Stranica 4 od 15 PrviPrvi ... 2345614 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 732

Tema: 1. razred: program i ocjenjivanje

  1. #151
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    O kojojknjizi se radi?

  2. #152
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    O titranju ne bih jer smo tu temu prožvakali stoput, sit gladnom nikad ne vjeruje. Za sebe mogu reći da sam svojoj djeci izuzetno zahtjevan roditelj i bič božji veći nego bilo koji profesorski primjerak iz njihove škole. Pa opet neki od njih smatraju da titram jer ONI ne rade svoj posao.
    Potpisujem svaku riječ...

    S druge strane - iz perspektive majke solidnih srednjoškolaca - vjerujem da su se dobro snašli u srednjoj školi zato jer smo im (silom prilika) ucijepili radne navike u nižim razredima osnovne škole, jer je to bilo za njih nužno. Gledam njihovu generaciju - susjeda (vršnjakinja mog mlađeg sina) je otvoreno rekla da je u srednjoj školi naučila varati i snalaziti se i da joj to nije drago, jer je svjesna koliko joj je znanje šupljikavo...

    Uostalom, to je razlog zašto se Trinomove i slične pripreme za maturu tako dobro prodaju. U toj dobi mladi ljudi već osvijeste što im sve fali, pa udri krpati rupe... Nažalost, za puno toga često je prekasno, a nisu svi ni tako jako motivirani.

    Kao i lektira, ova priča mogla bi se proširiti na brojne druge teme - moj mlađi sad je pri kraju srednje strukovne škole. Njegov razred (novi strukovni kurikulum) uopće nema obveznu praksu. Da nije naučio neke praktične stvari tijekom ljeta (ugnjavila sam prijatelja da ih uzme raditi, pa se dopalo i njima i njemu) taj u životu ne bi vidio ništa praktično, a to je razvikana strukovna škola nakon koje bi učenik trebao biti spreman za posao... Ma nemojte, molim vas....

    Sorry na zachatavanju, samo sam htjela reći da je kompletan obrazovni sustav loš - od vrha do dna... Nedavno sam pomagala koleginom sinu oko diplomskog, a to se isto svelo na krparenje rupa. Zna njihova generacija puno toga što mi ne znamo baš iz rukava, ali temelji nekih bitnih znanja nedostaju i to je teško rješivo. Zato podržavam sve roditelje koji kritiziraju i propituju školski sustav od prvog dana. Ljudi, sretno... Ta djeca će nas jednom liječiti, hraniti, opskrbljivati vodom i strujom - zar nisu zaslužili solidan i kvalitetan sustav obrazovanja? I mi isto s njima.

  3. #153
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Nisu cure mislile na titranje vas majki čija su djeca trebala pomoć u učenju zbog određenih teškoća (tako bi svaka od nas postupila), znam točno na kakve slučajeve su mislile.

    Ja imam u razredu kod sina prvašića baš slučajeva o kojima cure pričaju. Jednostavno postoje i “titrajuće“ titranja radi. Frigaj ga, ima ih.

  4. #154

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Moram da se ukljucim u temu jer sam uzasnuta skolskim sistemom kod nas.
    U nizim razredima imali smo zahtevnu uciteljicu, ali je radila sa njima dosta interaktivno, dosta su bili u prirodi, i tako... Moja mala nije bas vredna i motivisana, pa sam mislila da zbog toga izrada domacih zadataka traje satima. Sada, u petom razredu, vidim da dete ima radne navike, ali gradivo je i dalje preobimno (kod nas je i u nizim razredima prezahtevno gradivo, vec su se u trecem i cetvrtom dotakli razlomaka, skupova...). Npr geografija je svedena na jedan cas sedmicno, a gradiva ima kao kad je bilo 2x45 minuta. I tako dalje....

    Ono sto hocu da kazem, povodom ove price o titranju. Pricala sam sa zenom cija mala ide u internacionalnu skolu, koja papreno kosta ali i nudi drugaciji pristup. Zena je i sama pedagog i prosvetni radnik, pa mi je ubacila ove ideje: mozak danasnje dece je navikao na drugacije podrazaje. Njima je sedenje i citanje iz knjiga presporo. Nije to nista novo, sto ne znamo, i sama gledam kratke forme, biram video zapis naspram slova, a uhvatila sam se da cak ubrzavam mamu kad mi nesto prica duze od 30 sekundi, da predje na poentu.
    Mislim da onda nasa deca kada otvore knjigu ili moraju 45 minuta da sede i gledaju u tablu i svesku, imaju pad koncentracije, motivacije...
    Probala sam razne metode ucenja, najbolje funkcionise kada joj kroz zanimljivosti priblizim cinjenice, ako uz to ima i neki video sa pojasnjenjem onda smo na konju (nasli smo sjajne za rotaciju i revluciju, dok npr litosferne ploce sa 300 potpuno novih, nepoznatih pojmova ne moze da savlada nikako). Podsticem je i da sama trazi zanimljivosti na netu i uz to je ucim kritickom pretrazivanju interneta.
    Za istoriju se sama dosetila pa od procitane lekcije nacrta strip (na papiru ili na racunaru), i to nam je znatno smanjilo tenzije oko istorije.
    I inace za decu kojoj je obicno sedenje, citanje i ponavljanje dosadno, crtanje ili pevanje lekcije su zakon. Mi to podsticemo, pa tako neke definicije iz muzickog (koje je morala da nauci napamet jer nismo uspeli da pronadjemo objasnjenje koje bih ja razumela pa i njoj pojasnila) idu super kada ih ukomponujemo u neku melodiju.

    Inace je dete koje mnogo cita (knjigu sedmicno), ali joj klasicna literatura (lektire tipa Robinzon Kruso, Tom Sojer) ne ide nikako, dok savremenu guta, obozava, i ponestaje nam kvalitetnih knjiga za njen uzrast koje nije procitala.

  5. #155

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Samo jos tip povodom ucenja sa detetom, tj pomaganja kod kuce: moje dete je mirno i poslusno, na casu uglavnom prati, osim kad mi sama kaze "ja sam se trudila ali misli imaju svoj put". Ipak, jako mnogo vremena radimo sa njom kod kuce, jer joj je jednostavno pretesko da sama po celo popodne provede nad knjigom u petom razredu. Podelili smo se pa sa babom radi matematiku, ja sam za jezike i muzicko, a muz za istoriju, geografiju, biologiju. I to je bukvalno jedno ozbiljno radno vreme, kada se spoje svi sati koje potrosimo sedmicno na kontrolu zadataka, preslisavanje i pojasnjavanje svega sto joj je nejasno.
    Dakle, niko ne sedi sa njom i uci, nego smo na raspolaganju za sva pitanja, pojasnjenja, da prekontrolisemo uradjeno. I to je jako mnogo posla, i energije i zivaca...
    Jesam vec rekla da sam duboko razocarana u skolski sistem?

  6. #156
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    O kojojknjizi se radi?
    Gotovo svaka je takva, ufff...

  7. #157
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Nisu cure mislile na titranje vas majki čija su djeca trebala pomoć u učenju zbog određenih teškoća (tako bi svaka od nas postupila), znam točno na kakve slučajeve su mislile.

    Ja imam u razredu kod sina prvašića baš slučajeva o kojima cure pričaju. Jednostavno postoje i “titrajuće“ titranja radi. Frigaj ga, ima ih.
    Znam i ja točno na kakve slučajeve su mislile, i da nisu mislile na titranje majki.

  8. #158
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Nisu cure mislile na titranje vas majki čija su djeca trebala pomoć u učenju zbog određenih teškoća (tako bi svaka od nas postupila), znam točno na kakve slučajeve su mislile.

    Ja imam u razredu kod sina prvašića baš slučajeva o kojima cure pričaju. Jednostavno postoje i “titrajuće“ titranja radi. Frigaj ga, ima ih.
    Istina je da ima svega... Nije školski sustav ništa drugačiji od društva općenito - kakve vrijdnosti ima društvo, takve se primjenjuju i u školskom sustavu.

    Općenito: kvalitetu društva možemo prilično dobro evaluirati brzinskim pogledom na to kako vodi brigu o svojim najslabijim članovima (djeca, starije osobe) i tu se nismo baš iskazali.

  9. #159
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Nisu cure mislile na titranje vas majki čija su djeca trebala pomoć u učenju zbog određenih teškoća (tako bi svaka od nas postupila), znam točno na kakve slučajeve su mislile.

    Ja imam u razredu kod sina prvašića baš slučajeva o kojima cure pričaju. Jednostavno postoje i “titrajuće“ titranja radi. Frigaj ga, ima ih.
    Ma nema ti to puno veze... Radiš kako misliš da treba, ali većina djece to preraste i pretvore se u obične derane (bez obzira na spol) kojima ne treba stalno dadiljanje. Bitna razlika između onih koji titraju i ovih koji moraju krpati rupe u sustavu je u polaznoj točki. sirius, čokolada i ja (i slični roditelji) čine sve što mogu da od svoje djece naprave SAMOSTALNE I SPOSOBNE članove društva. Oni koji titraju bzvz, obično od svoje djece naprave invalide koji se nisu u stanju brinuti sami za sebe, a poslije su im svi drugi krivi... Ali toga je bilo i bude i samo se možemo nadati da su takvi u manjini, iako jedan takav u razredu obično napravi dosta štete, jer klinci jako jaaaaako dobro vide kome se titra, a kome treba pomoć.

  10. #160
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Mene u šk. sistemu najviše smeta to što nema povratne informacije. Svaki se sat piči novo gradivo, zadaće se (bar kod mog djeteta) ne komentiraju i ne kontroliraju (mat, kem) ili ih nikad nema (hrv, eng, njem, fiz). U satnici su sigurno predviđeni sati ponavljanja, ali to se izgubi na bolovanjima ili ispitivanjima. Znači sati ponavljanja gradiva gdje bi učenici došli u priliku reći - možemo li ponoviti te i te zadatke, NE POSTOJE.

  11. #161
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Što se titranja tiče, vjerojatno cure misle na to da neki učenici dobiju drugačiji test ili im se dozvoli da ga piše u produljenom vremenu, da mu daju više vremena pri usmenom odgovaranju, da mu razlome gradivo u više cjelina, da diskalkuličnima dozvole kalkulator, da dobiju pripremu-sažetak za test i sl. To se umjesto titranja zove IP ili PP i nije privilegija, nego pravo na osnovu teškoće (tko ima tu sreću da se IP/PP provodi, nisu svi te sreće).
    Moja je imala prestrašnu situaciju u 6.r. kad joj je prvi put jedna profa (1.put ikad) skratila test za 20% i to pri čitanju ocjena i bodova naglas rekla, a razred kolektivno graknuo - tjedan je dana slušala kako je citiram: debil, mentalno retardirana, fali joj daska u glavi, glupača, treba s njom u specijalnu školu, oduvijek im je bila sumnjiva, IQ čovječje ribice, konačno imamo dokaz da je retard, njoj poklanjaju a mi moramo učiti, provlači se tako tko zna koliko već, nema pravde, mama joj sredila.....

    Eto, tako vam stvari stoje, dragi roditelji, kad doma s djecom komentirate IP/PP.

  12. #162
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa kad čovjek vidi kako odrasli ljudi komentiraju školovanje sa IP, onda se nema zašto čuditi djeci.

  13. #163
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku

    Ja imam u razredu kod sina prvašića baš slučajeva o kojima cure pričaju. Jednostavno postoje i “titrajuće“ titranja radi. Frigaj ga, ima ih.
    Lili, a kako ti baš točno znaš koji je to slučaj? Još da ti je mali osmaš, pa da se u toliko godina škole možda i mogao steći nekakav uvid tako sa sa strane, nego ni prvi nije gotov, a već se točno zna šta je s nekim djetetom?

  14. #164
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Oni koji titraju bzvz, obično od svoje djece naprave invalide koji se nisu u stanju brinuti sami za sebe, a poslije su im svi drugi krivi... .
    Upravo na to sam mislila kad od zdravog djeteta radiš "poluinvalida" nesposobnog za život.


    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Što se titranja tiče, vjerojatno cure misle na to da neki učenici dobiju drugačiji test ili im se dozvoli da ga piše u produljenom vremenu, da mu daju više vremena pri usmenom odgovaranju, da mu razlome gradivo u više cjelina, da diskalkuličnima dozvole kalkulator, da dobiju pripremu-sažetak za test i sl. To se umjesto titranja zove IP ili PP i nije privilegija, nego pravo na osnovu teškoće (tko ima tu sreću da se IP/PP provodi, nisu svi te sreće)..
    Ja nisam uopće čoksa mislila na ovo. Ne pričam uopće o djecama s poteškoćama nego općenito o nekim roditeljima i njihovom ponašanja spram vlastite djece (al valjda gledaš iz te perspektive zbog vlastitog iskustva).

    Često su danas roditelji prezaštitnički raspoloženi, pa za sve opravdavaju postupke vlastite djece, sve je teško, njihovoj djeci ovako onako, djeci u 4. razredu mama šilji olovke i bojice, slaže knjige u torbi i sl., čita lektiru (djetetu koje je samo može itekako pročitat), kontrolira svaki korak djetetov i zapravo onemogućava djetetu da postane samostalno i sposobno samo odradit neke stvari. O tome pričam, kad kažem da se danas puno više titra oko djece, mislim isključivo na ovakvo ponašanje.

  15. #165
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Što se titranja tiče, vjerojatno cure misle na to da neki učenici dobiju drugačiji test ili im se dozvoli da ga piše u produljenom vremenu, da mu daju više vremena pri usmenom odgovaranju, da mu razlome gradivo u više cjelina, da diskalkuličnima dozvole kalkulator, da dobiju pripremu-sažetak za test i sl. To se umjesto titranja zove IP ili PP i nije privilegija, nego pravo na osnovu teškoće (tko ima tu sreću da se IP/PP provodi, nisu svi te sreće).
    Moja je imala prestrašnu situaciju u 6.r. kad joj je prvi put jedna profa (1.put ikad) skratila test za 20% i to pri čitanju ocjena i bodova naglas rekla, a razred kolektivno graknuo - tjedan je dana slušala kako je citiram: debil, mentalno retardirana, fali joj daska u glavi, glupača, treba s njom u specijalnu školu, oduvijek im je bila sumnjiva, IQ čovječje ribice, konačno imamo dokaz da je retard, njoj poklanjaju a mi moramo učiti, provlači se tako tko zna koliko već, nema pravde, mama joj sredila.....

    Eto, tako vam stvari stoje, dragi roditelji, kad doma s djecom komentirate IP/PP.
    Oooo, to jako ovisi o nastavnom osoblju. Kod mog starijeg učiteljica je lijepo na svakom roditeljskom obrazložila kako stoje stvari i tamo nikad nije bilo problema s "nepravdom" za djecu koja su imala drugačije metode poučavanja.

    Kod mlađega - jedna mama je doslovce sjedila na nastavi produženog boravka (neodgojeni klipan, nasilnički raspoložen, isto kao i ona - zlostavljao je druge učenike) jer škola nije našla načina da ju spriječi u tome i dogovori nešto drugo u najboljem interesu sve ostale djece. Da napomenem, taj dečko nije imao IP i nije ga nikad ni dobio (ne ulazim u to je li trebao ili nije) ali bilo je još djece sa IP i PP koji se nije mogao provoditi zbog konstantnog ometanja nastave. Katastrofa.... Ni stručna služba nije ništa učinila da se to riješi. Jednostavno smo otrpjeli. Iz perspektive srednje škole - nije svako zlo za zlo, jer moj mlađi sin je stekao visok prag tolerancije (to mu nije default, da se razumijemo) zbog situacije u razredu u OŠ, a također se naučio izboriti za sebe. To mu je dobro došlo u srednjoj školi i općenito u životu. Ja sam se uzrujavala, a on je jednostavno za sebe izvukao najbolje štose dalo. I sad tako radi.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 16.04.2019. at 11:06

  16. #166
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Lili, a kako ti baš točno znaš koji je to slučaj? Još da ti je mali osmaš, pa da se u toliko godina škole možda i mogao steći nekakav uvid tako sa sa strane, nego ni prvi nije gotov, a već se točno zna šta je s nekim djetetom?
    Evo konkretno, malo drugačiji primjer.
    Mama malog J. iz razreda, dijete ima sve do jedne petice, oduvijek inteligentno dijete, čita već godinama, sad je prvašić.
    Mami je užasna pomisao da njeno dijete dobije 4, baka ga je učila čitat još u vrtiću, mama kaže da je morao pročitati sve lektire iz 1. razreda još u vrtiću i sad mu baš nisu zanimljive, heloou šta bi mu trebale biti..
    Svaki ali svaki dan bez obzira kad mu završe treninzi (trenira svakidan u tjednu-2 sporta), dijete mora raditi neke listiće, vježbati jer molim lijepo ne smije dobiti 4-ku. Znači dijete svaki dan je u režimu kao da ima neke poteškoće, a djetetu ide ko po loju. Sve ovo mi je mama osobno ispričala i još dodala da je J. stalno pod stresom da ne dobije 4 (imamo strožije učiteljice) kao i ona sama. Stalno visi na e-dnevniku i provjerava jer dobivaju ocjene maltene dnevno. i moj F. je u istom razredu,al moje ponašanje nema veze s ovakvim.
    Ono dijete ti je ženo draga super, samostalno, sve mu ide čemu sad toliko "titranja" oko svega. Kontrolfrikuša i nema pomoći.

    Ne trebam reći da je ona svako jutro po njihovoj učionici (šta tamo radi, pojma nemam, vršlja mu valjda po stolu i ispod stola), a učiteljice su zabranile ulazak u školu nakon 1. tjedna nastave, djeca sama idu od predvorja do učionice. ona dođe priej svih, pričale mi neke mame koje je vide iz predvorja. Ja u školu ne idem, pa ne vidim.

    Ako nešto nisi sigurna za neki izlet, lektiru, za sva čudesa samo se obratiš mami od J. zna sve bolje nego učiteljice

    Ja sam joj dobronamjerno rekla da tako može kod djeteta razviti anksioznost, takvim stresom oko škole s kojom dijete zapravo nema nikakve probleme a i 4ka je samo ocjena.

  17. #167
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    a i dijete sma prosvjetnih dejlatnika koji su ispratili generacije i generacije djece, nikad neću zaboravit mamu kad mi je pričala da je skoro pala na dupe kad je vidjela jednu mamu kako veže vezice svojoj kćerki koja sjedi na klupi (mislim 6.ili 7. razred), a mala se razvalila na klupici i čeka da joj mater zaveže vezice (dijete kojem je moja mama bila razrednica, zna da je s djetetom sve ok).

    Ja da to vidim, mislim da se ne bi mogla majke mi suzdržat i reć djetetu: Šta ti nije žao tvoje majke da se u svojim godinama ovako grbi da bi tebi zavezala vezice (klipačo, ajd taj dio ne bih dodala )?
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 16.04.2019. at 11:16

  18. #168
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    To bi stvarno bio primjeren komentar.

  19. #169
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Sad mi je teško ovaj primjer povezat s ranijom raspravom, ovo je stvarno drugačiji primjer - režima, a ne titranja (koje bi valjda značilo podilaženje djetetu, traženje privilegija, obavljanje posla umjesto djeteta i slično).
    Svakako, moja poanta je bila da ne treba donositi baš čvrste zaključke o razrednoj djeci, jer uglavnom nemamo pojma šta je s tom djecom, a niti su to naša posla.

  20. #170
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Evo ti drugog primjera iz razreda.

    Učiteljice su vrlo aktivne i vode djecu često u knjižnicu, u Jutarnji list su ih vodile, svako malo dobiju besplatne karte za kazalište, pa i tamo djeca idu češće nego ostali prvašići.
    Mi svi sretni što djeca imaju priliku ići okolo i učiti o nekim stvarima na drugačiji način,a onda mama od male S. fino pred svima kaže a jesu našli baš danas ići u knjižnicu, S. sam slabo obukla i vani puše vjetar, uostalom šta imaju tamo ići i učiti.
    I što sad na to reći?

    Ma ima roditelja da te glava zaboli. A to najbolje znaju cure koje rade u prosvjeti.

    A najviše još ima onih primjera podilaženja djetetu i obavljanja stvari umjesto njega.Mah..
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 16.04.2019. at 11:26

  21. #171
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa oduvijek ima i bilo je svakakvih roditelja, od nebrižnih do pretjerano brižnih, isto ne mogu povezati ove primjere sa ranijom raspravom.

  22. #172
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja bi isto rekla da je ovo od malog J. nikako nije primjer podilazenja djetetu. Naprotiv.

    A to da se mame bune zbog kise... pa u Dalmaciji bi se skoro svaka bunila (moj dojam)... :D Grintanje je nacin zivota

  23. #173
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Slažem se. Treba vratiti loptu na centar, da Zuski ne otmemo topic.

  24. #174

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku

    Eto, tako vam stvari stoje, dragi roditelji, kad doma s djecom komentirate IP/PP.
    nije ovdje riječ o IP/PP
    to smo već savladali i nemojte nam to stalno spočitavati da ne razumijemo


    nego se radi o općenitom "titranju" nad djecom (koja nemaju nikakve poteškoće) nego ih roditelji sami stvaraju
    sama si dala primjer da ne otvore note pola godine i da roditelji ne vide u tome problem - to je jedan primjer titranja, roditelji im doma vjerojatno kažu da ne moraju vježbati, da se ne bi djeca slučajno umorila
    titranje je i primjer da majka iz prethodnog posta zna sve što se događa u školi, i bolje od samog djeteta je upućena u zadaće, obveze i sl., i uvijek ima komentar na rad učitelja, stručen službe, ministra, predsjednika itd. - dakle ona zna najbolje
    titranje je, kao što su rekli, stvaranje invalida od djece (i onih izvrsnih i onih malo manje izvrsnih)

  25. #175
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Roditelji bi trebali poslati dijete u školu i nemati komentara

    Inače, nama su u školi na početku na nekom sastanku rekli da roditelji jako puni entuzijazma krenu u dječje školovanje, a onda do kraja OŠ više manje odustanu, pa su apelirali da se dolazi u školu na sastanke, na razgovore i kad djeca budu u 7-8 razredu. Tako da ne znam gdje žive ti super angažirani roditelji. Sigurno da ih ima, ali baš u takvom broju, ne bih rekla.

  26. #176

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Ja bi se vratila na onaj dio o plitkosti gradiva i da djeca ne žele razmišljati... tako nekako je bilo. I ja se slažem s tim, ali kad je cijeli školski sustav skrojen tako da se cijeni bubetanje napamet (ono kad je čokolada pisala da je njena mala dobila slabu ocjenu jer je odgovarala svojim riječima a ne doslovce prepisivala dio teksta), razmišljanja ne da se ne potiče nego se sputava i na kraju nema se ni vremena za malo dublje ući u išta, jer ima toliko bubetanja napamet da ti ne ostane više ni snage ni vremena da u bilo što udješ dublje i da malo promisliš o nečemu. Samo trčiš maraton kroz gradivo ( i to je netko negdje rekao, ne sjećam se tko). A oni koji to naprave unatoč ovakvom školskom sustavu svaka čast jer ja imam osjećaj da ovakav školski sustav samo ubija želju za pravim znanjem, promišljanjem, kritičkim mišljenjem, propitivanjem...
    naravno nešto se mora i znati napamet i to je ok, ali ne baš svaki detalj svega i svačega

  27. #177

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Moram priznati niti ja ne vidim u višim razredima toliko angažiranih roditelja koji po cijele dane vise u školi. To je u nižim razredima izraženije što je i logično, ali dalje je više iznimka nego pravilo

  28. #178

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Roditelji bi trebali poslati dijete u školu i nemati komentara
    po tebi je, dakle, sve ili crno ili bijelo - nema nijansi

    naravno da se MORA imati komentara, od roditelja se danas traži da imaju komentara i da sudjeluju i u projektima i radu škole
    ali ovo o čemu pričamo je izvan kategorije normalno angažiranog roditelja i to nije usporedivo

  29. #179
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    To o čemu pričate je ekstrem, iznimka, i stvarno uopće ne vidim da je po ičemu bitno.

  30. #180

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Svakako, moja poanta je bila da ne treba donositi baš čvrste zaključke o razrednoj djeci, jer uglavnom nemamo pojma šta je s tom djecom, a niti su to naša posla.
    na ovo bih se vratila i još jednom potpisala

    lijepo je birnuti se o tuđoj djeci, ali treba imati mjeru i sve dječje komentare o drugoj djeci treba uzeti sa zadrškom

    postavite pitanje na roditeljskom kakvo je stanje u razredu, treba li nekome djetetu pomoći, možda mu vaše dijete može posuditi bilježnicu, otići na igranje kod njega i s njime napisati zadaću, predložiti da fotokopirate dodatne zadatke za sve, pozovite nekoliko djece k sebi pa napravite neki projekt (naravno, ciljano uključite i djecu koja imaju poteškoće) i sl.
    angažirajte se, doprinesite zajednici, nemojte se samo zgražavati kako je učiteljica takva i takva i da sustav ne valja i kako neko dijete ima sve jedinice (a možda niti nema, nego djeca međusobno komentiraju i donose ishitrene dječje zaključke)

  31. #181
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Vrijeska kužimo se

  32. #182

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    To o čemu pričate je ekstrem, iznimka, i stvarno uopće ne vidim da je po ičemu bitno.
    Mislim da je tvoje dijete malo starije
    između tvog djeteta, i ovih novih prvašića je razlika nekoliko generacija
    neke stvari i zaboravimo, drugačije percipiramo s odmakom, ali danas titranje nije ekstrem nego je vrlo prisutno

  33. #183
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Evo ja imam trećašicu, osmaša i brucoša, i nema nikakve bitne razlike u razrednim okruženjima.

  34. #184
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I to se promijenilo u sedam godina?

    Bez brige, i ja sam u prvom osnovne znala mamu koja je govorila "moramo imati sve pet", a kad je moja mala od njenog djeteta posudila bilježnicu vidjela sam da očito mama djetetu crta u bilježnicu, jer nema šanse da bi dijete od sedam godina tako crtalo. no, mislim da je mamu to vrlo brzo prošlo.

  35. #185
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je tvoje dijete malo starije
    između tvog djeteta, i ovih novih prvašića je razlika nekoliko generacija
    neke stvari i zaboravimo, drugačije percipiramo s odmakom, ali danas titranje nije ekstrem nego je vrlo prisutno
    Evo i ja ću reći za Zg okruženje.

    Moj dojam je da je nekad bilo a ono cca 10% titrajućih roditelja po razredu, a sad u razredima svoje djece bih rekla da je omjer 50:50 ako ne i više u korist titrajućih. To je postalo kao "normalno".

  36. #186
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo i ja ću reći za Zg okruženje.

    Moj dojam je da je nekad bilo a ono cca 10% titrajućih roditelja po razredu, a sad u razredima svoje djece bih rekla da je omjer 50:50 ako ne i više u korist titrajućih. To je postalo kao "normalno".
    Kao i sve drugo - to jaaaako ovisi o konkretnom razredu, tj. kako ti padne grah. Moji sinovi su išli u malu školu, po dva razreda u generaciji, prvi strani jezik njemački. Budući da se većina titrajućih roditelja opredijelila za engleski kao prvi jezik, sastav razreda kod mojih sinova je nekako ispao "netitrajući", ali to nije značilo da je bolje. Samo je bilo drugačije. Kažem ponovno - dovoljan ti je samo jedan pravi pravcati ometač nastave da cjelokupan trud učiteljice ode u čušpajz. S druge strane, svi mi imamo mišljenje isključivo na temelju svog iskustva, pa eto - vjerujem da su svi na ovom topicu u pravu, ali iskustva se razlikuju.

  37. #187
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ne mogu reći da ne vjerujem u titranje tog tipa (mislim na tih 50:50) kad nemam uopće iskustva s tim. Gdje vi vidite tu djecu? Ja baš ne razgovaram s drugim roditeljima iz razreda, kod mlađe ni s kim niti mi je ona uopće željela prepričavati išta iz razreda, kod starije samo s jednim roditeljima imam povremeni kontakt, doduše ona mi ispriča što se događa na nastavi.
    Evo, je li Zuska titračica ako postavlja ovakav topic? Jesu li sve forumašice na temama Prvašići godište to i to titraljke?
    Nemojmo sad o ekstremima jer zaista ne vjerujem da 50% roditelja ulazi u razred četvrtašu i vezuje mu vezice i pita je li ponio sendvič.

  38. #188

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    gdje ih vidim?
    pa prvo što mi padne napamet su razredno-roditeljske whatsapp grupe

  39. #189

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    S druge strane, svi mi imamo mišljenje isključivo na temelju svog iskustva, pa eto - vjerujem da su svi na ovom topicu u pravu, ali iskustva se razlikuju.
    slažem se

    eto mene zapalo, ili sam starija pa ih svuda vidim , titrajući roditelji

  40. #190

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    pa te razredno roditeljske wats up grupe služe za slanje gradiva ako netko nije bio u školi (govorim o nižim razredima gdje djeca nemaju mobitele još) i hvala bogu da postoje, nekad smo posudjivali biljeznice i kopirali ih

  41. #191
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Kod male imamo wapp grupu, piše se 1x u 2 mj. ako se ide ma kakav izlet u koliko je sati ili ako je sistematski treba li se skidati do gaća ili ako netko ne zna kakav glinamol treba nabaviti. Starija nema roditeljsku grupu (šteta, baš bih se ponekad oglasila kad kakav mladi nacist prospe mudre misli u razredu...).

  42. #192
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Mislim, imam ja privatnu "grupu" s par ljudi gdje bistrimo misli o školstvu, ali to nije razredna ekipa.

  43. #193
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Baš, i ja razmišljam da bi bilo zgodno imati neki takav oblik komunikacije s roditeljima, nije da nema potrebe.
    Evo, to se sigurno promijenilo u zadnjih sedam godina: WhatsApp nije bio popularan

  44. #194

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    je, meni bi olakšalo da sam i sa kćeri imala takvu grupu

  45. #195
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    na ovo bih se vratila i još jednom potpisala

    lijepo je birnuti se o tuđoj djeci, ali treba imati mjeru i sve dječje komentare o drugoj djeci treba uzeti sa zadrškom

    postavite pitanje na roditeljskom kakvo je stanje u razredu, treba li nekome djetetu pomoći, možda mu vaše dijete može posuditi bilježnicu, otići na igranje kod njega i s njime napisati zadaću, predložiti da fotokopirate dodatne zadatke za sve, pozovite nekoliko djece k sebi pa napravite neki projekt (naravno, ciljano uključite i djecu koja imaju poteškoće) i sl.
    angažirajte se, doprinesite zajednici, nemojte se samo zgražavati kako je učiteljica takva i takva i da sustav ne valja i kako neko dijete ima sve jedinice (a možda niti nema, nego djeca međusobno komentiraju i donose ishitrene dječje zaključke)
    Vrijeska, ovo je komentar očito upućen meni. Vrlo je docirajući, naime, kako ti znaš da ja ovo već (i mnogo više od toga) ne radim? Topic sam otvorila da prikupim mišljenja o tome je li moj dojam o 1. razredu usamljen, percipiram li stvari krivo ili postoji neka kriva kvaka u sustavu. Vrlo sam otvorena za za komentare, primjere i stavove i ono što sam naučila posljednjih nekoliko dana na topicu je da je to zapravo to, uz manje varijacije. Da ocjena ima svakakvih svuda i da one jednim dijelom ovise o učiteljici i njenom načinu vrednovanja, ali jednim dijelom ne. Svakako ću kad odem na informacije drugačije porazgovarati s učiteljicom i tema mi je poslužila svrsi.

    Moje dijete je uglavnom škrto na opisivanju događaja u vrtiću i školi, nikad je nisam čula da trača, nije verbalni tip. Ako iznese nešto o nekom djetetu, to je na razini informacije, nikad vrednovanja. Tako je i info da jedna djevojčica ima same jedinice spomenula uzgred kad sam je ispitivala nešto (mislim da je bilo preko 10 jedinica iz hrvatskog u razredu), ali je ta informacija mene štrecnula da dalje promišljam stvari. Ne znam je li to točna informacija da neko dijete im same jedinice, ali činjenica da ih ima dovoljno da se ona već percipira kao dijete koje ima same jedinice me zaboljela.
    To možda ukazuje da sam osoba koja je sklona uviđati probleme i doprinositi njihovom rješavanju, ali to nisi uzela u obzir jer ti je važnije da sebe postaviš kao moralni autoritet.

    Ne vidim ni da se zgražavam nad učiteljicom. Dala sam informacije da je topla, da je djeca vole i da u razredu ima svakakvih ocjena (i jedinica) zbog čega sam zbunjena, odnosno tražim informacije kako je to drugdje.

    Nevjerojatno na što sad gubim vrijeme...

  46. #196
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se čini da su knjige danas grozne. Pisane su tako da izgledaju ‘guba’. Nabacano, nije lako pratiti nit što je bitno. Prozorčić ovdje, prozorčić ondje, puno boja, važne stvari malim slovima...
    Kćer ima petice, rijetko bacim pogled i svaki put se zgrozim.
    Puno više podataka nego u mojoj osnovnoj školi. Nema vremena za povezivanje, uspoređivanje..
    Matematika dosadna i nezahtjevna, vrlo malo problemskih zadataka.
    Meni se čini da djeca puno uče i malo nauče.
    Kad sam pisala da se previše podilazi publici u obrazovanju, nisam mislila na pojednostavljivanje u smislu obima gradiva, nego upravo ovo što cipelica piše. Sve mora biti jako zabavno, guba. I to ne završava, nikad, za cijele generacije. I pitam se koliki udio djece bi mogao preuzeti neka odgovorna radna mjesta nakon toga, gdje im nitko neće život napraviti zabavnim. Kamo to vodi. Nastavnik na svim razinama je kritiziran da ne čini dovoljno da djeci bude zabavno učiti. Djeca ne uče da je spoznaja sama po sebi zabavna. Ja se sjećam ushićenja kad sam uspjela riješiti neki teški problem, a sad mi to izgleda sci fi.

    Mladi s kojima radim ne znaju iz glave podijeliti dva broja. Ne da ne znaju rezultat, nego ne mogu procijeniti je li rezultat smislen, jesu li potrefili red veličine. Visokokvalitetan kadar s najboljim ocjenama s fakulteta očekuje da im onaj netko stariji ispravlja njihove dokumente. Oslanjaju se na copy paste nekih dokumenata koji su im se na prvu učinili sličnim onome što su trebali, a nisu imalu pažnju pogledati taj dokument i vidjeti je li zbilja slično. To nisu iznimke. Iznimke su oni koji znaju samostalno napraviti dokument i koje je sram poslati nadređenom neki loš, netočan i nepismen dokument. O famoznom engleskom kojeg sva djeca odlično znaju da ne govorim. Čak i kod korištenja računala, ja stalno očekujem da će me mladi pregaziti, oni i dalje od mene očekuju da im u helpu pogledam kako se nešto radi. Zato sam i šokirana onime što je čokolada napisala da moraju djeca prepisati rečenicu iz knjige kao odgovor na postavljeno pitanje - tu su već temelji odgoja copy paste generacije.

  47. #197
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Kod nas ta razredna viber grupa služi isključivo za to ako nekoga nema u školi pa netko zamoli da se poslika...meni super došlo kad je J. u 1.r slomila nogu. Služi za to da netko napiše da mu je dijete dobilo uši pa da se pregledamo i jako nam je dobro došla kad je 10 klinaca iz razreda preko noći krenulo povraćati s temperaturom 40. Apsolutno nema komentiranja rada, učiteljice ni djece.

    Ja isto ne vidim toliki postotak titrajućih roditelja ili ovih pretjerano ambicioznih. Subjektivnom procjenom na razred od 28 možda ih je 3-4 takvih, a bome i ja imam 20% možda i više vrlo teških klijenata.

    Vidim kad dođem na informacije 2 puta u polugodištu da zadovoljim zakonski minimum da učiteljica ne voli kad krenem s nekim pitanjima, ne da joj se razgovarati, nije ona tu zbog toga. Rekla mi je J. nek se nosi sa svojim problemima kako zna i može, vi doma kako znate i možete i ako je to njen maksimum neka bude tako. Jednom je tati neki dan rekla da ima jako finih strukovnih škola za dijete u 2.r.
    U moje vrijeme ako je učiteljica rekla roditelju da si glup za nešto i da to tebi ne ide u glavu roditelj je to prihvaćao, sad učiteljima smeta što to ne prihvaćamo nego želimo vidjeti što možemo učiniti da dijete napreduje.

    Mi smo 1. polugodište 2.r stvarno mučili tešku muku jer je J. donosila kući sve prazno ( da ispite je odrađivala kako treba), ali na nastavi nije prepisivala s ploče, a u boravku nije radila zadaće. Učiteljica na informacijama je to potvrdila, ali nije imala nikakav savjet niti želju da nešto napravimo. Ona je u školi s J., ne ja, ona vidi ili bi trebala vidjeti da J. ne prepisuje s ploče i da vidjela je ali je prihvatila to kao njenu mogućnost i činjenicu.
    J. bi donijela kući listić koji je trebalo predati na pregled poluprazan i ja ju pitam pa što ti je rekla učiteljica, a ona kaže pa ne zna, ja sam vidjela da ne kuži tko je predao pa nisam predala. Ja odem do učiteljice a ona kaže, ah da to je tako.
    Piše se diktat J. ga ne napiše, ona u tom trenutku odluči prepisivati s ploče. Rekoh pa zar te nije učiteljica opomenula: Pa kao da ona zna što ja pišem.
    Mi smo muku mučili i krv prolili da to ispravimo i popravimo bez ikakve pomoći i savjeta učiteljice.
    Posljednje uređivanje od mitovski : 16.04.2019. at 14:07

  48. #198
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ja to zaista u nastavi vidim u zadnjih 25 g. , opći pad motoričkih sposobnosti, pad ambicije, želje da se uloži ekstra trud. Prije stvarno nije bilo zamislivo da ti učenik od sata do sata ne otvori note pa tako 5 mjeseci, a to je sad prilično često, dok roditeljima tu nije ništa čudno (misle da se na satu može sve navježbati).
    Da, ovo i ja vidim. Jako.
    A drago mi je da si napisala za ovo s neotvaranjem nota jer sam i sama išla godinama u muzičku i vježbala svakodnevno, sasvim solidnog talenta. Djeca mojih prijatelja ne vježbaju, a roditelji se sprdaju kako nastavnik očekuje da mali vježba između satova. I svima odlično ide. Umalo sam pomislila da sam ipak bila "retardirana" učenica kad sam svaki dan vježbala i nisam imala sve petice u srednjoj. Sjećam se dvoje učenika je išlo na instrukcije iz harmonije.

    Pregazit će nas Kinezi

  49. #199
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mi srećom nemamo razredne viber grupe. Nemam i ne zelim. Prvi i drugi razred sam ja saznavala zadaću od trećeg ionako skoro svi imaju smartfon pa si poslikaju i pošalju medjusobnobno.

  50. #200
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    kod nas kao kod Vrijeske what's up grupa gori (opet od sina razred), kod kćerke imamo viber grupu samo za poklon učiteljici iz boravka i sad će bit za poklon učiteljici na kraju 4.razreda.
    U grupi informacije ajme meni, niš me od toga ne zanima a opet kad budu neke važnije stvari voljela bih znati.
    Uglavnom i ta mama koja je komentirala kud baš danas idu u knjižnicu kad je S. obukla tanko a vani puše i kiša :/ na grupi of course.

    Drobe non-stop, al ajde imamo taj problem ometačice nastave, pa uglavnom to pokušavamo rješiti.

    Čoksa mi smo ti kvart u kojem se svi manje-više poznajemo (znaš da jelan.O i ja stalno o tome), djeca se zajendo igraju vani, druže, a mi odrasli ko u malom mjestu svi o svima svašta znaju a kava se ispilo na tom našem trgiću bezbroj
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 16.04.2019. at 14:34

Stranica 4 od 15 PrviPrvi ... 2345614 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •