Stranica 5 od 9 PrviPrvi ... 34567 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 433

Tema: Pravilno odlaganje otpada, recikliranje, zagađenje okoliša...

  1. #201
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Jako je to lose rijeseno. Kante su posvud postavljene. Nema nikakvog plana ni reda, milijun kontejnera, neuredno postavljenih. A ljudi takvi kakvi jesu. Lili, nije tvoje naselje iznimka. Ne moras nista fotkati da nekome otvoris oci. Vecina naselja koja su opremili kantama izgleda katastrofalno. Mene isto sram kako to izgleda. Maltene Kusturica.

  2. #202
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    A što sve stavljate unutra? Ako ima išta životinjsko (osim dlake i ljuske jaja) normalno da smrdi. Mi smo pred par dana dobili kante i vrećice. Jednu 30l sam već napunila. Apsolutno ništa ne smrdi osim što sitne voćne mušice zuje.
    Šta god da stavimo pola dana provede na suncu. Svo povrće i voće pusti vodu. Samo zamisli koru od par lubenica i dinja ljeti i koliko to vode još ispusti pa se onda kuha u zatvorenoj kanti na 50 stupnjeva (ili više, koliko bude u zatvorenoj kanti).
    Ove kante koje su po naseljima su porazbacane kako koja. Nitko nije promislio niti o potrebnoj veličini, niti o zaštiti od sunca, niti da je dostupno svima koji prolaze i mogu ubaciti unutra i automobilske gume ako hoće :/

  3. #203
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Jako je to lose rijeseno. Kante su posvud postavljene. Nema nikakvog plana ni reda, milijun kontejnera, neuredno postavljenih. A ljudi takvi kakvi jesu. Lili, nije tvoje naselje iznimka. Ne moras nista fotkati da nekome otvoris oci. Vecina naselja koja su opremili kantama izgleda katastrofalno. Mene isto sram kako to izgleda. Maltene Kusturica.

    Ispred moje kuće zeleni otok od prije točno godinu dana. Nitko nije ništa niti pitao, niti najavio, niti razmislio kako postaviti, nema plana odvoza - ništa.

    Tekstilni kontejneri su svugdje najveći problem. Toliko veliki da mi se čini da je bolje da ih se ukine. Ono što sam primjetila je da neki sugrađani koji se tako opskrbljuju odjećom (ne znam šta s njom onda rade) izvade iz kontejnera sve što mogu, ubace u kombi i odvezu negdje. Onda tamo negdje proberu, a ovo što im ne valja lijepo s kombijem dovezu do bilo kojeg tekstilnog kontejnera, i onda iskrcaju ispred njega i oko njega. I tako po cijelom gradu. Dobra ideja da se prikupi tekstil propada u provedbi, i usput stvara smetlište od grada i razbješnjuje 99,9 posto svih ostalih.

  4. #204

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas je u naselju užas otkako imamo sve više kontejnera, sve razbacano na sve strane, prepuni kontejneri, , ljudi ostavljaju okolo, smrdi,ružno izgleda,a ovi izgleda ne odnose smeće redovito.
    Blagi užaaas!
    Dođe mi da to sve poslikam,a ne znam ni kamo slati ni koga zvati.
    Jel znate neki broj telefona na koji mogu zvat da odnesu svo to silno smeće.
    Svojedobno sam slala mailove na cistoca@zgh.hr

    Nikad ne bih dobila odgovor, ali dan-dva nakon poslanog maila, primijetila bih da su pokupili smeće razbacano oko kontejnera, a i kontejner bi bio ispražnjen. Je li to bilo do maila, ili bi ga pokupili tako i tako, ne znam.

  5. #205

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj anchi pp prvotno napisa Vidi poruku
    Tekstilni kontejneri su svugdje najveći problem. Toliko veliki da mi se čini da je bolje da ih se ukine. Ono što sam primjetila je da neki sugrađani koji se tako opskrbljuju odjećom (ne znam šta s njom onda rade) izvade iz kontejnera sve što mogu, ubace u kombi i odvezu negdje. Onda tamo negdje proberu, a ovo što im ne valja lijepo s kombijem dovezu do bilo kojeg tekstilnog kontejnera, i onda iskrcaju ispred njega i oko njega. I tako po cijelom gradu. Dobra ideja da se prikupi tekstil propada u provedbi, i usput stvara smetlište od grada i razbješnjuje 99,9 posto svih ostalih.
    Točno tako izgleda i kod nas.

  6. #206
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj anchi pp prvotno napisa Vidi poruku
    Šta god da stavimo pola dana provede na suncu.
    Pokušajte posipati sodom bikarbonom. Možda smanji smrad.

  7. #207

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    zna li se

    kad će grad ZG plastični otpad, koji mi pažljivo skupljamo i stavljamo u žute kontenjere, odvojeno odvesti i iskoristiti kako bi trebalo?


    otkad sam naletila i na svoje oči vidla da u isti kamion od ZG čistoće utrpavaju i obično smeće i plastični otpad izgubila sam volju odvajati, a odvajam godinama!

    od tad odvajam papir i staklo, ali plastiku krenem, pa odustanem...pa opet posegnem da bi odvojila pa se sjetim..

    ufff!

  8. #208
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Pitala sam to u grupi Nula otpada pa su mi rekli da postoje kamioni koji imaju odvojene pretince pa mogu odvojeno utrpati različiti otpad, a nedavno i objašnjenje zašto su doista utrpali odvojen otpad u isti kamion. Bilo je to kada je nevrijeme razrušilo sve po Zagrebu pa su morali pokupiti nered i nisu imali kamione i ljude da dolaze posebno. Izolirani slučaj.

    Mene će držati optimizam ubuduće, a nekako me i relaksira odvajanje.

  9. #209
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Kod nas su bio kontejnere postavili svugdje osim tamo gdje ljudi imaju vrtove. I onda su naši kontejneri za smeće svaki put 80% puni granja, pokosene trave, suhog lišća itd. Susjedi su neki dan odlučili izgleda spaliti svoje, dim je obavio sve u okolini, na kraju je i policija došla.

  10. #210
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Brižno pazim već tri dana da ostavim na vrijeme vreću od plastike pored spremnika i ostavim je. Od cijele ulice jedino moju nije pokupio. Na koncu sam je pretovarila u kontejner za plastiku na zelenom otoku.

  11. #211
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ja odvajam i odvajam i odvajam... u svom minijaturnom stanu razvlačim vreće u bojama, bojim se mrava na terasi, procjenjujem koliko ću plastiku od hrane oprati da mi to ne smrdi, razmišljam kad ću guliti krastavce i za koliko dana će odvesti te kore prije nego se sve usmrdi... pratim datume, gdje ću i kada sto ostaviti... i onda izađem u kvart i odvratno je da odvratnije ne može biti. Ne znam kakve sve kombinacije čega i gdje već nisam vidjela. Danas npr. u žutoj vreći za plastiku nagurano stara deka i to sve nagurano u malu kantu za miješani komunalni... uopće ne znam što mene naivnu tako drži da odvajam.

    Ako neću sutra pisati u holding da vrate one deponije na zelenim površinama, svaki kvart je imao jednu ogromnu i bar si znao gdje je. Ovako ih ima 55... svaka kanta je postala poziv “ostavi sve što ti ne treba kraj mene”. Nikad nisam viđala toliko starog namještaja, odjece i starudije razbacane na toliko puno mjesta kao sada. Bljak.

    Mislim da nema pomoći dok ne uvedu sustav da se smeće npr. može samo osobno predati u čipiranoj vrećici i da plaćaš po tome koliko si kg smeća donio. Da nema nigdje nikakvih kanti. Da ima posvuda kamera. I da za sve sto se odvojeno prikuplja/reciklira dobiješ 50 lipa. Sve ostalo je govno i od sad pa nadalje sljedećih 500 godina ćemo živjeti među otocima nabacanog smeća.

    Inače, ima neki chat na holding stranici... ja bi javljala i uvijek bi pokupili u roku od par dana. Ali mogla bi im javljati svaki dan.

  12. #212

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Postovi
    7

    Početno

    Annie84, kao da slušam sebe, baš me pogađaju takve stvari vezane uz našu jednu i jedinu Zemlju.
    Ne želim biti katastrofičar ali nekada mi stvari tako izgledaju pogotovo u našoj zemlji.
    Nedavno smo tek dobili ispred zgrade kontejnere i vreće za razvrstavanje otpada i odmah smo prionuli poslu. No kada sam neki dan kod susjeda vidjela vrećicu za bio otpad prepunu ambalažnog plastičnog otpada baš me štrecnulu i ražalostila ljudska glupost.
    Isto se trudimo čim manje kupovati polugotove proizvode u plastičnoj ambalaži, uvijek radije biram proizvode u staklenkama. Tjednu kupovinu obavljamo na tržnici gdje nosimo sa sobom manje pamučne vrećice, nosimo hranu na posao... Ne kupujemo nepotrebne stvari, primjećujem kako i ta napuštena roba postaje sve veći ekološki problem. Zeleni otoci su sve samo ne zeleni, postali su mini smetlišta, a nesavjesnost kod ljudi nema kraja čini mi se.

  13. #213
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Prvo jedan komentar - danas sam prolazila pored kamiona koji je praznio kontejnere za plastiku - ništa se nije miješalo s drugim otpadom, samo je plastiku kupio. Ne znam je li to iznimka ili pravilo, vise se nadam pravilo...

    A sad jedno pratkično pitanje - gdje odlažete one prazne boce od sprejeva, pod tlakom? Ono protiv mrava i sl npr? Gdjegod čitam za razdvajanje svugdje piše da to ne a na njima piše da ne smiju u običan otpad. Da li ih bar u reciklažno primaju? Imam ih već 5-6 na balkonu
    Posljednje uređivanje od sillyme : 13.09.2019. at 10:08

  14. #214
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Imam jednu takvu bocu od brijanja koju ću uskoro potrošiti i planiram je razmontirati. Da, znam da se te boce ne smije bušiti ni razdvajati, ali svejedno ću to napraviti.

    A u reciklažno primaju sve što se ne može odvojiti nigdje drugdje.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 13.09.2019. at 10:14

  15. #215
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    što radite s ostacima hrane koji su za baciti? ja više uopće nisam pametna, a možda sam jednostavno neinformirana
    ulje (od prženja npr) treba skupljati u bocu i odnijeti gdje?

    i jel dovoljno samo isprati vodom kutijicu od npr ABC sira i ubaciti ju u vrećicu za plastiku?

  16. #216
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kod benziskih postaja mislim da uzimaju staro ulje. Nisam još isprobala, tek prikupljam.
    Staru hranu ako je pretežito biljno i ne na ulju (puding, pire) u biootpad. Meso, koža u miješani otpad. Ako je čorba i masno i tak tekuće mi to stresemo u školjku.
    Da, mislim da je dovoljno oprati kutijicu s vodom. Naravno, ako doma stoji ta plastika onih dva tjedna onda ćeš gledati da što bolje opereš inače će se stvoriti smrad.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 13.09.2019. at 10:31

  17. #217
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ja sam mislila da u biootpad ne ide kuhana hrana?

  18. #218
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ne vidim zašto ne bi išao kuhani krumpir, mrkva. To je samo povrće s trunku više vode. Oke, puding ipak ne.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 13.09.2019. at 10:35

  19. #219
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    što radite s ostacima hrane koji su za baciti? ja više uopće nisam pametna, a možda sam jednostavno neinformirana
    ulje (od prženja npr) treba skupljati u bocu i odnijeti gdje?

    i jel dovoljno samo isprati vodom kutijicu od npr ABC sira i ubaciti ju u vrećicu za plastiku?
    Ja ne koristim fritezu, poham samo bijelo meso (tako da mi ne treba puno ulja - to je tanko), a višak ulja pokupim salvetom i bacim u običan komunalni otpad. Da imam fritezu, skupljala bih u boce. Nisam nikad probala, ali INA je na pumpama nudila mogućnost odlaganja starog ulja: https://www.ina.hr/odrzivi-razvoj/za...vog-ulja/13144

    Posude od jogurta, sira i slično ispirem i odlažem u žutu vreću. Prije smo nosili plastiku u žuti kontejner (bio je samo jedan na kraju ulice i oko njega uvijek gomila, jer su potrebe veće od mogućnosti). Od prije mjesec dana dobili smo Holdingove vreće. U žutu ide plastika i metal, pa ja unutra bacim i ambalažu od sprejeva, koji su kombinirani (plastika i metal) samo gledam da je prazna. Opasne i otrovne tvari mogu se odložiti u eko dvorištima. Tamo smo vozili staru mikrovalnu pećnicu, stare uljane boje i stari namještaj. Radnik na odlagalištu te uputi kamo ćeš što odložiti. Meni je najbliže eko dvorište na Bukovačkoj/Prilesju, samo ih treba nazvati ako se dovozi veća količina (npr. kad imaš preuređenje doma) jer se zna dogoditi da nemaju kapaciteta, pa ti kažu da dođeš ne danas nego za 2 dana.

  20. #220

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,408

    Početno

    U reciklažnim (nekim u zg,mislim da piše na webu u kojim) imaju posebne male kontejnere za npr.lijekove, sprejeve i sl.

  21. #221
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne vidim zašto ne bi išao kuhani krumpir, mrkva. To je samo povrće s trunku više vode. Oke, puding ipak ne.
    Evo ovdje imaš šta ide: https://www.cistoca.hr/usluge/odvoje.../biootpad/1350

  22. #222
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kao što sam rekla, ne vidim zašto ne bih stavila termički obrađen krumpir u biootpad ako nema ulja i soli. Ovdje valjda podrazumijevaju da je sva termički obrađena hrana i posoljena i pouljena, što ne mora biti slučaj.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 13.09.2019. at 10:51

  23. #223
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ne znam ni ja, ali kompostiranje je znanost, vidi recimo ovdje: http://maslina.slobodnadalmacija.hr/...bne-za-vas-vrt
    Imam vrtni kompost, ali daleko sam od toga da to radim stvarno kako treba. Držim da je bolje slušati preporuke, nego smišljati vlastita pravila uz "zašto ne". Možda kuhano stvarno može, a možda ne može iz razloga o kojima ja ne znam ništa.

  24. #224
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Što se tiče bacanja hrane u wc, i meni se to činilo ok. Međutim, kaže prijateljica koja živi u Njemačkoj i radi u školi da je vodila đake u posjet sustavu zbrinjavanja otpadnih voda pa su ima tamo, između ostalog, rekli da se hrana ne baca u wc, jer to hrani štakore. Nikako na zelenu granu :D

  25. #225
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kao što sam rekla, ne vidim zašto ne bih stavila termički obrađen krumpir u biootpad ako nema ulja i soli. Ovdje valjda podrazumijevaju da je sva termički obrađena hrana i posoljena i pouljena, što ne mora biti slučaj.
    Ovo sam se i ja pitala, a nemam pravi odgovor.... Meni je logičnije da se može u biootpad baciti kuhani krumpir neposoljen, nego ona smeđa vrećica koju su nam dali za odlaganje biootpada.

    Evo, vertex je isto napisala koji su mogući problemi...

    Zapravo, otpad možemo pravilno odlagati tek kad se zna kako se kasnije zbrinjava (da li ide na kompost, spaljivanje ili nešto treće), a kako mi se čini, kod nas se to još uvijek ne zna za pretežnu većinu otpada. Zna se samo za papir i staklo, što zbrinjavamo odvojeno već decenijama. Zna se i za PET ambalažu koja je otkupna. A kako Holding dalje razvrstava/zbrinjava sadržaj žutih i smeđih vreća - pitaj boga...

  26. #226
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja mislim da je ideja biootpada upravo da bude meterijal za kompostiranje, ali možda griješim pa me ispravite.

  27. #227
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Što se tiče bacanja hrane u wc, i meni se to činilo ok. Međutim, kaže prijateljica koja živi u Njemačkoj i radi u školi da je vodila đake u posjet sustavu zbrinjavanja otpadnih voda pa su ima tamo, između ostalog, rekli da se hrana ne baca u wc, jer to hrani štakore. Nikako na zelenu granu :D
    a kako onda sa tekućim ostacima kuhane hrane?
    gdje da bacim/odložim?
    nitko nije dao uputu za taj dio ....

  28. #228
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    dajte savjet
    sutra planiram raditi ajvar, znači imat ću ostatke (sirovo) od 10 kg paprike i 4 kg patliđana
    nemam komposter niti vrećice za bio otpad

    gdje s tim? da odnesem na livadu ili u šumu (oboje mi je blizu)?
    druga opcija je sve strpati u vreću za miješani otpad :/

  29. #229
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    .
    Posljednje uređivanje od vertex : 13.09.2019. at 11:31

  30. #230
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Talog kave je isto nešto što je termički obrađeno pa ide u biootpad. Koji bi razlozi bili da se kuhani krumpir ne stavi u biootpad? Koja je razlika između sirovog i kuhanog krumpira? Mekan je, jestiv i solanin više nije toksičan.
    Iako bi trebalo paziti da ne dođe do toga da hranu moram baciti, nekad se to desi i čorba završi u školjci, a sad da će tih dva decilitra na 10 kubika vode što završi u odvodu nahraniti štakore. Pa eto, neka im dobar tek.
    Što se tiče toga gdje završi biootpad, iskočio mi članak da se u Zadru biootpad ne može koristiti za kompost jer ima olova, a mislim da sam čitala i da Zagreb ne koristi biootpad za kompost jer nemaju kapacitete za skladištenje.
    Emily, ne razumijem, kaj kod tebe nema reciklažno dvorište? Taj sirovi ostatak pripada upravo tamo.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 13.09.2019. at 11:32

  31. #231
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    a kako onda sa tekućim ostacima kuhane hrane?
    gdje da bacim/odložim?
    nitko nije dao uputu za taj dio ....
    Stvarno ne znam, emily. Ja bih rekla da se s tim nema šta nego u slivnik ili u wc. Što se kanalizacije i štakora tiče, mislim da je tu problem čvrsta hrana (koja je recimo vlažna je pa je nezgodno u smeće, a zgodno u wc). Ukratko, ja to ocijedim i bacim u obično smeće.

  32. #232

  33. #233
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    a kako onda sa tekućim ostacima kuhane hrane?
    gdje da bacim/odložim?
    nitko nije dao uputu za taj dio ....
    Mi bacamo u WC, ali nema toga baš često - talog od turske kave i jako rijetko nekakva juha ili varivo... Ne volim bacati to u WC ako je masno (a uvijek ima bar malo masnoće) jer mi zamaže školjku, imam osjećaj da se ta mast taloži na kanalizacijske cijevi, a i nije dobro za vodu. Ipak, ponekad nema izbora.

    Ostatke iz juhe (kosti i slično) bacam u miješani komunalni otpad. Do ove godine tako sam bacala i sve smeće od zimnice. Ove godine sam bacila u smeđi kontejner, ali još mi se dogodi da štajaznam košticu od breskve po navici zafrljim u obični komunalni otpad, iako sam si instalirala kantu za biootpad na balkon. Isto, moram dobro misliti da ambalažu od sira bacim u žutu vreću za plastiku i metal, a ne u nerazvrstani otpad.

    Pitanje: da li se celofan smatra biootpadom ili plastikom? Plastika to nije, a ne znam da li bih ga bacila u biološki, pa za sada bacam u komunalni nerazvrstani otpad. Govorim o kutijama od keksa, čašicama u kojima dolaze mini rajčice u Lidlu i Konzumu i slično.

    Rješenje bi bilo da na svakoj ambalaži piše kako se treba odlagati.

    Ja se nadam da će s vremenom to odvojeno odlaganje otpada dovesti do recikliranja većeg dijela materijala (tj. da će otpad postati sekundarne sirovine) ali to mi se čini još na dugačkom štapu.

  34. #234
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    pa da, ako su štakori glavni problem ne bacanja hrane u wc školjku, mislim da ću preživjeti tu spoznaju
    ja bih volila kada bismo znali što se točno događa s otpadom evo npr u Zagrebu (i u drugim gradovima u RH, naravno), na koji način se pročišćavaju vode i koje vode, baš mi nedostaje šira slika
    ako netko ima kakav poučan link a da je relevantan za naše podneblje, bila bih zahvalna

  35. #235
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    e, šta je s onom američkom forom kada imaju onaj vrag koji melje ostatke hrane u sudoperu?

    to se nastavlja na moje prethodno pitanje, koja voda se pročišćava i ponovno pušta u vodovod

  36. #236
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Da, u biti možemo ih fino hranit da se dobro razmnože, prestat ih trovat, pustit da nas pojedu i da nam prenesu bolesti, pomrijet, i fino smo riješili sve probleme

  37. #237
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Zagreb ima centralni pročistač otpadnih voda - tu je daleko bolja situacija nego s otpadom.

    Evo: http://www.zov-zagreb.hr/hr/naslovnica/

    Dok se ne pokrene ovako nešto i za odlagalište otpada, nećemo se maknuti s mrtve točke. Gle - osnivači: http://www.zov-zagreb.hr/hr/o-nama/osnivaci-zov-a/

  38. #238
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Pazite da vam iz zahoda fatberg ne izadje.

    https://www.google.com/amp/s/amp.the...sidmouth-devon

  39. #239
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

  40. #240
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Emily, ne razumijem, kaj kod tebe nema reciklažno dvorište? Taj sirovi ostatak pripada upravo tamo.
    ima, ali ne primaju bio otpad

  41. #241
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Munkice, grozno

  42. #242
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mi bacamo u WC, ali nema toga baš često - talog od turske kave i jako rijetko nekakva juha ili varivo...
    i kod nas ovako ovako, stvarno to nije često

  43. #243
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Pazite da vam iz zahoda fatberg ne izadje.

    https://www.google.com/amp/s/amp.the...sidmouth-devon


  44. #244
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    e, šta je s onom američkom forom kada imaju onaj vrag koji melje ostatke hrane u sudoperu?

    to se nastavlja na moje prethodno pitanje, koja voda se pročišćava i ponovno pušta u vodovod
    Ni jedna.

    Voda se pročišćava da bi bila prikladna za puštanje u okoliš (Savu i druge rijeke, more i slično).

    Ono što ostaje je mulj - talog. Bilo je projekata kako se taj mulj može dalje koristiti kao sekundarna sirovina u građevinarskoj industriji, ali ne znam koliko daleko se s tim došlo.

  45. #245
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Talog kave je isto nešto što je termički obrađeno pa ide u biootpad. Koji bi razlozi bili da se kuhani krumpir ne stavi u biootpad? Koja je razlika između sirovog i kuhanog krumpira? Mekan je, jestiv i solanin više nije toksičan.
    Iako bi trebalo paziti da ne dođe do toga da hranu moram baciti, nekad se to desi i čorba završi u školjci, a sad da će tih dva decilitra na 10 kubika vode što završi u odvodu nahraniti štakore. Pa eto, neka im dobar tek.
    Što se tiče toga gdje završi biootpad, iskočio mi članak da se u Zadru biootpad ne može koristiti za kompost jer ima olova, a mislim da sam čitala i da Zagreb ne koristi biootpad za kompost jer nemaju kapacitete za skladištenje.

    Emily, ne razumijem, kaj kod tebe nema reciklažno dvorište? Taj sirovi ostatak pripada upravo tamo.
    U mnogim manjim mjestima nema skupljanja biootpada, jer ljudi imaju svoje kompostere i kompostišta. Zbrinjavanje biootpada je karakteristika velikih gradova, čini mi se.

    Ont. Mislim da je to posao budućnosti - zbrinjavanje otpada i korištenje sekundarnih sirovina. Danas još uvijek vlada mišljenje da je sve najbolje spaliti. Nisam se dovoljno bavila time, ali mi je zanimljivo.

  46. #246
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    A što radite s tetrapacima? U Primorsko-goranskoj županiji npr. to ide u papirnati otpad, al meni je to neobično, zar nema tu i plastike i aluminija? Kod nas u Zg plastika i metali idu u drugu vrstu otpada, ne u papir.

  47. #247
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ont. Mislim da je to posao budućnosti - zbrinjavanje otpada i korištenje sekundarnih sirovina. Danas još uvijek vlada mišljenje da je sve najbolje spaliti. Nisam se dovoljno bavila time, ali mi je zanimljivo.
    Slažem se. I uvijek mi je lijepo vidjeti kada je neka priča ekološki zaokružena
    Imala sam priliku vidjeti kako je organizirana donacija i distribucija hrane za siromašne ili one u riziku od siromaštva u jednoj europskoj zemlji
    koliko se pažnje polaže na logistiku i prikupljanja i distribucije, rokove valjanosti hrane, a oduševilo me čuti da hrana kojoj je istekao rok i koja ipak usprkos svim pokušajima ipak ne dođe do krajnjeg korisnika nađe svoje mjesto u nekakvom pogonu koji proizvodi struju od te raspadajuće hrane

  48. #248
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    A što radite s tetrapacima? U Primorsko-goranskoj županiji npr. to ide u papirnati otpad, al meni je to neobično, zar nema tu i plastike i aluminija? Kod nas u Zg plastika i metali idu u drugu vrstu otpada, ne u papir.
    Piše da u Zagrebu idu u žuti spremnik: https://www.cistoca.hr/usluge/odvoje...-ambalaza/1497
    Posljednje uređivanje od Jurana : 13.09.2019. at 12:17

  49. #249
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Za tetrapak ovdje na kantama za papir piše da može unutra, a i na žutim vrećkama za plastiku piše da može unutra. Čitala sam članak u kojem uspoređuju koja je ambalaža za mlijeko najmanje šteta pa kaže da je tetrapak jer ga uzmu, namoče i onda se taj karton lagano odvoji od plastike. Plastiku ponovno upotrebljuju, papir i aluminij isto. Ima tetrapaka koji nemaju aluminij. Npr Veronika.
    Meni bi bilo idealno da su posvuda mlijekomati.

    Peterlin, za celofan sam našla da mora biti sto posto celofan i onda može u kompost.

  50. #250
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    A što radite s tetrapacima? U Primorsko-goranskoj županiji npr. to ide u papirnati otpad, al meni je to neobično, zar nema tu i plastike i aluminija? Kod nas u Zg plastika i metali idu u drugu vrstu otpada, ne u papir.
    u plastiku
    zagrebačka županija

Stranica 5 od 9 PrviPrvi ... 34567 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •