeseca u mjesec će ti se mišljenje mijenjati, savjest propitkivati...i ti si samo jedna od nizu svih nas majki koje smo radile i koje radimo isto..netko opuštenije, netko zgrčenije kroči roditeljskim putovima... kako tko može i kako kome može biti...

    Sretno!

  23. #23
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ovo sto ina pise o distoni poremecaju je istina; toga u Americi nema.

    A nema ni baby handlinga na nacin na koji se provlaci tu na forumu. To me bas izuzetno zanimalo, tim vise sto (iz drugih razloga) imamo pristup vrhunskim neurofizijatrima i drugim strucnjacima iz te branse. Bez ikakvog zezanja, gledali su me u nevjerici i cudu.

    Da samo malo razjasnim, ni tu se ne preporuca nasilno tjeranje djece da rade ono za sto motoricki nisu spremna, ali sve je puno, puno labavije od svega sto sam ikad procitala tu na forumu. Takvo nesto bi, u ovim krajevima, vrijedilo samo za djecu s (teskim) dijagnozama iz tog spektra.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    oka
    Hvala na trudu i obrazlozenju. Ja sam jedan od roditelja koji ne moze da spava niti bilo sto da radim osim sto je za dijete - toliko sam zabrinuta. Motorika i spretnost me ne zabrinjavaju koliko to da li moze da utice mentalno na dijete - ne daj Boze! Lakse mi je onda kad cujem iskustva drugih roditelja koja su se vecinom zavrsila pozitivno. ❤️

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Krpene igračke mi nisu jasne pa tu stišće šaku; a kod okruglih igračaka opušta npr loptice i sl. I moja je isla na vjezbe i dan danas čuva palac..13 god, a čuvam ga ponekad i ja..
    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Melina1993, meni se pokazala najtocnija procjena fizioterapeuta. Pedijatar uopce ne vidi problem, po njoj je sve ok. Misljenja 2 fizijatra, neuropedijatra i fizioterapeuta se donekle razlikuju (1 fizijatar kaze normotonus, ostali kazu blagi hipotonus ali se ne slazu u kojem dijelu).

    Opcenito, meni se u ovoj nasoj prici fizioterapeut pokazao najsuvisliji (a i za dijete najkorisniji). U svakom slucaju, ja bih na Vasem mjestu vjezbala jer to svakako ne skodi.
    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo sto ina pise o distoni poremecaju je istina; toga u Americi nema.

    A nema ni baby handlinga na nacin na koji se provlaci tu na forumu. To me bas izuzetno zanimalo, tim vise sto (iz drugih razloga) imamo pristup vrhunskim neurofizijatrima i drugim strucnjacima iz te branse. Bez ikakvog zezanja, gledali su me u nevjerici i cudu.

    Da samo malo razjasnim, ni tu se ne preporuca nasilno tjeranje djece da rade ono za sto motoricki nisu spremna, ali sve je puno, puno labavije od svega sto sam ikad procitala tu na forumu. Takvo nesto bi, u ovim krajevima, vrijedilo samo za djecu s (teskim) dijagnozama iz tog spektra.
    Mnogo znaci imati strucnjaka koji ce ti reci realno (da se ne ograđuje) a istovremeno da ima iskustvo, znanje i onda da se ne luta od doktora do doktora. Mi evo ocigledno nemamo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •