Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Uspostavljanje i održavanje laktacije pumpicom zbog prijevremenog poroda u 29 sedmici

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    9

    Početno Uspostavljanje i održavanje laktacije pumpicom zbog prijevremenog poroda u 29 sedmici

    Pozdrav,
    Željela bih vas pitati za savjet, naime ja sam 2.7. u 29 sedmici porodila se carskim rezom, beba mi je na Pedijatrijskoj klinici, mlijeko mi je nadošlo treći dan, ja bih sad trebala uspostaviti i održavati laktaciju pumpicom za izdajanje dok moja beba ne bude spremna da se hrani mojim mlijekom, imam ručnu pumpicu.
    Pošto mi je ovo drugi porod prilično sam čitala o dojenju a i prvu bebu sam prilično uspješno dojila dok nisam morala prekinuti zbog druge trudnoće.
    Moj problem je kako i na koji način održati laktaciju pumpicom, koliko puta dnevno izdajati i koju količinu, koliko vremenski izdajati jednu dojku, te na koji način povećati količinu mlijeka kad se ukaže potreba?
    Trenutno pumpicom ispumpam oko 500 ml.
    Te kakva su iskustva mama sa bebma rođenim u 29 sedmici?
    Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
    Lp

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Koliko je beba stara?
    Pokusaj izdajati svakih 2-3 sata koliko bi inace bio i ritam hranjenja
    Pazi da ne dode do upale

  3. #3

  4. #4
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Benisa prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav,
    Željela bih vas pitati za savjet, naime ja sam 2.7. u 29 sedmici porodila se carskim rezom, beba mi je na Pedijatrijskoj klinici, mlijeko mi je nadošlo treći dan, ja bih sad trebala uspostaviti i održavati laktaciju pumpicom za izdajanje dok moja beba ne bude spremna da se hrani mojim mlijekom, imam ručnu pumpicu.
    Pošto mi je ovo drugi porod prilično sam čitala o dojenju a i prvu bebu sam prilično uspješno dojila dok nisam morala prekinuti zbog druge trudnoće.
    Moj problem je kako i na koji način održati laktaciju pumpicom, koliko puta dnevno izdajati i koju količinu, koliko vremenski izdajati jednu dojku, te na koji način povećati količinu mlijeka kad se ukaže potreba?
    Trenutno pumpicom ispumpam oko 500 ml.
    Te kakva su iskustva mama sa bebma rođenim u 29 sedmici?
    Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
    Lp
    S obzirom da beba uopce ne sisa, najbolje bi bilo izdajati svakih dva sata, danju i obavezno nocu. Mozes nocu eventualno razvuci na svaka 3 sata, ali ne dulje.

    Ako ikako mozes, bilo bi idealno doci do dvostruke elektricne izdajalice. Pitaj imaju li u bolnici/rodilistu, odnosno moze li se negdje iznajmiti. (Ako ces iznajmljivati, procitaj ovo, pogotovo zato sto je beba prematurus: https://kellymom.com/bf/pumpingmoms/...d-or-new-pump/ )

    Izdajaj 15-20 minuta svaku stranu, neovisno o kolicini mlijeka koju uspijes izdojiti. Za sad, 500 ml na dan nije lose, pogotovo ako nisi izdajala ovako kako je preporuceno.

    Kako je beba? Ima li nekih konkretnih razloga da ne sisa?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    9

    Početno

    Beba je rođena u 29 sedmici, znači od poroda prošlo 11 dana, u početku uopće nije probavljala hranu, bila je na infuziji, ove sedmice je počela da probavlja hranu oko 6 ml, međutim danas rađen nalaz krvi kojim je utvrđeno da beba ima sepsu pa su joj uključeni neki antibiotici dodatno

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    9

    Početno

    Nisam izdajala po ovoj preporuci, izdajala sam otprilike 4-5 puta dnevno, a noću uopće nisam izdajala, sada ću da promijenim taj ritam prema preporukama

  7. #7
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Kako je beba?

    KAko ide izdajanje?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    9

    Početno

    Danas sam došla u bolnicu i izdajat ću i davati mlijeko, izdajanje u bolnici ide u terminima: 9:30, 12:30, 15:30, 18:30, 21:30, beba je stabilno trenutno joj daju po 2 ml po obroku i nadam se da će od danas u potpunosti preći na moje mlijeko jer ga imam dovoljno i da će početi uzimati veću količinu.

  9. #9
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    To ti nece biti dovoljno, samo 5 dnevnih izdajanja, na 3 sata razmaka. Izdajas li dodatno?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    9

    Početno

    Izdajam još jednom i to mlijeko prosipam

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    zasto prosipavas
    Probaj organizirati da visak zaledis

  12. #12
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Benisa prvotno napisa Vidi poruku
    Izdajam još jednom i to mlijeko prosipam
    Ako mozes, sacuvaj to mlijeko i smrzni za kasnije. Ako nije moguce, onda nema veze. Bitno je izdajanje i podrazaj bradavice.

  13. #13
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Isto tako, imaj na umu da 6 dnevnih izdajanja nije dosta za uspostavu pune laktacije i za njeno odrzavanje. Novorodjence bi, u idealnim uvjetima, sisalo barem 10-12 puta na dan. Minimalni broj izdajanja bi bio 8, a idealno bi bilo 10 ili vise.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    9

    Početno

    S obzirom da se nalazim u bolnici u gradu u kojem ne živim nemam mogućnost da zamrzavam višak mlijeka, ali probat ću da povećam broj izdajanja kako bi barem održala laktaciju
    Jer ja trenutno izdajam do 600 ml, a beba se hrani sa 16 ml po obroku

  15. #15
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Kolko puta jede
    Kolicina koju imas dnevno joj je sasvim dovoljna
    Nego kako bebac napreduje

  16. #16
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    600ml bi trebalo biti dovoljno u ovom trenutku, ali probaj ubaciti jos izdajanja, ili izdajati duze, tako da dodjes do nekih 750 unutar 24h. To bi bio neki prosjek dnevne kolicine.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    9

    Početno

    Beba jede svaka 3 sata, takva je rutina u bolnici
    Isključili su mu infuziju i primio je jednu dozu plazme i jednu dozu krvi jer je anemičan, nakon toga su ga prebacili sa intenzivne na post intenzivnu njegu, još uvjek prima antibiotik za bakteriju u crijevima i trenutno pije ferum sirup jer je anemičan
    trenutno ima 1430 gr i jede 23 ml i još uvijek je u inkubatoru

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •