Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 433

Tema: Pravilno odlaganje otpada, recikliranje, zagađenje okoliša...

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno Pravilno odlaganje otpada, recikliranje, zagađenje okoliša...

    Silom prilika čistim maminu garažu već evo treći dan. Ne pitajte što sve nisam našla i koliko puta sam već bila na reciklažnom (btw, put do onog reciklažnog u zapadnom dijelu Zagreba je vrlo spooky). Nažalost, velika većina toga je neupotrebljiva, nešto se može pokloniti dalje, preraditi u nešto kreativno, ali većina toga ne.
    Uz to mi svaki put kad dođem u Zg strašno upada u oči količina smeća koje vidim po onim reciklažnom otocima, razbacanog posvuda...pored kontejnera od mamine zgrade ljudi ne ubace smeće u kontejner nego pored, ne razvrstavanju otpad kako spada...
    Ja uzmem pa što mogu (karton) odnesem na pravo mjesto, odbačene vreće smeća (100 metara od kontejnera na zelenoj površini) odnesem u kontejner i tako. Ne mogu to tako samo gledat.
    Zašto svijest o ispravnom odlaganju otpada (glomazni otpad, opasni otpad) i o recikliranju još uvijek nije porasla?
    Zašto kupujemo (uglavnom nepotrebne) stvari i trošimo zemljine resurse da bi na kraju zadržali tek par posto tih stvari i onda ih opet nepravilno zbrinuli nakon što ih ne trebamo?
    Kako vi gledate na te stvari? Pokušavate li promjeniti navike, smanjiti potrošnju, smanjiti plastiku i općenito smanjiti zagađenje time što (ne) kupujete i stvarima kojima se okružujete? Kako gledate na količinu smeća koje vidite i na recikliranje? Vidite li pomake?
    Ja se osjećam loše, zbog naše djece i naših unuka, zbog nas svih. Krenula sam još davnih dana (osnovna škola) s recikliranjem papira, plastike, stakla dok sam živjela u Zg, a u Austriji recikliram apsolutno sve i nosim opasni otpad na zbrinjavanje. Pazim da ne kupujem hranu u plastičnoj ambalaži, ne kupujem ništa što sadržava palmino ulje, ne kupujem plastične vrećice već godinama, ne kupujem nepotrebne stvari, koristim organske krpice s pčelinjim voskom umjesto jednokratnih folija, pokušavam od starih stvari napraviti nešto novo...trudim se svakim danom sve više.

    Definitivno je bolje pravilno odložiti otpad, ali time si ga samo maknuo iz svog vidokruga, ali problem je još uvijek tu.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 04.07.2019. at 09:17

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Silom prilika čistim maminu garažu već evo treći dan. Ne pitajte što sve nisam našla i koliko puta sam već bila na reciklažnom (btw, put do onog reciklažnog u zapadnom dijelu Zagreba je vrlo spooky). Nažalost, velika većina toga je neupotrebljiva, nešto se može pokloniti dalje, preraditi u nešto kreativno, ali većina toga ne.
    Uz to mi svaki put kad dođem u Zg strašno upada u oči količina smeća koje vidim po onim reciklažnom otocima, razbacanog posvuda...pored kontejnera od mamine zgrade ljudi ne ubace smeće u kontejner nego pored, ne razvrstavanju otpad kako spada...
    Ja uzmem pa što mogu (karton) odnesem na pravo mjesto, odbačene vreće smeća (100 metara od kontejnera na zelenoj površini) odnesem u kontejner i tako. Ne mogu to tako samo gledat.
    Zašto svijest o ispravnom odlaganju otpada (glomazni otpad, opasni otpad) i o recikliranju još uvijek nije porasla?
    Zašto kupujemo (uglavnom nepotrebne) stvari i trošimo zemljine resurse da bi na kraju zadržali tek par posto tih stvari i onda ih opet nepravilno zbrinuli nakon što ih ne trebamo?
    Kako vi gledate na te stvari? Pokušavate li promjeniti navike, smanjiti potrošnju, smanjiti plastiku i općenito smanjiti zagađenje time što (ne) kupujete i stvarima kojima se okružujete? Kako gledate na količinu smeća koje vidite i na recikliranje? Vidite li pomake?
    Ja se osjećam loše, zbog naše djece i naših unuka, zbog nas svih. Krenula sam još davnih dana (osnovna škola) s recikliranjem papira, plastike, stakla dok sam živjela u Zg, a u Austriji recikliram apsolutno sve i nosim opasni otpad na zbrinjavanje. Pazim da ne kupujem hranu u plastičnoj ambalaži, ne kupujem ništa što sadržava palmino ulje, ne kupujem plastične vrećice već godinama, ne kupujem nepotrebne stvari, koristim organske krpice s pčelinjim voskom umjesto jednokratnih folija, pokušavam od starih stvari napraviti nešto novo...trudim se svakim danom sve više.

    Definitivno je bolje pravilno odložiti otpad, ali time si ga samo maknuo iz svog vidokruga, ali problem je još uvijek tu.
    Jednostavan odgovor - možemo mi odvajati i odlagati kako treba sve živo, ali ako nije riješeno zbrinjavanje otpada na idućoj stepenici, uzalud nam trud...

    Još prije 20 godina, kad sam radila u bivšoj firmi, odvajali smo uredno zauljene krpe, papir, biološki otpad, boje i lakove, metalni otpad vrsta raznih... a općepoznata zafrkancija je bila da se sve to odvozi na isto odlagalište.

    Kad smo preuređivali bratov stan, vozili smo otpad u eko dvorište, ali nemaju svi ljudi te mogućnosti. Možeš zvati Čistoću da odloži glomazni otpad 1 ili 2x godišnje. I nije isto u svim gradovima. Kod moje mame u manjem gradu susjed i ja smo htjeli odvesti šutu na smetlište. Dođemo tamo - nisu nas pustili unutra, jer je odlaganje omogućeno samo za kamione njihove Čistoće. Odemo u eko-dvorište u koje su nas uputili, a tamo primaju samo plastiku i metal. Tek iz trećeg pokušaja uspjeli smo naći odlagalište daleko izvan grada. Kad uračunam gorivo koje sam potrošila obilazeći odlagališta, vjerojatno sam ispušnim plinovima napravila veću štetu atmosferi, nego da smo tu šutu bacili u prvu grabu...

    Upute za pravilno odlaganje otpada postoje: https://www.cistoca.hr/info-centar/n...ati-otpad/1489 ali recimo, u mojoj ulici možeš odložiti papir, staklo i tekstil, ali nema kontejnera za biološki otpad. I za odlaganje plastike moram ići u susjedni kvart. Aliii dok ne budupostojali uvjeti da se otpad odloži kako treba u kvartu i zbrine kako treba na nivou grada/države, ništa se oko odlaganja neće promijeniti.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    U maminom i susjednim kvartovima (ZG zapad) nisam jos niti jednom vidjela spremnik za biološki otpad. Nažalost. Kad su/smo u vikendici, imamo mjesto za kompost pa je lakše.
    Uz to, svaki, ali baš svaki dan vidim pored kontejnera vreće smeća, ljudi su prelijeni baciti ih u (prazni) kontejner.
    A o tome da 50% tog otpada ne spada u mješoviti otpad da i ne pričam. Spremnici za papir, plastiku i staklo na 5 metara, ali ipak se sve baca u mješoviti. O tome pričam.
    Jel toga kod vas nema po kvartovima? Meni se čini da svi žive po "baš me briga" i "nek se netko drugi brine o tome" principu, ali posljedice ćemo osjetiti i osjećamo već sada svi mi.

  4. #4
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    U našem gradiću imaju posebni kontejneri za plastiku,papir,staklo i tekstil.I kako vidim,građani se uredno pridržavaju i razvrstavaju otpad.Ali svojim sam očima vidjela da se sve ubacuje u isti kamion.

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    nažalost to je na osobnu svijest stavljeno odvajanje opčenito
    ja recimo bio nosim u reciklažno em se malo prošetam em ga odnesem
    plastike, bez obzira koliko malo je imamo dma, uviejk se toga nakupi, papir je zaduženje najmanjeg

    i da ćesto ljudi u kontejner za papir svašta naguraju
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 04.07.2019. at 11:41

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Kod nas u kvartu je, blago rečeno, svinjac
    Jedno vrijeme smo imali problem s pretrpanim kontejnerima, naročito za plastiku. Pisala sam i ovdje o tome. Nakon što sam nekoliko puta slala mail Čistoći, primijetila sam da se ti kontejneri brže prazne, promijenili su ritam odvoženja otpada, i to je dobro. Loše je što susjedi i dalje bacaju smeće pokraj kontejnera, a ne u njega, da ne govorim o ljudima koji prekapaju po tom smeću pa izgleda još gore.
    Nedavno smo u zgradi dobili kontejner za papir, i neshvatljivo mi je da neki susjedi bacaju u taj kontejner običan (miješani) otpad
    O kontejneru za tekstil da ne govorim - kontejner prazan, a oko njega hrpa porazbacane stare odjeće skupa s koferom.
    Dok se u glavama ljudi nešto ne promijeni, slabe koristi i od zelenih otoka i od specijaliziranih kontejnera...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Dok se u glavama ljudi nešto ne promijeni, slabe koristi i od zelenih otoka i od specijaliziranih kontejnera...
    E o tome ja pričam.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    E o tome ja pričam.
    Pa što nije svojevremeno bilo riječi o komunalnim redarstvenicima? Te osobe bi trebale nadgledati da li ljubitelji pasa pobiru brabonjke za svojim ljubimcima, kako se odlaže otpad, da li netko urla po ulici nakon 23h i slično.... Bome, da opale ljudima globu, brže bi se i svijest razvila.

  9. #9
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,503

    Početno

    U Zagrebu je totalni kaos što se tiče otpada.
    Svijest ljudi je glavni problem, ali Grad također nije riješio redovno pražnjenje.
    Npr, mi smo dobili one žute vreće za plastiku i metalni otpad.
    Također i raspored kada će biti odvožnja.
    I staviš tu vreću da ju odvezu, oni ne dođu taj dan. Ali se pojave vrane, koje sve to razbucaju i eto ti otpada posvuda po cesti.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa što nije svojevremeno bilo riječi o komunalnim redarstvenicima? Te osobe bi trebale nadgledati da li ljubitelji pasa pobiru brabonjke za svojim ljubimcima, kako se odlaže otpad, da li netko urla po ulici nakon 23h i slično.... Bome, da opale ljudima globu, brže bi se i svijest razvila.
    Takve nisam nažalost još nigdje (svjesno) vidjela.
    Možda postoje na papiru...
    I slažem se, kad se ljude par puta opali po džepu, onda (neki od njih) počnu i razmišljati hoće li to ponovit idući put.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 04.07.2019. at 13:19

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj pepi prvotno napisa Vidi poruku
    U Zagrebu je totalni kaos što se tiče otpada.
    Svijest ljudi je glavni problem, ali Grad također nije riješio redovno pražnjenje.
    Npr, mi smo dobili one žute vreće za plastiku i metalni otpad.
    Također i raspored kada će biti odvožnja.
    I staviš tu vreću da ju odvezu, oni ne dođu taj dan. Ali se pojave vrane, koje sve to razbucaju i eto ti otpada posvuda po cesti.
    Eh, mi nismo ni dobili vreće.

    A od prošle (ili pretprošle) godine su smanjili broj odvoza redovnog miješanog otpada s 3x tjedno na 2x tjedno, pa su kontejneri pretrpani. Istina, u međuvremenu su povećali broj kontejnera za papir koje prazne 2x tjedno, ali to je bzvz, tj. nije trebao biti prioritet. Naime, oni metalni kontejneri za papir postojali su i prije u svakoj ili skoro svakoj ulici, a kontejnera za plastiku i biootpad nema i dalje.

    Isti problem sa vranama - kontejneri su pretrpani, ne mogu se zatvoriti, pa vrane sve razvlače i naprave užas...

    Ont. neki dan sam na Borongajskoj vidjela gomilu smeća od preuređenja nečijeg stana - izgleda kao da je pripremljeno za odvoz glomaznog otpada, ali u međuvremenu su na istu hrpu ljudi počeli bacati i ostalo smeće. Baš ružno... a nemaš koga zvati da to počisti. Ne znam jesu li zvali nekoga ili ne, ali izgleda očajno.

    Ont2. pretrošle godine sam ja tako zvala Čistoću da odvezu 2 dječja kreveta u raspadnutom stanju, ali za glomazni su mi rekli da mogu doći tek za 3 tjedna. Nazvala Zagrebačke dečke koji su ih odvezli za neku sitnu lovu i kraj priče.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 04.07.2019. at 14:29

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Nama su postavili kante za biootpad ( radio se o zgradi ) , to su one smeđe no čula sam da bi trebali dobiti poštom i biorazgradive smeđe vrećice u koje ćemo stvaljati u stanu biootpad i onda ga odlagati u spremnik.

    Oveaj ostali otpad razvrstavamo i odlažemo u pripadajuće spremnike ili ono što nemamo u kvartu odvozimo u reciklažno dvorište.
    Posljednje uređivanje od larmama : 04.07.2019. at 14:37

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Recikliramo već godinama, skupljamo na balkonu, vučemo u drugi kvart... tek nedavno došle su kante za papir. Koma. Zagreb.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Ont. neki dan sam na Borongajskoj vidjela gomilu smeća od preuređenja nečijeg stana - izgleda kao da je pripremljeno za odvoz glomaznog otpada, ali u međuvremenu su na istu hrpu ljudi počeli bacati i ostalo smeće. Baš ružno... a nemaš koga zvati da to počisti. Ne znam jesu li zvali nekoga ili ne, ali izgleda očajno.

    Ont2. pretrošle godine sam ja tako zvala Čistoću da odvezu 2 dječja kreveta u raspadnutom stanju, ali za glomazni su mi rekli da mogu doći tek za 3 tjedna. Nazvala Zagrebačke dečke koji su ih odvezli za neku sitnu lovu i kraj priče.
    Ovo je vjerojatno odgovor: https://www.vecernji.hr/zagreb/zatrp...rugdje-1329767

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Da, takvo je i moje iskustvo.... Nije riješeno zbrinjavanje (npr. spalionica koja bi istovremeno bila i energana) a ovo što rade je samo presipavanje iz šupljeg u prazno.

    Isto sam doživjela i u Koprivnici i na Jadranu...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    U biti je dio pitanja - što radite da budete dio promjene?
    Pogledajte Wurmbox, kutije koje možete sami napraviti i imati u stanu i koristiti za bio otpad. Unutra se stavi zemlja s crvićima (nemaju mirisa) i oni skoro pa sve mogu jesti od biološkog otpada.
    Smanjivanje plastike? Umjesto bočica u kojima su šamponi i gelovi koristiti tvrdi sapun i šampon u sapunu (ima ga i dm-alverde marka). Na primjer...Ima tooooga....ovo je samo primjer.
    Pazite li na količinu smeća pri kupnji namirnica?
    Ima hrpa prijedloga, puno se o tome priča, a koje su stvari koje kod vas funkcioniraju?
    Ili ne razmišljate još o svim tim stvarima? To me zanima .
    Posljednje uređivanje od annie84 : 04.07.2019. at 17:15

  17. #17
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Dok sam živjela u Hrvatskoj, puno više sam odvajala. U zgradi smo imali kante za papir, plastiku, staklo i običnu za ostatak. To sam koristila sasvim normalno. Imali smo i za kompost ali to mi se gadilo.
    Ovdje u Beogradu to nije baš tako. Kontejner za papir mi je blizu zgrade, pa onda muž odnese kad ih nakupimo. U podrumu zgrade imamo neku kantu za boce i to jedan susjed skuplja i odnese kad se nakupi. Ja pretpostavljam da on od toga ima novčanu korist, ali nije me ni briga, ubacimo što imamo i nek nosi gdje god hoće. Kad se i ovdje dogodi to da svaka zgrada i svaka kuća ima svoje kante za odvajanje, onda će biti puno lakše.

    Ne primjećujem baš da pored kontejnera bude smeća, bude jedino ako netko ostavi nešto upotrebljivo tako da si ljudi kojima treba pokupe. I kad dođe dan u mjesecu da Čistoća odvozi kućanske aparate i namještaj onda isto bude ali to se brzo sredi.

    Ne pazim na količinu smeća pri kupnji namirnica i ne mislim na smanjivanje plastike, moram priznati da mi mozak nije naštiman da tako odgovorno misli.

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    U biti je dio pitanja - što radite da budete dio promjene?
    Pogledajte Wurmbox, kutije koje možete sami napraviti i imati u stanu i koristiti za bio otpad. Unutra se stavi zemlja s crvićima (nemaju mirisa) i oni skoro pa sve mogu jesti od biološkog otpada.
    Smanjivanje plastike? Umjesto bočica u kojima su šamponi i gelovi koristiti tvrdi sapun i šampon u sapunu (ima ga i dm-alverde marka). Na primjer...Ima tooooga....ovo je samo primjer.
    Pazite li na količinu smeća pri kupnji namirnica?
    Ima hrpa prijedloga, puno se o tome priča, a koje su stvari koje kod vas funkcioniraju?
    Ili ne razmišljate još o svim tim stvarima? To me zanima .
    Odvajamo već godinama:
    - boce (pvc, povratne)
    - boce od mlijeka (pvc, nepovratna ambalaža) i tetrapak ambalaža
    - papir
    - staklo

    Što se tiče nabavke namirnica obzirom na ambalažu - imam velike shopping torbe, pa ne kupujem plastične vrećice, nosim gablec u platnenoj torbi, doma imam posude za hranu koje nisu jednokratne, tako da plastičnu foliju ne koristim, iako osobno smatram da pvc nije najgore zlo (o tom potom - evo ako koga baš zanima: http://zastita.info/hr/clanak/2009/9...,100,3297.html )

    Razmišljamo o tim stvarima, ali tu treba doooobro odvagnuti što je patka, a što točna informacija. Ono što smatramo zelenim i biorazgradivim nije uvijek baš tako nevino u odnosu na okoliš. Na primjer, freoni iz klima uređaja su gore zlo nego ambalaža.

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Eh, da - zaboravih drvo (to si obično nosimo u vikendicu, gdje se može skuriti), tekstil koji udomimo ili ubacimo u namjenske kontejnere...

    Za zbrinjavanje starih kućanskih aparata zovem Reto-centar.

    Ali da se vratim na početak - dok nije riješeno zbrinjavanje otpada na odgovarajućoj razini, a to nije problem jednog grada ili države, ništa se neće puno popraviti... Marketing (prodaja proizvoda široke potrošnje) nije tu jednoznačan. Jer treba imati na umu da ne dolaze u plastičnoj ambalaži samo sokovi, nego i hrpetina kozmetike, sredstava za čišćenje itd...

    Kad smo već kod toga - kod mene doma stanuju soda bikarbona i alkoholni ocat, iako za sezonska veća čišćenja ne bježim ni od oštrijih kemikalija, ali to ne koristim često. Koristila sam svojevremeno Frosch proizvode, ali sam od toga odustala u korist spomenutog octa i sode.

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    jučer mi stigle vrećice za bio i plastiku. ali sam ipak jučer odnesla ostatke od lubenica u reciklažno dvorište. usput i u šetnju, pa posle kupovinu sode, jer to moji koriste na tone

  21. #21
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    mi smo dobili spremnike za biootpad, ali su vrećice dobili samo oni koji su u tom času bili doma. ostali ništa. Sad ljudi bacaju biootpad bez vrećica u spremnike koji se prazne jednom tjedno. ljeti. katastrofa. Dobili smo i letke što sve ide u spremnik, ali kad idem baciti vidim svega unutra.
    Imali smo super kontejnere za plastiku koji su se gore otvarali pa si mogao ubaciti i veće komade. Sad imamo "zvone" s rupama veličine dlana pa ljudi ostavljaju hrpetine platike pored kontejnera koji budu poluprazni. Iz mog kvarta se plastika odvozi svaki drugi tjedan i stvarno ih ima na svakom uglu, ali očito je da ih ljudi koriste i da bi se mogli prazniti još češće. osim toga, vidim da većina ne ispire plastičnu ambalažu od mlijeka i slično.

  22. #22
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Razdvajam odavno. Ne vjerujem u sustav razdvajanja u Zagrebu. Da postoji, bilo bi puno jasnije tko sto otkupljuje ili sto kome placamo za zbrinjavanje.

    Ne razumijem ljude sto ostave hrpe pokraj kontejnera. Tko bi to trebao pokupit umjesto njih? Onako ostave npr kolica za plac prepuna prastare odjece pokraj kontejnera s mjesovitim. Ili ne rastrgaju kutiju od televizora vec cijelu stave pokraj kontejnera za papir do prve kise kada se kutija zalijepi za asfalt. Ili uz staklo stave armirano balkonsko staklo. Ili... Koja je ideja? Ciji je to posao? Kod nas u kvartu je bas na jednom mjestu jako puno toga oko kontejnera. Oko ostalih je puno pristojnije.

  23. #23
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Ja svoj najveci doprinos ne vidim u uspjesnom razdvajanju (kao sto rekoh, ne vjerujem da to ima u zg efekta, jer bi Bandic vec odavno s kacigom prosetao). Svoj doprinos vidim u svijesti i trudu da minimiram kolicinu koju proizvedem. Ne kupujem ono sto je smece cim se kupi. Moja definicija toga je prilicno siroka. Naravno prvo ambalaza, pa viskovi torbica, nesesera, sminke, suveniri, ne moram imati 12 istih tanjura, u pravilu mi je dovoljno da imam odjece da pokrijem tjedan dana neke sezone s manjim izletima u nepotrebno, jedem prilicno malo mesa... Mislim stilom zivota nastojim doprinijeti.

  24. #24
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Razdvajam odavno. Ne vjerujem u sustav razdvajanja u Zagrebu. Da postoji, bilo bi puno jasnije tko sto otkupljuje ili sto kome placamo za zbrinjavanje.

    Ne razumijem ljude sto ostave hrpe pokraj kontejnera. Tko bi to trebao pokupit umjesto njih? Onako ostave npr kolica za plac prepuna prastare odjece pokraj kontejnera s mjesovitim. Ili ne rastrgaju kutiju od televizora vec cijelu stave pokraj kontejnera za papir do prve kise kada se kutija zalijepi za asfalt. Ili uz staklo stave armirano balkonsko staklo. Ili... Koja je ideja? Ciji je to posao? Kod nas u kvartu je bas na jednom mjestu jako puno toga oko kontejnera. Oko ostalih je puno pristojnije.
    Zeleni otok ispred moje kuće je upravo takav kakvim ga opisuješ.
    Pojavio se prije točno godinu dana i odmah je krenulo sranje.
    Čini se da neki ljudi samo čekaju da se negdje u bližem susjedstvu pojavi takva neka lokacija na koju će moći istresti svo svoje smeće.
    A opet - stalno viđam ljude koji redovito i pažljivo odvajaju svaku sitnicu u svaki pripadajući kontejner.

    Kad se pojavi nešto pokraj kontejnera ja brže-bolje to uzmem i odnesem u reciklažno dvorište (koje je na kraju ulice - 200 metara najviše!),
    ili bacim u svoje smeće ako zaključim da nije za reciklažno, na razne načine pokušavam to održavati - ipak mi je ispred kuće!, ali evo džabe
    Ovaj tjedan sam već dvaput zvala čistoću i dvaput su dolazili čistiti oko kontejnera.

    Ne možeš se boriti protiv tolike količine ljudske gluposti i bezobraštine! Jedna stvar je nepostojanje sustava, a druga stvar je ovo s čim se borim ispred svoje kuće svakodnevno

  25. #25
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Pokušavam nešto, ali je teško i besmisleno kada nemam mogućnost odvajanja bio otpada. Znači, uzmem krumpir, mrkve, naranče, u platnenoj vrećici, dođem doma, ogulim, i onda što? Gdje da to kvasim? Prvo reciklažno dvorište je na 30 minuta hoda.

    No, imam neke druge pomake. Unazad par tjedana počela sam odvajati otpad, mada ne vjerujem da za plastiku postoji sretno rješenje osim nekorištenja. Našla sam da je plastika marljivo razdvojena iz Engleske ili Australije završavala spaljena u Indoneziji, i tko zna gdje.

    Smanjila sam grickalice kada kupujem za sebe. Obuća mi je s oglasnika i ništa joj ne nedostaje. Kanila sam pogledati majice u dućanima rabljene odjeće, ali u principu ne sviđaju mi se stvari s ukrasima i natpisima. Volim čiste jednobojne t-majice. Ima takvih majica od pamuka iz održivog uzgoja, ali su im cijene

    Koristim čašicu za mjesečnicu.

    Rinfuzno kupovanje, samo šteta je da je malo takvih dućana po gradu. Orah, grah i kikiriki iz rinfuze po supermarketim je loše kvalitete. Dugo stoji.

    Isprobala sam tvrdi šampon. Odličan je, ali skup. Gelove nikad nisam voljela. Vidjela sam da za kuhinjske spužve postoji dosta alternativa: spužva od kokosa, konjac spužva, lufa, ili izrađena od jute. Uzela sam od lufe, sada mi stoji jer sam u Sparu vidjela bio verziju spužve od celuloze, mada sama spužva nije celuloza, pa to koristim dok ne potrošim.

    Isprobala sam pastu u tableticama iz Lusha, ali nema svrhe jer je ambalaža (bočica) plastična. Tako da ćemo se prebaciti na Ajonu koja je u metalnoj tubi. Četkice imam drvene, za koje mi se čini da im je umjetno nabijena previsoka cijena. Boce smo djelomično smanjili jer mijenjamo staklenke. Imam široke metalne slamke koje su fantastične. Sljedeće ću uzeti drvene štapiće za uši.

    Imamo dva mjeseca perilicu s A+++ (-20%) certifikatom i sada ne znam je li nešto drugo u igri, ali stiže račun s kubikom vode manje.

    Voljela bih kompostirati i drago mi je što sam vidjela ovaj post i wurmbox, mada eto doista ne znam kako i kuda s tim u malom stanu.

    Bila sam prije par dana kod mame i dobrano se namučila da iskopam par metara kvadratnih najlona koji je ostavila ispod pijeska za betoniranje. Taj najlon se na suncu tako promijenio da je dovoljno dotaknuti ga lagano prstom i on se raspadne kao sagoreni papir. Trusi se u tisuće sitnih čestica i to tako ostaje u zemlji. Štogod ja njoj pričala o tome njoj sve to kroz jedno uho unutra, drugo van.

    Zadovoljna sam svojim pomacima, ali opet nekako i nisam. Pelene koje sam koristila za djecu su generirale puno smeća.

  26. #26
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    žuta, imaš odlične tvrde šampone koje proizvodi Tinktura i jeftiniji su od Kuće magične trave

    https://tinktura.com/trgovina/cijena...n-limunlavanda

  27. #27
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Sve odvajam.
    Baš sve i tako godinama.
    Pored zgrade imamo podzemne kontejnere i u njih odlažemo otpad.
    Posebno staklo, plastika, papir i biootpad za kompost i odlaganje u njih je besplatno.
    Jedino se naplaćuje odlaganje u kontejner za ostalo/nerazvrstano smeće.
    I što se događa?
    Ljudi su lijeni odvajati otpad pa sve stave u istu vreću, ali ne žele platiti odlaganje u kontejner za ostalo/nerazvrstano smeće i onda te vreće guraju u koševe po naselju.
    ODVRATNO!
    I strašno bezobrazno.

  28. #28
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    I stvarno dobis racun koliko si smeca bacila?

  29. #29

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Žuta, to što ti pišeš i radiš je super, moraš od negdje krenut, a vidim po ovom što čitam da ti je bitno i da se trudiš smanjiti smeće. Što je super!
    U dm-u ima alverde tvrdi šampon, košta oko 35-40 kn.
    Meni je isto jako žao što s prvim djetetom nisam ni razmišljala ni znala za moderne platnene, al zato sam s drugim sve nadoknadila.
    Jelena, točno znam o čemu pričaš. Kod mame u kvartu je isto tako i evo ljutila sam se i iščuđavala svaki dan ovaj tjedan.
    Definitivno je cilj što manje stvari kupovati i razviti svijest o tome što kupujemo i kakav to utjecaj ima na okoliš i na zdravlje.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 07.07.2019. at 18:37

  30. #30
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Meni je drago sto su mi vecinom klinci bili platneni, osim prvog on je malko bio i umjetni.ali su svi jako rano i skinuti iz pelena
    Trebalo bi i u zg stimulirati odvajanje i smanjiti racune tako,onda ce se vise ljudi truditi odvajati

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je drago sto su mi vecinom klinci bili platneni, osim prvog on je malko bio i umjetni.ali su svi jako rano i skinuti iz pelena
    Trebalo bi i u zg stimulirati odvajanje i smanjiti racune tako,onda ce se vise ljudi truditi odvajati
    Moji nisu bili platneni, ali su se jako rano riješili pelena. Danas mi je to suludo, da klinci nose pelene (platnene ili neplatnene) do kraja treće godine - užas... Platnene isto moraš prati, pa uračunaj utrošak vode i deterdženta i struje...opet nije dobro.

  32. #32
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Bas mi je drago da imamo ovu temu.
    Ja isto razdvajam, ne kupujem plasticne vrecice, najvise me frustrira Dolac jer u jednom odlasku mogu dovuci doma 40 malih plasticnih vrecica. Sada se trudim nositi svoje. Drugo mi je vrecice za psa- to ne znam kako rijesiti.
    Inace https://www.theguardian.com/environm...mpact-on-earth ovaj clanak govori da su istrazivanja pokazala da najdjelotvornija stvar koju mozemo uciniti za okolis kao individue jest da sto je moguce smanjimo unos mesa i zivotinjskih proizvoda.
    Mi meso jedemo dva puta tjedno, sa sirevima i maslacem nismo tako dobri :/.

  33. #33
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Moji nisu bili platneni, ali su se jako rano riješili pelena. Danas mi je to suludo, da klinci nose pelene (platnene ili neplatnene) do kraja treće godine - užas... Platnene isto moraš prati, pa uračunaj utrošak vode i deterdženta i struje...opet nije dobro.
    Ne možeš ga natjerati, a iz pedagoških tekstova sa stranice Moderno roditeljstvo čitam da i ne valja jer dijete treba fizički i kognitivno biti zrelo da mu to samo klikne. Nakon požurivanja, a onda zadržavanja stolice s prvim djetetom ne pada mi na pamet više forsirati.

  34. #34
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Djeca su spremna puno ranije od svih tih “granica”.

  35. #35
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Peterlin ne moze se nikako usporedivati pranje platnenih pelena sa zagadjenjem koje proizvode jednokratne. Vodu od pranja je puno jednostavnije procistiti nego unistiti hrpu jednokratnih pelena.

  36. #36
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Djeca su spremna puno ranije od svih tih “granica”.
    Kako su spremna ako pišaju po krevetu i podu bez obzira što im je tuta cijelo vrijeme dostupna i nutkana?

  37. #37
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Moja deca su bila na platnenim, i cesto me iritiralo ali i zabrinjavalo kad cujem kako 'i to zagadjuje.' E sad, kako su mi 3. i 4. dete bile bebe u Kaliforniji gde je voda skupa i gde se broji svaki galon, pratila sam potrosnju i definitivno nismo trosili vise dok su devojcice nosile pelene. Pri tom, neke sam pelene koristila za svo cetvoro dece. Def. zastupam ranije skidanje pelena.
    Ja pazim i odvajam sve, ne volim natrpavanje i nemamo puno stvari, iako nas je sest. Imam srecu i da je ovde sve lepo organizovano pa je samo na mojoj savesti da se prikljucim opstem naporu. Ne koristim nikakve hemijske dodatke ni za uredjenje dvorista, sve radim sama s elektricnim alatima. Dok smo ziveli u BG radila sam sve sto sam mogla, nosila plastiku pola kilometra uzbrdo u centru grada :D Gadno je kad nema infrastrukture. Imam i gliste, ali sam ih zapostavila poslednje 2 godine, prosto bacam u zelenu kantu koju odvoze komunalci.

  38. #38
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Def. zastupam ranije skidanje pelena.
    Dobro, što tebi i ostalima to znači? Kako dobijete dijete koje ne kuži i nije spremno da ranije ide na tutu?

    Čitate slikovnice? - isprobano.
    Crtate i objašnjavate? - isprobano.
    Uspoređuje sa starijom braćom? - isprobano.
    Puštate da ide golo da shvati što su tjelesne tekućine? - isprobano.
    Kupujete fensi tute s omiljenim likovima? - isprobano.
    Posramljujete? - isprobano.
    Ucjenjujete? - neisprobano.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    I ja također mislim da je voda i ono malo deterđenta za pranje neusporedivo bolje nego tona nerazgradivog smeća (po djetetu).
    I da, slažem se sasom oko namirnica životinjskog porijekla. Ja sam izbacila meso, mliječne proizvode još ne, ali zamjenjujem ih namirnicama biljnog porijekla kad god mogu, ali mogla bi i bolje. Ali mi zato ništa s palminim uljem ne ulazi u kuću. Preporučam dokumentarac Green Lie.
    Ima sad puno tih videa na temu zero waste, iako je zero skoro pa utopija, ali ima puno dobrih savjeta kako smanjiti otpad i polako ti to onda postane stil života.
    Zato sam i zamislila ovaj topik kao razmjenu savjeta i informacija, što je lako izvedivo, što pokušavate, s čim se mučite...pa da
    međusobno pomognemo jedni drugima, onima koji se zanimaju za ovu temu.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 09.07.2019. at 00:33

  40. #40
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Djeca su spremna puno ranije od svih tih “granica”.
    ne slažem se. neka djeca jesu spremna, neka nisu, isto kao što svako dijete progovori i prohoda u svoje vrijeme, neki ranije, neki kasnije.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    ...I onima koji će se tek počet zanimati za ovu temu .

  42. #42
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Mi dobijemo letke svako malo da vidimo kako se što razdvaja, ali ti letci ne dolaze istovremeno s hardverskim aktivnostima. Meni se to ne da čitati kad ne znam ni kad će ni što će s tim. Mogu si misliti kako tek neki moji susjedi reagiraju.

    Upute za bio su došle pred dva mjeseca. Kod mene su postavili smeđe kante pred dva tjedna, ali smo svi gledali što ćemo sad s tim i kontejneri su stajali prazni. Ja sam čuvala pretprošli vikend u zdjeli doma, i na kraju frknula u mješoviti, jer mi nije bilo jasno što ću s tim. Sad sam pred par dana dobila nekakve vreće. Ludnica. Koliko angažmana ljudi i netransparentnosti Grada. Što ne obiđu lokacije na koja ide naš otpad i naprave emisiju na državnoj televiziji kojoj bi moralo biti od interesa da je sve transparentno. Čisto da dobiju ljudi nadahnuće da razvrstavaju jer čine dobro.

  43. #43
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja imam malu kantu pored sudopere. U nju stavljam kese koje se mogu kompostirati u postrojenju (negde sam procitala da ima tih kesa u DM u Hrvatskoj). Svakodnevno iznesem u kantu koja mi stoji u zadnjem dvoristu. Kompost mi uopste ne smrdi, ni ta kantica pored sudopere, ni velika kanta, ali def. kese pomazu.

  44. #44
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro, što tebi i ostalima to znači? Kako dobijete dijete koje ne kuži i nije spremno da ranije ide na tutu?

    Čitate slikovnice? - isprobano.
    Crtate i objašnjavate? - isprobano.
    Uspoređuje sa starijom braćom? - isprobano.
    Puštate da ide golo da shvati što su tjelesne tekućine? - isprobano.
    Kupujete fensi tute s omiljenim likovima? - isprobano.
    Posramljujete? - isprobano.
    Ucjenjujete? - neisprobano.
    Mogu ti samo reći moje iskustvo na 3 djece. Svi imaju rođendane u toplom dijelu godine i svi su oko drugog rođendana skinuli pelene.
    Možda zato što sam bila upornija od njih. Možda zato što nisam ni čitala ni vibrala oko njih, nego ih posjedala na kahlicu čim su mogli sjediti i to je bio dio njihovog dana, ništa posebno i ništa za čestitati. Možda moj stav, nemam pojma.
    Meni je nezamislivo da dijete koje sve kuži, pa i govori, ima pelene. Možda zato.
    Srednji je u jednom danu to obavio uz izjavu: Necu penene!
    Stariji je poprilično dugo zezao s kakanjem.
    A najmlađoj je trebalo oko mjesec dana zapišavanja da postane sigurna. Danju.

    Možda sam stvarno upornija i tvrdoglavija od njih

  45. #45
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Moja ima rodendan usred zime. Sad ima 18mj i kao probala sam joj skinuti. Jer ljeto i tako...
    Al premalena je jos. Mozda da ju pustim xy dana da zapisava,al to je meni neprihvatljivo za sad

    Probat cemo kasnije

  46. #46
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin ne moze se nikako usporedivati pranje platnenih pelena sa zagadjenjem koje proizvode jednokratne. Vodu od pranja je puno jednostavnije procistiti nego unistiti hrpu jednokratnih pelena.
    Slažem se. Jednokratne pelene i jednokratni ulošci.

  47. #47
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Moja ima rodendan usred zime. Sad ima 18mj i kao probala sam joj skinuti. Jer ljeto i tako...
    Al premalena je jos. Mozda da ju pustim xy dana da zapisava,al to je meni neprihvatljivo za sad

    Probat cemo kasnije
    probaj
    i moja je usred zime rođena , ali s 18 više nije bila u pelenama

  48. #48
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Kad kazem da ide piskit ode u kupaonicu i uzme kahlicu. Al gola bas ne bi sjedila.
    Uhvatile smo jedno piskenje jer sam ju pustila da se u kupaoni gola igra pa je pola bilo na podu,pola u kahlici.

    Stariji valjda od 6mj nocu nije piskio, ona jos bude pune pelene.

    Mozda probam iduci toplinski val opet

  49. #49
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Stariji je poprilično dugo zezao s kakanjem.
    Zadržavao ili kakao posvuda?

  50. #50
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    moji nisu imali problema s kenjanjem osim ako su nešto krivo pojeli

Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •