Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 142

Tema: Riječ "debljina"

  1. #51
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ja razumijem šta jelena hoće reć, fat shaming počinje puno prije nego što počne ozbiljno ugrožavanje zdravlja (koje bi bilo pandan anoreksiji), i po meni je ta "briga za zdravlje" malo racionalizacija, ko famozno depiliranje iz higijenskih razloga

    ja se s mužem posvađam na mrtvo ime kad gledamo neku seriju, i bude glumica neke normalne veličine, ali s nemršave strane spektra normalnog
    mm uvijek komentira "ajme šta je debela ova glumica"
    a meni se otklopi poklopac na glavi i suklja para, jer po mojoj procjeni žena je veličina 38, 40 uvrh glave
    što je M ilitiga MEDIUM - dakle potpuno normalna prosječna veličina
    ali on se ne da krstit

  2. #52
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Tema je počela s time da se debeli ljudi bore za svoja prava i dostojanstvo
    i drugo je pitanje da li je debljina zlo ili je sve to stvar mode

    Po meni, ako se i složimo da je debljina zdravstveni rizik, i dalje je sasvim legitimno očekivanje debelih ljudi da im se ne uskraćuje dostojanstvo i da ih se ne diskriminira
    kao da postoji neko vjerovanje, ako ljudima kažemo fat is ok, ti si ok i takva kolika jesi, onda oni neće se više ni trudit smršavit

    a mislim da to zaista tako jednostavno ne funkcionira

  3. #53
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerujem da ljudima koji diskriminiraju debele nije issue njihovo zdravlje, niti to da su nemarni i nepouzdani, već pretpostavka da nemaju samokontrole ni snage volje.
    Neka onaj koji uvijek ima savrsenu samokontrolu i snagu volje baci prvi kamen.

    Diskriminira ih upravo onaj koji ima problem s dozivljavanjem vlastitog tijela. Npr. imam 10 kg viska, za vikend sam pojela tri kremsnite, ali oke... To ne radim svaki dan, kao ona. Opravdavam se, ali se osjecam krivom. Zato sto su mi mediji nametnuli da moram imati toliko i toliko kila i izgledati kao koji je vec model trenutno najeksponiraniji.
    Bas kao sto su gorljivi protivnici gejeva oni zabrinuti da bi im se homo seks zapravo svidio.

  4. #54
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Tema je počela s time da se debeli ljudi bore za svoja prava i dostojanstvo
    i drugo je pitanje da li je debljina zlo ili je sve to stvar mode

    Po meni, ako se i složimo da je debljina zdravstveni rizik, i dalje je sasvim legitimno očekivanje debelih ljudi da im se ne uskraćuje dostojanstvo i da ih se ne diskriminira
    kao da postoji neko vjerovanje, ako ljudima kažemo fat is ok, ti si ok i takva kolika jesi, onda oni neće se više ni trudit smršavit

    a mislim da to zaista tako jednostavno ne funkcionira
    E pa da. Issue bi trebao biti iskljucivo zdravstvene prirode.
    Oh, pa ja svoje debeljuce i volim takve kakvi jesu, a rado bih da i oni vole sebe, jer su iste osobe bez obzira koliko kila imali.
    Debeli cesto imaju negativnu sliku o sebi i ne treba im jos otezavati zivot.
    Posljednje uređivanje od Konfuzija : 29.04.2019. at 14:25

  5. #55
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerujem da ljudima koji diskriminiraju debele nije issue njihovo zdravlje, niti to da su nemarni i nepouzdani, već pretpostavka da nemaju samokontrole ni snage volje.
    Da, to je djelomicni tocno.
    Ali isto tako je tocni da vecina ljudi koji nemaju problema sa tezinom zapravo bas i ne vole jesti. Odnosno hrana im je samo gorivo ne gaje emocije prema njoj. Jedu da bi prezivjeli. Nemaju potrebu biti potpuni siti .
    I tako...
    Rekla bih da je zapravo mrsavljenje i odrzavanje normalne tezine prilicno jednostavna stvar.
    Ono jedi manje kreci se vise.
    Jednostsvna ali ne i laka.
    Jer nekad to manje jest stvarno malo. U necijim ocima i premalo.
    Cak da uopce ne ulazimo.u druge mehanizme i odnos prema hrani.

  6. #56
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Cini mi se da se misli na takve stvari.. MM od 90 kg takodjer stane u jedno, kao i vecina ljudi, ali ja recimo nemam bas mjesta za noge. Zasto ne bi mogao biti odredjeni broj malo komotnijih sjedala koja bi se onda prodavala po malo vecoj cijeni, a ne da moras kupovati dvije karte, i sto je s visokim ljudima, i njima treba vise prostora? Ako moze modna industrija dodavati vece brojeve, zasto ne bi i oni?
    Mi u pravilu letimo Delta/KLM avionima i postoje sjedala s vise prostora za noge. Nije ih puno, ali ima ih. Ponekad kostaju vise, ponekad je cijena jednaka.

  7. #57
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    A ne mora ni biti da ne vole jesti. Imam prijateljicu koja jede puno više od mene, a nebo i zemlja smo što se tiče građe tijela. Ona je mršavica, ima 170 visine i 52,53 kg. Ja imam 168 visine i 62 kg. Ona je veličina 34, a ja 38. A i 38 hlače jedva navučem preko guzice, ali u struku su dobre pa se potrudim.

    I nikad nisam uspjela biti toliko mršava, a sve sam probala. Zadnji put kad se moglo reći da sam baš mršavica je bilo kad sam imala 9 godina.

    Valjda mi je takva građa tijela, kao i njoj.

  8. #58
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ja razumijem šta jelena hoće reć, fat shaming počinje puno prije nego što počne ozbiljno ugrožavanje zdravlja (koje bi bilo pandan anoreksiji), i po meni je ta "briga za zdravlje" malo racionalizacija, ko famozno depiliranje iz higijenskih razloga

    ja se s mužem posvađam na mrtvo ime kad gledamo neku seriju, i bude glumica neke normalne veličine, ali s nemršave strane spektra normalnog
    mm uvijek komentira "ajme šta je debela ova glumica"
    a meni se otklopi poklopac na glavi i suklja para, jer po mojoj procjeni žena je veličina 38, 40 uvrh glave
    što je M ilitiga MEDIUM - dakle potpuno normalna prosječna veličina
    ali on se ne da krstit
    Ja sam nedavno svog M-a testirala s izjavom da je depilacija out. A on je samo rekao - možeš mislit. Nije naravno pri tome mislio na higijenu
    MM srećom ne preferira ni mršavice, ni mišićave žene. A ja sam na samom početku veze rekla da ne podnosim komentare na debljinu i zbilja mi nikad nije ništa prigovorio. Sad me malo zafrkava jer sam se malo nabildala. Njemu je to muškasto. Mislim da ne razmišlja o tome da je u mojim godinama dobro da nešto drži to staračko tijelo

    Ja sam pred desetak godina zbog bolesti pala na BMI 18,3, a MM je u tom trenutku od brige imao BMI 19,3. Moje tijelo loše izgleda, nije to dobra figura za mršavicu. MM je rođen da bude mršav i ja vjerujem da će on popraviti statistiku dugovječnosti mršavih. On se ničega ne odriće. Jede kad hoće, koliko hoće i šta hoće, ali to nije puno. Tu i tamo krene na trčanje, istrči koji polumaraton, baš se sad sprema na jedan. Ali kad prestane s trčanjem, ne udeblja se. Niti smršavi kad počne trčati. Ali ako zbog nečega ne može jesti redovito, neko putovanje, neki niz sastanaka ili ne znam ni ja što, on odmah smršavi. Rekla bih sretnik za današnje uvjete. A opet, da živimo u šumi kao neki praljudi, on vjerojatno ne bi preživio. Moje tijelo sve marljivo spremi u zalihe.

  9. #59
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Mi u pravilu letimo Delta/KLM avionima i postoje sjedala s vise prostora za noge. Nije ih puno, ali ima ih. Ponekad kostaju vise, ponekad je cijena jednaka.
    To je skroz u redu. Jos da se i Evropljani dosjete...

  10. #60
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Kod mene je obrnuta slika.U okruženju sam debljih/krupnijih ljudi.Ne smatram se mršavicom,ali u njihovim očima jesam.I često čujem svakakve komentare na svoj račun.Kao da su ljubomorni i onda se sprdaju.Vidim da im smeta što npr. ne mogu pojesti čak ni srednju pizzu odjednom,ili veliku porciju ćevapa .Odmah krene prevrtanje očima,"šta,zar ne možeš više,ccc?","jao,pa ti nemaš dupeta ništa!","pa da,mi smo naravni,nama se prima,a ti si previše ljuta..." .Ono,ne znate me,ali ja sam izrazito mirna i antisvađalački raspoložena,ali čak se i za tom teorijom poseže ne bi li se objasnilo moje stanje(nedebljine,jelte ).
    Čak se ponekad ja osjećam diskriminisanom,ali najozbiljnije.
    Sad sam dobila koju kilu,i odmah je počelo:debljam se,popravljam se...Nikad zadovoljni.

  11. #61
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Sad si me sjetila mog prvog radnog mjesta. Nisu mi ti komentari dobro sjeli, pa sam ih u nekom trenutku konačno zatrla u korijenu.

  12. #62
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    To je skroz u redu. Jos da se i Evropljani dosjete...
    Šališ se? Pa KLM je europska kompanija.

  13. #63
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Mrzim komentiranje tuđe težine, pogotovo kad te nitko ništa ne pita
    Prema mršavima ili debelim, svejedno.
    Meni je kolegica rekla da možda bolujem od anoreksije (173 cm i 59 kg tada) ničim izazvana, van konteksta i teme
    Ono, čovjek ulazi u prostoriju i kreće procjena...
    Bila sam baš nemilosrdna i uzvratila rečenicom da mi se i samoj u fazi kad sam imala viška kila izmijenila percepcija pa su mi se svi ostali činili nekako premršavi i anoreksični.Oće to.
    Onda je nastala neugodna tišina.
    Kasnije se ispričala
    I rekla kako je nekad imala tanki strukić i čak izvukla sliku od prije 20 godina
    Eto.
    Jednostavno postoje ljudi koji vole drugima nalaziti mane, to može biti bilo što - težina, stil oblačenju, broj djece, bračni status....

  14. #64
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Šališ se? Pa KLM je europska kompanija.
    Zar ima KLM na europskim letovima takva mjesta? Nikad cula.

  15. #65
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Zar ima KLM na europskim letovima takva mjesta? Nikad cula.
    Mislim da svaki avion ima takva mjesta, barem odredjeni tipovi.

  16. #66
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Debele žene su često zločeste jer mrze mršave žene. I ja oću svoja prava

  17. #67
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ja priznajem da mrzim mršave kad me pitaju kako mogu pojesti cijelu pizzu. Eto mogu, jednostavno. Ali ja nisam ni debela. Osim po kriterijima Tangerininog muža.
    Mrzim i kad me debela žena pita zašto želim smršaviti jer ajme, vidi nju pa je opet zadovoljna.

    Prava i za M veličine.

  18. #68
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    (Gdje nam je onaj transgender topic? Nestao je s djece (ne)vegetarijanaca...)

  19. #69
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    (Gdje nam je onaj transgender topic? Nestao je s djece (ne)vegetarijanaca...)
    Taj topic je u nekim problemima haha. Imaš na onom nekom dijelu za pitanja za admine temu, skroz dolje na forumu, ne znam sad kako se točno zove.

  20. #70
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja priznajem da mrzim mršave kad me pitaju kako mogu pojesti cijelu pizzu. Eto mogu, jednostavno. Ali ja nisam ni debela. Osim po kriterijima Tangerininog muža.
    Mrzim i kad me debela žena pita zašto želim smršaviti jer ajme, vidi nju pa je opet zadovoljna.

    Prava i za M veličine.
    Ja ne pitam nikoga ništa i zaboli me može li netko pojesti batak ili strpati čitavu kokoš odjednom. Ali svi su opterećeni zašto je meni dovoljan batak.

  21. #71
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Trina
    tang pripremi oklagiju za muža

  22. #72
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Njoj je dosta i flasa ne treba ona oklagiju
    Cura za pozeliti snade se s cim stigne

  23. #73
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Pih, cijelu pizzu (ako je dobra) pojedem i ja bez problema.

    Ali osobito volim kad mi odvale komadinu torte (one za koju već vidim da je neću voljeti - prepreslatka), ili jos bolje više komada ako ih ima više, sa značajnim : ti bar možeš!
    a ja onda panično tražim muža da to uvalim na njegov tanjur, ali avaj i on već panično traži mene sa isto takvim punom tanjurom, jer i on je: ti bar možeš
    Pa onda zajedno tražimo kako da nakon par zalogaja negdje diskretno odložimo tanjure...

  24. #74
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne pitam nikoga ništa i zaboli me može li netko pojesti batak ili strpati čitavu kokoš odjednom. Ali svi su opterećeni zašto je meni dovoljan batak.
    Ma nisam na tebe mislila. Ima s obje strane komentara. Iako mislim da su to sve ljudi koji i inače komentiraju druge, nevezano za hranu. Ali moram priznati da mi bude neugodno dovršiti jelo nakon takve šokiranosti količinom.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Oct 2018
    Postovi
    57

    Početno

    Mislim da se svi slazemo da su i anoreksija i morbidna pretilost bolesti. Meni je zanimljivo da se anoreksicne manekenke vec odavno proziva u negativnom kontekstu (prema mom misljenju opravdano), ali sad u trend ulaze tzv. Oversize modeli kao npr. Tess Holiday, sto je fakticki druga strana medalje, jer se radi o jednako nezdravoj tezini.

  26. #76
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Silkice nisi jedina, nikad u životu nisam pojela cijelu pizzu, ni velike ćevape. Jedem često, al po manje. Ne mogu toliko odjednom.

    Meni je zanimljivo kako ljudi znaju reć ajme koliko x pojede i ništa se ne.deblja a y jede malo i deblja se od zraka. To naprosto nije istina.

    Evo ja sam često u zadnje vrijeme na služb. putovanjima s kolegama.s posla s ovakvim tvrdnjama i onda kroz par dana vrlo lako uočiš loše navike ovih koji kukaju da malo jedu a debljaju se.

    Unesu toliko kalorija pićem i glupostima, a manje pravom hranom. A i nju umjesto ranije jedu tek u 22-23h navečer, pa slijedi prežderavanje. I još se sprdaju sa mnom da šta ja stalno jedem ili nešto imam sa sobom. Rekla bih da je jednadžba manje više jednostavna (osim u slučaju nekih dokazanih zdravstv.poteškoća/poremećaja i sl., a to je zaista mali postotak).
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 29.04.2019. at 22:34

  27. #77
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mislim da ipak zanemarujes i metabolizam kao takav. Stvarno nismo svi isti i raznorazne varijable ulaze u osnovnu formulu, gdje output mora biti veci od inputa. Kod nekoga ih je lako definirati, kod nekoga teze.

    Naravno, brdo ljudi nije u stanju osvijestiti sto, zapravo, unosi.

  28. #78
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da ipak zanemarujes i metabolizam kao takav. Stvarno nismo svi isti i raznorazne varijable ulaze u osnovnu formulu, gdje output mora biti veci od inputa. Kod nekoga ih je lako definirati, kod nekoga teze.

    Naravno, brdo ljudi nije u stanju osvijestiti sto, zapravo, unosi.
    Stvar s metabolizmom može proći kod malo jače figure, kod pretilosti baš i ne.

  29. #79
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Naravno da u najvecem broju slucajeva debljina je rezultat prevelioog unosa. Ali kako i zasto dodje do prevelikog unosa je stvar koju cesto nemamo u perspektivi, kad nam prodje kroz glavu kako debeli ne drze do sebe/ kako nemaju samokontrole/ kako mi mrsavi mozemo paziti etc.
    Hrana i hranjenje ima zestoku emocionalnu komponentu i vecina nas (svi) preko hrane zadovoljavamo i podsvjesne emocionalne potrebe. I ima ljudi cije su emocionalne potrebe/ povrede takve da jedu. Puno i previse. A onda imamo i ljude koji su pretili bili i kao djeca. Kada se masne stanice ne samo uvecavaju kada se debljamo nego i stvaraju nove! A takve je viskove puno teze skidati.
    I ja mislim da su morbidno debeli ljudi u jako nepovoljnom polozaju- mislim da su vecini ljudi odbojni i da dozivljavaju puno osuda, izrecenih i neizrecenih, puno savjeta netrazenih etc. Inace hrpa ljudi ima hrpu destruktivnih navika (primjerice pusenje) i ne dozivljava drustvenu osudu tog tipa kao debeli radi nebrige o sebi.
    Anoreksija je druga prica. I mislim da uopce nema veze s ovom temom. Teror izgleda treca. A komentiranje tudjih tijela i prehrambenih navika je stvar kulture.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  30. #80
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Pušači nikad nisu bili toliko diskriminirani koliko su danas. Šteta što velike guzice, umjetne trepavice, ekstenzije i plastični nokti ne nailaze na jednako zgražanje kao na pušenje. I pretilost se pokušava prezentirati kao normalna. Ali pušenje je bljak.

  31. #81
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Pa da, ali pusenje stvarno nije nikakva potreba.
    Nije da moras pusiti svaki dan.
    A jesti moras.
    Pa ako imas problem sa hranom ne mozes jednostavno prestati jesti uopce.
    Posljednje uređivanje od sirius : 30.04.2019. at 10:42

  32. #82
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pušači su "diskriminirani" zato što pušenje smeta drugim ljudima.

  33. #83
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja uopce ne pricam u terminima normalnog i nenormalnog nego da i pusenje i prekomjerno hranjenje spadaju u samodestruktivna ponasanja koja su jako rasprostranjena. A sigurno ce se u ducanu zdrave hrane lakse zaposliti pusac nego morbidno pretila osoba. Ne bih se slozila da su pusaci diskriminiraniji nego ikad, mislim samo da je danas puno visa svijest o stetnosti pusenja nego ranije.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  34. #84
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Slažem se da su i pušači diskriminirani jer smetaju drugima, a bome štete i svom zdravlju.

    Kaae izuzela sam “posebne“ slučajeve,a takvih je usudila bih se reći 5 % do max.10%, stoga i dalje stojim iza onoga što sam napisala jer to vrijedi za 90% ljudi. Pišem za prosjek ne za izuzetke.

    Prevelik unos kalorija, premala potrošnja vode ka pretilnosti.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 30.04.2019. at 10:57

  35. #85
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Dok mi život nije obiteljski dao uvid izbliza u svijet poremećaja prehrane ja nisam mogla niti zamisliti koliko je kompleksna ta sfera hrane, hranjenja i emocija. To je takav paket svjesnih i podsvjesnih radnji i zadovoljenja potreba koji me užasnuo i otvorio mi oči prema sasvim nekom nepoznatom dijelu ljudske psihe i svakodnevnice mnogih ljudi.

    Meni je osobno hrana uvijek bila nevažna u životu, nisam gurman, puno toga ne volim, o hrani razmišljam kad ogladnim i prestanem o njoj misliti čim želudac prestaje kruliti.
    Ne veseli me niti rastužuje ni hrana ni proces hranjenja. Volim slatko, ali ni o njemu ne mislim dok mi ne dođe želja za nečim slatkim koja je nekad češća nekad rjeđa, ovisno u fazi ciklusa valjda. Zanimljivo mi je to da meni kojoj je hrana baš nevažna muž redovito tvrdi da sam ja užasno komplicirana s hranom. A nisam, jedem što volim, ne jedem što ne volim. Tog što ne volm je više, ok. Radije neću jesti ništa ili ću pojesti šnitu kruha nego jesti nešto što mi nije fino. To on smatram kompliciranim. Hm.

  36. #86
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pušači su "diskriminirani" zato što pušenje smeta drugim ljudima.
    Mene debeo / mršav ili našminkan / nenašminkan / gol ako hoće ne ugrožava. Pušač me ugrožava direktno - smrad, dim, curenje očiju, začepljenje nosa. Ono, ne mogu disat odmah tu i sad. Da ne govorimo o dalekosežnim posljedicama po zdravlje. Tako da...c'mon s "diskriminacijom" pušača. A da li se puši zbog emotivnih potreba, to prepuštam sasi da odgovori - vjerojatno niti to nije crno/ bijelo.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 30.04.2019. at 11:48

  37. #87
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Stavit umjetne nokte i pušenje u istu ravan... ma ne kužim.

  38. #88
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Pušenje je danas puno slicnije prejedanju. Ne vidim nijednu poveznicu s umjetnim noktima.

  39. #89
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pušenje je danas puno slicnije prejedanju. Ne vidim nijednu poveznicu s umjetnim noktima.
    Ja ne vidim poveznicu sa prejedanjem. Vidim jedino kao mehanizam opustanja i zadovoljavanja emocionalnih potreba, ali cigarete jesu nesto cemu se uopce ne mora izlagati. Pa onda nema niti tog mehanizma kusnje i okidaca. Dok je sa hranom svakodnevna borba.
    Posljednje uređivanje od sirius : 30.04.2019. at 12:52

  40. #90
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Pa pušač ugrožava druge ako puši pored njih, ne vidim kako bi ugrožavao druge ako to ne radi.
    Ne mislim da su pušači diskriminirani, u redu mi je odvojiti prostore za pušače i nepušače, a uvijek se može pušiti vani na zraku.

    Debljinu i diskriminaciju nisam nikad dovodila u poveznicu. Radim u branši koja nije trgovina zdrave hrane niti kozmetike pa ima ljudi svih oblika i definitivno nisu diskriminirani ni debeli ni pušači. U nekim je branšama možda drugačije.

  41. #91
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Debljina je valjda najsramotnija i najvidljivija od svih "karakternih mana", a nase drustvo je takvo da se svi osjecaju super pozvani dijeliti savjete kako izgubiti kile. I to najcesce ljudi koji u zivotu nisu morali skinuti vise od 5 kg ako izuzmemo trudnicku tezinu. I sama cinjenica da dijele savjete vec govori kako je ta "mana" primjecena, tj ne samo primjecena nego cemo djelovati i "savjetovati".
    Ti isti ljudi ce se pri tome osjecati super zato sto "savjetuju", dakle "dobronamjerni su", jos s k tome bolji od tih debelih jer
    a.nisu debeli
    b.nikad nisu bili debeli (one jedne godine kad se bas nakupilo kg od BINGa, su to sv.tri kralja pospremili)
    c.nisu rekli debeloj osobi "kako si debela debela kravo" nego su dali pristojan dobronamjeran savjet iako zapravo svi znamo da to senitment koji je isprovocirao dobronamjeran savjet
    Na nesto se moram osvrnuti. Morbidno pretile osobe bi se trebale lijeciti kod lijecnika a mozda i na psihoterapiju ici. Ali sto je s osobama koje nisu morbildno debele, nego imaju BMI >25?
    Dakle potpuno zdrave, punije osobe?
    Stalno mi na pamet pada Rihanna (iako nemam pojma koji je njen BMI) I fat shaming koji je uslijedio nakon sto dobila one kile prije godinu dvije. Mislim zenska je punija, al stvarno ne starhujem da joj je zdravlje ugrozeno zbog kila.
    To "zdravlje" je bas super izgovor za pljuvat po nekome.

  42. #92
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Šta bi spadalo u diskriminaciju debelih? Ne mislim konkretno na probleme debelih, percepciju okoline i slično. Na tu temu mi se sviđaju postovi sase i tang, odnosno slažem se s njima. Ali ako se hoću nadovezat na početni post, moram proznat da ne znam što bi bila diskriminacija debelih. Ne vjerujem da je to neka značajna društvena pojava, ali naravno, možda sam u krivu.

  43. #93
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Debljina je valjda najsramotnija i najvidljivija od svih "karakternih mana", a nase drustvo je takvo da se svi osjecaju super pozvani dijeliti savjete kako izgubiti kile. I to najcesce ljudi koji u zivotu nisu morali skinuti vise od 5 kg ako izuzmemo trudnicku tezinu. I sama cinjenica da dijele savjete vec govori kako je ta "mana" primjecena, tj ne samo primjecena nego cemo djelovati i "savjetovati".
    Ti isti ljudi ce se pri tome osjecati super zato sto "savjetuju", dakle "dobronamjerni su", jos s k tome bolji od tih debelih jer
    a.nisu debeli
    b.nikad nisu bili debeli (one jedne godine kad se bas nakupilo kg od BINGa, su to sv.tri kralja pospremili)
    c.nisu rekli debeloj osobi "kako si debela debela kravo" nego su dali pristojan dobronamjeran savjet iako zapravo svi znamo da to senitment koji je isprovocirao dobronamjeran savjet
    Na nesto se moram osvrnuti. Morbidno pretile osobe bi se trebale lijeciti kod lijecnika a mozda i na psihoterapiju ici. Ali sto je s osobama koje nisu morbildno debele, nego imaju BMI >25?
    Dakle potpuno zdrave, punije osobe?
    Stalno mi na pamet pada Rihanna (iako nemam pojma koji je njen BMI) I fat shaming koji je uslijedio nakon sto dobila one kile prije godinu dvije. Mislim zenska je punija, al stvarno ne starhujem da joj je zdravlje ugrozeno zbog kila.
    To "zdravlje" je bas super izgovor za pljuvat po nekome.
    potpis
    i naravno, ti koji pametuju nemaju predrasude
    Posljednje uređivanje od magriz : 30.04.2019. at 13:47

  44. #94
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Šta bi spadalo u diskriminaciju debelih? Ne mislim konkretno na probleme debelih, percepciju okoline i slično. Na tu temu mi se sviđaju postovi sase i tang, odnosno slažem se s njima. Ali ako se hoću nadovezat na početni post, moram proznat da ne znam što bi bila diskriminacija debelih. Ne vjerujem da je to neka značajna društvena pojava, ali naravno, možda sam u krivu.

    evo jedan meni zanimljiv članak koji odgovara malo na tvoja, a još i na neka pitanja
    https://www.psychologytoday.com/us/b...see-fat-people

  45. #95
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja bih rekla da je zloba isto česta i vidljiva karakterna mana, pa onda, ako nije debljina na meti, nešto je drugo.

  46. #96
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    evo jedan meni zanimljiv članak koji odgovara malo na tvoja, a još i na neka pitanja
    https://www.psychologytoday.com/us/b...see-fat-people
    Pa ogovara na neka, ali to je ipak članak pisan za američko društvo, koje je u mnogočemu zaista drugačije od našeg, i od evropskih društava uopće.
    Posljednje uređivanje od vertex : 30.04.2019. at 13:57

  47. #97
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Nisam uopće napisala što me navelo da čitam o borbi za pravo debelih (neutralna riječ,nije pisano kao uvreda). Čekajući na oftalmologiji razgovara sam s dvije čekačice - jedna je bila 90+ i požalila se kako liječnici ne shvaćaju ozbiljno njene probleme s vidom jer je jako stara. Druga je rekla da ima 100kg i da nju nitko od liječnika ne shvaća ozbiljno. Pa su pričale o pokretima za pravo starijih osoba i debljih. Volim se deklarirati kao borkinja protiv predrasuda ali o debljini nisam imala pojma dok sam o marginalizaciju starijih odavno svjedočila. ( Imam 46 god i 64 kg)

  48. #98
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    i naravno, ti koji pametuju nemaju predrasude
    . Uh, da, meni bi apsolutno bilo logičnije pametovanje oko cigareta i alkohola - i jedno i drugo neposredno ugrožava okolinu, cigareta više (ako pretpostavimo da su svi koji piju ostali doma i ne vozikaju aute). Iako, moram priznati da oko one Lorimer ili kako se zove - zdvojna sam. Mislim da je njena popunjenost ipak štetna za zdravlje, tj., da se radi o nekom meni bliskom, tipa kćer, vjerojatno bih joj ukazivala na to - ne iz aspekta estetike, nego zdravlja.

  49. #99
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam uopće napisala što me navelo da čitam o borbi za pravo debelih (neutralna riječ,nije pisano kao uvreda). Čekajući na oftalmologiji razgovara sam s dvije čekačice - jedna je bila 90+ i požalila se kako liječnici ne shvaćaju ozbiljno njene probleme s vidom jer je jako stara. Druga je rekla da ima 100kg i da nju nitko od liječnika ne shvaća ozbiljno. Pa su pričale o pokretima za pravo starijih osoba i debljih. Volim se deklarirati kao borkinja protiv predrasuda ali o debljini nisam imala pojma dok sam o marginalizaciju starijih odavno svjedočila. ( Imam 46 god i 64 kg)
    da, da i to s doktorima vidim da se često spominje

  50. #100
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Uopće ne sumnjam da debeli imaju tih problema s doktorima, ali konkretno u našem sustavu, to je redovita pojava. Moja sestra je 10 godina bila onkološki pacijent, pa je odgovor na svaku smetnju bio: znate, vi ste onkološki pacijent. Muževoj baki su postavili neku dijagnozu za rame, i mučili je fizikalnom, prigovarali joj da ne radi dovoljno, ona je govorila da boli, oni da boli jer ne radi dovoljno, dok je neprepoznati karcinom rastao u ramenu (od tuda i bol) i onda je, naravno, od tog karcinoma i umrla. U nas je to neka opća lijenost sustava - jednom kad imaš nešto, sve se pripisuje tome.
    Grozno je kad te ne vide i ne zanimaš ih.
    Posljednje uređivanje od vertex : 30.04.2019. at 14:15

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •