Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Dijete od 14 mjeseci zeli samo blendano da jede.. Molim savjet...

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    4

    Početno Dijete od 14 mjeseci zeli samo blendano da jede.. Molim savjet...

    Ovako drage mame. Nadam se da cete mi napisati svoja iskustva i pomoci da se ovoliko ne nerviram. Prica ide ovako. Imam djecaka od 14 mjeseci. Zeli jesti iskljucivo blendano. Ja pokusavam da mu dajem komadice ali samo zatvroi usta. Mislim da zna zvakati jer koricu tvrdog hljeba kao i keks otkida i zvace savrseno. Ostalo nista ne dolazi u obzir. Pomalo vec ludim i pitam se da.li ce ikada poceti jesti u komadima. Zubi sad naveliko izlaze,tek imamo 6. Inace zdravo dijete sve ok. Prije dva mjeseca bolovao je morbile i mislim da nas je to dosta unazadilo. Hvala svakoj mami koja napise svoje iskustvo.

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ponudi mu neke stvari koje inače voli - bananu, vrlo tanke kriške jabuke (bez kore) i slično... To će najprije uzeti ako je komadić. Probaj ga ne ga hraniti, nego ostavi na tanjuru, da može sam uzeti i probati. Djeca ove dobi sve trpaju u usta, pa će i to. Moj mlađi je tako počeo - bananu sam slučajno ostavila oguljenu na tanjuru, a on se poslužio (inače, on je bio dijete koje je teško savladalo žvakanje zbog usporenog razvoja neurološkog sustava, ali do četvrte godine je sve bilo ok). Volio je koru kruha, dinju narezanu na tanke listiće, krušku, marelicu, breskvu (ljubitelj narančastog voća je i danas). Od povrća obožavao je tikvice... Dobio bi kratko prokuhane kockice i jeo je prstima. Imam čak jednu njegovu sliku gdje se (na naše zaprepaštenje) dočepao mladog luka i s velikim guštom ga zagrizao i nastavio jesti. Isto je volio i kuhani mladi grah, ali teško mi je sad reći u kojoj dobi je počeo...

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Inače, zaboravila sam napomenuti - kao što sva djeca ne prohodaju u istoj dobi, tako neće ni progovoriti ni početi žvakati. Ne vidim tu neki osobiti problem. Stigne... Nemoj tome pristupati jako ozbiljno (za sada) nego mu samo na dohvatu ostavi hranu narezanu na komadiće za koju bi htjela da ju sam proba. Sretno!

  4. #4
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Dijete staro 14 mjeseci bi bez problema trebalo zvakati prakticki svu hranu koju jede ostatak obitelji.

    Jede li s vama za stolom? Ako ne, obavezno ga ukljucite u sve obiteljske obroke. Daj mu jesti sto jedu i svi ostali, neka uzima sam u ruke i jede... ili istrazuje, gnjeci, baca. Ako je od uvodjenja dohrane hranjen, moguce je da ni ne zna da bi se mogao hraniti i sam. Ako ne jede ama bas nista u krutom obliku, daj mu kasicu i zlicu i neka se hrani sam. Najvjerojatnije ce ga samohranjenje zlicom iznervirati pa je lako moguce da ce posegnuti za komadima koje je lakse uzeti rukama.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    4

    Početno

    Hvala vam drage mame. Meni je jasno da je trevao do sad da jede komade,ali nije i radim na tome da pocne. Trudim se,pokusavam pa trazim jos neki dodatni savjet. Do godine je htio pomalo,medjutim dobihe morbile,usta su mu bila puna afti,mogu samo zamisliti kako boli(sto ide uz morbile),sto je vjerujem dosta unazadilo nase pokusavanje da predjemo na komadice. Takodjer nakon morbila preporuka je bila da jede sto kasastije da samo da bi "jeo". Tako da nas je i to usporilo. Sad idemo sve ispocetka. Desni su jako natekle jer idu zubici pa nije toliko zainteresiran za hranu uopce. Jos uvijek sisa. Nadam se najbolhem

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    4

    Početno

    Hvala puno,pokusat cu i to. Dosta dobrih primjera ste mi dali.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •