Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 103

Tema: Djeca iz postupaka s doniranim gametama, planirate li im reći i kako i kad?

  1. #51
    Ženica75 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    204

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Da,da puno lakše reći ja bi ovako-onako nego to napraviti u RL.

    Pogotovo eto kao kod tebe kad je donor anoniman i neće mu djeca nikad saznat ime, ni kako izgleda, ni upoznat ga. Uostalom imaju tebe koja im pružaš sve .

    A sad kad je situacija drugačija, recimo par koji je imao donaciju, donor anoniman, zaista mi se čini samo dodatnim kompliciranjem objašnjavanje djetetu da nije začeto npr. sjemenom svog tate nego donora kojeg nikad neće upoznat, vidjet kako izgleda, razmišlja,...mislim da djetetu to zapravo stvara dodatni kaos, pogotovo dok je malo. Pričati o tome, o svim različitim mogućnostima postajanja roditeljem DA, al baš eksplicitno malenom djetetu reći znaš stvoreno si od mamine jajne stanice i sjemena nekog nepoznatog čovjeka kojeg ne poznaješ niti ćeš ikad (a ne tatinog)...ono pitam se što će malom djetetu takva info, što mu mijenja u životu.
    Mislim da je to u RL puno kompleksnije za izvesti (reći djetetu) nego što to mislimo mi koje nismo imale donaciju.

    Ovo pišem uzimajući u obzir da za donaciju znaju samo roditelji, bake/dede, sestre/braća najuži krug u koji se ima povjerenja i da roditelji imaju uvid u zdravstv.karton donora (prije začeća).

    Ne znam ni sama što bih mislila, delikatna je to tema.


    Kod LaraLane dijete pita jer je samohrana, kod parova dijete to čak ni ne pita.
    Lili isto mislim ko i ti..ako je anonimno nemojte zaboraviti niti na te donore sperme i js tu je pitanje koliko bi oni htjeli biti neanonimni...i ne mozemo uspredivati pristup s posvojenom djecom i onom uz donacije (anonimne)..kao ni parove i single roditelje...jednostavno nije isto...i stvar je svake osobe i njihovog izbora...i to treba postivati..

  2. #52
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Jako se suzdržavam da nešto krivo ne napišem, ne bih željela nikog ni šarafiti, ni povrijediti, a ni uspoređivati postupke, nego samo ohrabriti na iskrenost s djecom.
    Posvojitelji također često nemaju informaciju o oba biološka roditelja: npr. žena zatrudni "usput" i ne želi prijaviti ime oca, a dijete da na posvojenje već u rodilištu.
    Kada tako posvojeno dijete stekne pravo na uvid u spis s 18 g., biološka majka ne mora pristati na kontakt pa opet dijete ne zna ništa o njoj (ponekad samo ime i datum rođenja).
    Iz ponekih tuđih iskustava o kojima sam čitala ili im baš svjedočila ("poštarovo dijete"), otkrivanje istine u kasnijoj (odrasloj) dobi vrlo često dovodi do narušavanja međusobnog povjerenja i neminovnog "zašto mi niste rekli?" Skrivanje takvog podatka odrasla djeca doživjela su kao izraz nepoštovanja.
    Ali kako gorespomenuta zakonska stavka nema mogućnost provjere (ne)učinjenog, svatko će na kraju postupiti prema vlastitoj savjesti.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Citiraj Lovelife prvotno napisa Vidi poruku
    Mnoga djeca dožive šok kad saznaju i počnu pitanja: zašto su me ostavili? (ukoliko je dijete posvojeno), pa potraga za biološkim roditeljima, Itd.. ja sam mišljenja da je s time možda bolje pričekati neku zrelost, jer i pubertet je sam po sebi pun hirova, i onda još ta informacija.. to je moje mišljenje, ali poštujem i svako drugo mišljenje
    Pa poanta je da dijete to zna “od pocetka”, jer kad god da kazes naknadno - bit ce sok. Bio pubertet ili s 20.

  4. #54
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Nemam iskustva,ali logično je da nema šoka ako se s istinom krene od početka.Sve kasnije je šok.Ono-kako izabrati godine i reći mu?7,12,18,25,30?Kad to neće biti šok?Kad ima 21 godinu i ti mu kažeš:"slušaj sine..."?
    A što se tiče teme,ja sam svakako za istinu.U glavi mi se vrte razni filmski scenariji:bolnica,transplantacija,doniranje...

  5. #55
    ERA avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2017
    Postovi
    120

    Početno

    Citiraj LaraLana prvotno napisa Vidi poruku
    U mom slucaju anoniman i u Makedoniji je takav zakon.
    Prosireni profil znaci da jako jako puno informacija dobijes u vezi donora.
    Ima da se netko odluci da to ne zeli da zna pa se dobiju osnovne informacije.
    Zapravo s biologom konacno odlucujes koji je donor najprikladniji .
    LaraLara pratim tvoje postove i stvarno sam sretna kad vidim da ti je postupak 2 puta uspio i da su tu brat i seka. Vidim da je donacija isla iz Cryosa pa te molim ako mi mozes odgovoriti je li postojala mogućnost izbora open-profile donora u Makedoniji ili baš, baš mora biti anoniman donor??

    To me zanima upravo iz razloga što bih izabrala neanonimnog donora tako da ostavim mogućnost djetetu da jednog dana sazna tko je bio donor ako joj/mu to bude bilo toliko bitno.
    Iz svega ovoga je jasno da bih ja izabrala reci istinu djetetu ali ne znam kako bismo to sakrili od okoline. No to je sve preteško i
    preindividualno a još smo i jako daleko od toga da se zapravo i ne usudim previše pisati o tome...

  6. #56

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,749

    Početno

    ERA tako je, donacija je isla iz Cryosa.
    U Makedoniji nazalost nije moguce izabrati donora open profile.

    Ali ako bas zelis donora iz Cryos banke onda je mogucnost da ides u Dansku i tamo sve rijesis.
    Onda cak mozes sama preuzeti materijal i ici i odnijeti u Kliniku u kojoj ce biti obavljena inseminacija pa tim onda ne placas npr.dostavu.
    ili ne znam dal si sve procitala s njihove stranice u koje sve zemlje imaju dostavu pa eventualno vidjeti onda da odes u tu zemlju (da ti nije tako daleko kao Danska) nadjes naravno kliniku koja bude htjela i voljna primiti materijal iz Cryosa za tebe za postupak jer sve zemlje u kojima je dozvoljena donacija vecinom imaju svoje banke.
    Mozda bi izuzetno htjeli naruciti iz Cryosa pored svojih donora. Treba provjeriti. Pitaj salji mailove. Odnosno najjednostavnije ce ti biti da kontaktiras Cryos da ti posalju spisak zemalja s kojim rade pa vidi gdje bi ti bilo najblize i nazgodnije da odes. Sigurno ce ti navesti i ime klinike.

    Prag ima svoju banku pa bas i ne znam dal bi htjeli naruciti iz Cryosa bez obzira sto bi sve islo na tvoj trosak.
    Posljednje uređivanje od LaraLana : 03.07.2019. at 09:57

  7. #57
    ERA avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2017
    Postovi
    120

    Početno

    LaraLara, hvala ti na informacijama. Definitivno ću kontaktirati Cryos da vidim s kojim zemljama i klinikama suraduju, sve sto saznam budem napisala ovdje jer je ovo jedini izvor informacija na koji nailazim..
    Jako sam frustrirana što ne mozemo uvesti u RH pa ovdje izvesti postupak. Imas zakon koji trazi neanonimnog donora i koji odobrava banke sperme ali nije dopusten uvoz..

  8. #58
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Jako zanimljiva tema.

    Vezano za zakon koji nalaze da se djetetu kaze tko su mu genetski roditelji najkasnije do 18-te godine:
    Tko ce to provjeravati?? Neko tijelo u Ministarstvu zdravlja ce nazvati na 18.rodendan i provjeriti osobno kod slavljenika?

    Kuzim obje strane, i one koji to misle reci ,ali i one koji to (za sada) misle sa sobom u grob ponijeti, ni sama ne znam kako bih da se o meni radi, ali me zivo zanima kako se to misli "provesti zakon"?

    Ili je to zapravo samo preporuka?
    Posljednje uređivanje od rosa : 03.07.2019. at 16:20

  9. #59
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    To je isto kao kad zakon kaže da dijete ima pravo na školovanje i da je OŠ obavezna. Ne znam baš da policija dolazi u romska naselja provjeravati idu li djeca u školu iako je to zapravo vrlo lako provjerljivo.

  10. #60
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Slikovnica sigurno nece odmoci onima koji bi to zeljeli. Meni oosbno (ako u hrv npr nema nijedne gametr za donaciju i nema banke sperme -ima li?) je zakon vise lijepa rijec...jedna od brojnih. Koliko ce to bit hrv praksa u kojem je pola jezika i funkcioniranja stila 'pisem 1, pamtim 2' (ono kad se kaze 'nek institucije rade svoj posao' zapravo npr. znaci 'mos mi stavit soli na rep', nema kulturoloske veze s americkim 'face valueima' - ne znam. Kao neki ulog za mijenanje drustva ne bi bilo lose za one koji mozda planiraju reci...cisto kao aktivizam i edukacija za buducnost i za vidljivost.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.07.2019. at 12:19

  11. #61
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    I htjela bih skrenuti pozornost nanto da zivimo u konzervativmom drustvu i da paralela s posvajanjem nije nuzno istoznacnica. Naime, na posvajanje ce se 99% njih raznijeziti i reci kako divno i plemenito (ma koliko to posvojitelje nervira) dok ce na info o donaciji 99% njih ustuknuti i reci (tj pomisliti) - boze, a sto nisunposvojili, koliko je djecice u domovima, zasto su se na to odlucili. Znaci, jedno ce bit docekano 'pljeskom', drugo ustuknucem, nerazumijevanjem, miguce osudom. Ne postojimo u vakuumu - jest da se okruzje mijenja, nonne zeli svatko bit aktivist tj odabrat da mu dijete to bude.

    Sad osobno: Ja sam mojoj rekla da je ivf-ovka..oduvijek - mama i tata su te jako zeljeli, pa smo isli dr, a ta prica dobiva s godinama na detaljima. Da je iz donacije ne znam, bila bi na vazi..mozda bi mi neka slikovnica il nekinslucaj u rh (a nema javno nijednoga, dok za posvajanje odavno postoji lice boban), to olaksala.

  12. #62
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Dakle nema doslovno nijedne osobe koja bi bila otvoreno lice donacije u rh. S posvijenjem je sasvim drugo. Mizda jr nekad bilo isto, al danas su ogromne razlike.

  13. #63
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    I htjela bih skrenuti pozornost nanto da zivimo u konzervativmom drustvu i da paralela s posvajanjem nije nuzno istoznacnica. Naime, na posvajanje ce se 99% njih raznijeziti i reci kako divno i plemenito (ma koliko to posvojitelje nervira) dok ce na info o donaciji 99% njih ustuknuti i reci (tj pomisliti) - boze, a sto nisunposvojili, koliko je djecice u domovima, zasto su se na to odlucili. Znaci, jedno ce bit docekano 'pljeskom', drugo ustuknucem, nerazumijevanjem, miguce osudom. Ne postojimo u vakuumu - jest da se okruzje mijenja, nonne zeli svatko bit aktivist tj odabrat da mu dijete to bude.

    Sad osobno: Ja sam mojoj rekla da je ivf-ovka..oduvijek - mama i tata su te jako zeljeli, pa smo isli dr, a ta prica dobiva s godinama na detaljima. Da je iz donacije ne znam, bila bi na vazi..mozda bi mi neka slikovnica il nekinslucaj u rh (a nema javno nijednoga, dok za posvajanje odavno postoji lice boban), to olaksala.
    Općenito slažem se s ininim postovima. Imam nešto baš na temu za reći.

    Jučer sam bila na kavi s prijateljicom i slučajno nam se pridružila njena frendica koja mi je rekla da je ona posvojila (bila na 14 IVF-ova). I tako priča krene i priča kako njena šogorica i šogor nemaju djece, kako ima azospermiju i jedini izlaz im je donacija. I sad ta žena što je posvojila je tako s gnušanjem pričala o donaciji, da sam ostala paf. Rekla je šogorici pa jesi luda znaš li ti tko donira sjeme samo pijanice ili drogaroši, radije se napij i otiđi vanka, pa se s nekim posexaj.
    To dijete ionako neće bit ni od tvog muža ako se radi o donaciji, bolje vam je posvojite. Na kraju su imali 2 neuspjele donacije. Rastali se šogor i šogorica.
    Šogor upoznao novu žensku i s njom posvojio dijete, a bivša šogorica našla frajera, al ni s njim nije zatrudnila i još je bez djece.


    Nemam riječi za opisati koliko me šokiralo da žena koja je posvojila razmišlja na takav način o donaciji.

  14. #64
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Lili, pa nama je SLUŽBENA osoba u jednom CZSS rekla slično (što će vama s VSS dijete kurve i drinkera?). Budaletina imaš posvuda. I na posvajanje svakojako reagiraju, bez brige (a sad kad si trudna, hoćete li je vratiti?)

  15. #65
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Slažem se da je "stigma" vjerojatno veća, ali to je svakako nešto što može ostati unutar obitelji, zbilja se ne treba cvrkutati okolo.

  16. #66
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Ili je to zapravo samo preporuka?[/QUOTE

    Meni se cini da je to sve to skupa...ajde, tek tako., nek nam lijepo pise i neka mi.ko institucija odradimo svoj posao. Buduci da se donacija u rh ne radi.

  17. #67
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Slikovnica, s obz da je za malu nisu i da bi to tek bili poceci vidljivosti, mislim da je dobra ideja. Za nesto vecu ili vidljiviju nisu bi zavrsila u Kastelima na krnjevalu, s onim ludim starcem koji hoda s vaginom na glavi obucenim u jajnu stanicu ili embrij. Pa je moja sugestija, ako se bude radila, da se prilagodi rh okruzju, i bude samo u digitalnom obliku. Sjecam se akcije protiv milinovicevog zakona, looking back, mislim da su jaja po parkovima bila neshvacena i promasaj.

  18. #68
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    A ako je sustav takav da je donacija u rh samo opisana u zakonu, a ne postoji, i svi koriste usluge stranih zakonodavstava, inda po meni drzava nema moralno pravo propisivat nista vise na tu temu od opisa kako se moraju ponasat drzavljaninrh pri letu u svemir. Kod posvajanja drzava, ajmo.reci, pruzi neku uslugu svom gradjaninu posvojitelju, pa moze nesto i propisati. Raznim mrezama aktivista su dostupne ipak neke info, podrska kakva takva (znam da je daleko od toga kako bi trebalo biti), o donaciji nije senzibilizirala javnost, nije omogucila nista i svi idu inplacaju vani, samo propisuje. Lako tako. Isto bi postojalo opcenito pravo da se zna porijeklo, pa bi onda obiteljski zakon trebao prisiljavati zene da disclosaju bio oca svoje djece. To je isto tako situacija, npr, gdje drzava nije nista facilitirala, fogodilo se samo od sebe, kao i donacija. Dugo sam razmisljala o ovoj temi. Zapravo, kod posvojenja je veca sansa da info dijete dobije s trece strane i da mu psihicki nasteti. Mislim da je kod donacije bitno manja, do na postotke zdrav. komplikacija.

  19. #69
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Kod infoa djetet nda je posvojen ima neka mreza, ima jos nekih primjera u rh,n nisu sami. Donirani bi bili Pale sam na svijetu, event. primjer dijete od Eltona Johna il SJP. Najteze bit taj jedan high profile prvi koji se ima tek dogoditi

  20. #70
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Lili, pa nama je SLUŽBENA osoba u jednom CZSS rekla slično (što će vama s VSS dijete kurve i drinkera?). Budaletina imaš posvuda. I na posvajanje svakojako reagiraju, bez brige (a sad kad si trudna, hoćete li je vratiti?)
    Jesus, padam u nesvijest, strašnoo.
    Takva osoba da radi u CZSS a ovo za vraćanje djeteta, ne vjerujeem... Komaaa.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 05.07.2019. at 19:13

  21. #71

  22. #72
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Kakva je ovo stranica? Jel glavni lik muško ili žensko? Malo mi je text nepovezan.

  23. #73
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Nije to je automatski prevedeno
    Ali je tekst zanimljiv
    Imaju li roditelji neka prava i duznosti nakon punoljetnosti djeteta ili ak i prije?

  24. #74
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

  25. #75
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    sorry Lily75 ja sam s tobom skoro generacija.... pa mi je tipkanje s moba noćna mora - zato sam samo zalijepila google prijevod ovog članka,

    činio mi se da je dio ove teme - koji su sve putevi da dijete sazna da je iz postupka s doniranim gametama. Uglavnom, smatram da ovdje još ima puno posla, Roda će se ovom temom zasigurno i u budućnosti baviti, ako ima vas koji bi u tome dali podršku, priključite se, slobodno!

  26. #76
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Prosjecna reakcija na posvajanje (koja znam da ce izazvat gnusanje posvojitelja, al zamislite naslov par se odlucio na donirane gamete i stavite svaki pridjev - nesebicno, plemenito, ljubav privlaci ljubav itd. u kontru. Definitivno je potreban rad al na 2 fronta - senzib. drustva i facilitiranje.

    https://www.jutarnji.hr/spektakli/do...telji/9106199/
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.07.2019. at 10:59

  27. #77
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Ha, dobar potez, zna novinar znanje. Ovom (javnom!) objavom jednim su udarcem potukli 100 muha, odnosno u svim su centrima postigli vidljivost.
    On topic, nije ni posvajanje bilo baš javna tema do Bobanovih, a bome se i tajilo u bivšoj državi.
    Ali slažem se, nije isto. Donacija će postati manje čudna kad netko simpatičan izađe u javnost.

  28. #78
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    Ma nece. Kao sto ni sam mpo nije simpatican nego se cuje "ima djece po domovima za posvojenje"

    Jos mora vremena proci da se nasi zadrti ljudi promijene
    Posljednje uređivanje od Vrci : 11.07.2019. at 12:53

  29. #79
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ha, dobar potez, zna novinar znanje. Ovom (javnom!) objavom jednim su udarcem potukli 100 muha, odnosno u svim su centrima postigli vidljivost.
    Odmah sam to promislila, koji PR, onda jos garnirano dobrim zeljama raznijezene javnosti, ono jupi, sad ce, samo sto nije. I ja imam diplomu, i sto njih, pa se nismo naslikavali na taj nacin. Bez obzira na bobanicu, mislim da ce trebat puno njih simpaticnih i korjenita promjena drustva dok kulerski drugi ne percipiraju donaciju, a ne ono - mogli ste to drzat u 4 zida, a ne paradirat s tim i jos to isticat, to nasoj 'tradiciji' nije prihvatljivo. I onda najcesce osuda zene- ugl od drugih zena jer muskima to nije bas u fokusu - koja je 'ganjala karijeru', jer da nije, ne bi joj 'to' trebalo
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.07.2019. at 10:33

  30. #80
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    VARTA regulatorno tijelu za MPO za australsku državu VIktoriju ima puno materijala o donorskom začeću.

    https://www.varta.org.au/information...nception-and-7

    Savjetuju - reći djeci.
    Posljednje uređivanje od Inesz : 20.07.2019. at 13:51

  31. #81
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Da, vjerojatno bi to da zivimo u Australiji bio no brainer. Ko zna sto kazu talijanski regulatori, a sto ce govoriti nasi strucnjaci, ovih dana se, ako sam dobro popratila, osnovao Katolicki med. fakultet, ocekujem porast prizivaca savjesti i porast zivota u stilu pisem 1 ('strucnjaci kazu da reba reci'), pamtim 2 (komentari susjeda 'zar ti je trebalo to? i komentari strucnjaka 'nazalost, u rh imamo feminizaciju visokoobrazovanog kadra' - jedam strucnjak, kad je komentirao 'poplavu neplodnosti' u smislu zene zbog faksa odgadjaju trudnocu i sad od nas ocekuju cuda). Zivoti ne postoje van konkretne okoline.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.07.2019. at 14:55

  32. #82
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    Znaš ina33 da ne dijelim tvoje mišljenje, tamo gdje smo mi sada i danas su Australci bili prije 10-20 godina, treba vremena i mi smo ti koji mijenjamo circumstances i susjedova mišljenja...

  33. #83
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Shvacam i pozdravljam aktivizam na tu temu. Moje je misljenje tu nekako da je br. 1 dugoricno raditi na stvaranju drugacije klime, a ne blaming game prema osobama koje otisle na donaciju, a nisu napravile full disclosure. Gledam primjere koje je linkala inesz iz australije i stvarno su ok, al ne mogu zamisliti kako bi ti razgovori tekli danas u rh - kao prvo, u rh se donacija ne radi, u viktoriji se radi. Zapravo su nam, iz nase perspektive, s obzirom da vecina koristi usluge tog zakonodavstva i te regulative, najvaznija ceska iskustva. Dokud su oni dospjeli, ima li tamo ovakvih brosura? To je najmanje religiozna zemlja u okruzju, mozda neceg ima?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 26.07.2019. at 10:32

  34. #84
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    pa zašto blaming game Ina33, već sad imaš među populacijom koja ide ili je išla na donaciju one koji će sigurno reći svojoj djeci ili su već rekli, dobar dio neće i ne želi.

    Premalo pričamo o tome, premalo govorimo o djeci iz IVF-a a još manje uz donirane gamete.

    Victoria je daleko od nas i daleko ispred nas ali jedino Ina informacijom se može ova tema "normalizirati", ovako će ostati vječiti tabu.

    Češka iskustva? Nije Češka baš dobar primjer, u Češkoj je 40% IVF klinika u vlasništvu njihovog premijera, kupio još neke u Irskoj, to je iskreno u prvom redu business tamo Ina, odlično rade ali je business driven i u Češkoj su dozvoljene samo anonimne donacije, nemaš uopće NEanonimnih donacija, a anonimna/neanonimna donacija je vrlo usko vezana za temu reći/ne reći djetetu da je iz donacije. Tamo je atmosfera uglavnom takva da vlasnici IVF klinika žele da donacije ostanu anonimne, ne ide samo Ex-Yu na liječenje u CZ i uglavnom na donaciju, veliki je i broj njemačkih pacijenata koji završe tamo zbog "liberalnog" zakona i ipak manje cijene nego u Španolskoj za isti postupak........Uglavnom vjerujem da im neće moći održati anonimne donacije zbog pritisaka na EU razini i zbog iskustava nordijskih zemalja i UK, ne vjerujem da će trend prema NEANONIMNIM donacijama zaustaviti...... a kao što sam i gore napisala, sve su češće tužbe djece iz anonimnih donacija protiv države, protiv IVF centara....

    tako da bih tvoje pitanje odgovorila s NEMA TAKVIH BROŠURA U CZ

  35. #85
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Cinila mi se logicna ceska jer je to destinacija vecine nasilh ljudi koji idu na donaciju, zbog blizine. Rijtko tko ide dalje, a u Viktoriju i norveske zemlje mislim da ne ide nitko. Nisam znala daje politicar vlasnik. U tom smislu da postoje neka bliza evropska iskustva, nisam znala da ih nema.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 14.10.2019. at 21:51

  36. #86
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Reći ili ne? Zašto reći? Zašto ne reći? Kada reći? Pretpostavljam da se s ovakvim i sličnim pitanjima suočavaju roditelji djece iz postupaka s doniranim gametama, bez obzira u kojem dijelu svijeta živjeli.

    Češka danas na 11 milijuna stanovinka ima oko 42 IVF klinike i radila je prije par godine oko 10 000 IVF postupaka godišnje za strane državljane (zasigurno, većina postupaka s doniranim spolnim stanicama).

    I nema edukativnih brošura, ali ima "all inclusive" pakete u svojim IVF klinikama...

  37. #87

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,749

    Početno

    Podizem temu!!!!

  38. #88

    Datum pristupanja
    Mar 2017
    Lokacija
    Split
    Postovi
    113

    Početno

    Ja planiram ovu zimu proučiti kako djecu pripremiti i kako i kad reći, i uopće da li reći. Znam da je postojala slikovnica, a plan mi je nacrtati neku svoju slikovnici, (slikovnice). Znam da se mogu naručiti i to u raznim kombinacijama na engleskom donacija js, Donacija spermatozoida, blizanci, samo hrani roditelj... Pokušati ću naručiti pa krenuti od toga. Ali prava je noćna mora razmišljati o trenutku kad djeci reći...

  39. #89

    Datum pristupanja
    Mar 2017
    Lokacija
    Split
    Postovi
    113

    Početno

    Evo ako smije link stavit
    Inesz izbriši ako nije dozvoljeno
    Svakako ima raznih kombinacija

    https://www.dcnetwork.org/catalog/te...talking-series

  40. #90

    Datum pristupanja
    Aug 2018
    Postovi
    22

    Početno

    Jako dobra tema! Hvala Katesplit1 na linku.

  41. #91
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    slikovnice i knjižice su sjajne, ima nekih u Rodi ako ih tko želi posuditi. Svakako bismo ovakve ili slične slikovnice u udruzi rado izradili ili dali bar prevesti.

    Dobar dio zapadnih zemalja već je swiftalo prema isključivo NEanonimnoj donaciji i to ima uglavnom pravnih i psiholoških razloga.

    Ali i onda kad je dijete iz anonimne donacije, upravo taj spomenuti Donor Conception Network preporuča da se djetetu kaže da je iz donacije, čak i kad ništa o porijeklu ne možete kazati jer je anonimna donacija, i to u tim knjižicama ustvari izrazito jasno i razumljivo objašnjavaju.






    Citiraj Katesplit1 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo ako smije link stavit
    Inesz izbriši ako nije dozvoljeno
    Svakako ima raznih kombinacija

    https://www.dcnetwork.org/catalog/te...talking-series

  42. #92

    Datum pristupanja
    Mar 2017
    Lokacija
    Split
    Postovi
    113

    Početno

    Citiraj Kadauna prvotno napisa Vidi poruku
    slikovnice i knjižice su sjajne, ima nekih u Rodi ako ih tko želi posuditi. Svakako bismo ovakve ili slične slikovnice u udruzi rado izradili ili dali bar prevesti.

    Dobar dio zapadnih zemalja već je swiftalo prema isključivo NEanonimnoj donaciji i to ima uglavnom pravnih i psiholoških razloga.

    Ali i onda kad je dijete iz anonimne donacije, upravo taj spomenuti Donor Conception Network preporuča da se djetetu kaže da je iz donacije, čak i kad ništa o porijeklu ne možete kazati jer je anonimna donacija, i to u tim knjižicama ustvari izrazito jasno i razumljivo objašnjavaju.
    Ako ih ima za kupiti. Molim javite, namjera mi je prikupiti sto vise materijala. Ne znam kako da posudim ako živim daleko od zagreba?

  43. #93
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    Roda je kupila samo po 1 primjerak tih knjižica/slikovnica, kupili smo ih online na linku koji si slala.

    Stvarno nažalost nemamo kapaciteta volontera koji bi se temi donacija gameta posvetili, a nužno je i potrebno već dugo.

  44. #94
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Djeca imaju sposobnost prihvatiti svaku priču kao normalnu i neće odmah čačkati daleko i duboko. Nema se tu što ne razumjeti. U trenu kada su sposobni za razgovor o tome kako nastaju djeca, može im se reći da dolazi do spajanja sjemenki muškarca i žene što se može dogoditi na različite načine - spolnim odnosom ili u bolnici kad doktori sjemenke izvade iz tijela pa ih spoje u "epruveti" te vrate u mamin trbuh. Koji put sjemenke se ne mogu spojiti pa neki striček ili teta poklone svoje sjemenke drugim ljudima da bi ovi mogli imati dijete. Pa usput spomenuti i druge načine npr. posvojenje itd.
    Problem jest u roditeljskim glavama, ne u djetetu. Mi smo našoj odmah rekli da u svi načini nastanka obitelji uobičajeni, a da ona sama odlučuje želi li nekome ispričati da je posvojena.
    Hoću reći, nije da sad djeca prime tu informaciju pa hodaju okolo gradom i o tome razgovaraju sa svima.
    Eto, upravo ovako sam ja svojem to objasnila sa navršenih 6. Još jednom me pitao da mu ponovim tu priču i više nikada. Naravno da još nije svjestan što sam mu rekla, ali s vremenom će poloviti konce i ne vjerujem da će mu to biti neki stres. Mi naprosto to nikada nismo krili i za nas je to najispravniji put.

  45. #95
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Citiraj tikica_69 prvotno napisa Vidi poruku
    Eto, upravo ovako sam ja svojem to objasnila sa navršenih 6. Još jednom me pitao da mu ponovim tu priču i više nikada. Naravno da još nije svjestan što sam mu rekla, ali s vremenom će poloviti konce i ne vjerujem da će mu to biti neki stres. Mi naprosto to nikada nismo krili i za nas je to najispravniji put.
    krasno tikice!

    Upravo mi je jedna single prijateljica trudna s doniranim gametama i presretna je.

  46. #96
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Mi smo djetetu otpočetka govorili da je posvojen. Njemu to nikako nije draga tema pa i ne propitkuje puno. Javi se svakih 6 mjeseci s nekim pitanjem. Ne spominje pred drugima. Mi smo dali sve od sebe da to zvuči normalno.
    S druge strane, ja se nisam nikako mogla odlučiti na donaciju. Iz puno razloga. Jedan od njih je i razgovor o tome i percepcija u društvu.

  47. #97

    Datum pristupanja
    Mar 2017
    Lokacija
    Split
    Postovi
    113

    Početno

    Slikovnice su stigle, very special ducklings i our story za samohranu majku., Za mene je stigla knjiga talking i telling od DC network. Čitamo stalno, a tu i tamo spomenu tatu, gdje je...

  48. #98

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,749

    Početno

    Citiraj Katesplit1 prvotno napisa Vidi poruku
    Slikovnice su stigle, very special ducklings i our story za samohranu majku., Za mene je stigla knjiga talking i telling od DC network. Čitamo stalno, a tu i tamo spomenu tatu, gdje je...
    Kate imaš poruku!

  49. #99

    Datum pristupanja
    Mar 2017
    Lokacija
    Split
    Postovi
    113

    Početno

    Pozdrav svima, imala sam problema kod vađenja osobnih i putovnica za djecu u policiji,
    molim vas uputite me na temu ako ima
    Javite mi se s iskustvima
    Policiji nikako nije bilo jasno kako je u rodnom listu crtica kod imena oca

  50. #100
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Citiraj Katesplit1 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav svima, imala sam problema kod vađenja osobnih i putovnica za djecu u policiji,
    molim vas uputite me na temu ako ima
    Javite mi se s iskustvima
    Policiji nikako nije bilo jasno kako je u rodnom listu crtica kod imena oca
    Nemam to iskustvo, ali mi se nekoliko puta događalo da službena osoba ne zna što bi, kad su zapravo rijetki slučajevi u pitanju. Nekad bi me vratili, nekad bi mi 10 min objašnjavali da to tako ne može, pa otišli po nekoga nadređenog, pa se ipak moglo. Uglavnom, metoda koja često funkcionira je kad te vrate na jednom šalteru/sobi, odi na drugi, ako ima. Preventivno izvučeš dva broja s nekim vremenskim razmakom.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •