Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 135 od 135

Tema: Rodno neutralni odgoj i izrazavanje

  1. #101
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Što se igračaka tiče, bilo bi ok da jednostavno postoje, bez kategorija "za djevojčice" i "za dječake". Čemu to? Svako dijete zna što mu srce želi.
    Slažem se.

  2. #102
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    I ja nižem...što se izražavanja tiče, vraćam se na onu izgubljenu i kopiranu raspravu...kućica "other" uz "male" i "female" na formularima mi je više nego normalna i razumna. Prilagođavanje govora na konferenciji, onako kako je Jadranka opisivala, nije. Držim da je to nerealno i nepotrebno. Ili, onda idemo redom. Nećemo govoriti "danas smo vidjeli" jer neki ljudi ne vide. Nećemo reći "mogli smo čuti" jer neki ljudi ne čuju. Nećemo organizirati konferencijski ples, jer neki ljudi su u kolicima. Nećemo nuditi vino na konferencijskom ručku, jer neki ljudi su alkoholičari. Šta ćemo tek s hranom...voda i čačkalica za ručak? Opet, tu mi je Kaaein post s teme o debljini baš pogođen.

  3. #103
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Pa kako ne postoje? Ja sam igračke uvijek gledala kao univerzalne i one za ljubitelje treš roze i šljokica. Jer sve koje su kakti muške su zapravo univerzalne. Isto tako i dječja roba, imaš univerzalnu i za princeze.

    Ovo sam se nadovezala na Inin post, a s ovim što si napisala vertex potpuno se slažem.
    Posljednje uređivanje od Barbi : 03.05.2019. at 16:28

  4. #104
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ma nespretno sam složila rečenicu: ne vidim čemu uopće služe kategorije "za djevojčice" i "za dječake". Napravi taj autić, pa tko ga želi, kupit će ga. Zašto mora stajat u katalogu pod naslovom "za dječake"? To mi je tako arhaično da se uvijek iznova prenem kad vidim.
    Posljednje uređivanje od vertex : 03.05.2019. at 16:31

  5. #105
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa gdje stoji? Na nekom web shopu? To sigurno nije generalno, nego ovisi od trgovine do trgovine. Evo u Mulleru sigurno nigdje ne piše "igračke za dječake" nego "automobili, vozila, kamioni" ili "lutke i pribor za lutke"

  6. #106
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Po katalozima igračaka, mislim čak i Mullerovim (njih mala uvijek skupi), ali neću se zaklet. Redovito viđam kad za Božić na poslu biramo poklone iz predloženih kataloga.

  7. #107
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

  8. #108
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Super, tim bolje ako sam samo imala peh naletat na neke arhaične.

  9. #109
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa gdje stoji? Na nekom web shopu? To sigurno nije generalno, nego ovisi od trgovine do trgovine. Evo u Mulleru sigurno nigdje ne piše "igračke za dječake" nego "automobili, vozila, kamioni" ili "lutke i pribor za lutke"
    Da, ali dijalog "trebala bih nešto za rođendan za dijete od 11 god", pa odmah potpitanje "curica il dečko" je više nego zamislivo, meni zvoni u uhu.

  10. #110
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    I ja nižem...što se izražavanja tiče, vraćam se na onu izgubljenu i kopiranu raspravu...kućica "other" uz "male" i "female" na formularima mi je više nego normalna i razumna. Prilagođavanje govora na konferenciji, onako kako je Jadranka opisivala, nije. Držim da je to nerealno i nepotrebno. Ili, onda idemo redom. Nećemo govoriti "danas smo vidjeli" jer neki ljudi ne vide. Nećemo reći "mogli smo čuti" jer neki ljudi ne čuju. Nećemo organizirati konferencijski ples, jer neki ljudi su u kolicima. Nećemo nuditi vino na konferencijskom ručku, jer neki ljudi su alkoholičari. Šta ćemo tek s hranom...voda i čačkalica za ručak? Opet, tu mi je Kaaein post s teme o debljini baš pogođen.
    Sjećate se vica o politički korektnoj organizaciji Božićne proslave u nekoj njemačkoj firmi? Kaaein post o debljini mi je OK, kućice su mi OK, da se za prijavu na posao ne piše kojeg si spola i roda (da se to ne traži, rekli su mi da je tako u Švedskoj) mi je OK, dalje line-by-line. U svakom slučaju, svakako da je nepušački, kojeg roda i spola bili .

  11. #111
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Rodno podijeljenje igracke su fantasticne za onog tko ih prodaje. Ako kupujemo razlicite igracke za djecake i za djevojcice kupujemo vise igracaka. To je kao s onim kremama za dan i noc.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #112

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali dijalog "trebala bih nešto za rođendan za dijete od 11 god", pa odmah potpitanje "curica il dečko" je više nego zamislivo, meni zvoni u uhu.

    I meni zvoni od pre dva sata kad sam izgovorila upravo tu rečenicu i dobila upravo to potpitanje. U knjižari. Gledala sam knjige... Dečje, jel.
    Naravno da svako može da kupi šta želi - ako može to da nađe.
    Recimo, da li ste probali da nađete neku običnu lutku sa kojom bi se dečak mogao identifikovati, a da nije super-heroj, vojnik ili neka od spasilačkih službi tipa vatrogasac ili policija? Možda zato što je selo, ali ja se ni u N. Sadu nisam baš oduševila ponuđenim... Eventualno može dobiti - Transformers robota... Ako lutke imaju nekakvu ulogu u dečjoj igri, pitam se kakvu li poruku dobijaju naši dečaci...

  13. #113
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Cipelice, ne samo u Skandinaviji, u USA gotovo pa isključivo curice igraju nogomet (dečki valjda igraju američki nogomet), u Britaniji curice igraju nogomet u jednakom omjeru kao i dečki. Zašto je na ovim prostorima to primarno muška igra ne znam.
    Rekla bih da se nogomet igra podjednako. Odnosno, mislim da puno vise djevojcica igra nogomet od djevojcica npr. u Hrvatskoj. Sto se tice konkretnog broja djecaka, vjerojatno ih je tu kod mene barem za trecinu vise od djevojcica.

    U nasem taekwondo klubu je podjednak broj djevojcica i djecaka u prakticki svim dobnim skupinama.

  14. #114
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Rodno podijeljenje igracke su fantasticne za onog tko ih prodaje. Ako kupujemo razlicite igracke za djecake i za djevojcice kupujemo vise igracaka. To je kao s onim kremama za dan i noc.
    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Da, da! Općenito, kompartmentalizacija rodova, spolova, faza u rastu i razvoju, super paše proizvođačima, oni su motivirani da je istešu do kraja i više nego što bi prirodno stanje (Q10) to zahtijevalo. Da je sve fino podijeljeno, i po odijeljcima klasificirano, i da onda svatko ima svoj proizvod kojeg treba što prije zamijenit jer je, ako ništa, promijenio razvojnu fazu.

  15. #115
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Sjećate se vica o politički korektnoj organizaciji Božićne proslave u nekoj njemačkoj firmi? Kaaein post o debljini mi je OK, kućice su mi OK, da se za prijavu na posao ne piše kojeg si spola i roda (da se to ne traži, rekli su mi da je tako u Švedskoj) mi je OK, dalje line-by-line. U svakom slučaju, svakako da je nepušački, kojeg roda i spola bili .
    Nisam se nikad, ama bas nikad, morala izjasniti o rodu, spolu i datumu rodjenja na bilo kojoj prijavi za bilo koji posao u Americi. I to mi je ok, mada je ovo s rodjenjem prilicno jasno samo po sebi u nekim slucajevima. Mada, puno informacija koje dijelis zapravo mozes lako izbjeci.

  16. #116
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle rod ki drustv kinstrukt sam osjecala jos prije skole..jer sam se htjela igrat s deckima kauboja i indijanaca kakve barbike (barbiku dobila od mame, pistolj maznila od deckiju, pa stavila barbiku na pistolj u ladici da moji ne kuze).. Ako se sjecate onog nekog psiho kviza o bozicama, ispada da su i to mocno zenaki arhetipi andrigini. Znaci, nije da je to izmislila moderna svedska.
    Koncepti ying i yang postoje od 3. stoljeca prije Krista, Svedska nije nista izmislila, mozda tek malo oslobodila ljude u glavama.

  17. #117
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Razlikovanje igracaka po spolu je nesto sto bi trebalo ukinuti, definitivno. Igracke su za djecu, i svacije je iskustvo da se svi igraju sa svime. Iako moram primijetiti da kad sam ja bila klinka (a to su bile kasne 70-e i rane 80-e), svi smo se igrali kauboja i indijanaca i pikulali i vozili autice skupa, ali kad smo se igrali lutkicama, onda decki nisu htjeli. Danas se to mijenja, pa i decki vole lutkice, to mi je bas lijepo.

    Ali kakve to kreme za dan i noc kupujete da su iste? Moje bogme nisu.

  18. #118
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam se nikad, ama bas nikad, morala izjasniti o rodu, spolu i datumu rodjenja na bilo kojoj prijavi za bilo koji posao u Americi. I to mi je ok, mada je ovo s rodjenjem prilicno jasno samo po sebi u nekim slucajevima. Mada, puno informacija koje dijelis zapravo mozes lako izbjeci.
    U CV-ovima koje mi prolaze kroz ruke, zna se čak napisati i oženjen/udata/i koliko djece .

  19. #119
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Ali kakve to kreme za dan i noc kupujete da su iste? Moje bogme nisu.
    Ma da iste, pa ima ona jedna koja oslobađa različite sastojke u svaki sat tijekom noći .

  20. #120
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    U CV-ovima koje mi prolaze kroz ruke, zna se čak napisati i oženjen/udata/i koliko djece .
    To ovdje ide u motivation letter/application/kako god se zove u kojoj prilici, u slucajevima kad ima smisla ubaciti to kao dio samoreklame.

  21. #121
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Čini se da je u zemljama tipa skandinavskih trend suprotan od očekivanog: što su ravnopravniji, muškarci i žene se više razlikuju. Kratki članak na Wiki ovdje: https://en.wikipedia.org/wiki/Gender-equality_paradox
    i jedna od referenci: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/...002/ijop.12529
    Ovo mi je bas super. I zapravo vjerujem da je tako. Kod mene u siroj obitelji i medju srednjoskolskim prijateljicama skoro sve zene su u STEM podrucju. To su sve cjelozivotne odlikasice koje su isle studirati najteze fakultete. Manje zbog velikog zanimanja, vise zbog pokazivanja mišića. Pa ako se ne mora pokazivati mišiće, ako je skroz legalno i uredu studirati knjizevnost, i sto kaze ina33, gdje su razlike u placama male, zasto bi ucila Fizikalne osnove elektrotehnike, Zavarivanje i Hidrotehničke građevine. Druga stvar je sto ja mislim da radna mjesta sa STEM diplomom mogu biti zbilja zanimljiva.

    Znam sigurno da je razlika u placi izmedju sveucilisnog profesora (ukljucivo STEMovca) i nastavnika nizih razreda osnovne skole nebitna. I nikako ti driving force da ostanes u znanosti nije placa, ako ti se da raditi s malom djecom u skoli. Kod nas je cca dvostruka razlika.

  22. #122
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Sestra i ja smo lagano navučene na STEM od cijele obitelji. Ne bismo to svojoj djeci napravile. Premda smo svjesne univerzalnosti nasih zanimanja.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 03.05.2019. at 22:12

  23. #123
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Mene baš žalosti što nema više žena inženjera. Ponekad se osjećam usamljeno a ponekad i rodno fluidno,posebno kad idem puno na gradilište. Ne znam kako to objasniti ali uđem u neko stanje gdje mi se rod gubi na nekoliko sati.

  24. #124
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    Mene baš žalosti što nema više žena inženjera. Ponekad se osjećam usamljeno a ponekad i rodno fluidno,posebno kad idem puno na gradilište. Ne znam kako to objasniti ali uđem u neko stanje gdje mi se rod gubi na nekoliko sati.
    pa zena s ing. titulom ima podosta, ali se ti ocito ne referiras na takve inzinjere
    mene osobno je uvijek smetalo sto bi ih bunila moja ing. titula jer su ocekivali gradevinarca ili strojara, a dobili kemicara

  25. #125
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Magriz,u pravu si. Ne radim s inženjerkama kemije,biologije,fizike... tako da sam ih zanemarila. U meni čuče predrasude i dobro bi ih bilo pretresti

  26. #126
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    Mene baš žalosti što nema više žena inženjera. Ponekad se osjećam usamljeno a ponekad i rodno fluidno,posebno kad idem puno na gradilište. Ne znam kako to objasniti ali uđem u neko stanje gdje mi se rod gubi na nekoliko sati.
    U pravu si. Bilo nas je više. Ali nekako mi se čini da se osipa broj inženjera elektrotehnike i strojarstva općenito, ne samo žena. Ja sam u industriji, a toga svaki dan ima sve manje. Moja djeca (sinovi, ali bilo bi isto i da su kćeri) su zainteresirani za Fer, ali energetika im nije ni u peti. Tezak je studij, a ljudi ne žele riskirati sa zaposlenjem. Više im se sviđaju telekomunikacije i računalni smjerovi, a tu se nađe i djevojaka u pristojnom broju. Ali kad treba nekoga educirati za nadzornog inženjera, sad je već teško naći mentora mladoj osobi, bez obzira na spol. To nije lagan posao i nije sjajan omjer rada i zarade. Nama se iz firme utekla trojica mladih u zadnjh pola godine. Nije to samo problem roda, spola i struke, nego okruženja koje smatra da se sve može proizvesti u Kini i da se ova zemlja treba baviti samo turizmom. Uffff....

  27. #127
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    industrija po malo nestaje, nema tu kruha u ovoj zemlji :/

  28. #128

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Vrlo zanimljiva tema.
    Podatak da je 10% homoseksulaca u društvu mi se čini vrlo visok. Baš sam iznenađena.. kako se došlo do tog postotka?

  29. #129
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Meni se uvijek čini prenizak
    Ali sam isto pomislila kako se došlo do tih procjena da je uvijek bio toliki, tj da je stabilan (ne sumnjam da je, ali kako se to procjenjuje?)

  30. #130

  31. #131
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se uvijek čini prenizak
    Ali sam isto pomislila kako se došlo do tih procjena da je uvijek bio toliki, tj da je stabilan (ne sumnjam da je, ali kako se to procjenjuje?)
    https://www.google.com/amp/s/amp.the...sey-statistics

    I nije bas neka pouzdana procjena, cini se.

  32. #132
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Znam sigurno da je razlika u placi izmedju sveucilisnog profesora (ukljucivo STEMovca) i nastavnika nizih razreda osnovne skole nebitna. I nikako ti driving force da ostanes u znanosti nije placa, ako ti se da raditi s malom djecom u skoli. Kod nas je cca dvostruka razlika.
    Mislila sam na Njemacke razlike u placi, razredna nastava i sveucilisni prof, gotovo iste place. Doktorand ima manju placu od nastavnika.

    Za inzenjere - kemicari, fizicari i biolozi se rijetko zovu inzenjerima, jedino tehnolozi. Nisu to bas inzenjeri, samo se kod nas tako zove. Ne znam da se jos gdje tako zove. Ima diplomirani fizicar i nastavnik fizike. Postoji i neki inzenjer, ali to su oni iz Hochschule, a ne sa sveucilista.

  33. #133
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Nedavno sam citala za ovnove u wikipediji, da ih je oko 8% homoseksualno. (pokusavala sam pronaci kakva su svojstva kosti lubanje ovna )
    "A minority of rams (8% on average) display a preference for homosexuality[77] and a small number of the females that were accompanied by a male fetus in utero are freemartins (female animals that are behaviorally masculine and lack functioning ovaries)."

  34. #134
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Nedavno sam citala za ovnove u wikipediji, da ih je oko 8% homoseksualno. (pokusavala sam pronaci kakva su svojstva kosti lubanje ovna )
    "A minority of rams (8% on average) display a preference for homosexuality[77] and a small number of the females that were accompanied by a male fetus in utero are freemartins (female animals that are behaviorally masculine and lack functioning ovaries)."
    prvo sam pomislila na horoskopske ovnove
    a što je s ovcama? pretpostavljam da one ne mogu birati

  35. #135
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    prvo sam pomislila na horoskopske ovnove
    a što je s ovcama? pretpostavljam da one ne mogu birati

    Ne znam kako se kod ženki utvrđuje homoseksualnost.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •