Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 109

Tema: 67 je previše

  1. #1
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno 67 je previše

    potpisivanje je završilo pa možemo malo razmijeniti mišljenja
    izgleda da idemo na referendum
    što mislite o tome?
    je li 67 previše ili se slažete sa stavom Vlade
    mislite li da ćete na svojim poslovima moći raditi do 67 godina?

    očekivana životna dob je u porastu, ranije umirovljenje znači puno godina u mirovini (ako zdravlje posluži) i time duži trošak državi
    nekad su išli u mirovinu s 55, ali su živjeli 75
    koja bi sada bila optimalna dob se se može dobiti još koja godina kvalitetnog života nakon odlaska u mirovinu?

    bi li trebalo, kao u Njemačkoj, godine studiranja pribrojiti u radni staž?
    je li zapravo pošteno da oni koji su studirali moraju raditi u dublju starost
    može li se po radu i trudu izjednačavati studiranje i rad?

    je li pošteno da nam se penalizira manjak radnog staža kada uđemo u neke godine kada bi mogli u mirovinu, a ne uvažava se to što je u godinama rata bilo praktički nemoguće dobiti posao
    (ja sam konkretno 3 godine nakon faxa tražila posao, i radila u te 3 godine, ali skoro sve bez prijave, isplata na ruke, sretna sam bila da radim uopće, posla nije bilo, nije bilo kontrola, kolegici je njen tadašnji poslodavac rekao, ako dođe kakva kontrola ti pobjegni kroz stražnja vrata van)

    je li forsiranje da radi onaj od 67 i time zauzima radno mjesto onom od 27 tjera mlade van?

    koji bi omjer godina starosti i staža bio optimalan za vas?

    ja bih recimo rekla 65/40 uz mogućnost odlaska u punu mirovinu kada se skupi 40 godina staža, pa neka je to i s 59
    i priznavanje studiranje u radni staž (znam da je ovo SF, ali mogu iznjeti svoje mišljenje)

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    A sad ima ih dobra kolicina koji su studirali 10+
    67 je definitivno puno godina.U svom poslu ne bi mogla raditido tih godina ili bi radila skracenim intenzitetom, bez visinskog rada i slicno.
    Pred dve tri godine je u penziju otiso statiji kolega mislim tad da je imao 63 covjek se preporodio od kad je u penziji.skoro idu troje kolega dva ovo ljeto, jedan iduce i vec sad se vidi da im je svega puna kapa.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 12.05.2019. at 13:09

  3. #3
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    pa nisam mislila na vječne studente
    nego koliko traje fax
    ako je 5 godina, 5 godina staža

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku

    (ja sam konkretno 3 godine nakon faxa tražila posao, i radila u te 3 godine, ali skoro sve bez prijave, isplata na ruke, sretna sam bila da radim uopće, posla nije bilo, nije bilo kontrola, kolegici je njen tadašnji poslodavac rekao, ako dođe kakva kontrola ti pobjegni kroz stražnja vrata van)
    Mislim da je upravo ovo jedan od glavnih problema našeg mirovinskog sustava. I u tom smislu se prilično slažem s Renatom Baretićem.

    Osobno, svoj posao bih mogla raditi i sa 67 i sa 70, ali nemam pojma hoću li imati posao za 5 godina, a kamoli za 20 i više drugim riječima, ne znam hoću li dočekati ikakvu penziju ili ću kuburiti honorarno i van struke za sitnu lovu.

  5. #5
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Joj, kako teška tema... ja ću odmah kataklizmički da uopće ne vjerujem u održavanje mirovinskog sustava na temeljnu međugeneracijske solidarnosti. Da o svojoj penziji uopće nemam ideala (sad sam 41. godinu), i da ću biti sretna ako npr. moji roditelji (59 i 65) ne dođu u situaciju da nema za njihove mirovine više i da ja sa svojih 60 moram financijski skrbiti i za njih jer “novca za mirovine više neće biti”.

    Ok, malo brijem. Ali mislim da je sustav potpuno neodrživ i da je ovo “rad do 67.” = “samo kozmetička mjera”. Onima koji sada imaju manje od 30 to skoro ništa ne znaci. Kod mene na poslu je cca pola ljudi mlađe od 30. I iako ne mogu za njih reći da su “društveno indiferentni” (vegani su, vegetarijanci, idu na sve veće prosvjede zadnjih godina, recikliraju...) ovo nisu potpisali jer “ko da ćemo mi ikad imati mirovinu”.

    Čisto demografski gledano, i ja tako nešto mislim. Mirovinski sustav međugeneracijske solidarnosti je održiv kad je onih koji uplaćuju doprinose 4 na prema 1 onih koji su u mirovini. Još prije 10 godina je taj omjer u HR bio 1:1 i nije bilo dovoljno novca da se mirovine isplaćuju samo iz mirovinskog sustava nego se dodaje novac iz proračuna. Tada prije 10 godina je cca 33% svog troška javnog novca odlazilo na mirovine. A gdje je sve ostalo (zdravstvo, školstvo... ista drugo).

    Uz to da je masa ljudi odlazila u prijevreme mirovine (politika zbog propasti firmi), braniteljske i druge vrste povlaštenih mirovina = ukupan sastav svih umirovljenika pokazuje da je udio ovih jako značajan, odnosno da je jako mali broj onih koji su otišli u “punu mirovinu”, dakle puno je manje onih koji su plaćali doprinose puni radni staž.

    Dodaj tome produženje životnog vijeka (pa su neki koji su 90-tih otišli u mirovinu sad već skoro 30 godina u mirovini), iseljavanje, niži natalitet koji je prirodno niži jer se rada manje djece po ženi nego 1950 i 1960-tih, plus niži natalitet koji proizlazi iz toga da je i posljedično manje žena koje mogu rađati... ja uopće ne vidim nikakvu matematičku formulu u kojoj je sustav održiv, išao netko u penziju sa 64, 67 ili 70.

    Tako da se meni ovo čini kao “kozmetička mjera”, i ako to sad padne na nekom referendumu, ista stvar će se pokrenuti ionako za 5 ili 10 godina.

    Ali to sam samo ja kataklizmična . Ispravite me ako sam fulala u brojkama, ali mislim da demografija nije nimalo na našoj strani. Vjerojatno negdje ima noviji podatak koliki je omjer umirovljenika u odnosu na broj zaposlenih, bojim ga se i potražiti. Dovoljno mi je scary što imamo najnižu stopu zaposlenosti u EU - dakle u radno aktivnom stanovništvu je ispodprosječan broj onih koji rade.

    I mislim da ljudi ne iseljavaju jer starci rade do 68., nego jer se ljudima ovdje ne sviđa opće stanje stvari.

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Omjer umirovljenika i radnika u bivšoj državi bio je otprilike 1:5, a sad je 1:1,23 (čula sam to neki dan na radiju, možda bi se moglo i provjeriti). Dok je tome tako, nikakva reforma ne može donijeti rješenje za oporavak mirovinskog sustava, jer on je produžetak gospodarstva kao takvog.

    To je kao da razgovaramo je li bolji Diners ili Amex, a nemamo posao ni plaću.
    Ne vidim tu ama baš nikakvo rješenje bez cjelokupne reorganizacije države, promjene porezne politike koja bi omogućila ulaganja ne samo iz inozemstva nego i domaćih, te osigurala otvaranje novih radnih mjesta.

  7. #7
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Da, sad sam se sjetila. Prije deset godina je bio 1:1,4.
    Dakle danas je 1:1,2
    Dakle kad ja budem išla u mirovinu (ako se ništa ne promijeni) ce biti cca 1,2 na 1. Dakle, više onih u mirovini nego onih što rade. Pa dakle ja neću ni ići u mirovinu .

  8. #8
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Tad će se skupljati potpisi za referendum “ne želimo raditi do smrti” .

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    Pa zar i ovo nije skoro do tog dana?

  10. #10
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ovisi kako za koju generaciju... životni vijek se stalno produžava.

    Procjene su da će onima koji su rođeni nakon 2000-te prosječni očekivani životni vijek biti i do 80 godina.

    https://www.tportal.hr/vijesti/clana...-2000-20190405
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 12.05.2019. at 14:22

  11. #11
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    bi li trebalo, kao u Njemačkoj, godine studiranja pribrojiti u radni staž?
    je li zapravo pošteno da oni koji su studirali moraju raditi u dublju starost
    može li se po radu i trudu izjednačavati studiranje i rad?
    ovo je stvarno tako u Njemačkoj?
    pretpostavljam da se računaju godine samo onima koji su diplomirali?

    mogu li se izjednačavati rad i studiranje?
    hm
    studij je studij, a posao je posao. ne vidim kako se može staviti znak jednakosti, kad su to dvije različite stvari

  12. #12
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Država će bankrotirati, neće postojati nikakve mirovine, samo ono što ste si sami (nadam se) počeli na vrijeme uplaćivati.

  13. #13
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ili nekretnina koju ste kupili ili imate za iznamljuvanje.

  14. #14
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Normalno da se slazem, kamo srece da je granica 60 godina, da smo zaradili finu mirovinu i da nas jos sluzi zdravlje. Vako cu krepat na poslu prije 60-e jer je danas zdravlje luksuz, tako da jedino mogu podrzati inicijativu. Danas mladi tesko dobijaju stalan posao, cesto i iza 25.-e, kada da ostvare tolike godine za mirovinu? Opet ovisi i o tezini posla kojim se bavis, iako sam ja uvjerenja da je za bilo koji posao 67 prestaro. Mogu nam jedino poklonit bocu kisika kad krenemo u mirovinu! Mlađi su produktivniji i treba teziti tome da osiguramo “normalne” mirovine i prepustimo mladima rad. Utopija, znam :/
    Posljednje uređivanje od Smajlich : 12.05.2019. at 16:26

  15. #15
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Država će bankrotirati, neće postojati nikakve mirovine, samo ono što ste si sami (nadam se) počeli na vrijeme uplaćivati.
    Čoksa, danas nije tvoj dan?

    Nisam ništa počela uplaćivati, a već neko vrijeme razmišljam o tome
    interesirala sam se za 3. mirovinski stup, ali zbog povjerenja u našu državu i postojeći mirovinski sustav, mislim da ne budem uzimala nikakav stup osim ovih koje sam obavezna

    ne znam jel mi dojam krivi, ali čini mi se da jako malo ljudi štedi dodatno za mirovinu, barem u mojoj neposrednoj okolini, prijatelji, familija, kolege
    točnije 0% njih

  16. #16
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Mlađi itekako štede u 3. stupu, a generacija koja je počela raditi koncem '80. i početkom '90. ostala je u uvjerenju da će mirovine biti vječne.
    2. stup država stalno mjerka ne bi li ga legalno usula u proračun (većina ljudi ni ne zna da nisu vlasnici svoje love u 2.stupu i da ga država sutra može proglasiti "svojim").
    Za 20-30 godina mirovine će biti na razini socijalne pomoći.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Država će bankrotirati, neće postojati nikakve mirovine, samo ono što ste si sami (nadam se) počeli na vrijeme uplaćivati.
    Tocno tako.

    Mi radimo i planiramo kao da mirovina nece ni biti. Treci stup uplacujemo, na drugi ne racunamo.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 12.05.2019. at 18:46

  18. #18
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    ovo je stvarno tako u Njemačkoj?
    pretpostavljam da se računaju godine samo onima koji su diplomirali?

    mogu li se izjednačavati rad i studiranje?
    hm
    studij je studij, a posao je posao. ne vidim kako se može staviti znak jednakosti, kad su to dvije različite stvari
    ja tako izguglala

    http://www.glas-slavonije.hr/372686/...i-i-studiranje

    pa trebalo bi se računati samo onima koji su diplomirali
    i onoliko godina koliko traje fakultet
    ne koliko netko može razvući

    naravno da su različite stvari
    ali oni koji studiraju kasnije dolaze na tržište rada

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    A jel to vazi samo za njemce ili i za strance?vjerujem da u razlicitim zemljama faksevi drugacije traju
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 12.05.2019. at 19:36

  20. #20
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Država će bankrotirati, neće postojati nikakve mirovine, samo ono što ste si sami (nadam se) počeli na vrijeme uplaćivati.
    super
    imaš još koju utješnu?

    naravno da si ništa ne uplaćujem
    jel mi u mojim godinama i prekasno?

    izgleda da mi je jedina nada otić koju godinu u dojčland

  21. #21
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Nekako mi ideja da se studiranje računa u staž ne sjeda, svi koji su htjeli nisu mogli studirati, recimo radi financijskih razloga, i hajdemo ih još dodatno penalizirati tako što ćemo ih tjerati da rade 5 godina više. Ja sam završila faks, moj studij nije bio 'lađenje one stvari, ali znala sam da se mučim da bi MENI u budućnosti bilo bolje. A i dok studiraš ne izdvajaš u mirovinski fond.
    Razmislila bih o priznavanju staža u vojsci ili u civilnoj službi, jer te na to država natjerala, pa neka ti i na neki način to kompenzira.
    Razmislila bih i o dodavanju staža majci (ili ocu) za svako dijete, rođeno ili posvojeno, jer je to dobra demografska mjera.
    67 godina je definitivno previše, pogotovo za žene. Mnoge bi bake umjesto da rade radije odabrale čuvati unuke, nego da beba od godinu dana ide u jaslice. Moju djecu su bake čuvale do 3. godine, i ja sam zbog toga sretna i zahvalna; doduše ja sam kasno rodila, bake bi u vrijeme mog drugog djeteta ionako imale 41 godinu staža. Možda bi se neki par odlučio ranije na dijete ili na jedno dijete više da ima 'logistiku'.

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Imati cu 40 godina staza prije 59. godina ( zaposlila se sa 19 i jos imam 9 mj benificiranog staza prije nego su ga ukinuli na tom radnom mjestu). Ali to nije vazno jer cu imati kikiriki od mirovine ( to je optimisticna verzija u odnosu na coksinu) jer sam 5 godina bila kod privatnika prijavljena na minimalac i 7 godina na njezi djeteta za 2100 kn.
    Posljednje uređivanje od sirius : 12.05.2019. at 19:53

  23. #23
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Audrey;3104832​ prvotno napisa
    Razmislila bih i o dodavanju staža majci (ili ocu) za svako dijete, rođeno ili posvojeno, jer je to dobra demografska mjera.
    .
    i ovo neće biti fer prema onima koji nisu mogli imati djecu
    znači da ih država dodatno kažnjava i sjeda im na muku

  24. #24
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    super
    imaš još koju utješnu?

    naravno da si ništa ne uplaćujem
    jel mi u mojim godinama i prekasno?

    izgleda da mi je jedina nada otić koju godinu u dojčland
    ja sam počela uplaćivati s 50 . u RBA. mislim da imaju i nekakvu opciju za doktore.
    sad sam počela koristiti...

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Tocno tako.

    Mi radimo i planiramo kao da mirovina nece ni biti. Treci stup uplacujemo, na drugi ne racunamo.
    Ovako i mi, ali stari smo, ja imam više od 30 godina staža, pa ne očekujem da baš puno skupimo u trećem stupu. I imam kao i a70v prekide i dijelove staža za koje nisam sigurna da se računaju. Morat ću se pozabaviti time, da se ne iznenadim. Sad se to može preko e.gradjani, ali nisam se još upuštala u to. Do 67 imam još 10godina.

    Ont. Ta dobna granica je osmišljena samo da se ljudima ne isplati puna mirovina nego poprilično manje.

  26. #26
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    i da odgovorim na prvo pitanje - definitivno je 67 previše. zbog većine ljudi koji (budimo objektivni) nisu u mogućnosti u toj dobi obavljati posao jednako kao mlađi.
    istovremeno, država NE sankcionira firme koje se "rješavaju" starijih radnika, niti propisuje neku kvotu u dobnoj strukturi.
    vani - npr. bmw je napravio poseban program za rad starijih radnika (50+), i kažu da se produktivnost povećala. za nas je to SF.

  27. #27
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Ont. Ta dobna granica je osmišljena samo da se ljudima ne isplati puna mirovina nego poprilično manje.
    X
    Jer će se ogromna većina skupit u prijevremenu penziju koja će iznositi tipa 40% pune, pa će se mooožda još i imati što isplaćivati..neko vrijeme

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    X
    Jer će se ogromna većina skupit u prijevremenu penziju koja će iznositi tipa 40% pune, pa će se mooožda još i imati što isplaćivati..neko vrijeme
    Tako je. Puno firmi ima programe zbrinjavanja viška radnika. Ljudi dobiju otpremninu koja na prvi pogled izgleda velika, ali brzo se otopi, a onda godinama dobivaju crkavicu. Osnovni problem je to što većina uopće nije u poziciji da može birati. To je logika "uzmi ili ostavi".

    Zapravo sustav zakidanja i te kako postoji, a dobna granica samo je njegov sastavni dio.

  29. #29
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    i ovo neće biti fer prema onima koji nisu mogli imati djecu
    znači da ih država dodatno kažnjava i sjeda im na muku
    Pa po tome su sve demografske mjere, ili bar većina, kazna za ljude bez djece.

  30. #30
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam svakako da nije puna mirovina sa 67 nego sa 65. Od ove iz prvog stupa imam očekivanja da će biti taman za režije ako nam ostane stan. Drugi bi mi mogao donijeti malo bolje prihode ali strah me da će država mi i to ukrasti i preliti u vreću bez dna zvanu “povlaštene mirovine” (da ja dođem na vlast prvo bi ukinula sve povlaštene mirovine, uključujući onima koji nisu uopće uoplaćivali išta, npr svećenici i časne - pa ako im nije dosta za život ima socijalni fondovi, a tamo koliko ima-ima... svim invalidima isto ovisno o postotku invalidnosti, itd). Treći stup sam napokon otvorila ove godine, bar 5 godina prekasno ali bio je neki period intenzivnih izdataka, kupovali smo veći stan/kuću, štedilo se. Sad smo se malo financijski stabilizirali pa bi mogla početi malo jače tu štedjeti, ali moram prvo proučiti situaciju oko toga koliko mogu dobiti van u trenutku aktivacije mirovine, nasljedna prava itd.

    Inače, osobno bi najradije otišla u mirovinu s 60 i nastavila raditi pola radnog vremena, pomisao da radim ovo što radim još 20+godina 8h dnevno - mislim da ne bih mogla. 4h već bi.

  31. #31
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa Vidi poruku
    Pa po tome su sve demografske mjere, ili bar većina, kazna za ljude bez djece.
    vjerojatno
    i uvijek će netko biti s nekom mjerom nagrađen, a netko uskraćen

    imam prijatelja koji je samac
    ionako često radi više od kolega, kad se dogovaraju za go, kolege s djecom prvi uzimaju termine koji im više odgovaraju, često je njegov godišnji rujan, kada ostalima ne odgovara
    on često radi popodne jer ovi razvažaju djecu po aktivnostima
    često i vikende jer on kakti nema obaveza
    i sad bi trebao i kasnije u mirovinu
    ne znam, meni to nije ok

  32. #32
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ja sam uzela najlošiju varijantu isplate - a to je doživotno, s 15 godina za nasljedstvo.
    očekivana dob ako se dobro sjećam je kod njih (RBA) 83 godine.

  33. #33
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam uzela najlošiju varijantu isplate - a to je doživotno, s 15 godina za nasljedstvo.
    očekivana dob ako se dobro sjećam je kod njih (RBA) 83 godine.
    aj mi objasni to
    s tim da objašnjavaš kao da razgovaraš s djetetom od 4 godine

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    aj mi objasni to
    s tim da objašnjavaš kao da razgovaraš s djetetom od 4 godine
    Niti ja nisam kuzila pa sam googlala ovo
    https://www.rmf.hr/default.aspx?id=883

  35. #35
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Uz pretpostabku zdravlja, svoj posao bih mogla radit do 67. Dobit cu pedalu sig puno prije uvjeta za prijevr mirovinu. Bok te pita u kojoj cemo drzavi tad zivit i hoce li mirovine tad isplacivat gdja Wu. Ko nema nekretninu za obrtanje pa od toga nema penziju, il neku alternativu, i ja mislim ko coksa. Ove inivijative s masovnim egzodusom mladih i prekarnim radom starih, dok se sve urusava, su mi.monthy python stila sprd krilatice s institucijama koje odradjuju svoj posao. Da nema Provjerenog, ne bi ni eklatantne primjere mogle rijedut.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 13.05.2019. at 08:57

  36. #36
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa Vidi poruku
    Razmislila bih i o dodavanju staža majci (ili ocu) za svako dijete, rođeno ili posvojeno, jer je to dobra demografska mjera.
    pa što nije ovo već u planu, ili čak zaživjelo? pisalo se o tome, samo sad ne znam u kojoj je fazi
    x mjeseci staža za svako dijete?

  37. #37
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    A ja sam mislila da sam ja pesimistična .
    (Nakon Ine).

  38. #38
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    pa što nije ovo već u planu, ili čak zaživjelo? pisalo se o tome, samo sad ne znam u kojoj je fazi
    x mjeseci staža za svako dijete?
    pol gosdine na godinu dana porodiljskog ko jga je odradio

  39. #39
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ja bih ljudima ostavila mogućnost izbora.
    Tko želi raditi do 67. pa i dulje, neka mu.
    Tko ne želi, neka ide u mirovinu.
    Ali bez penala.
    Nadrapat će moja generacija kako god okrenem.
    Mi smo do sad uvijek nadrapali.
    Sve živo se lomilo na nama i opet će.
    I meni fali staža, ali se ne zamaram time.
    Cilj mi je da budem dovoljno zdrava i sposobna da odradim još sljedećih šest godina dok kći ne završi fakultet, a poslije ćemo vidjeti.
    ( kad se samo sjetim svojih nekadašnjih kolegica koje su devedesetih odlazile u mirovinu s 50 godina, moja mater isto i sad imaju penzzije veće nego što bi danas imale plaću za to radno mjesto)



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  40. #40
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    I nisu mi fer ti dodaci staža za faks, djecu i slično.
    Visina mirovine bi se trebala određivati isključivo prema godinama staža i uplaćenim doprinosima.
    Sve ostalo nije fer.
    I vratila bih benificirani radni staž strukama kojima je to pravo ukinuto.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    I nisu mi fer ti dodaci staža za faks, djecu i slično.
    Visina mirovine bi se trebala određivati isključivo prema godinama staža i uplaćenim doprinosima.
    Sve ostalo nije fer.
    I vratila bih benificirani radni staž strukama kojima je to pravo ukinuto.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Slažem se. Ali naš sustav je narušen povlaštenim mirovinama kojih je užasno puno, a to su sve ljudi koji su relativno mladi. Njihove se mirovine također uzimaju u obzir kad se računa prosjek, što je isto besmisleno. UMjesto da ih stave u poseban folder (ili čak poseban fond za njih) te mirovine umjetno dižu prosjek isplaćenih mirovina. Katastrofa.

    Trebala sam se davno početi baviti politikom. Ne bi možda ovoj zemlji bilo bolje, ali sebi sam mogla osigurati povlaštenu mirovinu. Nažalost, nemam želudac za to.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 13.05.2019. at 10:57

  42. #42
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ja se priklanjam struji koja misli da bi fakultetski obrazovani ljudi trebali imati kraći staž, tj. da svakako završi raditi sa 65. Zar bi neurokirurg trebao operirati sa 67 jer mu je faks trajao 6 godina?

  43. #43
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Postoje poslovi koje ljudi mogu raditi bez problema do 67, naravno ako su zdravi.
    ali ne mogu zamisliti kako neko radi u hladnjaci, na asfaltiranju ceste, gradjevini do 67. Isto tako ne mogu zamisliti da ostavljam svoje dijete koje je nedavno napunilo godinu dana teti u vrticu kojoj je to zadnja godina pred mirovinu sa 67.
    Beneficirani radni staz su jako jako srezali, sto je zalosno.
    Na mom poslu, dosta ljudi iako su u mirovini i dalje rade, tj. dolaze na posao i rade. i to sa vecim gustom jer ne moraju se vise baviti papirologijom, vec samim poslom.

    Na mirovinu bas i ne racunam. jos nisam otvorila 3. mirovinski stup. razmisljam uskoro. pa koliko usparam. Ali vec godinama uplacujem ono neko zivotno osiguranje. tu ce se skupiti nesto.
    i nadam se da necu biti djeci na teret. to mi je jedina zelja za stare dane.

  44. #44
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    aj mi objasni to
    s tim da objašnjavaš kao da razgovaraš s djetetom od 4 godine
    ovdje imaš varijante isplate: http://www.rmod.hr/default.aspx?id=10

    poslat ću ti podatke od osobe koja će ti sve objasniti puno bolje i razumljivije nego što to ja mogu.

  45. #45
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se priklanjam struji koja misli da bi fakultetski obrazovani ljudi trebali imati kraći staž, tj. da svakako završi raditi sa 65. Zar bi neurokirurg trebao operirati sa 67 jer mu je faks trajao 6 godina?
    ali uz mogućnost da radi ako može
    bili smo svjedoci priče gdje je vrhunski neurokirurg "stjeran" u mirovinu po sili zakona
    a još je mogao puno dati (i daje, ali privatno)
    ako ne kao operater, mada je i to još mogao, onda kao savjetnik

    mislim da bi se s 65 trebalo moć ić u punu mirovinu, bez da mu se mirovina smanjuje, a dalje da radi tko želi i može

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    nisam čitala sve, pa se unaprijed ispričavam ako je rečeno već. Zanima me, ako ću imati 40 godina staža sa npr. 63 godine mogu li tada u punu penziju ili baš moram raditi do 67. bez obzira na staž?

  47. #47
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se priklanjam struji koja misli da bi fakultetski obrazovani ljudi trebali imati kraći staž, tj. da svakako završi raditi sa 65. Zar bi neurokirurg trebao operirati sa 67 jer mu je faks trajao 6 godina?
    ali nisu niti svi poslovi za koje treba fakultetska diploma toliko slozeni i zahtjevni kao sto je neurokirurski.
    a kad smo vec kod neurokirurga, nije li Paladino (i svekolika javnost) bio revoltiran sto su ga stjerali u penziju po sili zakona?

  48. #48
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    nisam čitala sve, pa se unaprijed ispričavam ako je rečeno već. Zanima me, ako ću imati 40 godina staža sa npr. 63 godine mogu li tada u punu penziju ili baš moram raditi do 67. bez obzira na staž?
    prema reklamama koje su se vrtile nedavno na tv.u, kad skupis 41 godinu staza, mozes ici u punu mirovinu tj. ne moras cekati da napunis 67 godina

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    hvala emily

  50. #50
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa Vidi poruku
    i da odgovorim na prvo pitanje - definitivno je 67 previše. zbog većine ljudi koji (budimo objektivni) nisu u mogućnosti u toj dobi obavljati posao jednako kao mlađi.
    istovremeno, država NE sankcionira firme koje se "rješavaju" starijih radnika, niti propisuje neku kvotu u dobnoj strukturi.
    vani - npr. bmw je napravio poseban program za rad starijih radnika (50+), i kažu da se produktivnost povećala. za nas je to SF.
    Takoe. Mi govorimo o državi za koju... a ja ne vidim da će to sve skupa završit na dobro nikako - to je understatement. Ne znam da kod nas ijedna generacija ljudi s tipa doživljenjem 90 godina živi u jednoj državi - il' brijem? Ima li neko mamu-tatu kjoi je živio u samo 1 državi? Moja none je u 3 živila npr. - a nije se iz Splita makla. Sve je tu previše - ili premalo, kako se gleda.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 13.05.2019. at 12:50

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •