Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 344

Tema: Djeca vegetarijanci, roditelji mesojedi.. i obrnuto

  1. #1
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno Djeca vegetarijanci, roditelji mesojedi.. i obrnuto

    Ja sam vegetarijanac, iz etickih razloga, muz takodjer, iz zdravstvenih. Jedemo jaja, med, mlijeko i mlijecne proizvode, ribu kad se bas zazelimo i ako je bas dobra.
    Moji su roditelji uvijek bili klasicni domaci mesojedi, popovali su mi kako cu se razboljeti (dok sam bila tinejdzerica), kako mi se beba nece dobro razvijati, necu imati mlijeka itd. Naravno, stvarnost ih je demantirala.
    Moje dijete se hranilo isto kao i ja do svoje cca trece godine. Onda je u vrticu probala piletinu i proglasila kako joj je fina ta riba. Zatim je bila bolesna, pa su u bolnici donijeli piletinu za veceru i to je bio prvi obrok kojeg je nakon vise dana bolesti pojela. Kad smo se vratile kuci, nastavila sam joj pripremati perad i ribu, crveno meso nece.
    Zna me upitati zasto necu malo njene koke jer je jako fina. Ispricala sam joj o svojoj koki ljubimici koju sam imala kao mala curica.. Ucim je da zivotinje osjecaju bas kao i mi, da nije lijepo nanositi bol nikome, da uvijek postoji alternativa i tako, ali ona jos ne povezuje meso na svome tanjuru sa zivom zivotinjom. Rezonira da meso dobijemo kad zivotinja ugine. Jednom sam napola u sali natuknula da im ljudi ponekad pomognu da uginu, ona je sva zgrozena pitala salim li se ili govorim istinu... Ne zelim je uzrujati, ali ne zelim ni lagati... Je li prerano djetetu od skoro 5 godina govoriti takve stvari?
    Ja sam kao dijete zivjela na selu i nisam bila postedjena dozivljaja kolinja, od cega mi se uvijek dizao zeludac, a kasnije kad sam bila veca radije sam otisla od kuce taj dan.

  2. #2
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    JJe li prerano djetetu od skoro 5 godina govoriti takve stvari?
    Ako želiš da bude vegetarijanac nemoj joj pripremati meso.
    Ja ne želim da mi djeca budu vjernici pa ne idemo u crkvu. A ne vodim ih u crkvu i za vrijeme propovijedi im šapćem da bog ne postoji.
    Nametanje osjećaja krivice za ubijanje životinja dok dijete s guštom jede batak po meni nije u redu.
    Posljednje uređivanje od Cubana : 12.04.2019. at 13:37

  3. #3
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Slažem se, a ja joj ne bih niti skrivala kako dobivamo meso.

  4. #4
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se, a ja joj ne bih niti skrivala kako dobivamo meso.
    Nikad nista ne skrivam. Ali objasnjavam ovisno o dobi i ovisno o ucinku koji zelim postici.
    Ne znam sto bih dobila sa objasnjavanjem uzgoja i obrade peradi petogidsinjakinji osim da joj zgadim piletinu za sva vremena.
    Osim ako mi je to cilj, al ni onda ne dok istu jede.
    Mima, citirala sam te, iako se slažem s tobom. Samo zelim naglasiti da za sve postoji nacin.

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nisam niti mislila da treba objašnjavati detalje, ja bih joj rekla d aljudi uzgajaju životinje za meso. Mislim, moja je mislila da se bataci beru sa pilet,a pa sam ju razuvjerila.

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Joj, podsjetile ste me s ovim na scenu iz vremena dok su moja djeca bila vrtićke dobi. Na placu je bila ribarnica sa živim šaranima, pa smo bili u prilici pokazati djeci kako se riba ulovi, očisti i tako dalje... Nije im to bila neka trauma. Možda zato jer nije ni nama. Nikad nismo skrivali kako se dolazi do mesa. Moj mlađi sin uredno zna čistiti ribe.

  7. #7
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ako želiš da bude vegetarijanac nemoj joj pripremati meso.
    Ja ne želim da mi djeca budu vjernici pa ne idemo u crkvu. A ne vodim ih u crkvu i za vrijeme propovijedi im šapćem da bog ne postoji.
    Nametanje osjećaja krivice za ubijanje životinja dok dijete s guštom jede batak po meni nije u redu.
    Ja ne zelim da bude vegetarijanac. Zelim da bude dovoljno informirana pa da sama odluci sto zeli biti. Ja sam tu da joj to omogucim.

    Meso nije probala kod kuce. Ali probala bi ga prije ili kasnije i toga sam svjesna. Niti joj zelim braniti, zivimo u drustvu svejeda.

    Nametanje osjecaja krivice ne dolazi u obzir, to ne radim nikome, a kamoli ne svome djetetu.

    Ovu temu nisam zamislila kao razglabanje o tome sto je moralno, a sto nije.. Zanima me je li netko konkretno imao slicnu situaciju i kako je postupio u tom slucaju, jer u mojoj okolini toga nema. A moji roditelji mi nisu bili primjer suptilnosti i prihvacanja razlicitosti.

  8. #8
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ne razumijem zasto ne zelis da bude vegetarijanac kod kuce? Tvoje je pravo da doma kuhas sto zelis ako nema zdravstvenih poteskoca zbog kojih bi bas trebalo jesti meso. U protivnom meni je potpuno ok da dijete doma jede sto i roditelji ako je uravnotezeno.

  9. #9
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne razumijem zasto ne zelis da bude vegetarijanac kod kuce? Tvoje je pravo da doma kuhas sto zelis ako nema zdravstvenih poteskoca zbog kojih bi bas trebalo jesti meso. U protivnom meni je potpuno ok da dijete doma jede sto i roditelji ako je uravnotezeno.
    Meni je ok da jede ono sto ona zeli jesti, ako je to razumno i meni izvodivo.
    Moja percepcija je drugacija od tvoje jer sam ja imala situaciju gdje nisam htjela jesti isto sto i moji roditelji. A oni su imali isti stav kao ti. I to mi se nije svidjelo.

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Pa neka jede sto zeli. Ali to ne znaci da joj ti to u kuci moras pripremati. Ne razumijem zasto bi morala?

  11. #11
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja ne razumijem kako ti je prihvatljivo pripremati djetetu meso ako si vegetarijanac iz etičkih razloga.

  12. #12
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Moja djeca imaju baku koja ne jede meso, iz recimo vjerskih razloga

    Nisam je čula da ikad djeci objašnjava zašto ne jede, a niti da su oni posebno pitali, njima je to jednostavno činjenica

  13. #13
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne razumijem kako ti je prihvatljivo pripremati djetetu meso ako si vegetarijanac iz etičkih razloga.
    Ne uzivam u tome, ali napravila bih i vece gadosti za nju. Tu mi je moralni osjecaj rastezljiv.

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Ne uzivam u tome, ali napravila bih i vece gadosti za nju. Tu mi je moralni osjecaj rastezljiv.
    Da, ali zaista ne vidim zbog cega. Da je iz zdravstvenih razloga - ok. Ovako zaista se nepotrebno patis.

  15. #15
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    dovoljno je da je djetetu fino . Kužim te Konfuzija, ja sam prestala biti vegetarijanka kad sam ostala trudna iz otprilike takvih razloga.

  16. #16
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam je čula da ikad djeci objašnjava zašto ne jede, a niti da su oni posebno pitali, njima je to jednostavno činjenica
    A jbga, moja pita. I pokazuje senzibilitet slican mome. A ja sam na sto muka kako da joj istinito, ali ipak ne pregrubo objasnim i kako da se pri tom suzdrzim od nametanja moralnih stavova djetetu od 5 godina... Da ima 10 godina, nema bada, idi kod bake pa vidi sto se dogadja.
    Posljednje uređivanje od Konfuzija : 12.04.2019. at 14:56

  17. #17
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali zaista ne vidim zbog cega. Da je iz zdravstvenih razloga - ok. Ovako zaista se nepotrebno patis.
    Nije mi patnja, zaista. Ne znam kako si to iscitala iz mojih rijeci, zanimljivo.

    Btw. Puno je stvari koje covjek radi a u njima ne uziva, niti moramo uzivati u svemu. Sve dok znamo zasto to radimo i trebamo raditi. Eto... Nije li Buddha rekao da je zivot patnja.

  18. #18
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Teško je tu biti pametan. Većina vegetarijanaca koje poznajem djeci je ipak u ranoj životnoj dobi nudilo meso, vjerojatno iz tog roditeljskog instinkta da sve pružiš svom mladunčetu i ne želiš ga zakidati zbog nekih svojih uvjerenja. No ta konkretna djeca su već u nižim razredima osnovne krenula vege putem.

    Mislim da je ključno u ovakvoj zbrkanoj situaciji postaviti prioritete i odlučiti. Ako odlučiš maloj i dalje peči batkiće, onda ja ne bi pričala horor priče o jadnim malim pilićima i ovčicama.

  19. #19
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ja razmišljam o budućnosti prehrane, slobodnoj površini za uzgoj hrane za 50tak godina i želim da mi dijete bude svejed. Nije da doma spremam skakavce, ali bih voljela da mu ni to nije tabu. Na pitanja o mesu imam i ja problem s odgovorima, ali se iztiltam i pokušavam dati "normalni" odgovor, u smislu šnicl je od pure, a pritom ne analizirati detalje.

  20. #20
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je ključno u ovakvoj zbrkanoj situaciji postaviti prioritete i odlučiti. Ako odlučiš maloj i dalje peči batkiće, onda ja ne bi pričala horor priče o jadnim malim pilićima i ovčicama.
    X
    Eto MM je rezultat toga. Jadne životinje, ne bih ja mogao biti okrutan da pecam ribu, lovci su ubojice - a ne može ručati bez mesa. Čak niti ne voli nešto životinje u smislu da se raspameti kad ih vidi. To je konfuzija iz primarnog odgoja. Meni je veliki problem što mene s tim opterećuje.

  21. #21
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Mislim da ne gledaju svi klinci na ubijanje zivotinja zbog hrane kao mi.
    Moj je jednom pitao jel trebamo ubiti kravu za mlijeko. Jer eto zna da moramo radi mesa.
    Vidio je kod susjeda kako vise svinjske polovice nakon kolinja,pa je pitai zasto je svinja na ljuljacki

    Meni ko maloj nista od toga nije bio problem. Al danas mi je uzas taj tren ubijanja zivotinje... Ne znam kak pojasniti.
    Recimo moja mama je do prije par god uzgajala pilice. Ja bih ih mogla cistiti nakon klanja,al da ja zakoljem,nikako...

  22. #22
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    A jbga, moja pita. I pokazuje senzibilitet slican mome. A ja sam na sto muka kako da joj istinito, ali ipak ne pregrubo objasnim i kako da se pri tom suzdrzim od nametanja moralnih stavova djetetu od 5 godina... Da ima 10 godina, nema bada, idi kod bake pa vidi sto se dogadja.
    meni se cini da je komplikacija upravo to pomalo idealisticko ili lagano naivno promisljanje da dijete i od 5 i od 10 godina ima sposobnost samorefleksije o takvim stvarima, kao i da se ti trebas/mozes suzdrzavati od "zivljenja" svojih moralnih stavova.
    djeca upijaju nase stavove, razumijevaju svijet preko nas i to je neminovno. ideja da ona treba kao "sama" odluciti bez tvog uplitanja je takode iluzija koju mnogi roditelji iz najboljih namjera gaje.
    ti si njena mama koju ona voli i svjesno i nesvjesno i radi i misli neke stvari onako kao osjeca da ti ocekujes ili zelis ili izravno trazis. i nema sanse da bude drukacije.

    ono sto kaze juul, u tim godinama je njihova kompetencija da sami "znaju" "odlucuju"da li im je hladno, toplo, da li su gladna, zedna, kako se osjecaju...

    a da li joj meso smeka to je odlucila i to ti je i pokazala.

    to prepustanje kvazi toga u njene ruke, da ona razmislja o takvoj vrsti eticnosti ili neeticnosti, mislim da samo zbunjuje dijete.

  23. #23
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Seni, mislim da si u svemu pravu, osim onoga dijela o samorefleksiji. 5 godina je mozda prerano ali 10 nije, iz vlastitog iskustva znam.

  24. #24
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Je li prerano djetetu od skoro 5 godina govoriti takve stvari?

    ....

    Ja sam kao dijete zivjela na selu i nisam bila postedjena dozivljaja kolinja, od cega mi se uvijek dizao zeludac, a kasnije kad sam bila veca radije sam otisla od kuce taj dan.
    Nije prerano. Mi zivimo u gradu, ali u ruralnom dijelu Amerike, gdje je velikom dijelu stanovnistva (sto ukljucuje i djecu) uzgajanje, a onda i ubijanje zivotinja zbog hrane, dio svakodnevnog zivota. Onima koji u tome posredno ili neposredno ne sudjeluju kod kuce, pokusava se pribliziti koncept "from farm to table" u skoli, institucijama poput mojeg posla (djecji muzej) i raznoraznih drugih udruga, organizacija, cega sve ne. Cinjenice im se prezentiraju ovisno o dobi (a tako i mi radimo kod kuce).

    Mislim da ne bih kuhala djeci meso u slucaju da mi ono predstavlja problem bilo kakve vrste (moralni, vjerski, gadljivost... sto god). Inace im kuham neke stvari koje ja ne jedem (cisti izbor, nikakva ideologija ili osjecaji).

  25. #25
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Seni, mislim da si u svemu pravu, osim onoga dijela o samorefleksiji. 5 godina je mozda prerano ali 10 nije, iz vlastitog iskustva znam.
    Naravno da je to individualno...
    razumijem tvoju dilemu, nije jednostavno, samo mislim da ces ti sama morati odluciti:
    spremati joj meso bez puno filozofiranja, ili naprosto prestati posluzivati meso.

    a ona će u nekom dobu kada bude sposkbna reflektirati vegetarijanstno na etickom nivou ovako ili onako odluciti što će.

    a do tada ćes odlučivati ti. Inače sam na tvom tragu: ne bih prisiljavala dijete jesti ono što ne želi (pod tim naravno ne mislim, da treba dijetetu davati hrpu slatkisa ili junka, nego da je preferencija ukusa i okusa hrane u djecjoj kompetenciji)
    Sretno!

  26. #26
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Inače, vas ne nasmijala mimina opaska, da je dijete mislilo da se batci beru sa koke.

  27. #27
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Inače, vas ne nasmijala mimina opaska, da je dijete mislilo da se batci beru sa koke.
    Douglas Adams.
    Moja je pitala jelda da koki ne smeta..

  28. #28
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Eh, da. Dob je zapravo kljucan koncept u ovome mome slucaju. Moje dijete pokazuje vecu zrelost od ocekivane za svoju dob. To su pitanja tipa tko je napravio nebo, sunce i oblake? Boli li travu kada ju striko kosi? I tako svaki dan nesto, iz vedra neba... Kao odgovor joj znam ponuditi razlicita tumacenja, netko kaze ovo, netko kaze ono i dobro ona to prihvaca..
    Apropos mesa jasno mi je da cu sama morati odluciti i tu ce na prvom mjestu biti njeno zdravlje. Ostale informacije malo-pomalo, pa cemo vidjeti.

    Hvala svima koji su dali konstruktivne komentare, zao mi je sto se Mojca nije javila.

  29. #29
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    To su sve posve normalna pitanja; ja ih cujem i od trogodisnjakinje doma. Stariji je s pet godina znao da jedemo zivotinje koje su prije toga bile zive. Probaj sama ne filozofirati previse o tome, vec prezentiraj cinjenicu onakvom kakva je, s detaljima za koje mislis da odgovaraju dobi.

    Tko je napravio nebo, sunce i oblake? Priroda (objasni onoliko koliko mislis da ce razumjeti). Ako ste vjernici, pretpostavljam da je tocan odgovor bog. Itd. Ako si uvjerenja da travu boli kad je netko kosi, reci joj da da, travu boli kad je netko kosi. Ako nisi, reci joj da je ne boli. Da travu treba obrezivati. Ili ne treba, ako volite da vam je do struka. Kako sama kazes, dobro to prihvaca, znaci da ce dobro prihvatiti i pricu o tome kako meso dolazi do stola. Mozda ce zbog toga prestati jesti meso, a mozda ne.

  30. #30
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    kćer mi je vegetarijanka.
    nije mi nikakav problem, jer ona ako ne može jesti nešto od našeg obroga skuha sama,
    naravno dovoljno je velika.
    ja pazim da njene namirnice ne dolaze u doticaj s našima,
    recimo ako radim mlince, stavim ih na masnoću na kojoj nije pečeno meso i slično.

    jedina nevjerojatna stvar u svemu mi je koliko mi ljudi, kao u šali,
    kaže da joj malo podmetnem :/

  31. #31
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    kćer mi je vegetarijanka.
    nije mi nikakav problem, jer ona ako ne može jesti nešto od našeg obroga skuha sama,
    naravno dovoljno je velika.
    ja pazim da njene namirnice ne dolaze u doticaj s našima,
    recimo ako radim mlince, stavim ih na masnoću na kojoj nije pečeno meso i slično.

    jedina nevjerojatna stvar u svemu mi je koliko mi ljudi, kao u šali,
    kaže da joj malo podmetnem :/
    Da, to bi ti se i moj tata mogao našaliti...
    Ali meni je upravo to presudno da su neki odabiri koji se razlikuju od uobičajenih uredu dok ne tlačiš okolinu s tim. Tako da mi je super da je tvojoj kćeri Ok opcija da ako nije "usputno" da se odvoji za nju dio hrane koji nije u dodiru s mesom, da si sama skuha. Vidjela sam neke suprotne primjere maltretiranja punoljetne djece, koja bi stvarno mogla skuhati i sama, i to mi je baš užas.

  32. #32
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ali ima u tim šalama i neke poante. Moj je tetak vegetarijanac tridesetak godina. Obitelj to naravno zna i vodi računa ali nisu svi dovoljno educirani što to točno znači pa je tako moja teta (druga teta, ne njegova žena) mislila da je dovoljno da makne kobasu iz kelja da bi to bio vege obrok, a to što je dinstano na masti nema veze. On i dan danas spominje taj kelj kako je bio fin. (nije nikad saznao)

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Moj kolega vegetarijanac u nedostatku neceg boljeg ili ne pripremljenog za njega ipak pojede pole koje su servirane uz mjesano meso meso ne pojede
    Ali morate priznati da ni jednom vegetarijancu nece biti nista ako tak nekaj pojede dok alergicaru u vecini ce bitibar manje dobro

  34. #34
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sjedim tu i ceskam se po glavi, a znam da ne bih trebala.

  35. #35
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    tko o cemu, jelena.o o alergijama

  36. #36
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Konfuzija, slažem se sa seni. To su normalna pitanja za dijete njene dobi. Ona kuži tvoju ambivalenciju oko mesa. Moraš nekako presjeći sama - inače... inače je konfuzija . Naime, ako dobro razumijem, ti misliš da je jedenje mesa lošiji izbor budući da životinje pate, i ona to kuži. To jest, nije to emotivno neutralno u smislu ne voliš ričet, a doma te tjeralo. A dijete, kao i svako dijete, je ekstra senzibilno oko toga i to kuži, ne nužno na racionalnom nivou, ali kuži da je neka pozadina iza mesa. Možda je bolja varijanta stvarno da joj niti ne pripremaš meso doma, ne znam..
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.04.2019. at 09:23

  37. #37
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Moj kolega vegetarijanac u nedostatku neceg boljeg ili ne pripremljenog za njega ipak pojede pole koje su servirane uz mjesano meso meso ne pojede
    Ali morate priznati da ni jednom vegetarijancu nece biti nista ako tak nekaj pojede dok alergicaru u vecini ce bitibar manje dobro
    moraš priznati da imaš jako čudne izjave, uglavnom potpuno nečitljive postove i da to traje više od desetljeća

    Konfuzija, ja bih na tvome mjestu pripremala jela po svom ukusu, a djetetu ne bih branila da jede meso izvan kuće.

  38. #38
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Konfuzija, ja bih na tvome mjestu pripremala jela po svom ukusu, a djetetu ne bih branila da jede meso izvan kuće.
    X. Nema šanse da u vašem domaćinstvu ona meso jede kao "vrijednosno neutralno". Neka kasnije postane svežderka, kasnije neka ima izbor. Shvaćam da ti ne želiš da njoj bude kao što je tebi bilo i da joj ne želiš stavljati zabrane jer si ih ti imala. Ali, to je lakše zamišljeno, nego izvedeno. Meni se čini da je nemogućnost izbora kod vas doma manja (emotivno-mentalna) šteta za nju od toga da ti ne jedeš meso zbog etičkih razloga (i to zna, već ste pričali o tome, tangentalno ste to dotakli), ali njoj ga onda nudiš - ona će to skužit, ako ne kuži sad, skužit će za godinu dvije najkasnije - dakle, nije to dugoročno održiva strategija.

    Jer, doći ćete do pitanja - zašto onda meni nudiš? Ako "to je dobro za djecu visavis nutrijenata" nije argument, doći će u pretežak izbor - želim da sama odlučiš, a trgat će se s tim da je njoj to fino, pa kako joj može biti da je važnije da je fino, ako životinje pate - argument grižnje savjesti koji se nameće sam od sebe.

    Jednostavnije bi bilo - mi ne jedemo, ostali jedu, ti možeš izvan kuće jesti.

    Čini se meni. Iako nisam vegetarijanac, povlačim paralele iz ateizma.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.04.2019. at 10:26

  39. #39
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Plus mi se čini da joj tu šalješ (nepripremanjem 2 vrste obroka) dobru poruku kako mama nije restoran s više menija ako nije nužna potreba. Tj. meni bi to bila dobra odgojna poruka za kćer koja će jednog dana sama biti domaćica i boriti se protiv društvenih očekivanja.

  40. #40
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Al ja recimo mislim da je za dijete u razvoju zaista bitno da konzumira i neke namirnice životinjskog porijekla i ako ih jede samo izvan kuće povremeno, ne znam koliko je dostatno.
    Nisam neki mesožder bila ni prije ni sad, dapače najdraže mi voće i povrće, al ipak... Bila sam vegetarijanka kao studentica (trajalo je godinu dana).

    Konfuzije ja bih joj pripremala i rekla da mama to ne jede jer mi se ne sviđa, a njoj bi dala. Kao što moja lchf frendica sinu kaže da neće pojest njegov ostatak kolača u slastičarnici jer ne jede kolače, kao ni kruh i dosta toga.

  41. #41
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zasto je netko na LCHF-u nije usporedivo s tim zašto je netko vegetarijanac.

    Mislim da je ina sve dobro rekla. Nije da će tvojoj kćeri išta faliti ako doma ne jede meso, jer ga ti ne spremaš. Ljudi općenito previše briju oko hrane i prehrane (mislim, ja prva), i često su uvjereni da se bez neke namirnice ne može, međutim svijet nas demantira uveliko.

    Kinezi ne konzumiraju mlijeko i mliječne proizvode - odakle im kalcij

    Japanci jedu triput manje neko mi - kako već nisu svi umrli od gladi

    Hindusi, budisti, adventisti sedmog dana, tibetanci - vegetarijanci generacijama, a samo Hindusa ima preko milijardu u svijetu.



    Ako doma kuhaš, ništa maloj neće faliti. A ako baš poželi meso, dogovori se s bakom.

  42. #42
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    koliko sam shvatila, Konfuzija je vegetarijanka, nije veganka. ako dijete, uz sve ostalo, jede jaja i mliječne proizvode, mislim da time nutritivno dobije sve što treba.

  43. #43
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    potpis na inu i seni
    da ne jedes meso jer ti nije fino, onda bih rekla da nastavis doma spremat.
    ako je zbog etickih razloga, onda ja ne. dijete od 5 godina jako dobro razumije

  44. #44
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Konfuzija, mene to podsjeća (ja sam ateist i nisam religiozno obrazovana) na koncept Adama i Eve i grižnje savjesti i slobodne volje koji ne razumijem i na koji emotivno reagiram. Slično je - tu je ta jabuka, Eva i Adam su free to chose it, ali zapravo, ako to odaberu, onda su (iz očiju roditelja, u očima djeteta) odabrali loše (roditelj je, znajući sve začkoljice, odabrao drugačije, ali sad čeka sa strane da dijete napravi svoj izbor). Rekla bih ti da je ne davanje izbora djetetu kod tebe doma - tvoj bolji izbor u ovom slučaju. Stavljaš je inače pred izazov, pred kojim se mora lomiti, bez tvog savjeta što činiti. Neka se protiv tebe buni kasnije i tvoje izbore propitkuje kasnije, kad je malo ekpiranija - tinedjžerstvo je tu idealno.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.04.2019. at 11:09

  45. #45
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    čekaj ina ajd mi pojasni npr dijete je traži da joj napravi piletinu i ona će reći ne, ne može.
    Meni to zvuči jednostavnije za reći nego za napraviti.

  46. #46
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    čekaj ina ajd mi pojasni npr dijete je traži da joj napravi piletinu i ona će reći ne, ne može.
    Meni to zvuči jednostavnije za reći nego za napraviti.
    Meni ne. Vojko V. . Ali, ja svijet mjerim samnom i mojim djetetom, ne znam ja dinamiku drugih, pa naravno ni Konfuzije i njene kćeri. Ovdje nabacujemo naš brainstorming, pa neka Konfuzija pokupi što joj je upotrebljivo. Nema tu THE odgovora. Ima THE odgovora za obitelj x, obitelj y, itd.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.04.2019. at 12:10

  47. #47
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ja bih išla s full disclosureom - tipa - mama ne kuha meso jer ga ne jede zbog toga jer životinje pate, a sve hranjivo možemo dobiti iz drugih namirnica. Tata ne jede meso zbog zdravstvenih razloga. Kući ne jedemo meso, ali možeš zamoliti baku itd. Probala bih tako ba bih vidjela. Ali, to zahtijeva kristalno čistu volju majke (da se mama sama ne lomi jer dijete neće okusit batke npr.).

  48. #48
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih išla s full disclosureom - tipa - mama ne kuha meso jer ga ne jede zbog toga jer životinje pate, a sve hranjivo možemo dobiti iz drugih namirnica. Tata ne jede meso zbog zdravstvenih razloga. Kući ne jedemo meso, ali možeš zamoliti baku itd. Probala bih tako ba bih vidjela. Ali, to zahtijeva kristalno čistu volju majke (da se mama sama ne lomi jer dijete neće okusit batke npr.).
    Ja kad nisam kuhala meso - nisam kuhala meso. I na pitanje zašto nema mesa, ja bih odgovorila da ga ja neću skuhati, ali da slobodno pitaju tatu da im skuha ili da se dogovore s bakom. I to je to.
    Nema tu puno mudrolije. Ako ne želiš kuhati doma meso, kiseli kupus ili baklavu s trešnjama, onda ih ne kuhaš.

  49. #49
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim, ja ne mogu zamislit da mi dijete nešto traži tipa spremi mi piletinu ili svinju (ono, restorantski), nasmijalo me uopće zamislit tu scenu. Što ima za ručak - to i to, malo se mora pojesti. Tako da ne znam koliko je to primjenjivo Konfuziji, jer ja sam manje sklona kompromisima i titranjima oko jela ionako. Plus ne bi me toliko žderao manjak izbora (opet paralela vjeronauka - nisam je stavljala da sama odluči ide li ili ne - sada ne ide, kasnije u životu može, ako želi).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.04.2019. at 12:19

  50. #50
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    čekaj ina ajd mi pojasni npr dijete je traži da joj napravi piletinu i ona će reći ne, ne može.
    Meni to zvuči jednostavnije za reći nego za napraviti.
    Ne da je jednostavno, nego jednostavnije ne može biti. Samo kažeš ja to ne kuham, kao što djeci mrtvo ladno kažem da ne kupujem gumene bombone na kile, ružičasti gotovi puding ili lizalice, jer mi vjera zabranjuje E129.

Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •