Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 135

Tema: Rodno neutralni odgoj i izrazavanje

  1. #51
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Moram priznati da sam slabo teorijski obrazovana po ovom pitanju, no kad je odgoj djece tema trudimo se u obitelji pokazati i rječju i primjerom da nema npr muških i ženskih poslova u kući ili van kuće. Ili dok su bili manji, mlađem sinu je sestra naravno bila ogromni uzor, pa je htio nositi špangice, labelo, narukvice, lakirati nokte i sl i često je takav išao u vrtić ili van (nezaboravno je bilo kad je na onim danima vojske neki vojnik šokirano shvatio da on ima nalakirane nokte, pa ga išao uvjeravati da to nije za njega ). No kako su i drugi primjetili malo po malo je skužio da to nije “norma” i uklopio se u normu, bez neke drame ili traume za njega (neko vrijeme sam mu nokte pakirala prozirnim lakom kao kompromis želje da ima lak i želje da se uklopi )

    No bitnije od forsiranja da se sve radi jednako (jer imamo različite sklonosti) mislim da je u odgoju najbitnije da pokažemo djeci da ih uvijek prihvaćamo, neovisno o tome kako izgledaš, koju odjeću nosiš, tko ti se sviđa. Recimo, ako je priča o tome da neki dečko/muškarac možda ima curu koja mu se svđa često ubacimo napomenu da možda ima dečka (i obrnuto) - da vide da je to sasvim ok i nimalo loše, ili kad starija dođe s nekom teorijom koja vlada u razredu da je X “čudna” jer nosi majice na npr. Jurića opet joj objašnjavamo da nema veze jer je jedino bitno da se njoj sviđa ta majica, da trebaš nositi ono što ti se sviđa a ne ono što ti se ne sviđa samo zbog toga što će drugi misliti itd... Sad su još mali ali nadam se da će bar nešto o toleranciji i prihvaćanju drugačijih učiti i u školi.

    Je li to “rodno neutralan” odgoj? Sumnjam, nisam od onih koji govore “možeš sve” i kažem im ako će nešto što žele biti dočekano kao društveno neprihvatljivo ili čudno, no ako baš i dalje žele.. ok. Imaju moju podršku ali nek ne kažu da ih nismo upozorili (imam jako jako loše mišljenje o netolerantnosti našeg društva)

  2. #52
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    A osobe koje sebe definišu kao "fluidne" ili "rodno neutralne"? Da li se one osećaju i kao muško i kao žensko ili ni kao muško ni kao žensko? Da li su one biseksualne ili aseksualne? Ako seksualnost i rodnu pripadnost definišemo kao spektar, jasno mi je da su moguće sve kombinacije, naravno, ali ja se totalno gubim u toj novoj terminologiji roda, pola i seksualne orijentacije.
    Sve sto si napisala je bas tako kako si napisala. Fluidne osobe su - fluidne. Neki s vremenom definiraju seksualnost i rodnu pripadnost, a neke ne. Neke osobe je uspiju/uspijevaju definirati samo privremeno. A neki uopce ne zele ni pokusati, odnosno ne osjecaju potrebu.


    Jesam ti pomogla? Zvuci jos kompliciranije.


    Sasa je odlicno sve sazela.

  3. #53
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne razumijem paralelu coskova kuce i rodno neutralnog odgoja. Mislim, razumijem, ako pricamo samo i iskljucivo o patrijarhalnim drustvima.

    Nasa kuca, u punom i prenesenom smislu rijeci ima jako puno coskova i gotovo svi su moji. Tako mi je pao grah, a ne nuzno odgoj. Sto se djece tice, rekla bih da imaju tu privilegiju da odrastaju u najraznolikijem okruzenju koje smo im u mogucnosti priustiti tu gdje jesmo (voljela bih da smo negdje gdje je stanovnistvo manje homogeno, ali sto je tu je) i drago mi je da je njihova norma drugacija od one u kojoj sam odrastala ja, a i moj muz (koji cijeli zivot zivi u ovim krajevima). Naravno, daleko smo od savrsenog drustva.

    Sin je prestao nositi haljine s oko pet godina, ali i dalje bira odjevne predmete prema izgledu, a ne lokaciji u ducanu (vecina ducana jos uvijek ima odjele ili stranice za djevojcice ili djecake). Ove godine je krenuo u skolu i par puta je spomenuo da su mu stariji ucenici dobacili da izadje iz WC-a jer zbog duge plave kovrcave kose nije musko, ali prema svemu sudeci, to mu ne smeta. Ima spreman odgovor i nije ga briga. Kcer mi je olicenje stereotipne djevojcice, osim sto je puno prljavija od takvog primjerka.

  4. #54
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    A osobe koje sebe definišu kao "fluidne" ili "rodno neutralne"? Da li se one osećaju i kao muško i kao žensko ili ni kao muško ni kao žensko? Da li su one biseksualne ili aseksualne? Ako seksualnost i rodnu pripadnost definišemo kao spektar, jasno mi je da su moguće sve kombinacije, naravno, ali ja se totalno gubim u toj novoj terminologiji roda, pola i seksualne orijentacije.
    Ne znam odgovore na ova pitanja, tj mislim da su raznoliki no iskreno ne razumijem niti zasto su vazni. I kako na stvari mijenja to da li je rodno neutralna osoba i musko i zensko, a ne ni musko ni zensko. Pitanje bi ili aseksulanosti je lako- ako ih privlace osobe oba spola onda su biseksualni, a ako ih nitko ne privlaci onda su aseksualni. Opet sve je to u spektru. Ako me sada pitas kako se definira seksualno opredjeljenje rodno neutralne osobe zenskoga spola koju seksualno privlace zene- odgovor je da ne znam, ali opet ne mislim da je vazno u razgovoru o rodno neutralnom odgoju i prihvacanju transgender osoba sveukupno. Inace ne postoji odgoj kojim je moguce uciniti dijete transseksualnim.
    Vertex, postotak homoseksualnih osoba u populaciji je oko 10%, a transgender mislim oko 0.5.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #55

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Sve sto si napisala je bas tako kako si napisala. Fluidne osobe su - fluidne. Neki s vremenom definiraju seksualnost i rodnu pripadnost, a neke ne. Neke osobe je uspiju/uspijevaju definirati samo privremeno. A neki uopce ne zele ni pokusati, odnosno ne osjecaju potrebu.


    Jesam ti pomogla? Zvuci jos kompliciranije.


    Sasa je odlicno sve sazela.
    Jesi, jesi, ne zvuči uopšte komplikovano - samo zbunjujuće .

    Tj. sve ja to razumem racionalno i sve ja to znam onako kako je sasa objasnila, samo mi je na nekom iracionalnom, emotivnom nivou teško da se postavim u mindset recimo, aseksualne ili fluidne osobe, a da mi to ne izgleda, pa, neobično u najmanju ruku.

  6. #56
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Rodno fluidna osoba je i muško i žensko, odnosno osjeća se nekad kao muško, a nekad kao žensko. Rodno neutralna osoba nije ni jedno ni drugo.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam odgovore na ova pitanja, tj mislim da su raznoliki no iskreno ne razumijem niti zasto su vazni.
    Meni zapravo nisu važni, osim što sam nekoliko puta naletela na fb na neke žestoke terminološke rasprave tipa da li je biseksualac isto što i panseksualac i da li je gender neutral zapravo i muško i žensko ili nijedno od ta dva, pa sam shvatila da je to ceo jedan terminološki svet o kojem ne znam ništa i nisam nikad ni razmišljala...

  8. #58

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Tj. da se ispravim, jeste mi važna terminologija jer ako ću detetu da objašnjavam prihvatanje tuđe seksualnosti i rodne orijentacije, bilo bi lepo da o temi što više znam, zar ne?

  9. #59
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Jesi, jesi, ne zvuči uopšte komplikovano - samo zbunjujuće .

    Tj. sve ja to razumem racionalno i sve ja to znam onako kako je sasa objasnila, samo mi je na nekom iracionalnom, emotivnom nivou teško da se postavim u mindset recimo, aseksualne ili fluidne osobe, a da mi to ne izgleda, pa, neobično u najmanju ruku.
    I meni isto. Odnosno, kad bi mi netko rekao da je aseksualan, ne bih ni imala nikakvu reakciju. Ali da mi rodno fluidna osoba svako malo dolazi s tim da je jedan dan žensko, drugi dan muško, a eto bit ću možda gruba ali mislila bih da me zaje*ava.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    I meni isto. Odnosno, kad bi mi netko rekao da je aseksualan, ne bih ni imala nikakvu reakciju. Ali da mi rodno fluidna osoba svako malo dolazi s tim da je jedan dan žensko, drugi dan muško, a eto bit ću možda gruba ali mislila bih da me zaje*ava.

    A dobro, ne znam da li iko menja orijentaciju na taj način, ali, da, ja ne bih razumela takvu osobu onako, bez nekog dužeg razgovora sa njom. Što ne znači da bih je osudila - samo bih bila dubinski zbunjena.
    Jednako bi me zbunilo ono o čemu je kli_kli pisala na originalnoj temi- kome se ne sviđa ime, neka odabere sebi novo. Sa mojim neprepoznavanjem lica, to bi me uništilo totalno .

  11. #61
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    A dobro, ne znam da li iko menja orijentaciju na taj način, ali, da, ja ne bih razumela takvu osobu onako, bez nekog dužeg razgovora sa njom. Što ne znači da bih je osudila - samo bih bila dubinski zbunjena.
    Jednako bi me zbunilo ono o čemu je kli_kli pisala na originalnoj temi- kome se ne sviđa ime, neka odabere sebi novo. Sa mojim neprepoznavanjem lica, to bi me uništilo totalno .
    Kažem to jer sam čitala intervju s nekom rodno fluidnom ženom iz BiH, pa je ona tamo rekla da je nekad fluidna, a nekad Žaklina. Iako onda opet ne znam što je Žaklina. Ne bih je ni ja osudila, ali priznajem da bih da prvi put vidim, odnosno pričam s takvom osobom, na prvu pomislila da netko izvodi prank na meni.

  12. #62
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Sasa
    zaista te je užitak čitati!

  13. #63

  14. #64
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    tj mislim da su raznoliki no iskreno ne razumijem niti zasto su vazni.
    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Potpis - ako stvarno prihvatimo raznolikost, onda je ne osjećamo da ona postoji samo da nas netko provocira i "zeza u zdrav mozak", i tad sve te definicije niti neće bit važne - u kojem je točno postotku ovo ili ono, a rodno neutralni odgoj bit će moguć. Mislila sam da je postotak homoseksualaca manji od 10%. Koma da tako velik postotak još uvijek nije prihvaćen nego se s njime isprdava na Karnevalu, jer što će nas netko "zezat u zdrav mozak" sa svim tim i "nametat nam".

  15. #65

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Potpis - ako stvarno prihvatimo raznolikost, onda je ne osjećamo da ona postoji samo da nas netko provocira i "zeza u zdrav mozak", i tad sve te definicije niti neće bit važne - u kojem je točno postotku ovo ili ono, a rodno neutralni odgoj bit će moguć. Mislila sam da je postotak homoseksualaca manji od 10%. Koma da tako velik postotak još uvijek nije prihvaćen nego se s njime isprdava na Karnevalu, jer što će nas netko "zezat u zdrav mozak" sa svim tim i "nametat nam".
    Ja sam stekla utisak da je upravo ljudima koji se identifikuju u te postotke izuzetno važno da pravilno informišu druge o sebi, u smislu "upoznaj da bi razumeo".

    Sa druge strane, ja sam bila samo iskrena o svom neznanju i o svojim osećanjima. Racionalno mogu da prihvatim štošta ali me emotivno zbunjuje. I iskreno svaka čast onome ko se ničim ne da zbuniti i kome su sve promene tako osnovnih ljudskih karakteristika tako cool i neuznemirujuće, i kome ne bi trebalo vreme da se prilagodi niti informacije da ih bolje razume. Ja nisam nikad dosegla takve visine apsolutnog prihvatanja.

  16. #66
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Razumijem te, ali mislim da ti koji su neutralni niti sami ne znaju odgovor na sva ta pitanja, često su i sami u procesu upoznavanja samog sebe, pa bi to ispitivanje u RL situaciji trebalo ići mic-po-mic, po meni, i s time da je i odgovor "ne znam" OK. Vjerojatno svatko od nas ima sto stvari s kojim zbunjuje druge ljude, tako da nismo niti mi sami sto posto definirani. Sve je range.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.05.2019. at 10:01

  17. #67
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ma stvarno, najbolje je pročitati knjigu Srednji spol, meni je bila baš eyeopening, upravo zbog tog što si pulinka ti napisala - racionalno prihvaćaš, ali emotivno ti ne ide tako glatko...

  18. #68
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma stvarno, najbolje je pročitati knjigu Srednji spol, meni je bila baš eyeopening, upravo zbog tog što si pulinka ti napisala - racionalno prihvaćaš, ali emotivno ti ne ide tako glatko...
    Da, ja sam je davno pročitala, možda je i zbog toga.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    A ništa, onda bi vredelo potražiti tu knjigu, ne sećam se da mi je ikad zapala za oko kod naših izdavača...

  20. #70

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja sam davno odslusala kolegij o rodnoj teoriji i meni je bas sjeo( ne na katolicko bogoslovnom fakultetu). Sinove odgajam rodno osvijesteno, iz jednostavnog razloga sto drugacije ne mogu iskreno. Jednako tako rod mi nije u tome da netko pere sude ili nosi rozo. I definitivno medu svojim sinovima lijepo vidim u praksi tu skalu maskulinost- femininost. A to da djeca sudjeluju u kucanskim poslovima kao i gradevinskim ili biranju odjece i aktivnosti mi je toliko pounutrasnjeno, da ne mogu zamisliti kako bi bilo drugacije s dvije kceri i dva sina nego sada s cetiri sina.
    Razumijem i pulinku kad govori da bi imala utisak da junetko zahebava. Imam takav utisak i sama kod ljudi koji su fluidni i u puno prizemljenijim stvarima od roda.
    Za rodendane biram poklone ovisno o dobi, manje o spolu ili rodu.

  21. #71
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    I mene ja taj roman naučio nekim činjenicamna, osim što mi je bio izvrstan kao djelo. Nemam toliki raskorak mentalnog i emocionalnog ovdje, više jednu znatiželju kako to sve skupa funkcionira, i neumjesnu želju da postavljam mnogo nepristojnih pitanja involviranima (isto mi je i s gay polulacijom). Šta ja znam, ima stvari u hetero seksu i erotici koje me ostavljaju hladnom, kao što i neki moji momenti nekoga drugog ostavljaju hladnim...to mi je dovoljna paralela.

  22. #72
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja mogu razumijeti da je vecini ljudi transgender prica jako zbunjujuca, jos bolje mogu razumijeti najblizu okolinu transgender osoba i potrese koje oni prolaze. Obitelj transgender osoba vrlo cesto prozivljava svojevrstan gubitak i treba im vremena za prilagodbu i prihvacanje. I ne samo transgender nego i homoseksualnih osoba. I po meni, treba suosjecati s njima, vidjeti i njihovu stranu, pokusati razumijeti gubitak. No na sirem drustvenom planu treba raditi na vidljivosti i prihvacanju lgbt zajednice jer ce onda i clanovima obitelji biti puno prihvatljivije da im je dijete/brat/sestra ( pa i supruznik/supruznica) transgender ili gay.
    Posljednje uređivanje od sasa : 03.05.2019. at 10:38

  23. #73
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Srednji spol sam čitala prije nekoliko godina. No lik iz knjige nije niti gay niti transseksualac, barem ne u smislu u kojem ja transeksualnost vidim. Meni je priča knjige vrlo jasna, razumski logična, čak i medicinski utemeljena.
    Tu je jednostavno spol bio prikriven zbog prirode, genetske greške, a bio je cijelo vrijeme tu. Pubertet ga je probudio i hormosnki i emocionalno. Meni su tu stvari kao i inače u shvaćanju roda/ spola/ seksualnosti bile crno-bijele. Tek nakon sašinih postova počela sam drugačije gledati, te nijanske i paletu. Fluidnost. Da ne kažem prevrtljivost, jer i u drugim sklonostima postoji fluidnost i nije neka osobina koju preveć cijenim, okretanje kako vjetar puše. Ok, možda u ovom segmentu stvarno ne biraš, ali svejedno mi se fluidnost generalno ne sviđa.
    Danas mi se sviđaš, sutra više ne.

  24. #74
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Sasa, sjecam se tvoje price kako je tvoj sin htio kolica za bebu pa su vam u ducanu uvaljivali kosilicu.

    Moj sin pak hoce rozu cetkicu za zube. Ima ju doma tu i tamo, a za vrtić mu se ne usudim dati, kazem da nije bilo u ducanu, da ga ne bi netko od starije djece zafrkavao (mijesovita dob je, on je medju mladjima). Nervira me ta autocenzura kod mene. Dijete nema nikakve znakove da odudara od muske strane, naprotiv i po muskulaturi i po interesima je baš stereotipni dječak. Kako i da li bih ga štitila da nije, ne znam. Kako bih podrzala njegovu zenstvenost da je prisutna. Srećom ne moram o tome misliti.
    Mislim da toj cetkici za zube pridajes preveliku vaznost. Mozda bi se neko dijete cudilo ali bi uglavnom presli preko toga.
    Moj sin ima neki zenski skin kojeg koristi povremeno dok igra fortnite. Kada su njegovi prijatelji kod nas i vide ga u zenskom skinu obavezno komentiraju: "ti si zensko?!"
    Na sto on kaze "pa da, ponekad"
    Sve to bude poprilicno ravnodusno, nitko mu ne govori da je to kul ili da nije kul, potpuno je svejedno.
    Da se ne varamo, ovo je samo mala rodno neutralna crtica u njegovom proprilicno maskulinom zivotu.

  25. #75
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    A fluidnost seksualnosti, odnosno taj spektar seksualnosti mi je oduvijek jasan, ma sta jasan (ili kako ono bjese u Audiciji: sta cito, skako ) i da nisam u sretnom i dugovjecnom hetero partnerstvu, totalno bih se definirala kao fluidna. Ovako sam samo konzerva.
    Posljednje uređivanje od betty blue : 03.05.2019. at 11:50

  26. #76
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Ali se kod rodne fluidnosti uvijek pitam
    Ako je rod drustveni konstrukt, onda je podlozan mijeni, tj s vremenom moze postati nesto sasvim drugo.
    Pa tako se obiljezja zenskog roda s vremenom promijenila barem utoliko da neke stvari vise nisu nezamislive.
    Zapravo me zanima razlika izmedju rodnih obiljezja i rodnih stereotipa?
    Takodjer, hipotetski ako bi rod kao drustveni konstrukt nestao bi onda prestale postojati i transrodne osobe (transseksualne bi i dalje postojale valjda)?
    Posljednje uređivanje od betty blue : 03.05.2019. at 11:55

  27. #77
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mogu razumijeti da je vecini ljudi transgender prica jako zbunjujuca, jos bolje mogu razumijeti najblizu okolinu transgender osoba i potrese koje oni prolaze. Obitelj transgender osoba vrlo cesto prozivljava svojevrstan gubitak i treba im vremena za prilagodbu i prihvacanje. I ne samo transgender nego i homoseksualnih osoba. I po meni, treba suosjecati s njima, vidjeti i njihovu stranu, pokusati razumijeti gubitak. No na sirem drustvenom planu treba raditi na vidljivosti i prihvacanju lgbt zajednice jer ce onda i clanovima obitelji biti puno prihvatljivije da im je dijete/brat/sestra ( pa i supruznik/supruznica) transgender ili gay.
    A pa da. Moj post je iz pozicije emotivno neangažiranog promatrača.

  28. #78
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    [QUOTE=betty blue;3103143]Ali se kod rodne fluidnosti uvijek pitam
    Ako je rod drustveni konstrukt, onda je podlozan mijeni, tj s vremenom moze postati nesto sasvim drugo.
    Pa tako se obiljezja zenskog roda s vremenom promijenila barem utoliko da neke stvari vise nisu nezamislive.
    Zapravo me zanima razlika izmedju rodnih obiljezja i rodnih stereotipa?
    Takodjer, hipotetski ako bi rod kao drustveni konstrukt nestao bi onda prestale postojati i transrodne osobe (transseksualne bi i dalje postojale valjda)?[/QUOTE

    Ovo se i ja pitam. S tim da me ne muci toliko sto ce nestat skala transrornih, nego sto ja vidim i osjecam da se su neke hetero zene vise zensko, a neke vise musko. Isto tako i muski su neki meksi i emitivniji (od mene npr). Ja za sebe ne mislim da sam tipicno zensko. Toliko da se mucim jel iko...il se samo prave (ko mama iz jelenine price) koja, s obz da je za zenu drustv neprihvatljivi vladat, onda splerkari. I to je kod mene bilo tako oduvijek. Prva zelja...bit kowboy i jahat na konju prerijom . Al i pepeljuga role me palila. Al neka iskonska ja sam taj lonesome cowboy. Valjda mi je zato teako uopc3 razmisljat u terminima 0-1, to je tipicno zensko a to musko. Kad toga (za mene) nema. Jos samo da se stvarnost s tim uskladi...lol

  29. #79
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Dakle rod ki drustv kinstrukt sam osjecala jos prije skole..jer sam se htjela igrat s deckima kauboja i indijanaca kakve barbike (barbiku dobila od mame, pistolj maznila od deckiju, pa stavila barbiku na pistolj u ladici da moji ne kuze).. Ako se sjecate onog nekog psiho kviza o bozicama, ispada da su i to mocno zenaki arhetipi andrigini. Znaci, nije da je to izmislila moderna svedska.

  30. #80
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle rod ki drustv kinstrukt sam osjecala jos prije skole..jer sam se htjela igrat s deckima kauboja i indijanaca kakve barbike (barbiku dobila od mame, pistolj maznila od deckiju, pa stavila barbiku na pistolj u ladici da moji ne kuze).. Ako se sjecate onog nekog psiho kviza o bozicama, ispada da su i to mocno zenaki arhetipi andrigini. Znaci, nije da je to izmislila moderna svedska.
    Tako je:
    SPOL je biološki uvjetovan.
    ROD je uvjetovan okolinom i odgojem, te unutarnjim osjećajem pripadnosti.

  31. #81
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Inace, u muelleru ima kupit djecku igracku (zensku), mali pistoljcic u rozoj futroli. Vise od bilo kakvog hajlajtera me privukao i malo sam opalila cisto da ga isprobam kako u ruci lezi. Kceri ga ne bih kupila - ono, oruzje, al meni je bio gust. A kad sam ja bila mala zenski revolveras je bila samo ruzna Annie Cetri Pistolja LOL.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.05.2019. at 13:12

  32. #82
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Interesantno mi je interese promatrati u kontekstu fluidne rodnosti, moram priznati da nikad nisam kroz tu prizmu gledala.
    U mom djetinjstvu su curice koje su se igrale s dečkima kauboja i indijanaca, šišale "na tutu" i nosile tregerice sa zakrpama na koljenima jednostavno bile muškarače a taj izraz izvrsno opisuje mene i današnju kumu, prijateljicu od najranijih dana. Tzv. ženske igre i igračke nisu nas nikad zanimale, dobro se sjećam ženskog kutka u vrtiću s kuhinjicom i bebama za presvlačenje u koji nisam nikad zašla. Ali obje smo izrasle i odrasle u prilično ženstvene potpuno hetero žene.

    Ja jednostavno ne mogu isključivo povezivati interese niti sa spolom niti sa rodom, to mi je baš pravi pojam stereotipa zapravo.
    Sasvim mi je normalno da dečko trenira ples, voli kuhati i piše pjesme kao što mi je normalno da cura igra nogomet. I da su oboje hetero.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Barbi, u Skandinaviji tvoja cura se uopće ne bi isticala ( osim po sposobnostima). Tamo većina djevojčica ljeti igra nogomet a zimi rukomet.

  34. #84
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Ja jednostavno ne mogu isključivo povezivati interese niti sa spolom niti sa rodom, to mi je baš pravi pojam stereotipa zapravo.
    Sasvim mi je normalno da dečko trenira ples, voli kuhati i piše pjesme kao što mi je normalno da cura igra nogomet. I da su oboje hetero.
    X.

    I meni to pokazuje to koliko je to što su interesi curica, a što dječaka - umjetni. Jer društvo je to koje govori i nameće (a sasvim proizvoljno) - to je "neprirodno" - pa te onda lupa s pojmovima "muškarača" ili "curica" (za dečka, ako pokaže interes koji je aberantan u odnosu na to što trenutno društvo kaže da je poželjno "žensko" ili "muško" ponašanje).

    Nedavno je negdje bio film "Borba spolova" o teniskom meču neke 33-godišnje američke tenisačice i 55-godišnjeg muškog tenisača, negdje u 70.-ima, glumi Emma Stone, po stvarnom događaju. Čim je ona počela pobjeđivati, odmah su je počeli "častiti" - vidi je, kako samo hoda - prava "muškarača".

  35. #85

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    U mom djetinjstvu su curice koje su se igrale s dečkima kauboja i indijanaca, šišale "na tutu" i nosile tregerice sa zakrpama na koljenima jednostavno bile muškarače a taj izraz izvrsno opisuje mene i današnju kumu, prijateljicu od najranijih dana. Tzv. ženske igre i igračke nisu nas nikad zanimale, dobro se sjećam ženskog kutka u vrtiću s kuhinjicom i bebama za presvlačenje u koji nisam nikad zašla. Ali obje smo izrasle i odrasle u prilično ženstvene potpuno hetero žene.
    Evo još jedne baš takve muškarače, odrasle sa pištoljima, autićima, kaubojima i konjima, uvek sa dečkićima kao najdrugarima, u zakrpljenim tregericama i sa kratkom kosom. Nikad nisam kapirala ženske igre, niti doživljavala ženske igračke.
    Ali sam se uvek bunila kada me bake hvale kako sam baš prelep dečak , nikad se nisam osetila "u pogrešnom rodu", niti sam imala problem sa identifikacijom da sam "ona" a ne "on".
    Jedino sam uvek žalila što nema više curica sličnijih meni, a nezgodna posledica mog drugarstva sa muškima je da sam sve prijatelje iz detinjstva kasnije percipirala maltene kao braću, i mada su mnogi izrasli u divne ljude, nikad nisam mogla da iz gledam kao neke potencijalne momke/muževe. Sa ostalim muškima nisam imala tih problema
    Tj. valjda hoću reći da je unutrašnje osećanje rodne pripadnosti i seksualnosti baš takvo -unutrašnje, i nevezano za rodne stereotipove.
    Zato sasvim shvatam i homoseksualne i biseksualne i transgender osobe, pa i aseksualne, i zaista mi se čini da je ta cifra od 10% prilično realna. Ali ne poznajem lično nijednu osobu koja bi bila gender fluidna ili gender neutralna onako kako sam ja to sebi predstavila (nekako valjda slično kao i Riri), pa sam, slično kako je neko napisao, puna preterano radoznalih pitanja.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 03.05.2019. at 13:52

  36. #86
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Evo još jedne baš takve muškarače, odrasle sa pištoljima, autićima, kaubojima i konjima, uvek sa dečkićima kao najdrugarima, u zakrpljenim tregericama i sa kratkom kosom. Nikad nisam kapirala ženske igre, niti doživljavala ženske igračke.
    Ali sam se uvek bunila kada me bake hvale kako sam baš prelep dečak , nikad se nisam osetila "u pogrešnom rodu", niti sam imala problem sa identifikacijom da sam "ona" a ne "on".
    Jedino sam uvek žalila što nema više curica sličnijih meni.
    Ima, ima... samo su valjda popustile pritisku "baka". Sasvim je OK bit takva curica. Društvo koje tvrdi da to nije OK, jer "prave curice" ovo ili ono - je u krivu. Isto i za dečke. Jer je to što rade "pravi muški ili ženski" - društveni konstrukt .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.05.2019. at 14:00

  37. #87

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Jer je to što rade "pravi muški ili ženski" - društveni konstrukt .
    Znam, često se setim jedne davne TV emisije o nekom afričkom plemenu u kome je samo muškima dozvoljeno da nauče plemenitu veštinu tkanja .

    Nego sam ja još strožija od tebe, meni nisu po volji ni roza pištolji ni rozi kao stilizovano uprošćeni autići "za devojčice", ni onaj rozi Lego friends sa primetno manje delova nego kod "muških" Legića za isti uzrast.
    Prava rodna osvešćenost kako je ja zamišljam bi bila da prosto uđeš i - kupiš igračku za dete. Tačka. Bez pitanja kog je pola, bez podele na muške, ženske, bez muških i ženskih boja itd. Ali opet, postoji dobar deo roditelja i dece koji smatra izuzetno bitnim da igračka bude baš jasno rodno definisana, i nisam baš sigurna da je moje gledište i moje pravo preče od njihovog... Tu recimo nisam načisto sama sa sobom, imam li ja pravo da zahtevam da i drugima rodna neopredeljenost igračaka bude draga...

  38. #88
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Ja jednostavno ne mogu isključivo povezivati interese niti sa spolom niti sa rodom, to mi je baš pravi pojam stereotipa zapravo.
    Sasvim mi je normalno da dečko trenira ples, voli kuhati i piše pjesme kao što mi je normalno da cura igra nogomet. I da su oboje hetero.
    X

  39. #89
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Čini se da je u zemljama tipa skandinavskih trend suprotan od očekivanog: što su ravnopravniji, muškarci i žene se više razlikuju. Kratki članak na Wiki ovdje: https://en.wikipedia.org/wiki/Gender-equality_paradox
    i jedna od referenci: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/...002/ijop.12529

  40. #90
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Čini se da je u zemljama tipa skandinavskih trend suprotan od očekivanog: što su ravnopravniji, muškarci i žene se više razlikuju. Kratki članak na Wiki ovdje: https://en.wikipedia.org/wiki/Gender-equality_paradox
    i jedna od referenci: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/...002/ijop.12529
    Pa naravno da se razlikuju - nisu jednaki nego jednakovrijedni.

  41. #91
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Što se igračaka tiče, bilo bi ok da jednostavno postoje, bez kategorija "za djevojčice" i "za dječake". Čemu to? Svako dijete zna što mu srce želi.

  42. #92
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam je li netko dao primjer tj. objasnio podjelu na muške/ženske wc, ako se ne varam, kako sam čula, to je uvedeno na početku industrijske revolucije, jer su se dešavali seksualni napadi na radnice u wc velikih postrojenja.
    Da, ja sam napisala negdje gore da ću dati reference, ali nisam. Evo ih sada:

    https://www.livescience.com/54692-wh...egregated.html

    http://theconversation.com/how-did-p...st-place-59575

  43. #93
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa naravno da se razlikuju - nisu jednaki nego jednakovrijedni.
    Pa da, ali je bilo očekivano da se razlike smanjuju ako ih kulturološki ne potičeš, a ispada da nije tako. Ovaj članak se odnosi na osobine ličnosti, ali pokazuje se taj trend i u izborima zanimanja (veća rodna jednakost - manje žena u STEM područjima, manje žena na visokim upravljačkim pozicijama...)

  44. #94
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    https://journals.sagepub.com/doi/abs...urnalCode=pssa
    The underrepresentation of girls and women in science, technology, engineering, and mathematics (STEM) fields is a continual concern for social scientists and policymakers. Using an international database on adolescent achievement in science, mathematics, and reading (N = 472,242), we showed that girls performed similarly to or better than boys in science in two of every three countries, and in nearly all countries, more girls appeared capable of college-level STEM study than had enrolled.Paradoxically, the sex differences in the magnitude of relative academic strengths and pursuit of STEM degrees rose with increases in national gender equality. The gap between boys’ science achievement and girls’ reading achievement relative to their mean academic performance was near universal. These sex differences in academic strengths and attitudes toward science correlated with the STEM graduation gap. A mediation analysis suggested that life-quality pressures in less gender-equal countries promote girls’ and women’s engagement with STEM subjects.
    Meni ovo ide na živce, ali šta da radim, ako ozbiljna istraživanja tako pokazuju
    Posljednje uređivanje od vertex : 03.05.2019. at 15:01

  45. #95
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Barbi, u Skandinaviji tvoja cura se uopće ne bi isticala ( osim po sposobnostima). Tamo većina djevojčica ljeti igra nogomet a zimi rukomet.
    Cipelice, ne samo u Skandinaviji, u USA gotovo pa isključivo curice igraju nogomet (dečki valjda igraju američki nogomet), u Britaniji curice igraju nogomet u jednakom omjeru kao i dečki. Zašto je na ovim prostorima to primarno muška igra ne znam.

  46. #96
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Vertex, meni je to čak i logično, ako pretpostavimo da je inicijalno do podjele poslova na muške i ženske ipak došlo zbog jačeg interesa žene za kuhanje a muškarca za šarafljenje u garaži. Pa je to od prevladavajućeg interesa preraslo u standard. Propagiranje jednakopravnosti i istih mogućnosti ruši standardizaciju, ali oni primarni interesi i dalje ostaju. I upravo to ova studija pokazuje.

  47. #97
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Još sam da ovo dodam i neću višemajkemi ono što je nama naša borba dala je činjenica da se ja uopće ne sramim što ne volim kuhati i peči kolače već to smatram odstupanjem od standarda. Ali mi zato dobro ide matematika.

  48. #98
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Vertex, meni je to čak i logično, ako pretpostavimo da je inicijalno do podjele poslova na muške i ženske ipak došlo zbog jačeg interesa žene za kuhanje a muškarca za šarafljenje u garaži. Pa je to od prevladavajućeg interesa preraslo u standard. Propagiranje jednakopravnosti i istih mogućnosti ruši standardizaciju, ali oni primarni interesi i dalje ostaju. I upravo to ova studija pokazuje.
    Ma je, slažem se...

  49. #99
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da, ali je bilo očekivano da se razlike smanjuju ako ih kulturološki ne potičeš, a ispada da nije tako. Ovaj članak se odnosi na osobine ličnosti, ali pokazuje se taj trend i u izborima zanimanja (veća rodna jednakost - manje žena u STEM područjima, manje žena na visokim upravljačkim pozicijama...)
    Zanimljivo, pročitat ću kasnije. Zapravo bi trebalo iščačkat da li se plaće niveliraju ako nema muško-žensko ili su i dalje analitička zanimanja (tradicionalno "muška") super plaćena, a nurture zanimanja (tradicionalno "ženska") simbolično plaćena, ili je i tu došlo do poravnavanja. Jedna mi je liječnica pričala kako se privlačnost i naplativost medicinskih specijalizacija mijenja prodorom žena, ali i kako se muški i dalje uspješno probijaju tamo gdje je najlukrativnije, a žene onda pripuštaju u tradicionalno "muške specijalizacije" - tipa ako tržište kaže da je lukrativno bit specijalist reumatologije i estetske kirurgije (stareća populacija, kojoj više nisu dosta korektori i hajlajteri ), onda tamo idu muški, a žene pune upražnjena mjesta torakalnih kirurga npr.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.05.2019. at 15:18

  50. #100
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Vertex, meni je to čak i logično, ako pretpostavimo da je inicijalno do podjele poslova na muške i ženske ipak došlo zbog jačeg interesa žene za kuhanje a muškarca za šarafljenje u garaži. Pa je to od prevladavajućeg interesa preraslo u standard. Propagiranje jednakopravnosti i istih mogućnosti ruši standardizaciju, ali oni primarni interesi i dalje ostaju. I upravo to ova studija pokazuje.
    Jači interes žena za kuhanje - da, meni je u tom psiho testu ispalo da sam anti-ognjište žena (mislim da je Hestija bila kao "tipično žensko", ja sam ispala Artemida-žena, jer se palim se na pištolje i lukove i strijele (maloj sam ipak kupila luk i strijelu od Meride Hrabre i sama ga veselo napinjala jer to mi je prihvatljivije ipak od toga da jo pištolj kupim ). Tako da je OK, kao žena, i imat druge "primarne interese" .

    Ali, svi ti ženski arhetipovi, ako se dobro sjećam, imaju i pandane muške, isto taj neki range od "rodno-mekših" do "rodno-alfi".

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •