Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: Oticanje nogu

  1. #1
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno Oticanje nogu

    Imam problema s oticanjem nogu (čim zatopli). Jučer sam valjda 8 sati u komadu sjedila za kompom (a cijelo radno vrijeme provedem sjedeći, ne mogu drukčije). Navečer su mi noge bile baš jako natečene, jutros se nije sve ni povuklo.
    Znam da u pitanju nije neki veliki zdravstveni problem (srce i sl.), ali pijem hormone za štitnjaču.
    Imate li kakav savjet - limfna drenaža da/ne, prehrana, koje vježbe, koji čajevi...
    Pijem čaj od maslačka, peršina, povremeno...
    Kako pokrenuti organizam na izbacivanje viška vode?
    Hvala unaprijed)

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Imam isti problem već godinama.

    Pomaže ako u hrani smanjim količinu soli. Osim toga, moram sustavno voditi računa da ne sjedim predugo nego da prošetam tijekom pauze i slično.

    Od preparata - meni od biljnih preparata odgovara Pure Yucca - ovo: https://biljna-ljekarna.com/pure-yucca.html ali ako uzimaš trajnu terapiju za štitnjaču, prije nego se odlučiš tako nešto uzimati, možda da zatražiš savjetovanje. Calivita ima zastupnika u RH, firma se zove Calfit d.o.o. i sjedište u Bednjanskoj ulici (blizu botaničkog vrta, ali sa stražnje strane).

  3. #3
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Hvala, Peterlin. Znam da moram paziti na unos soli i proguglat cu malo o ovom proizvodu.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Evo malo teorije (općenito o djelovanju biljke juka): http://www.narodnilijek.com/web/juka/

    ***
    Nije to jedina biljka - možeš u prehranu uključiti krastavce / dinje / lubenice; sirovi kupus, šparoge... ne znam iz glave...

    Čaj od koprive, čaj od brusnice isto pomaže, sušene brusnice i slično.

    Ali ključno je ne držati noge stalno u istom položaju. Popodne, kad imaš priliku, stavi ih u podignuti položaj. Isto, noću podmetni jastuk ne samo pod glavu, nego i pod noge. Izbaci čarape koje imaju čvrstu gumicu, da ne blokiraju cirkulaciju.

  5. #5
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Mojw jedna prijateljica godinama ima velikih problema s oticanjem.. sve moguće pretrage je obavila i uzrok ne nalaze. Jedino što joj pomaže je LCHF prehrana. Ne nagovaram nikoga, ne tvrdim da je to za svakog, samo prenosim njeno iskustvo.

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Mojw jedna prijateljica godinama ima velikih problema s oticanjem.. sve moguće pretrage je obavila i uzrok ne nalaze. Jedino što joj pomaže je LCHF prehrana. Ne nagovaram nikoga, ne tvrdim da je to za svakog, samo prenosim njeno iskustvo.
    Istina, nije LCHF za svakoga - za mene nije zbog gihta.

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    kaj ne bi trebala mg uzimati?

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kaj ne bi trebala mg uzimati?
    Pa ne bi škodilo, kao ni B complex...

    Ima puno tih preparata, ali mislim da pokretačica topica ima veći problem s dugim sjedenjem i nogama u neodgovarajućem položaju nego bilo čim drugim. Pomažu i hladni oblozi, burow-arnika gel, obična arnika ...

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Ali ključno je ne držati noge stalno u istom položaju. Popodne, kad imaš priliku, stavi ih u podignuti položaj. Isto, noću podmetni jastuk ne samo pod glavu, nego i pod noge. Izbaci čarape koje imaju čvrstu gumicu, da ne blokiraju cirkulaciju.
    X. P

    Plus:

    - na poslu: makar se svaku toliko digni fiktivno otić do WC-a npr. ili do kuhinje itd. - prisili se i osvijesti da ne možeš sjedit u kontinuitetu jer da ti otiču noge.
    - izvan posla: što više "presjeć'" kontinuitet sjedenja / stajanja - npr. big no-no - sjedit 8 h na poslu, stajat 1 h u prometalima, nakon toga 1 h nakuhavat - ja to više ne mogu, nekoć sam mogla 16 h dnevno sjedit da bude sve OK, +ta su vremena prošla. Ubaci između 2 stajanja / sjedenja - tipa nakon posla - makar 1/2 h žustre šetnje ako ti je ikako izvedivo, to stvarno nije puno, ljudi to makinalno utroše u forumiranje / fejsbukiranje. Ljeti je plivanje super, pa tuširanje hladnom vodom.
    - od vježbi - npr. leći na strunjaču i kružiti stopalima prvo u jednu stranu, pa u drugu
    - kompresijske čarape, po potrebi.

    U biti, osvijestiti da je potrebna mala izmjena navika da se bude OK i da je ta izmjena navika unutar tvoga dosega. Mislim da su čajevi, drenaže itd. "za one koji žele više", a da je real stuff tj. osnova promjena navika - u smislu redovna vježba i žustra šetnja od pola sata i osvješćivanje da moraš sjedenje prekidat.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.05.2019. at 14:25

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I stajanje - sjedenje i stajanje je u tom smislu isto.

  11. #11
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne bi škodilo, kao ni B complex...

    Ima puno tih preparata, ali mislim da pokretačica topica ima veći problem s dugim sjedenjem i nogama u neodgovarajućem položaju nego bilo čim drugim.
    Igzektli. Sjedim i ja 8 h, na osnovu svog iskustva, otkako sam uvela makar 20-min marš nakon posla - puno je bolje. I jastuk navečer ispod nogu, općenito noge doma na povišenom - i kad sjedim na kauču ne vise dolje nego su na stolčiću. Kad planiram neka rijetka nakuhavanja - radim isto pauze između glavnog jela i kolača - 20-min marš . Pretpostavljam da sad zvuči to grozno i da bi puno rađe da postoji čaj koji će to odnijet, ali, iz moje perspektive, da su bar svi zdrav. problemi tako (lako) rješivi .

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A taj sjedeći položaj u nekom trenu (40+ rekla bih) postane neodgovarajući, studentariji će vjerojatno sasvim odgovarat i bez da oteknu noge. Znači, radi se o tome da moraš odgovoriti na promijenjene potrebe tvoga tijela.

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ovo je meni recept za brzi oporavak: https://novi.ba/clanak/188222/samo-1...-vas-oduseviti

    Ako mi se ne da baš ići na pod, dignem noge na naslon kauča (obavezno svaki dan kad dođem s posla).

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je meni recept za brzi oporavak: https://novi.ba/clanak/188222/samo-1...-vas-oduseviti

    Ako mi se ne da baš ići na pod, dignem noge na naslon kauča (obavezno svaki dan kad dođem s posla).
    Da, i to. Ali, ako sam recimo ja baš ono prostajala / prosjedila kontinuitet od par dana, neće mi niti to pomoći, i trebat će mi par dana fizičke aktivnosti da opet dođe na staro. Ljeti je to, naravno, izraženije, u PMS-u mi je izraženije, ali zasad je upravljivo. Koji put mi se, kad čučnem, čini da bih se mogla odbit o svoje listove ko o napuhanu loptu, koji put mi fizioterapeutica primijeti da su mi naotečene noge (u pravilu ljeti). Većinom mi paše namazat Venotrex koji držim u frižideru na listove, ali ništa to neće mi poništiti efekt vikenda provedenog u npr. kuhanju i sjedenju. Znači, moj je savjet bit uporan u promjeni životnih navika.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, i to. Ali, ako sam recimo ja baš ono prostajala / prosjedila kontinuitet od par dana, neće mi niti to pomoći, i trebat će mi par dana fizičke aktivnosti da opet dođe na staro. Ljeti je to, naravno, izraženije, u PMS-u mi je izraženije, ali zasad je upravljivo. Koji put mi se, kad čučnem, čini da bih se mogla odbit o svoje listove ko o napuhanu loptu, koji put mi fizioterapeutica primijeti da su mi naotečene noge (u pravilu ljeti). Većinom mi paše namazat Venotrex koji držim u frižideru na listove, ali ništa to neće mi poništiti efekt vikenda provedenog u npr. kuhanju i sjedenju. Znači, moj je savjet bit uporan u promjeni životnih navika.
    Da, lako je to reći - mi to sve znamo, ali ako ti je posao vezan za višesatno sjedenje, možeš promijeniti navike tek odlaskom u mirovinu, po mogućnosti baš ne prijevremenu. Do tada - pomažeš si prema simptomima.

    Ja imam u uredu dodatni stolac i na njega dignem noge kad nitko ne gleda, hehehe... Nije puno, ali pomogne.

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da, lako je to reći - mi to sve znamo, ali ako ti je posao vezan za višesatno sjedenje, možeš promijeniti navike tek odlaskom u mirovinu, po mogućnosti baš ne prijevremenu. Do tada - pomažeš si prema simptomima.

    Ja imam u uredu dodatni stolac i na njega dignem noge kad nitko ne gleda, hehehe... Nije puno, ali pomogne.
    Ja imam r. mjesto s 8-satnim sjedenjem, ali i tu se može promrdati: tipa otići vani u samoposlugu na 20 min, otići svako par h na WC, prokružiti naokolo itd. ili makar obavezno onda recnuti sjedenje / stajanje ako se ikako može odmah nakon posla makar s 20 min žustre šetnje.

    Meni je zapravo najgore bilo kad je dijete bilo manje pa stajanje u parkiću i kod sprava, a već sam bila 40+. Ko zna što me još čeka, zasad nisam odlazila na preglede zbog oticanja, privatno su mi nudili kolor doplere, opća rekla nepotrebno / to je samo upsell, pa sam se držala njene upute.

    Ja čak npr. niti ne idem u kino ili na nešto direkt s posla (ako mogu upravljati time, tj. ako je fakultativno) ako si neću moći osigurati makar pola sata žustrog hoda, toliko mi je to zapravo ušlo pod kožu kao mus.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.05.2019. at 16:11

  17. #17
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nemam problema s oticanjem nogu, ali toplo preporucam pilates loptu umjesto uredskog stolca. Ako nista drugo, vrlo je lako izbjeci mirno sjedenje (kolegica i ja koristimo bez onih nekih stalaka s kotacima ili bez, sto automatski znaci i bez naslona).

  18. #18
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Puno vam hvala svima, sve sam preletjela, navečer ću detaljno proučiti što ste mi napisali. Nisam znala da bi vitamin B mogao pomoći. B12 ili B-kompleks?

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Puno vam hvala svima, sve sam preletjela, navečer ću detaljno proučiti što ste mi napisali. Nisam znala da bi vitamin B mogao pomoći. B12 ili B-kompleks?
    Ne znam točno koji bi vitamin iz B skupine bio odgovoran - napisali smo za magnezij i B kompleks jer u prodaji često imaš već gotov kombinirani preparat. Evo jednog (taj sam prvi našla): https://ljekarnaonline.hr/proizvodi/...-alkalo-14804/

    B kompleks obično pomaže kod regeneracije tkiva - posebno živaca, ali i svih ostalih tkiva. Pomaže kod oticanja nogu jer ubrzava metabolizam, pa na taj način olakšava izbacivanje vode iz organizma. Detalje ne znam. Možda se javi netko od medicinara ili farmaceuta, pa uspije bolje objasniti.

  20. #20
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,503

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam točno koji bi vitamin iz B skupine bio odgovoran - napisali smo za magnezij i B kompleks jer u prodaji često imaš već gotov kombinirani preparat. Evo jednog (taj sam prvi našla): https://ljekarnaonline.hr/proizvodi/...-alkalo-14804/

    B kompleks obično pomaže kod regeneracije tkiva - posebno živaca, ali i svih ostalih tkiva. Pomaže kod oticanja nogu jer ubrzava metabolizam, pa na taj način olakšava izbacivanje vode iz organizma. Detalje ne znam. Možda se javi netko od medicinara ili farmaceuta, pa uspije bolje objasniti.
    A da li pojačava apetit? Ili je to samo mit?

  21. #21
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A nije, ne znam...mozda je bolje ne razmisljat o tom pojacavanju . Sjecam se kad sam ko dijete bila vise mjeseci na b kompleksu, ne sjecam se zasto, da je dr mami rekla da treba pripazit na to.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 29.05.2019. at 18:07

  22. #22
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    O, da, pojačava. Uzimala sam ga jedno vrijeme pojačano (b-kompleks) i stalno sam bila gladna. Trebala mi je željezna volja da preskočim večeru. Ja inače naručujem sve vitamine od Viridiana, i magnezij, zadovoljna sam.

  23. #23
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,475

    Početno

    Kakav je to Mg Freya koji naručuješ? Koliko košta,koje pakiranje?

    Ja ga dosta konzumiram, ne znam kako sam prije bez njega živjela bolje spavam, bolje kakim , odmornija sam, brže se oporavljam od treninga.

    Isto sam prije oticala dok nisam sredila vene otad kuc kuc nikakvih problema, iako ni dalje ne volim dugo sjedit, ni dugo stajat. Mogu trčat koliko hoćeš al stajat u mjestu ili sjedit duže od sata mi je komaa. Dižem se, vrtim, wc, printer, posjet kolegama u ured i sl.

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj pepi prvotno napisa Vidi poruku
    A da li pojačava apetit? Ili je to samo mit?
    Ubrzava metabolizam. To znači da djeluje i na ulaz, ne samo na izlaz. DakleM - rekla bih da pojačava, iako osobno mene to baš ne muči jer ne vidim nikakvu razliku sa i bez B vitamina, ja sam uvijek gladna, hehehe...

  25. #25
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Kakav je to Mg Freya koji naručuješ? Koliko košta,koje pakiranje?
    Naručujem Qi-Ribose s magnezijem na preporuku nutricionista. Bočica od 180 g - prah. Prah se umiješa u čašu vode i pije kao cedevita. Košta oko 25 eura, naručujem iz Engleske. Nikakvih nuspojava, a ta je riboza odlična za energiju.

  26. #26
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    I meni znaju noge oticati, također puno sjedim u uredu. Borim se protiv toga tako da uvijek imam na stolu bocu vode koju onda i pijem, a zbog toga moram i svako malo na wc koji je niz stepenice kat niže pa se onda i krećem.
    Čaj od koprive je odličan, ali ne sjetim ga se često, kad sam baš pms-ično natečena znam ga popiti češće i stvarno djeluje.

    Što se B vitamina i gladi tiče, ja sam jedno vrijeme pila Neurobion, najjaču dozu B vitamina, zbog neuralgije trigeminusa. Nevjerojatno, ali od njega uopće nisi gladan, nema tu nuspojavu.

  27. #27
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Kad sam neki dan otvarala temu, uopće nisam shvatila da sam u pms-u (jučer sam dobila). Ovaj je mjesec jednostavno proletio. A u pms-u mi se jako nakuplja voda u tijelu.
    Ovaj ću mjesec paziti na štošta, redovno ću piti Mg i B-kompleks, puno čajeva, pokušati što više hodati pa sljedeći mjesec možda bude bolje. Danas mi noge uopće nisu natečene. Hvala još jedanput svima.
    A za neurobion znam, i ja sam ga prije povremeno uzimala. Ne sjećam se je li bilo nuspojava

  28. #28
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Kad sam neki dan otvarala temu, uopće nisam shvatila da sam u pms-u (jučer sam dobila).
    Jeej, super, to je logično objašnjenje. Od neurobiona (ja osobno) nemam nekih nuspojava, nisam nikad na kurama duljim od tipa 2 tjedna (i ja ga uzimam zbog neuralgije ličnog živca povremeno uzimam, ne zbog nogu). Provjerila sam s općom praksom mogu li s neurobionom pretjerati, rekla je da ne - da ću višak pokakati. Ako sam nešto krivo pospojila - mea culpa.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 30.05.2019. at 16:34

  29. #29
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    al stajat u mjestu xxx mi je komaa. Dižem se, vrtim, wc, printer, posjet kolegama u ured i sl.
    I meni je stajanje koma, toliko da sam kupila u Decathlonu onaj stolac ribički za koncerte i prosvjede. Spašavam se tako da kao odem lijevo-desno, malo vidjet ovo ili ono, pa se premiještam s noge na nogu, sto trikova. Plesat mogu, ali ćaskat stojeći ili slušajući govore dulje od pola sata - uhhh zbog kičme, a noge još samo dodaju na to.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 30.05.2019. at 16:38

  30. #30
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,475

    Početno

    Hvala Freya, ja uzimam Bioelektru Direkt Mg i izvrstan mi je, al brzo ga potamanim

  31. #31
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    S vitaminima i mineralim oprezno kod štitnjače. Kaže moj doktor eventualno dva puta godišnje uzimanje dodatnih vitamina i minerala. Jer npr. dugotrajno korištenje selena kod hipotireoze dovodi poslije do šećera. Interneti svašta savjetuju. Pitaj doktora.

    Meni toplina, iako je obožavam, slično radi stopalima. Mlaka voda, soda bikarbona. Meni pomaže.

  32. #32
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Kapsule jabucnog octa s koprivom od biofarma. Meni pomaže.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    I mene zadnjih godina ljeti muči ovaj problem. S tim da ne mogu oticanje povezati s nekretanjem, jer su mi ove godine noge iznenada otekle nakon 4 dana intenzivnog višesatnog hodanja po Velebitu

    Ne pijem zasad ništa, ne uzimam nikakve preparate, ne mažem ničime. Sumnjam i na latentne probleme sa štitnjačom (TSH mi je blago povišen, uz još poneki simptom koji se može i ne mora pripisati štitnjači, ali moja dr zasad misli da je to u rangu laboratorijske pogreške i preporučuje ponavljanje pretrage za tri mjeseca).

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je meni recept za brzi oporavak: https://novi.ba/clanak/188222/samo-1...-vas-oduseviti

    Ako mi se ne da baš ići na pod, dignem noge na naslon kauča (obavezno svaki dan kad dođem s posla).
    Ovo mi se zasad pokazalo kao najbolje rješenje. Nije baš da oteklina potpuno nestaje, ali je stanje bitno bolje.

    E da, ima li ono neka fora u tome da nije svejedno jesu li obje noge podjednako otečene ili je oticanje asimetrično? Ne sjećam se više točno...

  34. #34
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Tanja, i meni su naticale noge nakon intenzivnog višednevnog šalabajzanja na putovanjima, a uz diuretik najviše mi je pomogla masaža nogu onim veneton i sl. gelovima 3× dnevno (veliko dijete ima zlatne ruke za masažu).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •