Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: komunikacija u vremenima kriza, moze li bolje..

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno komunikacija u vremenima kriza, moze li bolje..

    htela sam staviti jasniji naslov, ali ne uspijevam baš ...

    slusam danas vijesti, najave toplinskog vala, nema dovoljno vode u Istri, da ne nabrajam svakakve najave za jesen i zimu i pitam se:

    pa zar ne bi bilo dobro/bolje da se pozove nas sve na pazljivije trošenje struje/vode/ostalih resursa?

    prica voditeljica na vijestima kaj se sve ukida u istri, ali meni nedostaje taj dodatni apel po kojem bi jedan znacajan dio ljudi, sigurna sam, ipak malo vise vodio brigu i svima bi bilo bolje

    u cemu je kvaka da se ne iskoristi potencijal solidarnosti? pa kaj se stvarno moramo i u turbo krizi ponasati i dalje ko pijani milijarderi?!

    kak je moguce da se sjeverne EU zemlje i njihovi lideri mogu toga sjetiti i daju izjave da se npr samo smanjenjem grijanja za 1 stupanj osiguravaju stabilnost cijele zemlje (znam da jesam to cula), a kod nas - nista..

    stvarno ponekad mislim da je majka priroda stvarno fulala davši nama ljudima najvise mjesto u hranidbenom lancu...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ja ti mogu samo odgovoriti za svoju državu, inspirisana jučerašnjom izjavom našeg heroja sa reketom, inače državljanina Monaka : Srpski inat je najvažnija osobina našeg naroda !
    Elem, koliko god ja inače nimalo ne cenila dotičnog Đokovića, mislim da je totalno u pravu:
    Nema jače zajedničke crte nego reći vlasti : E baš neću!
    Da kod nas idu takvi apeli, svi bi samo rekli tačno to...

    Uostalom daleko su nas doveli apeli za maske, distance, pranje ruku i vakcine... I ovo bi prošlo slično. Da mi imamo svest o organizovanoj zajedničkoj solidarnosti, zvali bismo se Japan.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Mislim da to moze proci u uredjenim, stabilnim drzavama. Na nasem Balkanu se rijetki ponasaju kao pijani miljarderi. Ljudi su kod nas vecinom siromasni. Da, siromasni. Vecina ljudi je stedjela na vodi i grijanju i prije najavljene krize, tako da smatram da bi bilo cinicno pozvati na tako nesto zbog nadolazecih prilika.

  4. #4
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ti mogu samo odgovoriti za svoju državu, inspirisana jučerašnjom izjavom našeg heroja sa reketom, inače državljanina Monaka : Srpski inat je najvažnija osobina našeg naroda !
    Elem, koliko god ja inače nimalo ne cenila dotičnog Đokovića, mislim da je totalno u pravu:
    Nema jače zajedničke crte nego reći vlasti : E baš neću!
    Da kod nas idu takvi apeli, svi bi samo rekli tačno to...

    Uostalom daleko su nas doveli apeli za maske, distance, pranje ruku i vakcine... I ovo bi prošlo slično. Da mi imamo svest o organizovanoj zajedničkoj solidarnosti, zvali bismo se Japan.
    Super da se baš on pozvao na solidarnost, smijurija.

    Da, mama ptičice, tu ti leži odgovor - kod nas će bit ništa ništa ništa ništa, a onda će bit svakodnevna obraćanja "energetskog stožera". Plus, za razliku od Srbije (i Njemačke i Austrije), Hrv. ne ovisi ipak toliko o ruskom plinu. Il se ja to tješim i gudim ko crvčak do zime... Inače, ne ponašaju se svi kao ništa - sve poskupljuje, od telekom usluga preko svega, ne znam što nije poskupilo. Samo Vlada šuti, bitnije je sprdat se s Puljkom.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.07.2022. at 19:04

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ako cemo realno, sto vlada moze napraviti ? Nisam neki ekonomski guru, pa se ne razumijem bas. Evo, zamrzli su cijene goriva i male benzinske postaje se mahom zatvaraju, citaj ljudi su poslovno propali. Kako se moze pomoci, da se negdje drugo ne napravi steta ?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da to moze proci u uredjenim, stabilnim drzavama. Na nasem Balkanu se rijetki ponasaju kao pijani miljarderi. Ljudi su kod nas vecinom siromasni. Da, siromasni. Vecina ljudi je stedjela na vodi i grijanju i prije najavljene krize, tako da smatram da bi bilo cinicno pozvati na tako nesto zbog nadolazecih prilika.
    hah rehab
    evo jos jednog dokaza kako se razlicito išcitavamo..uopce ne mislim na ljude siromasne koji su vec ionako u stednji gdje god mogu nego na sve skupa kad trosimo ono sto (mozda) ne trebamo
    npr; u apartmanu na moru ostavit klimu radit jer ionak je sve vec placeno(!?)
    najava redukcije vode, ali ja ipak perem auto jer vode zasad jos ima

    na to sam mislila..

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Moj klinac je u petom razredu( proljetos) imao projekt voda iz geografije
    Trebalo je uzet račune od neka tri mjeseca i napraviti plan uštede za nadolazeći mjesec, sve lijepo izračunali i dostigli smo tu ušteđeni svotu, ali je trebalo ukućane podsjećati, jer neki su mišljenja da je to sve prirodna bogatstva. Eto i par mjeseci iza smo cca na izračunatim ili malko većem
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 12.07.2022. at 20:53

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    hah rehab
    evo jos jednog dokaza kako se razlicito išcitavamo..uopce ne mislim na ljude siromasne koji su vec ionako u stednji gdje god mogu nego na sve skupa kad trosimo ono sto (mozda) ne trebamo
    npr; u apartmanu na moru ostavit klimu radit jer ionak je sve vec placeno(!?)
    najava redukcije vode, ali ja ipak perem auto jer vode zasad jos ima

    na to sam mislila..
    U svom uvodnom postu nisi naglasila da se radi o ljudima srednjeg i visokog staleza kojih je u nasoj zemlji ionako minoran broj.
    Ne ocekujem takve pozive i najave, osobno bih pop... na takvo sto.
    Ocekujem neka rjesenja, kako olaksati ova poskupljenja. Opet napominjem, nisam veliki ekonomski strucnjak i nisam sigurna koja bi rjesenja to mogla biti. Mislim da bi se moglo najvise uciniti na razini lokalnih samouprava.
    Posljednje uređivanje od rehab : 12.07.2022. at 22:10

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Sjećam se priče od prije 8-9 godina
    U kvart došao mladi par s djetetom koji su živjeli na toplanu i zajedničkoj vidi koja se dijelila.
    I pitam ja njih kak su im tad režije, jesu li osjetili olakšanje, nato oni meni kak imaju iste navike ko i u prijašnjem stanu , tj. štedljive.

  10. #10
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    mama ptičice, evo članak na tvoju temu: https://www.telegram.hr/komentari/ov...ne-radi-nista/

    meni je stvarno suludo npr. da se u poslovnim subjektima, kao npr u firmi moje sestre, hladi toliko da nema šanse da izdržiš u sandalama u uredu, isto tako i većina ljudi na kontinentu koje znam, kojima je normalno da si doma zimi u kratkim rukavima.
    S tim da, pretpostavljam da je zapad već u priličnoj mjeri uložio u izolaciju zgrada, za razliku od nas, pa mislim da je i to nešto gdje bi država mogla intervenirati poticanjem termofasada i ulaganja u solarne panele

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    eh da

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    https://slobodnadalmacija.hr/vijesti...-sobom-1207778


    Evo i hrvatske. Menj osobno nije jasno zasto muski ljeti moraju bit u odijelima i kosuljama dugih rukava (sve evropske vlade npr).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 13.07.2022. at 15:01

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Baš dobro pitanje ina

  14. #14
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Naš narod siromašan i štedi vodu? U jednoj zgradi o sad drugoj plaćam duplo, troduplo za vodu, za tuđe prolivene kubike. Uopće ne razumijem što mora pojedinac raditi da prolije toliko vode. Mi se tuširamo svaki dan, ali kratko.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Pojedinac treba zanemariti popravak slavine ili vodokotlića koji curi 24 sata. Zgrada treba ne provjeravati jesu li instalacije ok. Nama je pred par godina curilo u zemlju iza vodomjera, računi su par mjeseci bili ogromni pa je predstavnik stanara provjeravao gdje curi (zajedničke prostorije, nesavjesni stanari - da, da, bilo je i toga) sve dok nisu ovo ustanovili.

  16. #16
    elleanora avatar
    Datum pristupanja
    May 2020
    Postovi
    155

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    mama ptičice, evo članak na tvoju temu: https://www.telegram.hr/komentari/ov...ne-radi-nista/

    meni je stvarno suludo npr. da se u poslovnim subjektima, kao npr u firmi moje sestre, hladi toliko da nema šanse da izdržiš u sandalama u uredu, isto tako i većina ljudi na kontinentu koje znam, kojima je normalno da si doma zimi u kratkim rukavima.
    S tim da, pretpostavljam da je zapad već u priličnoj mjeri uložio u izolaciju zgrada, za razliku od nas, pa mislim da je i to nešto gdje bi država mogla intervenirati poticanjem termofasada i ulaganja u solarne panele
    Ja sam baš jučer na radio Sljeme slušala kako netko s PMF-a govori da su u njihovoj zgradi u svrhu štednje ograničili temperaturu hlađenja na 25°. Rekao i procjenu koliko će energije i novaca pri tome uštedjeti - nisam zapamtila točne iznose, ali nije malo. I to mi je super da na taj način isticanjem svog primjera utječu i na druge. Kad bi sve firme/poslovne zgrade tako radile i štedljivo koristile energente, bio bi veći efekt nego da to rade sva kućanstva. A u kućanstvima se na to ionako više pazi nego u poslovnim zgradama, najviše zbog samih računa.
    Također su govorili i o ugradnji solarnih panela, da je za njihovu ugradnju na obiteljske kuće povrat investicije kroz 5-7 godina.

  17. #17
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj elleanora prvotno napisa Vidi poruku
    Također su govorili i o ugradnji solarnih panela, da je za njihovu ugradnju na obiteljske kuće povrat investicije kroz 5-7 godina.
    Ovaj dio ti jako ovisi o veličini krova i položaju kuće. Moji su nadobudno tražili procjenu, s namjerom da idu u tu investiciju, ali nažalost zbog male površine krova, ispada povrat investicije tek kroz 14-15 godina. A pričamo o sunčanoj Dalmaciji

  18. #18
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Jučer gledam susjeda kako zalijeva neke masline oko zgrade. Prvi put ikad ga vidim da ih zalijeva. I govori na sav glas svakome, iako ga nitko ništa ne pita, kako će ih sad namjerno zalijevati zato što su mediji rekli da trebamo štedjeti vodu.

    Pa je upitno koliko je dobro upućivati apele nekim ljudima

  19. #19
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Jučer gledam susjeda kako zalijeva neke masline oko zgrade. Prvi put ikad ga vidim da ih zalijeva. I govori na sav glas svakome, iako ga nitko ništa ne pita, kako će ih sad namjerno zalijevati zato što su mediji rekli da trebamo štedjeti vodu.

    Pa je upitno koliko je dobro upućivati apele nekim ljudima


    Iako moram priznat da ljudi koji imaju vrtove i toliko truda su dosad uložili u svoje povrće (a hrana je opako poskupila) da ne mogu to tek tako sad pustit da propadne.
    Da se odmah ogradim, nemam vrt, samo cvijeće na balkonu

  20. #20
    ella avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    velika gorica
    Postovi
    505

    Početno

    imam vrt na dvije različite lokacije , jedan ima navodnjavanje drugi ne. Nije mi praktično ga napravit.
    Ovaj vrt koji je bez navodnjavanja a pazila sam da sadim one kulture koje ne zahtjevaju puno vode je katastrofa.
    Uložen trud vrijeme i novac u vrt a urod jako slab i sve puno kani tako da neke neće niti dozriti do jeseni.
    Ova godina je izazovna , malo je kišnih dana , a kad padne onda je nedovoljno fali nam jedna dobra ljetna kiša od par sati da dobro natopi vrtove ,

  21. #21
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ma naravno da treba nastavit zalijevat vrt, to nije ni u Istri ograničeno koliko znam
    i cvijeće lili, tih par pitara stvarno nije neka količina, ja imam dosta velikih pitara, a kako ih zalijevam kantom, znam točno koliko potrošim - oko 35 litara vode. to je jedno tuširanje od cca 2 minute.

    ovaj Juranin je nešto skroz drugo, to je od onih uvik kontra-takva sorta, tako da možemo bit sretni što je ipak zalio masline, a ne npr. išao temeljito oprat auto i terasu

  22. #22
    ella avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    velika gorica
    Postovi
    505

    Početno

    svaćam to je zaljevam samo zato jer su mi rekli da ne zaljevam,

    oduvijek su stari znali kad zaljevat a kad ne zaljevati.
    Nije im nitko na TV ili radiju trebao reči da ne zaljevaju.
    Pa i onda kad su nosili u kantama na vrt i sad kad je navodnjavanje.
    Naravno da nemožeš staviti svuda i za sve, ali ako si racionalal u potrošnji zašto ne.

    Mi imamo bazen(nije veliki) u dvorištu i ne stavljam nikakvu kemiju u njega , pustimo vodu kroz pumpu više puta dnevno i voda je čista i bez algi i drugih dodataka 7-15 dana ovisi o vremenu.
    Poslije tu vodu iskoristim za zaljevanje vrta jer nema kemije u sebi.
    Da nisu svi ti bazeni toliko puni kemije moglo bi se isto napravit.

  23. #23
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ja za klimatizirane prostore već godinama gunđam. Ali kod nas kao da ljudi ne znaju/ne mogu namjestiti odgovarajuću temperaturu. Kažeš zima nam je, smanjite klime, svi se ustrče i ništa. A potpuno je uobičajeno da na svim nekim skupovima trabunjamo o zaštiti okoliša, a klime šibaju na 21 °C.

    U Japanu je još 2005. došla preporuka za cool biz stil oblačenja ljeti - kratki rukavi, nema sakoa ni kravata, klime na 28 °C. Na wikipediji piše kolike uštede i financijske i emisije CO2 su postigli.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Cool_Biz_campaign

  24. #24
    ella avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    velika gorica
    Postovi
    505

    Početno

    da Jelena ali šta će mu klima ako je ne na frlji da pingvini padaju u nesvjest.
    najgore mi je otići u neki dućan po ljeti, nezmam jel mi gore ući ili izaći iz njega.

  25. #25
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ja za klimatizirane prostore već godinama gunđam. Ali kod nas kao da ljudi ne znaju/ne mogu namjestiti odgovarajuću temperaturu. Kažeš zima nam je, smanjite klime, svi se ustrče i ništa. A potpuno je uobičajeno da na svim nekim skupovima trabunjamo o zaštiti okoliša, a klime šibaju na 21 °C.

    U Japanu je još 2005. došla preporuka za cool biz stil oblačenja ljeti - kratki rukavi, nema sakoa ni kravata, klime na 28 °C. Na wikipediji piše kolike uštede i financijske i emisije CO2 su postigli.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Cool_Biz_campaign
    Ovo je super. Nekakav BBC-jev članak gdje je privatna ili javna škola neka špotala nekog klinca koji je došao u tweed "šorcu" (umjesto dugih nogavica) i dobio packu jer škola je rekla da se samo mogu olabavit rules u smislu da ne treba sako i kravata mi je poraz common sensea, a vjerojatno su Englezi i izmislili taj pojam. Kuhaju se u svjoj vlazi na 41, slow-cooking, a ne ovo naše više prženje, i tako.

    Ovi "uvi kontra", a šta reć. Ipak je manje takvih od ovih koji pišu proglase "drugovi, mi moramo" - a i dalje piče u odijelima (evo, i svi naši političari) i onda sigurno frlje klime na 21, u 28 je vruće u odijelu i košulji dugih rukava, čarapama i cipelama kakve muški nose na plus 35 i u Hrvatskoj. Pa vječno iščuđavanje kako je ženama u uredima zima - žene se ipak obuku primjerenije temperaturi, ne piče s čarapama i zatvorenim cipelama i 2 duga rukava ljeti, em su češće slabokrvnije.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 21.07.2022. at 13:19

  26. #26
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj ella prvotno napisa Vidi poruku
    da Jelena ali šta će mu klima ako je ne na frlji da pingvini padaju u nesvjest.
    najgore mi je otići u neki dućan po ljeti, nezmam jel mi gore ući ili izaći iz njega.
    X
    Evo kod nas u uredu je klima postavljena trenutno na 20. Smrzavam se, a šefica ne da da se pojača. Sad kad budem išla na pauzu ima da se šokiram za iduća tri dana, vani je 34 trenutno.

    Dobro Jelena kaže, ljudi kao da ne znaju namjestiti klimu, nemoguće da je normalno da ti je ugodno samo na 20 stupnjeva. Ako je tako odi kod doktora pobogu.

  27. #27
    ella avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    velika gorica
    Postovi
    505

    Početno

    ali zato po zimi grijanje na dvadest kažu da im je mala temperatura onda ide na 25 da im je ugodnije

  28. #28
    elleanora avatar
    Datum pristupanja
    May 2020
    Postovi
    155

    Početno

    https://www.nacional.hr/julije-domac...rgetsku-krizu/
    Posebni savjetnik predsjednika Republike Zorana Milanovića za energiju i klimu i direktor Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA) Julije Domac prošloga je tjedna na Facebooku napisao status u kojem je oštro napao energetsku politiku aktualne vlade, odnosno manjak pripreme za energetsku krizu koja bi vrhunac trebala dosegnuti ove jeseni. Između ostalog Domac je u svom statusu napisao i da dok Njemačka užurbano štedi svaki kWh energije, u Hrvatskoj se štednja energije niti ne spominje, a kamoli potiče, ...
    "... Ovo je izvanredna situacija i vlada treba okupiti stručnjake, najbolje koje Hrvatska posjeduje i s njima tražiti rješenja. U ovoj temi i u ovoj situaciji globalne energetske krize, trenutak je za nacionalno jedinstvo i suradnju, to bih želio postići. Ovo je pravo ratno stanje i treba već sada definirati smanjene temperature grijanja, ograničiti potrošnju energije u svim sektorima, ali i aktivirati konačno domaće potencijale – grijanje na biomasu u kotlovnicama, propisati obvezne sunčane elektrane na svim novim objektima, osloboditi građane PDV-a na ulaganje u male sunčane elektrane, maksimalno sufinancirati prelazak na obnovljive izvore energije..."

  29. #29
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj ella prvotno napisa Vidi poruku
    ali zato po zimi grijanje na dvadest kažu da im je mala temperatura onda ide na 25 da im je ugodnije
    S ovim se slažem . Ali, mislim da su zbogom ta vremena .

  30. #30
    ella avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    velika gorica
    Postovi
    505

    Početno

    vidjet će mo,
    meni se više čini da je korigiranje temperature samo za nas
    kao i štednja o kojo se govori ali ne pokazuje primjerom

  31. #31
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    A uz to je izrazito nezdravo ljeti prehladno, a zimi pretoplo u zatvorenom prostoru.

    Srećom sama sjedim u uredu, pa si prilagodim
    Danas bila kod kolege, ja sam inače jako toplokrvna i puno bolje podnosim hladnoću,al to je bila ledara unutra, puše direkt u glavu tako je jedinica postavljena.Bože sačuvaj...pobjegla sam...a vani milijun stupnjeva...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •