Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 142 od 142

Tema: Riječ "debljina"

  1. #101
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Mene to uopce ne cudi.
    Pa podrazumjeva se da su odredeni zdravstveni problemi direktno vezani uz dob ili tezinu.
    To nema veze s nekim posebnim pravima.
    I drugi mladi i idealne tezine su u istom " sosu" sto se promatranja cijelog tijela i sustava od strane bilo kojeg doktora tice.

  2. #102
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    U nas je to neka opća lijenost sustava - jednom kad imaš nešto, sve se pripisuje tome.
    Grozno je kad te ne vide i ne zanimaš ih.
    Slazem se.
    Nisam lijecnik, niti imam studiju za citirati ali sam uvjerena da je debljina simptom neceg, bilo tjelesne ili dusevne bolesti a ne bolest sama po sebi, a osobito ne karakterna mana.
    Nekad sam znala gledati one emisije tipa my 300Lbs life i (priznajem) zgrazat se kako si ljudi mogu to dopistiti, zasto se ne pokrenu, ovo ono. A onda ispadne da vecina njih ima ili ozbiljan zdravstveni problem ili krenu na terapiju pa isplivaju zlostavljanja iz djetinstva, mucne zivotne price itd.
    Sasa i Barbi su posale o povezanosti hrane i emocija, to su teski kincepti za prihvatiti i onome tko ih prozivljava a kamoli onome tko nema nikakvih slicnih iskustava.
    Posljednje uređivanje od betty blue : 30.04.2019. at 15:41

  3. #103
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Pa i meni je posve legitimno da ti doktor već s vrata vikne "smršavite, prestanite pušit i pit" čak iako konkretno zdravstveno stanje radi kojeg si došao nije povezano s nečim od toga. Naprosto zato većina Hrvata previše jede, pije i puši, a ako smanjiš, možda pomogne čak i tom stanju, a sigurno ti neće naškoditi.

  4. #104
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Fat shaming je stvaran i čak i opće prihvaćen i sigurno se ne komentiraju u jednakoj mjeri oni koji su premršavi kao oni koji su predebeli. I debeli su sigurno često i češće diskriminirani.
    Ja sam od svoje 20g stalno na nekim dijetama.
    Vjerovali ili ne prima mi se i čaša vode, strahovito moram paziti što ću pojesti. Nisam nikada bila jako debela..uvijek je to bilo do nekih 10kg viška. Varirala sam od konfekcijskog 42 ( jednom sam bila i 44) pa do 36. Da bih bila 36 morala sam živjeti na listu salate.
    Hvala Bogu pa zrelošću dođe i pamet pa sam shvatila da sam građe pješčanog sata, da imam guzicu i cicu i struk i da nikada ne mogu biti mršava i to ni ne želim jer ne izgledam dobro.

    U uredu imam 2 kolegice... jedna ima 175cm i 55kg a druga 168cm i 50kg. Da ne vidim svojim očima ne bih vjerovala, količine koje one pojedu ja ne pojedem u 3 dana. One od jutra razmišljaju o tome što će se jesti. Isto tako 1,5g sam živjela s mršavom šogoricom koja me doslovce pitala da li se sramim jesti pred njom.
    Sad sam opet na LCHF-u i uglavnom prije cca 2mj ja konfekcijskog broja 42 a kolegice 34 i dođe nam jedan klijent i komentiramo kako tih dana ne stižemo ni jesti od gužve, a on ni 5-6 kaže meni pa ne bi ti se reklo, a ja pazim na svaki zalogaj.
    Nikada nisam niti bi mi palo napamet komentirati nečiju mršavost ili debljinu no ljudi si to često dozvoljavaju. Stvarno nikada ne znaš da li se i s čim netko bori. Oni izuzetno pretili ljudi koji se stvarno pretrpavaju hranom sigurno nisu sretni i iza toga stoji neki psihički razlog i to je bolest kao i svaka druga. Zanimljivo mi je kako ljudi često znaju reći pa što ne zna zatvoriti usta, kontrolirati se a s druge strane svi razumijemo pušaće da im nije lako prestati pušiti.

  5. #105
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Pa postoje ambulante za lijecenje debljine. Za djecu i odrasle. Tamo se dobije kimpletna obrada, pracenje nutricionista i psihologa, cak i trenizi.
    Samk treba se pozeljeti lijeciti od debljine. Ne vjerujem da lijecnici obiteljske medicine to predlazu. Pretpostavljam da pedijatri i lijecnici skolske medicine predlazu cesece.
    Ali cak i uz lijecenje to je vecinom borba i ostatak zivota.

  6. #106
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa postoje ambulante za lijecenje debljine. Za djecu i odrasle. Tamo se dobije kimpletna obrada, pracenje nutricionista i psihologa, cak i trenizi.
    Samk treba se pozeljeti lijeciti od debljine. Ne vjerujem da lijecnici obiteljske medicine to predlazu. Pretpostavljam da pedijatri i lijecnici skolske medicine predlazu cesece.
    Ali cak i uz lijecenje to je vecinom borba i ostatak zivota.
    U zagrebu ima svega, netko tko zeli biti zdrav ima stotine nacina da to postigne. Nisam sigurna da drugdje (izuzev vecih gradova) postoji dostupnost zdrav.usluga niti da su ljudi dovoljno educirani da znaju odakle krenuti.

  7. #107
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa postoje ambulante za lijecenje debljine. Za djecu i odrasle. Tamo se dobije kimpletna obrada, pracenje nutricionista i psihologa, cak i trenizi.
    Samk treba se pozeljeti lijeciti od debljine. Ne vjerujem da lijecnici obiteljske medicine to predlazu. Pretpostavljam da pedijatri i lijecnici skolske medicine predlazu cesece.
    Ali cak i uz lijecenje to je vecinom borba i ostatak zivota.
    Isto kao što se treba poželjeti i liječiti od depresije. Kad bi to bilo tako lako.

  8. #108
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    A Mitovski, taj komentar klijenta je stvarno za popizdit. Ja uvijek sanjam da cu takvima spustit ali se najcesce samo crvenim, pametnih replika se sjetim pod tusem navecer.

  9. #109
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    A Mitovski, taj komentar klijenta je stvarno za popizdit. Ja uvijek sanjam da cu takvima spustit ali se najcesce samo crvenim, pametnih replika se sjetim pod tusem navecer.
    Užas, ja sam ostala zabezeknuta. Nisam se sjetila ništa drugo nego sam se zahvalila na komplimentu.

  10. #110
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Ne stignem sad detaljnije, samo sam htjela reci da mi se svidja kako pises na ovoj temi, betty.

  11. #111
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Mislim da ljudi više fet šejmaju ove s 10-20 kila viška od onih koji su bolesno pretili.
    Za prve više misle "a daj prestani više samo pričat o tome, zatvori gubec i idi trčat". Jer činjenica i je da je lakše skinuti 15 kila nego 90.
    Od ovih drugih više zaziru, od takve debljine su iskreno užasnuti pa se boje da ne bi prešlo na njih.
    Pa prvima dobacuju u facu, a drugima iza leđa.

  12. #112
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da ljudi više fet šejmaju ove s 10-20 kila viška od onih koji su bolesno pretili.
    Za prve više misle "a daj prestani više samo pričat o tome, zatvori gubec i idi trčat". Jer činjenica i je da je lakše skinuti 15 kila nego 90.
    Od ovih drugih više zaziru, od takve debljine su iskreno užasnuti pa se boje da ne bi prešlo na njih.
    Pa prvima dobacuju u facu, a drugima iza leđa.
    Zapravo, meni je bilo puno lakse skinuti 40-ak kila (mozda i vise), a s 30-ak godina, nego otprilike ijednu sad, s 41. Nekad je puno lakse skinuti vise, pogotovo kad se to dogadja zajedno s nekom prekretnicom u nacinu zivota.

  13. #113
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja uopce ne pricam u terminima normalnog i nenormalnog nego da i pusenje i prekomjerno hranjenje spadaju u samodestruktivna ponasanja koja su jako rasprostranjena. A sigurno ce se u ducanu zdrave hrane lakse zaposliti pusac nego morbidno pretila osoba. Ne bih se slozila da su pusaci diskriminiraniji nego ikad, mislim samo da je danas puno visa svijest o stetnosti pusenja nego ranije.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ne znam je li stvar u tome da (morbidno) pretilih ima puno vise nego negdje drugdje (Hrvatska, Europa opcenito), ali cini mi se da tu stvarno pretilost nije direktna prepreka zaposljavanju u ducanima zdrave hrane.

    Sto se pusaca tice, rekla bih da im je ovdje opcenito teze. Zabranjeno je pusenje u stanovima (vecina se iznajmljuje), a u to gotovo nitko ne pusi ni u vlastitoj kuci jer je izuzetno skupo profesionalno ciscenje i uklanjanje miomirisa cigarete i ostalih tragova pusenja u trenutku kad tu kucu zele prodati.

    Osobno sam raskinula suradnju s gospodjom koja nam je par puta cistila kucu jer je nakon nje ostajao smrad cigareta. Nije, naravno, pusila u kuci, ali odjeca, kosa, koza... hebi ga, osjetilo se. U kuci s dvoje male djece i osobom sa trajno smanjenim kapacitetom pluca, ne zelim second hand smoke.

    Sto se tice lijecnika, ovdje se nisam susrela s odmahivanjem ruku ili ignoriranjem simptoma, bolesti, ideja, cega god, a zbog viska kilograma, osim u prvom susretu s ginekologom kad sam tek dosla, no taj je poznat da svakome predbacuje tezinu, neovisno o tome koja je. Taj je opcenito bio neugodan i besmislen, zapravo, neovisno o tezini.

    Ne mogu reci da bi mi bilo drago da netko smatra da sam nepouzdana, neodgovorna ili nestabilna osoba zbog viska kila jer jednostavno - nisam. Sigurno takvih ima, ali nisu nuzno takvi zbog debljine. Mozda su debeli zbog nestabilnosti. Jedna bivsa kolegica, prilicno sportske gradje i zdrave kilaze, redovito je trcala maratone, trenirala svaki dan, jela pred nama na poslu zdravu, uravnotezenu hranu. I onda je, nakon epizode padanja u nesvijesti i povracanja krvi na poslu, doslo do toga da je zapravo teska ovisnica o (nezdravoj) hrani koju je, nakon jela unutar svoja cetiri zida, uglavnom povracala. Ili odlazila na trcanje od 3-4 sata, u nadi da se nece primiti.


    E, da, pada mi jedna bitna stvar na pamet kad razmisljam o debljini s obje strane bare. Preselila sam 2009-te i sjecam se sa je odjeca veca od zenskog XL ili nekog 44/46 bila ili nepostojeca ili je licila na vrece za brasno, kavu, eventualno zavjese babe Jage, tako da si zapravo uz visak kila trebao, u najmanju ruku, izgledati i kao ta neka baba Jaga. Ili opcenito jadno. A s obzirom da odijelo, na kraju krajeva, ipak cini covjeka, onda taj neki generalni jad bas i ne pridodaje opcem dojmu.

    Tu ima puno vise lijepe, moderne odjece u svim velicinama pa i kad nosis neki stvarno veliki konfekcijski broj ne moras nuzno izgledati kao da te izbacila rijeka. Moja gujica stane u standardne velicine, do normalnog zenskog XL-a, ali skroz mi je ok vidjeti da ne bih morala izgledati kao baba Jaga da sam ostala na tezini od prije 10 godina.

  14. #114
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ipak, moram dodati da su americke velicine xs-xl ipak vece od evropskih. Ali vi koji ste vise po evropi, znate da se i evropske drzave razlikuju po tome. Trenutno na sebi imam bench jaknu velicine L koja mi je potaman, kupila je u Beogradu pre selidbe (ja sam emigrirala 2012., ali ne znam kad sam jupila jaknu, lol). Gap nosim s ili m. Pantalone velicine americkog 6 su mi ili ok ili velike, ali imam jedne evropske 36 koje su mi omanje. Farmerke iz evrope broj 28 su mi ovde kao 26. Kad narucim online, ako je italijansko (a ne za americko trziste) cesto nosim i 42. Citala sam da su velicine generalno 'porasle' (s vise nije bas tako small).
    U Kaliforniji ima jako malo debelih ljudi. Na zalost, obicno su manjine. Ali ovde je nas 30% koji nismo rodjeni u Americi, tako da...
    Licno, bas ne volim diskriminaciju po tezini, i mislim da buce treba da se bune kad se osete ugrozenim i da dobiju neku vrstu podrske. Ja sam imala body image issues (ili mislila da ih imam) dok me Amerika toga nije oslobodila. Jako, jako, puno toga je do sredine. Secam se kad mi je svekrva prvi put dosla u posetu (volim svoju sveki) da sam prvi put ovde osetila da me neko premerava da bi 'procenio' jesam li debela. U BG su ta skeniranja bila normala. Kad sam 4. put bila trudna, zena koja me vidjala maltene svakodnevno me je tek u 6. mesecu pitala jesam li trudna. Na pitanje kako nije ranije primetila da mi stomak raste, rekla mi je da mi gleda u facu kad pricamo, lol.

  15. #115
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Preletila sam po odgovorima pa neću citirati svakog odvojeno. Spominjanje pušenja i plastičnih noktiju u istoj rečenici je bilo samo u smislu estetike, mode, ne zdravstvenog odgoja. Pušači su zadnjih godina neprihvatljivi u svakom pogledu, malo tko se danas mora gušiti u tuđem dimu. Što se zddravlja tiče, pušenje je grozno, pretilost je jednako grozna i za sobom vuče milijun komplikacija. Ali šteta je što puno žena potrati puno godina svog života na dijete, brojanje kalorija i raznorazna opterećenja vezana za hranu, samo zbog oblina ili par kg "viška". Gotovo nijedna od mojih prijateljica koje su na dijetama nemaju višak po mom mišljenju ali one smatraju da imaju. Pretilost i pet, deset kg više su vijee različite stvari. Uostalom, dobar karakter i inteligencija nemaju kile. Teže su frustracije i kompleksi od ičega, to treba promijeniti iz korijena.

  16. #116
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Ipak, moram dodati da su americke velicine xs-xl ipak vece od evropskih. Ali vi koji ste vise po evropi, znate da se i evropske drzave razlikuju po tome. Trenutno na sebi imam bench jaknu velicine L koja mi je potaman, kupila je u Beogradu pre selidbe (ja sam emigrirala 2012., ali ne znam kad sam jupila jaknu, lol). Gap nosim s ili m. Pantalone velicine americkog 6 su mi ili ok ili velike, ali imam jedne evropske 36 koje su mi omanje. Farmerke iz evrope broj 28 su mi ovde kao 26. Kad narucim online, ako je italijansko (a ne za americko trziste) cesto nosim i 42. Citala sam da su velicine generalno 'porasle' (s vise nije bas tako small).
    Ovo je skroz istina. Moj muz nosi samo europsku robu jer mu je muski XS/S ogroman u Americi. Ja nosim L/XL Gap i H&M, kao neku paralelu. Imam sacicu robe iz Zare i mislim da je sve XL, osim neke siroke veste. Imam jednu bench haljinu XL koja mi je bila super s 15 kila manje. Sad mi je super, za gledanje.

    Moram i ja reci da me Amerika bas oslobodila oko detalja koji su mi i dalje nezamislivi u Zagrebu. Jucer sam odradila trening, u tajicama i majici koja pokriva guzicu (iz raznoraznih razloga ovaj cas, lol) i, igrom slucaja morala ostati u toj robi i otrcati u ducan po nesto neodgodivo, pokupiti djecu iz vrtica i skole, a onda jos i odvesti kcer na balet. Prebacila sam preko sebe neku vestu, majicu, sto sam vec imala, cisto da se ne smrznem i to je to. Nisam niti u jednom trenutku osjetila da me netko premjerava jer, brat bratu, nemam tijelo za reklamiranje tajica, a nisam se niti osjecala lose. Outfit svakako nije nesto sto cu inace odabrati za bilo kakav izlazak.

    (Nisam prljava i nemarna, majke mi. Preslacim se i perem nakon treninga, osim kad se zvijezde ovako nekako poklope ili padnu. )

  17. #117

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    408

    Početno

    Pušaći su neprihvatljivi jer truju sve oko sebe a ni predebeli ni premršavi ne truju nikog

  18. #118
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    U mom gradu lokalna vlast je potpuno zabranila pusenje na javnim povrsinama. Znaci ne mozes da hodas ulicom i da pusis, nema pusenja na autobuskoj stanici, u parku, na plazi, na setalistima. U sustini jedino mesto za pusenje je u jednoporodicnoj kuci ili dvoristu jednoporodicne kuce. Postoji nekoliko barova koji su dobili posebnu dozvolu za pusenje, ali generalno se ne pusi ni u restoranima. Kampus univerziteta je skroz smoke and vape free. Znaci nemre nigde. Pa aj budi pusac ovde, hehe.

  19. #119
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Evropa je mila majka prema Ameriki.

  20. #120
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mislim da u mom selu (ok, gradu ) pusenje na javnim povrsinama nije zabranjeno, ali u principu rijetko tko pusi. Pusaci su uglavnom na stepenicama vlastitog kucnog praga. Lokalni campus, sto sveucilista (sva tri) i bolnice su svi smoke/vape free, plus sto velik broj javnih zgrada, a i privatnih mallova ima oznaku nepusenja barem XY metara od ulaza u zgradu, ili cak fasade. Djecji muzej u kojem radim takodjer ne dozvoljava pusenje na svom "campusu". Mislim da nema niti jednog restorana, bara ili nekog drugog lokala u kojem se smije pusiti. Neki, mislim, dozvoljavaju pusenje na terasi.

    Vjerujem da ni ovdje nije lako biti pusac.

  21. #121
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Naglasavam da je u pitanju lokalna vlast, znaci gradjani mog grada su glasali da taj ordinance stupi na snagu. Grad odmah pored nas (Oakland) nema takvu meru u svojoj lokalnoj vlasti. Za univerzitetske kampuse nisam sigurna ko odredjuje, ali znam da oni imaju potpunu kontrolu nad svojim povrsinama. Znaci ako je drzava vlasnik univerziteta u nekom gradu, pravila grada se ne odnose na univerzitetski kampus.

  22. #122
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mogu reci da bi mi bilo drago da netko smatra da sam nepouzdana, neodgovorna ili nestabilna osoba zbog viska kila jer jednostavno - nisam. Sigurno takvih ima, ali nisu nuzno takvi zbog debljine.
    Ajme Kaae uopće mi je nepojmljivo da netko tako nešto može zaključit zbog nečije debljine Komentiranje nečijeg izgleda i to još osobi u facu mi je ispod svakog nivoa.

    ja imam osjećaj da čak postoje razlike i u samoj Europi, dok sam živjela u Francuskoj (a i Nijemci nadaleko poznati po svojoj modi i stilu oblačenja ) puno manje pažnje obraćaju na oblačenje, šminkanje i sl nego recimo Talijani ili mi.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 30.04.2019. at 23:41

  23. #123
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    I tako, sad trebamo polako spojit teme o predrasudama

    Oko mene srecom nitko ne spominje debljinu. Kod mene na poslu to sigurno nije problem. Niti su mrsavi spretniji i brži. A imamo i prave anoreksicne i prave pretile. Na nasem malom uzorku ekstrema, razlika je da su anoreksicni ponosni na svoju figuru, al loše raspolozeni, a pravi pretili nisu sigurno ponosni, al su sigurno veseliji.

    Negdje sam rekla da su mi pusenje i prejedanje usporedivi, mislila sam iz perspektive autodestrukcije. Istina je da jesti ne mozes samo prestati, kao sto mozes prestati pusiti. Al mozes prestati dozivotno jesti slatko i kruh. To je isto, samo prekrizis i nema vise.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 01.05.2019. at 01:52

  24. #124
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme Kaae uopće mi je nepojmljivo da netko tako nešto može zaključit zbog nečije debljine Komentiranje nečijeg izgleda i to još osobi u facu mi je ispod svakog nivoa.
    Spominjalo se, mislim, ranije na ovom topicu, a i na predrasudama sto ih Jelena spominje.

  25. #125
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ma Kaae treba imat samo neki spreman i dobar odgovor za takve i odbrusit im.

    Ja sam baš jučer razmišljala zbog teme koliko pretilnih osoba poznajem osobno i razmišljam, razmišljam, pa ja ne znam nikoga osobno (bucmastijih s nešto kila viška da, al pretilnih ne)

    I onda skužim ej pa muž od frendice ima 150kg, al ja ga nisam nikad gledala kroz tu prizmu jer je prije svega jakoo duhovita i vesela osoba.

    Godinama.mi je cimerica kolegica bila gđa također pretilna.

    Pa sam igrom.slučaja jučer popodne završila u stanu s gđom tog “tipa“, prelijepom ženom,još ljepše kože. U haljini divnog uzorka.isto veseljak.

    To je moj dojam, al utjecaj na zdravlje kod pretilnih (ne s viškovima) je nažalost prisutan.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.05.2019. at 08:25

  26. #126
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Jelena,
    to da Talijani imaju više stila u odijevanju od Nijemaca je stereotip, a ne predrasuda. Nema tu negativne konotacije, samo je drugačije. Ili što cure kažu da se u Americi puno manje pažnje poklanja izgledu i odijevanju nego u Europi.

    Pa evo na temi je puno ljudi reklo da im je jednako strašno vidjet pretilnu i anoreksičnu osobu u pogledu zdravlja. Razmijenjujemo mišljenja. Za to forum služi.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.05.2019. at 08:33

  27. #127
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Lili, ja bih rekla to nije ni stereotip, ni predrasuda, nego manje vise cinjenica. Naravno neutralno koonotirana.
    jasno je meni da nepristojni ljudi komentiraju sve i svašta, no još nisam baš shvatila sto je otvaračica teme mislila pod diskriminacijom.

  28. #128

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ni ja bas. Osobno sam sklonija gubit kile i znam dobit i komentare i savjete osudujuceg tipa i kad sam krajnje nezadovoljna tezinom, tj. kad izgubim kile jednako kao i kad nakupim kile na meni lijep i odlicnoseosjecam nacin. I pogode me u oba slucaja.

  29. #129
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Pa ako se sjedala u avionu ili kinu i kazalistu prave tako da ti tu ne mozes sjest, to je diskriminacija, zar ne?

  30. #130
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Pušenje je bolest isto kao i pretilost
    Ok. jesti moraš
    Ali prekomjerno ne moraš
    Osim ako imaš neki gadan problem
    Pušiti ne moraš
    Ali ako imaš potrebu sebe trovati, isto imaš problem kao i onaj koji prekomjerno unosi hranu, dakle onaj nepotrebni dio koji ti ne služi za zadovoljenje tjelesnih potreba da bi živio, a ugrožava tvoje zdravlje
    U oba slučaja je riječ o nekoj devijaciji
    Onda se možemo pitati zašto pušačima ne bi izgradili kina ili kazališta posebno
    Kao i zašto ne bi u avion, tramvaj bus ugradili sjedala za veće gabarite
    Zato jer se valjda polazi od pretpostavke prosječnog čovjeka

    Nije duplo sjedalo standard
    Isto kao što nije ni pušačko kino
    Jer većina ljudi nema taj problem, a ako ima na njemu je da ga riješi, sam ili uz stručnu pomoć
    Nije rješenje sigurno napraviti ni posebno kino za pušače ni poseban bus za pretile.
    I je li to poruka koja se treba slati?
    Nisam sigurna

  31. #131

    Datum pristupanja
    May 2019
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    I A imamo i prave anoreksicne i prave pretile. Na nasem malom uzorku ekstrema, razlika je da su anoreksicni ponosni na svoju figuru, al loše raspolozeni,
    Anoreksija je ozbiljna bolest s teškim posljedicama. Molim Vas, nemojte to koristiti očigledno misleći na nešto što nije anoreksija. Pretty please.
    Hvala.

  32. #132
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma Kaae treba imat samo neki spreman i dobar odgovor za takve i odbrusit im.

    Ja sam baš jučer razmišljala zbog teme koliko pretilnih osoba poznajem osobno i razmišljam, razmišljam, pa ja ne znam nikoga osobno (bucmastijih s nešto kila viška da, al pretilnih ne)

    I onda skužim ej pa muž od frendice ima 150kg, al ja ga nisam nikad gledala kroz tu prizmu jer je prije svega jakoo duhovita i vesela osoba.

    Godinama.mi je cimerica kolegica bila gđa također pretilna.

    Pa sam igrom.slučaja jučer popodne završila u stanu s gđom tog “tipa“, prelijepom ženom,još ljepše kože. U haljini divnog uzorka.isto veseljak.

    To je moj dojam, al utjecaj na zdravlje kod pretilnih (ne s viškovima) je nažalost prisutan.
    Nitko mi nista takvo nije rekao, valjda ne dajem vibru da sam tip osobe kojoj je pozeljno dati nepozeljne komentare i savjete.

    Druga stvar je to sto, barem koliko mi se cini i kako vidim samu sebe (hebi ga, ponekad percepcija samog sebe stvarno moze biti pogresna) izgledam prilicno ok. Nisam neuredna i zapustena (magriz ne bi bila sretna da mi vidi zub, ali nisam ni ja... i radim na tome koliko i kako financije dozvoljavaju ), ne oblacim se kao cudo. I vjerojatno ukupnom dojmu pomaze to sto sam pokretna i okretna, ne vucem se kao smrt na dopustu. Imam stvarno puno previse kila na vagi, ali zapravo se ne vide u punom zamahu. Na pregledu kod (novog) doktora, a i prvi put kod trenerice, obicno traze da stanem na vagu nekoliko puta.

    Tako da svakako ima smisla i taj neki prvi, osnovni dojam. Poznajem i ovdje dosta (morbidno) pretilih koje su vesele (i/ili duhovite) osobe i neki su stvarno takvi, a nekima je takvo ponasanje kompenzacija, odnosno neki pokusaj pripadanja i ignoriranja cinjenice da su zapravo nesretni u svojoj kozi.

    Ja se ne osjecam nesretno, ok mi je moja koza. Ljuta sam samo (trenutno) sto ne mogu prokuziti neke stvari.

  33. #133
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Nije duplo sjedalo standard
    Isto kao što nije ni pušačko kino
    Jer većina ljudi nema taj problem, a ako ima na njemu je da ga riješi, sam ili uz stručnu pomoć
    Nije rješenje sigurno napraviti ni posebno kino za pušače ni poseban bus za pretile.
    I je li to poruka koja se treba slati?
    Nisam sigurna
    Ja nemam nista protiv kina za pusace ni busa za debele, koju bi to poruku poslalo? Da postoje pusaci koji se ne mogu suzdrzati da ne zapale u kinu i ljudi cija guzica ne moze stati u sjedalo za nekoga od max 90 kg i da bi oni mozda htjeli pogledati film i voziti se busom? Trebalo bi istraziti trziste, ali vjerujem da ideja ne bi bila isplativa, inace bi to vec netko napravio.
    Da drzava zaista zeli stati na kraj pusenju, cigarete bi bile stavljene izvan zakona (nije li nikotinska ovisnost jedna od najjacih ovisnosti?), a na nezdrave, debljajuce namirnice bi se razrezao veliki porez, gradjani bi imali odgovarajucu medicinsku podrsku da prestanu pusiti i smrsave, bile bi medijske kampanje itd... Nije li niska cijena cigareta, ali i alkohola u HR (u usporedbi s drugim EU zemljama) poruka koja se ne bi trebala slati?

  34. #134
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ako se sjedala u avionu ili kinu i kazalistu prave tako da ti tu ne mozes sjest, to je diskriminacija, zar ne?
    Ne bih rekla, sve dok postoji neka alternativa, makar ona bila prazan prostor, kao sto se (ovdje? ne znam zapravo ima li ga u Hrvatskoj) ostavlja za osobe u invalidskim kolicima i njihovu pratnju. Tu bi se, pretpostavljam, donijelo drugacije/vece sjedalo za osobu koja ne stane u standardne okvire.

    Diskriminacija je (i tu cu namjerno izostaviti rasu, rod, spol i neka druga obiljezja) namjerno iskljucivanje ljudi iz aktivnosti koje bi im inace bile primjerene. Osobe s posebnim potrebama, fizicke ili psihicke prirode, ne ocekuju cuda, sto je cesto pogresna pretpostavka ili predrasuda. No to ne znaci da nemaju pravo sudjelovati u svakodnevnom zivotu ili aktivnostima koje su primjerene njihovim sposobnostima.

    Jednostavni primjeri: ucenik u invalidskim kolicima ne ocekuje sudjelovanje u utrci na 100 metara sprintom. To je apsolutno nemoguce. Ali ocekuje i mora mu biti omoguceno sudjelovanje na satu tjelesnog odgoja, u okviru njegovih fizickih mogucnosti. Moje dijete s alergijom na hranu ne ocekuje da skolski sustav zabrani svim obiteljima da prestanu pakirati rucak koji sadrzi indijski orascic, ali mora mu se omoguciti siguran boravak u skolskom prostoru (javne skole; privatna to ne mora) i zbog njegovih potreba ce se, ako treba, mijenjati dinamika skolskog rucka ili nastave nekog predmeta. Zbog pretile osobe se ne moraju sva sjedala u kinu ili kazalistu instalirati drugacije, ali treba postojati nacin da osoba pogleda film ili predstavu, ovako ili onako, na neki dostojanstven, primjeren nacin.

    Standard je standard, opcenito. Nema razloga mijenjati ga zbog vanstandardnih situacija. Bitno je samo prihvatiti ih da postoje i uzeti u obzir.

  35. #135
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Kao i zašto ne bi u avion, tramvaj bus ugradili sjedala za veće gabarite
    U onim "novim" tramvajima u Zagrebu (mislim, bili su jos uvijek relativno novi oko 2008/2009) postoji sjedalo vecih gabarita, okrenuto je suprotno smjeru voznje, ako se ne varam, na samom pocetku tramvaja.

  36. #136
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena,
    to da Talijani imaju više stila u odijevanju od Nijemaca je stereotip, a ne predrasuda. Nema tu negativne konotacije, samo je drugačije. Ili što cure kažu da se u Americi puno manje pažnje poklanja izgledu i odijevanju nego u Europi.

    Pa evo na temi je puno ljudi reklo da im je jednako strašno vidjet pretilnu i anoreksičnu osobu u pogledu zdravlja. Razmijenjujemo mišljenja. Za to forum služi.
    Ma nisam samo na to mislila, ali i na to
    Ne na to da Talijani (Portugalci, Ššanjolci, Šveđani, Danci...) imaju bolji osjećaj za estetiku od Nijemaca, nego da mi imamo kao Talijani. Naš dizajn je totalno neprepoznatljiv i bezličan. Odi u čekaonicu u nekoj bolnici, pa vidi što je prosječan Hrvat, a ne onih 15 % na Zg špici ili splitska riva.

  37. #137
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Prosjecan hrvat je prosjecan

  38. #138
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Jelena, dobar point.

  39. #139
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Prosjecan hrvat je prosjecan
    Pa ako se govori o narodu ne misli se na Gisele Buendchen i Romy Schneider.

  40. #140
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ako se sjedala u avionu ili kinu i kazalistu prave tako da ti tu ne mozes sjest, to je diskriminacija, zar ne?
    Možda je, ali su onda visoki žestoko diskrimirani. Ne znam često imam problema s mjestom za moge, MM koji je skoro 20 cm viši od mene još i više, zapravo redovito. Gledam na to tako da smo - nestandardni. Iako, čini mi se da nismo toliko nestandradni, odnosno da nije malo visokih i da je vrijeme za promjenu standarda.

  41. #141
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih rekla, sve dok postoji neka alternativa, makar ona bila prazan prostor, kao sto se (ovdje? ne znam zapravo ima li ga u Hrvatskoj) ostavlja za osobe u invalidskim kolicima i njihovu pratnju. Tu bi se, pretpostavljam, donijelo drugacije/vece sjedalo za osobu koja ne stane u standardne okvire.

    Diskriminacija je (i tu cu namjerno izostaviti rasu, rod, spol i neka druga obiljezja) namjerno iskljucivanje ljudi iz aktivnosti koje bi im inace bile primjerene. Osobe s posebnim potrebama, fizicke ili psihicke prirode, ne ocekuju cuda, sto je cesto pogresna pretpostavka ili predrasuda. No to ne znaci da nemaju pravo sudjelovati u svakodnevnom zivotu ili aktivnostima koje su primjerene njihovim sposobnostima.

    Jednostavni primjeri: ucenik u invalidskim kolicima ne ocekuje sudjelovanje u utrci na 100 metara sprintom. To je apsolutno nemoguce. Ali ocekuje i mora mu biti omoguceno sudjelovanje na satu tjelesnog odgoja, u okviru njegovih fizickih mogucnosti. Moje dijete s alergijom na hranu ne ocekuje da skolski sustav zabrani svim obiteljima da prestanu pakirati rucak koji sadrzi indijski orascic, ali mora mu se omoguciti siguran boravak u skolskom prostoru (javne skole; privatna to ne mora) i zbog njegovih potreba ce se, ako treba, mijenjati dinamika skolskog rucka ili nastave nekog predmeta. Zbog pretile osobe se ne moraju sva sjedala u kinu ili kazalistu instalirati drugacije, ali treba postojati nacin da osoba pogleda film ili predstavu, ovako ili onako, na neki dostojanstven, primjeren nacin.

    Standard je standard, opcenito. Nema razloga mijenjati ga zbog vanstandardnih situacija. Bitno je samo prihvatiti ih da postoje i uzeti u obzir.
    Ovaj mi se post jako sviđa, mislim da je to ono kako bi takve stvari trebalo hendlat.

  42. #142
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Citajuci knjigu potpuno neveznu za temu, naletim na info o postojanju ove organizacije:
    https://www.naafaonline.com/dev2/about/index.html
    Founded in 1969, the National Association to Advance Fat Acceptance (NAAFA) is a non-profit, all volunteer, civil rights organization dedicated to protecting the rights and improving the quality of life for fat people. NAAFA works to eliminate discrimination based on body size and provide fat people with the tools for self-empowerment through advocacy, public education, and support.



Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •