Stranica 8 od 9 PrviPrvi ... 6789 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 351 do 400 od 433

Tema: Pravilno odlaganje otpada, recikliranje, zagađenje okoliša...

  1. #351

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas su metali plastika odvojeni i onda fakat ne znam koji bi otpad bacila poklopce od staklenki
    da tako je bilo i prije kod nas, no sad smo dobili te žute vreće koje su za oboje.
    No ja ih ne koristim jer imamo kontejner za plastiku ispred zgrade. Tako da ispod sudopera imam malu vrećicu u koju trpam plastiku i redovno ju iznosim.
    Zapravo ispod sudopera imam jednu kantu, na jednu stranu skupljam platsiku na drugu stranu miješani otpad i pored te kante jednu usku za papire. To redovno iznosimo u kontejnere ispred zgrade. Biootpad stavljam u kantu na balkon, a pored sudopera skupljam u neki tanjur ili manju plastičnu posudu. Sve ovisi o danima u tjednu. Za vikend se puno više skupi na dnevnoj bazi. Nama je sad došla i druga runad vrećica za biiotpad. prošlo je 6 mjeseci od prošle.
    Uglavnom nakon što smo uveli i razdvajanje biootpada, ostalo smo već i prije odvajali drastično nam se smanjio miješani otpad.
    Posljednje uređivanje od larmama : 16.01.2020. at 11:58

  2. #352

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    I od kada skupim tokom dana biotpad pored sudopera to se osuši i ne curi u kanti na balkonu, a i sad je zima pa ostavim poklopac otvoren na balkonu pa sve bude suho. A i često koristim one tanke papirnate vrećice iz nekog šopinga pa u njih skupljam i onda sve zajedno bacim.
    No vidjet ću kako će biti kad dođe toplije. prošlo ljeto smo se tek uhodavali no sad već imamo razrađene metode
    Posljednje uređivanje od larmama : 16.01.2020. at 12:05

  3. #353
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas su metali plastika odvojeni i onda fakat ne znam koji bi otpad bacila poklopce od staklenki
    Ovo je vječita dilema za puno stvari koje sadrže i metal i plastiku. Npr. kamo odložiti tavu koja ima plastičnu ručku? Lani, kad je moj brat preuređivao stan, takve stvari smo skupili i odnijeli u eko dvorište.

    Poklopce od staklenki rijetko bacam (čuvam za zimnicu), a prema uputama idu u metal.

  4. #354

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    ja isto poklopce od staklenki stavljam u metal. Prije smo to sami vozili u reciklažno dvorište.
    Posljednje uređivanje od larmama : 16.01.2020. at 12:14

  5. #355
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    da tako je bilo i prije kod nas, no sad smo dobili te žute vreće koje su za oboje.
    No ja ih ne koristim jer imamo kontejner za plastiku ispred zgrade.
    Još malo pa ćeš se moći obogatiti na njima, stavi ih na Njuškalo
    ovoj ekipi što ih je prva dobila ih je već ponestalo, a ne znaju smiju li baciti plastiku u drukčijoj vreći (odnosno hoće li ih Čistoća onda odvesti)

  6. #356
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ja bacam običnu vrećicu ali bacam direktu zuti kontejner kojeg u naselju ima samo tri četiri komada.
    Još uvijek poklanjam komprt žuti

  7. #357
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ja bacam običnu vrećicu ali bacam direkt u zuti kontejner kojeg u naselju ima samo tri četiri komada.
    Još uvijek poklanjam komplet žuti
    Trebalo bi staviti kontejneri plave a maknuti one bezveze plave kutije ispred svakog ulaza.nema toliko papira po gradu,plastika je problem,napose ako je u tim žutim vrećama.
    To je onda gomila nečeg.

  8. #358

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Još malo pa ćeš se moći obogatiti na njima, stavi ih na Njuškalo
    ovoj ekipi što ih je prva dobila ih je već ponestalo, a ne znaju smiju li baciti plastiku u drukčijoj vreći (odnosno hoće li ih Čistoća onda odvesti)
    :up
    tko zna možda maknu iz naselja te plastične kontejnere za plastiku pa ću ih ipak još čuvati

  9. #359
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ja se neću obogatiti jer mi je do reciklaznog samo 700 m,
    Pa kak niste dobili novu pošiljku prošli tjedan dva
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 16.01.2020. at 13:37

  10. #360
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ali te vrećice nisu kompostabilne, a razgrade se tek u posebnim uvjetima. Zapravo su poput običnih vrećica.
    Na vrećici eksplicitno piše kompostabilna i biorazgradiva. Meni je to dovoljno.

  11. #361
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas su metali plastika odvojeni i onda fakat ne znam koji bi otpad bacila poklopce od staklenki
    Ja je malo savijem i bacim u metal

  12. #362
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Još malo pa ćeš se moći obogatiti na njima, stavi ih na Njuškalo
    ovoj ekipi što ih je prva dobila ih je već ponestalo, a ne znaju smiju li baciti plastiku u drukčijoj vreći (odnosno hoće li ih Čistoća onda odvesti)
    Hoće, Čistoća će ih odvesti ako je odloženo i pored kontejnera. Mi imamo samo jedan u naselju, a ja plastiku uredno bacam tamo u običnoj žutoj vreći za smeće iz Lidla (nemam izbora). Iako vodim računa o danu odvoza (utorak) u 90% slučajeva žuti kontejner je pun, pa sam prisiljena odložiti vreću s plastikom na zelenu površinu ali odvoze ih redovito.

  13. #363

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Da se mene pita, ispred zgrade bi nam stajala 2 žuta kontejnera. Jedan za boce i jedan za svu ostalu plastičnu ambalažu. Žute vrećice koje sada odlažemo pokraj kontejnera su sve nožem razrezane i plastika je rasuta svuda uokolo.

  14. #364
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Zakaj dva sve to ide u idzi kontejner

  15. #365
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    skužila zakaj dva zalosno

  16. #366

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Na vrećici eksplicitno piše kompostabilna i biorazgradiva. Meni je to dovoljno.
    Pa da. I dmovim i mullerovim.
    A kakve vi to dobivate od grada žuta?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #367
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Od grada su smeđi koji dođu kad i žute vreće. Veličine su kao najobičnija vrećica. Ne znam koliko je to L. Napunimo kroz tri dana. Samo eto, raspadnu se i nisu od nikakve praktične upotrebe.

    U Sparu sam do sada jedine kompostabilne vrećice vidjela one za cučja govna od 30 kn rola, male vrećice, zelene.

  18. #368
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj angelina1505 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da. I dmovim i mullerovim.
    A kakve vi to dobivate od grada žuta?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Žute vreće su za plastiku i metal.
    Smeđe vreće su za biootpad i ne mogu se koristiti da u njih cijeli tjedan odlažeš, jer su stvarno biorazgradive - raspadnu se. Ja sam instalirala kantu za biootpad, a kad ga odlažemo, presipam u smeđu vreću ako mi nije zgodno vraćati kantu u kuću, inače uglavnom gledam da iz kante direktno istresem u kontejner za biootpad.

  19. #369

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Mi imamo Tupperware posudu za bio otpad,
    praznim je svaki drugi dan, ponekad i svaki dan. Količina bio otpada u kućanstvu definitivno nije zanemariva.
    Možete ispod u posudu za bio otpad ili te bio vrećice staviti novinski papir prvo, onda vam se neće vrećice tako brzo raspasti. Iako je meni posuda puno bolje rješenje. I perem je po potrebi, ali definitivno ne svaki drugi dan.

  20. #370
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Ako netko ima hrcka ili sl.glodavca, bacite li staru piljevinu i vaticu u kompost kantu ili kao ja u obicno smece?

  21. #371
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    Ako netko ima hrcka ili sl.glodavca, bacite li staru piljevinu i vaticu u kompost kantu ili kao ja u obicno smece?
    Nemam hrčka, ali ja bih to u kompost bacila.
    (Ne hrčka, već piljevinu)


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. #372
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    Dobila sam prošli tjedan kućnu kantu za biootpad. Kako imamo svoju kantu, nemamo vrećice već bi trebali direktno bacati otpad. Taj dio me malo muči jer mi nije s te, ulične strane jednostavno dostupna voda za pranje kante svaki put nakon pražnjenja. Razmišljam možda uzeti biorazgradive vrećice pa njih koristiti ali ne znam jel to uopće dozvoljeno. Trebalo bi biti ako se mogu koristiti za kontejnere.
    I jel netko već koristi te kućne kante, jel prazne redovito, jednom tjedno po rasporedu?
    Posljednje uređivanje od ivana s : 28.01.2020. at 13:32

  23. #373
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Mi na remizi imamo kante koje se prazne subotom. Preko ljeta na dno stavim grancice od obrezane ograde, travu ili sl. Kad nemam nista na dno stavim malo novina ili škanicl da se bio otpad lakse "odlijepi" u trenutku kad ga kamion istresa.

  24. #374
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Po ljeti ništa ne pomaže ... talog i smrad su konstanta, a često se toliko zalijepi od sokova (lubenica npr.) da niti ne ispadne sve u kamion
    pa onda imamo 10 cm odurnoće koju nekako treba ili riješiti ili začepiti nos dok se sljedeći put nekako ne odljepi i ode.
    Čistoća ima kamion koji povremeno (možda čak i jednom godišnje ) prođe nakon pražnjenja, i onda opere.
    Jedino što nikada ne znamo kad će to biti (nema rasporeda, pitala sam).
    Mi imamo mogućnost pranja kante prema ulici i uličnom odvodu, inače ne znam kako bi to izdržavali.
    Budući da cijeli kvart ima kante a dvorišta su mala i onda kante stoje uz vrata, često ljeti šetajući ulicama udišemo neprocjenjiv zagrebački zrak
    Posljednje uređivanje od anchi pp : 28.01.2020. at 16:31

  25. #375
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    Anchi pp, tog scenarija se i bojim. Nama operu ovu obicne kante mozda jednom godisnje ali ove bi stvarno trebali cesce.
    Sad sam za prvi put stavila skarnicle na dno a mislim da cu z ubuduce kupit razgradive vrecice.

  26. #376
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj ivana s prvotno napisa Vidi poruku
    Anchi pp, tog scenarija se i bojim. Nama operu ovu obicne kante mozda jednom godisnje ali ove bi stvarno trebali cesce.
    Sad sam za prvi put stavila skarnicle na dno a mislim da cu z ubuduce kupit razgradive vrecice.
    ali neće ti razgradive vreće pomoći, one se raspadaju nakon 2 dana, a možda i kraće

  27. #377
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ali neće ti razgradive vreće pomoći, one se raspadaju nakon 2 dana, a možda i kraće
    Onda nema pomoci, mislila sam da izdrze te vrecice vise dana. Nazalost vec sam cula od susjeda da nece koristiti uopce kante zbog tog razloga.
    Posljednje uređivanje od ivana s : 29.01.2020. at 10:08

  28. #378
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Meni je jucer sinulo da mozda i nije pametno biorazgradivi otpad drzati na balkonu jer bi mogao privuci stakore. Odlucila sam staviti ispod sudopera jedan veci tupperware i stavljati u njega pa na dnevnoj/ dvodnevnoj bazi prazniti u kantu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #379
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Ja još uvijek ne koristim biorazgradive vrećice, baš zbog toga što se prebrzo razgrade pa cure. To sam još davnih dana testirala.
    sasa, i meni pada na pamet da bi štakori mogli doći u te naše vanjske kontejnere za biootpad vani i nervira me što ljudi često ostave otvoren poklopac. Ali nisam nikad vidjela štakora pa mi nije jasno zašto ih ne vidim.

    Meni nije jasno kako uspijete nemati škarnicle. Ja ih imam sad stalno previše. Svaki dan mogu jedan odnijeti u bio otpad, premda trenutno skupljam u kutije za cipele, jedna mi bude dovoljna za tjedan dana. Taman ima i papir unutra za podebljati dno, onaj koji razdvaja cipele. I to mi je na balkonu. A u stanu imam zdjelicu ili tanjur, nešto od prljavog suđa u što skupim i odnesem na balkon jednom, dvaput dnevno.

  30. #380

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Zar nije da štakori ne idu na zelene otpatke od hrane, a idu na kuhanu hranu? U biootpad ne ide kuhana hrana, samo "sirovi" ostaci ...
    Ja imam kompost u vrtu (u koji stavljam ono što bi se trebalo stavljati u kantu) i nemam štakore (barem ih nije do sada nitko vidio).

  31. #381
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    U bio otpad ne ide ništa kuhano
    Danas popodne idem do reciklaznog odnesti bio
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 29.01.2020. at 14:30

  32. #382

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Ma ne idu štakori kad je samo sirovo, bez mesa i sličnih otpadaka.

    Meni se kupljene biorazgradive na razgrade za dva dana, stvarno ne.
    Tih 5 dana što budu u kanti, moždaje jednom jedna pocurila malo.

    I kante kamion oplahne svaki put na iskrcaju, ja imam dojam, kod nas ništa ne smrdi.

  33. #383
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Možete li poslikati što to kupujete biorazgradivo / kompostabilno? Nisam ništa uočila u Sparu.

  34. #384
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Možete li poslikati što to kupujete biorazgradivo / kompostabilno? Nisam ništa uočila u Sparu.
    SIgurno si uočila, ali nisi prepoznala. To drže na voću. Evo - o ovome se radi: https://www.jatrgovac.com/u-spar-i-i...jivih-vrecica/

    Na blagajni imaš i one vreće za shopping - obično su žućkaste sa zelenim ručkama, na njima piše da su biorazgradive. Nisam nikad kupila ni jednu jer nosim svoju torbu.

  35. #385
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Te sam vidjela. To nije kompostabilno.

  36. #386
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Te sam vidjela. To nije kompostabilno.
    U tekstu piše da biorazgradive i kompostabilne možeš dobiti na blagajni. To su te vanilija žute, nisu na slici - samo u tekstu. Nisam ih nikad kupila, pa ne znam jesu li biorazgradive, ali na njima piše da su od kukuruznog škroba. Obično imaju nacrtano drvo ili tak nešto iz prirode.

    Evo ovakve http://www.ambalaza.hr/userfiles/ima...recica-bio.jpg
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 29.01.2020. at 16:12

  37. #387

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Možete li poslikati što to kupujete biorazgradivo / kompostabilno? Nisam ništa uočila u Sparu.
    U dmu i mulleru.

    recimo ove:
    https://www.mueller.hr/asortiman/nas...arke/cleanpac/

  38. #388
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

  39. #389
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, nije to ništa novo.... i opet će se kao slučajno zapaliti, a mi nek se otrujemo dimom od goruće plastike. Ovako se to zbrinjava https://www.vecernji.hr/zagreb/pozar...terenu-1166896 i nikom ništa...

  40. #390
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Zgodno je kako se uvijek te prljave tvrtke nazivaju eko, green, a nemaju nikakve veze s ekologijom nego daleko od toga.
    Svoj ću otpad ipak nastaviti razdvajati jer se od tog još može napraviti nešto dok je balirano, ako se ne zapali prije.

  41. #391
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Zgodno je kako se uvijek te prljave tvrtke nazivaju eko, green, a nemaju nikakve veze s ekologijom nego daleko od toga.
    Svoj ću otpad ipak nastaviti razdvajati jer se od tog još može napraviti nešto dok je balirano, ako se ne zapali prije.
    To ti je isto kao s demokracijom - ako država u nazivu ima riječ "demokratska" (kao što je bila DDR, na primjer) možeš biti prilično siguran da tamo od demokracije nema baš puno. Isto ti je i s ekologijom... Sigurno imaju uredne PAPIRE, a ostalo - kako ispadne.

  42. #392
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    biće ona Canjugina što se zvala Hamburger je zato bila čista

  43. #393
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    jel se može plastična ambalaža od mliječnih proizvoda (boce od mlijeka, jogurta isl) vraćati uz naknadu?
    znam da se pisalo da će biti od nekog datuma, al se ne sjećam da sam čula da je to stupilo na snagu ...

  44. #394
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ne vraća se već godinama,samo od boda, sokova,i ostale pijače

  45. #395
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Trebalo je ove godine, ali ništa za sada.

  46. #396
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Očito nisam u toku onda

  47. #397
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    jel se može plastična ambalaža od mliječnih proizvoda (boce od mlijeka, jogurta isl) vraćati uz naknadu?
    znam da se pisalo da će biti od nekog datuma, al se ne sjećam da sam čula da je to stupilo na snagu ...
    Ostavljen je rok proizvođačima za prilagodbu pa bi trebalo stupiti na snagu 1.1.2021.

  48. #398
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Onda će i naplaćivati prvo?

  49. #399
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Ne znam jeste vidjeli ovu izložbu, baš je impresivna, i odličan mi je naziv

    https://www.dalmacijadanas.hr/putuju...-tisucu-prica/

  50. #400
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam jeste vidjeli ovu izložbu, baš je impresivna, i odličan mi je naziv

    https://www.dalmacijadanas.hr/putuju...-tisucu-prica/
    Odlično!

Stranica 8 od 9 PrviPrvi ... 6789 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •