Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 344

Tema: Djeca vegetarijanci, roditelji mesojedi.. i obrnuto

  1. #51
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Mislim, ja ne mogu zamislit da mi dijete nešto traži tipa spremi mi piletinu ili svinju (ono, restorantski), nasmijalo me uopće zamislit tu scenu. Što ima za ručak - to i to, malo se mora pojesti. Tako da ne znam koliko je to primjenjivo Konfuziji, jer ja sam manje sklona kompromisima i titranjima oko jela ionako. Plus ne bi me toliko žderao manjak izbora (opet paralela vjeronauka - nisam je stavljala da sama odluči ide li ili ne - sada ne ide, kasnije u životu može, ako želi).
    Slažem se.
    Kad god ih pitam imaju li kakvu ideju ili želju za ručak nikad nitko nema i svima je svejedno. Em ne mogu zamisliti da naručuju od mene konkretne obroke em bi ih hladno otpilila da je to nešto meni neprihvatljivo iz bilo kojeg razloga.
    Odluke koje su mi bitne donosim bez demokracije, kao npr. spominjani vjeronauk. Nitko nije zakasnio bilo kad u životu otvoriti se vjeri ako baš osjeti potrebu. Možda se to nekad i meni dogodi, ne odbacujem mogućnost. Ali u osnovnoj i srednjoj nisam htjela da idu na vjeronauk, kao ni da jedu gumene bombone i piju colu svaki dan.

    Teško je odgajati dijete kontra svojih uvjerenja, odnosno skačući sam sebi u usta. I konfuzno je.
    Ja to ne bih radila, zato mi je teško dati suvisli savjet u ovom slučaju.

  2. #52
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    A kaj bi ja trebala reci detetu koja jedem i piletinu svinju ribu i krumpir.....
    Nist nek jede ono kaj je za njega napravljeno
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 16.04.2019. at 12:39

  3. #53
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ida kad treba radim mu posebno osim ako ne prilagodim puretunu i rizu za sve

  4. #54
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    A kaj bi ja trebala reci detetu koja jedem i piletinu svinju ribu i krumpir.....
    Nist nek jede ono kaj je za njega napravljeno
    Pa upravo tako, nek jede ono što je za njega napravljeno, jer je napravljeno iz zdravstvenih razloga.

    I iako znam da te zapravo boli dupe jel je il nije, napisat ću svejedno da ovo nije topic o alergijama na hranu.

  5. #55
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Teško je odgajati dijete kontra svojih uvjerenja, odnosno skačući sam sebi u usta. I konfuzno je.
    X. Mislim da je neproduktivno jer nece dobit slobodu izbora nego konfuziju. Tako malo dijete trazi, po meni, neki dosljedan roditeljski okvir. Oko kojeg ce kasnije postavljati ozbiljnija pitanja. Ovako...okvir je zbunjujuci, zbunnujuce je sto moze, a sto ne, nema vodstva koje vjerojagnp trazi jer nije zrelo donosit svoje sudove. Bit ce i za to vremena.

  6. #56
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    jelena tema je vegeterijanstvo. alergijama ovdje nije mjesto. niko ih nije uveo nego ti.
    sve nedoumice oko alergija imas na zdravlju.

  7. #57
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Plus mi se čini da joj tu šalješ (nepripremanjem 2 vrste obroka) dobru poruku kako mama nije restoran s više menija ako nije nužna potreba. Tj. meni bi to bila dobra odgojna poruka za kćer koja će jednog dana sama biti domaćica i boriti se protiv društvenih očekivanja.
    Napola dobar point! Ali da povežem sa Zuskinom temom o prvašićima, ne odgaja se na taj način nekoga tko će udovoljavati društvenim očekivanjima, nego nekoga tko očekuje da društvo udovoljava njima. I nikad dosta. I nema tu sreće ni za tog kojemu se udovoljava jer postane nezasitan.

    Ja isto mislim da se može dobiti dovoljno mesa i izvan kuće. Ja sam svom isto rekla da mu ja nikad neću kupiti ni kokakolu, ni lizalicu. I neću. Protivi se mojim uvjerenjima. Ako se negdje ogrebe, to me nije briga.

  8. #58
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Meni meso i gumeni bomboni/Coca-Cola nisu isti rang uopće za uspoređivat. Mislim da nisu ni za Konfuzije jer se ovdje radi o etičkim razlozima, a ne zdravstvenim (šopat dijete gumenjacima i colom ono hellou ) .

    Ne pričam uopće o izvoljevanju, ja bi danas za ručak to i to nego ono dijete ti kaže jednom u ne znam 2-3 mj: Jooj mama kako dugo nisam jela pašticadu! i ono pomisliš da bi mogao u narednim danima možda kupit komad mesa i napravit djetetu obrok kojeg se zaželjelo.

  9. #59
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Meni meso i gumeni bomboni/Coca-Cola nisu isti rang uopće za uspoređivat. Mislim da nisu ni za Konfuzije jer se ovdje radi o etičkim razlozima, a ne zdravstvenim (šopat dijete gumenjacima i colom ono hellou ) .

    Ne pričam uopće o izvoljevanju, ja bi danas za ručak to i to nego ono dijete ti kaže jednom u ne znam 2-3 mj: Jooj mama kako dugo nisam jela pašticadu! i ono pomisliš da bi mogao u narednim danima možda kupit komad mesa i napravit djetetu obrok kojeg se zaželjelo.
    Meni su u istoj kategoriji.
    Uz salatu iz Konzuma.
    Stvar je principa.
    Nema sanse da bih bilo kakvu pasticadu pripremala ako mislim da je to eticki neprihvatljivo.

  10. #60
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    a hebemu nisi me skužila (nije kvaka u pašticadi kao mesu nego želji), mogla sam napisat: Mama baš sam poželila grašak! i ono padne ti napamet kupit u Konzumu grašak i napravit joj varivo u narednim danima. jel sad jasnije? objašnjavala sam tu neku povremenu želju koja djecu mogu imat, kao i mi odrasli

  11. #61
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    moje dijete bi mozda htjelo rizu na mlijeku ili hladetinu ili iznutrice. ja to ne kuham jer moja vjera brani. ako ce to jesti u skoli/kod bake good. kod mene doma ne. jednostavno

  12. #62
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    a hebemu nisi me skužila (nije kvaka u pašticadi kao mesu nego želji), mogla sam napisat: Mama baš sam poželila grašak! i ono padne ti napamet kupit u Konzumu grašak i napravit joj varivo u narednim danima. jel sad jasnije? objašnjavala sam tu neku povremenu želju koja djecu mogu imat, kao i mi odrasli
    Imam i ja svakakve povremene želje, pa im ne udovoljavam . Nisam slaba na te želje. I to je životna lekcija - neke želje se ispunjavaju, neke ne, osivno kako i gdje. Bidno moje dite - ni ne pada mu na pamet da povremeno traži da joj skuham pašticadu . Iako je probala slasne pašticade čar. Ono... nije uopće u dijapazonu mogućnosti, tj. u mentalnom meniju. Ali, druge stvari jesu. Uvjeravam vas da je to zapravo jednostavno .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.04.2019. at 15:21

  13. #63
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kod nas je skroz uobicajeno da djeca zicaju da se kuha ovo ili ono.
    Ali oni zicaju ono sto znaju da ja kuham ili nesto sto misle da bih rado skuhala. I kad radim tjedni jelovnik uvijek imaju ideje i zahtjeve. Ne svi i ne uvijek, al najnormalnije pitaju moze li u srijedu biti pileci paprikas, kad cu kuhati knedle sa sljivama, hocemo li raditi domacu pastu za karbonaru, i sl.
    Al me nitko ne pita kad cemo rucati hrenovke i pomfri jer znaju da necemo.

  14. #64
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Stvarno bi me iznenadilo da me dijete traži da mu skuham nešto što mu dotad nisam nikad kuhala.
    Ja imam NE na bilokakvo izvoljevanje koje se tiče ukidanja mojih sloboda - pa je jedno od tih i kuhanje dvostrukog menuja. Drugo je kad je netko bolestan.

  15. #65
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Jelena, pricekaj malo. Imas dosta vremena pred sobom za iznenadenja.
    Evo , cekam vec cc 15 godina da moj pozeli da mu "skuham" salatu.

  16. #66
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Imam i ja svakakve povremene želje, pa im ne udovoljavam .
    E u ovom je poanta, ja u životu težim ostvarenju svojih želja i snova (smatram to zdravim pristupom životu, tome učim djecu), onih nekih realnih i izvedivih želja (pa i onih malo nadobudnijih, ne pričam o "izvojevanju putovanja u svemir") tako da po meni uskraćivanje nekog obroka radi dodatnih 10 min priprave nije nikakva životna lekcija da se dijete nauči da se u životu ne ostvaruju sve želje. Ima puno drugih po mom mišljenju boljih lessons learnt.


    i ja bih rekla Jeleni da malo pričeka, iako ne volim načelno govorit takve rečenice ljudima, baš ne volim. Ja znam radit vikendom recimo "jedno" meso s više priloga (al to baš kad mi se da, pa i sama ćopnem pomalo svega).

  17. #67
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    E u ovom je poanta, ja u životu težim ostvarenju svojih želja i snova (smatram to zdravim pristupom životu, tome učim djecu), onih nekih realnih i izvedivih želja (pa i onih malo nadobudnijih, ne pričam o "izvojevanju putovanja u svemir") tako da po meni uskraćivanje nekog obroka radi dodatnih 10 min priprave nije nikakva životna lekcija da se dijete nauči da se u životu ne ostvaruju sve želje. Ima puno drugih po mom mišljenju boljih lessons learnt.
    Platim ja maloj pašticadu, ajde sad. Ali, gdje se moja i njena želja kosi - kojih, brate, 10 min pripreme, prava pašticada se paca dan prije, ma nema šanse - onda je veći prerogativ na mojoj želji i na njenom odgađanju zadovoljstva. I to je životna lekcija. I da sam mama Konfuzija, tu bi jača bila želja moja za etičkim životom, nego njena želja za batkom. Tj. parpalelno bi u mom svijetu teško postojale, something's gotta give - pa sad ili ili.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.04.2019. at 17:57

  18. #68
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena, pricekaj malo. Imas dosta vremena pred sobom za iznenadenja.
    Evo , cekam vec cc 15 godina da moj pozeli da mu "skuham" salatu.
    Kaj se salata kuha?

  19. #69
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Djeca u principu dobro prihvacaju ono sto im se kaze, dok god stojimo iza toga sto smo rekli. Kazem, u principu, jer ponekad naravno postavljaju dodatna pitanja.

    Ja ponekad pitam zele li A ili B za dorucak, rucak, veceru, sto god. No to pitam samo kad su meni oba izbora ok. Za neku hranu im odmah kazem da ce to jesti kod ovog ili onog ili nigdje. Ponekad, sto je rijetko (alergije; ne jedemo bas vani), narucim nesto sto doma ne kuham.

    Da me trazi batak, a ja ne radi meso uopce iz etickih razloga, ne bih joj kuhala batak. Da ga trazi, a ja ga ne konzumiram iz zdravstvenih ili totalno nasumicnih razloga, onda bih ga napravila, a ja bih jela nesto drugo.

  20. #70
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj se salata kuha?
    Rostilja se, cak.

  21. #71
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Ja ne jedem meso od pocetka devedesetih. Moja obitelj (ukljucujuci ljubimce) ljubitelji su mesa. Pripremam cesto bijelo meso ili snicle. Ne radim kolinje, ne tranciram piceka i izbjegavan mesnicu. Svatko ima svoje granice. (Ne jedem meso zbog jer mi je neprihvatljivo da bilo tko ima strasan zivot i groznu smrt samo zbog mog uzitka)

  22. #72
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Sto se tice raznih menija, u nasoj obitelji je promjenjivo i klizno. Neke dane kuhamo svakom posebno a neke ne kuhamo uopce. Zivi smo i dobrog zdravlja vec dugo godina

  23. #73
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Rostilja se, cak.
    Sva sreca da moj klinac si sam zna zaciniti salatu s onim kaj smije

  24. #74
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Sva sreca da moj klinac si sam zna zaciniti salatu s onim kaj smije
    ...

    Ne znam kaj bi' rekla.

  25. #75
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Reci slobodno
    Njegova mati mu ne bu sigurno kuhala salatu ni palila vatru daje rostilja

  26. #76
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne jedem meso od pocetka devedesetih. Moja obitelj (ukljucujuci ljubimce) ljubitelji su mesa. Pripremam cesto bijelo meso ili snicle. Ne radim kolinje, ne tranciram piceka i izbjegavan mesnicu. Svatko ima svoje granice. (Ne jedem meso zbog jer mi je neprihvatljivo da bilo tko ima strasan zivot i groznu smrt samo zbog mog uzitka)
    mamitzi, evo ovako bi ja kao ti, u tom smjeru sam sugerirala Konfuzije. Mislim da tako radi i Mojca koja je veganka.
    A trančiranje pileta i kolinje sačuvaj me Bože, ja ne mogu ni ribu očistit, jedva ako okrenem glavu na drugu stranu i ako baš, baš moram.

  27. #77
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Naravno da očekujem iznenađenja i da ću stoput pregaziti nešto u što sam čvrsto vjerovala. To se zove starenje
    Ali ne samo moje, nego i djetetovo, pa se nadam da će i on biti mrvu manje zahtjevan na drugim poljima.

    S jelom ipak ne očekujem neka veća iznenađenja, jer prvo mislim da sasvim solidno kuham, s visokokvalitetnim narminicama, do kojih se potrudim doći, a demokracije ima sasvim dovoljno kod jela. Jede se prilično raznoliko i uz par iznimaka dijete sve voli jesti. Ono što ne voli, ne mora.

    Pretpostavljam da sam ja malo jače u stavu samoobrane, jer mi se čini da nisam ni pospremila stol, a mali već ponovo traži jesti.

  28. #78
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da očekujem iznenađenja i da ću stoput pregaziti nešto u što sam čvrsto vjerovala. To se zove starenje
    Ali ne samo moje, nego i djetetovo, pa se nadam da će i on biti mrvu manje zahtjevan na drugim poljima.
    Ne nužno i ne 100put, neke stvari do kojih čvrsto držim i dalje kod mene stoje (bez obzira što mi je dosta forumašica najavljivalo da će se to vjerojatno promijenit kako djeca rastu). Naravno ima stvari i kojima se roditelj prilagođava kako dijete raste.

    Tako da tvoj sinčić koji jako voli papat će vjerojatno ostat takav, možda čak budeš s druge strane plota kako "ograničiti" količinu hrane a možda i ne, tko bi ga znao. U tome je čar života.

  29. #79
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Pa jesam već s druge strane plota. Al ne ograničavam "normalnu" hranu, trudim se da bude kvalitetno i da razvijem prehrambenu kulturu. I tu stvarno ulažem trud i vrijeme. I svi kažu da je tako zdrav i super jer kvalitetno i dobro jede. Nije da je nešto debeo jako, ali nije ni mršavko. Ima nekih 103 cm i cca 16,5 kg. Onako - uredu, a i mišićav je. Ma jednom riječju savršen

  30. #80
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Konfuzija ja bih joj rekla svoje razloge, ali
    bez previše moralnih prodika.
    Tipa "životinju se ubije da bi se meso moglo pripremiti i ručati. Ja mislim da je to pogrešno jer mi se ne sviđa što životinja mora umrijeti da bih ja jela. Zato jedem drugu hranu".
    Ako bi joj to na jedno ušlo a drugo izašlo pustila bih je da jede.
    5 godina je malo. S vremenom će vjv i sama pokupiti vaše vrijednosti a i moći ćeš puno dublje ući u priču i etički aspekt cijele teme. Moći ćete skupa pogledati filmove na tu temu i slično.
    Inače, ja sam poput Jeleninog muža, s kamenim se na pomisao lova, klanja, i svega skupa ali kad za mirišu kobasice i slanina, nekako sve brzo zaboravim.
    Posljednje uređivanje od flopica : 19.04.2019. at 17:30

  31. #81
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    flopica, tako i radim.
    Ima vas puno kao sto ste ti i Jelenin muz, mene to ne opterecuje... Nemamo li s jedne strane slatke male pilice i zeke i janjce u reklamama i crticima, a onda na tanjuru? ... Neka svatko cini kako ga veseli.

  32. #82
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    I vidim da to nekima nije jasno, ali ja ne pokusavam usaditi svoje eticke vrijednosti u dijete (ili bilo koga drugoga), radije bih je naucila da razmislja svojom glavom.

  33. #83
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    A kuham i dvostruke menije, sve dok mi je izvedivo unutar cca 1h, zasto ne, ne trazi dijete pekinsku patku svaki dan. Evo danas smo imali povrtnu juhu, rizoto i zelene palacinke... Ima neke svoje favorite, pa iz toga kanona cesce izaberem ja, ponekad jedemo svi isto, kako kada.

  34. #84
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    I vidim da to nekima nije jasno, ali ja ne pokusavam usaditi svoje eticke vrijednosti u dijete (ili bilo koga drugoga), radije bih je naucila da razmislja svojom glavom.
    Tako i treba. Na tvom mjestu ja bih doma kuhala djetetu kao i sebi, a izvan kuće nek jede što god želi. Nije isto, ali mi smo imali slično sa slatkišima. Doma nema, a kod drugih je sloboda. Dijete odgajaš primjerom i svojim načinom života. Kasnije će ionako donositi svoje odluko o svemu.

  35. #85
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Malo dijete nije u stanju razmišljati svojom glavom,obično bude onako kako mu roditelj "servira".Kasnije će vjerovatno nastaviti tim putem.Tako je to u životu,ma šta mi govorili (da nam nije cilj,a u stvari jest).

  36. #86
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Konfuzija, mene to podsjeća (ja sam ateist i nisam religiozno obrazovana) na koncept Adama i Eve i grižnje savjesti i slobodne volje koji ne razumijem i na koji emotivno reagiram. Slično je - tu je ta jabuka, Eva i Adam su free to chose it, ali zapravo, ako to odaberu, onda su (iz očiju roditelja, u očima djeteta) odabrali loše (roditelj je, znajući sve začkoljice, odabrao drugačije, ali sad čeka sa strane da dijete napravi svoj izbor). Rekla bih ti da je ne davanje izbora djetetu kod tebe doma - tvoj bolji izbor u ovom slučaju. Stavljaš je inače pred izazov, pred kojim se mora lomiti, bez tvog savjeta što činiti. Neka se protiv tebe buni kasnije i tvoje izbore propitkuje kasnije, kad je malo ekpiranija - tinedjžerstvo je tu idealno.
    Sve ok, ina, samo... Ja nisam Jahve...

  37. #87
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj silkica prvotno napisa Vidi poruku
    Malo dijete nije u stanju razmišljati svojom glavom,obično bude onako kako mu roditelj "servira".Kasnije će vjerovatno nastaviti tim putem.Tako je to u životu,ma šta mi govorili (da nam nije cilj,a u stvari jest).
    Onda smo osudjeni biti isti kao i nasi roditelji. U to ne vjerujem i ne prihvacam.

  38. #88
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Onda smo osudjeni biti isti kao i nasi roditelji.
    Ne, nego baš suprotni od roditelja
    Vrlo, vrlo često. Dok i sami ne postanu roditelji...pa se opet okrenu.
    C'est la vie!

  39. #89
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Meni se čini nerealnim da dijete od 5 godina može ubrati sve te informacije, promisliti o njima i iskristalizirati svoj argumentirani stav.
    Čini mi se realnijim da će s vremenom do toga doći, a za početak je možda dovoljno to da zna zašto je mama odabrala da ne jede meso.
    Što se tiče tih paralelni spremanja obroka, meni osobno to nije problem, ako je povremeno, kao alternativa za nešto što dijete stvarno ne voli jesti.
    Ionako kuham do sat vremena max., a čestoooo i do pola sata.

  40. #90
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Moj muz ne jede meso (ribu jede), pa se i kod nas ta prica provlaci cesto. Nikad nema neke drame, kazem im ugl da tata ne jede meso jer ne voli, jer misli da su nam sisari previse genetski bliski i da ga zato ubijanje zivotinja da bismo ih jeli odbija. Za sebe kazem da sam i ja pokusala da budem vegetarijanka (2 godine) ali da mi je telo lose reagovalo na ishranu bez mesa. Deca i ja jedemo najvise piletinu, manje curetinu, jos manje govedinu i jagnjetinu, i najmanje prasetinu. Ribu jedemo 2-3 puta nedeljno, i tada mozemo sve isto kao tata. Kad mi jedemo meso, muzu napravim alternativu (najcesce tofu, vege kobasice, slanutak, pecurke).
    Vidim da je sve vise tinejdzera vegetarijanski nastrojeno. Maltene sve teen devojcice koje znam, i poneki decak.

  41. #91
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, nego baš suprotni od roditelja
    Vrlo, vrlo često. Dok i sami ne postanu roditelji...pa se opet okrenu.
    C'est la vie!
    Cinjenica je da nam je roditeljski utjecaj presudan za nas rast i sazrijevanje, u kojem god se smjeru okrenuli.
    No dopustimo i spoznaju da imamo slobodu postaviti se prema tom roditeljskom utjecaju, pa smo tako za svoje izbore i smjer u kojem smo otisli odgovorni mi sami a ne roditelji..

  42. #92
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se čini nerealnim da dijete od 5 godina može ubrati sve te informacije, promisliti o njima i iskristalizirati svoj argumentirani stav.
    Čini mi se realnijim da će s vremenom do toga doći, a za početak je možda dovoljno to da zna zašto je mama odabrala da ne jede meso.
    Vremenom, da. Bacis sjeme, pa kad proklije... i ako.

  43. #93
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Vidim da je sve vise tinejdzera vegetarijanski nastrojeno. Maltene sve teen devojcice koje znam, i poneki decak.
    Imate li tamo kakvu promociju vegetarijanstva sa strane zelenih? Ovdje (IRL) su nedavno u sklopu protesta vezanih za klimatske promjene po osnovnim skolama nagovarali djecu da jedu manje mesnih i mlijecnih proizvoda. Pa su se farmeri pobunili...

  44. #94
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ima, Kalifornija je kolevka environmental pokreta. Drugi jak uticaj je fokus na slobodu izbora (i razlicitosti) pa je se retko sta sto se dotice licnog izbora namece kroz institucije.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Ako ti jedeš ribu koja ti je fina, onda si ovo-lacto-pesco vegetarijanac, ili ti ne jedeš samo meso. Što je skroz ok.
    Ako je to iz etičkih razloga, onda ne vidim razlog da doma kuhaš meso.
    Odnosno, ja ne bi i ne kuham. Djeca mogu u školi, vrtiću, kod bake itd, dakle svugdje osim kad ja kuham- jesti što žele, a da je zdravo.
    Ima puno djece koja se od rođenja hrane veganski i iznimno su zdravi, isto tako i vegetarijanci (koji ne jedu ni ribu). Treba se samo pozabaviti prehranom i shvatit koliko prefinih i iznimno zdravih jela možemo pripremiti i bez mesa, ma i skroz veganskih.
    Preporučila bi gledanje dokumentaraca o prehrani, o životinjama i o tome koliko tih "uvriježenih" mišljenja o prehrani, koja su se prenosila iz generacije u generaciju- nisu točna.
    O tome kako je mlijeko zdravo, do toga da nam meso treba radi proteina (a otkuda životinje dobivaju proteine ako u 98% slučajeva jedu biljke?).
    Sigurna sam da to još nije tema rasprave u RH, kao što na mala ili sad već malo veća vrata ulazi u Austriju u kojoj se može naći dosta vegetarijanskih i veganskih restorana i hrane u dućanima, ali možda kroz 10tak godina krenu takve rasprave i u RH. O tome koliko uništavamo planet, o tome koliko hrane trošimo na to da nahranimo životinje, u kojim uvjetima...i onda na kraju to završi u smeću. Koliko vode treba za jedan kotlet, koliko CO2...
    Ali da sad ne budem previše off topic, pogledajte nekoliko dokumentarca ukoliko vas takve teme zanimaju . Ne zato da postanete vegani ili vegetarijanci, nego da budete svjesni da donosite odluku tri puta dnevno i da ta odluka o tome što jedete utječe na klimu, na održavanje planeta i na vaše zdravlje.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 21.04.2019. at 13:44

  46. #96

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Preporučila bi gledanje dokumentaraca o prehrani, o životinjama i o tome koliko tih "uvriježenih" mišljenja o prehrani, koja su se prenosila iz generacije u generaciju- nisu točna.
    O tome kako je mlijeko zdravo, do toga da nam meso treba radi proteina (a otkuda životinje dobivaju proteine ako u 98% slučajeva jedu biljke?).
    Sigurna sam da to još nije tema rasprave u RH, kao što na mala ili sad već malo veća vrata ulazi u Austriju u kojoj se može naći dosta vegetarijanskih i veganskih restorana i hrane u dućanima, ali možda kroz 10tak godina krenu takve rasprave i u RH. O tome koliko uništavamo planet, o tome koliko hrane trošimo na to da nahranimo životinje, u kojim uvjetima...i onda na kraju to završi u smeću. Koliko vode treba za jedan kotlet, koliko CO2...
    Ali da sad ne budem previše off topic, pogledajte nekoliko dokumentarca ukoliko vas takve teme zanimaju . Ne zato da postanete vegani ili vegetarijanci, nego da budete svjesni da donosite odluku tri puta dnevno i da ta odluka o tome što jedete utječe na klimu, na održavanje planeta i na vaše zdravlje.
    Ne sećam se da li je već postojala tema o ovome, ali meni poslednjih nekoliko postova zvuče jako docirajuće i jako mi dižu živac.

    To što ne živimo u "razvijenim i naprednim zemljama" ne znači po defaultu da smo svi neupoznati sa posledicama po okolinu, i fiziologijom, evolucijom i metabolizmom čoveka.

    Pa da nastavim u tonu prethodnog posta, obavezno uključite u svoju edukaciju i niz argumenata koji objašnjavaju zašto bi globalni veganizam bio katastrofalno loš po našu planetu i okruženje, verovatno gori od sadašnjeg stanja.
    Takođe, obratite pažnju na niiiz studija, koje potkrepljuju eoni činjeničnog stanja i malo zdravog razuma, da postoje i životinje koje NE MOGU da nadoknade proteine i ostale nutrijente iz biljaka, kao i na činjenicu da je većina ljudskih kultura oduvek uključivala neki vid unošenja životinjskih proteina, dok su strogo veganske kulture vrlo vrlo retki izuzeci.

    Takođe, imajte uvek, ali uvek u vidu da je sve povezano, i da povećana veganska i vegetarijanska potražnja za nekom trendi biljkom znači da negde na nekom kraju naše planete strada i umire vrlo, vrlo bolno, lagano i gladno celo jedno more životinja, jer im je uništeno stanište radi zadovoljenja povećane veganske potražnje. Ukoliko je to tropska biljka i krče se kišne šume, to znači da nestaje na hiljade i hiljade vrsta i jedinki životinja sa svakim stablom koje strada radi vegana i vegetarijanaca.
    A kad prožvaćete te činjenice, posvetite se i deficitu vitamina B12 za koji je već niz poštenih vegana odavno priznao da ga ima i tretira injekcijama. Pa probajte da svom detetu objasnite da je izuzetno zdravo radi uverenja primati injekcije umesto prosto - jesti...

    I sada sledi disklejmer: nemam problem sa tuđom vegetarijanskom ishranom. Imam problem sa veganskom ishranom tuđe dece, ali smatram da ne treba da se mešam, jer je to pre svega nadležnost detetovog pedijatra.
    Prvenstveno imam problem sa osobama koje se postavljaju superiorno i docirajuće, a pri tome one same nemaju pun uvid u temu o kojoj pišu.

  47. #97
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    To je to, svaka medalja dvije strane ima.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Pulinka, meni je totalno jasno o čemu ti pišeš. Pisala sam, kao i uvijek, u žurbi i nisam imala vremena napisati dugačak post o svemu, u širinu.
    Sve ima svoje. Ne zanemarujem niti jednu stranu i poznate su mi tvoje činjenice i podaci, daleko od toga da nisu, samo nisam htjela ulazit tako duboko u (drugu) temu.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Uz to B12 se moze uzimati i u kapsulama i u tekućem obliku, ne mora se nikog maltretirati injekcijama.
    I ne, nisam vegan niti sam uopće, ali uopće se htjela postaviti docirajuće, mislim da si skroz krivo shvatila moj post, ako hoćeš iskreno.
    A ovo što si boldala se odnosilo na životinje, koje se u 97-98% slučajeva hrane biljkama, a svejedno unose dovoljno proteina i imaju više nego zadovoljavajuću mišićnu masu.
    A primjer tvoje povećane potrošnje je trenutno npr. avocado.
    Samo kažem, nisam htjela raspravljat o takvim stvarima.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    *Znači na ONE životinje, s obzirom da će to sad opet bit primjer...

Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •